Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přestat kouřit člověk většinou nedokáže sám, říká lékařka

  9:00aktualizováno  9:00
V Česku ročně tabák zabije 18 tisíc lidí, dalších patnáct set obyvatel podlehne nemocem z pasivního kouření. Připravovaný zákaz kouření ovlivní i 2,3 miliony kuřáků, z nichž by tři čtvrtiny chtěly přestat. Zde je návod, jak to udělat.

Řekněte kouření NE | foto: Profimedia.cz

Aby člověk přestal kouřit, musí nejprve sám chtít, někoho k tomu nutit nemá význam, říkají lékaři.

"Kouření se dá odnaučit, ale kuřák by se měl léčit. Je to vlastně nemoc, závislost," říká MUDr. Eva Králíková, CSc. z Centra léčby závislosti na tabáku 1. LF UK.

Sbohem nikotinu
Posledním novým lékem ve farmakologické léčbě závislosti na kouření je Champix s účinnou látkou vareniclin.

"Vareniclin se místo nikotinu naváže na určitý typ receptoru, který je typický pro silně závislého kuřáka. Způsobí vylučování dopaminu a způsobuí tím pocit blaha stejně jako po cigaretě. Působí i jako antagonista, čili odpuzovač nikotinu. Kdyby si člověk, který užívá variniclin, zapálil cigaretu, neposkytne mu ten pocit blaha, protože receptory už jsou obsazené variniclinem a už není co podnítit," vysvětluje Eva Králíková.

U farmakologické léčby je však důležité brát léky delší dobu. Nejméně 3, optimálně 6 měsíců.

"Nejčastější příčinou relapsu je právě fakt, že dotyčný léky nebere dostatečně dlouho," dodává lékařka.

Cigareta = zabiják
Lidé prý často ani nevědí, co kouření přesně znamená. Nevědí, že vdechují přes 4,5 tisíce nebezpečných látek. "V cigaretách se nachází například kyanovodík, benzen, formaldehyd. V jedné cigaretě je 1017 volných radikálů," upozorňuje Eva Králíková.

V cigaretách je například i polonium. "Když někdo kouří 40 cigaret denně, má v sobě tolik radioaktivity z polonia, jako kdyby šel každý třetí den na rentgen plic," říká Králíková.

Součástí cigaret jsou také nitrozaminy, karcinogenní látky. Lidé kvůli nim omezují spotřebu uzenin. Při běžné spotřebě uzenin do sebe člověk dostane asi 0,17 mg nitrozaminu, zatímco z cigaret se do těla dostane asi 16 mg, tedy nesrovnatelně více než z uzenin.

O tom všem nemají kuřáci většinou ani ponětí. Na krabičkách se píše "jen" o nikotinu a dehtu. Navíc je tam napsáno vždy jen jedno číslo.

V Kanadě už ale začali na krabičky cigaret vypisovat kromě nikotinu a dehtu i další nebezpečné látky a uvádí k nim také určité rozmezí.

"Dnes víme, že množství látek, které se vstřebají z cigarety do těla, nesouvisí s tím, co je na krabičce napsáno. To je měřené v laboratorních podmínkách. Když kouříte jinak, než ten stroj, který provádí měření, vdechujete něco jiného," říká doktorka Králíková.

"Nikoli výrobek, ale sám spotřebitel způsobem kouření určuje, co a kolik se toho vstřebá. Je například rozdíl mezi šlukem, který trvá vteřinu a šlukem který trvá vteřiny dvě nebo tři. Pak probíhá proces kouření za jiných teplot, podmínek, vznikají a vstřebávají se jiné látky," dodává.

Naše zdraví a kouření

Jaký má kouření vliv na naše tělo

Kouření má negativní vliv nejen na plíce, ale na celé tělo. Způsobuje plicní rozedmu, infarkt, onemocnění cév, mozkovou mrtvici, žaludeční vředy, cukrovku, osteoporózu, neplodnost, degeneraci makuly (tedy sítnice), rakovinu plic, hrtanu, jícnu, ledvin, močového měchýře a dalších orgánů.

