Nástrahy v těhotenství: olovo v barvách může poškodit matku i dítě

  4:08aktualizováno  4:08
Mnohé těhotné se snaží ještě před příchodem miminka renovovat byt a zařídit dětský pokojíček. Měly by si ale dát pozor na staré barvy a nátěry s olovem, mohly by ublížit matce i dítěti.
Těhotné by se měly mít na pozoru před olovem ze starých barev nebo keramiky. (ilustrační foto)

Těhotné by se měly mít na pozoru před olovem ze starých barev nebo keramiky. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Vědci z Bristolské univerzity zkoumali hladiny olova v krvi těhotných žen a odhalili  anomálii. Většinou byly vyšší hladiny olova v krvi spojené s chudšími ženami, žijícími ve více znečištěném prostředí. V oblasti anglického Bristolu se ale objevovalo olovo ve vyšších dávkách i u bohatších a vzdělanějších žen. Výzkum zveřejnil magazín Plos One.

Pozor na staré barvy a nátěry

Podle vědců pod vedením doktorky Caroline Taylorové to může být tím, že si ženy kupují staré domy a opravují je. Nátěry starých stavení mohou být s příměsí olova, během seškrabávání a olupování vzniká olovnatý prach, který se dostane do těla ženy i plodu. Výsledkem může být zvýšení krevního tlaku, což vede až k preeklampsii.

"Preeklampsie se projevuje vysokým krevním tlakem, přítomností bílkoviny v moči a otoky těhotné. Vede až ke stagnaci růstu plodu, eventuálně až k jeho úmrtí," vysvětluje gynekoložka Blanka Vavřinková z První české lékařské společnosti.

Proto se těhotným v poradně vždy kontroluje krevní tlak, přítomnost bílkoviny v moči a lékař se ptá na stupeň otoků končetin.

Nebezpečná preeklampsie

Preeklampsie není léčitelná, vyřeší se až porodem (výjimečně ale může přijít i po porodu). 

"Nejzávažnější komplikací preeklampsie je tzv. eklamptický záchvat, tedy záchvat, kdy má těhotná křeče spojené s bezvědomím. Je ohrožen život ženy i plodu. Další komplikací  je tzv. HELLP syndrom, charakterizovaný rozpadem červených krvinek, poklesem krevních destiček a zvýšením jaterních enzymů," dodává lékařka. 

Vyhněte se ohňům a jezte kapustu

Kromě barev s olovem jsou rizikovými i otevřené ohně a topení uhlím, protože se uvolňuje při spalování. Olovo podle britských vědců najdeme i v cigaretovém kouři, kávě a alkoholických nápojích. Jeho zvýšené hladiny měly i ženy se psem, zřejmě na sobě nanese olovnatý prach do bytu.

Těhotné by také měly zpozornět při výběru nádobí. Některé starší nebo zahraniční barvy používané na kameninu, keramiku a porcelán mohou těžký kov uvolňovat. Olovo se v těle usazuje a může v něm přetrvávat i několik desítek let. Ženy, které kdykoliv v minulosti pracovaly v prostředí s olovem, by o tom měly informovat svého lékaře, který bude jeho hladiny kontrolovat.

Na závěr zbývá rada, jak se olova v těle zbavit. Zkuste třeba jíst mrkev a kapustu, které na sebe vážou těžké kovy a umožní je vyloučit z těla.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Tragédie Husákových žen: obě zemřely předčasně

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který nedával najevo své city. Přesto ho tragická smrt...Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance. Porotce Zdeněk Chlopčík na ni byl v prvním...

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová váží stejně jako desetileté dítě. A to jí ještě není ani rok a...

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných čtyřiadvacet kilogramů. Rodiče stále netuší,...

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

Martina žije s Jiřím přes rok, do partnerství s sebou přivedla dvě děti -...

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít dva dominantní partneři a ve druhé ti...

Další z rubriky

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Jak zlepšit angličtinu? Inspirujte se od teenagerů

Ilustrační fotografie

Češi na tom mezi Evropany nejsou nejhůře, ale rozhodně ne nejlépe. Jak si celkem jednoduše vylepšit jazykové...

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.Najdete na iDNES.cz