Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Parafarmacie
Ještě jednou moc a moc děkuji! Moc jste mi pomohl! Děkuju za Váš čas! Přeju hodně zdraví a všechno dobré! S pozdravem Lidka.
Lidka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Já vám také, Lidko.
Parafarmacie
Děkuji za rychlou odpověď.Bellasin balance 40´vysadím,a budu se snažit ještě víc hýbat a líp jíst. Snad se i hormony po hysterektomii uklidní. Můj zdr.stav je snižená štítná žláza,v r.2011 slabá mozková příhoda,chronické onemocnění páteře, epileptické ložisko,a před 2.lety hysterektomie.Popřípadě bych se chtěla zeptat,co na menopauzu.Děkuju moc za ochotu a přeju hezký den.S pozdravem Lidka.
Lidka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Určitě má smysl se co nevíce přiblížit k normální váze, Lidko. Hormonální změny se pak snášejí lépe. Doporčuji váhu alespoň výška v cm minus 100. To znamená, pokud měříte např.168 cm, je dobré držet váhu na 68 kg.  Můžete se ohledně redukce váhy podívat na naše stránky ww.drstanek.cz. Jako doplněk stravy při menopauze bych zkusil Menoflavon. Ten se docela osvědčuje a obsahuje významnější množství fytoestrogenů s vyšší estrogenní aktivitou. Jejich aktivitu ale nelze srovnávat s estrogeny které se tvoří v ženském těle. Je mnohem nižší. To ale právě v průběhu menopauzy může být v řadě případů ta  výhoda a myslím si, že to nijak negativně neovlivní působení Trombexu. Estrogeny mimo jiné snížují srážlivost krve a podávání běžných léčiv s estrogeny zvyšuje protisrážlivý účinek Trombexu.
Parafarmacie
Dobrý den.Chtěla bych se zeptat,zda se může Bellasin balance40+ užívat s kombinací léků-eutryrox,trombex a lamotrigin.Mám 2.roky po hysterektomii,návaly,přibírání na váze. pohyb a zdravou stravu dodržuji,děkuji.Lidka.
Lidka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Lidko. Vzhledem k obsahu kofeinu ( guarana, zelený čaj?) není ideální, protože užíváte Lamotrigin. Záleží i na tom jak jste na kofein a další alkaloidy citlivá a zda pijete kávu a pravý čaj. Doporučuji denní příjem kofeinu sledovat. Vliv připravku na tělesnou hmotnost je zanedbatelný: Může jen opravdu nepatrně napomoci u citlivých osob, pokud má jídelníček skutečně ideální složení. To se asi neděje, pokud opravdu přibíráte. Po 40. roce života musíme zkrátka na energetickém příjmu zásadně ubrat, aby váha nešla nahoru. Není to snadné. Složení přípravku mi k menopauze moc nepasuje, ale pokud vám přípravek vyhovuje, úplně zásadní kontraindikaci pro jeho použití ve vašem případě nevidím.  Sám bych  vám ho asi nedoporučil, pokud bych znal váš zdravotní stav.
Parafarmacie
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co znamená "doporučená denní dávka" (DDD), která se udává u vitamínů. Je to minimální množství nebo průměrná hodnota?
Děkuji Vám za odpověď!
Karel - otázka upravena poradcem
Karel
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nyní je tento termín, nahrazen referenční hodnotou příjmu, Karle. Je stanovena pro dospělé osoby . Je to střední hodnota pro osobu s normální hmotností 70kg při energetickém příjmu 2000kcal/8400 kJ. Skutečná potřeba vitamínů a minerálních látek ale závisí na mnoha faktorech. Tato hodnota je určitý kompromis. Z legislativních důvodů je důležitá pro výrobce potravin a příslušné úřady.  Pro normálního spotřebitele již méně a je spíše orientačním ukazatelem. Kolik vitaminů  skutečně denně příjmeme a kolik vstřebáme je ve hvězdách. Potřebu jednotlivých výživných látek u konkrétní osoby je možné zjistit. Je to však ekonomicky náročné. V pozdějším věku osobně doporučuji užívat vitaminy formou doplňku stravy.
Parafarmacie
Dobrý den, pedikérka v jiném městě / byla jsem u kamarádky / vyjádřila podezření na mykózu na nehtu palce levé nohy. Nehet se zatím netřepí ani prsty nesvědí. Poraďte mi prosím, co by mohlo z lékárny nejrychleji zabrat na tento problém, co se Vám osvědčilo ? Viděla jsem hrůzostrašné obrázky stržených nehtů na internetu...též bych nerada, aby to někdo dostal ode mne. První pomoc jsem dala postřikem Jodisolem, co měla kamarádka doma. Děkuji za odpověď.
Hanka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Hanko. Chození na pedikúru je cesta do pekel. I při přisném dodržování hygienických opatření je zde riziko přenosu plísňových onemocnnění nehtů velmi vysoké. Zbavit se pak takové mykotické infekce je velmi obtížné, protože dochází stále k reinfekci ( boty, ponožky, koberce, navštěvy pedikúry). Postižený nehet doporučuji stále stříhat, pilovat a natírat například roztokem Batrafenu nebo Lamisilu. Po koupeli je nutné chodidla a prsty důkladně vysušit. Doporčuji vyfenovat a pak ošetřit antimykotickým roztokem. Nejlépe 3-4 za den.
Parafarmacie
Pěkný den , pane doktore. Doporučil byste barickou komoru pro člověka s osteofyty na ploténkách, které už přes rok trápí, špatně se mně chodí a brní mně celá dolní končetina? Cvičení moc nepomáhá, rozhodla jsem se dát pár kilo dolů, jezdím na kole, léky od bolesti zaberou krátkodobě, navíc nejsem příznivcem tabletek. Mnohokrát děkuji za odpověď a Váš čas.
Draha
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Draho. Osobně bych ji v tomto případě nedoporučil. Může pomoci jen krátkodobě. Jediný normální postup je dosažení normální váhy. To musí být ale doprovázeno i správným cvičením. Snížením váhy se zbavíte tuku, který se nyní podílí na zpevnění páteře a bohužel neplnohodnotně nahrazuje svalovou tkáň a utlačuje ji. Stav by se proto mohl po zhubnutí i výrazně zhoršit. Svalstvo se musí zpevnit. Vznik osteofytů může být způsoben i obezitou nebo nadváhou a nepřiměřeným zatěžováním páteře v této oblasti.
Parafarmacie
Pane doktore, velice Vám děkuji za odpověď. Do vany se mohu ponořit až po krk? Mohu během té půl hodiny připouštět teplou vodu? Ani nevíte, jakou jste mi udělal radost, že je i jiná možnost, než se neustále něčím mazat a smiřovat se s daným stavem. Chtěla jsem se ještě zeptat, zda plíseň nemůžu přenést na syna nebo zda je možnost, že by měl syn dispozice k tomu, že by se mu v pubertě také plíseň objevila? Popřípadě jak tomu předejít. Sestra totiž také touto plísní trpí.
V současné době jsem týden po operaci, takže chvíli počkám, ale samozřejmě dám vědět, jak mi koupele zabraly. Ještě jednou velice děkuji.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Jano, to je ideální když se ponoříte až po krk. Napustřte si vanu tak, aby ev. bylo možné trochu teplé připustit. V koupeli ybste se měla cítit příjemně. Dostatečná koncetrace účiiných látek a koloidní síry je velmi důležitá. Pityriáza je přenosná.  U někoho se s ní imunitní systém snadno vypořádá. Určitou roli hraje i složení potu a mikrobiologické složení pokožky. Pokud Solfatan zabere, léčebné kůry si dělejte pravidelně. Pityriáza se může přenášet i oblečením a bez vyváření spory nezničíte. Je to běh na delší trať, ale lze se jí tímto způsobem zbavit. Někdy v kombinaci s antimykotiky, kterými ničíme drobné výsevy ( Batrafen, Myco-Decidin).
