Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Potraviny štěstí: dejte si banán a na koblížek raději zapomeňte

  • 16
Zní to jako pohádka – sladké těstíčko se vám kutálí rovnou do žaludku. Jenže zdání klame. Koblihy váš organismus nenasměrují do nebe, ale spíš do pekla. Páteční magazín Rodina DNES zjišťoval, které potraviny vám náladu nezkazí.

Funguje to tak, že některé jídlo má vliv na tvorbu serotoninu (říká se mu „hormon štěstí“), který působí na nervový systém a navozuje pocit radosti, dobrou náladu, pohodu. Kdyby to ale bylo jednoduché, stálo by přímo na obalech výrobků „serotonin-up. Jenže hladinu serotoninu zvyšují třeba i alkohol nebo sladkosti – ale zákeřně.

Čtěte v magazínu Rodina DNES

Více se o potravinách, které vám zvednou náladu, dočtete v pátečním magazínu Rodina DNES. Najdete zde i informace k přijímacím zkouškám na vysoké školy a SCIO test zdarma!

Titulka Rodina DNES č. 4

Cucnete si (případně si zobnete) a následuje parádní efekt – hormon vás vystřelí vzhůru. Háček je v tom, že jeho hladina začne brzy prudce klesat a organismus vyžaduje další dávku. (Nejvíc nás to láká obvykle večer, protože jaksi došlo denní světlo, které serotonin přirozeně stimuluje.)

Co nám zvedne pocity dlouhodobě a konstantně? Po čem sáhnout, když cítíme, že na nás leze nálada pod psa? Bezvadné jsou banány, borůvky, jahody, mandle, špenát, kapusta, rajčata, tuňák nebo losos, kakao a kakaové boby.

Pokud se vám to celé nezdá a říkáte si, jak by mohly potraviny ovlivňovat, nebo možná dokonce spoluurčovat naše rozpoložení, poslechněte si koučku psychologie výživy Michaelu Pavlíkovou: „Nevěřícím Tomášům doporučuji jednoduchý experiment. Zvolte si tři dny, během nichž jezte stravu nekvalitní, s vysokým obsahem chemických aditiv – konzervantů, barviv, příchutí – bílého cukru, bílého pečiva, ztužených tuků, uzenin, a to bez jakékoliv čerstvé zeleniny a ovoce. Všechno jen z běžného supermarketu, pokud možno co nejlevnější. Během těchto tří dnů sledujte stav své energie a své subjektivní pocity. A naopak jindy si zvolte tři dny, kdy budete jíst stravu ideálně v biokvalitě nebo aspoň z ověřených lokálních zdrojů, s minimem přídavných látek, s alternativními sladidly, s kvalitními neztuženými tuky a s vysokým podílem čerstvé zeleniny a ovoce. A pak si porovnejte, jaké jsou vaše pocity a hladina energie.“