Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Parafarmacie
Dobrý den, dcera 5 let je po úrazu a rehabilitační lékař doporučil přidat do stravy hořčík a B komplex. Hořčík jsem koupila ve formě ovocného sirupu(roztoku) a B komplex tabletky. Chtěla bych se zeptat, zda je důležité v kterou denní dobu doplňky jí, vzhledem k jídlu apod. Zda je může jíst dohromady nebo zvlášť. Děkuji moc za zprávu. Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Není Evo. Jaký je prosím obsah hořčíku v sirupu a kolik horčíku obsahuje denní dávka? Bude-li užíváno společně, dbejte na dostatečné zapití vodou.
Parafarmacie
Dobrý den p. Staněk. Chci se zeptat, je pravda že vitamin E přispívá k lepšímu vstřebávání železa v těle? Jsem anemická.
Jitka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Není, Jitko. Je to klamavé tvrzení a ani si nedovedu představit mechanimus, kterým by to bylo možné. Odkud tuto informaci máte?
Parafarmacie
Přesné složení preparátu Allnature na vlasy:
Pomocné látky: dikalcium fosfát, mikorktystalická celulóza, stearát hořečnatý, křemík. Dále sójový lecitin 40 mg, zinek 10 mg, vitamín C 30 mg, železo 9,64 mg, Lcholin bitartát 20,2 mg, vitamin E 10 mg, vitamin B3 18 mg, kyselina 4-aminobenzoová 10 mg, Lmethionin 7,5 mg, Llysin monohydrochlorid 15 mg, vitamin B5 12,09 mg, vitamin B6 4,029 mg, vitamin B1 1,69 mg, vitamin B2 1,6 mg, vitamin D3 0,0025 mg, vitamin A 0,089 mg, vitamin B12 0,001 mg, selen 0,0315 mg, biotin 0,01 mg. Má se brát jedna tableta denně. :-)
Bára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Složení je v pořádku, Báro a doporučuji tento doplněk stravy užívat.Jestli vyloženě netrpíte anémii, asi bych úplně raději vysadil Maltofer. 10mg  obsažených v tomto doplňku může být dostatečné doplnění do jídelníčku, pokud se nevyhýbáte konzumaci masa. Maltofer má velmi vysokou dávku a užívání dvou tablet za den by mělo mít jasné opodstatnění. Železo rádo tvoří cheláty a může ovlivńovat využití léčiv které užíváte. Můžete mi o tom napsat něco podrobněji?
Parafarmacie
Jaké přípravky byste doporučil na léčbu akné? Děkuji
Šárka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jaké problémy s akné máte, Šárko? Kolik je vám let? Užíváte hormonální antikoncepci?
Parafarmacie
Dobrý den, pan PharmDr. Staněk, chci se zeptat na doplněk sorbifer durules. Paní doktorka mi ho chtěla předepsat ale nedostali jsme se k tomu. Měla jsem si přijít pro recept , prý mám anemii. Všechny výsledky za poslední rok uváděli nízký obsah železa v krvi. Teď jsem ale byla na odběrech a železo bylo v pořádku. Jak je možný že to takhle kolíše? Po prvně jsem ho měla dost a paní doktorka byla spokojená. Ačkoli jsem ho začla teď brát, cítím bolesti v břiše. Tomu se asi nedá vyhnout. Taky mi padají vlasy. Pečuju teď na to dávkování a uvidim co se bude dít s mými vlasy. Prý by se to mělo zlepšit. Dá se anemie nějak vyléčit? Nebo prostě na nějakou dobu usne a pak se zas objeví? Ďekuju
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nižší obsah železa, mohl souviset s tím, že odběr krve byl proveden po menstruaci, Lucie. Zároveň může souviset i s jeho nedostatečným příjmem. Sorbifer Durules je zatím léčivem a měl by jít koupit i bez lékařského předpisu. Kdyžtak mi někdy napište, jaká hodnota byla naměřena, abych si udělal představu, zda je skutečně nízká, nebo jen trochu snížená, oproti doporučovanému rozmezí.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore chtěla bych se zeptat. Dcerce (rok) pár dní slzí jedno očičko. Má mírně slepeny řasy ale oko nehnisá. Zřejmě je jen podrážděné, tedy doufám :) Mohu použít ocuflash? Kolik kapek mám kapat? Jak dlouho? A preventivně i do druhého oka? Může to být první příznak třeba zánětu spojivek či něco podobného? Děkuji.
Klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Kláro,  použil bych kvalitní gázu ( která neuvolňuje vlákna) a tu bych namočil do vlažné převařené vody. Oči bych  dcerce vždy ráno ev. i častěji hodně namočenou gázou vytřel. Vodu bych použil vždy novou. Ocuflash by vadit neměl, ale byl bych pro přirozenější jednoduché řešení. 
Parafarmacie
Dobrý den, Od doby, co jsem začal užívat tribulus mi nějak hapruje akné věk (27). Je možné, že je to opravdu tím? ps: na akné jsem trpěl vždy, rychle se mi mastí pleť. Vlastně ani nevím, k čemu je skutečně dobrý. Asi spíše na tu erekci (ve vyšším věku), ale svaly ani větší sílu, více energie mi přijde že nemám, akorát boláky.
Radim
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si Radime, že tribulus v doporučeném dávkování není užitečný na nic. Proto si nemyslím, že vám zhoršil akné. Kdyby jste zjistil jednoznačnou souvislost, určitě to do Poradny napište i s názvem výrobku. Je to ale hodně nepravděpodobné. Saponiny obsažené v rostlině mají slabou hormonální aktivitu a denní dávky standardizovaného extraktu by musely být mnohem vyšší, než doplňky stravy obsahují. Často je do tobolek použita jen rozemletá rostlina ( jednotlivé kultivary ale mohou obsahovat výrazně vyšší podíl konkrétního saponinu). Někdy se může jednat o padělky, či velmi amaterské výrobky. Zejména tehdy, je-li používán podomní prodej, či telemarketing. Tribulus se relativně úspěšně používal v některých zemích ve veterinářství.  Dílčí odborná sdělení ale na mě nepúsobí přesvědčivě ani v tomto případě.
Parafarmacie
Předně děkuji. Gastroskopie byla provedena a chronická gastritis byla potvrzena. Ovšem nebyly prokázány protilátky proti parietálním buňkám, anemický nejsem a vnitřní faktor prý v pořádku. Zdá se, že ta gastritida asi vznikla následkem alergie na mléko a lepek, toto jsem vysadil a dietu opravdu dodržuji. Užívám akorát Bisocard 2,5 mg.

Užívám před jídlem jablečný ocet ve vodě, ale zatím to nijak nepomáhá. Myslíte, že by lépe pomohl čaj z hořce nebo přípravek Betain hydrochlorid? Mám pochybnosti, jestli tyhle věci žaludku neuškodí... Asi rok jsem byl bez potíží a teď asi týden mě po jídle trápí silné tlaky v podbřišku.
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je velmi těžké něco rozumného poradit, Jiří. Kdysi se vyráběl Acipepsol, který na někoho dopře fungoval. Pokrmy s vyšším obsahem škrobu, nebo bílkovin vám budou dělat problém celý život a vyprazdňování žaludku bude zpomaleno.  Někdy může pomoci kuchyňská úprava, někdy může mít smysl zapíjet pokrm vodou s citronem, či vodu s citronem použít před jídlem, aby došlo k výraznějšímu štěpení škrobu a bílkovin, či alespoň k jejich denaturaci. Vzhledem k postižení žaludku si však  myslím, že pití kyselejšího nápoje před jídlem nesplní svůj účel. Zkuste také kapky Underberg. Mohou někdy pomoci. Pomoci mohou i trávicí enzymy jsou-li užívány ve vhodnou dobu a v dostatečném množství. Doporučené dávkování nemusí být vždy dostatečné.
Parafarmacie
Vážený pane doktore, potřebuji něco konsultovat ohledně trávení. Byla mně vyšetřena funkce pankreatu: alfa amylasa je 1,17 ukat/l (ref. meze: 0,47-1,67), AMS pankreatický iz. 0,44 ukat/l (meze: 0,22-0,88). Problém je, že se mi po každém jídle asi 1,5h po požití dělá dosti těžko z podbřišku, asi po 2h se to lepší, ale neodezní to úplně. Jím dietně, nic mastného ani tučného, dělá se mi zle i po suchém rizotu se zeleninou. Potravní alergie to není, dietu přísně dodržuji. Plynatost ani nadýmání se po jídle neobjevuje, stolice je pravidelná, formovaná, norm. vzhledu, průjem není.

Myslíte si, že lze snížení funkce pankreatu spolehlivě vyloučit? Dělá mi to starosti. Může tyto potíže způsobit příp. snížená kyselost žaludku nebo mikrobiální nerovnováha ve střevu? Je fakt, že na sníženou kyselost žaludku trpím, mám chronickou gastritidu. Děkuji za Váš názor.
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Jiří. Slinivka bude asi pracovat normálně. Snížená kyselost žaludku zásadně ovlivňuje trávení živin ( škrob, bílkoviny).  Tím dochází k pomalejšímu vyprazdňování žaludku. Snížená kyselost ovlivňuje i hormonální regulaci celého procesu trávení. Zde bude pravděpodobně hlavní  problém. Užíváte nějaké léky? Gastroskopie byla provedena a chronická gastritida potvrzena?
Parafarmacie
Děkuji za podporu mého návrhu, manžel to musel uznat, že suché teplo pomůže. Bohužel na jeho reakci - proč mu to tedy nezlepší slunko, když hřeje a on by se opaloval - jsem neměla argument, jen to, že pokud je v těle zánět, tak na slunce nikdy ! I tak děkuji.
Blanka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Sluneční záření  nepůsobí místně a do hloubky. Ochlazování těla potem snížuje také výrazně teplotu na povrchu kůže. Určitě to není totéž. Je to značně jiný zdroj tepla. 
Parafarmacie
Dobrý den, máme s manželem takový spor - kdy používat na zánět nebo bolavé místo chlad nebo naopak hřejivou emulzi a podobně ? Bolela ho záda a zřejmě plotýnka dráždila nerv, chtěl si dávat v těchto vedrech studený nevodový obklad, já jsem byla spíše pro suché teplo. Rozsudte nás prosím. Děkuji.
Blanka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Já jsem jednoznačně pro suché teplo také, Blanko. Chlazení má význam pouze u akutního stavu, kdy dochází k rozvoji zánětu a otoku ve svalové tkáni, či kloubu ( pohmoždění, píchnutí hmyzem, distorze kloubu...).  V tomto případě to může stav jedině  zakonzervovat,  nebo ještě zhoršit. Působením chladu dojde ke svalovému stahu a ještě k většímu útlaku přislušného nervu. Suché teplo  naopak vede k uvolnění  svalové kontrakce, které je nezbytné, aby se záda přirozeně porovnala, vyvarujeme-li se nevhodných pohybů a neadekvátní zátěže.
Parafarmacie
Dobrý den, měřím 165 cm a vážím cca 53kg.Potřebovala bych nabrat alespoň 3kg.Jím pětkrát denně a většinou má strava vypadá následovně: Snídaně- bílé pečivo, sýr, koláč, banán, nebo jiné ovoce. svačina-jogurt, oběd-nějaká omáčka, minutka apod.. svačina sušenka, večeře, teplá, či např.chleba s pomazánkou atd.. Po práci si dá se říci nedokážu odpočinout nic nedělat, špatně spím a o víkendech sportuji. Poradíte mi prosím jak jídelníček upravit? Pomohou např.tvarohy, sacharidové nápoje atd?Doporučíte mi konkrétní? Mockrát děkuji Š.
Štěpánka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jídlo musí být pro vás dobře stravitelné, Štěpánko. Je třeba se zaměřit nejen na velikost porcí a tedy na výživovou hodnotu, ale také na kuchyňskou úpravu. Volte alespoň dva teplé pokrmy za den. Doporučuji zařadit obilninové a luštěninové kaše (lušteniny mixujte) i třeba běžné pudinky. Ovoce strouhejte tam, kde to jde. Třeba si udělejte na svačinu strouhanou mrkev s jablkem a přislaďte si to. Nezvyšujete příjem tuku nad 30% z celkové energetické hodnoty jídelníčku. Energetický příjem zvyšujte zejména zvýšeným příjmem škrobu (sacharidů) t.j. zvyšte porce běžných příloh, preferujte bílé pečivo. Dbejte na dostatečný příjem bílkovin. Jídelníček plánujte na jeden týden dopředu.  Je možné zařadit jedno pivo 500ml, nebo 100ml vína za den. Výživovou hodnotu sledujte cestou www.potravina.cz.  "Dohnat" energetickou a výživovou hodnotu lze tyčinkami DietLIne Sport Megapower. Výživové hodnoty nastavte na počátku dietního režimu takto : T:80g, S:330g, V:15g, B:90g.
Parafarmacie
Vážený pane doktore. Obracím se na vás se svým problémem. Pro zánět mi byl odstraněn zub a předepsán Amoksiklav 625mg 1po8hod. Dále Nimesil proti bolesti. Je možné snížit vedlejší účinky /průjem/ ?? Děkuji
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Věro. Přeji vám, aby bolest co nejrychleji ustoupila a rána se dobře hojila. Jestli vám Amoksiklav způsobit průjem, doporučuji užívat Smectu 4 sáčky za den ( 2-1-1). Měla by trávicí ústrojí zklidnit. 
Parafarmacie
Dobrý den, odpovídám na vaše otázky. Nesportuji, pouze si 1-2x v týdnu zacvičím. V práci většinou sedím, pracuji v kanceláři. V minulosti jsem měla levé koleno v ortéze, když jsem se v noci bouchla do zdi vedle postele. Noha neotéká nikde. Jen mám takový výrůstek jakoby u kolena, ale nijak nebolí. Mám skoliózu páteře, proto také cvičím 1-2x týdně. Dále mám štítnou žlázu, alergii a astma. Je mi 20, měřím 169 cm a vážím 50 kg. Obtíže mám už od dubna 2017. Většinou to není ale každý den, ale tak 2-3x za týden a opravdu jen v poloze na boku. Moje paní doktorka si neví rady co by to mohlo být, tak se snažím zjistit víc tady. Děkuji
Tereza
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Problém bude asi souviset s tím úrazem, Terezo. Podle uvedené tělesné hmotnosti může hrát roli i výživa a deficit některých esenciálních látek. Může to pak mít vliv na hybnost kloubu a na funkci okolních svalů. Doporučuji se objednat k ortopedovi, aby nedošlo k vážnějšímu poškození kloubu, které jednou  povede ke zbytečné kloubní náhradě. Výrustek, pokud je měkký a malinko putuje, může být gangliom. Ten se odstraňuje velmi snadno a je neškodný. Může mít ale na správnou hybnost nohy vliv a může utlačovat okolí při spánku ( nedokrvení, špatná inervace) . Bylo by dobré, aby nohu viděl chirurg, nebo ještě lépe ortoped.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, mám takový menší problém. V noci se mi stává, že mě chytne křeč v koleni, koleno je tvrdé,ztuhlé, nejde s nim moc pohnout, stává se to pouze, když ležím na boku, při poloze na zádech či břiše se to zlepší. Bolest někdy stupňuje a prochází až přes holenní kost ke kotníku. Nejvíc bolí to koleno, holenní kost méně, a pak kotník. Je to neskutečná bolest, opravdu ztuhlá noha. Nevíte prosím, co by to mohlo být? Moje praktická doktorka mi jen řekla, že to slyší poprvé a to bylo vše. Děkuji za odpověď.
Tereza
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Sportujete, Terezo? Namáháte nohy ve stoje při práci? Měla jste v minulosti úraz na této noze, nebo ji jednostranně namáháte? Otéká noha v kotníku či v koleně? Problémy s páteří žádné nemáte?  Kolik je vám prosím let? Jak dlouho tyto obtíže máte?
Parafarmacie
Dobrý den! Co byste doporučil při nedostatku železa? Raději bych něco, co se přirozeně vyskytuje ve stravě, nebo něco na přírodní bázi. Budu brzy kojit. Děkuji!
Lýdie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nejlepším zdrojem je tzv. hemové železo. To je takové, které bylo součastí hemoglobinu -krevního barviva. Výborným zdrojem je tedy maso a  jeho prokrvenější druhy. O dostupnosti železa z rostlinných zdrojů toho víme jen málo. Záleží také na tom, jak je rostlinný materiál kuchyňsky upraven. Obecně lze předpokládat, že je výrazně nižší a studie to potvrzují. Z doplňků stravy bych doporučil Ferrocento. Z léčiv pak Sorbifer Durules.
Parafarmacie
Dobrý den, nedávno jsem byla na koupališti a řízla jsem se o něco ve vodě. Bylo to jen říznutí na palci a tak jsem to nechala být a pár dní na to jsem byla doma bez ponožek. Pak mě, ale palec začal tlačit a v ráně bylo něco jako kuří oko, ale nejsem si jistá. Je to bíložluté. Začala jsem tedy si nohu oplachovat a mazat přípravkem : Duofilm každý večer, ale vždycky se to o trochu zvětšuje. Nevím co to je. Jestli to je bradavice, kuří oko nebo hnis fakt nevím a proto potřebuji poradit co to je a jak se mám léčit.
Amelie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Možná by to chtělo navštívit chirurgickou ambulanci, Amelie. Duofilm bych určitě nyní nedával. Spíše se zdá, že ránu by chtělo rozříznout a vyčistit. Je okolí zarudlé,  oteklé a teplejší? Hnis lze možná již vytlačit. Chce to určitě pečlivé ošetření. Jako desinfekční prostředek bych použil Betadine roztok ,nebo Jodisol pero.
Parafarmacie
viz. předešlý dotaz - PMS
Děkuji mnohokrát za radu a včasnou odpověď.
Dominika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Přejí vám hodně zdraví, Dominiko.
Parafarmacie
viz. můj předešlý dotaz...Paní doktorka řekla, že pokud mi nevadí větší krvácení není třeba zatím nijak řešit...chodím na pravidelné kontroly. ..
Dominika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobře Moniko. Sama můžete postupovat pouze metodou pokusu a omylu. Jiná možnost není. Je otázkou, za co může hormonální dysbalance a za co děložní myomy. Důležité je posoudit i historii  vašich obtíží, kterou neznám. Jestli nemáte problém  se včelími produkty, zkuste Arkokapsle Mateří kašičku, která má estrogenní aktivitu.  Věřím ve vysokou kvalitu této mateří kašičky a její relativně standartní složení. To není snadné docílit. Užívejte ráno s jídlem dvě tobolky a večer jednu tobolku od druhého týdne menstruačního cyklu. Nepřidávejte již žádný doplněk stravy včetně čaje z kontryhele. Předpokládám, že neužíváte žádné léčivo s estrogenní či gestagenní aktivitou. Uvidíme, jak proběhne další cyklus.  Třeba se trefíme.