Parafarmacie
Nedostatek železa mi zjistili z krve, když jsem byla na revmatologii na kontrole. Na koloskopii ani gastroskopii se nic nezjistilo, gastroenterolog zjistil nějaké protilátky na lepek. Proto dieta. Prý je to důvod nedostatku železa, že se ve střevě nevstřebává. Kvůli lupusu jsem byla poslána mimo jiné na kardiologii.. Tam jsem dostala léky na tlak, beru je už cca tři roky. Důvod hypertenze je neznámý. Při odběrech na gastroenterol. se jim zase nezdály hodnoty štítné žlázy, tak mě poslali ke specialistovi a beru Euthyrox. Mám pocit, že kamkoli jdu, něco dalšího mi objeví a dostanu nové prášky. Jsem z toho celkem nešťastná, nechtěla bych brát tolik léků. Ale netroufnu si je prostě nebrat a nechat to být. To už jsem měla napsané preventivně prášky na cholesterol, ale ty odmítám jíst.. Zub se teď jeví ok, uzlinu zvětšenou nemám.. Na krev zajdu co nejdříve.. Moc Vám děkuji, jste super!!
Bára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jestli to je opravdu tak, Báro, lepek bych se snažil eliminovat.  Jinak je to bílkovina vysoké biologické hodnoty a zcela jedinečných vlastností výborně využitelných v potravinářské technologii.Také potravinová intolerance může být přičinou únavy, pokud neuděláme dietní opatření. Nemyslím si ale, že je příčinou nízké hladiny železa, když na kolonoskopii nebyl žádný nález.  To je velmi nepravděpodobné. Lupus je  svízelné onemocnění. Byl vám diagnostikován Lupus erythematodes?  Celá řada obtíží s ním pak může úzce souviset a je třeba kontrolovat zdravotní stav po interní stránce velmi pozorně. Důležité také je, omezit medikaci na  nezbytné minimum a nezatěžovat organismus jiným způsobem a ještě více. Prospěch z léčby musí zkrátka  výrazně převážit rizika. Jsem zvědavý na výsledky biochemického vyšetření. Jestli se vám bude chtít, napište mi ještě hodnoty krevního tlaku ráno a večer. Měřte TK v klidu na levé i pravé paži. Potom i ve stoje. Každé měření opakujte 3x, nejlépe po pěti minutách. Zaznamenejte i puls. Předčasné či  dokonce zbytečné nasazení Euthyroxu může mít také dalekosáhlé dopady  a může  zvyšovat  TK a výrazně snižovat kvalitu spánku. V každém případě nyní respektujte doporučenou medikaci lékařů, kteří o vás mají kompletní informace.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, již od puberty (cca 20 let) mě trápí pityriasis versicolor. Na kožním jsem jako doma. Veškeré masti, mýdla, co lze předepsat, mám odzkoušeny s krátkodobým efektem. V létě je situace lepší, pomáhá pobyt na slunci, mořska voda. Plísně se zbavím, zůstanou bílé fleky. Je klid max. měsíc dva, stačí se však lehce zpotit a vše je zpátky. Naposledy jsem tři měsíce absolvovala fototerapii 2x týdně. Lehce se zlepšovalo. Ovšem opět silný návrat. Kůži mám hodně masnou po celém těle, mastí se mi i dost vlasy, mívám studené ruce i nohy, více se potím. Největší výskyt je na zádech, bocích, dekoltu, krku, břichu. Snažím se jíst zdravě, nepiju alkohol (příležitostně na oslavach narozenin 2-4 dcl vína), kávu, jsem nekuřák. Sladké velmi omezeně, než čokolády, zákusky, raději si dám domácí buchtu. Jsem už z toho vyčerpaná. Někde jsem četla, že plíseň je ve střevech a takto se zevně projevuje. Ráda bych řešila příčinu, ne její důsledek. Budu Vám vděčná za jakoukoli radu. Děkuji.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Jano. Pityriáza je docela úporná a je třeba s ní důsledně bojovat. Bude se vracet. Plísně ve střevech pusťte z hlavy.  V tomto počasí může být výsev pityriázy hojnější. Zejména, když jste potivější. Podle toho, co jste uvedla bych volil jako první krok: 
1. Kupte si jedno balení Solfatanu (4 sáčky) za cca 150Kč.
2. Napusťte si plnou vanu o teploťě lidského těla t.j. 37-38 stupňů, nebo při teplotě, která vám bude vyhovovat.
3. Prášek z jednoho sáčku rozmělněte v cca litru vody a pak ho  nalijte do vany a rukou vodu dobře promíchejte.
4. Vydržte ve vaně v lázni asi 30 minut a pak se zabalte do prostěradla či osušky.
5. Hodinu nechte vše působit a potom se velmi lehce osprchujte.
6. Toto opakujte obden a pak mi dejte vědět jako to vypadá po prvním spotřebovaném balení (4 sáčky)
7. Je možné se také držet návodu. To co uvádím obvykle stačí.

Věřím, že se stav zlepší.Parafarmacie
Aktuální vyšetření krve nemám, ale mám žádanku na krev. Zapomněla jsem napsat, že kvůli špatnému vstřebávání železa držím bezlepkovou dietu. Takže půjdu na kontrolu a mám jít na odběry. Předminulý týden mě před Alpami rozbolel hrozně zub, rentgen ukázal zánět pod zubem, brala jsem antibiotika a čistili mi to. Bolest přestala, ale dle kontrol. rentgenu je tam ten nález pořád, bude se zatím sledovat. Také mám hodně silnou a dlouhou menstruaci (asi kvůli myomu), takže třeba i dva týdny v kuse krvácím. Ale to nejsou kromě zubu novinky, to už jsem měla i před tím a cítila jsem se asi normálně. I když - já už nevím, jaké to je cítit se normálně. Když nemám železo, je mi mizerně, pak ho beru, tak pookřeju, chvíli jsem ok.. Teď železo neberu, nebylo to potřeba. Je možné, že mi dělá potíže zánět v těle? Ten zub, mám i trochu pocit zánětu močáku.. Fakt už ani nevím.. :-)
Bára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Kdo vám prosím poradil držet bezlepkovou dietu kvůli špatnému vstřebávání železa, Báro? Nedává mi to smysl, pokud se nestravujete nějak extrémně a třeba neužíváte vysoké dávky výrobků s obsahem bílkovin. Mohlo by mít  určitý smysl omezit příjem  všech bílkovin, pokud je dotyčný konzumuje ve velkém množství. Pak nelze interakci některých  bílkovin se železem vyloučit. Jak dospěl k tomu, že  se železo špatně vstřebává? Tělo zpravidla dokáže efektivitu vstřebávání železa zvýšit, či snížit podle toho, kolik ho v potravě máme.. Záleží také na mocenství železa. Nejčastější příčinou nedostatku železa  jsou jeho zvýšené ztráty(menstruace, krvácení do trávicího traktu) Máte nějaké větší trávicí problémy? Objevila se krev ve stolici?  Infekce kterou může být postižen zub ( antibiotika asi zabrala) může mít i celkové dopady a může prohlubovat únavu. Očekával bych ale, že bude zvětšena uzlina na straně, kde máte tento postižený zub, jestliže antibiotika zabrala jen částečně.
