Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Předpoví ultrazvuk menopauzu?

  0:01aktualizováno  0:01
Ženy odkládají děti kvůli studiu a kariéře do stále pozdějšího věku - a to s sebou nese i problémy: Jak nepromeškat správný čas, kdy jsou ještě schopné počít, donosit a porodit zdravé dítě - ať už přirozenou cestou nebo alespoň s pomocí asistované reprodukce.

Kolik let mi ještě zbývá do přechodu? Jak dlouho budou ještě tikat mé biologické hodiny? To je otázka, kterou si klade dřív nebo později každá žena.

Američtí vědci teď tvrdí: Odpověď lze vyčíst pomocí jednoduchého vyšetření na ultrazvuku.

Velikost vaječníků podle jejich výzkumů prozradí i počet vajíček, které zbývají v ženských vaječnících. A ten zase udává, kolik reprodukčních let jí zbývá.

Počet vajíček ve vaječnících ženy dosahuje maximálního počtu - několik milionů - ve stadiu plodu. Jak žena dospívá a stárne, počet vajíček se snižuje a vaječníky se zmenšují. Během menopauzy už v nich zbývá pouhých tisíc vajíček.

Thomas Kelsey, počítačový expert skotské Univerzity of St. Andrews a autor studie publikované v časopise Human Reproduction, spolu s odborníkem na neplodnost Hamishem Wallacem z Edinburghské univerzity analyzoval data z asi 14 000 ultrazvukových vyšetření vaječníků.

Zajímala je spojitost mezi ženiným věkem a počtem vajíček, které zůstávají ve vaječnících (zde měli k dispozici údaje ze stovky vaječníků). Cílem jejich práce bylo dokázat rovněž vztah přímé úměry mezi věkem ženy a velikostí jejích vaječníků.

Jejich předpoklady se potvrdily. Vědci zjistili, že velikost vaječníků je přímo úměrná množství vajíček, které obsahují. Nyní tedy výzkumníci tvrdí, že velikost vaječníků může prozradit, kolik vajíček ženě zbývá, a kdy tedy u ní může nastat menopauza.

Pokud by tomu tak bylo, zcela určitě by to velice pomohlo nejen lidem, kteří navštěvují kliniky pro asistovanou reprodukci a léčbu neplodnosti. Když žena ví, že se blíží menopauza, může se pro dítě rozhodnout po ultrazvukovém vyšetření i ta, která dosud těhotenství oddalovala.

Rovněž lékaři mohou přikročit k léčbě neplodnosti dříve, než žena zamýšlela, tvrdí autoři o významu své studie. Roger Gosden, americký odborník na otázky kolem plodnosti z Jonesova ústavu pro reprodukční medicínu v Norfolku, však v Nature Science Update vyjadřuje jistou skepsi.

Podle něj nemůže být odhad počtu vajíček z objemu vaječníku příliš přesný. Připouští ale, že by takový test fertilizační kliniky uvítaly. Nyní se totiž používají na určení množství zbývajících vajíček jen krevní testy, které zkoumají hladinu pohlavních hormonů ale ty lékařům neukazují všeobecný pokles dříve než několik málo let před menopauzou.

Biolog Josef Fulka z centra buněčné terapie a tkáňových náhrad Univerzity Karlovy rovněž soudí, že problém těhotenství starších žen není v určení toho, kdy přijde menopauza, a dané zjištění nic moc neřeší.

"Problém u žen je v tom, že se kvalita vajec rapidně snižuje s tím, jak dotyčné přibývají léta. Vajec tedy může mít žena ještě dost a dost a k oplození u nich dochází. Nízká je však kvalita cytoplazmy, takže není zajištěna kvalita procesů, které probíhají těsně před oplozením."

Vzniklé embryo pak může podle doktora Fulky být buď chromozomálně abnormální, nebo obecně nemá na to, aby se vůbec vyvíjelo. Když se tedy žena dozví dejme tomu v padesáti letech, že za dva roky jí začne menopauza a má si pospíšit, již s tím stejně nic nenadělá.

Určité možnosti se podle Fulky nabízejí starším matkám v takzvaném omlazování vajec. Při něm se jádro (chromozomy) přenáší do jader zbavených vajec mladších dárkyň. Josef Fulka však znovu připomíná: "Především je třeba početí dítěte příliš neodkládat."

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Sebevraždu spáchají v Česku tři lidé denně, nejčastěji v pondělí

Ilustrační fotografie

Náchylnost lidí řešit problémy sebevraždou znepokojovala vědce už před 150 lety. T. G. Masaryk o tom dokonce napsal...

Kokrhání, zvracení. Černého kašle opět přibývá, může i zabíjet

Ilustrační fotografie

Namísto desítek případů ročně jsou jich v posledních letech stovky až tisíce. Černý kašel byl pokládán takřka za...

Sedm zajímavostí ze života kardiochirurga Pirka, který slaví sedmdesátiny

Jan Pirk

Proslulý český kardiochirurg Jan Pirk slaví 20. dubna sedmdesáté narozeniny. Týdeníku 5plus2 při této příležitosti...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz