Právní poradna JUDr. Romany Lužné

Poradna

Na otázky odpovídá

Advokátka JUDr. Romana Lužná vám poradí v otázkách rodinného práva, zejména při úpravě výživného, při řešení rozvodu, úpravy péče o děti po rozvodu, při vypořádání společného jmění manželů apod.

Nejvíce se ptáte

| všechny dotazy

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Obecné
Dobrý den ,chci se zeptat na Váš názor k mému trápení. Jsem rozvedená 6 let,rozvedli jsme se,když synovi bylo 5 let.Po rozvodu měl ex o syna zájem,volal mu,hrál si s ním atd. Pak si našel přítelkyni ,která má stejně starou dceru. Po 2 letech si jí vzal a přestal o syna jevit absolutně zájem.Dnes je mu 13 let. Nechodí za ním ,nezavolá,nepošle SMS.Když má narozeniny nebo svátek,vánoce, tak pošle SMS (což je 3x za rok)s tím,že mu posílá na účet peníze.Źe by ho chtěl vidět,že by se zeptal jak se mu daří,jaké měl vysvědčení,kde byl na prázninách NIC.Syna to trápí ,že přestal mít o něho zájem.Neviděl ho už 3 roky co se oženil.A tak mě napadá je tak ovlivněn svou novou manželkou? A co je to za máma,která mu neřekne,běž za synem.Trápíme se s tím . Syn i já. Děkuji za Váš názor
ALEXIS
Dobrý den, obraťte se na psychologa, který pomůže synovi tuto situaci zpracovat tak, aby neovlivnila negativně jeho budoucí vztahy.
JUDr. Romana Lužná
Obecné
co dělat když kchci navrátit dar pro nevděk a obdarovaný si nechce převzat dopis od advokáta děkuji
Hana
Dobrý den, jelikož píšete, že máte advokáta, konzultujte dotaz přímo s ním.
JUDr. Romana Lužná
Obecné
Dobrý den, ráda bych aby po mě dědil i syn bývalého manžela. Stačí ho uvést do závěti? Děkuji
Marcela Novotná
Dobrý den, ano, je třeba pořídit závěť, ve které syna exmanžela, tj. ne Vaše dítě, uvedete. 
JUDr. Romana Lužná
Obecné
Dobrý den,
dával jsem k soudu o úpravu stycích s dcerami. Nemám to dané soudem ,jen alimenty. Bývalá přítelkyně dělala vše proto dopisu, abych dcery neviděl. Dcery bydlí v jiném městě a soud měl proběhnout poblíž jejího bydliště. Měl jsem daný termín a než by soud proběhl měl jsem volat soc. pracovníci a domluvit se na osobní setkání kde měla být i bývalá přítelkyně. Bylo mi sdělen od paní soc. pracovnici, že se žádné setkání konat nebudeš se odvolali rovnou k vrchnímu soudu, chtěl jsem znát důvod a ten mi nebyl sdělen. Může takhle postupovat sociální pracovnice? Na koho se mám obrátit o pomoc?Děkuji za odpověď.
Vladimír
Vladimír
Dobrý den, doporučuji nahlédnutí do spisu jak na sociálním odboru, tak u soudu. V obou případech je třeba se předem objednat.
JUDr. Romana Lužná
Obecné
Dobrý den, bývalý manžel neplatí výživné za nezletilého 16ti letého syna a 18ti letou dceru, které mám v péči. Teď bude podávat k soudu žádost o snížení výživného. Předpokládám že dcera bude muset jít k soudu již sama, protože je plnoletá. Když si dcera přeje, abych ji zastupoval u soudního stání, musím o to nějak informovat soud? Popř. jakou formou, je na to nějaký formulář?
Marcela
Dobrý den, zletilou dceru můžete u soudu zastupovat jako tzv. obecný zmocněněc na základě plné moci, kterou soudu předložíte.
JUDr. Romana Lužná
Obecné
Dobrý den,dcera se chce rozvest,odstehovat se s detmi 11 a 8 let 500km,potrebuje predbezne opatreni a kdo je vydava,aby děti muž neodvezl zpět,než rozhodne soud. Muze podat zadost o rozvod,svěření dětí do své péče v místě nového pobytu?
Milada
Dobrý den,
pokud se jedná o první rozhodování soudu o dětech, tj. zatím se žádné řízení nevedlo, rozhoduje soud, v jehož obvodu děti bydlí v době podání návrhu k soudu.
JUDr. Romana Lužná
Obecné
Muzete mi prosim poradit, jak vhodne formulovat odvolani k zadosti o zvyseni vyzivneho, která byla soudem vyhodnocena jako, ze nespada do jeho prislusnosti a podstoupena do jineho mesta vzdaleneho 400 km od mista bydliste zalobce, do mista bydlsite zalovaneho..zalovany je studentem a dovrsil veku 18 let, ale do skoly dochazi denne..vyrizovani veci u soudu tak vzdaleneho je pro nej casove i financne nakladne. Dekuji.
linda
Dobrý den, v řízení požádejte o přesunutí místní příslušnosti z důvodu vhodnosti.
JUDr. Romana Lužná
Obecné
Dobrý den, má matka se rozhodla, že svou jedinou nemovitost daruje sestře. Zároveň řekla, že si nepřeje, aby se rodinný majetek jakkoliv dělil. Vše připadne sestře, matka si také nepřeje, aby mě vyplácela (sestra na to ani nemá peníze).Jde se proti tomuto kroku bránit? Nepřijde mi takové jednání fér.
Silva
Dobrý den, zabránit darování nelze. V případě dědického řízení je možné žádat o zápočet darů, pokud však v dědictví nebude dostatek majetku, nebude započtení možné provést.
JUDr. Romana Lužná
Obecné
syn se nezadržitelně řítí do exekuce a my chceme minimalizovat rizika.
Nebydlí s námi, i trvalé bydliště má jinde. Ale když si vyřizoval před dvěma roky půjčky, uváděl své tehdejší trvalé bydliště, což je RD, který teď pronajímáme na tři byty.
Teď se obáváme, že nám hrozí, že do pronajímaných bytů vniknou exekutoři.
Jak tomu můžeme předejít?

pozn.: dům není zkolaudován jako bytový, ale stále jako RD.

Odpovědět mi můžete prosím také na jiri.capek.dp@seznam.cz
moc děkuji
Jiří Čapek
Dobrý den, 
tato poradna se zabývá dotazy z rodinného práva - péče o děti před a po rozvodu, rozvod manželství, vypořádání společného jmění manželů. Zkuste vyhledat jinou poradnu.
JUDr. Romana Lužná
Obecné
Dobrý den. Mám dotaz ohledně darování bytu. Maminka mého manžela nám chce darovat svůj byt, který jsem já ze svých financí ještě před naší svatbou, zrekonstruovala. Je možné darovací smlouvu napsat na nás oba, nebo musí byt darovat manželovi a ten poté darovat půl bytu mě?
Nebo prosím o radu, jak to nejlépe vyřešit.
Předem Vám děkuji za odpověď.
Jana Kankrlíková
Dobrý den,
maminka může byt darovat přímo vám oběma. Pokud budete mít zájem, je můžeme smlouvu i návrh na vklad připravit i přes e-mail.
JUDr. Romana Lužná
Obecné
Dobrý den, paní doktorko. Nevím, jestli můj dotaz patří do této rubriky, ale zatím si nevím rady. Po povinné každoroční revizi plynového kotle v mé rekreační nemovitosti mi autorizovaný odborník vystavil protokol o kontrole s uvedením bezvadného stavu, ujištěním o provozuschopnosti a odjel. Po několika dnech při rutinním řádném spuštění začala z kotle neovlivnitelně vytékat horká tekutina a jedině moje osobní přítomnost a snaha dovolat se onomu odborníkovi zabránila vzniku větších škod. On se k této situaci postavil celkem laxně, přijel až po skončení svých nasmlouvaných zakázek a já si nejsem jistá, jak v těchto situacích postupovat, kdo by nesl zodpovědnost za případné škody. Děkuji za vyjádření a zdravím.
Nina
Dobrý den,
tento dotaz sem nepatří, zde zodpovídám dotazy z oblasti rodinného práva. Zkuste vyhledat jinou poradnu.
JUDr. Romana Lužná
Obecné
Dobrý den, řeším teď problém. Má matka je po druhé vdaná a v katastru nemovitostí zapsaná jako majitelka bytu. Chce, aby až tu ona ani nevlastní otec nebudou byt připadl mě. Ovšem nevlastní otec má z prvního manželství dvě děti, takže pokud mám správné informace, tak v případě že by ona zemřela první, tak půlka bytu by připadla jemu. A po jeho smrti by tím pádem měli jeho děti nárok na podíl. Chtěl bych poprosit o radu jak to ošetřit, aby až oba odejdou byt připadl mě, aniž bych musel jeho děti vyplácet. Mám převézt byt na sebe ještě za jejich života a udělat věcné břemeno pro jejich dožití? Nebo stačí vhodně sepsaná závěť matky? V tom případě bych prosil o radu jak by měla vypadat aby splňovala vše potřebné. Nevlastní otec je se záměrem matky srozuměn. Přesto nechci spoléhat na to, že mi pak byt odkáže. Moc děkuji za odpověď a zdravím!
Milan
Dobrý den,
pokud je matka jediným vlastníkem bytu a Vy jejím jediným potomkem, potom byt dědíte Vy. Je však  možné, píšete, učinit závět, nebo učinit nyní převod s věcným břemen dožití buď jen pro matku nebo i pro jejího manžela. Závěť doporučuji učinit u notáře s uložením v centrální evidenci závětí, smlouvu o převodu a zřízení věcného břemene Vám mohu sepsat, včetně návrhu na vklad do katastru nemovitostí.
JUDr. Romana Lužná



Obecné
Dobrý den, mám zakoupený byt v osobním vlastnictví a žiji s dcerou. Nyní mám přítele s kterým plánujeme svatbu. Přítel má ale z minulého manželství 2 zletilé dcery, které jsou již od něj zabezpečené. Jak mám postupovat v případě aby moje dcera do budoucna o byt nepřišla v případě, že bych zemřela a aby dcery z jeho původního manželství neměli na tento můj byt nárok a vlastně ani můj přítel - u něj bych ráda vymezila nějaké podmínky za kterých by mohl v bytě žít a případně se postarat o moji nezletilou dceru, ale neměl právo s tímto bytem manipulovat. Jinak přítel má bydliště jinde (v domě který přepsal na své dcery). Předem moc děkuji za informaci a odpověď.
Anna
Dobrý den,
partner ani jeho děti nemají nárok na dědictví po Vás, pokud jim něco neodkážete závětí. Můžete případně učinit závěť, ve které byste vymezila nějaké podmínky užívání bytu a prohlásila výslovně, že po Vás dědí pouze dcera.
JUDr. Romana Lužná
Obecné
Dobrý den, pracuji jako plánovač výroby. Vedoucí si mě zvolil zástup za jeho asistentku, má úvazek na 8 h denně. Dá se říci, že mě oba vydírali, že musím, že se spolu kamarádíme, chtěla odjet za rodiči na Slovensko a pokud bych odmítla, tak by nemohla atd. Přinutili mě tak 14 dní jí v červnu zastoupit. Má na starosti agendu s ukrajinskými pracovníky, což je stresující, vypočítává jim výplaty, je to náročné. V prosinci jde na operaci a bude v neschopnosti min 6 týdnů. Budu muset tedy během dne zvládnout obě pracovní místa. Zastupování jsem odmítla, že to dělat nechci. Bylo z toho zle, jsem od té doby s vedoucím v nemilosti, co jsem si to dovolila a že nemůžu odmítnout, že jsem povinná zastoupit každého! Nepěkně jsem se pohádali. Nemám na výběr, chci ale aby mi dal Dodatek k pracovní smlouvě, kde bude zástup uvedený a k tomu odpovídající odměnu, která není závislá na hodnocení (asistentka řekla,že jsem dělala chyby a vedoucí mi tedy nic nedal). Je tento postup správný? Poradíte mi co vše v Dodatku uvést? Děkuji.
Veronika
Dobrý den,
v rámci této poradny jsou zodpovídány dotazy z oblasti rodinného práva, obraťte se prosím na jinou poradnu.
JUDr. Romana Lužná
Obecné
Dobrý den, plánuji napsat závěť, kde všechno co mám (nemovitosti, peníze, nábytek) odkazuji své dceři, zajímá mě, zda stačí stručně napsat "veškerý svůj movitý i nemovitý majetek odkazuji dceři', nebo musím vše rozepsat dopodrobna. Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
MartaJ
Dobrý den,
rozsah majetku je možné napsat obecně, jak uvádíte. Je správné, že nezapomínáte na movitý majetek, jak se někdy stává.
JUDr. Romana Lužná
Obecné
dobrý den, prosím, chci se zeptat: manželé sepsali darovací smlouvu na dům pro svoji dceru, ale do smlouvy jsme omylem napsali, že se jedná o SJM manželů, ale vlastníkem je jen manžel. Prosím, odmítne katastr takovouto smlouvu? děkuji
milena Kotásková
Dobrý den,
pokud jste smlouvu ještě na katastrální úřad nepodali, určitě ji před podáním opravte.
JUDr. Romana Lužná
Obecné
Dobrý den. Zajímalo by mě, jaké mám možnosti. S přítelem bychom se na konci léta chtěli společně stěhovat. Já však ještě stále nejsem plnoletá. Obnáší to nějaká specifická rizika ? Rodiče mohou nějak právně zasáhnout ? Může být problém s nájemní smlouvou nebo studiem? Děkuji za odpověď.
Michaela
Dobrý den, záleží na tom, zda odstěhování probíhá se souhlasem rodičů. Rodiče jsou až do Vaší zletilosti Vašimi zákonnými zástupci a mají možnost určit místo Vašeho bydliště atd. JUDr. Romana Lužná
Obecné
Pokud syn nesplácí půjčku a má trvalé bydliště u rodičů,může být rodičům zabaven majetek ??
Pavlína
Dobrý den, exekutor může zabavit majetek v místě bydliště povinného, pokud se domnívá, že se jedná o majetek povinného. Pokud takto dojde k zabavení majetku jiné osoby (např. rodičů), mají tito možnost podat vylučovací žalobu k soudu ohledně takto zabavených věcí. JUDr. Romana Lužná
Obecné
Dobrý den mam svěřeny děti do peče a matka ma stanovene předběžne navštěvy chci se odstěhovat s detmi do zahraničí kvůli praci a lepším podminkam detí je to možne děkuji
jan
Dobrý den, přestěhování do zahraničí bez souhlasu matky není možné. Bližší informace Vám poskytnou na Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí - www.umpod.cz. JUDr. Romana Lužná
Obecné
Dobrý den, přítelovi umřela před rokem maminka a po ní sdělil 1/6 bytu, který vlastnila společně s otcem přítele. Otec se po půl roce znova oženil a teď chce s novou manželkou byt prodat. Přítel má teď jít dát souhlas k prodeji a rád by sepsal smlouvu s otcem, v níž by bylo, že je otec povinen mu vyplatit určitou část peněz z děděné části bytu ihned a zbylou část ve splátkách, neboť nová manželka otce nutí, aby přítelovi nic teď nedával a přítel má tedy strach, že by o peníze po své mamince, v okamžiku, že dá souhlas k prodeji, přišel. Ráda bych se tedy zeptala zda je možné takovou smlouvu uzavřít a jaké má mít náležitosti, popř. zda je třeba, aby byla notářsky ověřena nebo zda stačí jen ověřené podpisy z pošty. Děkuji vřele za Vaši odpověď. Michala
Michala
Dobrý den, pokud přítel vlastní 1/6 bytu, pak je společně s otcem účastníkem smlouvy o prodeji jako prodávající. V rámci domluvy o podmínkách prodeje je možné ve smlouvě dohodnout, jaká část kupní ceny bude zasílána přímo na účet přítele. JUDr. Romana Lužná