. Až budete mít biochemické výsledky, můžete mi je poslat na guareta@drstanek.cz.  Požádejte lékaře o stanovení protilátek proti infekcím které ¨jsem uvedl. Třeba by byl ochoten žádanku rozšířit. PS: Jak dlouho užíváte Kapidin a Carzap? Jste v péči kardiologa?
Parafarmacie
Zdravím Vás pane doktore, celkem mě zaujala Vaše rada Sáře, že pití 2 dcl. vína je moc. musím říct popravdě že sama piji to stejné množství letoucí léta a ni mě napadlo, že by to mohlo škodit, celý život jsem zdravá. Zdá se mi to trochu moc prudké, je-li to jediná neřest, každý nějakou máme a v dnešní době nevidím nic špatného si rituálně každý den ufouknout po práci se sklenkou vína a bude nás asi hodně a hodně, ale přirovnat Sářina 2 deci že je to stejné jakou kouření cigaret fakt drsné
Zora
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Zoro. Bylo to myšleno vzhledem k její hmotnosti, protože má problém se spánkem. Jinak proti 2 dcl obecně nic nemám, kromě toho co jsem uvedl.  Z farmakologického hlediska je alkohol návyková látka a enzymový induktor. Pravidelné každodenní pití vede zkrátka k závislostia ke změnám chování. Pokud rodiče či prarodiče měli problém se závislostí na alkoholu, je lepší se mu vyhnout. Kouření  navíc přímo ohrožuje i osoby v blízkém okolí. Kdo si ale umí pochutnat na občasném cigárku , nemyslím si, že by musel  svůj zvyk opouštět, neni-li třeba zrovna astmatik či kadiak a není-li na návštěvě u zatvrzelých nekuřáků. Každý je svého štěstí/neštěstí strůjcem. Negativní dopady s rizikového chování se vždy dostaví. Je to jen o míře.  Někdy to může trvat i desítky let.
Parafarmacie
Dobry den, nevim, zda budete znat odpoved, ale zkusim to. Syn ma nemoc tzv.ruka-noha-usta. Maji se u me stavit dve kamaradky, shodou okolnosti obe tehotne. Jedna prvni, druha treti trimestr. Muze byt pro ne navsteva nebezpecna? Mohl by syn nakazit jejich miminka? Dekuji
Lucka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Lucko. Může být  velmi riziková. Minimálně jakýkoliv fyzický kontakt s vašem synem nedoporučuji. Setkání s kamarádkami je lepší absolvovat mimo domov bez syna.
Parafarmacie
Pane doktore moc děkuji za radu, kávu zkusím omezit na jednu denně a pak zrušit zcela, teď mě jen napadá, můžou ty problémy se spánkem souviset i s pitím vína? Teď v těhotenství nepiji vůbec ale předtím tak 2 deci bílého denně (nikdy ale víc) a většinou okolo 5-6 hodiny odpoledne (spát chodím ve 22:00), že by to byl nějaký syndrom z vysazení.? Nikdy jsem to neřešila, piji jen takto málo nicméně ta zmínka o nízké hmotnosti :-(
Sára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Sáro. Alkohol také zhoršuje kvalitu spánku. 2dcl bílého  je  pro vás moc. V kombinaci s kofeinem a spol to platí dvojnásob. I malé dávky alkoholu, které jsou uživány pravidelně mohou vézt k rychlé závislosti, pokud má k závislosti dotyčný člověk předpoklady. Každodenní pití alkoholických nápojů doporučit nemohu a považuji to za rizikové chování, stejně jako kouření. Má to velké negativní společenské dopady a lidé, kteří se takto chovají, jsou většinou méně spolehliví a více komplikují život svému okolí. Sám ale alkohol také piji a dokáži si na něm pochutnat. Pravidelnému pití se vyhýbám. Nikdy s ním neřeším psychické problémy a piji jen pro pochutnání.
Parafarmacie
Ano pane doktore máte pravdu, že informace o působení kosmetiky na celý organismus atd. jsou trošku zvláštní, zvláště při určitých znalostech lidského těla, nicméně, našla jsem také spoustu pozitivních ohlasů, že na tom asi něco bude. Nicméně mohu se zeptat jakou kosmetiku doporučujete vy, na základě Vašich zkušeností a ohlasu klientů?
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Spíše doporučuji jednotlivé výrobky podle problému který dotyčný má. Nedoporučuji žádnou značku jako celek. V minulosti jsem nám docela osvědčila značka Neostrata.  
Parafarmacie
Za názor moc děkuji pane doktore, nicméně mám na čele typickou spíše mimickou vrásku, která vznikla prostě mimikou. Tak jsem uvažovala nad jejím vyhlazením. Na to asi kosmetika nezabere. Nicméně vaše psaní je velmi moudrá a já za něj moc děkuji.
ALice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Pokud  je vráska  neměnná, kosmetika těžko pomůže. Silně hydratační krém může ale pomoci tehdy, kdy nám na vzhledu velmi záleží a použijeme jej jen při určité příležitosti. 
Parafarmacie
A ještě mám jeden dotaz, dermatoložka se na okraj zmínila o kosmetice Gernetic, prý je výborná pro pleť a ač není lékárenská prý je skvělá. Moc děkuji za názor
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Těžko říci, Alice. Lidé reagují na kosmetické přípravky velmi rozdílně i tam, kde by to člověk podle složení neočekával. S touto kosmetikou bohužel žádné praktické zkušenosti nemám.  Ve Francii jsou ale výborné zdroje kvalitních surovin a extraktů pro výrobu kosmetiky a špatnou kosmetiku  tam snad vyrobit ani nelze. Klamavé informace jsou bohužel v této branži stále tolerovány. Např. slib zeštíhlujících účinků  na webu prodejce je klasickým příkladem . Také  třeba tvrzení, že dochází k průniku látek k jádru buněk je trochu podivné bez hlubšího vysvětlení.  Doufám, že jsou tím myšleny buňky pokožky. Řada látek má i přirozenou schopnost proniknout přes buněčnou membránu. Otázkou pak je, jaké dopady to má a zda to skutečně vyvolává účinek, který je slibován. Kosmetika má sympatické složení. Cena je nastavena podle způsobu prodeje. 
Parafarmacie
Dobrý den,
pane doktore chci se zeptat jak se díváte z hlediska zdravotního na použití botoxu na vrásky, teď mám konkrétně na mysli vrásky na čele. Kdejaká kamarádka si to vychvaluje, mě však zajímá to hledisko zdravotní. Myslíte, že je to bezpečné? Ochromit na nějaký čas svaly? Jaké jsou nežádoucí účinky, kontraindikace.Budu ráda za info, vaše rady mají hlavu a patu :-)
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Alice. Určitě je rozumné se těmto zákrokům zdaleka vyhnout. Někomu to však může pomoci při řešení důležitého psychického problému. V tomto případě je možné přimhouřit oči a může to mít pro někoho i velký smysl. Žebříček hodnot máme každý trochu jiný.  Stárnutí ale nezastavíme a mnohem rozumnější je svoji mysl přizpůsobit trochu aktuálnímu věku a moc to neřešit. Příčinou předčasných vrásek ale bývá i nadměrná péče o pleť, poškození kůže opalováním a dlouhodobě nedostatečně hydratovaná kůže. Jakékoliv nanesení kosmetického přípravku na kůži je obrovským zásahem do fyziologické funkce kůže.  Při lokální aplikaci botulotoxinu jsou celková zdravotní rizika prakticky nulová, pokud zákrok dělá dostatečně kvalifikovaná osoba. Jinak estetické výsledky  těchto zákroků vidíme kolem nás a je jasné, že je lidé podstupují velmi neuváženě. V pozdějším věku je estetický pohled na postiženou osobu spíše děsivý. Je také třeba myslet na to, že estetické vylepšení pletí bude jen krátkodobé a mimika obličeje někdy dostane zabrat. Může tak vzniknout problém nový...
