Preventivní prohlídky mohou zachránit život. Víte, na co máte nárok?

aktualizováno 
Každý rok k zubaři a na gynekologii? K praktickému lékaři každé dva roky? Pravidelné návštěvy lékařů jsou nutné, říkáme jim preventivní. Protože i když se nyní cítíte dobře, může u vás začínat některé závažné onemocnění, které je zatím zcela bez příznaků.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lékař má možnost objevit vážnou nemoc ve fázi, kdy je ještě zcela vyléčitelná. A to se týká i zhoubného nádorového bujení.

Preventivní prohlídka u praktického lékaře

* kompletní vyšetření včetně změření krevního tlaku, zjištění indexu tělesné hmotnosti a vyšetření zraku a sluchu 

* laboratorní vyšetření moči, cholesterolu a tuků v krvi 

* vyšetření EKG 

* vyšetření stolice na skryté krvácení u osob od 50 let věku, onkologická prevence, zhodnocení rizik, kontrola očkování

Zdroj: GSK 

Tomu se věnují především screeningové programy nádorových onemocnění (jejichž cílem je včasný záchyt zhoubných nádorů). Patří sem nádory tlustého střeva a konečníku, nádory prsu a nádory děložního hrdla.

Dále existuje screening novorozenecký, kdy se po porodu, ještě za hospitalizace novorozence v porodnici, provádí vyšetření třinácti onemocnění, jako jsou například cystická fibróza nebo fenylketonurie.

Prevence jednou za dva roky

Dospělý člověk by měl docházet na preventivní prohlídky ke svému všeobecnému praktickému lékaři jedenkrát za dva roky. K zubnímu lékaři jedenkrát za rok a žena ke gynekologovi také jedenkrát za rok. Tato preventivní vyšetření jsou plně hrazena zdravotní pojišťovnou.

Všeobecný lékař provede celkovou prohlídku: zkontroluje očkování, změří tlak, zváží vás a změří, vyšetří zrak, sluch i moč a provede další vyšetření podle vaší anamnézy, věku a zdravotního stavu. 

Screeningové programy

Screening nádorů prsu hradí plně zdravotní pojišťovna u žen od 45. roku věku (některé pojišťovny hradí vyšetření už od 40. roku). Poté jednou za dva roky, bez omezení horní věkovou hranicí. Pravidelné kontroly pacientek sleduje všeobecný praktický lékař i gynekolog, kteří se vzájemně informují.

Screening karcinomu děložního hrdla se provádí jednou ročně od 25 do 60 let věku ženy. Zároveň je náplní každé preventivní gynekologické prohlídky, na kterou mají ženy nárok od 15 let.

Screening nádorů kolorekta a konečníku, test okultního (skrytého) krvácení do stolice, se provádí ve věku od 50 do 54 let jedenkrát ročně. Od 55 let se provádí buď opakovaný test jedenkrát za dva roky, nebo primární screeningová kolonoskopie (endoskopické vyšetření střev) jedenkrát za deset let. 

Součástí preventivní prohlídky je i onkologická prevence včetně zhodnocení onkologických rizik. Lékař také provede základní krevní testy, například na kontrolu cholesterolu a glykemie.

"Většinou nalézáme vyšší hodnoty krevního tlaku, vyšší hladinu cukru nebo cholesterolu v krvi, a to i u poměrně mladých lidí. U starších pacientů nebývá výjimkou záchyt skrytého krvácení do stolice," říká lékař Tomáš Novotný ze zdravotnického zařízení Monse v Praze 8.

Praktický lékař Ladislav Bechník z kliniky Zámeček Malvazinky k tomu dodává: "Nejčastěji jsou při preventivních prohlídkách zjištěny poruchy pohybového systému, nemoci kardiovaskulárního systému a poruchy lipidového metabolismu. Často se setkáváme s pacienty, kteří z důvodu opomíjení preventivních prohlídek mají v případě očkování proti tetanu neúměrně prodloužený časový odstup pro přeočkování stanovený vyhláškou o očkování proti infekčním nemocem, na 10 až 15 let."

Ladislav Bechník upozorňuje i na doporučení Národní imunizační komise podstoupit přeočkování proti černému kašli minimálně jednou v dospělosti.

Ale spousta lidí prevenci podceňuje. "Přestože se povědomí lidí o nutnosti aktivního přístupu k péči o své zdraví postupně zvyšuje, stále se setkáváme s názorem: Jsem zdravý, tak lékaře ani preventivní prohlídku nepotřebuji. V této souvislosti je na místě zopakovat staré pravidlo, že nemoci je lepší předcházet než ji léčit," radí Ladislav Bechník.

Autoři:Nejčtenější

Trhám si vlasy a ochlupení, protože mi to dělá dobře, říká nemocná žena

Sara si říká Miss Swirl a propaguje svůj příběh, aby dodala odvahu a sebevědomí...

Osmadvacetiletá Sara Meucii z Itálie trpí poruchou zvanou trichotilománie. Kvůli ní si neustále vytrhává vlasy a...

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová váží stejně jako desetileté dítě. A to jí ještě není ani rok a...

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných čtyřiadvacet kilogramů. Rodiče stále netuší,...Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

OBRAZEM: Třiašedesátiletá žena chtěla vypadat na pětadvacet. Povedlo se?

Jekaterina Tereškovič Gauguin Solntcev

Manželka ruského moderátora Gauguina Solnceva by mohla být jeho matkou. Dělí je od sebe šestadvacet let....

Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Videa vtipné trojice zná asi každý. Momentálně však život jedné z protagonistek Veroniky Arichtevy ovládly tréninky na...

Další z rubriky

Příznaky ztráty sluchu: pozor na bzučení v uších i zhoršenou rovnováhu

Ilustrační fotografie

Zvonění v uších, ztráta rovnováhy nebo zhoršené vnímání vysokých tónů. Všechny tyto příznaky mohou signalizovat...

Pravda o schizofrenii: mnoho léků nahradí jediná injekce

Ilustrační fotografie

Zmatený člověk, v jehož mysli svádí boj o dominanci dvě i více nevyzpytatelných osobností. Takovou mylnou nálepku...

Chybí vám železo? Jezte maso, luštěniny i ořechy, poradil lékař

Ilustrační fotografie

Nedostatkem železa trpí každý desátý člověk a pokud ho je v organismu málo, může vést k anémii. I proto je třeba si...Najdete na iDNES.cz