Při koupání ve znečištěné vodě hrozí záněty zvukovodů

Nepříjemný zánět zvukovodů může podle lékařů způsobit koupání ve znečištěných, především stojatých vodách. Lékaři proto doporučují takovému koupání se vyhnout, případně alespoň omezit potápění v rybnících a přírodních nádržích. "Se záněty zvukovodu přichází 20 procent pacientů, kteří v létě vyhledají pomoc lékařů z oboru ušní, nosní, krční," řekl ČTK specialista v oboru Bořek Semrád.

Náchylní k tomuto onemocnění jsou podle Semráda hlavně lidé se sušší pokožkou. "Zánět se projevuje prudkou bolestí uší, zarudnutím boltce i zvukovodu, bolestí při kousání a výtokem z ucha," uvedl. Dodal, že někdy mohou onemocnění provázet také zvýšené teploty.

V případě, že lidé pocítí tyto příznaky, měli by ihned vyhledat pomoc lékaře, upozornil Semrád. Onemocnění se léčí antibiotiky a jeho léčba trvá přibližně týden. Lidem, kteří si nemohou potápění a koupání v rybnících a přírodních nádržích odpustit, lékaři doporučují, aby si před ním alespoň promazali zvukovod vazelínou či mastným nedráždivým krémem. Méně nebezpečné jsou údajně z tohoto hlediska řeky a tekoucí vody.

Zvláště opatrní by pak měli být lidé, které již zánět zvukovodu v minulosti postihl. "Ti, kdo jej prodělali letos, by si hlavu potápět neměli vůbec," varoval Semrád. Připomněl, že koupání ve znečištěné vodě může způsobit i řadu vážných kožních a gynekologických onemocnění.