Parafarmacie
Dobrý den,
pane doktore moc děkuji za radu ohledně Tritica v těhotenství. Nakonec beru těch 50 mg (dvě třetiny prášku), nicméně mě také všichni ujistili ať jsem v klidu, potvrdilo mi to i více lékařů, takže moc děkuji za vaše slova. Jinak co se týče nespavosti, mám hlavně problém usnout. Kávu piji 2x denně ale slabou a nejpozději ve 14:00. Co se týče výživy v poslední době jsem zhubla asi 1-2 kila (mám cca 49-50 kilo při ranním vážení na výšku 160 cm). Měla jsem nějaký stres (v lednu potrat). Nespavost u mě není nic nového, ale ráda bych s ní nějak zatočila aby se mi nevracela.
Sára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Sáro. Jestliže trpíte nespavostí, kávu je třeba nepoužívat. Káva nejen u citlivých osob zhoršuje  kvalitu spánku. Navíc si uvědomte,, že vzhledem k vaší váze může být také příjem kofeinu a dalších purinových alkaloidů na 1kg hmotnnosti docela vysoký. Rozpustná káva má větší a rychlejší biologickou dostupnost purinových alkaloidů. Dbejte také prosím zvýšenou pozornost  správnému stravování.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore,
před deseti lety mi zemřel manžel , tehdy jsem to zvladla bez léků.Nyní zemřela moje nejlepší kamarádka.Mám pocit, že moje psychika je narušená a prožívám stavy úzkosti.Můžete mi prosím poradit přírodní lék? Děkuji.
Dana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Dano. Obávám se, že ve vašem případě doplňky stravy s obsahem bylin nebudou dostatečně účinné.  Zkuste ale třeba Mučenku od Arkokapslí. U citlivých osob se docela osvědčuje. Je to velmi těžké se s takovými věcmi vyrovnat: Já s tím mám problém také.  Asi je nutné  svoji mysl směrovat k nějakému jasnému cíli v životě, který si stanovíme a který nás život bude naplňovat. Jinak se člověk psychického trápení  jako je váš případ asi nezbaví.
Parafarmacie
Dobrý den, jsem ve 24. týdnu těhotenství. Jsem hodně oteklá. Doktorka mi na otoky doporučila Protifar, s tím, že neví, jaké má být dávkování, ať si to najdu sama na internetu. Prosím mohl byste mi poradit? Děkuji Vám.
Anežka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Anežko, netuším proč byl doporučen Protifar. Je určen k doplnění bílkovin. Máte nějaký problém se stravováním? Máte podváhu? Vyhýbáte se konzumaci některých potravin?
Parafarmacie
k Entizol / Fungicin: Pane doktore, děkuji. Zkusila bych se stavit v Paralékárně. Jak tam budete časově? Díky moc. P.
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Měl bych tam být od 8.00-18.00. Těším se, že se zastavíte.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, děkuji Vám ohledně rady na problémy s pletí po vysazení Entizolu. Používala jsem nyní Fungicidin mast na oblast výsevu cca týden. Bohužel zlepšení nepozoruji, puchýřky spíše mokvají a mají bílé čepičky. Když mast nepoužiji, exém zůstává, ale je jen červený. Pokud by Vás napadlo, co dalšího bych mohla zkusit, ráda vyzkouším. Děkuji Vám a mějte se fajn. P.
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Petro. Díky za zprávu.  S Fungicinem bohužel nemá cenu pokračovat. Je mi to líto. Pokud jste z Prahy, budu tento pátek celý den v naší Paralékárně, Karoliny Světlé 11, Praha 1.  Mohl bych možná lépe poradit, pokud bych si mohl postižená místa prohlédnout.
Parafarmacie
viz můj kotník níže, ano děkuji, asi máte pravdu, spíš tedy pomalu rozcvičovat klasicky než zasahovat těmi různými přístrojovými procedurami. Zvážím ještě i tu barokomoru, efektem si nejsem zcela jistá. Co se týká fyzioterapie, věřím, že jsem našla tu správnou lékařku a terapeutku, nohu mi nikam násilně netahá a spíš radí drobné a jemné pohyby a vlastní cvičení plus ty měkké techniky. Děkuji za názory a rady. R
Renáta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím, že je to správná cesta, Renáto.  Možná bude trvat rehabilitace končetiny déle. Může to ale vyvolávat mnohem menší obtíže v budoucnosti. Každá zlomenina pobolívá již celý život.
Parafarmacie
Dobrý den, děkuji za odpověď, trpělivá budu i se budu vše snažit dělat dle doporučení a i sama se přičinit. Mám bohužel právě i osteoporózu na níž se léčím na osteologii a s nimi spolupracuji. Úraz tomu samozřejmě nepřispěl, kost asi dále prořídla, na nártu to je vidět, ale kotník se prý zahojil dobře. I se sádrou jsem nohou hodně pohybovala, cvičila prosty a celkově procvičovala zbytek těla, ruce, nohy, paže, břicho, jen třeba na podložce doma v leže, ale ta noha kolem kotníku a nártu je slabá. Nyní cvičím hodně s míčkem, různé cviky na malé svaly nártu a chodidla, protahuji šlachy - opatrně jen do tahu. Ty lymfomasáže, laser, elektroléčba to by nepomohlo? Výřivka? nebo je to spíš moc dráždivé? Noha mne různě pálí, celkově cítím takový "diskomfort" děkuji moc R - otázka upravena poradcem
Renáta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nevím Renáto. Fyzikální metody uleví spíše krátkodobě. Někdy se značnými problémy po jejich absolvování. Moc jim nefandím a chce to cit, kdy je použít a u koho. Stačí si uvědomit princip na kterém pracují a jaké to musí mít dopady na jednotlivé tkáně. Je třeba využít služeb zkušeného fyziatra.  Vířivka by mohla zlepšit povrchové prokrvení končetiny. Je třeba volit správnou teplotu vody. Ve vašem případě si myslím, že by měla smysl. Doplnění minerálních látek odpovědných za přenos nervového vzruchu může trvat i týdny, když byla noha utlačována sádrou a je třeba zajistit dostatečné prokrvení celé končetiny. Ostatní metody které jste zmínila mohou vše jen zkomplikovat.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore. Občas si koupím multivitaminy nebo B komplex, ale vadí mi, že v některých je dosti vysoký obsah kyseliny listové. Doporučená denní dávka je 200 ug, ale mnoho uvedených vyráběných přípravků jí obsahuje 400 - 1000 ug. Přitom tato kyseliny prý podporuje růst buněk, i rakovinných. Chci se zeptat, jestli mohu takové přípravky užívat každý den. Je mi 76 let. Děkuji za odpověď!
