Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské školky praskají ve švech. A bude hůř

  0:36aktualizováno  0:36
Trend, kdy se mateřské školy přetahovaly o každé dítě, je pryč. Začíná naopak doba, kdy budou rodiče ve školce jen obtížně shánět volné místo.

Na jedno místo ve školce připadají dvě děti | foto: Profimedia.cz

"Letos mám dvakrát tolik přihlášených dětí, než můžeme vzít. Podobně velký převis jsme měli už v minulém roce,“ potvrdila Miroslava Navrátilová z Mateřské školy Čínská v Dejvicích.

A bude ještě hůř. Předškoláků přibývá, mateřských škol je naopak čím dál méně.

Radní první městské části tento týden odsouhlasili výjimku pěti mateřským školám. „Čtyři školky smějí navýšit svoji kapacitu o tři děti. V Mateřské škole Národní mohou vzít v příštím školním roce o dvanáct dětí více,“ řekl mluvčí radnice Jan Šlajs.

Podle údajů Českého statistického úřadu nastal zlom v roce 2002. Do té doby klesající počet dětí předškolního věku nabral přesně opačný směr. „Před čtyřmi lety začal počet dětí progresivně narůstat,“ konstatoval Zdeněk Bartoň z Českého statistického úřadu.

Obrácený trend ale panuje v počtu mateřských škol - od roku 2002 vytrvale klesá. Zatímco v roce 2002 chodilo do 346 školek 26 660 dětí, v tomto školním roce nastoupilo do 321 mateřských škol 28 981 předškoláků.

Co to znamená v praxi? „V Líšnici, kde bydlím, není žádná školka. V té nejbližší v Řitce ale dávají přednost dětem na celodenní pobyt,“ postěžovala si matka dvou dětí Jarmila Matoušková.

„O školky je zájem a je větší než v loňském roce. Souvisí to s tím, že děti mohou chodit jen na čtyři hodiny, aniž by lidé ztratili rodičovský příspěvek, a že rok před školou mají děti školku zdarma,“ vysvětlil místostarosta z desáté městské části Vladislav Lipovský.

Podle Marty Jurkové z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy záleží na radnicích. „Rodiče mi říkají, že nemají děti kam dát. Ale je to opravdu na zřizovatelích, tedy úřadech městských částí, aby zabezpečili dostatečný počet školek.“

Rodiče, kteří byli s dětmi u zápisu letos, se verdikt dozvědí na začátku května. Školka jim řekne, zda jejich dítě přijme.

Předškoláků přibývá
Někteří rodiče mají velké problémy, jak sehnat místo v mateřské škole. Dětí je stále více a míst nedostatek. Nejhůře jsou na tom okrajové části Prahy, kam se stěhují mladé rodiny.

V Rudné funguje jediná mateřská škola. Ta již není absolutně schopna pokrýt poptávku a rodiče musí hledat místo pro své děti jinde. "Takže pak přijíždějí k nám," říká ředitelka stodůlecké Mateřské školy Paletka Alena Černohorská.

V Praze se rodí čím dál více dětí. Největší počet předškoláků bude mít Praha podle statistiků už za čtyři roky.

Na vyšší počet dětí nejsou schopny reagovat především rychle se rozvíjející obce na okrajích metropole, kam se stěhují zejména mladé rodiny. "V okrajových částech problém je. Proto rodiče, kteří mají trvalé bydliště jinde, ale jezdí pracovat k nám na Prahu 13, volí tu druhou schůdnou alternativu - to je umístění dítěte u nás. Ve svých obcích u Prahy totiž nemají šanci," vysvětluje Černohorská.

"Byla jsem s dcerkou u zápisu, ale ředitelka mi řekla, že nemáme šanci. Adélce jsou necelé čtyři," líčí svoje zkušenosti žena, která nechtěla uvést své jméno.

Problémy podle ní mají i rodiče v centru. "Slyšela jsem, že své děti jezdí přihlašovat až na Zbraslav," tvrdí mladá matka.

"Děti rok před školou a děti ze spádových oblastí mají na školku přednostní právo," tvrdí Lenka Radhauzová, zástupkyně ředitelky z mateřské školy v Řitce. Loni měli převis šest dětí, letos očekávají ještě vyšší počet. "Pro přihlášky si k zápisu přišlo šestadvacet rodičů a míst máme třináct. Je ale otázka, kolik rodičů nakonec přihlášku podá. Mají na to dva týdny. Pak se uvidí," řekla Radhauzová.

Odborníci však nepovažují situaci za dramatickou. "Přestože byly některé mateřské školy uzavřeny nebo přešly do soukromého sektoru, tak máme mateřských škol dostatek - dokonce mám i dost volných míst," řekla radní Prahy 5 Lucie Vránová.

Když rodiče zmatkují...
'Podle místostarosty Prahy 10 Vladislava Lipovského někdy zmatkují i rodiče. Z obav, že na jejich dítě nezbude ve školce místo, zapíší je pro jistotu do několika zařízení naráz. "Zatím to vypadá, že bychom mohli umístit všechny zájemce, ale moudřejší budeme za deset dní, kdy bude v přihláškách jasno. V případě velkých převisů doporučíme rodičům jiné školky, které jsou třeba od jejich bydliště vzdálenější, ale bude tam pro ně místo," podotýká Lipovský.

V první městské části už radní udělovali na žádost ředitelek pěti z celkem šesti stávajících školek výjimku. O nejvyšší počet si zažádala Mateřská škola Národní, kde letos přibude rovný tucet předškoláků.

Podle Vladislava Lipovského stavbu nových školek neplánují. "Novou budovu stavět nebudeme, ale když bude potřeba, tak můžeme nepatrně zvýšit kapacity."

Počet dětí v mateřských školách se v posledních letech stále zvyšuje, od roku 2002 stoupl o 2321, do roku 2011má podle odhadu demografů přibýt dalších 3277 dětí. Počet mateřských škol přitom stále klesá a snižovat se bude i nadále.

Předškoláci a mateřské školy
 Školní rok  počet dětí  počet škole
 2002/03   26 660   346
 2003/04   27 226   336
 2004/05   27 646  333
 2005/06   28 981  321
  2006/07  30 052  *
 2007/08   30 655  *
 2008/09  31 263  *
 2009/10  33 438  *
 2010/11   32 258  *

*  podle odhadů demografů bude počet školek i nadále klesat,  přesné údaje nejsou  k dispozici  

 

Český statistický úřad: "Boom ve školkách teprve přijde"

 

Za čtyři roky budou mateřské školy skutečně praskat ve švech. Podle statistiky se totiž v Praze objeví nejvíce dětí v předškolním věku za posledních deset let. „Počet dětí narůstá, a to progresivně,“ uvádí Zdeněk Bartoň z pražské správy Českého statistického úřadu.

* Jak dlouho tento trend trvá?
Od roku 1995 do roku 2001 počet dětí předškolního věku, tedy do šestého roku, setrvale klesal, a to jak v absolutních číslech, tak v podílu na celkové populaci. Od roku 2002 ale nastává vývoj přesně opačný, počet dětí narůstá, a to progresivně. '

* Proč se znenadání populační vývoj tak otočil?
Matky, a hlavně ty pražské, odkládají narození prvního dítěte do pozdějšího věku. V současné době rodí ženy kolem třiceti let. A právě tohoto věku se v současnosti dožívá silná generace sedmdesátých let minulého století. Počet narozených v Praze na jeden tisíc obyvatel byl ještě v roce 2004 pod průměrem České republiky (9,6), v roce 2005 již činil 10,2. Úroveň plodnosti však zůstává v Praze dlouhodobě nízká. Mladí lidé se orientují ve větší míře na budování kariéry, do manželství vstupují v pozdějším věku.

* Kdy má nastat největší kumulace předškolních dětí v Praze?
Podle prognózy Českého statistického úřadu by měla kumulace dětí ve věku do šesti let v Praze dosáhnout vrcholu v roce 2010.

* A co bude potom? Bude opět dětí ubývat?
Nejméně dětí lze předpokládat v letech 2015 až 2025, a to proto, že za posledních zhruba padesát šedesát let se v Praze nejméně dětí rodilo v druhé polovině devadesátých let minulého století. Pokud se nic nezmění, budou se děti rodit těmto „málo početným ročníkům“ právě v uvedených letech. V úvahu je ale třeba vzít nepředvídatelné vlivy migrace a samozřejmě vývoj sociálních a ekonomických stimulů pro zakládání rodiny.

Autoři:


Nejčtenější

(Ilustrační snímek)
Uši se čistí samy, my to dělat nemusíme. Když už, tak jen jemně

Nahromaděný ušní maz svádí k odstraňování, někdo ho dokonce považuje za znak nedostatečné hygieny. A tak uši čistí víc a víc. Ve skutečnosti tolik pozornosti...  celý článek

Jana Bělobrádková se stará o tři děti.
Bartošová, Bělobrádková a Babišová: Své manžely v politice podporujeme

Bez podpory své partnerky žádný politik dlouhodobě neuspěje. Kdo stojí po boku nejvýraznějších osobností letošních voleb? Oslovili jsme manželky lídrů...  celý článek

Martina Formanová
Do mobilu jsem Milošovi nikdy nechodila, říká Martina Formanová

Více než dvacet let žije v Americe, přesto svoji poslední knihu Povídky na tělo situovala spisovatelka Martina Formanová do Česka. „Pořád víc rozumím vztahům...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Dcera má účes na ježka. Jak reagovat na sexistické poznámky?

Nechala jsem své sedmileté dceři ostříhat vlasy nakrátko a strašně mě překvapila reakce některých lidí z našeho okolí. Nevím vůbec, jak na jejich nemístné...  celý článek

Nakupování online je sice pohodlné, ale přináší i svá úskalí. Často si nemůžete...
Zklamaná zákaznice? Už nikdy. Ukážeme, jak předejít hororovým nákupům

Nemilá překvapení při nakupování zažil asi každý z nás. Rozlepenou podrážku či díru na svetru můžete v kamenném obchodě snadno odhalit. Co ale dělat, pokud si...  celý článek

Další z rubriky

Svatava Maradová, šéfka Pozemkového úřadu
Šéfka pozemkového úřadu: Myslela jsem si, že v roce 2017 budeme dál

Dvacet let byla manažerkou v soukromé firmě. Ve čtyřiceti udělala Svatava Maradová životní kotrmelec: vystudovala dvě vysoké školy, porodila třetí dítě a stala...  celý článek

Klára s rodinou v Tanvaldu
Kvůli nervům jsem takhle ztloustla, stěžovala si vyměněná manželka

Klára z paneláku v Tanvaldu se na deset dní vyměnila s Dášou z baráku v Opavě. „Jet k Romům, to byla moje noční můra,“ prohlásila Dáša v úvodu, když viděla...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Karolíny: Expřítel nevěří, že je konec. Pořád to na mě zkouší

S přítelem jsem vydržela dva roky a i to bylo až moc. Udělal si ze mě služku, pokladničku a hlídal mě na každém kroku. Pokoj od něj nemám ani po rozchodu,...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy
5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy

Vlasy vám zdobí čerstvé ombré, jenže co dál? Na hlavě máte teď hned dvě barvy s rozdílnými nároky a obě se hlasitě dožad... celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.