Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha má nové centrum pro bývalé narkomany

  19:00aktualizováno  19:00
Drogově závislí potřebují pomoc i po ukončení léčby. Měla by jim umožnit postupně se vracet k běžnému životu. Nové centrum určené pro doléčování dnes v Nových Butovicích v Praze otevřelo sdružení Sananim.

První měsíce abstinence bývají nejtěžší. Bývalí narkomani mohou podle odborníků snadno zapadnout do starých kolejí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Obdobných center existuje v Česku asi deset, podle zprávy o činnosti vládní rady pro koordinaci protidrogové politiky ale není kapacita těchto zařízení dostatečná.

"Po ukončení léčby a v počátcích abstinence klienti potřebují podporu při budování svého života," řekla vedoucí nového centra Pavla Makovská Dolanská. Očekávají totiž od života více, než mohou získat.

Potvrdily to i výsledky výzkumu, který vypracovalo sdružení SCAN. Vzhledem k nízké kvalifikaci, nedostatku praxe či zápisu v trestním rejstříku nelze podle něj očekávat, že by lidé s drogovou minulostí mohli obsadit zajímavé pracovní pozice. Většina z nich si ale tento fakt neuvědomuje, tvrdí autoři výzkumu.

Pokud klienti po ukončení léčby nedostanou odbornou pomoc, hrozí jim návrat ke starým zvykům. U těch, kteří prošli doléčováním, se podle Makovské  Dolanské nebezpečí opětovného propadnutí závislosti minimalizuje.

"Klienti mají drogovou kariéru deset až patnáct let a celou tu dobu komunikovali téměř výhradně s jinými uživateli návykových látek," popisovala vedoucí centra.

První měsíce po absolvování léčby podle ní provází samota a pochybnosti. "Klienti neumí komunikovat s institucemi, mají problémy bavit se i s lidmi, nemají přátele," popisovala Makovská Dolanská.

Řadu z nich trápí podle ní i žloutenka typu C, jejíž léčba je psychicky i fyzicky vyčerpávající. Někteří z nich se musí vyrovnat i s důsledky minulosti - splácí dluhy či jim končí podmíněný trest, dodala.

"V centru pro doléčování vzniká společenství lidí, kteří jsou na tom stejně. Ti, co jsou zde déle, mohou povzbudit nově příchozí," uvedla dále Makovská Dolanská.

Většina z nich dochází na setkání z domova. Pracovníci jsou s nimi v kontaktu téměř rok. Centrum nabízí domov až 25 klientům, z toho šest míst je určeno pro matky s dětmi. Využít mohou také chráněná místa v keramické dílně.

Autoři: ,Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Příběh Jany: Přítel pořád chtěl dítě, pak mě těhotnou opustil

ilustrační snímek

Už od puberty jsem věděla, co chci, ale i co nechci. Chtěla jsem mít po boku fajn chlapa, pohodovou práci a žít...

Další z rubriky

Genetička: Zjistěte si nemoci vašich předků, může vám to zachránit život

MUDr. Renata Gaillyová, Ph. D.

Geny nesou nejcitlivější informace o každém z nás. Jdou z nich vyčíst dispozice k velmi vážným chorobám napříč...

Dvacet tipů, jak se stát ranním ptáčetem

Ilustrační fotografie

Znáte to: ráno se ozývá budík a vy jeho zvuk upřímně nenávidíte. Ještě chvilku, chviličku - a tak budík zamáčknete a...

Čínské houby mohou posílit imunitu i pomoci při ekzému, říká lékař

Ilustrační fotografie

Pohledem starých Číňanů si za drtivou většinu zdravotních potíží můžeme sami. „Čínská medicína tvrdí, že jejich...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

Najdete na iDNES.cz