Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Před 50 lety byl první český pacient na operaci srdce

  1:00aktualizováno  1:00
Marie Petrželková z Kochova na Blanensku byla odjakživa slabá na srdce. Když se 23. května 1956 podrobila v Brně na chirurgické klinice v nemocnici u svaté Anny unikátní operaci, byla to pro malou dědinku, která je dnes součástí Letovic, událost.
Dnešní moderní chirurgický materiál pochopitelně neexistoval. Ilustrační foto.

Dnešní moderní chirurgický materiál pochopitelně neexistoval. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Přátelil jsem se s jejím bratrem a vzpomínám si, jak mi tehdy o tom nadšeně vykládal," vzpomíná kronikář Kochova Kamil Vystavěl.

"Probírali jsme to v práci, bratr jí vozil do nemocnice těžko sehnané pomeranče. Byla to paní slabé konstituce, svobodná, pomáhala v zemědělství a dělala bratrovi hospodyni, protože kvůli chatrnému zdraví do zaměstnání nemohla."

Marie Petrželková zemřela v roce 1984. Měla vrozenou srdeční vadu - defekt mezisíňové přepážky, ale operace jí prodloužila život.

Led, led, samý led
Do šestapadesátého roku se v tuzemsku k zákroku na otevřeném srdci nikdo neodvážil. Lékaři tehdy vsadili na celkové ochlazení pacientky ve vaně s ledovou tříští. Podle popisu pamětníků jí z vody vyčnívala jen hlava, u které seděl anesteziolog.

Po ochlazení těla na třicet stupňů nemocnou přenesli na operační stůl a obložili ledem.

"Když profesor Navrátil otevřel hrudník, zjistil defekt mezisíňové přepážky o velikosti pět krát čtyři centimetry," nahlíží profesor Jan Černý do operační knihy z 50. let.

"Celý zákrok je zaznamenán v operačním protokolu. Lékaři zašili otvor v pravé srdeční síni lněným vláknem, dnešní šicí materiál pochopitelně neexistoval."

Předtím se tyto srdeční vady nijak neřešily, lidé umírali dříve, tak kolem čtyřiceti padesáti roků, a v závěru života trpěli dušností.

Dva roky nato provedl Navrátilův tým operaci už s použitím mimotělního oběhu, který umožňuje několikahodinovou operaci zastaveného srdce. V roce 1963 Jan Navrátil uskutečnil první náhradu srdeční chlopně v zemi.

Lidé, kteří Navrátila pamatují, o něm hovoří jako o vynikajícím operatérovi a výborném organizátorovi. "Byl po všech stránkách osobnost, systematik ve všem, co dělal," popisuje kardiochirurg Miroslav Bednařík, který se počítá mezi jeho žáky.

"O pacientech věděl všechno a na každý zákrok se důkladně připravoval. Pamatuji i na jeho skvělé přednášky, uměl navíc výtečně kreslit," říká Bednařík.

Odešel za ním v roce 1968 i do Vídně, odkud Navrátil dostal rok předtím pracovní nabídku. "Měl tam rozběhnout kardiochirurgii a stáhl tam pár lidí z Brna. Já jsem se ale za čtyři roky vrátil, a on tam už zůstal. Byl to lékař, jaký se jen tak nenajde," dodává Miroslav Bednařík.

Dostal hned tři nové orgány
Na skvělou kardiochirurgickou tradici, kterou v brněnské nemocnici u svaté Anny zahájil Navrátil, navázal dnes Jan Černý, který stál až do letošního ledna v čele brněnského kardiocentra.

Posledním unikátním zákrokem profesorova týmu se loni stala transplantace tří orgánů včetně srdce u jedenapadesátiletého pacienta Jana Chalupy. - více zde

"Daří se mu skvěle, mám informace, že už se nedotkne alkoholu," chválí Černý muže, který měl před operací s pitím dlouhodobé problémy.

Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Češi se zabíjejí solí. Spořádáme jí až šest kilogramů ročně

Ilustrační fotografie

Pohádka Sůl nad zlato děti učí, že bez soli se obejít nedá. Dnes se nedostatku sodíku, jehož hlavním zdrojem je právě...

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz