Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pravidla dámské jízdy: každá s každou a hospoda to jistí

  0:44aktualizováno  0:44
Jednou za čas, když muži mají své dny a děti hlídá babička, je fajn si někam vyrazit jen s holkama. Dámská jízda má svá specifika a za určitých předpokladů slibuje skvělý relax. Nejdůležitější je s kým, kam a také co budete dělat.
Dámská jízda

Dámská jízda | foto: Profimedia.cz

1. Každá s každou

Když Monika nemluví s Karolínou a Tereza nemusí Vandu, nezkoušejte "tmelit partu". Po pár hodinách se Karolína urazí, Vanda rozbrečí nebo naopak. Monika s Terezou jednu po druhé pomluví a dýchánek se změní v ponorku. Pokud si rovnou nevjedete do vlasů, budete takové "jízdy" možná do smrti litovat.

Ne že by snad proslulý televizní seriál Sex ve městě made in USA nějak zásadněji souvisel s životní realitou, ale vztahy mezi filmovými kamarádkami vybalancovali autoři dokonale. Každá jiná a přesto spolu všechny vždycky vyjdou. Utopie z obrazovky? Nikoliv, pokud máte správné kamarádky. Když by se v našem případě M snesla s K, V i T a zároveň platí absolutní matematická kombinace mezi ostatními, máte v ruce klíč k úspěchu.

Společný večer netřeba složitěji plánovat. Chcete jít s holkama na večeři? Netřeba radit, že se hodí si stůl zamluvit předem, abyste vyhládlé, po kilometrech obcházení místních putyk, neskončily v nonstopu u okoralé sekané, anebo se nehledaly v doupěti v oblacích hustého dýmu hned vedle řvoucích reproduktorů.

Je-li důvodem k večeři oslava narozenin jedné z vás, promluvte si předem o dárcích.To aby kamarádka "Řešitelka" nedostala pět výtisků titulu Proč jsem se ještě nezabila, nebo pejskařka nerozbalila tři ale šíleně roztomilé oblečky na svého miláčka...

Výhody dámských jízd

Podle psycholožky Marty Boučkové:
1. Příležitost vypadnout ze stereotypu, opustit zajetá pravidla.
2. Pocit, že si mohou dělat, co chtějí.
3. Zmizí nutné povinnosti, nemusí se podřizovat chodu rodiny, domácnosti.
4. Mohou některé praktické věci odkoukat od kamarádek.
5. Mají šanci se na chvíli vrátit do "holčičkovských" let.

2. Hospoda to jistí

Dámská jízda nemusí ale trvat jen jeden večer. Už víkend nabízí spoustu příležitostí k odreagování. Než vyrazíte třeba teď v zimě na něčí chatu na horách, měly byste ale mít představu, co tam.

Když si jedna z vás vezme běžky, druhá sáně, třetí snowboard a čtvrtá nic, může se stát, že se o víkendu prakticky nepotkáte. Všechny dámy musí být předem srozuměny s tím, co která od vaší "jízdy" očekává. Nehodí se nutit třicetikilometrový výlet na běžkách někomu, kdo v životě nelyžoval. Stejně tak bývalou závodnici v obřím slalomu, která se i po letech dokáže řítit z kopce rychlostí přes sto kilometrů v hodině, těžko udržíte v posteli, kde se zrovna vy hodláte válet do oběda.

Můžete si sice dát volno s tím, že si každá půjde po svém, ale riskujete, že ta z vás, která zůstane se svou představou využitého času sama, bude výletu litovat. Jedinou možnou záchranou je v takové situaci (jako ostatně v každé jiné prekérní) hospoda. Když v ní navečer všechny svorně skončíte nad svařáčkem, grogem nebo griotkou, je dámská jízda zachráněna.

varování

"Dámská jízda by se neměla zvrhnout v militantní nadávání na to, jak jsou chlapi strašní a jak je vlastně nepotřebujeme," varuje dámy psycholožka Marta Boučková.

V ideálním případě má své specifické kouzlo i sama cesta do putyky a zpět. Zážitky z vánice nebo sněhu po kolena, jímž se pomalu prodíráte k vytouženému cíli (v jiném ročním období déšť, kola, bahno...), z vás udělají tým. Zvlášť jestli se ukáže, že některá z vás zná hory jen z obrázků a razí si to sněhem na deseticentimetrových jehlách klátíc se do strany, kam ji k zemi táhne kabela od Vuittona. Ta prozíravější, co si před odjezdem koupí ty nejdražší protisněhové návleky "vhodné i do Himálaje," jak podotkne prodavač, se chopí šance. Konečně poprvé v životě má na rameni vysněnou vuittonku a ještě je ta "Solidární".

Podobná očekávání souvisejí také s penězi. Prodáváte-li v pokladně hypermarketu a kamarádka, finanční ředitelka nadnárodní firmy, chce denně večeřet v luxusní restauraci a do rána se bavit v baru, může nastat problém. Role "Platičky" se jí brzy zají, stejně tak vy nebudete chtít být věčně za "Socku".

3. Dělení rolí

Pokud se na dámské jízdě musíte postarat jen samy o sebe, měla by se každá z vás zapojit. "Bivojka" donese dřevo, "Gurmánka" uvaří z toho, co jste společně nakoupily, "Anorektičce" bude největší zima, proto se postará o teplý krb, "Bavička" všem uvaří grog a "Kibicka" může jen sedět a kibicovat.

