Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Parafarmacie
Dobrý den,
vigantol jsem dostala kvůli dlouhodobě snížené hladině vit. D v krvi.
Jenom mi přišlo na mysl jestli neni nutný nějak omezit potraviny obsahující vit. D.
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Není potřeba, Petro. Riziko předávkování za běžných okolností v žádném případě nehrozí. Vstřebávání vitaminu D potravou i syntéza vitaminu D3 v pokožce je regulována. Zásadní je ale vznik vitaminu D3 působením UV záření v pokožce. Jen z běžné potravy bychom tělu dostatek vitamin D nezajistili.
Parafarmacie
Dobrý den, děkuji moc za odpověď k posílení imunity. Naštěstí mám lékařku, která je "rozumná" co se týče předepisování antibiotik. Snažím se dodržovat Vámi popsaná doporučení, nicméně pokud cestuji do práce hromadnou dopravou téměř denně, tak s tím moc neudělám... Stejně tak pokud mám nemocné děti, zamezit s nimi kontakt také nemůžu, spíše naopak. Zkusím tedy přidat alespoň vitamín C. nebo multivitamín. Děkuji - otázka upravena poradcem
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
To máte pravdu, Evo. Nepodceňoval bych ale hygienu rukou a v  práci si ruce hned umyl. To může být často i rozhodující opatření, zda onemocníte, či nikoliv. Kontaktu s vybavením dopravního prostředku rukou se většinou nelze vyhnout. Vitamin C se může užívat v kombinaci s flavonoidy, které mají také ochranný účinek . Paralékárna Flavonoidy se nám velmi osvědčují. Vitamin C je již v nich obsažen v dostatečném množství formou šípkového extraktu..
Parafarmacie
Dobrý den,
dostala jsem vigantol, 2 kapky denně (vážím 85kg). Zapomněla jsem se v lékárně zeptat: Je potřeba kvůli tomu omezit mléčné výrobky? Nerada bych se otrávila.
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Určitě ne, Petro. Z jakého důvodu máte z této kombinace obavy? Proč vám byl předepsán Vigantol?
Parafarmacie
Dobrý den, mohu jako kojící matka užívat B komplex forte nebo magne B6? Je možné užívat i dlouhodobě? Děkuji.
Ivana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Volil bych B.komplex- Forte 2x do týdne, pokud vaše strava není dostatečně pestrá, Ivano. Dávky jsou vysoké a zhoršíte  tím využití vitaminů B z běžné stravy. Každodenní užívání se mi zdá zbytečné i když by nemělo být rizikové por plod. Magne B6 obsahuje vitamin B6. Denní příjem je možné zvýšit o 300-400mg horčíku. Z jakého důvodu chcete příjem zvýšit?
Parafarmacie
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je na unavu a vycerpani dobry Pharmaton Geriavit a po jake dobe zacne ucinkovat. Nekdo rika, ze se ma ze zacatku brat 2 tablety a pak jednum aby se to lepe nastartovalo? Nebo byl by vhodnejsi lepsi pripravek pro mladeho cloveka? Dekuji za odpoved.
Zuzana Č.
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Považuji za zbytečné, užívat 2 tablety za den, Zuzano a to ve všech případech. Užívání multivitaminu-multiminerálu  má smysl zejména tehdy, kdy náš jídelníček není schopen doplnit  tělu všechny důležité látky, které potřebuje v rámci dne, při sportu či fyzické námaze, redukční dietě, nebo třeba u některých onemocnění. Často není nutné je užívat každý den, ale třeba jen 2-3x do týdne. Tělo si dokáže vytvářet určité zásoby. U vitaminů skupiny B však jen na pár dní. Doporučuji užívat  2-3 do týdne DietLine VitAmin, nebo Additiva. Additiva jsou rozpustná ve vodě a mají velmi dobrou chuť. Additiva s výbornou ananasovou příchutí obsahují i kofein a jsou oblíbená třeba u studentů, nebo u lidí, kteří nepijí kávu. Mladí lidé často preferují rozpustné tablety pro přípravu nápoje.
Parafarmacie
Dobrý den, doporučujete nějaký doplněk stravy na posílení imunity? Nebo přirozené vitamíny ve stravě stačí? Během měsíce a půl jsem prodělala dvě virózy horních a dolních cest dýchacích plus jednu zažívací. Připadá mi, že jsem pořád "na hromadě." Je pravda že jsem pořád ve shonu a stresu... Děkuji za radu. - otázka upravena poradcem
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Záleží na vašem jídelníčku, Evo. někdy má  určitý smysl zvýšit příjem vitaminu C. V období, kdy je zvýšenéí riziko infekcí horních cest dýchacích bych užíval multivitamin-multiminerál. Např. 2-3 do týdne ( DietLine VitAmin, Additiva). Nejdůležitější je nepodceňovat prevenci. Vedle celoročně dostatečných fyzických aktivit  je třeba omezit pobyt v prostorech, kde je vysoké riziko infekce ( divadla, kina, restaurace, veřejná doprava, klimatizované prostory). Je také dobré dbát na zvýšenou hygienu rukou a vyhýbat se kontaktu z osobou, která je viditelně nachlazená a šíří infekci. Tělo se s infekcí dokáže vypořádat, pokud expozice patogenními mikroorganismy nepřekročí přijatelnou mez. Vyhýbejte se nadužívání antibiotik a snažte se vypořádat s respirační infekcí bez nich.  To platí i o lécích ke snížení teploty.  Zvýšená teplota je důležitá pro úspěšný boj proti infekci. O virové to platí dvojnásob. Nasadit ve vhodnou chvíli antipyretika vyžaduje také určitý cit ( stav schvácenosti, bolesti hlavy, nadměrná únava,  tělesná teplota cca nad 39 stupnů celsia). 
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore, z léků užívám LODOZ 10/6,25 mg-1x ráno, Detralex 2 tbl. ráno, Rosucard 10 1/2 tbl. večer, Venlafaxin Mylan 75 1 tbl. ráno, Trittico 75 2/3 tbl. večer, kapky Rivottril večer na spaní. Mám psychické problémy (od smrti otce před 1/2 rokem), pocity strachu, úzkosti. Antidepresiva beru sedmý měsíc, pořád mám však problémy (byly mně AD změněny-brala jsem Asentru), zatím nepozoruji výrazné zlepšení. Objednala jsem si také bachovu krizovou esenci, dále esenci na "míru"-obsahuje šípkovou růži, sveřep větevnatý, kaštan bílý, oliva, kejklířka skvrnitá. Dále beru Reishi, Korálovec ježatý,Betaclucan.Chtěla bych poradit ohledně možné kombinace.Beru též 2 tbl. Omegu 3,laktobacily 2x2,koenzym Q 1x,IVE inkontin.1x, Manosa plus 1x, Rutin 50 1x. Tím, že jsem začala užívat Reishi od superionherbs, si myslím, že bych měla některé doplňky vysadit. Léčím se jinak s vysokým tlakem (65 let, 170 cm, 74 kg),zvýšeným cholestorelem, chron.žilní nedost.,hemeroidy,chronic.bronchit.-Symbico - otázka upravena poradcem
Irena Schneiderová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
MIlá paní Šchneiderová, sedm měsíců je již dostatečná doba k tomu, aby došlo ke zlepšení  psychického  stavu  s pomocí uvedených psychofarmak.  V žádném případě  bych je nekombinoval s výrobky, které jsou určeny k řešení psychických problémů bez jakýkoliv odborných dat a dosatečné znalosti toho, co obsahují. Pokud náhodou mají famakologické účinky, nepochybně to  pak komplikuje léčbu chemickými léčivy, které působí velmi cíleně.  Z ostatních doplňků stravy bych vyřadil jen Rutin. Detralex musí stačit, pokud bude správně dávkován. Zaměřte se však raději na jídelníček a nekomplikujte si život tolika doplňky stravy. Jídelníček by neměl vézt k nadváze a jeho výživové složení by mělo co nejvíce odpovídat skutečným potřebám organismu. Přidání některých doplňků stravy pak může mít  smysl. Budete-li se lépe citit po tělesné stránce, může dojít i k rychlejšímu zlepšení psychického stavu. Léčba psychických problémů vyžaduje čas a trpělivost ze strany lékaře i pacienta a oba to musí "odpracovat". Bolest a smutek ze ztráty tak blízké osoby neodejde ze dne na den. Z vašeho příspěvku je citit, že usilujete o rychlejší řešení a že máte na to dost energie. Jen to vzít za správný konec!  Bojujte a případně požádejte lékaře o změnu medikace.Nyní bych se ale rychle zbavil  alternativní "léčby", aby to mělo smysl.
Parafarmacie
Dobrý den, který volně prodejný přípravek mi prosím doporučíte při problémech s očima - nepálí, nejsou červené, ale hlavně večer mě bolí po práci s PC a v poslední době se mi objevují malé záblesky v očích spolu s "malými černými nitkami", které občas vidím. Na očním nic mimořádného vzhledem k věku (57 let) nezjistili. Prosím o doporučení na přípravek na "posílení očí". Jsou to nějaké přípravky ze světlíkem lékařským ? Děkuji za odpověď i Vaši poradnu. - otázka upravena poradcem
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Marie, doplňky stravy bohužel nemohou takové obtíže zmírnit. Nejrozumější je oči šetřit a  pečlivě zvažovat, které informace stojí za to, aby byly čteny.  Očím určitě prospívá pobyt v přírodě, kdy mají možnost pozorovat prostředí na dálku. I pohled z okna do dálky přináší očím odpočinek. Očím může umožnit odpočinek i tím, že místo televize budeme preferovat pouze hlasové zprávy, či informace. Zásadní je také mít doma správné osvětlení. Tyto přirozené zásady tvoří 95% úspěchu. Jestli nějaký doplněk stravy má pro někoho smysl, pak na něj zbývá maximálně těch 5%. Většinou ale méně. Někomu vyhovují obklady očí a právě obklady se světlíkem lékařským někdy přinášejí úlevu.
Parafarmacie
Reaguji na otázky - nesportuji, ale ráda chodím, tyto problémy s kotníky mám asi 2 měsíce, trochu mě potrápil ischias nedávno. Měla jsem pocit po masážích - hlavně hrudní páteře, že bolest poněkud ustoupila, ale asi za 2 dny se vrátila. V práci většinou chodím nebo stojím. Užívám jen detralex nepravidelně a nyní týden milgamu. Bolest je nepřetržitá a je to hodně omezující, odpoledne už nevím," kam s nohama". Ani mě nenapadá, čím je třeba natírat.Na pravém kotníku jsem si nahmatala zřejmě výpotek... - otázka upravena poradcem
Janka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Janko, určitě bych změnil obuv a to i doma To bude zřejmě zásadní. Obuv musí maximálně chránit proti otřesům. Výtečné jsou pantofle DR.Luigi. Nevím ale, jeslti by se vám hodily do práce.  Detralex nyní užívejte 2x2 tablety za den. Co se týká mastí, moc bych do toho neinvestoval a koupil si třeba od ALPY francovkový krém.
Parafarmacie
Zdravím pane doktore,
chci se Vás zeptat na cokoliv co by pomohlo na kruhy pod očima. Mám 34 let. Pracuji často s počítačem, také ráda čtu, spím bohužel pouze 5-6hodin, únavu však necítím. Jen ty kruhy, často jsem se nepravidelně stravovala, tak na tom pracuji (i když nevím zda to může mít vliv), jsem štíhlejší asi 51 kg. Pomůže nějaký krém z lékárny?Doplněk? něco co vylepší spánek. Kávy si dávám jen dvě ráno a nejpozději do 16:00. Večer 2 dcl vína.
Ája
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Ájó, nevím. Určité bych si ošetřil okolí vhodným krémem před spaním. To by mohlo  trochu pomoci. Jako první krok ale zkuste  Vitamin E 400 mg. Tobolku propíchněte jehlou, obsah vymáčkněte na prst a okolí očí před spaním natřete.  Někdy je dobré vitamin E vmíchat do vhodného krému. 
Parafarmacie
Dobrý den, mohl byste mi poradit, co by mohlo způsobovat bolest v kotnících ? Je to taková tupá bolest,ale chodit můžu. Nedávno jsem půl roku řešila zánět šlachy v rameni a představa, že něco podobného mám v kotnících, mě deptá. Co zakoupit v lékárně? Mnohokrát díky za názor nebo radu.
Janka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Sportujete, Janko? Pracujete fyzicky? Měla jste tyto obtíže i v minulosti? Stravujete se běžným způsobem, nebo se vyhýbáte některým základním potravinám? Užíváte pravidelně nějaké léky?
Parafarmacie
odpověď: děkuji za Vaši reakci, praktická Dr. mi udělala pouze EKG v ordinaci,tam OK,jiné vyšetření ne. jiné léky neužívám. se spánkem problémy mívám - nemohu usnout,i když se cítím unavená, kávu piju řekla bych přiměřeně, cca 2 malé kávy denně. Na váze spíš pomalu přibývám, je mi 38 let, 172 cm, 76 kg. Před dvěma lety mi byl z nosu odstraněn bazaliom, v té době mi zjisili z výtěru krku na ORL plicní chlamydie, přelečeno cca 14 dnů atb. ještě mě trápí jeden problém a to je jakoby lechtání vzadu v levém uchu, jako bych tam něco měla, dle ORL v pořádku. Předem moc děkuji za Vaši odpověď! Petra
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Petro, je možné, že Lyrica je správným řešením. Nemohu to posoudit. Nemyslím si ale , že jedna návštěva u psychiatra by měla vézt k jejímu předepsání, pokud vás lékařka lépe nezná. Nejrozumnější je, se kávy na 14 dní vzdát, jestli to nebude mít na psychický stav vliv. Očekávám tím i zlepšení spánku a snížení únavy. Bušení srdce je vždy způsobeno zvýšením aktivity sympatického nervového systému. Káva pak tonus sympatiku zvyšuje ještě více. Není nyní pro vás vhodná. Doporučuji zvýšit tělesné aktivity, ne ale radikálně. Co se týká ucha, zkuste nepoužívat  vatové tyčinky na čištění uší.  Vyvarujte se jich alespoň na týden, jestli jste zvyklá  je používat. Biochemické vyšetření krve a moči bylo v pořádku? Nebyla zjištěna zhoršená funkce štítné žlázy?