"Rakovina plic zdaleka není nejčastější příčinou smrti v důsledku kouření. I když je 90 % rakoviny plic způsobeno kouřením, většina kuřáků ji nedostane. Více kuřáků zemře spíše na poškození cév než na rakovinu plic," říká Eva Králíková.Závislost jako na heroinu
Závislost na tabáku se skládá ze dvou faktorů. Jedním je závislost psychická a druhým závislost fyzická.

Psychická závislost je v podstatě řada podnětů, které v člověku vyvolávají touhu kouřit a aktivity, se kterými má člověk kouření spojené.

"Může to být třeba cigareta u kávy, cigareta při venčení psa, cigareta po jídle, po sexu a podobně," vysvětluje doktorka Králíková.

Je tedy potřeba typické aktivity spojené s kouřením odstranit, nebo alespoň nějak změnit, upravit.

Fyzická závislost způsobuje nikotin. V mozku kuřáka pak vznikají podobné chemické reakce jako u závislostí na jiných návykových látkách.

Dlouholetý kuřák dvaceti až třiceti cigaret denně má za sebou stovky tisíc cigaret. Jedna cigareta znamená asi 10 šluků, tedy asi milion sedm set tisíc dávek drogy.

"Nikotin je tak moc návykový právě proto, že se tak snadno dávkuje. Když si ho aplikujete do žíly, do mozku se nedostane tak rychle, jako když ho vdechnete. Proto je nikotin návykovější i více než například heroin," dodává Králíková.

Pokud se člověk závislý na nikotinu pokusí přestat kouřit, objeví se u něj abstinenční příznaky jako silná nutkavá touha po cigaretě, deprese, špatná nálada, nespavost, podrážděnost, frustrace, zlost, úzkost, neschopnost soustředění nebo zvýšená chuť k jídlu.

Zbavit se kouření je náročný proces
Přestat kouřit člověk s velkou pravděpodobností nezvládne sám. "Když někdo přestane jen tak, sám, má úspěch kolem dvou, maximálně pěti procent. Tedy skoro vůbec a 98 procent lidí se ke kouření vrátí," upozorňuje Králíková.

Léčba by měla kombinovat léky a psychologickou pomoc. Tu poskytují právě nejrůznější poradny a centra pro odvykání kouření. Jejich seznam naleznete například ZDE.

Dnes jsou k dispozici tři druhy léků. Jedním z nich je nikotin v různých formách (náplasti, pastilky, žvýkačky, inhalátor, podjazyková tableta), dalším Ziban s účinnou látkou bupropionem.

"Původně je to antidepresivum, které působí to, že člověku přestane cigareta "chutnat". Zároveň je vhodný pro pacienty, kteří k depresi tíhnou, protože deprese je abstinenční příznak při odvykání kouření," vysvětluje Králíková.

Jak skoncovat s kouřením

Rady, jak dokázat přestat kouřit

1) Nejdůležitější je vaše rozhodnutí přestat kouřit.

2) Zvolte si den "D", kdy přestanete naráz a jednou provždy kouřit.

3) V den, kdy se rozhodnete přestat kouřit, vyplňte svůj volný čas pokud možno co nejvíce. Jděte do kina, na procházku, cvičte, sejděte se s přáteli nekuřáky.

4) Pokud je to možné, alespoň v prvních měsících nekouření se vyhýbejte situacím, které máte spojeny s cigaretou (ranní káva, odpočinek u televize, ...).

5) Vyhýbejte se společnosti kuřáků.

6) Některé okolnosti ze svého denního režimu však odstraníte těžko. Proto si předem připravte náhradní řešení, jak budete takové situace zvládat bez cigarety.

7) Pro léčbu fyzické závislosti je k dispozici léčba, která vám pomůže překonat abstinenčních příznaky (touhu po cigaretě, špatnou náladu, nervozitu,...). V lékárnách je volně dostupná tzv. náhradní terapie nikotinem ve formě žvýkaček, inhalátorů nebo náplastí.

8) Své rodině a svým spolupracovníkům oznamte, že nekouříte a požádejte je, aby vás ve vašem úsilí podpořili.

9) Zničte všechny své cigarety, odstraňte popelníky a zapalovače. Nebudete je již potřebovat.

10) Vypracujte si přehled všech situací, při kterých obvykle kouříte, a naplánujte si, jak je zvládnete bez kouření.

11) Nenahrazujte cigarety sladkostmi. Pijte hodně vody či ovocných šťáv, jezte ovoce a zeleninu.

12) Za své úsilí se odměňte. Spočítejte si, kolik peněz jste ušetřili za cigarety a použijte je na něco, po čem jste již dávno toužili.

Zdroj: www.dokurte.cz

Autoři:


Nejčtenější

(Ilustrační snímek)
Příběh Karolíny: Expřítel nevěří, že je konec. Pořád to na mě zkouší

S přítelem jsem vydržela dva roky a i to bylo až moc. Udělal si ze mě služku, pokladničku a hlídal mě na každém kroku. Pokoj od něj nemám ani po rozchodu,...  celý článek

Gabrielle Unionová (Beverly Hills, 26. února 2017)
Devětkrát jsem potratila. Dítě pořád chci, říká herečka Unionová

Americká herečka Gabrielle Unionová (44) se s manželem Dwaynem Wadem (36) snaží delší dobu o potomka. Devětkrát podstoupila umělé oplodnění, ale pokaždé...  celý článek

Vínová rtěnka na přehlídce Marca De Vincenza.
Tmavá rtěnka je i pro vás. Zkuste extra lesk i sametově matný vzhled

Rtěnky v tmavých odstínech byly ještě nedávno na přehlídkách i v obchodech spíš výjimka, natož abychom je běžně potkávali na ulici. Během pár let se z nich...  celý článek

Tváří Nákupů Ona Dnes je Jana Stryková
Nákupem psa z množírny napomáháte týrání zvířat, říká herečka Stryková

Diváci si ji zapamatovali jako zdravotní sestru ze seriálu, teď se jim herečka Jana Stryková představí v jiné roli – stala se moderátorkou pořadu o bydlení....  celý článek

Muži tanga milují, ženy jim příliš nefandí. Důvodem je to, že nejsou úplně...
Tanga přestala být sexy. Ženy dávají přednost rafinovanějším střihům

Už žádný diskomfort a „ypsilon“ vykukující zpod lemu džín. Místo toho pohodlí a elegance. Šňůrková tanga nahradily střihy, jenž zadek alespoň trochu zahalují....  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Máslo nám moc neprospívá, tělo se bez něj obejde, ale chutná nám

„Máslo naše tělo v jídelníčku vůbec nepotřebuje,“ uznává výživová odbornice společnosti STOB Hana Málková a dodává, že ho jíme, protože nám chutná. A tak je to...  celý článek

čtení
Čtení knih přináší výhody. Budete lépe spát a zlepšíte si paměť

Trávit volný čas čtením zajímavé knihy je v dnešní přetechnizované době pro mnoho lidí přinejmenším neobvyklé. Existují však i zdravotní důvody, proč byste se...  celý článek

Alkohol (ilustrační foto)
Pět věcí, které způsobí rychlejší opilost. Dlouhý let i vyšší věk

Možná patříte mezi ty, co si myslí, že svou míru alkoholu velmi dobře znají a nestane se jim, že by se opili víc, než je vhodné. Ale jsou situace, kdy obvyklé...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Jemné metalické líčení: Jediný třpytivý makeup, se kterým můžete i do práce
Jemné metalické líčení: Jediný třpytivý makeup, se kterým můžete i do práce

Patříte mezi milovnice třpytek, ale nemůžete si dovolit nosit do práce příliš výrazné líčení? Sáhněte po metalických očn... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.