Parafarmacie
Dobrý den, je mi 46 let, trápí mě PMS. Bolesti břicha, zad a citlivá prsa i 6 dní před plánovanou menses.Někdy i zpoždění menses 5 dní. Následně silná menses, myomy...Takže tak 12 dní v měsíce se necítím dobře.Můžete mi poradit nějaký doplněk, vitamíny, který by byl cenově dostupný..Z bylinek piji čaj pro ženy s kontryhelem.Děkuji
Dominika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Rozumím tomu dobře, že vám byly zjištěny děložní myomy, Dominiko? Navrhl gynekolog nějaký postup?
Parafarmacie
Vážený pane doktore,nemám otázku,ale chtěla bych Vám poděkovat za poradnu,kterou pečlivě pročítám a už jsem několikrát použila Vaše rady jak pro sebe,tak i pro širší rodinu. Třeba teď, oční kapky Hypromelóza P,jsou opravdu super.Jste člověk s vysoce odborným a hlavně velmi lidským přístupem k nám laikům.
Děkuji
Alena
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Elektronická komunikace je trochu provizorní řešení, Aleno. Nejlépe se samozřejmě radí, pokud je dobře znám zdravotní stav a lze posoudit všechny souvislosti. Snažím se však poradit co nejlépe bez bočních úmyslů a pokud se někdo ozve jako vy, nelitují svého času dvojnásob.
Parafarmacie
Děkuji pane doktore váhu si spíše hlídám, mám 50 kg na 160 cm, snižovat tedy váhu nehodlám :-) pro vysvětlení PPP znamená porucha příjmu potravy
Anita
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Při skromném jídelníčku jsou doplňky stravy s obsahem vitaminů a minerálních látek na místě, Anito. Nemusí se vždy jednat o komplexní multivitamin- multiminerál. Nemusí být také ideálním řešením. Volba vhodného doplňku by měla vycházet z co nejpřesnější znalosti výživového složení jídelníčku ( nikoliv jen teoretické energetické hodnoty) a aktuálního zdravotního stavu. Vaše váha se zdá momentálně jako ideální, pokud se i dobře cítíte.
Parafarmacie
Dobrý den,
doporučil by jste mi nějaký konkrétní přípravek, který by byl vhodný při plánování miminka? Vím, že by měl mít kyselinu listovou, ale asi bych chtěla něco trošku komplexnějšího, neboť nemám úplně pestrý jídelníček (v minulosti PPP). Děkuji
Anita
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nejlogičtější je jídelníček trochu upravit, Anito. Jestli máte nadváhu, snažte se váhu snížit. Mějte dostatek tělesných aktivit. Velká nadváha pak může snížovat pravděpodobnost otěhotnění, protože se kvalita vajíčka významně mění. Zvýšený příjem kyseliny listové nemá na samotné oplodnění vajíčka žádný vliv. Její zvýšený příjem během těhotenství snižuje riziko poškození neurální trubice u novorozenců.  2-3x do týdne užívejte komplexní multivitamin-multiminerál. Např. Additiva, nebo DietLine VitAmin. Těším se, že se brzy ozvete s radostnou zprávou!
Parafarmacie
Dobrý den! Za přibližně 6 týdnů bych měla porodit druhého syna. U prvního jsem měla velké problémy se nějak rozkojit a úplně se to nepodařilo, dokrmovala jsem sunarem. (Příčina byla především ve stresu, že malý nepřibíral, a doktoři mi vnutili dokrm.) Už jsem přece jen zkušenější a ráda bych podpořila laktaci hned v počátku. Co byste mi doporučil? Ricinnus comunis? Nějaké bylinky?
Dora
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Doro, nemohu vám doporučit žádný přípravek. V řadě případů, tak jak jste přesně uvedla, hraje velkou roli  i psychické rozpoložení maminky. Proto může někdy pomoci i placebo, jak je tomu v případě Ricinus communis.Svoji roli hraje i průběh porodu, vhodné stravování a dostatečná hydratace organismu. Třeba při dlouho trvajícím porodu může být maminka dehydratována a  určitou měrou demineralizována a to pak vede k počátečním těžkostem, které mají velmi přirozenou příčinu.   
Parafarmacie
Dobrý den, existuje nějaký přípravek, který by nezruinoval mou peněženku a přesto by obsahoval selen, zinek, omega 3, B2, C, E v jednom preparátu?
Léčím se se ŠŽ a polykání léků mi dělá dost problém. Děkuji za odpověď Lenka
Lenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Lenko., Aby tableta obsahovala vše, co jste uvedla, ve významném množství, tak určitě ne. Mohla byste ale zkusit StrongImun od firmy Pharma Suisse....
Parafarmacie
Dobrý den,¨
prodělala jsem bulimii s anorexií, dnes jsem dá se říct v pořádku, jen se hlídám v jídle. Chtěla bych miminko, nicméně je pro mě vzhledem k minulé chorobě celkem nepříjemné hodně přibrat. Dejme tomu 10 kilo chápu, ale potkávám spousty žen, které naberou brutálně, kolem 20-25 kg, některé tvrdí, že to je z ničeho, že nic víc nejedí. Chci vědět, zda je to tak těžko ovlivnitelné, myslím to přibírání. Měla jsem za to, že když jí žena normálně, tak přibere jen to nezbytně nutné. Vstupuje do toho ještě něco jiného? Jen doplním mám 33 let vážím 50 na 160 cm a menstruaci mám pravidelnou
Alenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Alenko, samozřejmě je to ovlivnitelné a normální nárůst váhy během těhotenství  je okolo 10 -12 kg. Ten by měl být  pozvolna patrný až od druhého trimestru. Vyšší nárůst váhy nelze zpravidla ospravedlnit a je způsoben  nevhodným jídelníček a nevhodným životním stylem. Nepřiměřený nárůst váhy zvyšuje riziko porodních i poporodních komplikací a je velkým nebezpečím jak pro maminku, tak pro miminko. Určitě těhotenství neodkládejte a nemějte obavy. Nepochybně si s jídelníčkem poradíte. 
Parafarmacie
Dobrý den, v předešlých dotazech doporučujete na růst vlasů přípravek Paralékárna Methionin Plus, bohužel jsem ho nikde nesehnala. Čím ho mohu nahradit? Ráda bych urychlila růst vlasů, pomohl by kolagen? Děkuji za radu.
