Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přestanu kouřit a pít, zhubnu!

  0:01aktualizováno  0:01
Novoroční předsevzetí ano, ale nikoli přehnaná. Není totiž zrovna dvakrát žádoucí upínat se k nesplnitelným cílům a pak si to vyčítat. Daleko lepší je chápat předsevzetí jako možnost změnit něco na sobě či na svém způsobu života.

Dáváte si novoroční předsevzetí? Proč ne, zkuste však jen taková, která skutečně můžete splnit.

Pak ovšem vytrvejte déle než jen do poloviny ledna. Na druhou stranu nemá smysl se hroutit, pokud původní, příliš idealistické představy nevyjdou.

"Mnoho lidí bere svá předsevzetí jako zavazující. Například zhubnout o deset kilogramů, naučit se cizí jazyk, nehádat se s mužem, udělat si pořádek ve věcech," vyjmenovává pražský psycholog Vladimír Pohl.

Podle něj je přitom daleko lepší chápat předsevzetí jako výzvu k tomu, abychom něco změnili. "Nemá smysl si nějaká předsevzetí dávat, když nás mají strašit, a tím vlastně od činů odrazovat," uvažuje Pohl.

Velké cíle raději s odborníky
Nejhorší jsou nerealistická předsevzetí. Taková, pro jejichž splnění člověk nemá podmínky nebo předem tuší, že to stejně nedokáže. "Nehádat se s mužem je sice hezké předsevzetí, stejně jako zhubnutí, ale nemá-li to být jen zbožné přání, bude dobré se třeba o hádání poradit s odborníkem," doporučuje psycholog.

Totéž platí ostatně i pro zmíněné hubnutí - aby se povedlo, vyžaduje často změnit od základů způsob života a stravování, a vyžaduje proto rady třeba od dietologa. "Jde o to, užít si a potěšit se na cestě za předsevzetím, nemít je jako němou výčitku. Předsevzetí berte vždy jako nezávaznou výzvu, jako inspiraci k tomu co byste mohli zkusit, nikoli za každou cenu zvládnout," doplňuje svůj pohled na předsevzetí pražský psycholog.

Jinými slovy: lepší je stanovovat si tvrdá pravidla a naladit se na očekávané změny, jinak se budete cítit příliš svázaní. Jak říká Pohl: "Kolumbus zkusil plout do Indie, kdyby trval na svém cíli, neobjevil by Ameriku. Staňte se objeviteli sebe sama, věřte mi nebo ne, ale stále je co objevovat."

Není proto nutné plánovat, že zhubnete do léta pětadvacet kilo, pro začátek stačí pět. Podobně není nejlepším nápadem slíbit si, že už za půl roku budete plynně hovořit cizím jazykem nebo že od nynějška budete zničehonic chodit třikrát týdně do posilovny.

Jak přestat kouřit?
Čtěte zítra!

"Když se naučíte jen trochu cizí jazyk, když hádání jen omezíte, když zhubnete jen o pět kilo, bude dobře. Každé jen je vlastně začátkem na nové cestě k vrcholu," uzavírá svou úvahu psycholog.

Autoři:Nejčtenější

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

Ilustrační snímek

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena většinou muže, který bude vůdčí osobností,...

Další z rubriky

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...

Manuál pro vytížené matky: stanovte si pravidla a neříkejte musím

Ilustrační fotografie

Pokud máte děti, pracujete na dvojnásobný úvazek už jen tím, že se o ně staráte a že pečujete o domácnost. A když k...Najdete na iDNES.cz