Příběh Kamily: Dcera se proti mně spolčila s exmanželem, koupil si ji

  0:41aktualizováno  0:41
Jmenuji se Kamila, je mi 42 let a jsem už dva roky rozvedená. Mám dvě dcery. Starší Hance je 18 let a mladší Míša brzy oslaví dvanácté narozeniny. Manžel mě podváděl, jeho poslední nevěru odhalila Hanka. Rok s ním nemluvila, teď na něj nedá dopustit a špatná jsem naopak já.
Dcera rok s exmanželem nemluvila, teď na něj nedá dopustit (ilustrační foto).

Dcera rok s exmanželem nemluvila, teď na něj nedá dopustit (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Manžela jsem znala sotva půl roku, když jsem otěhotněla. Bohužel už tenkrát jsem cítila, že bych se vdávat ještě neměla, jenže manžel mě přemluvil. Navíc tenkrát se na svobodné matky dívalo jinak než dnes.

S manželem jsme se tedy blíže poznávali až po svatbě. Zpočátku to bylo fajn, ale jakmile se narodila Hanka a opadla ta velká zamilovanost, viděla jsem, že manžel má spoustu vlastností, které se mi příliš nelíbí, ale naučila jsem se je tolerovat. Ani já jsem nebyla bez chyby. Co mi ale opravdu vadilo, bylo to, že manžel je sobec, nejdříve musel být spokojený on, pak "zbytek světa" včetně jeho rodiny.

Manžel byl samá ženská

A úplně to nejhorší, co mě mohlo potkat, jsem poznala až po narození druhé dcery. Manžel mi začal být nevěrný. Možná byl už dříve, ale já to zaregistrovala, když už byla Míša na světě. Zpočátku zapíral, později už ne. Začala jsem ho nenávidět, ale kvůli dcerám jsem od něj neodešla. A on to věděl a dělal si, co chtěl.

Možná bych před dcerami dělala kašpárka ještě dnes, kdyby Hanka nepřišla na tátovu nevěru sama. Řekla mi, co ví, až dva měsíce po tom, co to zjistila. Do té doby sbírala důkazy, jak mi řekla. Tatínek se prozradil na Facebooku. Ani jsme nevěděly, že má profil. Jenže jednou se neodhlásil a Hanka na všechno přišla a šmírovala ho.

Bylo jí tenkrát 16 let, táta, ve kterém se viděla, se jí naprosto zhnusil. Dalo mi dost práce ji udržet doma, chtěla se od nás odstěhovat, kamkoliv, třeba k prarodičům a to i za cenu, že by cestovala do školy přes celou Prahu.

Rozvedli jsme se

A to byla pro mě poslední kapka. Podala jsem žádost o rozvod. Manžel měl snahu mě přesvědčit, ale já trvala na svém. Odstěhoval se ke své přítelkyni a já zůstala s dcerami sama. Rozvod se pár měsíců vlekl, největší boj byl o alimenty. Naštěstí soudce rozhodl v můj prospěch a bylo po všem. Manžel platil, jak měl, ale o dcery moc velký zájem nejevil.

Mně to nevadilo, hůř na tom byla Míša, kterou jsem se snažila držet hodně stranou, aby ji ty nechutné problémy v naší rodině příliš nezasáhly. Táta jí hodně chyběl.

Hanka se uklidnila, když se exmanžel odstěhoval. Byly jsme všechny tři jak nejlepší kamarádky. Před pár měsíci ale všechno skončilo. Exmanžel si Hanku získal na svou stranu. Začalo to nenápadně. Do té doby byl manželův zájem o dcery opravdu minimální, jenže najednou se s nimi chtěl vídat. Holky nakonec souhlasily, dokonce s ním odjely na týden k moři. Exmanžel si našel novou přítelkyni, která má také dvě dcery a chtěli je dát spolu dohromady.

Dcera je proti mně

Hanka se od té doby, co se vídá s tátou, úplně změnila. Najednou je to ten nejlepší táta na světě, všechno mu odpustila, prý to byla moje vina, že měl ženský, já jsem byla protivná a zlá a on potřeboval lásku, tak ji hledal jinde. Taky mi vyčetla, že jsem si nechtěla tátu vzít, když jsem ji čekala, že jsem ji chtěla o tátu připravit. Prakticky denně mi dcera něco vyčítá, vím, že to má od exmanžela, to on na mě hází špínu, ale proč to dělá, nevím.

