Ona

Při hubnutí nesmíte mít hlad

Zopakujeme si, že v minulých dílech jste se naučili zamyslet se nad tím, co jíte, a pokusili jste se omezit příjem energie snížením množství přijímané potravy. Omezovali jste však jen to jídlo, které jste jedli ne z hladu, ale ze zvyku. Při hubnutí byste rozhodně neměli mít nikdy hlad.

Podívejte se na své záznamy a zamyslete se nad tímto: zda nejíte velké množství jídla; nejíte kalorické bomby; nemáte špatný režim jídla; máte dostatek tekutin; jíte tehdy, když to potřebuje vaše tělo, ne tehdy, když to potřebuje vaše duše, a jestli máte dostatek pohybu.

I když ze svých záznamů zjistíte, že děláte více chyb, zaměřte se na jejich odstraňování postupně, nesnažte se změnit se najednou. V našem seriálu budeme dávat tipy, jak chyby odstraňovat.

Přestože změnu celkového životního stylu nelze redukovat na počítání kilojoulů, je dobré získat alespoň základní orientaci v energetických hodnotách potravin a v jejich složení. Zkuste se na 14 dní přimět k tomu, abyste se naučili počítat energetickou hodnotu potravin. Pusťme se do toho.

Tak, jako je metr jednotkou délky, je kilojoul (kJ) jednotkou množství energie obsažené v potravinách. (Často se můžete setkat, a to zejména ve starší literatuře, s jednotkou kilokalorie, zkratka kcal. Pro snadnější orientaci uvádíme vztah mezi oběma jednotkami: 1 kcal = 4,2 kJ.)

Jako příklad si uvedeme, že například 100 gramů mrkve má 170 kJ, zatímco 100 gramů čabajky má až 2200 kJ. To znamená, že čabajka poskytne vašemu tělu daleko více energie než stejně vážící množství mrkve.

Minulý díl - Co jíst a co vynechat

Nejprve každou konzumovanou potravinu zvažte. Věřte, není to ztráta času. Vaše odhady se budou zpočátku lišit od skutečné váhy potraviny. Energetická hodnota je dnes již na většině výrobků uváděna. Dejte jen pozor, zda se uvedený údaj vztahuje k celému výrobku, či pouze ke 100 gramům váhy dané potraviny.

Energetické hodnoty potravin naleznete dnes v mnoha knihách o výživě, nejnovější údaje jsou třeba v knize Obezita je realita, kterou vydal Radioservis v roce 2002, nebo můžete najít tyto hodnoty na www.stob.cz. Dále je budeme postupně uveřejňovat i v našem seriálu. Za nějaký čas dostanete energetické hodnoty potravin "do oka" a budete přiměřeně hubnout i bez sledování těchto hodnot.

A teď pro přehled některé energetické hodnoty 100 g potravin: 
• okolo 120 kJ: zelenina 
• okolo 220 kJ: ovoce 
• 400 až 1000 kJ: většina druhů netučného masa a ryb, mléčné výrobky, nízkotučné  sýry, přílohy 
• 900 až 1700 kJ: mlýnsko-pekárenské výrobky, mouka, vločky, cereálie, tučné sýry 
• 900 až 2000 kJ: tučná masa, uzeniny 
• 2000 až 2500 kJ: sladkosti, chipsy, oříšky 
• 2000 až 3600 kJ: tuky