Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor na letní známosti, riskujete pohlavní nemoc

  1:00aktualizováno  1:00
Léto je podle venerologa Romana Trýzny obdobím, kdy lidé častěji mívají rizikový pohlavní styk. "Rodiny jsou nekompletní, jeden rodič odjíždí s dětmi, druhý zůstává v práci a je promiskuitní," vysvětluje Trýzna z STD centra v Praze.
Některé pohlavní nemoci se ohlásí výraznými příznaky. Ale jiné jsou téměř bez příznaků, což je nebezpečnější. Ilustrační foto.

Některé pohlavní nemoci se ohlásí výraznými příznaky. Ale jiné jsou téměř bez příznaků, což je nebezpečnější. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Kondom vždy pohlavní chorobu nezastaví

Zkratka STD znamená v angličtině sexuálně přenosné choroby a centrum v Apolinářské ulici je svou činností proslulé již několik desítek let.

Některé pohlavní nemoci se ohlásí výraznými příznaky, jako třeba kapavka silným výtokem, což dovede pacienta k lékaři. Jenže některé nemoci mají příznaky přehlédnutelné a podcenění choroby nebo její neléčení může vést k neplodnosti.

Navíc pokud matka přenese na plod v těhotenství například syfilidu, bude její dítě pravděpodobně zrakově, sluchově nebo pohybově postižené, nebo se nenarodí vůbec.

Drobné bradavičky způsobené virem HPV zase připravují půdu pro vznik rakoviny děložního čípku.

Jak se takovýmto chorobám vyhnout? Věrností, používáním kondomu a v případě pochybností návštěvou specialisty.

Ženy by měly chodit na preventivní prohlídky, a to hlavně v těhotenství. "V těhotenství se běžně testuje syfilis, HIV a hepatitida B," říká gynekoložka Eva Mazánková.

Kde vám pomohou
Trápí-li ženu například výtok, měla by navštívit gynekologa, obdobně muž urologa. Ovšem potýká-li se někdo s podobnými obtížemi v souvislosti s nechráněným stykem, pak musí navštívit specialistu, tedy venerologa.

"Pacienta přijímáme bez doporučení, aby nemusel zbytečně vystát frontu u praktika nebo gynekologa," říká Roman Trýzna. Léčba i vyšetření jsou plně hrazená pojišťovnou a ani z prozrazení nemusí mít pacienti strach.

"Dermatovenerologové zachovávají mlčenlivost a dokonce jsou k vedení dokumentace zvlášť přísné předpisy, aby se předešlo zneužití informací," říká profesorka Jana Hercogová, přednostka Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka.

Co říkají čísla
Za rok 2005 bylo v České republice objeveno 523 nových případů syfilidy a 859 kapavky, které patří mezi povinně hlášené pohlavní nemoci.

Ve srovnání s vyspělými zeměmi se v přepočtu na počet obyvatel blížíme průměru. Co se týče HIV/AIDS, patří Česko mezi země s nejmenším výskytem tohoto onemocnění. Odborníci však tak optimističtí nejsou.

Roman Trýzna vidí problém v přístupu mladistvých: "Buď nemají o nemocech povědomí, nebo si někde přečtou, že se HIV pozitivita dá léčit, a jejich strach před touto nemocí padá."

S tím souhlasí i Helena Drozenová z vinohradské dermatovenerologické kliniky: "Je častější výskyt syfilidy u mladých lidí od 15 do 24 let, kteří mnohdy lehkovážně podceňují ochranu."

Něco o pohlavních chorobách

Mohu se nakazit na WC, v bazénu, v čekárně na venerologii?
Už jen sám název "sexuálně přenosné choroby" hovoří o tom, že k nákaze je třeba kontaktu sexuálního charakteru. Bakterie a viry mimo lidské tělo dlouho nepřežívají, v bazénech spíše přijdete k plísňové infekci.

