Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Parafarmacie
Dobrý den, moc se mi líbily Vaše rozumné odpovědi. Mám dlouhodobě mírně zvýšené jaterní testy, GMT kolem 2, bilirubin těsně nad hranicí, mírný cholesterol, kys. močová. Dlouhodobě mě trápí chronické zažívací potíže po chronickém zánětu žlučníku, vyoperová, a chronické problémy s aktivitou EB viru. Jím celkem střídmě a zdravěji, ale ráda bych si občas dala suché červené víno. Myslíte, že v menší míře mohu? Mám ho moc ráda. Děkuji za odpověď
Yvona Zubalíková
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, paní Yvono. Takto jak uvádíte vaše hodnoty z biochemického vyšetření krve v tom problém nevidím. Určitě ale nedoporučuji pravidelní každodenní pití alkoholu v jakémkoliv množství, i když nepatřím mezi abstinenty. Sklenička piva či vína  k celé řadě pokrmů patří a považují to za normální součást pestrého stravování. Zvýšená aktivita E-B viru je doprovázena únavou.Alkohol, mimo jiné, zhoršuje také kvalitu spánku a může tak společně zvyšovat  únavu. Rozhodneme-li se přidat pro řešení únavy kávu či energetické nápoje, můžeme se propracovat při pracovní zaneprázdněnosti až ke zbytečnému fyzickému a psychickému vyčerpání, které se často  nesmyslně řeší i psychofarmaky.
Parafarmacie
Dobrý den,
bylo by možné od Vás získat vzorový dietní jídelníček, prosím?
Konkrétní data bych zaslala soukromě.
Děkuji za Vaši odpověď.

Adéla Stőrová
Adéla Stőrová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní, Adélo. Po zaslání informací o zdravotním stavu, včetně biochemického vyšetření krve a moči a nezbytných personáních dat ( výška, váha ,věk) vám mohu doporučit výživové složení jídelníčku. Podle toho si můžete snadno jídelníček sestavovat a kontrolovat na www.potravina.cz.  Každý má jiné chuťové preference a skutečně induvidálně sestavený jídleníček, nejlépe na 14 dní, aby to mělo nějaký zdravotní význam (většina lidí má určitý stravovací stereotyp, který se v podstatě opakuje, pominu-li dietní prohřešky) je již časově náročné. Nakonec to můžete zjistit sama, pokud se rozhodnete si takový jídelníček sestavit.
Parafarmacie
Chcem sa spýtať manžel berie warfarin moze si dať náplasť thermacare dakujem
Gadosikova
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano!
Parafarmacie
Dobry den, jsem na konci prvniho trimestru a dobiram vitaminy chytre miminko pro prvni trimestr. Mohu si jiz koupit vitaminy pro druhy trimestr, i kdyz jsem teprve ve 12.tydnu? Popripade jakou jinou alternativu byste mi doporucil? Dekuji
Dana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Dano. Skutečná potřeba vitaminů během těhotenství závisí na mnoha faktorech i když hlavním faktorem je určitě způsob stravování budoucí maminky. Rozdělovat multivitamin na jednotlivé trimestry je marketingově velmi srozumítelné, vychází všeobecně z vysokého povědomí a může se prodat takto více balení od jedné značky. Z odborného hlediska je momentálně nereálné vyrobit takový multivitamin, který by opravdu plošně kryl aktuální potřebu všech vitaminů v daném trimestru u všech maminek bez nadbytečného příjmu, či naopak. Podle mého  je takovéto označování přípravků spíše klamáním spotřebitele, ale myslím že momentálně nenáráží na žádnou administrativní regulaci. Uživání multivitaminu v těhotenství může mít význam. Já sám je ale doporučuji jen tehdy, pokud vidím, že jídelníček není dostatečně výživný a může postrádat více důležitých živin. Často má smysl jen zvýšit příjem formou doplňku stravy jen některého z nich. To platí i o minerálních látkách.
Parafarmacie
Dobrý den,
pane doktore co si prosím myslíte o těhotenství v 35 letech? Vím že je to trochu mimo Vaši tematiku nicméně máte velmi zdravé názory a tak se na Vás obracím. Partnera jsem našla bohužel až takto pozdě. :-(
Šarlota
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý, Šarloto. Není to sice ideální biologický věk, ale myslím si, že si miminko dokážete více užít a vytvoříte mu snáze harmonický domov. V mladém věku hodně mladých párů nemá takové ekonomické zázemí a vztah obou rodičů může jen kvůli tomu zbytečně skřípat. Neshody pak vnímá citlivě a úzkostlivě i malý človíček a nikdy na ně nezapomene. Určitě už neváhejte ani minutu, nemáte-li vážné zdravotní obtíže.
Parafarmacie
Dobrý den, dcerka 2r. pila dětský 100% ovocný džusík já jsem ho nezkoušela, protože jsem čekala že nový, zavřený zkažený nebude...ale byl. což mě docela dost překvapilo...bez plísně, jen chuť byla mírně kyselkavá což tak být nemá. Asi proto tentokrát dcerce nechutnal, není divu. Nevypila toho moc ani ne polovinu. Může mít nějaké zažívací potíže, nebo mohu max.čekat průjem. Děkuji
Adéla
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Maximálně bych čekal průjem, Adélo. Teploty letos byly extrémní a  je zázrak, že většinou neklimatizovaná auta dokázala převážet potraviny do prodejen v relativně dobrém stavu. Na zkažené a závadné potraviny jsem ale v regálech narazil také.
Parafarmacie
Dobrý den,měl byste prosím doporučení na nějaký doplněk stravy z lékarny týkající se přechodu pro 56-letou? Začaly mi neskutečné návaly horka, v noci mne to budí. Žádné léky neužívám. Děkuji
Irena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, paní Ireno. Tyto přípravky doporučuji trochu intuitivně na základě osobní komunikace. To se mi nejlépe osvědčuje, protože ženy reagují různě na jednotlivé skupiny fytoestrogenů. Jako první volbu bych elektronickou cestou doporučil Menoflavon-Forte.
Parafarmacie
Dobrý den.Děkuji Vám za odpověď ohledně náhrady za leciderm. Excipial jsem si okamžitě koupila a super,žádná reakce. Dočetla jsem se,že je výborný pobyt v solné jeskyni.Zlepšuje prý celkový zdravotní stav, především u astmatiků, alergiků, ekzematiků a osob s chorobami dýchacích cest. Je to pravda? Pokud ano kolikrát je pobyt v solné jeskyni doporučován? A jak často-denně,1x týdně...? děkuji za odpověď. Věra
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Věro. Mořská sůl je zdrojem jodu a jód působí tkzv. sekretolyticky - zkapalňuje hlen, který  v nadměrné míře tvoří sliznice plic pokud je podrážděná a zánětlivá. Jód může v určitém množství pronikat plicemi do krevního objemu a zvyšovat denní příjem jódu. To může mít negativní dopady na regulace, které souvisejí s tvorbou hormonů štítné žlázy i na jejich působení v organismu. Myslím si ale, že každodenní pobyt ve formě léčebné kůry  po dobu  10-14  dní nijak škodlivý není a tělo se s tím popasuje. Solná jeskyně nemusí vyhovovat každému s problémy, které jste uvedla. U alergiků a většiny astmatiků má v podstatě smysl pobyt v jakékoliv jeskyni, protože je to prostředí s nízkou koncentrací alergenů a mechanických částic.. U onemocnění horních cest dýchacích záleží na aktuálním zdravotním stavu a stojí za to se poradit s lékařem, zda je momentálně pobyt v solné jeskyni vhodný. Vyšší vlhkost může vyvolávat dýchací obtíže. Dostatečný obsah kyslíku ve vzduchu musí být samozřejmostí.  Myslím si, že každý provozovatel solné jeskyně by měl řádné odpovědět na vaše dotazy i když mám dojem, že toto podnikání není nijak regulováno kromě vyjádření hygienika před zahájením provozu a vlastní kolaudací provozovny. Hygienik může ovlivnit obsah provozního řádu, kde by mělo být podlé mého názoru specifikováno to, na co jste se ptala. Pacient s infekcí horních cest dýchacích určitě do solné jeskyně nepatří.
Parafarmacie
Pane doktore, čtu Vaši poradnu často a všimla jsem si dotazů ohledně kloubů a plotének. I já začínám patřit do skupiny lidí, která s tím má problém. Kamarádce ze Slovenska pomohly tobolky Čertův dráp, tvrdila, že používala pravidelně i mast a artrosa se po roce nezhoršila.Co na to říkáte? Zkusit ? Zakoupit ? Vážím si Vašich rad, tak prosím poraďte i mně. Děkuji.
Mirka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Že by artróza nepostupovala, díky těmto výrobkům, je vyloučené, Mirko. Na zpomalení procesu má zásadní vliv tělesná hmotnost,  výživa a přiměřenost fyzické zátěže. Harpago má ale protizánětlivé účinky a může ulevit od bolesti, díky tlumení zánětu. Nic víc. Může bý alternativou k protizánětlivým lékům, je-li kvalitní a obsahuje dostatečné množství aktivních látek. To bývá problém. Protizánětlivé léky je dobré používat co nejméně. I tlumení bolesti bývá kontraproduktivní, protože pak klouby, díky sníženému vnímání bolesti, více namáháme a problém se prohlubuje. Léky k tlumení bolesti je lepší používat jen na noc, aby se spánek narušil co nejméně.
Parafarmacie
Dobrý den.Mám velmi intolerantní pokožku i alergii na kosmetiku.Chodím na alergologii a tam mi bylo řečeno,že si musím vypozorovat sama co mi vadí.Mám velmi suchou kůži.Na alergologii mi nabídla lékařka tělové mléko Altermed Leciderm.Bylo dobré,žádnou reakci jsem na něj neměla.Teď už ale není k sehnání.Můžete mi poradit vhodnou alternatívu? Děkuji.
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Já by volil Excipial Lipolotio, Věro. Je dostupný v lékárnách.
Parafarmacie
Dobry den, dekuji za vas nazor ohledne barveni vlasu. Ale nezlobte se na me, stacila by pouze odpoved ano/ne. Ptam se na barveni vlasu a odpovedi mi je to, ze si je muzu barvit, jelikoz je nase priroda stejne tak znicena, ze me dite je predem odsouzeno k zahube a utrpeni. To mi prijde minimalne dost nesikovne receno. To je jako byste mi rekl, ze mohu kourit a pit alkohol, protoze uz samotny vzduch a voda je vlastne skodlivejsi.
Lucka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Něco na tom je Lucko, když jste takto na moji odpověď reagovala.  Určitě to nebyl úmysl ve vás  vzbuzovat ještě více obav. K tomu není tato poradna určena.  Bylo to zbytečné. Příště se polepším.
Parafarmacie
Dobry den, je to spise reakce na vyhledavani na internetu a ruzne diskuze a nazory pro a proti. Premyslim o tom proto, ze je to preci jen chemie, aplikovana na telo.
Lucka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lucko, myslím že je to okrajový problém. Celková rizika, která jsme vytvořili díky svému neodpovědnému chování k přírodě a planetě jsou problém nepoměrně větší. To představuje určité riziko pro maminku i pro dítě již nyní. A hlavně pro jeho budoucí existenci a spokojený život. Snad jedinou pozitivní skutečnosti je, že se můžeme stravovat mnohem lépe než v minulosti a že žijeme v docela klidné zemi, která by mohla být v "pohodě". 
Parafarmacie
Dobry den, jsem v 10.tydnu tehotenstvi. Je v tuto chvili rozumne si barvit vlasy? Doma nebo u kadernice. Dekuji
Lucka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Já v tom  pro miminko riziko nevidím. Lucko. Z čeho máte prosím obavy? Jestli je váš dotaz reakcí na nějaký článek  z internetu, pošlete mi prosím odkaz.
Parafarmacie
Děkuji Vám pane doktore, je to smysluplné, můžete mi tedy prosím popsat, v čem je chemický peeling pro pokožku špatný, co dělá špatně a třeba i nějaké vaše špatné zkušenosti. V tuto chvíli mě to opravdu zajímá.