Michaela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Momentálně je vyprodaný, Michaelo. Kolagen může mít také smysl. Spíše ale ovlivní fyzikální vlastnosti vlasu jako je pružnost a pevnost.  Vlasy se mohou přestat  zcela lámat. Vliv na růst může mít tehdy, jestli není příjem bílkovin optimální. Kombinujte ho s obyčejným Biosilem. Ne s Biosilem H. Zkuste třeba Gelantinu Intensive, kde snadno dosáhnete příjmu 10g kolagenu za den ( připravujte v šejkru). Tento kolagen je vyjímečně dobře využitelný. Je to jedna z kombinací, se kterou máme pozitivní a letité zkušenosti.
Parafarmacie
Dobrý den. Chci se Vás prosím zeptat, jaké jsou projevy zahnívání potravy ve střevech? Dá se nějak poznat, že k tomuto problému nedochází?

Děkuji za Váš čas.
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jiří. Ve střevech nic nezahnívá. Střevní peristaltika posunuje tráveninu stále dále. Střevo je růžovoučké a čisté,  budeme-li delší dobu lačnit. V případě divertikulózy se ale může trávenina zadržovat ve výchlípeninách střeva (divertiklech). To pak může způsovat i vážné obtíže jako je střevní zánět. V případě vážnějších trávicích obtíží je vždy dobré provést koloskopii a vyloučit vážnější onemocnění, či funkční poruchu.
Parafarmacie
Dobrý den,
chci se zeptat, zda je Pharmatex spolehlivou antikoncepcí? Děkuji
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
100% spolehlivou určitě není a je lepší ji kombinovat s kondomem.
Parafarmacie
Dobrý den,mohu jako kojící matka užívat spirulinu? Byla mi doporučena v dávce 2x denně 10 tablet. Děkuji.
Ivana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Určitě. Nemůže vám uškodit pokud je z dobrého zdroje. Spirulina ale není nijak bohatá na výživné látky a málo toho víme i  o jejich skutečné využitelnosti pro lidské organismus. Jestli se nestravujete dostatečně pestře, je třeba změnit  běžný jídleníček. Spirulina je jen okrajovým doplňkem stravy do našeho jídelníčku a konzumovat 20 tablet za den není příliš snadné. Bohužel je to nutné, aby měl příjem spiruliny vůbec nějaký smysl. Vynaložená investice  není adekvátní propěchu, který může konzumace spiruliny  reálně přinést a je lepší investovat do čerstvé zeleniny a ovoce.

Parafarmacie
Dobrý den,existuje levnější varianta nebo na předpis...léku Vagisan? Děkuji
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jaké obtíže máte, Marie? Jestli se jedná jen o  problém intimního soužití s partnerem, použijte Doer lubrikační gel a vše bude v pořádku.
Parafarmacie
Dobrý den, ráda čtu Vaši poradnu, je rozhodně přínosem ! I já se na Vás chci obrátit s prosbou o radu - již druhým rokem, přesně v červenci , dostanu zánět sedacího nervu a celé prázdniny / jsem učitelka / se dostávám z tohoto nepříjemného stavu..Je to tím, že se můj pohyb zmenšil, jsem lenivější, dopřávám si lenošení s knihou, případně, že mám zánět v zubu, který budu až říjnu trhat ?Rozhodně jsem neprochladla. Které léky s protizánětlivým účinkem byste mně navrhl ? Oramelox, který mně předepsali, vůbec nepůsobí, takže další obstřik, podobně jako loni. Jsem z toho unavená. Mnohokrát děkuji za odpověd.
Karin
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Karin. Není to třeba způsobeno židlí nebo křeslem, na kterých v době volna nyní více sedíte?  Hledal bych nějakou jednoduchou příčinu po které se zánětlivý proces výrazně zhorší. Může to vyvolat i sezení na chladnějším místě, které využíváte ve chvílích odpočinku. Jako první krok bych volil lokální ošetření. Sám většinou lidem připravuji krém s 10% metylsalicylátem. Může ale dobře pomoci hřejivá, či chladivá Emspoma a masirování okolí bolestivého místa.  Nevím jak je stav závažný. Obstřiky většinou uleví, ale problém prohloubí  a zlepšení stavu nastává o to později. Jako druhý krok bych volil čípky s obsahem diclofenaku (50-100mg).  Je důležité, aby byl nástup účinku velmi rychlý. Zároveň se vyloučí riziko místního poškození žaludeční sliznice. Většina protizánětlivých léků poškozuje  žaludeční sliznici a sniznici dvanáctníku více mechanismy...
Parafarmacie
Dobry den, manzel hlidal 2 leteho synka a neuhlidal, ten si nejakym zpusobem otevrel lekarnicku, snedl nejspise nekolik granuli ( kolik nevim ale tuba je prazdna) Ricinus communis 5ch , ktere jsem uzivala na podporu kojeni, mam nejak resit ci vyjde samo? Dekuji
Klara
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ne, Kláro. Je to jeden z možných způsobů  jak se přesvědčit, že homeopatika jsou neúčinná, aniž by to pro testovanou osobu znamenalo nějaké riziko. To platí v případě, že váš malý synek netrpí nesnášenlivostí laktózy.
Parafarmacie
Dobrý den, co se Vám nejlépe osvědčilo a co byste doporučil z lékárny proti plísni nohou ? Na pohled nic není vidět, nehty se také nedrolí, ale i když nosím jen bavlněné ponožky, často je měním, také pouze kožené boty, často nohy myju, natřu Alpou, tak už po hodině chůze v uzavřené botě nohy páchnou. Dík za radu.
Jakub
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jakube. Zbavit se plísně na nohou je velmi obtížné. Je to  i z toho důvodu, že spory zůstavají v obuvi, v kobercích, na podlaze, ponožkách. Opakovaných zdrojem infekce jsou také veřejné bazény, sprchy i  členové rodiny. Ošetřujte nohy krémem Herbia a Mykoseptinem. Pokud je to možné, ošetřete nohy nedříve Herbií a za 2-3hodiny použijte ještě Mykoseptin. Obuv stříkejte Demykanem vždy večer. Po koupeli nohy vždy dokonala osušte. Používejte  i fén, nemáte-li dostatek času. Potom teprve aplikujte masti. Existují také jednoduché ohřívače bot, které je osuší. I to má velký smysl. Ideální je obuv dokonale zevnitř usušit a pak aplikovat buď Demykan, nebo  60% alkohol ve spreji, který se běžně používá k desinfekci povrchů v nemocnicích.
Parafarmacie
Dobry den pane doktore, behem 2 mesicu jsem zhubla diky ketoze 14 kg nyni jsem jiz v navratovem kroku a postupne zarazuji jidla, muzu brat na podporeni ocisty tela a doplneni mineralu a vitaminu chlorelu? Rada bych jeste enco zhubla a hlavne si vahu udrzela...Dnes bezna ko na gynekologii k memu udesu cysta na vajecniku 2 x 3 cm, nikdy jsem nic nemela,dle dr. jen sledovat za 2 mesice, doporucil mi pripravek inofolic uzivat 1-2 x denne, ze pry by mohl pomoci cyste se vstrebat ( mate nejake zkusennosti) za tyden nas ceka 14 denni dovolena v zahranici 3 hod let, nemuze to vadit? Po navratu z dovolene chci vysadit antikoncepci Asumate co uzivam a snazit se o 2 ditko, bojim se aby nebyl nejaky problem, chodim i kazdy den cvicit v ramci dietniho programu...dekuji
Marketa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Markéto, gratuluji k výbornému výsledku !  Zvýšená tvorba ketolátek doprovází každý redukční režim se sníženým obsahem energie, kdy tělo získává více energie z tuků. Ketóza není termín, který by byl u nás v humánní medicíně používán. Ve veterinářství se jedná o patologický stav. Chlorelu určitě užívat můžete. Není však při doporučeném dávkování přliš významným zdrojem minerálních látek a při přísnějším jídelníčku je lepší užívat klasický multivitamin-multiminerál a třeba ještě  doplnit zvlášť vápník,  hořčík,  nebo draslík.  Chlorela neobsahuje ani vitaminy  ve významném množstvím. Obsah denní dávky konkrétního přípravku si můžete  porovnat s referenčními hodnotami příjmu a tak si udělat správný úsudek. Není také jasné, zda jsou vitaminy pro lidské tělo dostatečně dostupné.   Chlorela je populární díky tomu, že se o ní uvažovalo jako o alternativním zdroji výživy a výzkum a publicita byly po desetiletí v řadě zemí podporovány z veřejných peněz. Osobně se domnívám, že tudy cesta nevede. Biomasa ale může být v budoucnu použita pro jiné  užitečné účely. Je jinak nepravděpodobné, až vyloučené, že uvedený přípravek by mohl vézt ke zmenšení ovariální cysty. Ovariální cysty jsou poměrně časté a nemusí ničemu vadit. Mohou však bránit otěhotnění a je možné jejich velikost zmenšit hormonální léčbou. Určitě buďte v kontaktu se svým gynekologem, aby se nic nezanedbalo.
Parafarmacie
Vážený pane doktore, všude možně se hodně diskutuje o nezdravosti bile mouky v jídelníku. Ale zajímalo by mě, zda např. omáčka připravená z bezlepkové mouky (např. kukuřičné či čirokové) je podle Vás rovněž nezdravá nebo zda to nemusí v jídelníku vadit. Jsem celiak, proto používám k zahuštění bezlepkovou mouku. Pokud se to s tímto nepřehání, je to podle Vás špatné?

Ještě se chci zeptat, zda jsou probiotika přítomna jen v jogurtech či tvarohu, nebo zda jsou obsažena i v jiných mléčných výrobcích? Děkuji Vám za odpověď.
Radomír
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Samozřejmě, že není, Radomíre. Je to jen o příměřeném množství které jíme. Hluboce vymílané mouky obsahují  prakticky pouze škrob a málo dalších výživných látek. Jsou tedy  zejména zdrojem energie, protože škrob je v tomto případě pro tělo dobře dostupný a trávicí enzymy jej mohou snadno štěpit.Ten, kdo má tendenci přibírat musí přistupovat k potravinám připravených z bílé mouky spíše jako k pamlsku. Lepek je výživově velmi cenná bílkovina, která má i jedinečné technologické vlastnosti. Kukuřičná, či čiroková mouka nemůže v plné míře pšeničnou nahradit při přípravě pokrmů, do kterých pšeničná mouka jednoznačně patří, protože dává těstu charakteristické vlastnosti (např. klasické české buchty, které si Honza nosil v ranečku a které zbaštil u první studánky). K zahuštění není pšeničná mouka nijak nezbytná a je možné ji nahradit tak, jak uvádíte.
Parafarmacie
Dobrý den,existuje něco na vačky pod očima?operace se bojím:-{děkuji za radu.Radka
Radka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si, že ne, Radko. Výrobky na tento problém se objevují a zase dost rychle mizí, protože se lidé  brzy přesvědčí, že nefungují.  I tvorba váčků může mít svoji příčinu a může souviset s oční vadou.  Ne vždy je to záležitost dědičná. Operaci bych podstoupil až po poradě s očním lékařem. Plastický chirurg by měl ale zákrok snadno zvládnout.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore. Chtěla bych se zeptat. Dcerce (rok) kapu 3x denně železo Aktiferrin. a chtěla bych vědět. Dcerku trápí zoubky a pomáhá jí Mundisal gel kterým ji mažu dásna. Mohu zároveň při podání železa hned i použít gel? Zabírá velmi rychle tak mažu téměř hned po kapnutí železa. Mohu takto podávat? Nemusí být mezi podáním železa a gelu časový rozdíl? Mohu podávat současně? Děkuji.
Rebeka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Rebeko, to je dobrá otázka a má smysl se nad ní zamyslet. Pokud  dcerka kapky zapije nalačno, sloučenina železa se rychle dostane ze žaludku do dalších částí trávicího ústrojí. Malé množství gelu se vždy dostane do trávicího traktu. Z kvantitativního hlediska  ale nemusí být zanedbatelné  k tomu, aby došlo k vazbě mezi železem a gelem, či k narušení železnatého komplexu. Vazba nemusí být nijak pevná, ale může to stačit k tomu, by se využitelnost snížila. Gel může vytvořit i fyzikální barieru na  povrchu železnatého komplexu v trávicím traktu a tak omezit absorpci železa.  Jinak si myslím že tuto potenciální interakci nikdo  nikdy nezkoumal a mezi aplikací gelu a Aktiferrinu bych  rději udělal přestávku jednu hodinu. 
