Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Potvrzeno: Otec u porodu ženě prospěje a sebe obohatí

  0:24aktualizováno  0:24
Stačila dvě desetiletí a otec u porodu už je naprosto běžná věc. Praxe potvrdila, že nejde jen o krátkodobou módní vlnu, ale o zkušenost, která prospívá psychice ženy a obohacuje muže.
Otec u porodu

Otec u porodu | foto: Profimedia.cz

Ještě naše maminky si myslely, že porod je věc čistě ženská a muži v ní nemají co dělat. Za totality platil dokonce zákaz návštěvy otce na porodním oddělení a mimina se ukazovala z oken.

Jak jste rodily. Čtěte vaše příběhy


* Napište nám svůj zážitek z porodu. Nejlepší příběhy zveřejníme a autorky odměníme.

"Dnes už snad neznám nikoho z porodníků, kdo by přítomnost otce u porodu považoval za překážku," říká MUDr. Blanka Hynková, gynekoložka a porodní lékařka z FN Motol a dodává, že dnes už je jako rarita spíš brán porod bez otce než naopak.

"Dýchej, dýchej, chu, chu …tlač…!" křičí muž ve starších filmech, zatímco žena křiví obličej bolestí a křičí taky. A v historických snímcích se navíc obvykle z prádelního hrnce na kamnech valívá pára. Porodní bába totiž vaří vodu, jako kdyby se chystali spařovat prase.

"Nevím kde se bere ve filmu tenhle pohled, ale v praxi to tak naštěstí neprobíhá," směje se lékařka, když zmiňuji filmová klišé na téma muž u porodu.

"Dýchání je samozřejmě žádoucí, protože okysličuje v kontrakcích méně zásobenou dělohu a navíc soustředění na něj v druhém plánu odvádí pozornost od bolesti, ale to neznamená, že někdo ženu musí koučovat a taky se takové hyperemoční povzbuzování ze strany muže neděje," uklidňuje všechny potencionální rodičky lékařka.

Otcové: Jsme na vás pyšní

"Snažil jsem se při porodu spíš nepřekážet a být oporou ženě. Obdivoval jsem ji, jak zvládá porodní bolesti a vzhledem k plánovanému početí se cítil jako "provinilý" pachatel, udivený procesem s čelistí dole," vzpomíná na svůj první porod 35 letý asistent režie Zdeněk.

Devětadvacetiletý produkční Honza vidí svůj největší přinos v tom, že se o něj mohla přítelkyně opřít: "Stačilo, že jsem jí mohl podat vodu, ručník nebo ji držet za ruku a říkat jí, jak moc jsem na ni pyšný a šťastný."

Podle Hynkové i dalších porodníků je to právě psychika rodičky, čemu je přítomný otec nejvíc prospěšný. I přes nejrůznější léky na tlumení bolesti i lidský přístup personálu, se matka přece jen ocitá ve výjimečně náročné situaci.

"Porod netrvá minuty, ale hodiny," vysvětluje lékařka. Kontrakce v první době porodní sílí a blízkost muže je maximálně žádoucí: "Ženy jsou tam osamocené, nevědí co je ještě čeká, jak to budou snášet….a nemají možnost kontaktovat personál porodnice každou minutu, protože obvykle současně rodí i jiné maminky. Muž pak plní úlohu psychoterapeuta."

Jako prvorodička očekávala tehdy devětadvacetiletá tanečnice Štěpánka hlavně psychickou oporu a pocit zázemí. A to podle vlastních slov také dostala.

Podobné představy má o úloze svého partnera i třicetiletá reklamní agentka Katka: "Slibuji si určitou psychickou pomoc a oporu v neznámé situaci. Také si myslím, že je důležitý bezprostřední kontakt s miminkem ihned po porodu Jak můj, tak partnerův."

Dcerka zpěvačky Dary Rolins Laura Homolová se narodila 25. března ve 21:15 v pražské krčské nemocnici.  Otec Matěj Homola (na snímku), zpěvák kapely Wohnout, byl u porodu

Hra na hrdinku je zbytečná

Sama byla u porodu před pár lety dnes pětatřicetiletá Denisa a dnešním rodičkám závidí: "Připadala jsem si jako ztracená a opuštěná, bála jsem si o něco říct, protože jsem nevěděla co můžu, a taky jsem chtěla být statečná. Jenže je to zbytečná hra na hrdinku. Strach máte a cítíte to jako nefér bez partnera."

V první době porodní, která je vyčkávací fází na porod samotný, naplňuje tedy muž své historické poslání a plní tady až skoro pohádkovou úlohu ochránce a hrdiny pro ženu nepostradatelného.

Otec jako tichý fanda

V druhé době porodní, tedy při samotném vytlačení mimina už porodníci tak zásadní význam mužově přítomnosti nepřipisují, protože pokyny matce dávají (na rozdíl od filmových scén) oni, coby osoby kompetentní k vedení porodu. Naopak muž se na porodním sále ocitne v roli jen jakéhosi fandy. A právě protože by rád byl nápomocen víc, ztrácí zbytky jistoty a neví co má dělat.

Tady doktorka Hynková radí: "Nemusí dělat nic, jen tam být a třeba ženu jen držet za ruku, podepřít ji hlavu, tiše pochválit, podpořit ji.…je to lepší, než se příliš soustředit na porod a nechat se jím znervóznit."

Muži se často zbytečně stresují tím, co by mohli vidět. Porod nemá být krvavým divadlem, tudíž muž sedí u hlavy a nechce-li , nevidí žádnou krev, protože vše se odehrává v nohách a za bříškem. Může klidně odejít do předsálí, ale podle všeho to muž většinou neudělá.

