Přežijte vánoční večírky. Bez nadbytečných kilogramů

  6:00aktualizováno  6:00
Konec roku je už tradičním obdobím obžerství v podobě nejrůznějších vánočních večírků, flámů a mejdanů. Lidé v něm průměrně přiberou tři kilogramy. Čtěte tipy, jak přežít vánoční akce a nemuset si v novém roce povolovat pásek.

Vánoční večírky představují reálné ohrožení vaší váhy. | foto: Profimedia.cz

Opět je tu období, kdy v nedohlednu mizí štíhlé pasy. Lidé toho totiž o Vánocích sní mnohem víc než normálně. Pokud si budete na předvánočních a novoročních akcích dopřávat podle libosti, zkonzumujete o stovky kalorií navíc.

Proč jsou pro naši váhu tolik nebezpečné právě večírky? Podle výzkumu psychologů z univerzity v Torontu je to proto, že pokud jsme ve společnosti dalších lidí, sníme mnohem větší množství jídla než normálně. Pro zvýšený příjem jídla není podstatný pocit hladu, ale stačí údajně už společnost dalších dvou osob, aby se množství snězeného jídla zvýšilo o třicet až padesát procent. Uvedl to server msn.

Vánočního večírkového veselí se však nemusíte nutně zříkat. Stačí se jen inspirovat několika tipy, jak s nadbytečnými kaloriemi úspěšně bojovat:

 


Nepřejídejte se!

Tipy pro boj s večírkovými kaloriemi:

- Nikdy nechoďte na večírek hladoví.
- Přineste s sebou jeden či dva druhy zdravějšího a dietnějšího občerstvení.
- Dávejte si pozor na alkohol. Zvláště v tvrdém alkoholu se skrývá velmi mnoho kalorií.
- Pokud jste v roli hostitele, nabídněte hostům i dietnější a vegetariánské varianty.
- Nakládejte si jídlo na menší talíř.


Místo těžký tučných jídel vybírejte z bufetového stolu na večírku přírodně upravená masa. Dobrou volbou je i vegetariánská verze pizzy, dejte si však pozor na množství sýra. Na málokterém bufetu také chybí tuňákový salát a krevetový koktejl, který je vhodnou variantou kalorických jídel. Místo sladkého dortu či zákusku raději sáhněte po čerstvém ovoci či kousku hořké čokolády.

Když si nakládáte jídlo na talíř, vždy přemýšlejte o tom, jak vypadá vaše klasická porce jídla. Zrádné je totiž především neustálé přidávání si, kdy ztrácíte přehled o celkovém množství jídla, které jste ve skutečnosti pozřeli. Například množství masa, které sníte v jedné porci, by mělo být velké jako jedna hrací karta.

Na večírku si vyberte vždy jen jeden druh hlavního jídla, které ochutnáte, a případné další "nášupy" si dejte už jen v podobě ovoce a zeleniny. Pozor si dávejte také na přejídání, pokuste se příliš nepřekročit svůj obvyklý denní kalorický příjem.

Pokud tedy víte, že vás v týdnu čeká večírek, snažte se několik dní předtím zvýšit pohyb a celý den před mejdanem jezte jen lehká jídla s vysokým obsahem vlákniny. Před odchodem snězte několik kousků zeleniny, které vás částečně zasytí a sníží tak váš celkový kalorický příjem. Předtím, než si půjdete znova přidat, zeptejte se sami sebe, jestli skutečně ještě máte hlad.

Připadají vám tato preventivní opatření zbytečná? Potom počítejte; pokud přiberete každé Vánoce tři kilogramy, které se vám nepodaří shodit, za pět let budete mít už patnáct kilo navíc a za deset let budete o třicet kilogramů těžší.

Statistiky přitom uvádějí, že lidé průměrně přes vánoční svátky přiberou od dvou do pěti kilogramů.

Autoři:

Nejčtenější

O holky se postarám, slíbil Mirek snoubence, která zemřela v den svatby

Miroslavova přítelkyně zemřela v den svatby. Jemu zůstaly její dcery Nikola...

Simona zemřela pár hodin před vlastní svatbou a zoufalému snoubenci zůstaly její dvě dcery a třetí půlroční společná....

O 10 let mladší: když se manželství unaví, je třeba radikální změna

Monika Absolonová s manželi Danou a Vladimírem na začátku jejich proměny

Manželé Dana a Vladimír vychovávají kromě svých vlastních dětí i vnuka Míšu, který jim byl svěřen do péče. Péče o...

Moje přítelkyně se stala mužem, ale stále ji miluji, říká Američanka

Aidan se svou manželkou Heather

Heather Silva z Texasu se před šesti lety zamilovala do ženy. O tři roky později se musela smířit s tím, že se její...

Mýty o alkoholismu: závislý patří do léčebny a poznáte ho na první pohled

Ilustrační fotografie

Češi patří mezi největší pijáky alkoholu nejen v Evropě, ale i ve světě. Většinou však potíže se závislostí zlehčují, a...

Deset let jsem tajila lupénku, protože jsem se styděla, říká moderátorka

Moderátorka Louise Roe si na předávání Oscarů vybrala broskvové šaty s...

Britská moderátorka a fashion blogerka Louise Roe (36) veřejně přiznala, že se natolik styděla za své kožní onemocnění,...

Další z rubriky

Čtyři zdravotní důvody, které mohou být viníkem náhlého přibírání

Ilustrační fotografie

To, že člověk tloustne, není nic divného. Pokud se však vaše stravovací návyky nijak nezměnily a vaše hmotnost začala...

Znáte správnou velikost porce? Místo vážení zkuste použít ruku

Ilustrační fotografie

Při zdravém stravování není důležitý jen správně sestavený jídelníček z kvalitních potravin, ale podstatná je i...

Rady, jak vařit zdravě a levně. Začněte používat základní potraviny

Ilustrační fotografie

Zdravé stravování nemusí být drahé. Stačí se zamyslet nad tím, co kupujete a naučit se pár pravidel pro výběr potravin....

Najdete na iDNES.cz