Jiří
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jiří. Domnívám se, že je to spíše naopak. Nedostatek kyseliny listové vede k poškození přirozené funkce DNA a následné možnosti vzniku nádorového onemocnění.  Zdá se také, že vyšší příjem snižuje třeba riziko rakoviny plic, či nádorů tlustého střeva. Nelze také očekávat, že  z přípravku se vstřebá veškerá kyselina listová. Osobně se domnívám, že využitelnost se bude pohybovat mezi 30-50%.  Myslím, že si počínáte správně a osobně doporučuji lidem v pozdějším věku užívat pravidelně multivitaminové-multiminerálové přípravky. Vždy je ale dobré posuzovat výživové složení jídelníčku jako celek a vzít na vědomí i aktuální zdravotní stav. Sám užívám multivitamin  2-3 do týdne ve formě tyčinky. Máme jinak sami k těmto účelům ještě přípravek, který se jmenuje DietLine VitAmin, protože jsem přestal věřit známým značkám díky tomu, že byly prodány jiným výrobcům bez hlubšího vztahu k nim.  
Parafarmacie
Dobrý den, po zlomenině kotníku se u mne rozvinul Sudeckův syndrom. Zlomenina je přehojená dle rtg, ale stále cítím bolest a je přítomen otok. Zatím stále chodím s holemi, nohu stahuji obinadlem, ale často ji omývám, mažu, procvičuju, aby se lépe prokrvila. Beru Phlogenzym a vitamin C, nebyl byl lepší Wobenzym? Čekají mne rehabilitace a mám za sebou 10 návštěv hyperbarické komory, pomohlo jen trochu, ještě mám jít zase na 10, cca za měsíc. Nárt nohy je také oteklý a na rtg je vidět skvrnitá osteoporóza. Od zjištění zlomeniny, fixace a další léčby jsou to již 4 měsíce. Mám velké obavy, že se to nezlepší a že snad nebudu chodit. Dříve jsem chodila, cvičila, cestovala. Je šance na zlepšení nebo i úplné vyléčení? Co by mi mohlo pomoci krom zmíněného? Laser? Lymfodrenáže? Jsem ochotna udělat vše i když to bude zdlouhavé, odmítám si připustit že se to nezlepší...je mi 39 let. Moc děkuji za jakoukoliv radu. Renáta
Renáta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Renáto. Buďte trpělivá. Chce to čas. Zásadní je rehabilitační cvičení. Phlogenzym je v pořádku.  Nemohu bohužel ale posoudit, zda má ještě smysl  jej užívat a kde je nyní hlavní problém. Doporučuji přidat Detralex 2x2 tablety za den. Vyšetření kostní denzity je v pořádku?
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, moc dekuji za radu (k problemu s pleti a lecbe Entizolem). Diky za Vas cas a pomoc. Urcite to vyzkousim. Preji pekne leto a hodne zdravi :-) P.
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ozvěte se Petro, jak pokožka reaguje. Kosmetické přípravky pro ošetření problematických míst musí být voleny s velkou opatrností a musí být jasné, čeho chcete  daným přípravkem dosáhnout.
Parafarmacie
Dobrý den, jen bych chtěla poradit jaké vyživové hodnoty se držet. měřím 171cm a vážím 106kg, váha roste nahoru, nevím co dělat, nepřijde mi, že jím tučné jídlo, maso dělám na vodě, jím zeleninu a ovoce. Chodím se psem na procházky rychlou chůzí a jinak pořád něco dělám během dne. Občas mám strašné chutě a doslova se přežeru:(. Také by mě zajímaly nějak vitamíny nebo něco co by mi pomohlo snižovat váhu. Děkuju moc.
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tudy cesta nepovede, Moniko. Ná vaší vysokou váhu mají asi vliv právě ty dietní prohřešky, které často děláte. Nejste v tom zdaleka sama. Vždyť již máme skoro milion diabetiků 2. typu, díky nadváze a obezitě.  Větší dietní chyby určitě nelze kompenzovat fyzickými aktivitami. To je nereálné. Redukční dieta, při které budete  dostatečně disciplinovaná je jediný způsob jak je možné váhu snížit. Jídelníček doporčuji sestavovat z nizkotučných či polotučných mléčných výrobků, libového masa zeleniny. Ovoce je nutné zpočátku vynechat. je možné také začít s pomoci speciálních výrobků pro redukční dietu. Např. Guareta, Cambridge Diet, Dieta Alegre, Modifast.... Přibližná výživová hodnota: T:20g, S:70g, V: 15g, B:70g. Výživovou hodnotu si kontrolujte na www.potravina.cz.Vzhledem k vysoké váze doporučuji nejdříve navštívit lékaře a zjistit aktuální zdravotní stav. Určitě se do redukční diety pusťte. Je nejvyšší čas.
Parafarmacie
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na opar. Mám ho tak 2x ročně a vždy jsme měla jeden puchýřek cca 6mm velký. Nyní mám asi 10 malilinkatých pupínků u sebe na rtu a jeho blízkém okolí. Je to také opar? Je to svědivé, ciltivé... stejné příznaky jako opar. Mám mastičku Herpesin. Stačí tato léčba? Doporučujete ještě něco jiného - třeba vitamíny nějaké? Děkuji moc Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ne, Evo. Výsev po aktivaci virové infekci se bude občas opakovat. Například během menstruace, či díky nějaké větší psychické zátěži, nebo oslabením imunitního systému jinými mikroorganismy.  S virem herpes zooster si zatím poradit neumíme a velké množství lidí je jím celoživotně infikováno. Může se podílet na zvýšené únavě i na komplikovanějším průběhu některých jiných infekčních onemocněních, včetně běžných respiračních.
Parafarmacie
Dobrý den, můžete mi prosím ještě napsat jakou výživovou hodnotu bych měla mít u toho jídelníčku? Děkuji
Laďka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Budete-li na běžné stravě a chcete-li snížit váhu, pak se držte této výživové hodnoty: T:20g, S:70g, V: 15g, B:70g. Výživovou hodnotu si kontrolujte na www.potravina.cz.
Parafarmacie
JAKÝ JE ROZDÍL MAZI TUSILENEM A LÉKEM TUSIN. DĚKUJI.J.J.
Jaroslav
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jaroslave, Tussilen kapky obsahoval směs rosltinných extraktů a Efedrin. Usnadňoval vykašlávání a krátkodobě trochu zlepšoval i dýchací funkce, díky efedrinu. Tussin obsahuje jedinou látku-butamirát a hodí se ke krátkodobé léčbě suchého kašle. Působí jiným mechanismem než kodein a jeho účinek není tak výrazný.

Parafarmacie
Je prosím Vás někde k sehnání lék VITAAPINOL ???? Děkuji J.J.
Jarda
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den. Myslím si, že se již nevyrábí. Měl jste na mysli dražé, nebo mast?
Parafarmacie
Dobrý den, doplnění údajů k otázce Parafarmacie. Věk 48, váha 77 a výška 168. Potřebuji tuto hmotnost i snížit. Prosím ještě o doplnění odpovědi ohledně hormonů. Děkuji moc za odpověď a přeji hezký dne.
Laďka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Vlaďko. Váhu můžete třeba snížit Dietními plány Guareta. Doporčuji Dietní plán  Guareta na 12 dní, který můžete použít jako úplnou náhradu stravy a potom postupně přecházet na jídelníček s jiným výživovým složením. Na www.drstanek.cz máme speciální poradnu k tomuto problému. Jestliže budete na základě rozhodnutí lékaře bez hormonální substituční léčby, je možné zkusit jako první krok připravek Menoflavon. Ženy reagují na fytoestrogeny různého původu různě. Musí se použít metoda pokusu a omylu. Menoflavon se nám docela osvědčuje.
