Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přestanu kouřit a pít, zhubnu!

  0:01aktualizováno  0:01
Novoroční předsevzetí ano, ale nikoli přehnaná. Není totiž zrovna dvakrát žádoucí upínat se k nesplnitelným cílům a pak si to vyčítat. Daleko lepší je chápat předsevzetí jako možnost změnit něco na sobě či na svém způsobu života.

Dáváte si novoroční předsevzetí? Proč ne, zkuste však jen taková, která skutečně můžete splnit.

Pak ovšem vytrvejte déle než jen do poloviny ledna. Na druhou stranu nemá smysl se hroutit, pokud původní, příliš idealistické představy nevyjdou.

"Mnoho lidí bere svá předsevzetí jako zavazující. Například zhubnout o deset kilogramů, naučit se cizí jazyk, nehádat se s mužem, udělat si pořádek ve věcech," vyjmenovává pražský psycholog Vladimír Pohl.

Podle něj je přitom daleko lepší chápat předsevzetí jako výzvu k tomu, abychom něco změnili. "Nemá smysl si nějaká předsevzetí dávat, když nás mají strašit, a tím vlastně od činů odrazovat," uvažuje Pohl.

Velké cíle raději s odborníky
Nejhorší jsou nerealistická předsevzetí. Taková, pro jejichž splnění člověk nemá podmínky nebo předem tuší, že to stejně nedokáže. "Nehádat se s mužem je sice hezké předsevzetí, stejně jako zhubnutí, ale nemá-li to být jen zbožné přání, bude dobré se třeba o hádání poradit s odborníkem," doporučuje psycholog.

Totéž platí ostatně i pro zmíněné hubnutí - aby se povedlo, vyžaduje často změnit od základů způsob života a stravování, a vyžaduje proto rady třeba od dietologa. "Jde o to, užít si a potěšit se na cestě za předsevzetím, nemít je jako němou výčitku. Předsevzetí berte vždy jako nezávaznou výzvu, jako inspiraci k tomu co byste mohli zkusit, nikoli za každou cenu zvládnout," doplňuje svůj pohled na předsevzetí pražský psycholog.

Jinými slovy: lepší je stanovovat si tvrdá pravidla a naladit se na očekávané změny, jinak se budete cítit příliš svázaní. Jak říká Pohl: "Kolumbus zkusil plout do Indie, kdyby trval na svém cíli, neobjevil by Ameriku. Staňte se objeviteli sebe sama, věřte mi nebo ne, ale stále je co objevovat."

Není proto nutné plánovat, že zhubnete do léta pětadvacet kilo, pro začátek stačí pět. Podobně není nejlepším nápadem slíbit si, že už za půl roku budete plynně hovořit cizím jazykem nebo že od nynějška budete zničehonic chodit třikrát týdně do posilovny.

Jak přestat kouřit?
Čtěte zítra!

"Když se naučíte jen trochu cizí jazyk, když hádání jen omezíte, když zhubnete jen o pět kilo, bude dobře. Každé jen je vlastně začátkem na nové cestě k vrcholu," uzavírá svou úvahu psycholog.

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Sedm zajímavostí ze života kardiochirurga Pirka, který slaví sedmdesátiny

Jan Pirk

Proslulý český kardiochirurg Jan Pirk slaví 20. dubna sedmdesáté narozeniny. Týdeníku 5plus2 při této příležitosti...

Příliš zaměstnaní na sex? Plánujeme ho na sobotu do hotelového pokoje

I když máme hektický životní styl, sex by měl být jeho nezbytnou součástí.

Plný denní program nám brání oddávat se sexuálním radovánkám tak často, jak bychom chtěli. Proto si sex musíme...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

Najdete na iDNES.cz