Kačka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím Kačko, že na internetu najdete informaci které látky se k chemickému peelingu používaji. Najděte si je pak odděleně bez spojení s peelingem a přečtěte si jejich vlastnosti. Pokud máte problémy s pokožkou, určitě si nastudujte, z čeho se pokožka skládá a jak funguje. Jinak  diskuze o jejich vlivu na pokožku v určité koncentraci je na hodně odbornou debatu ve které si s běžným slovníkem nevystačíte. Odborně diskutovat se dá hlavně o konkrétním postupu.  Možné účinky  jednotlivých látek se dosti zveličují. Určitě ale nedejte jen na mé názory a zkuste se poradit i s někým, kdo má s peelingem zkušenosti. Pozitivní reakce na internetu bych nebral až tak vážně. Není problém je vygenerovat.  Skutečně osobní sdělení má pak již nějakou  výpovědní hodnotu.   V každém případě neodsuzuji chemický peeling nijak radikálně. Jen v něm nevidím příliš rozumnou cestu a ne vždy je pro něj vhodný čas. Nic víc.  
Parafarmacie
Přeji Vám hezký den, pane doktore,
vyšetřením krve mi byla zjištěna lehce snížená funkce štítné žlázy (TSH 5,6, ostatní v normě). Bylo by dobré začít užívat nějaký doplněk s jodem či upravit jídelníček? Děkuji.
Dana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ne, Dano. Je dosti nepravděpodobné, že by problém souvisel s nedostatkem jodu v potravě. Rizikovějších oblastí je u nás málo a ve stravě máme jódu dostatek i díky jodování soli. Z jedné naměřené hodnoty  tohoto typu také není možné dělat žádný závěr. Zatím bych to pustil z hlavy.  Kontrola za půl roku by byla na místě. Dbejte prosím, abyste odběr krve absolvovala skutečně nalačno a byla dostatečně hydratovaná. I to může zkreslit výsledek analýzy i když se jedná o mikrometodu.
Parafarmacie
Pane doktore děkuji za názor, nicméně chemický peeling doopravdy doporučují kožní lékaři, dokonce i v poradně zde na IDNES (již je uzavřena ale odpovědi tam dodnes jsou). Vím, že ho dělají i kosmetičky, ty však mají slabší přípravky (kyseliny)
Kačka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Vím o tom Kačko. Je na každém, jak se svojí odbornosti naloží a zda mu za to případný finační prospěch stojí. Na každém postupu se najdou silné a slabé stránky. Ty silné by ale měly v medicíně převažovat a lékařské postupy musí být založeny na vědeckém základě. To, co je chemickým peelingem slibováno, by mělo být adekvátně ověřeno a měly by být popsány dlouhodobé dopady takového postupu na funkci pokožky v ošetřovaném místě. Já samozřejmě  při své dlouholeté práci v lékárně vždy viděl spíše ty nepřiznivé dopady určitého postupu. Z poslání lékárny je to i logcké. 
Parafarmacie
Dobrý den,
pane doktore byl zde zmiňován chemický peeling, zaujalo mě, že jej nedoporučujete. Proč, vždyť ho doporučují snad všichni kožaři, kdyby to bylo pro pokožku špatné, tak to přece nebudou doporučovat. Napište mi prosím co a proč si to myslíte (o tom peelingu) Děkuji
Kačka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Kačko. Chemický peeling může být určitým řešením kosmetického problému a může mít  jistý smysl pro ty osoby, kde je funkce pokožky zhoršena. Obávám se ale,  že chemický peeling nic fakticky neřeší a funkci pokožky nijak nezlepší a problém možná prohloubí. Pleť  může vypadat na určitou dobu  a na první pohled lépe.  Nic víc. Je to postup nelékařský. V každém případě bych vyhledával pracoviště  s dobrými referencemi, pokud jej chcete podstoupit.  Je to také o osobním přístupu.  Kosmetologie má často k šarlatánství docela blízko. Dá se ale dělat i na vědeckém základě. 
Parafarmacie
Dobrý deň, doplnam svoj predosly dotaz, mam mesacne dieta, ktore je kojene a vcera som pojedla dost vela mliecnych produktov, a dnes ma dcera cely den bolesti bruska, mam pocit, ze je to kvoli tomu, preto som chcela vediet, dokedy ju moze BKM z mojej stravy ovplyvnit, chcem vediet, ci su za tym mliecne produkty, ci nie, preto planujem na par dni vysadit mlieko a sledovat, ci bolest brucha bude u dietata pretrvavat,preto som chcela vediet, kolko "bezmliecnych" dni potrebujem, aby som si bola ista, ci jej mliecne vadi/nevadi. dakujem - otázka upravena poradcem
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jano. Bílkoviny mateřského mléka se musí v trávicím traktu rozštěpit a pak znovu v maminčině těle vytvořit.  V  jejím mléce pak nejsou totožné. Zmiňují to kvůli možné úvaze o intoleranci na určitou mléčnou bílkovinu kravského, či zvířecího mléka..Složení mateřského mléka je sice na stravě závislé, ale zvýšenou konzumací bílkovin a tuku nezvýšíte významně jejich obsah v mateřském mléce.  To platí o mléčném cukru-laktóze také. Složení mateřského mléka se ale docela významně mění po dobu kojení a mezi maminkou a dítětem existuje "informační výměna". Složení mateřského mléka tedy reaguje na aktuální potřeby dítěte, jak je to jen možné.  Na druhé straně se domnívám, aniž bych k tomu měl k dispozici nějaká  věrohodná vědecká data, že některé mastné kyseliny( které tvoří mléčný tuk kravského mléka), mohou procházet do mateřského mléka přímo , bez předchozí látkové přeměny.  I relativně malé množství navíc by pak mohlo miminku udělat trávicí problém, kvůli tomu, že v trávicím ústrojí nemá aktuálně dostatek trávicím enzymů a žluči.  Pak bych očekával nejen bolesti bříška, ale  i následně řidší stolici. Některé mastné kyseliny dokáží také dráždit sliznici trávicího ústrojí.  Určitě je  tedy lepší stabilní příjem mléčných výrobků, než nárazové zvýšení. I tělo miminka musí mít dostatek trávicích enzymů a také ono potřebuje určitý čas na jejich vytvoření, je-li příjem zvýšený a tedy na adaptaci. Sledujte prosím také, zda je do mléčných výrobků něco přidáváno co  tam  přirozeně "nepatří".  
Parafarmacie
Dobrý deň, zaujímalo by ma, na ako dlho je potrebné vysadiť zo stravy mliečny produkty, aby nemali vplyv na bruško kojeného dieťaťa, niekde som čítala, že postačí 3-4 dni, inde až mesiac.... dakujem
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jano. Konzumace mléčných výrobků je pro maminku v době kojení mimořádně důležitá, protože mléko je nejlepším zdrojem vápníku,  pro jeho velmi dobrou využitelnost a vysoký obsah. Ztráty kostní hmoty během kojení nelze úplně eliminovat, ale právě konzumace mléčných výrobků tuto nepříznivou bilanci mezi příjmem vápníku a jeho ztrátami zmírní. Vášemu dotazu z výživového hlediska nerozumím a nevím, proč byste si měla takto počínat, pokud mléčné výrobky snášíte a netrpíte nesnášenlivostí mléčného cukru-laktózy.  Budu rád, když váš dotaz ještě případně upřesníte. Netuším, čeho chcete tímto postupem dosáhnout.
Parafarmacie
Dobrý den,
prosím pomůže v létě pleti k hydrataci termální voda např. Avéne? Mám mastnou plěť ale mám pocit, že je vysušená.
Zina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Určitě, Zino. Má to svůj smysl. Můžete ale použít obyčejnou plastovou lahvičku  se sprejovým uzávěrem za pár korun  z lékárny a dát si do ní vhodnou minerální vodu. Doporučuji Ondrášovku, kvůli vyššímu obsahu vápníku. Tu si mastná pokožka pochvaluje. Je možné také použít vlhký kvalitní kapesník namočený v minerálce a několikrát za den si jej na obličej položit.
Parafarmacie
Ano večer Belakne ráno Skinoren, co to může dělat špatného na kůži?
Johan
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Johan. I účinnost místně aplikovaného přípravku záleží na dávce účinné látky, která je  během dne nanesena  na pleť. Je třeba dodržet i správný postup při aplikaci a pokožku správně připravit, než se lék na kůži v jemné vstvě rozetře. kdyby bylo po mém, sám bych pravděpodobně volil spíše tento postup :
1. Nepoužívat Belakne. 2. Používat  Skinoren ráno a večer. 3. Pokud pokožka bude vypadat mírně podrážděně pokračoval bych po dobu 14 dní a pak se rozhodl jak dále.. 4. Kdyby  se podráždění stupňovalo, poradil bych se  s lékařem zda lék vysadit, či jen snížit množství, které bude aplikováno. 
Parafarmacie
Zdravím pane doktore, všimla jsem si že se tu dost probíralo akné, mě teda letošní léto trápí také, čím to je proboha? Podotýkám, že se zrovna moc nepotím. Ale jdu na kožní a zajímá mě co se Vám z léků osvědčuje na akné nejvíc? Dočetla jsem se o Duac Gelu, Diferinu, lékaři doporučují chemický peeling ve velkém. Zajímá mě váš názro
Daniela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Danielo, velmi teplé počasí přeje mikroorganismům které podporují vznik akné. Problém je třeba řešit indiviuduálně a chemický peelling je asi cesta do pekel.
Parafarmacie
Asi týden mám v puse stále slanou chuť, i na rtech, nelze ničím přebít, snad trochu bílým jogurtem. Před 14 dny jsem brala 2x antibiotika, jinak beru dlouhodobě léky na sníženou činnost štítné žlázy, lupus, občas léky proti pálení žáhy.
Zdeňka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si, Zdeňko, že je to způsobeno jídelníčkem . Zkuste na několik dní snížit příjem sacharidů a tuků, zda se stav neupraví. Užíváte nově nějaký léčivý přípravek?
Parafarmacie
Dobrý den, gynekoložka mě předepsala přípravek Gynoflor na upravení poševní mikroflóry. Velice mi vyhovoval - zabránil mě v "rozjetí" problematických vaginálních problémů. Je nějaký volně prodejný přípravek, který by kvalitativně odpovídal? V nabídce lékáren je jich spousta. Samozřejmě znám obecná doporučení o hygieně, stravování apod. Bohužel i přes jejich dodržování trpím na tyto potíže... Děkuji za radu. Eva - otázka upravena poradcem
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Evo. Já osobně doporučuji ženám Fermalac.
Parafarmacie
Dobry den, syna nijak netraumatizujeme ani netrapime. Proste pri koupani pravidelne pretahujeme, abychom pindu poradne umyli (stejne tak si s nim hraje i on, jak rikate). Nejdeme pres silu. Masticka mela pouze predkozku promastit a tim pomoci s uvolnovanim. Ale samozrejme ne zadne nasilne trhani. Syn obtize nema zadne. Muj dotaz byl asi spatne pochopen. Dekuji za odpoved.
Sarka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Mastičku určitě nepoužívejte a to žádnou, Šárko. Sama může vytvořit problém, protože je mastná a vodou ji úplně nesmyjete. Nakonec se může stát živnou půdou pro mikroorganismy, které vyvolají infekci v okolní tkáni či v močových cestách. Běžná hygiena dle zdravého rozumu je dostačující. Ať máte ze syna jen radost !
Parafarmacie
Dobry den, mam 2,5 leteho syna. Pretahujem pindika od narozeni, ale zatim nejde cely. Je videt cast zaludu, ale jeste ne cely. Pani doktorka nam na to nedavno predepaala nejakou mast, ale bohuzel jsem pote zapomnela, ktera presne to je. Mam tu vice masticek a leku, tak jsem se v tom zamotala. Mam tu mimo jine Fucidin mast (krabicka s oranzovym prouzkem) a na tom napsano 2xd, coz by odpovidalo. Mela jsem prave tu mast mazat 2x denne po dobu asi 6ti tydnu (???), aby mu predkozka povolila. Myslite si, ze je mozne, ze to je ta masticka? Mam tu jeste Fucidin H (cerveny a cerny pruh), ale to vim, ze je, pokud syna neco stipne a otece mu to, je alergicky. Tak jsem na vazkach, jestli by na predkozku byla mast stejneho nazvu. Dekuji
Sarka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Šárko, nevidím žádný důvod, abyste něco takové se svým synkem provozovala a tramatizovala ho. Považuji to obecně za hloupost a  může to mít smysl v některých případech v pozdějším věku. Chlapci si přirozeně se svým mužstvím hrají ( snad mobily toto chování nezmění a zbyde na to  ještě nějaký čas) a předkožka se postupně uvolní. Určitá " namátková" kontrola je na místě, ale nic víc. To, co píšete je dost děsivé a myslím, že je to už druhý obdobný dotaz v poradně na toto téma. Má synek nějaké obtíže? Pokud budete takto pokračovat dále, musí dojít zákonitě k zanícení a bolestem. Díky aplikaci masti se bude také poškozená tkáň špatně hojit, protože omezíte přístup vzduchu a tedy i kyslíku, který je pro hojivý proces nezbytný.  Nechte to prosím na přírodě.
Parafarmacie
Dobrý den,
občas pročítám vaše dotazy a zaujal mě příspěvěk slečně Aleně. Šlo tam o použití Skinorenu nebo Belakne a Zinerit, musím říct, že mě byl doporučen Belakne na noc Skinoren na den, ani jsem nad tím nedumala, to se dohromady tluče? Kožní nic neříkal předepsal a tím to skončilo. V látkách se nevyznám můžete mi k tomu napsat více?
Johana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Johano. Méně někdy znamená více. Rozumím tomu dobře, že aplikujete 1x denně Skinoren a večer pak Belakne ? Co jste používala předtím, než jste navštívila lékařku?
Parafarmacie
Dobrý den,
chci se zeptat na Differine, dostala jsem ho od kožní na drobné pupínky, prý akné. Co je tam za látku, co bude dělat na co dát pozor?
Janička
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Janičko. Adapalen je látka s protizánětlivým účinkem, která zmírňuje projevy akné. Na ošetřování drobných pupínků je vhodná, pokud snášíte parabeny, které patří mezi běžné konzervanty kosmetických přípravků. Problém, žádný zásadní v použití nevidím, pokud jsou respektovány pokyny uvedené v příbalové informaci.
Parafarmacie
Dobrý den,
chci se zeptat proč není možné u Vaší poradny použít pole vyhledávání, taková ta lupa? Dříve to šlo? Je něco na stránkách v rekonstrukci?
Klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Kláro, nevím. Poradna je spravována iDnes. Věřím, že je to jen přechodná změna.
Parafarmacie
A co prosím doporučujete na zhydratování pleti? Už jsem brouzdala po netu a našla jsem Hydrogenceutical, La roche krémy Hydrphase, nebo něco s kys. hyaluronovou? Vůbec nevím, nebo kyselinu dodat injekčně na klinice??
Zuzka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je otázka, co vaše pleť skutečně potřebuje, pominu-li základní ochranu pokožky běžnými opatřeními ( vhodné mycí prostředky, teplota a vlhkost prostředí, ochrana pře slunečním záření) . Myslím, Zuzko, že byste měla vyhlledat nějakou lékárnu, která se zabývá poradenstvím v této oblasti. Momentálně určitě zapomeňte na kyselinu hyalrunovou. Ta mám spíše okrajový význam a může být součástí kosmetických přípravků. Značky, které jste uvedla mají dobrý zvuk a osvědčily se. 
Parafarmacie
Mám právě problematickou plet v létě s krupičkou :-( Myslela jsem že na hydrataci to pomůže
Zuzka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zuzko, nejsem si 100% jistý, ale Cicadrina existuje jen ve formě masti a neobsahuje tedy vodní složku. Mast nemůže nic hydratovat, ale jen vytvořit ochrannou vrstvu na kůži.  Může teoretiicky omezit vysušování pokožky což má omezený význam. Mast se hodí spíše k léčebným účelům, kdy funguje jako nosič lečivé látky a chrání pokožku proti průniku infekce a cizorodých látek v případě jejího poškození, kdy přestane plnit funkci přirozené bariery proti nepříznivým vlivům na tkáně i  na celý organismus.
Parafarmacie
Zdravím, mám v létě suchou pleť. Pomohla by mi cicatridina?
Zuzka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si, Zuzko, že není k tomuto účelu určena a že vhodná pro vás asi nebude.  Krátkodobě  ji můžete použít, nemáte-li problematickou pleť a máte ji doma. Přínos v tom ale nevidím. Nyní  je velmi nízká vlhkost vzduchu a pleť trpí i agresivitou slunečního svitu. Pokožku je třeba chránit a zvlhčovat. Je třeba použít masnější krém.  Zkuste třeba Nutrilogie 2 od Vichy. V lékárně by mohly mít k dispozici vzorky na vyzkoušení.
Parafarmacie
Dobrý den, děkuji za odpověď. A můžu ten Lamisil krém bez obav použít u syna - když je na něm psáno od 12 let? (syn má necelých 5 let). Děkuji Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Moc možností jiných není. Žádný skutečně odborný problém v tom nevidím, pokud mu budete krém aplikovat sama. Kdyby léčba nebyla úspěšná, je třeba to řešit s dermatologem.
Parafarmacie
Zdravím pane doktore,
nedaří se mi poslat fotky přes sms, šlo by to přes e-mail prosím?
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. guareta@drstanek.cz
Parafarmacie
Dobrý den.Chtěla bych znát Váš názor na Jaryschovou vodu. Jarysch mi doporučila kosmetička na uklidnění podrážděné pleti.Zafungoval výtečně a já u něj zůstala.Používám na čištění pleti (nelíčím se). Ve složení se příliž nevyznám,jak působí na pleť? Neškodí pleti dlouhodobé používání Jarysche? děkuji. Věra
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ne, Věro. Solutio Jarisch se velmi osvědčuje a může pomoci i Aleně viz. další dnešní dotaz.  Hodí se k běžnému dennímu ošetřování, je-li pokožka citlivá a podrážděná.
Parafarmacie
Dobrý den,
pane doktore tak se s vámi podělím o čerstvou zkušenost z kožního ohledně mých pupínků.Na kožním se Mudr. nepátrala po příčině, rovnou mi řekla, že když je stav po 10 dnech užití Zinerytu stejný napsala mi Aknemycin a Belakne. Nechápu, aknemycin je antibiotikum se stejnou účinnou látkou jako Zineryt, Belakne neznám. A rovnou mi řekla, že pokud léčba náhodou nezabere tak mě přeléčí antibiotiky celkovými. To nechápu už vůbec, na moje zvídavé dotaze reagovala popuzeně a se Skinorenem mě poslala málem někam, že prý nemá zkušenost (lékařka??). Tak jsem ještě zkoprnělá z hrozného přístupu. Ohledně mého čela jsem měla dojem, že tam něco mám, ale není to tak hrozné jen to prožívám jako každá žena, lékařka mi při pohledu pod lampou zblízka řekla že toho mám dost, tak mi tedy psychicky moc nepomohla. Chci se vás zeptat šlo by že bych vám poslal na tel. číslo foto aby jste mi to zhodnotil? A ještě se zeptám na ten Belakne, neboť´ho neznám co je to zač a co si o tom myslíte?Děkuji moc
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den , Aleno. Belakne nemusí být špatná volba. Může být i trochu účinnější než Skinoren. Nemám ale s tímto přípravkem žádné praktické zkušenosti. Záleží i na tom, jak bude vyhovovat konkrétní osobě základ krému, ze kterého je složen. Souvisí to s tím, co jsem uvedl minule a vy zřejmě potřebujete krém s vysokým obsahem vody. Můj mobil je 602 24 20 87. Snažte se poslat foto při stavu, kdy pokožka vypadá hůře. 
Parafarmacie
Dobrý den, prosím můžete mi doporučit nějakou léčbu? Asi do května syn (4r) trpí na plíseň na noze. Dělá se mu pouze na jedné. Bylo to z nevhodných bot, které samozřejmě už nenosí. Řešili jsme s dětskou lékařkou, doporučila koupat v hypermanganu a dala nějakou protiplísňovou mast. Zlepšilo se to, ale zcela nezmizelo. Lékařka nám řekla, že už to mazat nemáme - chystali jsme se k moři - tam prý mořská voda vše doléčí. Opravdu se to zlepšilo. Nyní se to opět objevilo - na jiných místech. Má červené olupující se fleky. Asi budeme muset na kožní, nebo máte tip, co by mohlo pomoci? Tchyně doporučuje koupat v octové vodě...? Samozřejmě se snažíme, aby nohu co nejvíce větral, chodil bos a nenosil gumové boty... Děkuji za tipy
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Pátrejte o zdrojí opakované infekce, Evo.  Je dobré se zbavit veškerých bot, které syn nosí včetně bačkor. Spor uvnitř se nedá zbavit. Rizikovým prostředím bývá i koberec na podlaze či sprchový kout někde na zahradě či koupališti. Nohy je nutné po koupeli řádně osušit ev. i fénem. Z mastí zkuste Lamisil krém a nohu omývejte, vysušujte a natírejte 3-4x denně. Teď o prázdninách je na to více času.  Chození naboso v suchém prostředí má smysl.
Parafarmacie
Ještě doplním pane doktore, že včera jsem byla u kosmetičky a ta mi doporučila krém Glyco A 12 % prý je to jemnější chemický peeling. Není to moc drastické?Co myslíte? Chemický peeling jinak dělají buď kosmetičky nebo derma centra a prý se jedná o naleptání svrchní vrstvy kůže a následuje její regenerace. Nevím nevím, to mě přijde lepší ten Zineryt?
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Marketingově vysvětlení  rozumím. Když si odřete nohu, dochází pak postupně k regeneraci pokožky také. Jiná možnost není. Otázkou však je, co se fakticky s pokožkou při tomto zásahu všechno děje u konkrétního člověka a  jaké to má dopady z dlouhodobějšího pohledu. Nemělo by být cílem zakoupení  dalšího přípravku, aby se dala  pleť jakž takž dopořádku. Micelární vody schvaluji, zmíněný postup ne. Pokožka je  nyní pravděpodobně zánětlivá, ať už díky fyzikálním vlivům, či infekci kůže či něčemu jinému dalšímu. Spíše asi  potřebuje co nejšetrněji  vyčistit a ochránit co nejjemnější ale dostatečně ochrannou vrstvou nedráždivého krému, který bude málo mastný a na pleti dostatečně stabilní.
Parafarmacie
Pane doktore na odličování používám Biodermu micelárku tu červenou, nicméně mám takový trochu zlozvyk dotýkat se svého obličeje např. když přemýšlím nebo se soustředím, to asi pro pleť vhodné není, dále pupínky se začaly více objevovat po červnové dovolené na horách a tam vstupuje do hry spousta faktorů - velké vyčerpání z dlouhých túr, hodně ostrého slunce ve vyšších nadmořských výškách špatné spaní kvůli manželovu chrápání, dále tehdy mě několikrát olízl přes obličej náš pes, začaly ty horka a teď se dopátrat asi nebude jednoduché :-)
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Není, Aleno. Není také snadné najít řešení, které by vedlo ke zlepšení. Drobná opatření  všeho druhu ale mohou vézt k výrazné změně.  Všeho s mírou platí i v případě naší pokožky, pokud ji chceme mít v dobrém stavu. Co se týká Biodermy, věřím, že se nepodílí na zhoršení stavu a že je její používání v pořádku. Zaznamenávám prakticky jen pozitivní odezvu na tuto značku.
Parafarmacie
Pane doktore moc děkuji, vaše rady jsou smysluplné, nicméně teď nevím z které do které, vyloženě akné nemám, jsou to drobné pupínky, které ale vymáčknout jdou, mám totiž opravdu mastnou pleť na čele. A co myslíte těmi vnitřními příčinami? Přemýšlela jsem i nad stravou, je něco co může v tomto směru škodit? Nestravuji se myslím špatně.
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ve vašem případě mohu určitě specifikovat jednu příčinu a to je zmíněná pilulka. Protože jste ale trpěla tímto problémem i v minulosti, příčin  je určitě více a někdo má bohužel ke vzniku těchto kožních problémů vrozené předpoklady. Drobné pupinky mohou být  třeba běžnou reakcí na prach  či slunce u jedinců, kteří mají pokožku citlivější. Nejlogištější  je, se vyhýbat prostředí, které pokožce nevyhovuje. Ne vždy je to ale reálné. Může se i jednat o jednu další prostou příčinu.  Ten, kdo spí  na břiše či na jednom stejném boku má pak určitou oblast obličeje  v každodenním kontaktu  s povlečením .  Pokožka je v těchto místech více zatížena a drážděna ( např. rezidui pracích prášků)... Pouze zkoumáním obličeje lze  tedy vyčíst ledaccos... Jaké prostředky používáte při mytí obličeje či sprchování?