Parafarmacie
Dobrý den, je mi 48 let a jsem po odstranění dělohy a vaječníků. Můžete mi prosím poradit nějaký přípravek na doplnění hormonů? A je pravda že po odstranění vaječníků se mi bude zvyšovat váha? Co dělat aby k tomu nedošlo? Děkuji
Laďka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Laďko. Kolik budete vážit záleží jen na vás. Važte se 1x týdně za stále stejných podmínek a v případě, že váha povyskočí o více než 2kg, okamžitě udělejte dietní opatření v následujícím týdnu a vraťte váhu zpět. Nyní se snažte vynechávat běžné přílohy, omezte na minimum pečivo a sladkosti. Jezte malé množství cereálních výrobků cca 50-100g za den. Preferujte méně tučné mléčné výrobky. Jezte asi 50-100 g ovoce a 200 g zeleniny za den. Jezte libové maso. Výživovou hodnotu jídelníčku je možné si kontrolovat na www.potravina.cz. Když mi napíšete o sobě základní údaje (věk, váha, výška), doporučím vám, jakou výživovou hodnotu by měl jídelníček mít, abyste nepřibírala.
Parafarmacie
Děkuji za rychlou odpověď. Dcerka je momentálně zcela bez jakkékoliv změny co se týče chování. Bez teplot, hraje si, krásně jí, věřím, že v průběhu dalších dní se již nic nedostaví. Přeji krásný den.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tak to je dobře, Jano. Příjemný víkend.
Parafarmacie
Zdravím,prosím mám dotaz. Zda se může mast Bepanthen používat i gynekologicky? Zavádět jí do hrdla vaginy . Pomáhá prý při pálení a suchosti.Děkuji za odpověď. Hezký den.
Blanka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Minimálně krátkodobě v tom není problém, Blanko. Mast k tomu určena ale není. Já bych spíše doporučil lubrikační gel Doer. Věřím, že je to mnohem lepší řešení.
Parafarmacie
Dobrý den, byli jsme s drerou (2) na bazéně. Při skotačení si v jednom momentě lokla vody. Hned začala dost kašlat a při pomoci poklepávání mezi lopatky v předklonu se jí podařilo vše vykašlat. Chvíli si pokuckala a chvíli nato se zase smála a radovala se z vody. V noci toho dne byla ovšem dost neklidná, často se budila, hodně pila, ale nekašlala, je pravda že jsem musela víc větrat během noci bylo nepříjemné dusno vzhledem k výkývům počasí. Je možné aby měla ještě nějakou zbytkovou nevykašlanou vodu např.v dýchacích cestách apod? To by dle manžela, který mě samozřejmě uklidňuje že už bychom poznali kdyby bylo něco špatně :) musela kašlat pořád a dusit se se snahou dostat vodu pryč. Je třeba dceru víc pozorovat, může se projevit něco i později po pár dnech? Děkuji
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jano. Kašel nemusí souviset s vdechnutím vody v bazénu. Nelze ale vyloučit, že dýchací cesty jsou podrážděny chlorem, který je dosti agresivní a v bazénu nemusela být jeho optimální koncentrace. K podráždění dýchacích cest mohlo docházet i během samotného pobytu v bazénu, protože se chlór uvolňuje na hladinu a vdechnutí vše jen trochu více zkomplikovalo. Dávkování desinfekčních prostředků nemusí být vždy optimální a záleží i na pečlivosti osoby, která má údržbu dávkovacího zařízení na starosti. Věřím ale, že je dcera v pořádku a že se nejedná o nic závažného.
Parafarmacie
Dobrý den, moc Vám děkuji za odpověď, ptal jste se jaké léky maminka užívá.Je parkinsonik, 4x isicom+ HBS madopar na noc.Na ortopedii včera dle rentgenu pan doktor zjistil, že velké bolesti kolena na spodní straně s bolestí do stehna také z vnitřní strany až do třísla a do kyčle, že je to od zad.Píchl ji injekci almiral a k tomu při bolesti vzít ještě aulin rozpustný.Bolesti má silné už 4 měsíce.Chtěla jsem se zeptat, jak by jste mi vysvětlil situaci, reakce na tyto léky byla špatná, večer velká únava na spaní a v noci pálení kolem celého těla a brnění celých nohou, blouznění, nemožnost vstát z postele bez pomoci, pocení, sucho v ústech, 3x průjem ten den, na zvracení, zimnice a úplně bez síly a celý den by prospala.Velice špatně snáší změnu léků.Brala teď 2x palgotal a ten nezabíral.V ten den ho měla ráno a po 6 hod.byla ta injekce almiral a odpoledne aulin a na noc aulin.Je to možné předávkování nebo nějaký šok nebo alergická reakce? A jak máme pomoci v tomto stavu.Velice Vám děkuji.
Jitka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Aulin není lék pro každého, Jitko. Je určen pro krátkodobé použití při dobré znalosti zdravotního stavu pacienta. Almiral byl aplikován do hýždě na stejné straně, kde má mamimka největší obtíže? Riziko předávkování samozřejmě existuje a záleží i na tom, jaké všechny léky užívá a užívala. Zdravotní stav se u maminky jen tak nezlepší a je třeba dbát i na základní banální opatření jako je použití vhodného lůžka, křesla či obuvi. Je nutná  velká opatrnost při pohybu. Natírejte záda i nohy hřejivou nebo chladivou  Emspomou, nebo třeba francovkovou mastí ALPA. Volte velmi střídmý jídelníček, aby nebyly zánětlivé reakce podporovány nevhodným složením stravy.
Parafarmacie
Vážený pane doktore, děkuji Vám za krásnou odpověď. Ještě se Vás chci prosím zeptat, zda může být regulace vápníku v krvi narušená v důsledku chronické atrofické gastritis? Mám v žaludku endoskopicky prokázanou výraznější atrofii sliznice, s úbytkem parietálních buněk. Prosím, vyjádřete se mi ještě, zda tyto problémy mohou souviset, či nikoli. Moc Vám děkuji za ochotu a věnovaný čas.
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Chronická atrofická gastritida může negativně ovlivnit využití vápníku  a dalších živin jako jsou hlavně bílkoviny a škrob z potravy díky tomu, že je narušena produkce kyseliny solné. Dochází ale k malé produkci i látek enzymové povahy nebo látek, které plní ochrannou funkci či zpomalují trávení ( mucin). Toto onemocnění by ale nemělo příspívat ke zvýšení hladiny vápníku v krvi, ale naopak.
Parafarmacie
Dobrý den,
odpovídám na Vaši reakci:
Dobrý den, Jano. Máte k dispozici biochemické vyšetření krve a moči z nedávné doby? Kolik je vám let? Jaké další zdravotní problémy máte? Užíváte nějaké léky? Jak se prosím stravujete? Popište mi pro mou orientační informaci co tvoří základ vašeho jídelníčku, včetně velikosti denních porcí. Máte nadváhu?

Výsledky krve ani moči nemám. Je mi 25 let. Váhu mám snad normální - 75 kg na 173 cm. Zhruba před rokem a půl jsem zhubla 20kg.Co se týče stravy, vyhýbám se pšeničným výrobkům - pečivo jím žitné, maximálně 1x denně, zhruba 150g. Dále se vyhýbám smaženým pokrmům. Jím hodně ovesné vločky (snídaně 50g), luštěniny, jako přílohy brambory (200g), kukřičné těstoviny(80g), rýži(60g), maso většinou kuřecí, hovězí, ryby (100-150g), ke snídani a svačině jím vždy ovoce, k obědu a večeři zeleninu. Jím spíše lehčí jídla, ne omáčky ani knedlíky. Samozřejmě občas si dám nějakou českou klasiku, ale spíše vyjímečně.
Jinak nemám žádné obtíže. Žádné léky neužívám.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Díky za upřesnění. Je možné, že je nadýmání způsobeno právě jídelníčkem, který obsahuje příliš škrobu a takové vlákniny, která vám podporuje nadýmání. Doporučuji změnit způsob stravování. Minimálně na zkoušku po dobu 14 dní. Vyřaďte přílohy a jídelníček sestavte z nízkotučných či polotučných mléčných výrobků, libového masa a zeleniny. Ovoci se na 10-14 dní vyhněte. Zeleninu jezte v množství 150-200g za syrova za den. Vyhněte se nyní koštálové zelenině.  Vyhněte se náhražkám kávy všeho druhu. Lušteniny je možné zařadit v množství 50g za den. Doporučuji původem z Itálie, ideálně z USA.. Ty neobsahují tolik látek které způsobují nadýmání. Budu rád, když se po týdnu ozvete zda se stav zlepšil. Zároveň doporučují absolvovat biochemcké vyšetření krve a moči, aby se minimálně vyloučila horší funkce jater i sliniivky břišní. Věřím ale, že jste zcela zdráva a že se jedná jen o málo závažné dietní chyby s  trochu nepříjemnou komplikací. Ještě mi prosím upřesněte co pijete.
Parafarmacie
Dobrý den,

mám takový problém. Trpím velkou plynatostí a často se mi stává, že mám nafouklé břicho. Není to problém poslední doby, vždycky jsem trpěla poměrně velkou plynatostí, ale nafouklé břicho se k tomu přidalo až poslední zhruba rok.
Plyny často odcházejí samovolně a nafouklé břicho mám vždy alespoň 1x týdně - vydrží nafouklé i několik hodin.
Jako první jsem se pokoušela zjistit, jaká potravina mě nejvíce nadýmá. Ale nepřišla jsem na to. Není to po luštěninách, ani po žádné zelenině. Pokaždé když mám nafouklé břicho nebo mám obzvláště velkou plynatost si přehrávám co jsem předtím jedla a nevidím v tom nic, co by se opakovalo. Zkoušela jsem také vyřadit z jídelníčku mléčné produkty, vydržela jsem to zhruba tři měsíce, ale výsledek žádný ... Také jsem si dělala test lékárny na lepek - negativní.
Také jsem zkoušela jíst espumisan - jak při nafouklém břichu, tak potom také preventivně - jedla jsem 14 dní každý den. A také žádný úspěch.

Moc prosím o radu. Děkuji. Jana
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jano. Máte k dispozici biochemické vyšetření krve a moči z nedávné doby? Kolik je vám let? Jaké další zdravotní problémy máte?  Užíváte nějaké léky? Jak se prosím stravujete? Popište mi pro mou orientační informaci co tvoří  základ vašeho jídelníčku, včetně velikosti denních porcí. Máte nadváhu?
Parafarmacie
Pane doktore, mám nepříjemný problém: byla mi změřena velmi nízká hladina vitaminu D v krvi, 39 nmol/l (norma je 75-150) a současně zvýšený vápník 2,69 mmol/l (norma 2,15-2,50). Hladina hořčíku je v normě, fosfor při spodní hranici. Funkce ledvin v pořádku, štítná žláza také, čekám ještě na test parathormonu. Mám asi všechny potíže z nedostatku D, bolí mě kosti na nohách, jsem velmi unavený, únava ve svalech, také se mi objevují deprese. Prosím, poraďte mně, zda mám okamžitě doplňovat vitamin D Vigantolem, navrhněte prosím dávku. Dělám si ale starosti, jestli Vigantol nezvýší hladinu vápníku? Co byste mi prosím doporučil? Včera jsem si vzal dávku D a cítím se potom trochu lépe. Raději bych se opaloval na slunci, ale protože velmi špatně snáším pobyt na slunci v horku, tak to asi nepůjde. Uvedené potíže souvisí s tím D, protože dokud jsem měl hladinu 91 nmol/l, žádné z daných potíží nebyly a cítil jsem se celkově dobře. Navíc mám dojem, že ani při pohybu na slunci se D nesyntetizuje.
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jiří. V naměřené hodnotě  vitaminu D nevidím nic alarmujícího. Je ale třeba se výsledkem zabývat. Vyčkejte nyní prosím jak dopadne stanovení  parathormonu. Potom teprve lze udělat nějaké rozumné opatření a třeba i zvolit vhodné dávkování vitaminu D. Parathormon má spíše tendenci zvyšovat hladinu vápníku v krvi. Vápník má v našem těle celou řadu funkcí. Máme jej spojen spíše s tvorbou kostní hmoty, ale je také mimořádně důležitý v přenosu akčního potenciálu v nervovém systému a elektromechackém propojení nervového systému a svalové tkáně. Mirně zvýšená hladina vápníku v krvi má pak dopad i na tyto fyzikálně-chemické mechanismy a může vést k určitým tělesným obtížím a nepříjemným pocitům včetně depresivních stavů ( mechanismus působení antidepresiv je spojen s ovlivněním hladiny vápníku na nervových spojích v centrálním nervovém systému a hladin jednotlivých neuromediátorů). Hormonální regulace vápníku a hospodaření organismu s vitaminem D musí proto být v co největší harmonii. Někdy je velmi obtížné, či nemožné  tohoto stavu dosáhnout a můžeme se mu jen co nejvíce přiblížit.
Parafarmacie
Dobrý den, po nějaké době jsem se podívala, zda Vaše poradna funguje a mám radost, že ano ! Prosím o radu: mám obrovské křeče v nohách, v noci třeba se jen obrátím na jiný bok a prsty jsou zkroucené křečí, případně když plavu a nohy vykopnu, musím se hned postavit a přečkat tu bolest. Nechala jsem si předepsat Magnosolv, prý je nejúčinnější. Nevím, za jak dlouho se objeví pozitivní výsledky, mohl byste mně poradit ? Děkuji. Vloni jsem řešila "housera"... - otázka upravena poradcem
Blanka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Blanko. Magnosolf může mít smysl. Přičin asi bude více. Jednou z nich bude i zhoršené prokrvení dolních končetin. Doporučuji Paralékárna Flavonoidy 2x2 tablety za den. Dopřejte nohám dostatek odpočinku. Dávejte si je výš. I třeba na noc si je trochu podložte širokým polštářem. Dbejte na vhodnou obuv a vyvarujte se ponožek či punčoch, které stahují dolní končentiny. Způsobují městnání krve a zhoršují jejich výměnu. Dochází tak k horšímu okysličování tkání včetně svalů. Důležitý je dostatečný příjem vody. I mírná dehydratace zhoršuje prokrvení končetin a iontovou výměnu. Někdy zdánlivé maličkosti dokáží stav úplně normalizovat. Doufám, že vás již houser netrápí. 