Ačkoliv s posledně jmenovanou rolí opatrně. Její pozorovatelna by neměla fungovat jako trafika, ale jen jako hokejová střídačka: sedím a pak šup něco dělat. Pokud si totiž funkci radila podrží po celou "jízdu" jen jedna, ostatní by na ni právem mohly dostat vztek. Existuje jen jedna povolená výjimka: je-li jinak oblíbená "Intoška" opravdu velmi, ale velmi nešikovná a nezvládla by ani zamést podlahu, může být omluvena, protože její ruka k dílu přiložená by znamenala zároveň jeho zkázu.

4. Samy sebou

Povedená dámská jízda má jednu velkou výhodu: nikoho nebalíme. Před nikým se nepředvádíme, nesnažíme se zapůsobit výstřihem v upnutém tílku. Vůbec totiž nemusíme vypadat úchvatně ani roztomile, ani ohromovat znalostmi. Nenastavujeme se jen z boku, aby nikdo neviděl rozměr našeho pozadí v plném megapixelovém rozlišení, nepředháníme se u plotny, abychom bodovaly coby hospodyňky. Jsme samy sebou.

Zatímco před pány víceméně maskujeme všechno, co by nás mohlo pasovat do kategorie "Slepice", na dámské jízdě drbeme o sto šest. Kvokáme, hýkáme, plácáme o vztazích, romantických filmech, vaření, kosmetice, o práci, našich mindrácích.

Že jste se dosud nikomu v životě nepřiznala, že si každý měsíc prostě musíte koupit všechny dámské časopisy? Nebo že pravidelně usínáte v objetí se svým psem? Jste snad kvůli čokoládě schopná bušit na už zamčené dveře obchodu? Teď je čas se svěřit. Zjistíte, že skoro každá máme nějaké ty své nesmyslné závislosti.

5. Vzpomínka na pány

Muži nám nechybějí. Ale jen do té doby, než dojde dřevo. "Bivojka" musí do dřevníku, ale zas až takové svaly nemá. Do toho se setmí a dámská jízda se náhle zdá nebezpečná. Jedna po druhé chodí nenápadně kontrolovat, jestli je zamčeno, a když do ticha praskne dřevo v krbu, děsí se navzájem šílenými horory. Ostatně i jako termostat by se chlap do spacáku hodil.

Dámská jízda je fajn, ale pozor na návrat do smíšené společnosti: je třeba včas přestat s oslovením "Holky..."

Myslite si, že dámská jízda je:

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 28. února 2010. Anketa je uzavřena.

SUPER 2069
BLBOST 769
Autor:


Nejčtenější

ilustrační snímek
Poradna: Dcera má účes na ježka. Jak reagovat na sexistické poznámky?

Nechala jsem své sedmileté dceři ostříhat vlasy nakrátko a strašně mě překvapila reakce některých lidí z našeho okolí. Nevím vůbec, jak na jejich nemístné...  celý článek

Martina Formanová
Do mobilu jsem Milošovi nikdy nechodila, říká Martina Formanová

Více než dvacet let žije v Americe, přesto svoji poslední knihu Povídky na tělo situovala spisovatelka Martina Formanová do Česka. „Pořád víc rozumím vztahům...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Uši se čistí samy, my to dělat nemusíme. Když už, tak jen jemně

Nahromaděný ušní maz svádí k odstraňování, někdo ho dokonce považuje za znak nedostatečné hygieny. A tak uši čistí víc a víc. Ve skutečnosti tolik pozornosti...  celý článek

Iva Frühlingová (11. října 2017)
Iva Frühlingová: Každá máma si občas potřebuje odpočinout od dětí

Bývalá modelka a zpěvačka Iva Frühlingová (35) se ukázala po delší době ve společnosti. Rozpovídala se o mateřství na plný úvazek, nové knize a nápadech na...  celý článek

Ilustrační fotografie
Co dělat, když tělo zadržuje vodu. Na vině může být špatné jídlo i nemoc

Je to vůbec možné, aby se naše tělo příliš „zavodnilo“, když je vlastně z vody? No ano, je. Nejsme totiž z vody úplně a jak praví staré rčení: všeho moc škodí.  celý článek

Další z rubriky

ilustrační snímek
Jak sdělit špatnou zprávu? Nechoďte kolem horké kaše, radí vědci

Nikdo nechce být poslem špatných zpráv, ale někdy se tomu nedá ani při nejlepší vůli vyhnout. Nejčastěji je to třeba v případě rozchodu s partnerem, ale třeba...  celý článek

Jitka se o svého manžela bála. „Před poslední operací se nevědělo, jestli se...
Nejhorší jsou červi, líčila vyměněná manželka zážitek z krmení plazů

Když se vymění dvě mladé a docela pohodové maminky, není ve Výměně manželek moc co řešit. Rozdíl mezi nimi jsou jen čtyři roky věku a to, že Šárka (33) z...  celý článek

Babička s dědou se starají o svá vnoučata - jedenáctietou Anežku a osmiletého...
Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich dvě vnoučata. Jejich máma a prarodičů nejmladší dcera je opustila. Do televizního...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Jemné metalické líčení: Jediný třpytivý makeup, se kterým můžete i do práce
Jemné metalické líčení: Jediný třpytivý makeup, se kterým můžete i do práce

Patříte mezi milovnice třpytek, ale nemůžete si dovolit nosit do práce příliš výrazné líčení? Sáhněte po metalických očn... celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.