Všechno vyvrcholilo tím, když dceru, jakmile jí bylo 18 let, přesvědčil, aby si zařídila, že alimenty, které na ni posílá, chodily jí a ne mně. Dcera si je pochopitelně nechává. Hrozně mě to štve, protože jednak mám míň peněz a jednak vidím, jak se na ní podepisuje tátova sobeckost. A mezi tím vším lítá Míša. Nechápe, co se děje, neví, na čí stranu se má přiklonit. Nerozumí tomu, že její táta její sestru používá jako zbraň, kterou může mně ubližovat. Ostatně myslím si, že to nechápe ani Hanka.
Kamila

Názor odborníka: Zdůrazněte dcerám, že je máte ráda

Kamilo, z toho, co píšete, je vidět, že vás velmi trápí, jak se změnil dceřin postoj a chování k vám. Máte někoho, kdo poskytuje podporu vám? Zasloužila byste si nebýt na to vše sama, mít kde získat pochopení, útěchu, i prostor o dané situaci mluvit. Může to být někdo blízky z rodiny, kamarádka či přímo odborník (psycholog, psychoterapeut).

V konfrontacích s dcerou je ideální zachovat nadhled a klid, což je i zároveň tím nejobtížnějším. Klidně otevřeně mluvte o tom, jak vás dceřiny výčitky štvou a zraňují, ale nesnižujte se k protiútoku dalšími výčitkami, naschvály a křikem. To bývá obvykle začarovaný kruh, který ke konstruktivní komunikaci nevede. Zkuste s dcerou promluvit, vysvětlete jí, že na situaci mezi vámi a manželem máte sice každý jiný názor, ale nemá cenu se k ní vracet, ani ji hodnotit.

Navíc jen vy dva víte, jak to ve vašem vztahu opravdu bylo, ona jako dítě do toho neviděla, neměla by to ani nyní posuzovat. Zdůrazněte Haně, jak moc ji máte ráda, že vztah mezi vámi dvěma se bývalého manžela netýká, a do budoucna budete ráda, když se k němu vy dvě nebudete již vracet. Stejně tak můžete promluvit i s druhou dcerou Míšou, zajímat se o to, jak se doma cítí, jak situaci mezi vámi a sestrou vnímá, vyslechnout ji. Pokuste se z ní sejmout zodpovědnost, že nemusí rozumět tomu, co se mezi vámi a manželem stalo, ani si nemusí vybírat, ke komu se přikloní. Zdůrazněte svou lásku k ní i Hance.
Martina Frintová, Psychologie.cz

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 1544

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. prosince 2013. Anketa je uzavřena.

2. Mám si s Hankou promluvit, vysvětlit jí, že táta mi chce jejím prostřednictvím ubližovat a říct jí, že ji mám moc ráda? 1115
4. Mám si promluvit s exmanželem, co sleduje svým chováním, proč mě před Hankou pomlouvá a ubližuje jak mně, tak jí i Míše? 182
1. Mám to vydržet a doufat, že chování dcery je jen dočasné, že časem pozná, jaký je její otec ve skutečnosti? 130
3. Mám počkat, až Hanku dostuduje a pak jí říct, aby se od nás odstěhovala? 117
Autor:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je už dlouhá léta zvyklá na tvrdý život. Starosti se na ni znatelně...

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu si dodělává střední školu, kterou kvůli...

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Rodinu v opraveném domě přivítali příbuzní i kamarádi.

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní, dostavily se ještě zdravotní potíže dětí...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Anorexii jsem schovávala za vysílení z baletu, říká tanečnice

Megan Brewerová s anorexií bojovala už od střední školy

Megan Brewerovou (22) podezřívali z anorexie mnoho let, ale vždy tvrdila, že je štíhlá kvůli tanci, kterému se věnovala...

Další z rubriky

Příběh Ondřeje: Chci konečně strávit Štědrý den s mámou, žena je proti

Štědrý večer je i v Norsku vyvrcholením Vánoc. Po večeři se rozdávají dárky.

Začal advent, období, které jsem měl od dětství z celého roku nejraději. Rodiče, především pak máma, dokázali po celý...

Příběh Hanky: Stereotyp s přítelem mě ubíjí, zamilovala jsem se v práci

Ilustrační snímek

S přítelem žiji už přes osm let. Z našeho společného života vyprchalo vzrušení, žijeme víceméně vedle sebe a už se s...

Manžela jí zabil autobus, s pěti dětmi skončila u rodičů. Začíná znovu

Tereza a jejích pět dětí budou mít nyní vlastní bydlení.

Tragická dopravní nehoda připravila Terezu o manžela a otce dvou dětí, ale také o živitele. Na samé dno ji pak přivedl...

Najdete na iDNES.cz