MUDr. Harald Čadílek

MUDr. Harald Čadílek | foto: Archiv MUDr. Haralda Čadílka

Před rakovinou děložního čípku vás ochrání jen očkování, říká gynekolog

Rakovina děložního čípku je po rakovině prsu druhým nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. "Před rakovinou děložního čípku vás spolehlivě ochrání pouze očkování," odpověděl v on-line rozhovoru se čtenáři gynekolog Harald Čadílek. S úsměvem dodal, že je ještě jedna možnost, která ale není příliš reálná: "Je to sexuální abstinence."

"Přenos papillomavirů je totiž možný i v rámci takzvaných nekoitálních aktivit, tedy třeba při pettingu," dodal.

Očkování doporučuje gynekolog Čadílek u náctiletých, které ještě nezačaly se sexuálním životem. Zároveň ale čtenářce odpověděl, že není problém nechat se očkovat i po třicítce. Překážkou prý není ani to, že už žena rodila, či se již dříve léčila na HPV.

Příčinou rakoviny děložního čípku jsou takzvané papillomaviry, označované rovněž zkratkou HPV. Jsou to vysoce nakažlivé a navíc mezi lidmi hojně rozšířené viry. Během svého života se s nimi setká až 80 procent sexuálně aktivních žen.

Nejzávažnější jsou zejména viry HPV 16 a HPV 18, které jsou zodpovědné přibližně za 70 procent onemocnění.

V Česku napadne tato choroba každý rok více než 1100 žen a podlehne jí více než 400 pacientek.

Neochrání ani kondom

Papillomaviry se nejčastěji přenáší při sexuálním styku. K nákaze však stačí i pouhý kontakt s kůží u genitálu. Spolehlivou ochranu přitom neposkytuje ani prezervativ.

Infekce přitom může v těle přežívat bez jakýchkoliv příznaků i několik let a až pak se vyvinout v nádor.

"Na vznik rakoviny děložního čípku nemají vliv dědičné dispozice, jak je tomu u některých jiných nádorových onemocnění, například rakoviny prsu. Ohroženy jsou tedy všechny sexuálně aktivní ženy a dívky," upozorňuje profesor David Cibula z Gynykologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Kontroly a očkování

Nejvhodnější ochranou před rakovinou děložního čípku jsou pravidelné návštěvy u gynekologa včetně odběru cytologie a očkování, které chrání ženy před nejčastějšími typy virů HPV. Tím je možné výrazně snížit riziko onemocnění.

"S ochranou proti papillomavirům v podobě očkování je přitom důležité začít včas, tedy ideálně před začátkem pohlavního života, kdy dívka neměla možnost se s infekcí setkat," doporučuje profesor Cibula.

Každý rok přitom ve světě zemře na rakovinu děložního čípku 250 tisíc žen, jen v Evropě umírá jedna žena každých 18 minut.

Očkování se slevou

České zdravotní pojišťovny letos odstartovaly akci s názvem "3. dávka zdarma", která umožňuje dívkám získat preventivní očkování za zvýhodněnou cenu. Mimořádný projekt trvá do konce letošního roku.

Za kompletní očkování zaplatí dívka či mladá žena 6400 korun, díky dotaci ušetří 3200 korun. Přesné podmínky projektu se mohou u jednotlivých zdravotních pojišťoven lišit.

MUDr. Harald Čadílek

Primář gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice Litomyšl. Po skončení lékařské fakulty pracoval nejprve na gynekologii ve Svitavách, po první atestaci v Litomyšli.

Tři roky působil i na gynekologii ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Je pravidelným účastníkem mezinárodních kongresů doma i v zahraničí, absolvoval stáže na renomovaných pracovištích špičkových operatérů.

V posledních letech se věnuje problematice HPV infekce a otázkám vakcinace.