Parafarmacie
Asi před třemi týdny jsem pomáhala kamarádce na stavbě, klopýtla jsem na schodech a "sekla" se do holeně kousek nad chodidlo. Neudělala se mi kupodivu modřina, ale místo bylo velmi bolestivé, chladila jsem ho. Asi za tři dny noha od kotníku dolů natekla, použila jsem octan, nastalo jen mírné zlepšení, za 2 dny opět otok. Pak jsem musela ujít 7km a zázrak- noha splaskla! Těšila jsem se předčasně, další den natekla zas. Stáhla jsem obinadlem, usoudila jsem, že se tam mohla ucpat nějaká cévka, noha nebolí a tak jsem i bez lékaře nasadila warfarin, mám pár tabletek, / kdysi jsem brala na žilní trombózu v lýtku druhé nohy / beru půlku už 4.den. Otok se výrazně zmenšil, nevím ale jak dlouho ještě warfarin brát. Jsme ted mimo města s lékaři, nevím, co jiného použít. Poradil byste prosím ? Děkuji za odpověd. - otázka upravena poradcem
Draha
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Použití Warfarinu může být racionální  medicínský postup, Draho. Je jasné, že prokrvení dolních končetin není v pořádku. Je třeba to řešit po dohodě s lékařem. Doporučuji dlouhodobě užívat Paralékárna Flavonoidy 2x2 tablety za den. To by mělo pomoci lepšímu prokrvení dolních končetin. Tím dojde k lepšímu okysličení tkání a  jejich lepšímu zásobení výživnými látkami, které jsou nezbytné pro jejich správnou funkci. Používejte vhodnou obuv např. Dr.Luigi, Bama. Nechoďte naboso, abyste se vyvarovala náhlým změnám teplot. Komprese nohy má smysl. Musí se to však dělat správně..Přeji hodně zdraví a nedkládejte návštěvu lékaře.
Parafarmacie
Dobrý den, poradil byste mně prosím ? Brní mně 3 prsty na levé noze, také se zřejmě ozval znovu karpální tunel, protože v pravém rameni dolečuji zánět šlachy, brní i pravá ruka, rameno pobolívá.Jsem objednaná až za měsíc na rtg.páteře, ale slyšela jsem, že bych mohla do té doby užívat vyšší dávky pyridoxinu, který působí na neurologické problémy než se vyjádří lékař. Doporučil byste užívat ho ? Děkuji za Váš čas.
Iva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Pyridoxinem nic nezkazíte Ivo. Obávám se ale, že tudy cesta ve vašem případě nevede. Jak dlouho obtíže trvají?  Máte nějaké závážnější zdravotní problémy jiného druhu?  Jak dopadlo poslední preventivní lékařské vyšetření u praktického, či interního lékaře ?
Parafarmacie
Dobrý den, pravděpodobně se u mne objevuje alergie na sluníčko - již několik let, pouze při pobytu u moře, se mi v oblasti dekoltu objevuji červené pupínky. Snažím se tato místa nevystavovat sluníčku (trička atd.), ale ne vždy je to možné. Co byste mi radil. Jako prevenci či už v případě, že se vyrážka objeví znovu?
Dana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Dano. To je jediné možné. Vystavujte citlivá místa sluničku co nejméně a pokožku na těchto místech oetřujte vhodným krémem např. Excipialem hydrolotio. O účinné a racionální prevenci nevím.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore! Kolegyně v práci je celý rok nepřetržitě nachlazená. Celý rok má především rýmu (kýchá, smrká, popotahuje), ale pořád i pokašlává. Mohlo by jí něco pomoci? Nedělá s tím nic..
Micka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tak to vám nezávidím, Micko. Určitě se vám s ní nepracuje nejlépe a může to lézt pěkně na nervy. Kolegyně se musí vyvarovat chování, která tyto drobné zdravotní problémy způsobuje. Může být také citlivá na klimatizaci, pokud ji máte na pracovišti. Klimatizace bývaji  většinou špatně seřízeny a jsou také vydatným zdrojem mikrobiálního znečištění, protože nejsou ošetřovány. Po příčině je třeba pátrat a problém řešit.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore! Jsem na začátku třetího trimestru, mám strach, že jsem se nastydla v noci při otevřeném okně a ráda bych předešla zánětu močového měchýře, ke kterému mívám sklony. Zatím nemám žádné příznaky, spíš pocit. Vzala jsem si brusinkový extrakt (Swiss). Mohla bych i Urosept nebo jiný urologický čaj? Děkuji předem za odpověď!
Kamila
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Kamilo. Volil bych brusinkový extrakt od firmy Swiss. Osvědčuje se a může působit dostatečně preventivně.
Parafarmacie
Dobrý den, ohledně okrajování špiček banánů, když jsem byla malá (teď je mi 49), tak nejenom mně ale i kamarádkám odkrajovaly babičky i maminky špičky banánů s tím, že se to dělá kvůli tomu, že někdo kdesi kdysi nalezl v banánu malého hada. Zřejmě to byla jen poplašná zpráva, ale dělalo to plno lidí v okolí, tak možná tato zpráva přetrvala někde dodnes..:-)
Ivana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tak já vám dám jinou babskou radu Ivano,  která  vám třeba k užitku opravdu bude, pokud ji již nevyužíváte. Když zabalíte opačný konec banánu do igelitu, nebo ještě lépe do potravinářské folie,která dobře těsní, banán nehnědne tak rychle a je delší dobu chutný. Rozdíl se dá snadno porovnat...  Nezapomeňte také, že banán obsahuje hodně sacharidů a že jej  proto musíme do jídelníčku pečlivě započítat, pokud nechceme příbírat a máme k přibírání sklony.
Parafarmacie
Dobrý den,
moje otázka se týká banánů. Slyšela jsem, že při konzumaci banánů se mají odkrajovat špičky, Je to nutné?
Zjistila jsem, že pokud si člověk dá např. v restauraci banán v čokoládě, tak ho podávají i se špičkou.
Děkuji za odpověď. Mgr. Eliška K.

Eliška
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si paní magistro, že to nemá žádné racionální opodstatnění, budu-li mít na mysli zdravotní nezávadnost a banán určený ke konzumaci bude považován za zdravotně nezávadný. Jestli najdete k tomuto podivnému doporučení někde nějaký komentář, napište mi ho prosím. 
