Zeštíhlovací koktejly vám mohou způsobit poruchy srdečního rytmu.

Zeštíhlovací koktejly vám mohou způsobit poruchy srdečního rytmu. | foto: Profimedia.cz

Pozor na zeštíhlovací koktejly z internetu!

  • 9
Koupíte si je v dobré víře, že zhubnete a netušíte, že jimi vážně ohrožujete své zdraví. Třináct z šestnácti zeštíhlujících koktejlů z internetu neprošlo testem!

Jako nebezpečné lékové koktejly hodnotí německá spotřebitelská organizace Warentest údajné zeštíhlovací prostředky, které lze koupit na internetu. Zkoumala jich 16 a 13 z nich považuje za škodlivé pro lidské zdraví.

Warentest přichází s negativním hodnocením právě na začátku jara, kdy se lidé vydávají do přírody a v domnění, že rychle zhubnou, sahají po nových možnostech diety. V lepším případě bývá výsledkem frustrace, v horším pak poškození zdraví.

"Pět kilo za týden"
"Velmi vysoké ohrožení zdraví" zjistila organizace u 13 přípravků, které jsou na německých internetových stránkách k vyhledání. Podle testů obsahují látky, které představují "vysoké až velmi vysoké nebezpečí pro lidské zdraví. U zbývajících tří sledovaných preparátů je účinek nejasný a experti radí, aby se jim zákazníci proto také vyhýbali.

"Štíhlost rychle a bez mučení", "Spalujte tuk ve spánku" nebo "Pět kilo za týden" jsou jen některá z hesel, kterým prodejci "zázračných" preparátů lákají. Zvláště alarmující je fakt, že pilulky nebo prášky často neobsahují avizované doplňkové potravinové nebo rostlinné přípravky, nýbrž léky s látkami, které jsou obvykle pouze na předpis. Vedou totiž mimo jiné k nespavosti, pocení, poruchám srdečního rytmu, vysokému krevnímu tlaku nebo i závislosti.

On-linoví prodejci nebezpečné látky často v nabídce vůbec nezmiňují. Černý internetový trh přesto jen kvete.

"Spalovače tuků"
Zvláště oblíbené prostředky jsou takzvané "spalovače tuků", kterých lze spousty najít i na českých webových stránkách a které mají spalovat přebytečný tělesný tuk. Německé laboratorní testy ukázaly, že šest ze 16 zkoumaných přípravků obsahovaly efedrin, který může vést k závislosti a ve vysoké koncentraci i ke smrti.

Osm prostředků obsahovalo vysoké množství kofeinu. Dávka, kterou prodejci doporučují k denní spotřebě pro "hubnutí", se rovná až deseti šálkům kávy. Koktejl z efedrinu a kofeinu pak může způsobit poruchy srdečního rytmu.

Také "zbržďovače" chuti nejsou bez závad. Často obsahují sibutramin, který údajně v mozku vyvolává pocit sytosti. V Německu je tato látka na předpis, protože už malé dávky mimo jiné zvyšují krevní tlak. Příkladem je čínský prostředek přitažlivě pojmenovaný jako LidaDai, avšak málokdo ví, že se sibutramin v Číně prodává pod tímto označením.

Warentest nabádá zájemce o internetové zeštíhlovací prostředky ke střízlivosti. Jako trvale účinný prostředek proti nadváze doporučuje osvědčenou zdravou výživu, snížený příjem potravy, pohyb a tělocvik.

Organizace také zjistila u 3000 dotázaných, že 14 procent z nich už zeštíhlovací prostředky vyzkoušelo. Každý třetí se pak potýkal s nějakými vedlejšími účinky.