Od paušálního nástřihu hráze se ustupuje

Od paušálního nástřihu hráze se ustupuje | foto: Profimedia.cz

Porod už nemusí automaticky provázet nástřih hráze

  • 52
Každý porod s sebou nese určité riziko poranění, ovšem doktoři mnohem víc zvažují, zda je pokaždé nutné nastřihnout ženě hráz. Někdy i sebelepší prevencí není totiž šance zamezit porodnímu poranění. K nejčastějším patří prasknutí hráze, dokonce i konečníku.

To je i jeden z důvodů, proč se hlavně u prvorodiček nastřihuje hráz. Může to zlepšit kvalitu porodu, protože je kontrolovaný. Pokud se hráz nenastřihne, hrozí, že poranění může být nekontrolované a také mnohem větší.

"Nástřih se už ale nedělá paušálně, trošku se od toho ustupuje. Je totiž mnoho žen, které jsou schopné porodit bez poranění. Je jen na zkušenosti porodníka, zda to pozná. Rozhodne se však až v průběhu porodu, úplně na závěr, kdy se už hlavička dítěte prořezává ven. V tu chvíli zkušený porodník pozná, nakolik je možné porodit bez poranění," vysvětluje Jan Drahoňovský, gynekolog z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí.

Kdy nastřihnout? A kdy ne?

Důležitým faktorem pro rozhodnutí, zda nástřih provést, je poměr mezi velikostí hlavičky a prostorností poševního vchodu.

Nejčastější porodní poranění

- Ruptura (prasknutí) hráze a pochvy
- Ruptura konečníku
- Povrchní ruptury čípku
- Trhliny děložního hrdla

"Dalším hlediskem je elasticita tkáně. Jsou ženy, které mají prostorný poševní vchod, ale jeho tkáň je velmi pevná. Když je elasticita tkáně nízká, je riziko, že hráz praskne. A pak jsou ženy, které mají poševní vchod celkem úzký, ale tkáň velmi elastickou, takže mohou porodit bez poranění," dodává Drahoňovský.

Ani preventivní nástřih hráze nemusí zabránit porodnímu poranění ve všech případech. Nástřih s sebou navíc může nést i různá omezení či komplikace: od nepříjemných pocitů v místě sešití, bolesti, možné močové a anální inkontinence, až po vyšší ztrátu krve, ochabnutí pánevního svalstva či následné potíže při pohlavním styku.

"Jedinou prevencí poranění by bylo dělat vždy císařský řez, což se však samozřejmě dělat nemůže," přiznává Drahoňovský. Současný názor je, že pokud podle porodníka má žena šanci porodit bez poranění, tak se o to lékař pokusí. Když však vidí, že může dojít k prasknutí, pak se nástřih udělá.

Nástřih se dělá i pro urychlení porodu, kdy už je hlavička prořezaná, ale rodička například přestane spolupracovat a porod se zpomaluje.

Problémy napraví speciální ambulance

Pro ženy, které mají po porodu poškozenou či špatně zhojenou hráz a s tím související problémy nejen kosmetické, ale i funkční (bolesti při pohlavním styku či poruchy při vyprazdňování), existuje poměrně nově vzniklé pracoviště v pražské podolské porodnici - takzvaná perineální ambulance.

Specializuje se na korekce poškozené hráze a je to zatím jediné pracoviště, které se tím takto komplexně zabývá.

"Potíže po porodu v oblasti hráze jsou přitom poměrně časté, avšak opomíjené. Řada žen s problémy, ať už jsou estetického nebo funkčního rázu, žije, aniž by věděly, že se s tím dá něco dělat," upozorňuje gynekolog.

Lékař také dodává, že to není komerční plastická chirurgie. "Ze začátku byla ambulance zaměňovaná s estetickou chirurgií, protože sem posíláme i pacientky s kosmetickými problémy," vysvětluje Drahoňovský. Tím, že jde o takzvané korekční operace poporodního poškození, je veškerá péče hrazena zdravotní pojišťovnou.

"Mohou přijít i ženy z jakékoli části České republiky, i několik let po porodu, na doporučení svého gynekologa, ale i na vlastní žádost," dodává lékař.