Ona
Ideální je před porodem chodit

Ideální je před porodem chodit | foto: Profimedia.cz

Před porodem neležte, bude vás méně bolet

  • 13
Porod žen, které v jeho počátečních fázích stály či chodily, je méně bolestivý než porod těch, které před narozením dítěte ležely. Vědci také zjistili, že i délka porodu je u aktivních žen mnohem kratší.

Výzkum publikovaný v časopisu The Cochrane Library vychází z analýzy 21 různých studií, které zahrnovaly téměř čtyři tisíce žen především z rozvojových zemí.

Vědci zjistili, že ženy, které během první porodní doby neležely, měly kratší porod, uváděly menší počet kontrakcí a nižší intenzitu bolesti než ženy, které ve stejné době ležely.

Tato skutečnost je vysvětlována tím, že je tak podporován přísun krve k dítěti a placentě.

Autoři studie doporučují ženám těsně před porodem klečet, stát nebo se procházet. Taková aktivita je obvyklá ve většině rozvojových zemí, ale na Západě je ženám většinou doporučováno před porodem ležet. Doporučuje se také používat míč nebo střídavě chodit a sedět v bazénku či ve vaně s teplou vodou.

Hýbat se, hýbat se, hýbat se

S radami autorů studie souhlasí i soukromá porodní asistentka Eva Hurtová.

"Porod je dynamický děj, proto je pohyb ze strany ženy velmi žádoucí. Ve stoje může žena lépe využít kapacitu plic a tím se dostane vice kyslíku nejen k děťátku, ale také do dělohy, která pak může lépe pracovat. Vestoje může navíc žena intuitivně dělat pohyby, do kterých ji tělo nutí. Tím pomáhá celému porodnímu procesu," vysvětluje Hurtová.

Další porodní asistentka a současně prezidentka Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková dodává, že ačkoliv bolest k porodu pochopitelně patří, ženy ji přirozenou cestou dokáží zmírnit.

"Pokud nás bolí hlava, nepřipadá nám vůbec divné, že se sami rozhodujeme, jak si ulevíme. V takové situaci volíme různé cesty, jak snížit bolest, například obklady, masáží nebo větším příjmem tekutin. Pokud žena před porodem cítí, že by se jí ulevilo, kdyby chodila, má to udělat. Volný pohyb a polohování může velmi výrazně snížit vnímání bolesti," tvrdí Königsmarková.

Není-li důvod, na zádech neležte

To, že poloha ženy v první době porodní hraje důležitou roli, potvrzuje také Antonín Pařízek, vedoucí lékař z porodnice u Apolináře.

"V této fázi neboli v otvíracím období ovlivňuje polohy ženy průtok krve v děloze. Nenarušené prokrvení placenty a svalstva porodních cest jsou zárukou hladkého průběhu porodu a dobrého stavu dítěte. Při poloze na zádech může těžká děloha v břiše způsobit stlačení velkých cév, a snížit tak průtok krve do dělohy. Poloha vleže na zádech navíc snižuje i sílu děložních kontrakcí, čímž může prodlužovat porodní děj," vysvětluje Antonín Pařízek.

Je proto podle něj pro průběh porodu výhodnější, pokud žena chodí, sedí nebo leží na boku. Usnadňuje se tím mechanismus porodu hlavičky plodu a zlepšuje se prokrvení dělohy a placenty okysličenou mateřskou krví. Prokrvení měkkých porodních cest pak způsobuje, že tkáně jsou více uvolněné.

"Ženy mají dnes v našich sálech možnost velkého výběru, a to i v případě, že mají třeba zavedenou nitrožilní kanylu nebo monitorovací zařízení pro diagnostiku stavu dítěte. Rodičky mohou volně chodit, sedět, nebo zvolit polohu na čtyřech. Mohou se vysprchovat nebo se uvolnit na relaxačním balonu či ve vaně," říká Pařízek.

"Maminky se pak lépe cítí, děložní kontrakce méně bolí a snižuje se i potřeba tišících prostředků. Pokud zkrátka není racionální důvod k poloze na zádech, měla by žena během první doby porodní, která u prvorodičky trvá osm až dvanáct hodin, využívat vertikální polohu," dodává uznávaný porodník.