Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Preventivní sobectví

  0:11aktualizováno  0:11
Svádíme to na hektickou dobu, ale jestliže žijeme monotónní život připomínající šichtu u pásu, můžeme si za to my sami. A teď dobrá zpráva: nikdy není pozdě to změnit...

Irena Obermannová | foto: Nguen Phuong ThaoMF DNES

Nedávno jsem znovu viděla po mnoha letech Chaplinův film Moderní doba a zase jsem se nesmála. Tentokrát mě mrazilo o poznání víc než před lety.

Ta groteska je stále platnější. Jen už nemakáme fyzicky v továrně, jelikož doba pokročila. Továrnu máme každý sám v sobě. Výsledek je však stejný, žijeme proto, abychom utahovali šroubky, ne proto, abychom žili.

Mám jednu kamarádku, která i v dnešní superrychlé době dokáže ležet bez hnutí v trávě. Hluboce ji obdivuji. Nemá žádné povinnostní tiky, nepřemítá o tom, co všechno má ještě udělat, jestlipak už doprala pračka a myčka a zda přišel ten e-mail… měla by hned odpovědět. Prostě si lakuje nehty a jen tak se dívá. Šťastná to žena. Zkoušela jsem ji napodobit a zjistila jsem, že už něčeho takového nejsem schopná.

Také moje dcera má kamarádku, ale ta si nehty nelakuje. Je jí zhruba dvacet, nepohodla se s přítelem, u kterého bydlela, a ocitla se tak ze dne na den na dlažbě. Ta slečna volala, jak je v těchto krajích stále zvykem, své matce a prosila ji o pomoc. Matka ji však odmítla a ponechala klidně na ulici. Překvapilo mě to stejně jako komentář mé dcery.

Vysvětlila mi, že paní X už je sobecká.
"Už?" zeptala jsem se dcery. "Jo, od té doby, co se vrátila z nemocnice, jako by si řekla - raz dva tři - a teď budu žít jen pro sebe."

Dozvěděla jsem se, že matka kamarádky mé dcery prodělala rakovinu. A tváří v tvář smrti se rozhodla, že jestli přežije, začne znovu žít. Neboli ležet na slunci a nemyslet na pračku a myčku, že v sobě zkrátka přestane utahovat všechny ty tovární šrouby, co jsou sice virtuální, ale zato způsobují různé nemoci, někdy i smrtelné. Ta žena se opravdu uzdravila a splnila své předsevzetí: našla si milence, začala s ním žít a odešla za ním od svých dospělých dětí rychleji, než to stihly ony. Přestala stát u běžícího pásu.

Četla jsem jednou v novinách zmínku o zoufalé ženě, kterou opustil manžel a ona nezvládala ekonomický chod své rodiny. Jednoho dne proto vzala své tři malé děti, odešla s nimi na nádraží a nechala je tam. Ujela jim prvním vlakem. Dali ji do blázince - co s ní jiného? - doba je moderní a žádá od všech výkony, žádá hrdinství, které se nazývá "keep smiling".

Duševní poruchy zpomalují chod všech šroubků. Já bych po té ženě pojmenovala vlak. Proč dávat vlakům jména jen po významných lidech a ne po lidech, kteří přestali utahovat šroubky? Určitě jsou neméně významní. Jejich takzvaná porucha vypovídá o stavu světa, je jeho přesným barometrem.

Kdybychom se místo dokonalé fabriky stali křečky, možná by nám bylo lépe. Nemusíme syslit do tváří zrní, stačí trošku si uzmout sebe samých.

Protože co je větší sobectví - jet jak pohyblivý pás a nic jiného nevidět, nebo se koukat, cítit a hlavně žít? Začněme pěstovat takzvané preventivní sobectví.

Navrhuji, aby se mu vyučovalo už ve školce. Miluj svého bližního jako sebe samého, stojí přece psáno. To lze vyložit i tak, že člověk nemá zapomínat sám na sebe. Protože, co je to vlastně sobectví? Nepřerazit se? Měli bychom milovat sami sebe víc než ty ďábelské šroubky. Měli bychom to stihnout dřív, než budeme muset sednout na vlak pojmenovaný po nějakém géniovi a zdrhnout, než po nás sáhne smrt.

Autorka Irena Obermannová je spisovatelka a dramaturgyně. Vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU v Praze. Napsala pohádky pro Český rozhlas a natočila několik reportáží pro Českou televizi, kde také pracovala jako dramaturgyně. Je autorkou knih ze života jako Deník šílené manželky, Příručka pro neposlušné ženy, Matky to chtěj taky a Deník šílené milenky.

 

 

 

 

 

 

Autor:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Ilustrační snímek

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého přítele, ale na svého exmanžela nemůžu...

Další z rubriky

Příběh Lenky: Bývalá manželka mého muže nám komplikuje život

Ilustrační snímek

První manželství se mi nepovedlo, doufala jsem, že druhé bude lepší. Je, ale má to háček. I když mám za manžela...

Seznamka muže snů nedodala. Musí Tereze zaplatit odškodné, rozhodl soud

Ilustrační snímek

I smůla může být někdy užitečná. Rozvedená sedmačtyřicetiletá Tereza Burkiová hledala partnera svých snů pomocí...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...Najdete na iDNES.cz