Parafarmacie
Děkuji, ale právě ten imunomodulační účinek mě zajímá. Co konkrétně se v organismu děje při užití Wobenzymu. Děkuji
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
To je dosti obtížné vysvětlit, Alice. Nevím, zda máte přírodovědné vzdělání. Trochu pochopit to lze jen  díky dobré znalostí imunologie,fyziologické funkce bílých krvinek (  zejména T a B lymfocytů) i třeba dobré znalosti  o uplatnění různých citokinů při zánětlivých a imunologických procesech. Proteolytické enzymy, které Wobenzym obsahuje a které tělo dokáže v malé míře vstřebat, pak mají vliv na celou řadu imunochemických procesů, které se týkají třeba proliferace  rozličných imunitních buněk, nebo vyplývají ze změny koncentrace určitých citokinů a míry zánětlivé, či imunitní reakce.  Dostatečně pochopit tyto mechanismy mohou jen odborníci v oboru imunologie. Tito odborníci si také mohou uvědomit, kde je pro Wobenzym místo a kdy má smysl jej použít. Můj doporučený způsob použití vyplývá z mého odborného úsudku a z mých letitých praktických zkušeností.
Parafarmacie
Pane Staněk za opověď Vám moc děkuji, zní vše velmi logicky. Chci se zeptat jenom proč doporučujete brát wobenzym v době, kdy je člověku dobře?Výrobce tuším radí opak. Jaký to má důvod a co vlastně wobenzym v těle dělá (myslím z fyziologického hlediska?
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Máte pravdu Alice. Takto se nám to ale nejvíce za 25 let osvědčilo.Domnívám se, že při akutní fázi onemocnění se mohou pozitivně  projevit pouze protizánětlivé účinky Wobenzymu, ne   však účinky, které bych nazval jako imunomodulační. Je tedy rozdíl, zda účelem použití je tlumení akutního zánětlivého procesu, nebo působení na imunitní mechanismy.  Tomu pak musí odpovídat i dávkování a způsob použití.
Parafarmacie
Zdravím, pane Staňku tak se hlásím s tím bolením v krku, už i trochu pokašlávám, tak tohle vypadá nadlouho, mám pocit, že mi jakoby hleny uvízly v a dutinách nechce se jím ven. Máte radu? Asi jen ten čas že? Chci se zeptat s čím souvisí to, že v posledních letech mě virozy vždy tak dlouho trápí?Trvá to fakt dlouho, dřív jsem dostala jeden den horečku, druhý den jsem ji rozdýchala a celá anabáze byla po týdnu pryč. dnes trvá čtyři dny než se rozběhnou vůbec nějaké příznaky,vše je nenápadné teplota 37,1 mě úplně zničí a dlouho se to drží. Je to třeba nějaká chyba ve mě? Mohu to nějak ovlivnit sama? Celou zimu jsem nemocná nebyla, až tento dálkový let a na něj navazující únava mě dostaly. Na jaře jsem brala dvakrát po 14 dnech Wobenzym. Tak nevím.
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Svět je nyní velmi otevřený, Alice a my se  můžeme setkávat nejen s nejrůznějšími lidmi  i ze vzdálených krajin, ale také s mikroorganismy, které náš imunitní systém nezná a musí se s nimi nějak domluvit. Stále více světové populace žije v extrémních životních podmínkách městských aglomerací. Tím mám momentálně na mysli jen míru expozice živými mikroorganismy a alergennimí částicemi, které jsou přítomny v deformovaném životním prostředí vekoměst a kterými jsou zatíženy naše dýchací cesty.  Řada respiračních infekcí má jiný průběh než před lety a částečně je to i tím, že jsou způsobeny jinými patogeny či mikroorganismy s jinou antigenní výbavou. Pokud  budete mít problémy častěji, je dobré se rizikovému prostředí vyhýbat. Wobenzymové kúry mohou mít také smysl. Měly by být ale používány v období, kdy se člověk dobře cítí a osobně doporučuji tři 14-ti denní kúry do roka.
Parafarmacie
Pane doktore děkuji,
dnes je krk lepší trochu to leze k hlasivkám a v noci mám v krku plno hlenů. Při polknutí mi rachtá v uchu, tak si říkám jestli se mi tam při potápění dostala taky nějaká voda. Nevím. myslíte, že bych nějak měla omezit sebe? Do práce chodím, procházky také.
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tělo potřebuje nějaký čas na adaptaci, Alice. Já osobně to snáším podobně, když absolvují  nějaký pobyt v zemích s odlišným klimatem. Z dlouhé cesty letadlem bývám dehydratovaný a nachlazený. Jsem až překvapený jak málo pozornosti  se věnuje hygienickým podmínkám v prostoru dopravního letadla za letu v porovnání s tím co vyžadují hygienici po drobných podnikatelích, či stravovacích provozech. Určitě je zde zvýšené riziko tromboembolie z nedostatečného příjmu vody a udržování vhodné relativní vlhkosti vzduchu , či respirační infekce z nedostatečné výměny a filtrace vzduchu.
Parafarmacie
Dobry den.potrebuji poradit co na kasel u 4leteho syna.davam mu ted uz 3dny cibulovy sirup domaci a na noc tussin kapky ale zadne zlepseni moc neni.akorat ze uz kdyz kasle tak se to trha ty hleny ale neumi je vyplivnout.kasle tak jednou v noci ale to je takovy drazdivy kasel trva tak pul hodiny nez se to sklidni.a pak rano a to taky trva takhle a pres den obcas take kasle ale neni to takove jako v noci.kasle hleniky ale pak je opet spolkne.taky ma rymu to davam jen na noc sanorin ze zacatku dobry ated se mi zda ze je to zase horsi.prosim o radu co davat na den a co na noc na ten kasel.a na tu rymu.jinak je akcni neni unaveny basti zadmja teplota.dekuji za odpoved.
martina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Já osobně bych to nechal na přírodě, Martino. Dbal byl jen na přiměřené oblékání. Důležité je se vyvarovat výrazných změn teplot, průvanu a velmi suchého vzduchu. Nápoje by neměly být chlazené a příjem vody by měl odpovídat teplému počasí. Nosní kapky bych určitě nedával. Hleny je třeba vysmrkat a a někdy je třeba nosní dutinu zvlhčit. Na lepší vykašlávání hlenů během dne bych třeba volil Mucosolvan sirup. Nic víc.

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.