Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Potíže s erekcí ukazují na potíže se zdravím

  1:00aktualizováno  1:00
Pro mnoho mužů je největším zdravotním strašákem problém s erekcí. Mnohdy si však neuvědomují, že pokud se tato potíž objeví, většinou nepřichází sama o sobě, ale mohou se za ní skrývat další zdravotní problémy, po nichž by se mělo pátrat.
Muž - (c) profimedia.cz

Muž - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Alkohol škodí erekci a snižuje plodnost
Desetina Čechů má problém s erekcí
Pro erekci je zničující stres

"Sexuální život a celkový zdravotní stav jsou u muže spojité nádoby. Každý týden vyslovuji kvůli poruchám erekce podezření například na vysoký tlak u několika pacientů," uvedl pražský sexuolog Ondřej Trojan.

Vysoký tlak neboli hypertenze sám sobě sice nebolí, ale bývá předstupněm vzniku ischemické choroby srdeční, lidé s hypertenzí jsou rovněž náchylnější k infarktu nebo mrtvici. Tito lidé mívají poškozené cévy a to právě způsobuje i potíže s erekcí, protože příslušná oblast se nedostatečně prokrvuje.

Sexuolog Trojan chápe, jak mohou být poruchy erekce pro muže traumatizující, ale na druhou stranu jim podle něj lze poděkovat. "Mohou signalizovat i tak vážné choroby jako diabetes, rakovinu prostaty, roztroušenou sklerózu nebo dříve nerozpoznanou depresivní nebo úzkostnou poruchu," doplnil sexuolog.

Přijde jen desetina
Má to však jednu zásadní podmínku: muži musí s poruchami erekce přijít k lékaři, a to pokud možno co nejdříve. Jenže to se zdaleka vždy neděje.

"Muži s vyhledáním odborné pomoci otálejí i několik let a i tak do ordinace nakonec přijde jen každý desátý," tvrdí Josef Hník, předseda Fóra sexuální vitality, které sdružuje odborníky zabývající se touto problematikou.

Muži totiž často považují potíže v sexuálním životě za nutnou daň tomu, že stárnou, a netuší, že se jich mohou zbavit, stejně jako nic nevědí o spojitosti s různými nemocemi.

Agentura Stem/Mark ve svém výzkumu před časem zjistila, že muži obvykle navštíví lékaře až po pěti letech trvání poruch erekce. A co hůře, podle Hníka se často stává, že problémy s erekcí podceňují i lékaři a aktivně o tomto problémů mluví se svými klienty jen pětina z nich.

Možnosti léčby potíží s erekcí se přitom v posledních letech výrazně zlepšily. Léčbou, po které dnes lékaři sahají zejména, jsou pilulky a léčbou potíží s erekcí se oproti minulosti, kdy ji řešili převážně urologové a sexuologové, zabývají i praktici, internisté a kardiologové.

Kolik mužů trpí potížemi
Poruchy erekce, odborně erektilní dysfunkce, patří mezi nejčastější sexuální poruchy. Někdy za nimi mohou být psychické problémy, muž si například nevěří s novou partnerkou, ale rozhodně to nebývá pravidlem.

Celosvětově trpí těmito problémy více než 100 milionů mužů, v Česku alespoň příležitostně 800 tisíc mužů mezi pětatřiceti a pětašedesáti lety věku. Počet postižených ročně stoupá asi o 40 tisíc.

Potíže s erekcí má například 75 procent diabetiků, 68 procent mužů s vysokým krevním tlakem nebo 56 procent mužů s ischemickou chorobou srdeční. Muži s těžkou depresí mají potíže s erekcí dokonce v 90 procentech případů.
Někdy však naopak může jít o vedlejší účinek léčby antidepresivy.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...

Další z rubriky

Čínské houby mohou posílit imunitu i pomoci při ekzému, říká lékař

Ilustrační fotografie

Pohledem starých Číňanů si za drtivou většinu zdravotních potíží můžeme sami. „Čínská medicína tvrdí, že jejich...

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Dvacet tipů, jak se stát ranním ptáčetem

Ilustrační fotografie

Znáte to: ráno se ozývá budík a vy jeho zvuk upřímně nenávidíte. Ještě chvilku, chviličku - a tak budík zamáčknete a...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Najdete na iDNES.cz