Parafarmacie
Ještě jednou děkuji, nicméně já už ten Zineryt asi týden beru, co s tím, přestat asi není vhodné, když je to antibiotikum ne? Poradíte mi něco na zvlhčení pleti, když je po Zinerytu vysušená?
ALena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Osobně doporučuji užívat v této indikaci přípravek tohoto typu 10 dní a následně řešit dopady zvoleného postupu, Aleno. Zineryt bych opravdu používal jen v případě těžších forem akne v obličeji. Tam pak je nutné užívat  lék déle, aby se dosáhlo nějakého přechodného zlepšení. To může nastat asi po 2 měsících léčby. Samotné zvlhčení pleti vodou ve formě spreje nebude dostačující, ale je určitě vhodné. Etanol obsažený v přípravku pleť velmi vysušuje a také se podílí na degradaci funkce pokožky v místě aplikace. Důležité je podpořit její obnovu. Nyní by se dal možná použít v kombinaci i Skinoren. Musel bych ale pleť vidět. Doporučuji si koupit tobolky vitaminu E 200 mg. Tobolku propíchnětě jehlou a na noc si aplikujte vitamin E  vymáčknutím z tobolky na postižené plochy. Dermatologie je bohužel lékařská věda, která často staví své léčebné postupy na metodě  pokusu a omylu.  V každodenní praxi spíše  ignoruje vnitřní přičiny kožních onemocnění , či  kožních projevů.
Parafarmacie
Děkuji za odpověď a příklad mladíka se svetrem - asi jste mě chtěl rozesmát...Vaše poradna je super a vážím si toho, že nám tazatelům věnujete čas.Potřebovala jsem vědět, proč já to mám s pocením takto, když lidé v mém okolí jsou propoceni na zádech, v podpaždí atd a já jen mokrý obličej a vlasy. Dal jste mně podnět, abych se zamyslela nad jídelníčkem a velikosti porcí, začnu z tohoto konce,
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Může to souviset i s tím, Petro, že potní žlázy mají různé funkce a jejich počet není stejný na jednotlivých částech těla. Liší se také poměrem zastoupení jednotlivých  potních žláz na jeho povrchu. Na zvýšeném vylučování různých látek cestou potních žláz a pocení se podílí také vegetativní nervový systém. Cestou potních žláz se vylučují i látky s velkou molekulovou hmotností, se kterou si nedokáží játra úplně poradit a jsou přeměněny jen částečně, nebo vůbec. Nemohou se pak vyloučit močí, nebo jen částečně. Typických příkladem mohou být třeba vonné látky, které obsahují různá koření. To pak může přispívat k charakteristickému zápachu potu. Složení potu a mikrobiální osídlení kůže také zapřičiňuje, že na někom určitý parfém příjemně voní a na někom ne. Také může přispívat k rychlejšímu rozkladu parfému.
Parafarmacie
Pane doktore děkuji za odpověď, to mě nenapadlo, Zineryt mi zabíral vždy skvěle, proč by měl problém prohloubit? A co si myslíte o Skinorenu? Ten mi doporučila kamarádka a dívala jsem se, že obsahuje nějakou kyselinu. To mi přijde horší? Je třeba něco z jídelníčku, co mi může vadit?
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Zineryt zabírá skvěle ale na povrchu pokožky se pak nemůže vytvořit přirozené osídlení mikroorganismy. Dochází pak stále k přerůstání mikroorganismů, které se na zhoršení funkce pokožky podílejí. Dostaneme se tak do bludného kruhu. Pro správné fungování pokožky je mikrobiální ekosystém na jejím povrchu velmi důležitý. Skinoren bych viděl jako šetrnější řešení a osvědčuje se třeba u lehkých forem akné. Používání antibiotik v lokálních přípravcích má také své ekologické dopady, protože se dostávají do kanalizační sítě a kontaminují také okolí, ve kterém se léčené osoby pohybují . Přispívá ke zvýšené rezistenci k antibiotikům, která je alarmující, díky neodpovědnému používání. Omlouvám se, že jsem to vzal trochu ze široka.
Parafarmacie
Dobrý den,
pane doktore nevím si radi se svojí pletí, je mi již 35 let nicméně ted´se mi začaly dělat takové ty drobné pupínky. Na čele a také trošku na tvářích směrem k uším. Nevíte čím by to mohlo být? Toto jsem měla v pubertě, pak po vysazení HAK a musím podotknout, že mám v létě pleť vždy trochu horší, ale letos je to prostě horší než jindy. Nevíte co by za tím mohlo být? Horké počasí? Nebo to může být i něco v těle? Podotýkám, že jsem byla letos na potratu pomocí potratové pilulky, ale v lednu, mohlo by to způsobit tak dlouhodobé hormonální rozladění? Nevíte co by mohlo zabrat, už jsem se chystala k lékařce pro zineryt, ten mi vždy zabíral ,ale váhám. Ještě mě napadá, že jsem prodělala tršku stresové období na jaře
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Aleno, potratová piluka je obrovský zásah do tvorby a hormonální regulace steroidních hormonů.  Myslím, že je to kombinace více faktorů a kromě hormonální dysbalance se také na problému určitě podílí i velmi teplé počasí a zvýšená tvorba potu, který dráždí citlivější pokožku, díky zvýšenému vylučování minerálních solí potními žlázami. Zineryt by mohl problém spíše prohloubit i když může dojít ke krátkodobému zlepšení. Raději bych vyčkal  2-3 měsíce. Věřím, že se vše samo upraví.
Parafarmacie
Dobrý den, můj dotaz bude asi úsměvný v těchto dnech, ale nevím, co si počít. Totiž neustále se potím, ale POUZE v obličeji, na hlavě a ve vlasech.! Jednám se zákazníkem a tečou mně čůrky potu po tvářích...vypozorovala jsem, že se to zhorší, když sním něco sladkého, ale možná je to jenom domněnka. Vlasy si musím fénovat každý den, což pro ně také není dobré. Snažím se v práci přežít i tak, že si ponořím ruce po lokty do umývadla se studenou vodou, klimatizaci nemáme. A dotazy - odkud jsem přiběhla nebo utíkala - už ani nevnímám. Nemáte prosím nějakou radu, co s tím nebo proč se to děje, případně, co zakoupit v lékárně ? Děkuji za odpověď.
