Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Příběh Anny: Po smrti dcery se zeť oženil. Vnuky nesmím vídat

  3:11aktualizováno  3:11
Jmenuji se Anna, je mi 53 let a jsem vdova. Manžel mi zemřel už před mnoha lety. A před třemi lety jsem přišla i o jedinou dceru. Svým vnukům jsem byla druhou matkou, dokud se zeť znovu neoženil. Teď mi hlavně jeho žena brání se s vnoučaty vídat.
Zjistila jsem, že Michaela je úplně jiná, než jsem ji poznala z jejích návštěv u nás. (Ilustrační foto)

Zjistila jsem, že Michaela je úplně jiná, než jsem ji poznala z jejích návštěv u nás. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Vdávala jsem se ve dvaceti za mnohem staršího muže. Do Vladimíra jsem se zamilovala na první pohled, on mou zamilovanost bral tak trochu se shovívavým úsměvem. Mohl být mým otcem. Je pravda, že já jsem v něm zpočátku asi otce hledala, protože jsem svého nikdy nepoznala.

Poraďte se s odborníkem

Máte problémy ve vztazích? Poraďte se na našem webu s psycholožkou Jitkou Douchovou - ZDE.

Když jsem otěhotněla, vzali jsme se. Narodila se Verunka. Já tenkrát ještě studovala. Po vysoké jsem pak nastoupila do školství, pracovala jsem jako učitelka na druhém stupni.

Bohužel manžel onemocněl a za pár let zemřel. Zůstaly jsme samy. Verča měla rok po maturitě a v té době už chodila se svým pozdějším manželem Jirkou. Ve 23 letech otěhotněla, mladí se vzali a narodila se jim dvojčata, dva krásní kluci Péťa a Pavlík.

Bydleli jsme všichni společně v rodinném domku, který jsme s manželem zdědili po jeho rodičích, celý jsme ho zrekonstruovali. Můžou v něm bez problémů bydlet dvě rodiny. Já mám byt v přízemí a mladí měli celé patro.

Zůstali jsme se zetěm a vnoučky sami

Dceři jsem od počátku s dvojčátky pomáhala. Už skoro deset let jsem doma, pracuji jako překladatelka ze španělštiny, také mám několik soukromých žáků. Nebyl tedy žádný problém se o děti starat společně s Veronikou i Jirkou.

Napište i vy svůj příběh

Příběhy jsou upraveny redakcí, vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v Kavárničce, v partnerské poradně nebo z dopisů, které posíláte na ona@idnes.cz, a respektují vaši anonymitu.

Rok před tím, než šli kluci do první třídy, dcera přebíhala frekventovanou silnici, neodhadla vzdálenost i rychlost jedoucích aut a pod koly jednoho z nich zemřela. Byla to strašná rána, Jirka se úplně zhroutil, dokonce strávil několik týdnů v nemocnici. O kluky jsem se musela postarat já, jeho rodiče byli prakticky "nepoužitelní". I když jsem smrt dcery také nesla hodně těžce, cítila jsem, že hlavně kvůli dvojčatům se musím vzchopit. Dlouho jsem jim suplovala mámu i tátu.

Jirka začal fungovat až po víc jak půl roce. Pomohli mu psychologové i jeho synové. A snad i já, mohl se na mě ve všem spolehnout. Hodně času jsme trávili povídáním o Verunce. Na vlastní kůži jsem zažila, jak je dobré se se vzpomínkami na zemřelého neuzavřít do sebe, ale mluvit o něm.

Postupně se naše domácnost dostala do relativně normálních kolejí. Jirka bydlel s dvojčaty v jejich bytě, já ve svém. Ale na jídlo chodili ke mně a také kluci byli po dobu, kdy byl táta v práci, se mnou, nahrazovala jsem prakticky jejich matku.

Občas jsem Jirku nutila, aby žil svůj život, aby se nestranil přátel, aby šel s kamarády sportovat, na pivo. A i když mi to nešlo moc přes pusu, doporučovala jsem mu, ať se nebrání i ženské společnosti. Nebylo by přirozené, aby zůstal sám, je mladý, život má před sebou.

Jirka se zamiloval

Nakonec si Jirka našel přítelkyni, rozvedenou matku s malou holčičkou. Je pravda, že ji pár týdnů přede mnou tajil, bál se, jak ji vezmu. Jenže já brzy poznala, že se v jeho životě objevila nějaká žena, takže musel s pravdou ven.

Prvního seznámení jsem se docela bála, aniž jsem Michaelu znala, už jsem žárlila. Nakonec to proběhlo docela v pohodě. Přišla i s malou Míšou, která si hned porozuměla s dvojčaty. Obě nás začaly celkem pravidelně navštěvovat. Když jsem viděla, že si mladí hodně rozumí, berou za své i děti toho druhého, navrhla jsem jim, aby se Michaela s dcerou nastěhovaly k nám do domku, což se stalo. Michaela pronajala svůj byt a začali jsme žít společně.

Společné bydlení ale brzy přestalo klapat. Zjistila jsem, že Michaela je úplně jiná, než jsem ji poznala z jejích návštěv u nás. Je zbytečné popisovat všechny naše neshody, pár slovy asi stačí říct, že se v mém domě začala roztahovat a komandovat mé vnuky i mě. Já byla zvyklá na pohodu, na to, že kluci u mě trávili hodně času a často s sebou brali i malou Míšu. Jenže to Michaela nechtěla, zakazovala jim ke mně chodit, že prý mě jen otravují a já je moc rozmazluji. Bohužel jsem nenašla zastání ani u Jirky, je do Michaely hodně zamilovaný.