"Že by odcházeli uprostřed, to ne. Buď se vzdálí na začátku nebo vydrží," hájí hrdinství mužů doktorka, ale jejich sporadické poplašné reakce připouští: "Občas mají snahu nám do toho mluvit, občas mají zvídavé otázky. Na rady odborný personál nereaguje, to ani nemůže, a jsou-li zvědaví, povídám si s nimi, vysvětluji…"

Porod jako divadlo

"I když jsme absolvovali předporodní kurz, kde mi vše ukázali, tak jsem měl trochu strach, jak to zvládnu - jestli náhodou neomdlím a tím pádem moje přítelkyně na to nebude sama," vzpomíná na své obavy před vstupem na sál Honza.

Zdeňkovi se při téhle vzpomínce vybaví spíš strach jeho přítelkyně o to, aby se tímhle zážitkem nenarušil jeho přístup k dalšímu sexuálnímu životu. Že se absolutně nic nezměnilo, dokládá Zdeněk slovy: "Prostě se jen, dámy, účelnost vašich klínů musí rozlišit."

"Někdy, jakmile otec vstoupí, se zcela změní situace," usmívá se MUDr. Blanka Hynková nad tím, jak některé ženy využijí partnerova oslabeného citového postavení a předvedou náležitě své útrapy. Cílem je nejspíše dosažení většího obdivu či úcty, jenže otcové jsou podle Hynkové spíše zaskočeni, když cítí, že své ženě nemohou pomoci. Naštěstí se tenhle scénář děje prý jen v minimu případů a lékařka to považuje spíše za důvod k pousmání, než čemukoliv významnějšímu.

Podobně se porodní personál může v duchu usmívat i nad některými peprnými slovními výměnami párů, jejichž musí být svědkem. "To ale není vyvoláno porodní situací, to bývá obraz běžné komunikace mezi konkrétními partnery," upřesňuje Hynková.

Jana Bernášková alias Bety ze seriálu Ulice, porodila 10. srpna 2006 holčičku Justýnu

Kdy i muži pláčí

Nejkrásnější úloha otce nastává těsně po porodu. "Zatímco žena rodí placentu, dostane novopečený otec potomka jako první do rukou a je to on, kdo ho ukazuje matce," popisuje s kusem něhy v hlase Hynková jeden z nejsilnějších, ne-li nejsilnější moment v životě člověka: "Zdá se mi to jako ryzí základ fungování rodiny, je v tom cosi opravdového a nebývá vůbec výjimkou vidět slzy na tváři muže…"

Ovšem o tom, že by přítomnost otce u zrození měla nějaký zásadní vliv na další osud rodiny, žádné vědecké studie nehovoří. "Co může upevnit, je vazba otce k miminku hned v začátku, ale co se týče vztahu mezi partnery, tam to je určitě momentální věc, nikoliv dlouhodobá. Má-li se vztah rozpadnout, rozpadne se bez ohledu na fakt, kde byl otec v době porodu," lituje nejen Hynková.

Autor: pro iDNES.cz


Nejčtenější

ilustrační snímek
Poradna: Dcera má účes na ježka. Jak reagovat na sexistické poznámky?

Nechala jsem své sedmileté dceři ostříhat vlasy nakrátko a strašně mě překvapila reakce některých lidí z našeho okolí. Nevím vůbec, jak na jejich nemístné...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Od hltače po požitkáře. Osm typů jedlíků, aneb jsme to, co jíme?

Jídlo už dávno nemá jen funkci utišení hladu. Žijeme v době, kdy se z vaření stal módní trend. Jíst musíme všichni a stravování podle současných trendů patří k...  celý článek

Vyzrálejší, chuťově výraznější až pikantnější sýry si nejlépe rozumí se...
Sýry pravé i falešné, kolik obsahují vápníku a s jakým vínem je párovat

Málokterá potravina je tak samozřejmou součástí českých ledniček a prostřených stolů. Sýry milujeme k snídani, obědu, svačině, večeři nebo třeba večer jen tak...  celý článek

ilustrační snímek
Není vaše dítě osamělé? Víme, jak mu pomoci získat nové kamarády

Pokud je vaše dítě spíše introvertnější typ, možná jste si již někdy položili otázku, zda se necítí osaměle a neprospělo by mu víc kamarádů. Přinášíme vám...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Uši se čistí samy, my to dělat nemusíme. Když už, tak jen jemně

Nahromaděný ušní maz svádí k odstraňování, někdo ho dokonce považuje za znak nedostatečné hygieny. A tak uši čistí víc a víc. Ve skutečnosti tolik pozornosti...  celý článek

Další z rubriky

ilustrační snímek
Není vaše dítě osamělé? Víme, jak mu pomoci získat nové kamarády

Pokud je vaše dítě spíše introvertnější typ, možná jste si již někdy položili otázku, zda se necítí osaměle a neprospělo by mu víc kamarádů. Přinášíme vám...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Dcera má účes na ježka. Jak reagovat na sexistické poznámky?

Nechala jsem své sedmileté dceři ostříhat vlasy nakrátko a strašně mě překvapila reakce některých lidí z našeho okolí. Nevím vůbec, jak na jejich nemístné...  celý článek

ilustrační snímek
Někteří rodiče si stěžují pořád a na všechno, říkají učitelé

V posledních letech je patrná změna ve vztahu učitelů a rodičů. Učitelé si často stěžují na neustálé požadavky a někdy až agresivitu ze strany rodičů, kteří...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Jemné metalické líčení: Jediný třpytivý makeup, se kterým můžete i do práce
Jemné metalické líčení: Jediný třpytivý makeup, se kterým můžete i do práce

Patříte mezi milovnice třpytek, ale nemůžete si dovolit nosit do práce příliš výrazné líčení? Sáhněte po metalických očn... celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.