Za obezitou není jen špatné stravování, zjistili vědci (ilustrační snímek)

Za obezitou není jen špatné stravování, zjistili vědci (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Překvapivý objev: obezitě a cukrovce pomáhá chemie kolem nás

  • 9
Za vzrůstajícím počtem obézních lidí a pacientů s cukrovkou nemusí být jen nevhodná strava a nedostatek pohybu, ale i chemikálie, s nimiž lidé přicházejí každodenně do kontaktu. Vyplývá to ze studie dvou předních světových vědců v oblasti epidemiologie.

Organizace CHEM Trust zveřejnila studii, která shrnuje nejnovější laboratorní výzkumy a studie, které dávají do souvislosti rostoucí počet obezity a cukrovky s působením běžných chemických látek.

Obézní myši

Studie upozorňuje na to, že mláďata myší vystavená nízkým dávkám chemických látek známých jako "endokrinní (hormonální) disruptory" trpí v dospělosti obezitou. Na rozdíl od potomstva neexponovaných samic, které byly živeny stejnou potravou. Také poukazuje na spojení mezi hladinami kontaminantů v lidském těle a vzrůstající pravděpodobností vzniku cukrovky.

Endokrinní disruptory (nebo též hormonálně aktivní látky) je označení pro exogenní látky, které účinkují jako hormony v endokrinním systému a narušují fyziologické funkce endogenních hormonů.

Za endokrinní disruptory jsou považovány např. nonylfenol, některé ftaláty, polybromované difenylethery (PBDE), bisfenol A nebo některé pesticidy jako atrazin, chlordecon nebo chlorpyrifos.

Endokrinní disruptory mají rozmanité účinky, například DDT či endosulfan mohou napodobovat účinek estrogenů.

Pesticid atrazin narušuje v tvorbu gonadoliberinu, který reguluje tvorby lidských pohlavních hormonů.

Zdroj: Wikipedie

"Náš přehled poskytuje nejsilnější možnou pobídku k tomu, aby bylo minimalizováno působení všech relevantních endokrinních disruptorů na lidi. Zvláště důležité je to pro ženy plánující těhotenství, neboť se ukazuje, že největší riziko představují pro plod v děloze matky," uvedl profesor Porta.

Lidská populace je vystavena těmto podezřelým chemickým látkám každodenně, většinou prostřednictvím potravin a spotřebního zboží. Některé z látek identifikovaných jako podezřelé již byly zakázány, jako DDT nebo polychlorované bifenyly (PCB), ale další jsou stále na trhu jako bisfenol A (uniká například do potravin z plastových obalů) nebo bromované zpomalovače hoření (uvolňuje se například z čalouněného nábytku nebo z elektronických zařízení).

Omezte chemii

Mezinárodní sdružení CHEAM Trust a HEAL (Health and Environment Alliance) vyzvalo politiky, aby snížili působení chemikálií na veřejnost.

"Odhaduje se, že počet lidí s diabetem v Evropské unii vzroste z přibližně 33 milionů v roce 2010 na 37 milionů v roce 2025. I pokud by vystavení chemickým látkám hrálo roli jen u malé části případů diabetu, přínosy z lepší regulace chemikálií by byly významné jak ve smyslu lepší kvality života, tak z hlediska úspory výdajů na zdravotní péči," uvedla Genon Jensenová, výkonná ředitelka HEAL.

Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví dodal, že v Česku se počet diabetiků za posledních 30 let zhruba ztrojnásobil.

V roce 2010 se u nás léčilo s cukrovkou přes 800 tisíc pacientů a další tisíce lidí o své nemoci zatím neví. Podle dostupných údajů se výdaje na léčbu diabetu v České republice podílejí asi 15 procenty na celkových výdajích na zdravotní péči. Alarmující je také šíření obezity. "V Evropské unii má nadváhu už čtvrtina školáků a mezi českými školáky ve věku mezi 6 a 9 lety trpí nadváhou dokonce 31 procent dětí," řekl Šuta.

Prevence cukrovky

Dánská europoslankyně Christel Schaldemose, spolupředsedkyně pracovní skupiny Evropského parlamentu pro diabetes, by si přála, aby byly rychle využity všechny možnosti pro prevenci cukrovky.

"Nedávné odhady naznačují, že v Evropské unii cukrovka spotřebovává asi 10 % rozpočtů na zdravotnictví. To prostě není udržitelné. Pokud tato nová studie poskytuje dostatek důkazů, je třeba velmi rychle přijmout opatření, která by pomohla snížit rostoucí incidenci cukrovky a obezity," řekla europoslankyně.

Minulý týden byla v Evropském parlamentu přijata rezoluce zabývající se epidemií cukrovky v EU, která připomíná význam prevence v politice životního prostředí, potravin i ochrany spotřebitelů.

"Evropská unie v současné době pracuje na rozhodnutí o tom, které chemické látky označí jako endokrinní disruptory, aby mohly být opatrněji kontrolovány nebo zcela odstraněny z trhu. Ale tato definice nebude k dispozici do konce roku 2013 a ani pak se nebude vztahovat na všechnu relevantní legislativu EU," řekla Lisette van Vlietová, poradkyně HEAL pro politiku v oblasti toxických látek.

"To je příliš pomalý postup. Rádi bychom viděli, aby evropské vlády přijaly rychlá regulační opatření a aby firmy učinily kroky směrem k bezpečnějším alternativám. Například, nahradit bisfenol A v materiálech pro balení potravin," dodala.