Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor na chřipku! Je velmi zrádná

  0:01aktualizováno  0:01
Spousta lidí si zvykla při každé rýmě či náznaku kašle říkat: mám chřipku. Jejich drobné nachlazení však nemá s opravdovou chřipkou nic společného. Chřipka je závažné onemocnění, které si každý rok bere po celém světě desetitisíce životů.

V USA jí ročně podléhá až čtyřicet tisíc lidí. Ve Velké Británii asi polovina, v České republice tisícovka. A bude hůř. Blíží se totiž pandemie, varují lékaři.

Pandemie vzniká tak, že dojde k takzvanému antigennímu shiftu, což je výrazná proměna chřipkového viru. Jednoduše řečeno vznikne nová forma viru, proti níž nejsme imunní, a způsobí hotovou spoušť. To se stane jednou za několik desítek let.

"Nikdo přesně nedokáže říci, kdy pandemie přijde, ale všechny vyspělé země mají připravené pandemické plány, které jsou vlastně 'krizovým scénářem' při propuknutí pandemie a mají zaručit, aby se nezhroutil chod státu," vysvětluje profesor  Jiří Beran z Infekční kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

"Není to vůbec nadnesené - v případě pandemie může dojít k ochromení armády, policie, dopravy, výroby a tak dál, protože onemocní 40-50 % obyvatel a vysoký počet i umírá," říká. Například pandemii známé jako španělská chřipka v roce 1918 podlehlo dvacet milionů mladých zdravých lidí.

Účinná pomoc - očkování
Přitom vyhnout se chřipkovému onemocnění je dnes poměrně jednoduché - nechat se očkovat.

Vybrané skupiny obyvatel - lidé s chronickým onemocněním dýchacích cest, srdce, ledvin nebo cukrovkou a obyvatelé domovů důchodců mají každý rok vakcínu zdarma. Ostatní si ji mohou koupit v lékárně za cca 200 korun, něco navíc pak zaplatí u praktického za aplikaci.

Mezi lidmi je ale o vakcinaci malý zájem. "Zatímco ve vyspělých státech světa i Evropské unii je proočkovanost značně vysoká, v České republice se i navzdory každoroční osvětě zvyšuje jen málo," říká MUDr. Martina Havlíčková ze Státního zdravotního ústavu.

"Vloni se v České republice prodalo přibližně jen 700 tisíc dávek očkovacích látek, což znamená, že proti chřipce bylo naočkováno pouze 7% populace. Evropský průměr je vyšší, tam se každoročně nechává očkovat víc než 20% populace a toto číslo se stále zvyšuje," dodává.

Proč nechceme vakcínu? 
V Čechách koluje názor, že očkování proti chřipce je zbytečné, ba co víc, škodlivé. "Spousta lidí říká, že po něm dostali ošklivou chřipku, z níž se dlouho nemohli vyhrabat. To je nesmysl. Očkování chřipku způsobit nemůže," vysvětluje profesor Beran.

A kdy je na vakcinaci ten správný čas? "Protilátky jsou hotové asi za čtrnáct dní. Vzhledem k počátku chřipkové sezóny je dobré se nechat očkovat na podzim,  nejpozději pak čtrnáct dní před Vánocemi," říká profesor.

Napřesrok je dobré postup opakovat, neboť chřipkový virus se mění a vakcína se - na základě doporučení Světové zdravotnické organizace - připravuje každý rok s jiným složením. Prvního října začíná hrazená vakcinace již zmíněných vybraných skupin obyvatel.

Autoři:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

Ilustrační snímek

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena většinou muže, který bude vůdčí osobností,...

Další z rubriky

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...Najdete na iDNES.cz