Při ústní hygieně nezapomeňte na jazyk

Bývaly časy, kdy jsme si jednoduše vyčistili zuby. Pak přišlo čištění mezizubních prostor dentální nití. Dalším krokem by mohlo být "oškrabání" jazyka, které přichází s vlnou ústní hygieny z Ameriky, napsal britský The Times.
Tato praktika má původ v ájurvédě, starověké indické medicíně. Podle jejích stoupenců je stav jazyka po ránu ukazatelem ama, množství toxického odpadu v těle. Znamením, že v těle se nahromadilo příliš mnoho ama, je bílý povlak na jazyku.

Všichni lidé během noci údajně vylučují určité množství toxinů povrchem jazyka. Raději než je spláchnout zpět s prvním šálkem ranního čaje, je rozumnější zbavit se jich. Vše co potřebujete, je "škrabátko" na jazyk, malý nástroj ve tvaru obouvací lžíce, postačí však i obyčejná lžička.

"V Indii by se jim nezdálo používat něco jiného. Tenká ocel se dostane přesně do všech rýh na jazyku. Jsou oblíbené proto, že dobře odstraňují zkažený dech," tvrdí majitel londýnského obchodu se zdravými výrobky Nari Sadhuram.

Lidé, kteří tuto metodu vyzkoušeli, říkají, že mají v ústech větší pocit svěžesti. A co vlastně škrabátkem odstraňují? "Odumřelé buňky, vysušené sliny a mikroorganismy," vysvětlil zubní lékař, který nechtěl být jmenován. "Vím o principech ájurvédy, ale nejsem přesvědčen, že pracuje na vědeckém základě.

Existuje sto až dvě stě příčin zapáchajícího dechu, oškrabování jazyka to zřejmě nezmění. A není žádný důkaz, že povlak na jazyku je špatný pro vaše tělo," dodal lékař.