Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor na chřipku! Je velmi zrádná

  0:01aktualizováno  0:01
Spousta lidí si zvykla při každé rýmě či náznaku kašle říkat: mám chřipku. Jejich drobné nachlazení však nemá s opravdovou chřipkou nic společného. Chřipka je závažné onemocnění, které si každý rok bere po celém světě desetitisíce životů.

V USA jí ročně podléhá až čtyřicet tisíc lidí. Ve Velké Británii asi polovina, v České republice tisícovka. A bude hůř. Blíží se totiž pandemie, varují lékaři.

Pandemie vzniká tak, že dojde k takzvanému antigennímu shiftu, což je výrazná proměna chřipkového viru. Jednoduše řečeno vznikne nová forma viru, proti níž nejsme imunní, a způsobí hotovou spoušť. To se stane jednou za několik desítek let.

"Nikdo přesně nedokáže říci, kdy pandemie přijde, ale všechny vyspělé země mají připravené pandemické plány, které jsou vlastně 'krizovým scénářem' při propuknutí pandemie a mají zaručit, aby se nezhroutil chod státu," vysvětluje profesor  Jiří Beran z Infekční kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

"Není to vůbec nadnesené - v případě pandemie může dojít k ochromení armády, policie, dopravy, výroby a tak dál, protože onemocní 40-50 % obyvatel a vysoký počet i umírá," říká. Například pandemii známé jako španělská chřipka v roce 1918 podlehlo dvacet milionů mladých zdravých lidí.

Účinná pomoc - očkování
Přitom vyhnout se chřipkovému onemocnění je dnes poměrně jednoduché - nechat se očkovat.

Vybrané skupiny obyvatel - lidé s chronickým onemocněním dýchacích cest, srdce, ledvin nebo cukrovkou a obyvatelé domovů důchodců mají každý rok vakcínu zdarma. Ostatní si ji mohou koupit v lékárně za cca 200 korun, něco navíc pak zaplatí u praktického za aplikaci.

Mezi lidmi je ale o vakcinaci malý zájem. "Zatímco ve vyspělých státech světa i Evropské unii je proočkovanost značně vysoká, v České republice se i navzdory každoroční osvětě zvyšuje jen málo," říká MUDr. Martina Havlíčková ze Státního zdravotního ústavu.

"Vloni se v České republice prodalo přibližně jen 700 tisíc dávek očkovacích látek, což znamená, že proti chřipce bylo naočkováno pouze 7% populace. Evropský průměr je vyšší, tam se každoročně nechává očkovat víc než 20% populace a toto číslo se stále zvyšuje," dodává.

Proč nechceme vakcínu? 
V Čechách koluje názor, že očkování proti chřipce je zbytečné, ba co víc, škodlivé. "Spousta lidí říká, že po něm dostali ošklivou chřipku, z níž se dlouho nemohli vyhrabat. To je nesmysl. Očkování chřipku způsobit nemůže," vysvětluje profesor Beran.

A kdy je na vakcinaci ten správný čas? "Protilátky jsou hotové asi za čtrnáct dní. Vzhledem k počátku chřipkové sezóny je dobré se nechat očkovat na podzim,  nejpozději pak čtrnáct dní před Vánocemi," říká profesor.

Napřesrok je dobré postup opakovat, neboť chřipkový virus se mění a vakcína se - na základě doporučení Světové zdravotnické organizace - připravuje každý rok s jiným složením. Prvního října začíná hrazená vakcinace již zmíněných vybraných skupin obyvatel.

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Novorozený princ bude zajímavé princátko, myslí si astroložka

Svého třetího potomka přišla vévodkyně představit veřejnosti v červených šatech...

Třetí potomek prince Williama a jeho ženy Kate se narodil 23. dubna v 11 hodin a jednu minutu, podle astrologického...

Zdravé exhibicionistky jsou i mezi ženami, říká sexkoučka

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Je to umění, anebo porno? Výstava Voayer v pražském Tančícím domě rozbouřila diskuze. Že se na místě modelky svléknou,...

Další z rubriky

Sója u žen zvyšuje plodnost, u mužů ji snižuje, řekl lékař v Rozstřelu

Ilustrační fotografie

Každý čtvrtý pár v Česku má v současné době problémy s plodností. "Hlavním důvodem je zvyšující se věk prvorodiček,...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Sebevraždu spáchají v Česku tři lidé denně, nejčastěji v pondělí

Ilustrační fotografie

Náchylnost lidí řešit problémy sebevraždou znepokojovala vědce už před 150 lety. T. G. Masaryk o tom dokonce napsal...

Pomocníci pro čištění pleti: Sonický přístroj i obyčejný kartáček

Pomocníci pro čištění pleti: Sonický přístroj i obyčejný kartáček

Arome.cz Do postele byste se s make-upem neodvážily, pleť poctivě drhnete gelem i peelingem, a tvář máte přesto plnou "nedokonalo...

Najdete na iDNES.cz