Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha má nové centrum pro bývalé narkomany

  19:00aktualizováno  19:00
Drogově závislí potřebují pomoc i po ukončení léčby. Měla by jim umožnit postupně se vracet k běžnému životu. Nové centrum určené pro doléčování dnes v Nových Butovicích v Praze otevřelo sdružení Sananim.

První měsíce abstinence bývají nejtěžší. Bývalí narkomani mohou podle odborníků snadno zapadnout do starých kolejí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Obdobných center existuje v Česku asi deset, podle zprávy o činnosti vládní rady pro koordinaci protidrogové politiky ale není kapacita těchto zařízení dostatečná.

"Po ukončení léčby a v počátcích abstinence klienti potřebují podporu při budování svého života," řekla vedoucí nového centra Pavla Makovská Dolanská. Očekávají totiž od života více, než mohou získat.

Potvrdily to i výsledky výzkumu, který vypracovalo sdružení SCAN. Vzhledem k nízké kvalifikaci, nedostatku praxe či zápisu v trestním rejstříku nelze podle něj očekávat, že by lidé s drogovou minulostí mohli obsadit zajímavé pracovní pozice. Většina z nich si ale tento fakt neuvědomuje, tvrdí autoři výzkumu.

Pokud klienti po ukončení léčby nedostanou odbornou pomoc, hrozí jim návrat ke starým zvykům. U těch, kteří prošli doléčováním, se podle Makovské  Dolanské nebezpečí opětovného propadnutí závislosti minimalizuje.

"Klienti mají drogovou kariéru deset až patnáct let a celou tu dobu komunikovali téměř výhradně s jinými uživateli návykových látek," popisovala vedoucí centra.

První měsíce po absolvování léčby podle ní provází samota a pochybnosti. "Klienti neumí komunikovat s institucemi, mají problémy bavit se i s lidmi, nemají přátele," popisovala Makovská Dolanská.

Řadu z nich trápí podle ní i žloutenka typu C, jejíž léčba je psychicky i fyzicky vyčerpávající. Někteří z nich se musí vyrovnat i s důsledky minulosti - splácí dluhy či jim končí podmíněný trest, dodala.

"V centru pro doléčování vzniká společenství lidí, kteří jsou na tom stejně. Ti, co jsou zde déle, mohou povzbudit nově příchozí," uvedla dále Makovská Dolanská.

Většina z nich dochází na setkání z domova. Pracovníci jsou s nimi v kontaktu téměř rok. Centrum nabízí domov až 25 klientům, z toho šest míst je určeno pro matky s dětmi. Využít mohou také chráněná místa v keramické dílně.

Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Ilustrační snímek

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého přítele, ale na svého exmanžela nemůžu...

Další z rubriky

Dětí s psychickými potížemi přibývá. Chybí nám odborníci, řekl lékař

Ilustrační fotografie

Deprese, bipolární porucha a další duševní nemoci se netýkají pouze dospělých, ale také dětí. Navíc je nyní postihují v...

Češi se zabíjejí solí. Spořádáme jí až šest kilogramů ročně

Ilustrační fotografie

Pohádka Sůl nad zlato děti učí, že bez soli se obejít nedá. Dnes se nedostatku sodíku, jehož hlavním zdrojem je právě...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz