Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poruchy štítné žlázy: častý, ale řešitelný problém

  1:00aktualizováno  1:00
Především ženy po padesátce přičítají náhlé přibývání na váze, únavu nebo bolesti svalů přechodu. Jenže možná mají nějakou poruchu štítné žlázy, která se může léčit. Nemocné mohou být děti i senioři.
U kojenců vede snížená funkce štítnice až k mentálnímu postižení, proto se každý novorozenec na hladiny hormonů štítné žlázy testuje.

U kojenců vede snížená funkce štítnice až k mentálnímu postižení, proto se každý novorozenec na hladiny hormonů štítné žlázy testuje. | foto: Profimedia.cz

Paní Květu začala trápit nevysvětlitelná únava, nemohla se zbavit nabytých kilogramů a zácpy, cítila se jako zpomalená a při prohlídce ji praktický lékař upozornil na zvýšenou hladinu cholesterolu.

Naštěstí ho napadlo poslat Květu za endokrinologem, který stanovil diagnózu: snížená činnost neboli hypofunkce štítné žlázy. Po předepsání náhradních hormonů se Květin stav zlepšil.

K čemu ji potřebujeme?
Štítná žláza, latinsky tyreoidea, je malý orgán těsně pod ohryzkem, má dva laloky, jež jsou spojeny jakýmsi můstkem.

Tím, že do krve uvolňuje hormony tyroxin a trijodtyronin, ovlivňuje srdeční rytmus, tělesnou teplotu, metabolismus - tedy to, jak rychle dokáže tělo spálit tuky a cukry.

Ve chvíli, kdy se činnost žlázy sníží, je nemocnému zima, má zácpu, přibírá na váze, bolí ho svaly, má suchou kůži, je unavený, chraptí. Tak vypadá obraz hypotyreózy.

U kojenců vede snížená funkce štítnice až k mentálnímu postižení, proto se každý novorozenec na hladiny hormonů štítné žlázy testuje.

Ke správnému fungování potřebuje štítná žláza dostatek jódu obsaženého hlavně v mořských rybách, což byla pro české obyvatele nedostupná potravina.

Nebylo vzácností potkávat lidi s "voletem", tedy se zvětšenou štítnicí. Ta totiž ve snaze produkovat více hormonů zvětšuje při hypofunkci svůj objem.

"Nedostatek jódu v potravě po zavedení jodizace soli již není v České republice problém, dnes nejčastěji vzniká hypofunkce na podkladě poruchy imunity," říká Eva Halušková z interního oddělení třinecké nemocnice.

V takovém případě se obranný systém neobrací jen proti bakteriím a virům, ale i proti tkáni žlázy. Funkce se může snížit i po jejím zánětu.

A jaká je pomoc? "K léčbě hypotyreózy máme účinné hormony. Jejich použití je bezpečné, nevede k přírůstku váhy a nežádoucí účinky jsou vzácné," říká primář Pavel Racek z Kliniky nukleární medicíny a endokrinologie v Motole.

Zastavte mě někdo!
Opačným problémem je hypertyreóza, zvýšená funkce štítné žlázy, kdy je nemocný neklidný, buší mu srdce, je mu horko, potí se, má třes a hubne.

"Hlavně mladí pacienti hyperfunkci podceňují, dobře snášejí euforizující účinek hormonů, který jim dává pocit vyšší pracovní výkonnosti," říká Pavel Racek.

Má však ještě jiné projevy - u tzv. Graves-Basedowovy choroby se může objevit změna na očích. Tkáň za okem totiž zbytní a vytlačuje oko vpřed, což pacienty trápí nejen nehezkým vzhledem, ale oči jsou také velmi suché a náchylné k nemocem rohovky.

"Při léčbě se musí spolupracovat s očním lékařem a často je nutné podávat léky. Tato změna nemusí být vratná," vysvětluje internistka Edita Nováková z náchodské nemocnice.

Příčinu zvýšené funkce je možné najít opět v zánětu nebo poruše imunity, ale někdy i v podvěsku mozkovém. Tam se totiž vylučuje hormon TSH, který fungování štítné žlázy ovlivňuje.

Ani pacienti s nadměrně aktivní žlázou nezůstávají bez pomoci, některým stačí užívání léků potlačujících činnost žlázy. Jiní užívají radioaktivní jód, který dokáže žlázu zmenšit nebo podstoupí její částečné či úplné odstranění.

Co dělat při obtížích  

Jděte včas k lékaři
Pokud vás trápí některé z podezřelých příznaků, jako například ztráta energie, spavost, přibývání na váze, nebo naopak hubnutí, neklid, podrážděnost, návaly horka, bušení srdce, neváhejte jít k lékaři, tedy internistovi nebo endokrinologovi, který často pracuje právě na oddělení vnitřního lékařství.

Přizpůsobte svůj jídelníček
Pokud trpíte nadměrnou činností štítné žlázy, máte velkou spotřebu energie. Můžete proto jíst více než obvykle, přijímejte dostatek bílkovin v podobě bílého masa nebo luštěnin. Pijte hodně tekutin, nápojům s kofeinem a čaji se raději vyhněte, protože odvodňují. Naopak lidé se sníženou funkcí štítné žlázy, kteří mají pomalejší metabolismus, by měli jíst nízkokalorickou stravu, aby zbytečně nepřibírali na váze.

Dbejte na hygienu
Se zvýšenou činností žlázy se pojí i nadměrné pocení, počítejte tedy s častější výměnou oblečení a lůžkovin, kůži dobře promazávejte. O ošetření konečníku kvůli častým průjmům u hyperfunkční štítné žlázy se poraďte v lékárně nebo se zdravotní sestrou.

Nezapomeňte užívat léky
Při snížené funkci štítné žlázy nebo po jejím odstranění budete většinou doživotně užívat léky. Nemusíte se obávat vedlejších účinků, jsou to látky tělu vlastní, které mu dodáváte v jiné formě a které pomáhají normálnímu fungování vašeho těla. Když se objeví obtíže obraťte se na svého lékaře, protože je někdy potřeba dávku léku upravit.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Infarktu se nebojte, sex je dobrý pro srdce. Prospívá mu na pět způsobů

(Ilustrační foto)

Na srdce nejsou jen Poděbrady, ale i zdravý životní styl. Když je jeho součástí také pravidelný a uspokojivý sexuální...

Čínské houby mohou posílit imunitu i pomoci při ekzému, říká lékař

Ilustrační fotografie

Pohledem starých Číňanů si za drtivou většinu zdravotních potíží můžeme sami. „Čínská medicína tvrdí, že jejich...

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Najdete na iDNES.cz