Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Příběh Petry: Manžel přišel o práci, novou nehledá. Všechno je na mně

  0:30aktualizováno  0:30
Ještě před dvěma lety jsme byli normální tříčlenná rodina. S manželem jsme vysokoškoláci a měli jsme zajímavou a dobře placenou práci. Společně vychováváme syna, který teď skončil pátou třídu. Dnes normální rodina nejsme, manžel přišel o práci a žádná jiná mu není dost dobrá. Já jsem na všechno sama.
Už jsem ze všeho hodně unavená...

Už jsem ze všeho hodně unavená... | foto: Profimedia.cz

Manžel pracoval v jedné velké firmě jako vývojový specialista. Jeho práce byla i jeho koníčkem, bohužel, i když vystudoval vysokou školu, byla jen úzce zaměřená. Když ho pak kvůli ekonomickým škrtům pro nadbytečnost propustili, měl velké problémy si najít něco podobného.

Prvních pár měsíců to ještě šlo, dostal velmi slušné odstupné a také si aktivně hledal práci. Jenže co se týče peněz, choval se hodně nezodpovědně. Díky tomu, že měl dost volného času, užíval si to a pochopitelně na to brzy prasklo celé odstupné. Scházel se s kamarády, chodil na masáže, do fitka, nakoupil si nové oblečení, přihlásil se do kurzů tenisu (prý se ho vždycky toužil naučit hrát), zkrátka choval se jako rentiér.

Pracuji za dva

Takže jsme začali žít z mého platu a z úspor. Manžel se zaregistroval na úřadu práce, pobíral podporu. Rovnou mu řekli, že v jeho oboru nebude jednoduché mu něco najít, ale že by měl větší úspěch, kdyby se rekvalifikoval. On to odmítl, prý je dost velký odborník, žádnou rekvalifikaci nepotřebuje.

Může se hodit

Přišli jste také o práci? Najděte si nové a lepší zaměstnání pomocí JobDNES.cz.

Naštěstí asi po čtyřech měsících se pro něj práce našla. Sice placená méně, než měl v té předchozí, ale aspoň o ni měl zájem. Bohužel tam vydržel sotva tři měsíce, nebylo to prý ono. Sice s mým i jeho platem tam bychom bez problémů vyžili, ale on nebyl spokojený.

Na podporu už nárok nemá. Sice je na úřadu práce registrovaný, ale kromě toho, že mu platí zdravotní pojištění, je to na nic. Práci pro něho nemají, rekvalifikaci odmítá a novou práci si sám od sebe taky nehledá. Sice by se určitě nějaká našla. Ptala jsem se našich známých a prý by to nebyl až tak velký problém, ale on chce dělat jen to, co dělal doposud. Je jako malé dítě, přitom mu je 40!

Takhle to trvá už rok a půl. Úspory už nám dávno došly. Já ke své práci vzala ještě jednu. Nemám čas na nic, na sebe, na domácnost, na syna. A manžel je jako slepý. Prakticky denně se hádáme, on práskne dveřmi a zmizí.

Syn tátovu "neschopnost" a naše hádky těžce nese

Už jsem ze všeho hodně unavená. Asi bych to ještě nějakou dobu vydržela, jenže nejvíc to odnáší náš syn. Je to fajn kluk, nikdy s ním nebyly žádné problémy. Dobře se učil, chodil na kroužky, pomáhal mi. I s tátou si dost rozuměl. Jenže od té doby, co je manžel doma, všechno se změnilo. Syn se zhoršil ve škole, je často zamlklý, nic ho nebaví.

Napište i vy svůj příběh

Příběhy jsou upraveny redakcí, vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v Kavárničce, v partnerské poradně nebo z dopisů, které posíláte na ona@idnes.cz, a respektují vaši anonymitu.

Už když byl malý, zjistilo se, že je dyslektik. Hodně jsem se mu věnovala, učili jsme se spolu, a dokázal vždy vysvědčení vytáhnout na samé jedničky. Naštěstí i ve škole měl kvůli této poruše drobné úlevy. Ani učitelka, ani psycholožka v poradně, kam jsme chodili kvůli dyslexii, neviděly problém v tom, že by mohl jít z páté třídy na gymnázium. Ve třídě patřil k nejlepším, je hodně chytrý a myslí mu to. Třeba v matematice ve třídě neměl konkurenci a mnohokrát potrápil i učitelku.

Bohužel pátá třída, která byla rozhodující, pro něj dopadla katastrofálně. Zhoršil se ve všech předmětech. Já už se mu nemohla tolik věnovat. Chodím domů každý den až pozdě večer (kvůli druhé práci) a o víkendech doháním resty v domácnosti. A manžel? Ten razí teorii, že si kluk musí umět pomoci sám. S ním se taky nikdo neučil a dotáhl to až na vysokou školu s červeným diplomem.

Psycholožka mi, když jsem jí vylíčila celou naši situaci doma, řekla, že je to to nejhorší, co můžeme synovi udělat. Nemůžu se prý divit, když se doma všechno obrátilo vzhůru nohama, že on to nebude nijak vnímat. Problémy ve škole i změna jeho chování jsou naprosto logické. A pokud s tím brzy něco neuděláme, může to dopadnout i mnohem hůře. Může utíkat z domova, kde se i kvůli našim hádkám necítí dobře. Může se dát do party s nevhodnými kamarády a … ani nechci dál domyslet, co by mohlo následovat.

Manžel nemá problém

Po návštěvě u psycholožky jsem se rozhodla, že takhle to opravdu dál nejde. Sedla jsem si s manželem, všechno jsem mu řekla a chtěla, aby on řekl, jak to tedy bude dál. Je pravda, že ho to trochu vyděsilo, ale na druhou stranu mi řekl, že to jsme celý my ženský, všechno vidíme černě, a že se kluk určitě brzy vzpamatuje. Na můj dotaz, jak to vidí on se svou budoucností, mi řekl, že se určitě brzy najde nějaká práce, která by mu vyhovovala. Že musím mít trpělivost.

Jenže mně už ta trpělivost víceméně došla. Kdyby mi aspoň pomáhal doma, nebo se věnoval synovi, sem tam šel třeba někam na brigádu, asi bych to byla schopná nějakým způsobem vydržet. Ale jestli to půjde pořád dál jako dosud, podám žádost o rozvod a donutím ho od nás odejít. Naštěstí byt je můj, zdědila jsem ho po babičce.
Petra

Názor odborníka: Začněte jednat

Dobrý den, Petro, vy na otázku, co máte udělat, v závěru svého příběhu odpovídáte sama. Zdá se mi, že máte jasno: jestli se manželovo chování nezmění, rozvedete se s ním. Líbí se mi, že máte i představu, jaké manželovo chování by pro vás už znamenalo změnu k lepšímu: péče o domácnost, o syna, brigády.

Přemýšlím, jestli takto jednoznačné vyjádření od vás slyšel i manžel? A jestli má na něj, na jeho život, současná situace nějaké zásadní dopady. Vy jste přetížená a unavená, máte málo času a celá rodina asi i méně peněz, ale změnilo se něco pro něj? Rozumím tomu, že vy vidíte spoustu důvodů pro změnu, ale váš manžel možná až tolik důvodů mít nemusí, když vy vyděláte peníze a ještě zastanete všechnu práci doma.

Napadá mě, že pro to, abyste se mohla lépe rozhodnout, kdy už přestat čekat na změnu a začít jednat, by vám mohlo pomoci následující: a) Sama pro sebe si stanovit, jak dlouho ještě chcete současnou situaci snášet b) Říci jasně manželovi, co a do kdy od něj očekáváte. Vzhledem k tomu, že rozvod je velká životní změna, můžete ještě společně (nebo i jen vy sama, pokud manžel nebude souhlasit) vyzkoušet využít služeb manželské poradny, které jsou nabízeny bezplatně. Držím vám palce!
Lenka Daňková, Psychologie.cz

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 3250

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. července 2012. Anketa je uzavřena.

2. Mám trvat na tom, že když je manžel doma, bude se kompletně starat o domácnost, věnovat se synovi, abych i já měla doma trochu volna? 2379
3. Mám dát manželovi ultimátum, pokud si třeba během měsíce nenajde práci, podám žádost o rozvod a on odejde z našeho bytu? 690
4. Mám rovnou podat žádost o rozvod a nečekat, že se snad vzpamatuje? 130
1. Mám to ještě vydržet tak, jak to je a doufat, že manžel konečně najde svou vysněnou práci? 51
Autoři:


Nejčtenější

Tváří Nákupů Ona Dnes je Jana Stryková
Nákupem psa z množírny napomáháte týrání zvířat, říká herečka Stryková

Diváci si ji zapamatovali jako zdravotní sestru ze seriálu, teď se jim herečka Jana Stryková představí v jiné roli – stala se moderátorkou pořadu o bydlení....  celý článek

Maďarský guláš z vepřového masa
Guláš nejen předvolební. Dejte si klasiku z hovězího či vepřového masa

Za několik dnů tu máme volby a s tímto obdobím býval už za dob Rakouska-Uherska spjatý zvyk podávat voličům předvolební guláš uvařený nebo aspoň podávaný...  celý článek

Vínová rtěnka na přehlídce Marca De Vincenza.
Tmavá rtěnka je i pro vás. Zkuste extra lesk i sametově matný vzhled

Rtěnky v tmavých odstínech byly ještě nedávno na přehlídkách i v obchodech spíš výjimka, natož abychom je běžně potkávali na ulici. Během pár let se z nich...  celý článek

Hubněte efektivně, pomocí správně zvoleného pohybu
Devět pravidel, které vám pomohou zhubnout jednou provždy

Vyzkoušeli jste už nespočet různých „zaručených“ metod, jak zhubnout, ale stále vás trápí kila navíc? Pak je nejspíš nejvyšší čas začít hubnout s rozumem a...  celý článek

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu
Osm raných příznaků rakoviny, které byste neměli ignorovat

U velkého počtu nemocných jsou některé nádory objeveny až v pokročilém stádiu. Včasně diagnostikovaná rakovina přitom významně zvyšuje šanci na vyléčení. Které...  celý článek

Další z rubriky

Svatava Maradová, šéfka Pozemkového úřadu
Šéfka pozemkového úřadu: Myslela jsem si, že v roce 2017 budeme dál

Dvacet let byla manažerkou v soukromé firmě. Ve čtyřiceti udělala Svatava Maradová životní kotrmelec: vystudovala dvě vysoké školy, porodila třetí dítě a stala...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Karolíny: Expřítel nevěří, že je konec. Pořád to na mě zkouší

S přítelem jsem vydržela dva roky a i to bylo až moc. Udělal si ze mě služku, pokladničku a hlídal mě na každém kroku. Pokoj od něj nemám ani po rozchodu,...  celý článek

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Jemné metalické líčení: Jediný třpytivý makeup, se kterým můžete i do práce
Jemné metalické líčení: Jediný třpytivý makeup, se kterým můžete i do práce

Patříte mezi milovnice třpytek, ale nemůžete si dovolit nosit do práce příliš výrazné líčení? Sáhněte po metalických očn... celý článek

Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.