Parafarmacie
Dobrý den,
chci poradit, budu mít přednášku před větším množstvím lidí a nevím, jak se zbavit obří nervozity. Poradíte mi nějaký doplněk? Mám doma z minulosti lék Frontin na úzkost, tak mě napadl i ten. Děkuji
Xenie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Xenie. Chce to překonat začátek. Určitě vždy pomůže taková příprava obsahu přednášky, se kterým budete vnitřně spokojena. Potom budete po prezentaci i toužit, i když obavy budou stejně  přetrvávat. Z doplňku stravy se trochu osvědčuje Arkokapsle Mučenka.  Někomu pomáhá volně  prodejný lék Guajacuran, nebo lék na předpis Grandaxin. Dávka je však individuální a oba léky mohou u citlivých osob způsobit nežádoucí útlum centrálního nervového systému. Proto je lepší lék vyzkoušet předem, aby nakonec dobře připravenou přednášku nezkomplikoval. Přeji vám, aby to dobře dopadlo a měla jste ze sebe radost.
Parafarmacie
Děkuji za odpověď ohledně ovulačních testů, jde o to, že je mi 33 a bohužel se k miminku dostávám teprve teď a řeším, hlavně to, aby nebyl někde problém a lékař mě upozorňuje,, že mohu mít stará vajíčka, tak mě to trochu stresuje. Nechci na žádné IVF. Trošku jsem v minulosti experimentovala s dietami, tak to asi není zrovna příznivý faktor, nicméně měsíčky mám pravidelně, snažím se pečlivě stravovat.
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nechte tomu volný průběh, Aleno a spíše si s partnerem občas někam vyjeďte a meňte prostředí. Radujte se ze života.  Přidejte 2-3x do týdne multivitamin-multiminerál ( DietLine VitAmin). Příroda si většinou poradí, pokud není problém zásadního charakteru. Zdá se, že je vše  u vás v pořádku, narozdíl od kvality ovulačních testů.
Parafarmacie
Dobrý deň pán doktor. prosím Vás o Váš názor na interakciu týchto liekov: Euthyrox 88, Biomin H - prášok, Alpha D3. Ešte k im užívam magnézium, vitamín K2 .Liečim sa na autoimunitné ochorenie štítnej žľazy a osteoporózu.
Ďakujem Vám pekne.

Sára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Sáro, zásadní problém nevidím. Euhtyrox užívejte nalačno. Hodinu před jídlem. Biomin bych spíše užíval mezi jídly samostatně a dávku si i rozdělil. Vitaminy D a K užívejte spíše s jídlem, které obsahuje trochu tuku, nebo mezi jídly s obsahem tuku. Je možné také zapít mlékem.
Parafarmacie
Dobrý den,chci se zeptat, zda jsou ovulační testy z lékárny spolehlivé? Mám k nim rezervovaný postoj, neboť jakékoliv sledování těchto věcí v rámci snahy otěhotnět dělají z toho honbu za dítětem a akorát zhoršují psychický stav. Děkuji
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Aleno,  považuji to za naprostou zbytečnost u většiny mladých žen. Žijeme ale v konzumní společnosti a mnoho věcí které kupjeme vůbec nepotřebujerme. Jsou jen zdrojem komplikací. Co se týká jejich kvality, odpovídal jsem níže Zuzaně.
Parafarmacie
Dobrý den , pane doktore,děkují Vám za odpověd ´tak vám napíši dnešní jídelníček, snídaně-čaj ,rohlík namazaný s flórou,sýr.svačina- jablko, jogurt, oběd -pórková polévka,vepřový závitek se zelím brambor,odpolení svačina-ovoce, večeře - topinka s česnekem a pomazánka z cukety. a řešila jsem kopeček zmrzliny,pití čistá voda. Pohyb mám dostatečný.Moc děkují!!
Milena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Díky za upřesnění, Mileno. Zásadní je samozřejmě i velikost porce, která pak určuje denní příjem výživných látek. Příjem tuku  i z tohoto jídelníčku může být tedy nepřiměný ( Flóra, vepřové maso, zmrzlína. topinka?, pomazánka?) . Vyšší příjem tuku pak ovlivňuje insulinoresistenci i hladinu krevního cholesterolu. Doporučuji se jídelníčkem zabývat. Určitě je možné jej vylepšit, aby lépe odpovídal potřebám vašeho těla.
Parafarmacie
Dobrý den,
chci se již dlouho zeptat na ovulační testy, mám dvě děti a při jejich plánování mi nikdy nevyšel pozitivní test nicméně děti mám. Podobné zkušenosti mám od více kamarádek. Shodly jsme se, že ovulační testy spíše psychicky rozladí. Zajímá mě Váš názor , často tu píšete, že je na ně spoleh, ale já si tím teda jistá nejsem Děkuji
Zuzana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Zuzano. Záleží kde je kupujete. Většina, ne-li úplně všechny, se vyrábí v Číně a jejich kvalitu nikdo nekontroluje. Sám jsem před lety jednu takovou firmu navštívil a skutečnost byla ještě mnohem horší než jsem čekal. Některé jsou proto neúčinné. Nelze bohužel věřit ani testům z lékaren. Je dobré se v lékárně informovat, kterým výrobkům sami zaměstanci důvěřují. Protože jsou lékárny často řetězcové, neznamená to totiž, že lékárna má v sortimentu to, co by volil samotný lékárník. Jinak pro pořádek musím uvézt, že výrobci těhoteských, či ovulačních testů dokáží vyrobit testy ve vysoké kvalitě. Musí to ale po nich někdo chtít a ne se starat jen o výhodný nákup. Lidé, které tyto testy nakupují nemají  většinou ani biochemické, ani farmaceutické vzdělání, a proto prakticky netuší,co kupují . Navíc je  často kupují od překupníků, kterých může být v řetězci i několik.  
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore,
prosím o radu. Je mi 60, váha 61,výška 162. Mám vysoký cholesterol 8,2,trigl.3,2,LDL5,7nonHDL6,8, ateroin4,8. Tlak spíše nízký, cukr v normě. Před 2 lety jsem byla operována na rakovinu tl. střeva. Neužívám žádné léky, nepiju alkohol ani nekouřím, denně chodím kolem 5km rychlou chůzí. Myslím, že se stravuji zdravě. Rodiče zemřeli kolem 80 let. Při sono mi našli steatozu jater. Paní dr mi předepsala Tulip 10, prý je to nutné. Myslíte, že není jiná možnost? Při sono karotid -nalezeny okrajové aterozměny. Jinak srdce v pořádku. Děkuji za odpověď. Jana
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jano, statin bych ve vašem případě také nasadil, ale dále usiloval o změnu ve stravování, která by vedla ke zlepšení biochemických výsledků.  Vysoká hodnota cholesterolu by ale měla být naměřena opakovaně. S nasazením statinu není třeba zase až tak spěchat.  Měla jste zvýšenou hladinu cholesterolu i před chirurgickým zákrokem?  Tzv.zdravé stravování společně se zdravým životním stylem nemusí vézt ani zdaleka ke zdraví, pokud neznáme správnou míru  a  neodhadneme správně potřeby svého těla. Jsou to termíny trochu zavádějící a lidé mají různé představy o tom, co je zdravé a co ne. Jestli máte zájem, pečlivě si jeden týden zapisujte co jíte a pijete a jídelníček mi pak pošlete na guareta@drstanek.cz. Zkusím vám pak poradit, jak se pokusit  cholesterol snížit, abyste se statinu zbavila.
Parafarmacie
Dobrý den, děkuji za odpověď. Můj jídelníček není úplně ideální. Většinou snídám nějaké pečivo (kaiserka, žitný chleba cca 70 g) se dvěma plátky sýra a gervais (jeden plátek více tučný), svačina jablko+káva s trochou mléka plnotučného (1 tableta sladidla) oběd jak kdy - např. samotná polévka(hutnější např. boršč,apod.) nebo sendvič ze žitného chleba šunka,sýr, nebo tuňákový salát s kuskusem, rýží, nebo těstoviny s kuřecím masem nebo když nestíhám pouze jogurt či tvaroh s musli a domácí marmeládou plus ořechy (tyto mléčné obědy mám asi 3x týdně), svačina je většinou nasladko často tyčinka od Vás Dietline, večeřím celkem málo (pozůstatek anorexie) ovoce+zelenina občas nějaké oříšky, ale na ty si dávám pozor. Čaj s medem a často večer 2 Dc bílého u televize jako relax. Myslím, že se stravuji tak jakoby opatrně, bojím se přibrat. Pohybu mám dost, mám psa, takže dlouhé procházky jsou na denním programu, občas asi 2-3x týdně si zacvičím protahovací a posilovací cviky.Budu ráda za Váš názor.
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Chápu, Aleno. Momentálně  zřejmě není třeba udělat nějaký větší zásah do jídelníčku, jestli se dobře cítíte a nemáte zdravotní obtíže. Jezte střídmě i ovoce a zeleninu,aby tělo dokázalo optimálně využit všechny výživné látky, které aktuálně potřebuje. Přidal bych DietLine VitAmin 2-3x  do týdne a Paralékárna Rybí olej 2x1 tobolku.Možná bych trochu omezil ve vašem případě tělesnou zátěž, pokud chcete otěhotnět. Tělesná zátěž zvyšuje nároky organismu na výživné látky a některé se nemusí vždy dostávat. To ale třeba platí i o jídelníčku, který vede k obezitě a o optimální stav můžeme  vždy jen usilovat. Vyvážený jídelníček můžeme mít dnes, ale úplně stejný jídelníček nemusí krýt aktuální potřebu výživných látek zítra. Omlouvám se, ale moje rada je trochu střílení od boku, protože o vás vím jen velmi málo.
Parafarmacie
Dobrý den, děkuji Vám moc za doporučení léku Aescin! Tak 2 x do roka trpím na rýmu, kdy mám opravdu hodně nateklou nosní sliznici a týden trpím. Po tomto léku přišlo zlepšení hned druhý den! Lekla jsem se, když v příbalovém letáku je psané, že je to na křečové žíly, ale dala jsem na Vaše doporučení a děkuji moc! Pěkný den Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tak to jsem rád, Evo. Aescin je zdravý lék, když se správně dávkuje a použije ve vhodné chvíli. Přeji hodně zdraví.
Parafarmacie
Dobrý den,
pane Staněk, líbí se mi Vaše poradna, mám možná dotaz trochu netradiční. Je mi 33 a začala jsem uvažovat o miminku, nicméně mám trochu strach, že je mi už moc let, dále jsem měla v minulosti anorexii a následně také bulimii. Dnes mám pravidelnou menstruaci, vážím cca 51 kg na 160 cm, nevím zda mám ovulaci někdy asi jo jindy ne ale popravdě nechce se mi jít cestou zkoumání a pozorování svého těla, takže bych se nějak ráda podpořila, jen nevím jak. Doporučíte mi něco, nějaké doplňky cokoliv. Líbí se mi Vaše hotová jídla na Vašem webu, kolikrát nevím, co jíst v práci, když se spěchá a tohle se mi zdá zdravá alternativa.Díky předem
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Aleno, Je dobré to nechat na přírodě a dbát na pestrou stravu, pokud možná čerstvou. Hlavní jídla doporučuji tepelně upravená. Zrovna hotová jídla DietLIne jsou vhodným příkladem skromné a pestré porce hlavního pokrmu, která má vhodné zastoupení výživných látek pro většinu lidí. Bohužel u nás asi jediným, máme-li na mysli trvanlivé pokrmy.  Mám radost, že jste si jich všimla. Ve vašem případě bych je pak doplnil menší porcí ovoce. 2-3 x do týdne bych užíval multivitamin-multiminerál DietLine VitAmin. Na www. potravina.cz si můžete kontrolovat výživovou hodnotu jídelničku. Popíšete-li mi nyní váš způsob stravování, mohu vám doporučit vstupní hodnoty, nebo se poraďte s gynekologem, či praktickým lékařem.
Parafarmacie
Dobrý den, užívám magne B6 a kyselinu listovou a chtěla bych něco na pročištění těla, co se dá užívat současně s užívanými přípravky. Je lepší ostropestřec nebo kopřiva? Nebo co by jste mi doporučili? Z léků beru jen letrox na štítnou žlázu. Děkuji za odpověď.
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lucie, pod termínem "pročištění těla" si toho moc nepředstavím a lidé mohou mít různé představy. Tělu se  ale nejvíce uleví, máme-li dlouhodobě přiměřený jídelníček  odpovídající jeho potřebám. Máme-li nadváhu je dobré váhu sníižit a po snížení si ji udržet. Celodenní jídelníček by měl být ale dostatečně pestrý a neměly by v něm nikdy chybět  všechny důležité výživné látky. Odvarem z kopřiv ale nic nezkazíte a ostropestřec je možné užívat také, je-li z dobrého zdroje. Sám doporučuji Arkokapsle Ostropestřec u kterého nepochybuji o kvalitě. Některé výrobky obsahují plísně a těžké kovy v nepřípustných koncentracích. Kvalita sušené kopřivy může být také velmi různá. Vsadil bych třeba na firmu Valdemar Grešík.
Parafarmacie
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli může užívání Wobenzymu pomoci od opakovaného zánětu močových cest.. Přestože dbám na to, abych neprochladla, pořád se mi to vrací. Nechci brát antibiotika a ráda bych se toho zbavila. Děkuji!
Barča
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Těžko říci, Báro. Jestli je základní  příčinou infekce močových cest, potom je většinou nejefektivnější, podle mého názoru, používat dlouhodobě nízké dávky nitrofurantoinu. Poradil bych se s urologem. Wobenzym bych tedy preferoval spíše v kombinaci. Lék může mít při těchto problémech smysl. Neznám ale historii vašich obtíží, ani zdravotní stav. Třeba by se našlo i jiné řešení. Máte ještě jiné zdravotní obtíže? Užíváte nějaké léky pravidelně?
Parafarmacie
Dobrý den, děkuji moc. Nakonec jsem synovu rýmu konzultovala s dětským lékařem. Vibrocil jsem přesto koupila pro mě, mám nyní také rýmu se zalehlými oteklými dutinami. Po nakapání je efekt okamžitý a nos se zprůchodní. Bohužel mě připadá, že nos velice brzy znova "zalehne." Přesto dodržuji dávkování max 4x denně, hlavně abych v noci trochu spala... Je nějaký jiný lék, který by pomohl nosní dutiny splasknout? Třeba i podávaný orálně... Děkuji moc za Váš čas - otázka upravena poradcem
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jestli je to pro vás, Evo, zkusil bych Sinupret v kombinaci s Aescinem. Dbejte ale na běžná opatření. Vyhýbejte se průvanu, použivejte pokrývku hlavy v případech, kdy to má smysl. Vyhýbejte se prochladnutí.
Parafarmacie
Dobrý den,
prosím je možné kombinovat Wobenzym s Anopyrinem

Děkuji

Jarka Roubíčková
Jaroslava ROUBÍČKOVÁ
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano.
Parafarmacie
Synovi jsou 4 roky, chodí do školky. Také jsem zastánce nechat rýmu jak přišla- tak odejde. Jenomže v okamžiku kdy nemůže v noci dýchat, jak má oteklý nos, nic vysmrkat nejde... Tak to nějak uvolnit musím, protože vím, že když to nevysmrká, tak začnou bolet uši... Takže řešením je jít k lékaři asi :-)
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zkuste tedy Vibrocil kapky 4x denně 2 kapky. Nos by se měl uvolnit. Budu rád, když mi napíšete, zda došlo k výraznému zlepšení či nikoliv.
Parafarmacie
Dobrý den, existuje nějaký volně prodejný lék na kapání do uší - pro děti při začínajícím zánětu? A co šplíchat do nosu - Nasivin atd se prý nemá moc často používat. A když má syn další rýmu po 14 dnech... Tak nevím co dávat. Mořská voda nepomůže. Děkuji
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Kapání čehokoliv do uší bez vědomí lékaře bych se  určitě vyhnul, Evo. K ničemu dobrému to vézt nemůže. Rýma má své příčiny a ty je třeba odstranit, nebo se jich vyvarovat. Ne vždy má smysl používat nějaká léčiva a tělo se s ní rozloučí přirozenou cestou většinou lépe samo. Má na to však svůj čas. Kolik je prosím dětem let?
Parafarmacie
Dobrý den, jsem onkologický pacient, je mi 73 let, ale nemám chuť se vzdát, zápasím již 7 let. Po chemoterapiích a ozařování mi začaly praskat žebra ( bez úderu, nebo pádu ) a mám užívat vápník. Je pro mě lepší v tabletě, nebo šumivý? Děkuji za odpověď
Klímová
Helena Klímová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Klímová. Dbal bych především, aby jídelníček obsahoval dostatek mléčných výrobků. Pokud možno čerstvých, tepelně neupravených. Ne vždy má racionální smysl příjem vápníku zvyšovat. Přesto si myslím, že 500mg za den by nemělo mít žádný negativní učinek na vaše zdraví a může to být pro vás i prospěšné. Šumivé tablety bych ve vašem věku preferoval, pokud vám nevadí na chuť a snášíte je. Velmi dobře zpracované šumivé tablety má firma Generica. Některé tablety se špatně rozpadají a mohou dělat zažívací obtíže. Výrobci doplňků stravy se většinou správnou rozpadavostí tablet nezabývají a jsou rádi, že jim tableta nějak drží pohromadě. Jaké léky momentálně užíváte?
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore, zkusím se Vás zeptat.. Je mi 47 let a hodně běhám. Ve středu jsem byla také běhat a žádné potíže jsem neměla. Šla jsem spát bez jakýchkoliv bolestí, jen jsem byla unavená. Ráno když jsem vstala z postele, zjistila jsem, že mě bolí kyčel.. Není to v třísle, je to z vnější strany a v místě, kde zadek přechází ve stehno. Nebolí to soustavně. Když jsem v klidu, nic nebolí, pak vstanu a je to dobré a najednou jak když mi tam vrazí nůž.. Projede bolest a pak nemůžu ani chodit.. Bolí to dovnitř do kloubu a dolů do nohy. Nenapadá Vás, co bych si na to mohla volně prodejného v lékárně koupit? (Jestli jsem si skřípla nějaký nerv, nevím..) Mám doma Melovis od revmatologa, mohl by pomoci? Děkuji moc..
Bára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Noha potřebuje odpočinek, Báro. Nyní ji příliš nezatěžujte. Může se jednat také o zánět sedacího nervu, který často přetrvává dlouhý čas a rád se vrací. Zatím bych žádné protizánětlivé léky neužíval, abyste se snáze vyvarovala  pohybů, které způsobují bolest a které zánětlivé reakce podporují. Noha potřebuje klid. Zkusil bych také působení suchého tepla. Např. horký ručník ohřátý v troubě bych přikládal na postiženou oblast po dobu 2-3 hodin.  Melovis bych případně užíval jen na noc, pokud by vás bolest budila a obtěžovala. Problém může zhoršovat i nevhodná obuv, či nevhodné lůžko. Přeji vám, aby vás bolest přešla co nejdříve. I v tomto případě ale buďte do budoucna opatrná.
Parafarmacie
Dobry den, zrejme pod vlivem stresu z velke zmeny (nastup do skoly) a tim padem snizene imunity se synovi krome nachlazeni take objevilo par molusek. Zatim jen nekolik velmi malych pod uchem, ale jedna z nich se osklive zanitila (boulicka siroka cca 1 cm). Mame od pondelka ATB mast, ale nezabira, pani dokrorka doporucuje chirurgii. Nebyl by jeste nejaky mene invazivni zpusob?
