Ona
Používání antiperspirantů aktivně doporučují i známé osobnosti.

Používání antiperspirantů aktivně doporučují i známé osobnosti. | foto: Aleš Kartal

Poťme se, ale bez zápachu!

  • 152
Věděli jste, že se potíme už od chvíle, kdy přijdeme na svět? Do osmi let je to jen takové voňavé pocení, miminka přeci nesmrdí a potí se hlavně na hlavičce. Ovšem s osmým rokem života se probouzejí hlavní potní žlázy a pak začíná jít do tuhého.


Pot sám o sobě je čirá tekutina bez zápachu, ale bakterie, které ho rozkládají, se postarají o to, že když se pohybujeme v teplém prostředí, vykonáváme fyzicky namáhavou činnost nebo prožíváme strach, naše okolí to pocítí.

Pokud máme základní hygienické návyky, měníme si každý den oblečení a používáme antiperspiranty, nemělo by nás nic zaskočit. Ale jsou mezi námi stále i tací lidé, kteří si myslí, že potlačením pocení si můžeme nějak uškodit. Přitom ve skutečnosti je to právě naopak.

"Když se hodně potíte a nepoužijete antiperspirant, mohou vzniknout i nepříjemné opruzeniny," upozorňuje dermatoložka Lucie Jarešová. Přitom je třeba rozlišovat mezi deodorantem a antiperspirantem. "Účinky antiperspirantů a deodorantů se zásadně liší. Látky obsažené v antiperspirantech zmírňují pocení tak, že regulují činnost potních žláz. Deodoranty pouze odstraní zápach spojený s tělesným potem," říká doktorka Jarešová. A jaké antiperspiranty jsou tedy nejlepší?

Máme si vybrat tuhé, nebo gelové, kuličku, nebo snad sprej? "Účinnost všech je srovnatelná, ale pokud se ptáte, který je lepší, já osobně si myslím že tuhý, gel nebo kulička. Ty ve spreji mají o trochu menší efektivitu. Ale záleží na každém, co je mu příjemnější."

Realita je bohužel taková, že podle průzkumu chování spotřebitelů to vypadá, že Češky používají antiperspiranty čtyřikrát méně než například Angličanky. Na Slovensku jsou na tom podle průzkumů ještě hůře, o českých mužích ani nemluvě. Ne všichni zatím pochopili, že toaletní vody a parfémy problém pocení neřeší.