Nespavost - (c) profimedia.cz/corbis

Nespavost - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Poruchy spánku možná značí nemoc

  • 2
Poruchy spánku patří k velmi rozšířeným problémům české populace. U části lidí je dokáže vyřešit správný denní režim, mohou však být příznakem jiné choroby. Proto by se lidé měli při déletrvajících potížích obracet na lékaře.

Jak zatočit s nespavostí - čtěte ZDE

Novinářům to řekl Karel Šonka z neurologické kliniky pražské všeobecné fakultní nemocnice. 

Různými poruchami spánku, mezi které patří většinou nespavost, ale také nadměrná spavost, trpí 30 až 40 procent lidí.

Krátkodobě je zažilo dokonce 95 procent populace.

Obvyklými příčinami nespavosti jsou nadměrná psychická zátěž, nepravidelný spánkový režim, deprese, kofein a alkohol, špatné prostředí pro spánek, některé léky, ale také nemoci.

Podle Šonky by člověk trpící nespavostí měl nejprve zkusit začít dodržovat zásady spánkové hygieny - uléhat v pravidelnou dobu, ráno a odpoledne cvičit, mít pohodlné lůžko a používat ho jen pro spánek a sex, nesnažit se usnout za každou cenu a raději se místo toho věnovat jiné aktivitě.

"Při obtížích trvajících déle než týden je třeba vyhledat praktického lékaře," řekl Šonka. 

Spánek odborníci řadí mezi tři nejdůležitější podmínky dobrého zdraví - spolu s dobrou stravou a zvládáním stresu. Studie z Británie ukázala, že lidé trpící nespavostí dvakrát častěji navštěvují lékaře a dvakrát častěji jsou hospitalizováni.

Nespavost rovněž zvyšuje riziko, že pacient začne trpět bolestmi hlavy, krku a zad, depresemi, úzkostmi nebo že propadne alkoholu. 

"Nespavost může předcházet nástupu depresivní epizody nebo ohlašovat její návrat. Kolem 46 procent pacientů, kteří trpí chronickou nespavostí, vykazuje současně příznaky nějaké duševní choroby," uvedl Martin Anders z psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice. 

"V každém případě si tento symptom zaslouží naši pozornost a po psychických komplikacích stojících za nespavostí je třeba cíleně pátrat."

Lidé trpící poruchami spánku se mohou každé úterý a čtvrtek od 15:30 do 17:00 poradit s lékaři a psychology na telefonní lince 800 182 571 nebo se písemně zeptat na internetové stránce www.nespavost.cz.