Pozor na tsunami efekt: z obézních dětí vyrostou obézní dospělí

  9:01aktualizováno  9:01
Polovina dospělých obyvatel České republiky trpí nadváhou a 20 % z nich bojuje s obezitou. Na váze povážlivě přibývají i děti – až deset procent nedospělé populace se pohybuje za hranicí obezity a toto číslo stále roste. Odborníci proto varují před tsunami efektem v podobě zvyšování počtu obézních dospělých v budoucnosti.
České děti tloustnou a tloustnou... (Ilustrační snímek)

České děti tloustnou a tloustnou... (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Stále častěji se mluví o obezitě ve spojení s dětským věkem. Proč jsou naše děti tlusté? Odpověď je jasná: méně se hýbou a více jedí. Navíc přejímají sedavý životní styl svých rodičů, stejně jako nezdravé stravovací návyky, které téměř sebevražedně kombinují "poctivou českou kuchyni" s americkou vášní pro smažená jídla, sladké nápoje a smetanové zmrzliny.

Žij zdravě

O zvýšení povědomí dospělé veřejnosti o obezitě jako vážném celospolečenském problému usiluje preventivní program VZP s názvem Žij zdravě. Dětem a dospívajícím jsou zase určeny interaktivní stránky Yesneyes.

Moc jíme a málo se hýbeme

Lidský organismus byl po léta navyklý vyrovnávat se díky úspornému metabolismu s obdobím nedostatku potravy a zajistit člověku přežití. "V krátkém časovém období (v řádu století) jsme se ale ocitli ve zcela jiném, takzvaně toxickém-obezitogenním prostředí," upozorňuje odborník na výživu doktor Zlatko Marinov.

"Došlo k rozmachu civilizace s důsledky, kterým náš metabolismus nebyl dříve vystaven – volného a neomezeného přístupu k potravě. Vesnický typ stravy (z pole na stůl) se radikálně změnil za průmyslový (z továrny do chladicího boxu). Charakteristickými rysy novodobé stravy se staly vysoká energetická hodnota, vysoká dostupnost jednoduchých cukrů a vysoký obsah nasycených a nenasycených mastných kyselin. Zároveň jsme se během krátké doby stali součástí populace s nedostatkem pohybu, kdy chůze ztratila smysl hlavního přemisťovacího prostředku."

Zkus to!

Zdravé tipy pro starší děti a dospívající

  • Zkus dneska vynechat vysedávání u televize a běž se místo toho raději na chvilku projít.
  • Zkus třeba na týden vynechat všechna smažená jídla.
  • Zkus zajít s kámošem nebo kámoškou do bazénu nebo do sauny.
  • Zkus začít jíst pravidelně, to je 4 - 5 porcí denně. Snaž se to dodržovat, ani se nepřejídej ani nezůstávej hlady.
  • Zkus od teď hlídat to, že se pořádně nasnídáš. Začít den dobrou snídaní je důležité a vyvaruješ se tak odpolednímu dojídaní a přejídání.
  • Zkus vynechat jízdy výtahem, a kde to jde, choď pěšky.
  • Zkus si dneska místo sladké tyčinky dát ke svačině ovoce.
  • Zkus si dát místo hranolek k obědu vařené brambory nebo rýži.
  • Zkus si hlídat zda denně vypiješ alespoň 2 - 3 litry tekutin. Zkus ale omezit sladké nápoje a místo toho vyzkoušej ovocný nebo zelený čaj.

Zdroj: www.yesneyes.cz

Děti v pasti obezity

Část dětské populace navíc podle doktora Marinova nahrazuje zvýšené psychické nároky zvýšeným příjmem potravy, a to zejména ve večerních hodinách. Realitou se stalo absolutní nebo relativní přejídání. Výsledkem je pozitivní energetická bilance, pro kterou nemáme připravené žádné přizpůsobující se metabolické mechanismy.

Dětská obezita přitom není zdaleka jen estetickým nebo psychickým problémem, který komplikuje pozici dítěte mezi vrstevníky, ale především vážně ohrožuje jeho zdraví. Může se podílet nejen na vzniku a rozvoji tzv. metabolického syndromu, ale i cukrovky 2. typu, kornatění cév, vysokého krevního tlaku nebo srdečně-cévních onemocnění.

Neztloustnout je snazší než hubnout

Děti s výraznou nadváhou tvoří už dnes třetinu pacientů obezitologických ordinací a u 80 % z nich se dá předpokládat obezita i v dospělosti, což s sebou nese další závažné zdravotní komplikace a rizika.

Lékaři se shodují na tom, že nejlepší cestou k zastavení rozmachu dětské obezity je bezpochyby prevence. I zde totiž platí, že o co obtížnější je dětskou obezitu léčit, o to jednodušší je předcházet jí. "Je třeba si uvědomit, že zdánlivě jednoduché změny a režimová opatření dokáží zastavit či přibrzdit negativní trend nárůstu počtu dětí s obezitou a nadváhou," upozorňuje doktor Marinov.

Autor:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Další z rubriky

OBRAZEM: Krásné dcery, které své slavné rodiče rozhodně nezapřou

Rainey Qualley, dcera Andie MacDowell

Být dcerou slavných rodičů nemusí být vždycky lehké, zejména když vaše maminka patří mezi nesporné krasavice. Ale...

RETRO: Výchova dítěte i kvalitního občana aneb rodičem za socialismu

výchova socialismus retro

Budování socialistické vlasti se nemohlo obejít bez budovatelů, a tak si tehdejší Československo zakládalo na podpoře...

Zpověď moderátorky: Proč ten porod tak moc bolí?

„Dámy, porodní plány si napište, ale nebuďte pak na sebe příliš přísné kvůli...

Prý to každá zvládne. Prý jsme stvořené proto, abychom porodily. Tak proč to sakra tak bolí? Toto je řečnická otázka....

Najdete na iDNES.cz