Kamila
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Já bych ji, Kamilo, otevřel  opatrně jehlou a  vyčistil 60% lihem ( bude to pálit), který má velmi dobrou antimikrobiální účinnost. Mast bych jako první volbu určitě nedával, i když obsahuje antibiotika, Omezí se tím přístup kyslíku do postižené oblasti a přírozené imunitní mechanismy. Antibiotické masti má smysl aplikovat jen ve správný čas a za předpokladu, že běžná opatření selhávají.
Parafarmacie
Pane doktore, cukr mám v pořádku, jen trochu zvýšený cholesterol, měřeno před půl rokem. Asi od 20 roků mám problém s páteří, s ploténkou, ale byl jsem též v lázních. Blíží se šedesátka, co si namlouvat, dělal jsem na zahradě, možná jsem si se zády hýbnul. Potíže mám asi dva měsíce.
Ivan
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Pravděpodobně za to tedy mohou problémy s  páteří, Ivane. Někdy jen pomůže, když se vhodně upraví lůžko na kterém spíte, nebo odpočíváte a problém se vytrátí. Mám s tím bohaté zkušenosti. Kdysi jsem si koupil matrace "ve zdravém spaní". Musely brzy na sběrný dvůr. Od té doby mám občas podobné problémy, protože cestuji a spím po hotelech. Zásadní je také přiměřená zátěž. Pomáhá také vhodné cvičení a  vhodná lézeňská péče.  Lékům je třeba se vyhnout co nejvíce. Mají jen velmi omezený smysl.  
Parafarmacie
Dobrý den, zřejmě budu zítra hospitalizovaná a do Prahy nepojedu. Tedy předám v pozdějším termínu nebo pošlu po synovi, moc mě to mrzí, těšila jsem se na setkání.
Anka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Přeji hodně zdraví, Anko! Ať jste brzy v pořádku.Těším se, že se někdy zastavíte.
Parafarmacie
Dobrý den, měl byste radu i pro mě ? Na místě obvodního lékaře se po dvou dnech střídají různí lékaři, původní zemřel, je to pro nás, pacienty těžké. Jeden z nich mně sdělil, že mám v noze neuropatii, ale čekací doba k neurologovi je u nás skoro dva měsíce ! Co tedy dělat, když noha brní a trne, chodidlo je studené, jakoby bez síly, když stoupnu málem se kácím, často dostávám hlavně v noci velké křeče. Kupuji si magnezium, kamarádka mně dala Magnosolv, čím ještě podpořit tělo, než bude neurol,vyšetření ? Děkuju za Vaše vyjádření.
Ivan
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Důležité je znát příčinu, Ivane. Ne vždy se ji podaří najít. Často bývá způsobena cukrovkou. Léčebné možnosti jsou velmi omezené. Můžete mi prosím trochu popsat váš zdravotní stav?  Jak dlouho obtíže máte? Prodělal jste nějaký úraz na postižené noze, či na páteři ? Zvýšený příjem hořčíku nevadí a může mít smysl.
Parafarmacie
Dobrý den, vždycky jsem se strašně chtěla zeptat na tři věci, doufám, že to není nad limit. Věřím, že mi poradíte.

1. Co si myslíte o doplňku stravy, tabletkách s výtažkem z ostropestřce mariánského? Čistí to játra, nebo to nestojí za to? Případně jak nejlépe se o játra starat?

2. Psyllium - trochu souvisí s první otázkou, je-li užíváno pravidelně, čistí střeva, nebo ne? Je to vhodné jen pro lidi, kteří se snaží snížit si váhu?

3. Existují nějaké volně dostupné a naprosto neškodné vaginální čípky na podporu mikroflóry, např. při slabých pocitech svědění (hygienu nezanedbávám), které může žena užívat dejme tomu v rámci prevence?

Díky moc, vaše poradna je báječná!
Adéla
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Adélo. Záleží na kvalitě extraktu a množství denní dávky silymarinu. Jeho užívání  určitý smysl mít může a extrakt může plnit  ochranu funkci u lidí s jejich sníženou funkcí. Termín čistění příliš vhodný není a nic takového se v živých organismech obecně neděje.  Psyllium z osemení indického jitrocele obsahuje výtečnou vlákninu ze skupiny heteroxylanů. Doporučil bych ho každému, pokud denní příjem vlákniny není dostatečný. Dávku bych doporučoval individuální.  Střevo není kanalizační potrubí a tak mi  termín čištění opět nesedí k účinkům, které vlákniny mají.  Ano. Některé čípky mohou mít smysl. Záleží na aktuálních problémech. Dlouhodobé užívání může způsobovat problémy také. Je tedy nutné volit správný přípravek ve správnou dobu. Zároveň jen nutné správně odhadnout, kdy je dobré přípravek vysadit a již nepokračovat.
Parafarmacie
Děkuji za rychlou odpověď. Budete příští týden v lékárně v pátek, případně v sobotu ? Kdysi jste odpovídal na dotaz sestřenici, chtěla Vám poslat vitamín S z Valašska, dovezla bych já. Mějte se pěkně.
Anka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Bývám nyní Anko jenom v pátek od 14.30-18.00. Už nejsem tak rychlý jako před lety a hlavně administrativní činnosti mi trvají déle. Mám špatný zrak po úraze z dětství (střelba prakem). Budu se těšit, že vám to vyjde se zastavit. Včera jsme tento vitamin užívali s kamarádem z USA, na rozloučenou. Miluje jej  jako já a po 20letech  strávených v Čechách se rozhodl vrátit zpět. Dal jsem mu nějaký s sebou, aby mu nebylo tolik smutno.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore, ráda bych se ujistila, že pantofle Dr. Luigi jsou číslovány tak, že velikosti odpovídají... Jsou-li cizí výroby, nebývá to tak vždy, a já bych si je ráda (po přečtení Vašeho doporučení) objednala. Děkuji.
Pavla
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jsou obdobně číslovány jako u nás, Pavlo. Problém trochu je, že někdo potřebuje o číslo větší. Dodací lhůty bývají delší, pokud je zrovna nemáme (cca 3 týdny). Asi bych tedy u vás volil o číslo větší než obvykle. Mě osobně sedí stejná velikost jako u bot Bama, které výhradně nosím na ven. PS: na zahradě nosím obyčejné gumáky a nohám absolutně vyhovují oproti jiným botám vhodným na práci včetně značkových sportovních. Dbám ale na silnější ponožky, aby došlap eliminoval otřesy co nejvíce.
Parafarmacie
Dobrý den,prosím o radu, jak se i bez lékaře může dospělý člověk zbavit moučnivky (diagnostiku neurčil lékař, ale mám za to, že nic jiného to být nemůže) v dutině ústní (natrefli jsme na gel Neocide, který stav moučnivky sice vždy zlepší, ale po tom, co Neocide přestane být užíváno, tak se moučnivka vrátí). Také Vás požádám o informaci, zda její dlouhodobá přítomnost v dutině může vyvolat nějaké další zdravotní rizika/komplikace a jaké, jak jim případně předcházet a jak je identifikovat? Děkujeme za rady
René
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, zkusil bych kombinovat zelený Listerine s pastilkami Strepsils. Kombinace ústní vody s antiseptikem a antiseptických pastilek by měla pomoci. Je třeba pátrat po příčině. Trpíte zvýšenou kazivostí zubů? Vyhýbáte se konzumaci některých základních potravin? Užíváte pravidelně léky? Jaké vážnější zdravotní problémy máte?
Parafarmacie
Dobrý den, moc prosím o radu. Včera můj ortoped po shlédnutí rtg. pravé kyčle sdělil, že mně zařadí do pořadníku na operaci. Celý srpen i září noha bolela, odpoledne se mi už opravdu špatně chodilo, je tam artr.4.stupně, též vyhřezlá ploténka. Právě jsem oslavila šedesátku,mám ještě dva roky do důchodu, ráda bych doučila. Dostala jsem zatím obstřik a nějaký opiát hlavně na spaní. Poradíte mně, čím by se dal stav nějak zakonzervovat po tyto dva roky? Tedy užívat např.kolagen, měla jsem kdysi z Vaší lékárny na jinou věc a byla jsem spokojená nebo to řešit pobytem v lázních, např,radonové koupele v kombinaci s nějakými potravinovými doplňky? Případně si nechat ještě předepsat Fentanil náplasti ?
Anka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Anko, u artrózy 4.stupně toho kolagen moc nezmůže. Bohužel. Jako učitelka jste často na nohou a často určitě kloub namáte i pohyby a zatížením určité části, které mu nesvědčí. Sám mám  podobné problémy dlouhá léta a k ortopedovi raději nejdu, protože operaci vidím jako krajní řešení. Jediná rozumná možnost je snížit váhu na optimální váhu, aby se zátěž snížila na minimum. Dále je zásadní používat správnou obuv. My máme v Paralékárně pantofle Dr.Luigi. Ty momentálně považuji za nejlepší výrobek na evropském trhu. Alespoň pro sebe. Pantofle také nekloužou a nevysmekávají se. Možná by stálo za to je zkusit. Cena není závratná. Zejména pokud vidíte prodávat stejné v teleshoppingu v zahraničí za částky 5x vyšší. Správná rehabilitace a lázeňská péče také může pomoci. Rád doporučuji Lázně Bělohrad se kterými má naše rodina dobré zkušenosti a lázeňská péče měla hlavu a patu. Nevím ale, jak to je nyní. Antirevmatika používejte hlavně na noc, abyste se vyspala. Obstřiky stav zakonzervují a následně i někdy zhorší. Někdy  se však člověk bez nich neobejde, aby vůbec vydržel bolestí.  Přeji hodně zdraví.
Parafarmacie
Doplnění - Hořčík pro 5-letou dceru: Jedná se o produkt Floradix Magnesium 250ml. Obsaženo 250 mg hořčíku v 20 ml RHP. Děti 3-5 let mají užívat 5 ml. Dcera má 5,5 roku a je na svůj věk vysoká (123 cm). Mám nechat dávkování 5 ml?
B-komplex tabletky mě polykat moc nechce, i když jsou velice malé... Ale tam asi jiná forma užití není...?
Děkuji moc Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Takto je to v pořádku, Evo. Některé vitaminy skupiny B jsou velmi nestabilní ve vodném prostředí. To platí tedy i o sirupech či kapkách. Tekutý multivitamin je mimořádně komplikované vyrobit, aby měl dostačnou trvanlivost. Garantovat správnou koncentraci po celou dobu použitelnost je technologický oříšek. Oříšek je také správně analyzovat multivitaminový přípravek. Český trh je navíc velmi malý a tak pár výrobců, kteří si jakžtakž ví s problémem rady, nemají zájem tady prodávat.  Proto bohužel není dostatečně kvalitní výrobek k dispozici. Nebo alespoň o něm nevím. Věřím, že se vaše dcerka brzy vrátí do dobré kondice.
Parafarmacie
Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli může halodrol ovlivnit účinek godasalu. Děkuji za odpověd.
Zdeněk
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, pravděpodobně ne, pokud výrobek obsahuje to, co popisuje. To, co slibuje je možné případně slibovat jen u léčiv. Nevídím žádný důvod Halodrol užívat.
Parafarmacie
Dobrý den, dcera 5 let je po úrazu a rehabilitační lékař doporučil přidat do stravy hořčík a B komplex. Hořčík jsem koupila ve formě ovocného sirupu(roztoku) a B komplex tabletky. Chtěla bych se zeptat, zda je důležité v kterou denní dobu doplňky jí, vzhledem k jídlu apod. Zda je může jíst dohromady nebo zvlášť. Děkuji moc za zprávu. Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Není Evo. Jaký je prosím obsah hořčíku v sirupu a kolik hořčíku obsahuje denní dávka? Bude-li užíváno společně, dbejte na dostatečné zapití vodou.
Parafarmacie
Dobrý den p. Staněk. Chci se zeptat, je pravda že vitamin E přispívá k lepšímu vstřebávání železa v těle? Jsem anemická.
Jitka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Není, Jitko. Je to klamavé tvrzení a ani si nedovedu představit mechanimus, kterým by to bylo možné. Odkud tuto informaci máte?
Parafarmacie
Přesné složení preparátu Allnature na vlasy:
Pomocné látky: dikalcium fosfát, mikorktystalická celulóza, stearát hořečnatý, křemík. Dále sójový lecitin 40 mg, zinek 10 mg, vitamín C 30 mg, železo 9,64 mg, Lcholin bitartát 20,2 mg, vitamin E 10 mg, vitamin B3 18 mg, kyselina 4-aminobenzoová 10 mg, Lmethionin 7,5 mg, Llysin monohydrochlorid 15 mg, vitamin B5 12,09 mg, vitamin B6 4,029 mg, vitamin B1 1,69 mg, vitamin B2 1,6 mg, vitamin D3 0,0025 mg, vitamin A 0,089 mg, vitamin B12 0,001 mg, selen 0,0315 mg, biotin 0,01 mg. Má se brát jedna tableta denně. :-)
Bára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Složení je v pořádku, Báro a doporučuji tento doplněk stravy užívat.Jestli vyloženě netrpíte anémii, asi bych úplně raději vysadil Maltofer. 10mg  obsažených v tomto doplňku může být dostatečné doplnění do jídelníčku, pokud se nevyhýbáte konzumaci masa. Maltofer má velmi vysokou dávku a užívání dvou tablet za den by mělo mít jasné opodstatnění. Železo rádo tvoří cheláty a může ovlivńovat využití léčiv které užíváte. Můžete mi o tom napsat něco podrobněji?
Parafarmacie
Jaké přípravky byste doporučil na léčbu akné? Děkuji
Šárka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jaké problémy s akné máte, Šárko? Kolik je vám let? Užíváte hormonální antikoncepci?
Parafarmacie
Dobrý den, pan PharmDr. Staněk, chci se zeptat na doplněk sorbifer durules. Paní doktorka mi ho chtěla předepsat ale nedostali jsme se k tomu. Měla jsem si přijít pro recept , prý mám anemii. Všechny výsledky za poslední rok uváděli nízký obsah železa v krvi. Teď jsem ale byla na odběrech a železo bylo v pořádku. Jak je možný že to takhle kolíše? Po prvně jsem ho měla dost a paní doktorka byla spokojená. Ačkoli jsem ho začla teď brát, cítím bolesti v břiše. Tomu se asi nedá vyhnout. Taky mi padají vlasy. Pečuju teď na to dávkování a uvidim co se bude dít s mými vlasy. Prý by se to mělo zlepšit. Dá se anemie nějak vyléčit? Nebo prostě na nějakou dobu usne a pak se zas objeví? Ďekuju
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nižší obsah železa, mohl souviset s tím, že odběr krve byl proveden po menstruaci, Lucie. Zároveň může souviset i s jeho nedostatečným příjmem. Sorbifer Durules je zatím léčivem a měl by jít koupit i bez lékařského předpisu. Kdyžtak mi někdy napište, jaká hodnota byla naměřena, abych si udělal představu, zda je skutečně nízká, nebo jen trochu snížená, oproti doporučovanému rozmezí.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore chtěla bych se zeptat. Dcerce (rok) pár dní slzí jedno očičko. Má mírně slepeny řasy ale oko nehnisá. Zřejmě je jen podrážděné, tedy doufám :) Mohu použít ocuflash? Kolik kapek mám kapat? Jak dlouho? A preventivně i do druhého oka? Může to být první příznak třeba zánětu spojivek či něco podobného? Děkuji.
Klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Kláro,  použil bych kvalitní gázu ( která neuvolňuje vlákna) a tu bych namočil do vlažné převařené vody. Oči bych  dcerce vždy ráno ev. i častěji hodně namočenou gázou vytřel. Vodu bych použil vždy novou. Ocuflash by vadit neměl, ale byl bych pro přirozenější jednoduché řešení. 
Parafarmacie
Dobrý den, Od doby, co jsem začal užívat tribulus mi nějak hapruje akné věk (27). Je možné, že je to opravdu tím? ps: na akné jsem trpěl vždy, rychle se mi mastí pleť. Vlastně ani nevím, k čemu je skutečně dobrý. Asi spíše na tu erekci (ve vyšším věku), ale svaly ani větší sílu, více energie mi přijde že nemám, akorát boláky.
Radim
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si Radime, že tribulus v doporučeném dávkování není užitečný na nic. Proto si nemyslím, že vám zhoršil akné. Kdyby jste zjistil jednoznačnou souvislost, určitě to do Poradny napište i s názvem výrobku. Je to ale hodně nepravděpodobné. Saponiny obsažené v rostlině mají slabou hormonální aktivitu a denní dávky standardizovaného extraktu by musely být mnohem vyšší, než doplňky stravy obsahují. Často je do tobolek použita jen rozemletá rostlina ( jednotlivé kultivary ale mohou obsahovat výrazně vyšší podíl konkrétního saponinu). Někdy se může jednat o padělky, či velmi amaterské výrobky. Zejména tehdy, je-li používán podomní prodej, či telemarketing. Tribulus se relativně úspěšně používal v některých zemích ve veterinářství.  Dílčí odborná sdělení ale na mě nepúsobí přesvědčivě ani v tomto případě.
Parafarmacie
Předně děkuji. Gastroskopie byla provedena a chronická gastritis byla potvrzena. Ovšem nebyly prokázány protilátky proti parietálním buňkám, anemický nejsem a vnitřní faktor prý v pořádku. Zdá se, že ta gastritida asi vznikla následkem alergie na mléko a lepek, toto jsem vysadil a dietu opravdu dodržuji. Užívám akorát Bisocard 2,5 mg.

Užívám před jídlem jablečný ocet ve vodě, ale zatím to nijak nepomáhá. Myslíte, že by lépe pomohl čaj z hořce nebo přípravek Betain hydrochlorid? Mám pochybnosti, jestli tyhle věci žaludku neuškodí... Asi rok jsem byl bez potíží a teď asi týden mě po jídle trápí silné tlaky v podbřišku.
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je velmi těžké něco rozumného poradit, Jiří. Kdysi se vyráběl Acipepsol, který na někoho dopře fungoval. Pokrmy s vyšším obsahem škrobu, nebo bílkovin vám budou dělat problém celý život a vyprazdňování žaludku bude zpomaleno.  Někdy může pomoci kuchyňská úprava, někdy může mít smysl zapíjet pokrm vodou s citronem, či vodu s citronem použít před jídlem, aby došlo k výraznějšímu štěpení škrobu a bílkovin, či alespoň k jejich denaturaci. Vzhledem k postižení žaludku si však  myslím, že pití kyselejšího nápoje před jídlem nesplní svůj účel. Zkuste také kapky Underberg. Mohou někdy pomoci. Pomoci mohou i trávicí enzymy jsou-li užívány ve vhodnou dobu a v dostatečném množství. Doporučené dávkování nemusí být vždy dostatečné.
Parafarmacie
Vážený pane doktore, potřebuji něco konsultovat ohledně trávení. Byla mně vyšetřena funkce pankreatu: alfa amylasa je 1,17 ukat/l (ref. meze: 0,47-1,67), AMS pankreatický iz. 0,44 ukat/l (meze: 0,22-0,88). Problém je, že se mi po každém jídle asi 1,5h po požití dělá dosti těžko z podbřišku, asi po 2h se to lepší, ale neodezní to úplně. Jím dietně, nic mastného ani tučného, dělá se mi zle i po suchém rizotu se zeleninou. Potravní alergie to není, dietu přísně dodržuji. Plynatost ani nadýmání se po jídle neobjevuje, stolice je pravidelná, formovaná, norm. vzhledu, průjem není.

Myslíte si, že lze snížení funkce pankreatu spolehlivě vyloučit? Dělá mi to starosti. Může tyto potíže způsobit příp. snížená kyselost žaludku nebo mikrobiální nerovnováha ve střevu? Je fakt, že na sníženou kyselost žaludku trpím, mám chronickou gastritidu. Děkuji za Váš názor.
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Jiří. Slinivka bude asi pracovat normálně. Snížená kyselost žaludku zásadně ovlivňuje trávení živin ( škrob, bílkoviny).  Tím dochází k pomalejšímu vyprazdňování žaludku. Snížená kyselost ovlivňuje i hormonální regulaci celého procesu trávení. Zde bude pravděpodobně hlavní  problém. Užíváte nějaké léky? Gastroskopie byla provedena a chronická gastritida potvrzena?

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.