Preventivní prohlídky mohou zachránit život. Víte, na co máte nárok?

aktualizováno 
Každý rok k zubaři a na gynekologii? K praktickému lékaři každé dva roky? Pravidelné návštěvy lékařů jsou nutné, říkáme jim preventivní. Protože i když se nyní cítíte dobře, může u vás začínat některé závažné onemocnění, které je zatím zcela bez příznaků.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lékař má možnost objevit vážnou nemoc ve fázi, kdy je ještě zcela vyléčitelná. A to se týká i zhoubného nádorového bujení.

Preventivní prohlídka u praktického lékaře

* kompletní vyšetření včetně změření krevního tlaku, zjištění indexu tělesné hmotnosti a vyšetření zraku a sluchu 

* laboratorní vyšetření moči, cholesterolu a tuků v krvi 

* vyšetření EKG 

* vyšetření stolice na skryté krvácení u osob od 50 let věku, onkologická prevence, zhodnocení rizik, kontrola očkování

Zdroj: GSK 

Tomu se věnují především screeningové programy nádorových onemocnění (jejichž cílem je včasný záchyt zhoubných nádorů). Patří sem nádory tlustého střeva a konečníku, nádory prsu a nádory děložního hrdla.

Dále existuje screening novorozenecký, kdy se po porodu, ještě za hospitalizace novorozence v porodnici, provádí vyšetření třinácti onemocnění, jako jsou například cystická fibróza nebo fenylketonurie.

Prevence jednou za dva roky

Dospělý člověk by měl docházet na preventivní prohlídky ke svému všeobecnému praktickému lékaři jedenkrát za dva roky. K zubnímu lékaři jedenkrát za rok a žena ke gynekologovi také jedenkrát za rok. Tato preventivní vyšetření jsou plně hrazena zdravotní pojišťovnou.

Všeobecný lékař provede celkovou prohlídku: zkontroluje očkování, změří tlak, zváží vás a změří, vyšetří zrak, sluch i moč a provede další vyšetření podle vaší anamnézy, věku a zdravotního stavu. 

Screeningové programy

Screening nádorů prsu hradí plně zdravotní pojišťovna u žen od 45. roku věku (některé pojišťovny hradí vyšetření už od 40. roku). Poté jednou za dva roky, bez omezení horní věkovou hranicí. Pravidelné kontroly pacientek sleduje všeobecný praktický lékař i gynekolog, kteří se vzájemně informují.

Screening karcinomu děložního hrdla se provádí jednou ročně od 25 do 60 let věku ženy. Zároveň je náplní každé preventivní gynekologické prohlídky, na kterou mají ženy nárok od 15 let.

Screening nádorů kolorekta a konečníku, test okultního (skrytého) krvácení do stolice, se provádí ve věku od 50 do 54 let jedenkrát ročně. Od 55 let se provádí buď opakovaný test jedenkrát za dva roky, nebo primární screeningová kolonoskopie (endoskopické vyšetření střev) jedenkrát za deset let. 

Součástí preventivní prohlídky je i onkologická prevence včetně zhodnocení onkologických rizik. Lékař také provede základní krevní testy, například na kontrolu cholesterolu a glykemie.

"Většinou nalézáme vyšší hodnoty krevního tlaku, vyšší hladinu cukru nebo cholesterolu v krvi, a to i u poměrně mladých lidí. U starších pacientů nebývá výjimkou záchyt skrytého krvácení do stolice," říká lékař Tomáš Novotný ze zdravotnického zařízení Monse v Praze 8.

Praktický lékař Ladislav Bechník z kliniky Zámeček Malvazinky k tomu dodává: "Nejčastěji jsou při preventivních prohlídkách zjištěny poruchy pohybového systému, nemoci kardiovaskulárního systému a poruchy lipidového metabolismu. Často se setkáváme s pacienty, kteří z důvodu opomíjení preventivních prohlídek mají v případě očkování proti tetanu neúměrně prodloužený časový odstup pro přeočkování stanovený vyhláškou o očkování proti infekčním nemocem, na 10 až 15 let."

Ladislav Bechník upozorňuje i na doporučení Národní imunizační komise podstoupit přeočkování proti černému kašli minimálně jednou v dospělosti.

Ale spousta lidí prevenci podceňuje. "Přestože se povědomí lidí o nutnosti aktivního přístupu k péči o své zdraví postupně zvyšuje, stále se setkáváme s názorem: Jsem zdravý, tak lékaře ani preventivní prohlídku nepotřebuji. V této souvislosti je na místě zopakovat staré pravidlo, že nemoci je lepší předcházet než ji léčit," radí Ladislav Bechník.

Autoři:

Nejčtenější

Chtěla jsem se zbavit manželovy milenky. Krize je za námi, doufá Jana

Ilustrační snímek

Příběh o manželově nevěře, podobný tisícům jiných, vypráví osmatřicetiletá tmavovlasá středoškolačka Jana, matka...

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je už dlouhá léta zvyklá na tvrdý život. Starosti se na ni znatelně...

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu si dodělává střední školu, kterou kvůli...

Pomozte nadšené sportovkyni Natálce k bezbolestnému pohybu a nové protéze

Natálka má vrozenou vývojovou vadu, kvůli které nosí protézu. Zoufale by...

Jednou by chtěla být veterinářkou, ze všeho nejvíc však čtrnáctiletá Natálie touží po obyčejném pohybu. Přestože se...

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Rodinu v opraveném domě přivítali příbuzní i kamarádi.

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní, dostavily se ještě zdravotní potíže dětí...

Další z rubriky

Sedm nemocí, které častěji postihují muže než ženy

Ilustrační snímek

Velkým množstvím chorob onemocní stejně muži i ženy, některé však postihují podle lékařských statistik mnohem častěji...

Češi nemají kondici, ale neřeší to. Přehlíží i stres a lékařské prohlídky

Ilustrační fotografie

Mladší Češi neřeší zdravotní prevenci a jen tři ze sta ve věku nad 25 let se cítí v dobré fyzické kondici. Přitom...

KVÍZ: Co víte o první pomoci?

Ilustrační snímek

Zásady první pomoci nemusíte potřebovat celé roky. Potom však přijde okamžik, kdy budou rozhodovat o životě a smrti....

Najdete na iDNES.cz