Je líbání nebezpečné?
Pusa na tvář vás neohrozí, ovšem francouzský polibek s někým, kdo má v ústech syfilitický vřed, může být rizikem, stejně jako s HIV pozitivním, protože s ním potenciálně hrozí styk s jeho krví. Americká Centra pro kontrolu nemocí a prevenci však evidovala jen jeden případ nákazy virem HIV, který by se mohl spojovat s polibkem s otevřenými ústy.

• Nenakazí mě komár s infikovanou krví?
V oblastech s vysokým výskytem HIV v populaci, kde je zároveň i hodně hmyzu, výzkumy přenos nepotvrdily. Zjistilo se, že komár do rány nevstřikuje krev člověka, jehož kousl předtím, ale vstřikuje své sliny s protisrážlivou látkou. Právě slinami se přenáší žlutá zimnice nebo malárie, ale nikoli virus HIV. Ten v těle komára dlouho nepřežívá a nenašel se ani ve hmyzích výkalech.

Dozví se o mé chorobě praktický lékař?
Praktik se o vaší chorobě dozví jen tehdy, je-li to vzhledem například k operaci nutné. Součástí některých předoperačních vyšetření je i test na syfilis, a pokud je ten pozitivní, vyžádá si zřejmě praktik sám vaši kartu, aby věděl, v jaké fázi léčby se nacházíte.

• Mohu s nakaženým sdílet nádobí, ručníky nebo ložní prádlo?
Společné nádobí není zdrojem nákazy HIV nebo sexuálně přenosných chorob. Pokud použijete ručník nebo spodní prádlo partnera se svrabem nebo muňkami, infekci riskujete. Mírně rizikové je i čištění zubů dvě hodiny po orálním sexu, protože si kartáčkem můžete přivodit krvácející ranky, brány pro vstup infekce.

• Je pravda, že ženám hrozí větší riziko pohlavních chorob?
Žena se při jednom nechráněném styku častěji nakazí chlamydiovou infekcí než muž. Uspořádání ženských pohlavních orgánů zamezuje časnému odhalení příznaků, a tak ženy často ani nevědí, že nemoc mají. Ženám v důsledku prodělané sexuální nemoci hrozí rakovina děložního čípku a zánět v pánvi, který bez léčby vede k mimoděložním těhotenstvím nebo neplodnosti.

• Mohu se nakazit jen při klasické souloži?
Pohlavně přenosné choroby jsou rizikem při jakékoli sexuální praktice, při které se lidé dotýkají pohlavních orgánů, sliznice úst a konečníku a vyměňují si tělesné tekutiny. Když se budete dotýkat pohlavních orgánů partnera, který je infikován syfilidou, má bradavičky nebo svrab, můžete se nakazit. Infekcí jsou ohrožené i lesbické ženy, které sdílí erotické pomůcky. Po orálním styku můžete onemocnět chlamydiemi, syfilidou, žloutenkou A i B, HIV, můžete také objevit bradavičky, svrab nebo měkký vřed.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Prodala 500 litrů svého mléka. Kupují ho kulturisté, tvrdí Kypřanka

Rafaela Lamprou z Kypru kojí svého syna. Rozhodla se, že si bude prodejem...

Lidské mléko nejmenší obsah bílkovin ze všech živočišných druhů, přesto ho od Kypřanky Rafaely Lamprou (24) kupují...

Lékař: Změna času škodí. Sovám víc na jaře, skřivanům na podzim

Ilustrační snímek

Koncem března nás čeká změna středoevropského času na letní. Zdraví člověka to neprospívá, shodují se lékaři. „I když...

Infarktu se nebojte, sex je dobrý pro srdce. Prospívá mu na pět způsobů

(Ilustrační foto)

Na srdce nejsou jen Poděbrady, ale i zdravý životní styl. Když je jeho součástí také pravidelný a uspokojivý sexuální...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Arome.cz Multifunkční produkty mají hned několik výhod. Nestane se vám, že budete v duhovém rozjasňovači a oranžové rtěnce vypada...

Najdete na iDNES.cz