Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Před 50 lety byl první český pacient na operaci srdce

  1:00aktualizováno  1:00
Marie Petrželková z Kochova na Blanensku byla odjakživa slabá na srdce. Když se 23. května 1956 podrobila v Brně na chirurgické klinice v nemocnici u svaté Anny unikátní operaci, byla to pro malou dědinku, která je dnes součástí Letovic, událost.
Dnešní moderní chirurgický materiál pochopitelně neexistoval. Ilustrační foto.

Dnešní moderní chirurgický materiál pochopitelně neexistoval. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Přátelil jsem se s jejím bratrem a vzpomínám si, jak mi tehdy o tom nadšeně vykládal," vzpomíná kronikář Kochova Kamil Vystavěl.

"Probírali jsme to v práci, bratr jí vozil do nemocnice těžko sehnané pomeranče. Byla to paní slabé konstituce, svobodná, pomáhala v zemědělství a dělala bratrovi hospodyni, protože kvůli chatrnému zdraví do zaměstnání nemohla."

Marie Petrželková zemřela v roce 1984. Měla vrozenou srdeční vadu - defekt mezisíňové přepážky, ale operace jí prodloužila život.

Led, led, samý led
Do šestapadesátého roku se v tuzemsku k zákroku na otevřeném srdci nikdo neodvážil. Lékaři tehdy vsadili na celkové ochlazení pacientky ve vaně s ledovou tříští. Podle popisu pamětníků jí z vody vyčnívala jen hlava, u které seděl anesteziolog.

Po ochlazení těla na třicet stupňů nemocnou přenesli na operační stůl a obložili ledem.

"Když profesor Navrátil otevřel hrudník, zjistil defekt mezisíňové přepážky o velikosti pět krát čtyři centimetry," nahlíží profesor Jan Černý do operační knihy z 50. let.

"Celý zákrok je zaznamenán v operačním protokolu. Lékaři zašili otvor v pravé srdeční síni lněným vláknem, dnešní šicí materiál pochopitelně neexistoval."

Předtím se tyto srdeční vady nijak neřešily, lidé umírali dříve, tak kolem čtyřiceti padesáti roků, a v závěru života trpěli dušností.

Dva roky nato provedl Navrátilův tým operaci už s použitím mimotělního oběhu, který umožňuje několikahodinovou operaci zastaveného srdce. V roce 1963 Jan Navrátil uskutečnil první náhradu srdeční chlopně v zemi.

Lidé, kteří Navrátila pamatují, o něm hovoří jako o vynikajícím operatérovi a výborném organizátorovi. "Byl po všech stránkách osobnost, systematik ve všem, co dělal," popisuje kardiochirurg Miroslav Bednařík, který se počítá mezi jeho žáky.

"O pacientech věděl všechno a na každý zákrok se důkladně připravoval. Pamatuji i na jeho skvělé přednášky, uměl navíc výtečně kreslit," říká Bednařík.

Odešel za ním v roce 1968 i do Vídně, odkud Navrátil dostal rok předtím pracovní nabídku. "Měl tam rozběhnout kardiochirurgii a stáhl tam pár lidí z Brna. Já jsem se ale za čtyři roky vrátil, a on tam už zůstal. Byl to lékař, jaký se jen tak nenajde," dodává Miroslav Bednařík.

Dostal hned tři nové orgány
Na skvělou kardiochirurgickou tradici, kterou v brněnské nemocnici u svaté Anny zahájil Navrátil, navázal dnes Jan Černý, který stál až do letošního ledna v čele brněnského kardiocentra.

Posledním unikátním zákrokem profesorova týmu se loni stala transplantace tří orgánů včetně srdce u jedenapadesátiletého pacienta Jana Chalupy. - více zde

"Daří se mu skvěle, mám informace, že už se nedotkne alkoholu," chválí Černý muže, který měl před operací s pitím dlouhodobé problémy.

Autoři: ,Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Línému rodiči se volná výchova nevyplatila. Syn kouří trávu a nic nedělá

Tom Hodgkinson - autor knihy Líný rodič

Před deseti lety oslnil české čtenáře svou filozofií líného rodičovství. Jestli se šéfredaktorovi britského časopisu...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Čínské houby mohou posílit imunitu i pomoci při ekzému, říká lékař

Ilustrační fotografie

Pohledem starých Číňanů si za drtivou většinu zdravotních potíží můžeme sami. „Čínská medicína tvrdí, že jejich...

Ženy si myjí ruce lépe než muži, zjistili vědci. Chybují ale všichni

Ilustrační fotografie

Žloutenka, chřipka či opary. Tím vším se můžete nakazit, pokud si nemyjete ruce. A i když to možná vypadá jako...

Genetička: Zjistěte si nemoci vašich předků, může vám to zachránit život

MUDr. Renata Gaillyová, Ph. D.

Geny nesou nejcitlivější informace o každém z nás. Jdou z nich vyčíst dispozice k velmi vážným chorobám napříč...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Najdete na iDNES.cz