Odstěhovali se, vnuky skoro nevídám

Po jedné hádce mezi mnou a Michaelou mi Jirka přišel říct, že se během týdne odstěhují. Michaela má po nájemnících zase volný byt a prý bude pro nás všechny lepší, když budeme žít každý zvlášť.

Na jednu stranu se mi ulevilo, že Michaelu neuvidím denně, ale na druhou stranu bych strpěla i to, kdyby se mnou žila v jednom pokoji, jen abych nepřišla o své vnuky. Tušila jsem, že bude problém se s nimi vídat. A nemýlila jsem se. Abych se s nimi viděla, musím se prakticky doprošovat a ani Jirka mi nevyjde vstříc. Je tolik ve vleku své ženy (ano, už jsou manželé), která o všem rozhoduje.

Péťu s Pavlíkem jsem neviděla už měsíc, jenom jsem s nimi telefonovala. Oběma jsem koupila mobily, abych je aspoň slyšela. Jirka mi mockrát slíbil, že se zastaví, ale vždycky volal, že jim do toho něco vlezlo. K nim domů mě nikdy nepozvali a já zatím nenašla odvahu zazvonit u jejich dveří.
Anna

Názor odborníka: Smiřte se s rolí babičky

Po smrti své dcery jste nahrazovala svým vnukům matku. Jistě bylo v tomto těžkém období pro chlapce velmi důležité, že jste se vzchopila a byla tam pro ně. Postupem času se však objevila další žena, která přijala roli matky vašich vnoučat a vy jste přirozeně pocítila žárlivost, protože jste se v této roli také cítila.

Řešení vaší situace vidím zejména ve změně vašeho vnitřního postoje a přijetí role babičky. Dopřejte nově vzniklé rodině čas na to, aby pocítili, že respektujete jejich hranice a rozhodnutí. Vyhněte se pokud možno pozici ukřivděné a vyčítající, která pomohla a teď za to něco očekává. Vyčkejte, kontakt, o který vy stojíte, si nelze vynutit. Promluvte si s manželi a řekněte jim, že se vám po dětech vaší dcery stýská, jistě i jim po vás.

Můžete nabídnout pomoc s vnoučaty, ale nenaléhejte. Pomáhejte, až když o to budete požádaná. Z této pozice máte větší naději, že se vztahy ve vaší rodině dostanou do rovnováhy a pro vás se znovu otevře možnost se s vnoučaty přirozeně vídat.
Ludmila Hudcová, Psychologie.cz

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 3077

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 17. února 2012. Anketa je uzavřena.

3. Mám se sejít s Michaelou a říct jí, že mi nemůže bránit se s vnuky scházet, že jsou to přece děti mé dcery? 1750
1. Mám to nechat být a „vystačit si“ jen s telefonáty s vnoučaty, třeba se to časem zlepší? 669
4. Mám Jirkovi a Michaele šikovně navrhnout, že jim chci pomáhat, aby měli čas na sebe? 459
2. Mám se sejít s Jirkou a říct mu, že takhle to dál nejde, že si nezasloužím, aby mi bránili vnoučata vidět? 199
Autoři:


Nejčtenější

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

Vínová rtěnka na přehlídce Marca De Vincenza.
Tmavá rtěnka je i pro vás. Zkuste extra lesk i sametově matný vzhled

Rtěnky v tmavých odstínech byly ještě nedávno na přehlídkách i v obchodech spíš výjimka, natož abychom je běžně potkávali na ulici. Během pár let se z nich...  celý článek

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu
Osm raných příznaků rakoviny, které byste neměli ignorovat

U velkého počtu nemocných jsou některé nádory objeveny až v pokročilém stádiu. Včasně diagnostikovaná rakovina přitom významně zvyšuje šanci na vyléčení. Které...  celý článek

Muži tanga milují, ženy jim příliš nefandí. Důvodem je to, že nejsou úplně...
Tanga přestala být sexy. Ženy dávají přednost rafinovanějším střihům

Už žádný diskomfort a „ypsilon“ vykukující zpod lemu džín. Místo toho pohodlí a elegance. Šňůrková tanga nahradily střihy, jenž zadek alespoň trochu zahalují....  celý článek

Christina Applegateová (Los Angeles, 27. července 2015)
Preventivně jsem si nechala odstranit vaječníky, přiznala Applegateová

Před devíti lety Christině Applegateové (45) diagnostikovali rakovinu prsu a herečka podstoupila oboustrannou mastektomii. Nyní prozradila, že nedávno si...  celý článek

Další z rubriky

Mirek s Petrou
Běž se oběsit, stromů tu je dost, křičela v hádce vyměněná manželka

Když je něco k řešení, Petra (29) začne křičet, a jakmile už neví kudy kam, tak uteče, popsal svou ženu Mirek (31) z Luk nad Jihlavou. Jejich vztah nefunguje,...  celý článek

ilustrační snímek
Jak sdělit špatnou zprávu? Nechoďte kolem horké kaše, radí vědci

Nikdo nechce být poslem špatných zpráv, ale někdy se tomu nedá ani při nejlepší vůli vyhnout. Nejčastěji je to třeba v případě rozchodu s partnerem, ale třeba...  celý článek

Kristýna toho má v náhradní rodině s pěti dětmi brzy dost.
Nevěru jsem mu odpustila, ale nezapomenu, řekla Kristýna ve Výměně

Terezu s Pavlem spojuje podobný osud. Pořídili si děti, ale partneři je opustili. Pavel zůstal sám se třemi dětmi, Tereza se dvěma, a tak se dali dohromady...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy
5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy

Vlasy vám zdobí čerstvé ombré, jenže co dál? Na hlavě máte teď hned dvě barvy s rozdílnými nároky a obě se hlasitě dožad... celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.