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Petro, jsem na tom asi ještě hůře. Navíc mi tečou čůrky potu po hlavě když si pochutnávám na klasické svíčkové, nebo jím pokrm, kterého je součástí hořčice. Před lety přišel do lékárny mladý muž, který chtěl něco proti pocení. Po krátkém vyptávání jsem pochopil ,že je to jen aktuální problém a  navrhl jsem mu, ať si zkrátka sundá svetr. Nadšeně poděkoval za radu a odešel. Asi za hodinu se do lékárny vrátil s tím, že jsme skvělá lékárna a že nás bude všude doporučovat. Zvýšené pocení ale může být i důsledek  postprandiální termogeneze, která vede ke ztrátám nadbytečné energie po konzumaci jídla, kterou tělu nepotřebuje a není schopno uložit do tukových zásob. Skromný ale pestrý jídelníček může mít smysl.  Jíme většinou příliš. Máte-li nadváhu, určitě je dobré váhu snížit. Pomáhá to trochu řešit i obtíže související s termoregulací při takto extrémním počasí. V zimním počasí ale můžete zase snášet hůře  chlad a silnější svetr je pak  racionálním řešením.
Parafarmacie
Dobry den.. můj šestnáctiletý syn má odmalička propad hrudníku.. myslím že se to jmenuje Harrison rýha ..bohužel na internetu moc odkazu není ..asi před dvěma lety u lékaře nam bylo sděleno.. že v 16ti letech může absolvovat operaci na vyrovnání tohoto defektu že prý tato operace není nijak nebezpečná... nyní se této operace začal dožadovat.. Jako matka se toho samozřejmě velmi bojím protože na zcela bezpečné operace nevěřím.. kor když jsou poblíž orgánů jako je srdce a plíce.
Také se mi nezdá.. že už by se v 16 přestal vyvíjet. Budu Vám velmi vděčná za Vaš názor.
Naďa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Naďo. Zrovna tohoto zákroku bych se tolik neobával a pro syna může být velmi důležitý. Pomozte mu to prosím vyřešit. Věk, který je pro operaci vhodný je spíše individuální. Možná by vám základní informaci podali na nejbližší chirurgické ambulanci, či na odděleních hrudní chirurgie fakultních nemocnic. Omlouvám se, ale nic konkrétního o tom nevím a nikdy jsem ve své praxi tento problém s nikým neřešil.
Parafarmacie
Dobrý den,
chci se zeptat na Váš názor na použití plasmy v estetické dermatologii. V jedné nejmenované klinice mi nabídli použití vlastní plazmy na obličej, na drobné pupínky na čele (ne úplně pravé akné). Nevím zda to mám podstoupit, vlastní plazma se má vstřikovat jehlami do kůže a tím vyhojit pupínky. Doposud když jsem měla problém tak jsem používala na tyto kožní projevy Zinerit. Co si o tom prosím myslíte?Děkuji
Anita
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si Anito, že  to má mnohem blíže k šarlatánství než k medicíně. Je to velmi podivný postup. Předpokládám, že cena bude vysoká.
Parafarmacie
Dobrý den,
chci se zeptat na vaše zkušenosti s krémem Skinoren na drobné pupínky. Je mi již přes 30 a stále se mi dělají drobné pupínky na čele. Občas mám klid hlavně v zimě a teď v létě je to horší. Nejvíc se mi dělaly po vysazení antikoncepce. Kamarádka doporučovala právě Skinoren. Jaký je Váš názor na tento krém.
Karolína
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Karolíno. Ten je vhodný. Ne vždy je ale účinný. Stojí zato ho vyzkoušet.
Parafarmacie
Děkuji za rychlou odpověď.Výrůstky mám v bederní páteři,ale po těch podvodních masážích mě bolela páteř celá-krční i ramena.
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Není divu. Myslím, že to byl nevhodný postup. V klidovém období by se mohly podvodní masáže opatrně použít, ale spíše bych volil pravidelné cvičení s odborníkem, pokud by to bylo možné. 
Parafarmacie
Dobrý den.Můžete mi prosím poradit? Mám špatnou páteř-výrustky v oblasti bederní páteře,degerativní změny.Byla jsem na rehabilitaci.Dostala jsem magnetoterapii a podvodní masáže.Masáže mi nesedly,hodně mě bolela z nich páteř..Rehabilatační lékař doporučil suché teplé obklady,hřejivou mast a do 3 týdnu že by to mělo odeznít.Je pravda,že teď po 2 týdnech se páteř dostala do normálu,ale stále mi buší srdce. V rámci preventivky chodím na kontroly i EKG a se srdcem nebyl žádný problém.Taky jsem prožila stresovou situaci,ale ta také už pominula.Srdce nebuší stále,jen občas a taky se dost potím.Může to být také od páteře?Co by jste mi poradil? Děkuji za radu.
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Věro. Suché a teplé (spíše až horké) obklady mají smysl a  pomohou svalstvo kolem páteře uvolnit a prokrvit, pokud je aplikujeme intenzivně po delší dobu. 30 minut je absolutní minimum. Podvodní masáže vhodné nejsou a mohou poškození páteře v akutním stavu jedině zhoršit. Magnetoterapie musí být volena ve vhodný čas. V jaké oblastí páteře výrůstky máte? Bušení srdce a pocení je známka zvýšené aktivity sympatického nervového systému. Může být způsobeno zhoršenou funkcí štítné žlázy,  dlouhodobější psychickou zátěž i drážděním míšních nervů a následně i centrálního nervového systému, nebo podobně třeba díky oční vadě a nevhodnou korekcí zraku. Zvýšené napětí sympatiku podporuje také káva a pravý čaj, či energetické nápoje. Doporučuji se jim nyní vyhnout. Příčinou bušení srdce ale může být i reakce na teplé počasí,  kdy nedostatečným příjmem vody dochází k dehydratací organismu a ke zhoršení termoregulace. Dbejte opravdu nyní i na dostatečný příjem vody a minerálních látek. Doporučuji vypít hned ráno po probuzení 500ml vody či neslazené minerálky s vyšším obsahem sodíku (Poděbradka).