Parafarmacie
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Když dojde u dvouletého dítěte ke spolknutí, vdechnutí menšího ukousnutého kousku z lízátka, malá lentilka aj. a dítě se nedusí ani nekašle, nemodrá a nic podobného, mluví, chová se zcela normálně, je možné že dítko polkne ta nějak ,,šikovně,, a vdechnutý kousek nenadělá žádné zdravotní problémy? je třeba i tak návštěva doktora? Je dále třeba pozorovat i pozdější možné reakce z možného uvíznutí v oblasti krku a níže? Děkuji
Marta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nemusí se hned jednat o něco tragického , Marto. Většinou dítě přirozeně drobný kousek vykašle. V případě lízátka, může dojít i k rychlému rozpuštění na  sliznici plic. Plicní epitel také dokáže transportovat malé mechanické částice, včetně třeba pilových zrn ven z plic. Kašlací reflex dokáže vytransportovat z plic ledaccos. Jinak bychom těžko přežili. Příroda myslí i na to.  Nic ale nefunguje  na 100% a občas dojde k vážným zdravotním komplikacím, díky vdechnutí cizího tělesa. Myslím si, že každá maminka vycítí, kdy jde do tuhého. Na dítěti je to jasně patrné a v podstatě platí to, co jste napsala. 
Parafarmacie
Dobry den, dcera (9 let) od raneho detstvi (ale pouze obcas, narazove) trpi na "rustove bolesti". Je opravdu vysoka - 95. percentil. V posledni dobe se pridavaji vecer, po dni kdy ma sport, i bolesti lytek. Myslim, ze stravu ma pestrou, ale i tak bych si nechala rada poradit, jestli by bylo vhodne pridat nejaky poptravinovy doplnek (horcik, vapnik ?) a v jakem davkovani pro dite. Sportuje 4 x tydne (2x basket, 1x atletika, 1x plavani), ale na rozumne urovni "pro radost". Jinak je dcera velmi zdrave dite, letos snad ani nebyla nastydla. - otázka upravena poradcem
Zdenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Zdenko. Jestli má dcera opravdu pestrou stravu a nevyhýbá se mléčným výrobkům včetně čerstvého mléka,  žádné doplňky stravy bych jí nedával. V té fyzické zátěži může být  trochu problém. Jako první krok bych se asi zaměřil na obuv a tam hledal možnost vylepšení ( vždy je co vylepšit). To si myslím, že by byla momentálně nejlepší investice i vzhledem k  charakteru fyzické zátěže. Obtíže by mohly ustoupit.
Parafarmacie
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na názor.Samozřejmě se zeptám i dětské lékařky. Jde o to, že dcera 6 let si stěžovala na úpornou bolest hlavy. Celý den byla ok a najednou večer že ji bolí čelo. Ne pořád, ale že ji tam, jakoby střelí bolest. Lehla si, (stejně už byl čas na spaní), zakryla si hlavu (že ji dělá zle světlo) a usnula. Spala bez problému celou noc, teplotu neměla. Druhý den ok. Chtěla bych se zeptat co to mohlo být? Celkem mě to vyděsilo...? Můžou mít takto malé děti migrénu? Pár dní tomuto předcházela lehká viróza (zkontrolovaná lékařkou). Děkuji za posouzení.
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Evo. Pokud by se problém opakoval, určitě lékařku navštivte co nejdříve. O migrénu či podobnou příčinu bolestí hlavy může určitě jít.  Přičinou může být ale také nadměrné namáhání oči. Děti tráví u mobillů a svíticích obrazovek extrémní dlouhý čas a to má vliv na zdravotní stav.  Snad to ale není případ vaší dcerky. K tomu co jsem napsal mi ale nepasuje lokalizace, kde jí hlava bolí. Určitě je rozumné navštívit lékařku, která dceru pečlivě prohlédne a vyšetří.  Jestli sama často trpíte bolestí hlavy, je dost možné, že podobné obtíže bude mít i vaše dcera. Přičinu bolestí hlavy je ale dobré znát a odlišovat migrénu od jiných příčin bolestí hlavy. Potom se může snáze problémům předcházet či je efektivněji eliminovat.
Parafarmacie
Vážený pane doktorem již několikrát jste mi dobře poradil, za což Vám opětovně děkuji a prosím o Váš názor i nyní - obě moje děti (6 a 4 roky) jedí velmi málo mléčných výrobků. Některý den vypijí sklenici krabicového mléka, ale často za celý den nesní žádný mléčný výrobek. Jsou mléčné výrobky nutností? A v jaké kvalitě, podobě a v jakém denním množství byste mléčné výrobky dětem prosím doporučoval? Alergie/Intoleranci na laktózu nemají.Předem moc děkuji za radu.
Ivet
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Ivet. Studie z afrického kontinentu před lety ukázaly, že v některých oblastech mají děti velmi nízký příjem vápníku, a  přesto mají velmi zdravé zuby a kosti. Důvodem je způsob života a obrovská schopnost adaptace lidského organismu na nízký příjem důležitých živin. My máme životní styl odlišný a také velmi odlišné stravování. Jíme více, než bychom měli a průmyslově vyráběné potraviny využívají upravené potravinářské suroviny se specifickými fyzikálně chemickými vlastnostmi. To vede k odlišnému chování tráveniny v trávicím ústrojí a ne vždy dochází k takovému využití živin, které je pro tělo optimální.  Jako základ bych určitě doporučil 200 ml čerstvého mléka za den.  Celodenní jídelníček bych ještě doplnil jednou až dvěma dalšími mléčnými porcemi vhodné velikosti, nejlépe bez přidaného cukru a čerstvé. Učil bych děti jíst přirozeně chutnající jogurty a tvarohy. Bohužel náš mlékárenský průmysl v tomto  až tak moc dobrý není, přestože se stále chlubíme a chválíme. Proto se u nás dobře prodávají potraviny a nápoje ochucené, zbavené přirozené chuti.  Jako příklad skvělého výrobku bych uvedl jogurt z Lidlu  Milbona Bio Natural, který nemá nepříjemnou kyselou chuť, kterou děti nemají rádi. Navíc neobsahuje zbytečně moc tuku (3,8 g). Výtečné tvarohy mají Polabské mlékárny Milko. Sám jsem dětem kupoval ten červený plnotučný ( zde bych na tuku nešetřil, a hledal možnost, kde ušetřit jinde ( například někdy nenamazat chleba máslem. i když je lahodné). Dával jsem jim do něj malinový ,nebo jahodový domácí džem, ale nutné to určitě není. Tvaroh je opravdu výtečný. Také nevidím problém dát dětem občas malý Pribináček, který má výbornou chuť, protože je z přirozených surovin.  Příjem tuku a cukru bych ale rámcově v tichosti sledoval, ale děti tím nezatěžoval. Automaticky si osvojí stravovací návyky a chuťové preference které jim "naservírujete". Snad jsem odpověděl na to, co jste potřebovala. Mějte se hezky.
Parafarmacie
Děkuji za odpověď. Naštěstí jsme ještě žádné bolesti nezaznamenali, tak zřejmě dodržujeme dostatečný odstup pití tekutin po sněžení třešní :) vždy jsem si říkala jak to s těmi třešněmi a celkově jiným druhem ovoce s peckami vlastně je. A ještě bych se chtěla zeptat, snažím se poctivě peckovat jelikož jsou dcerce dva ročky, takže sama pecku ještě vyplivnout nedokáže. I přes snahu uhlídání, jich na zahradě pod stromem je přeci jen napadaných dost, tak by mě zajímalo kdyby přece jen nějakou slupla i s peckou, dle mého nározu vyjde přirozeně, bez nutné návštěvy lékaře mám pravdu? Samozřejmě tím myslím tak nejléme jednu omylem, ne že sezobe daleko víc pecek :)
Aneta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Máte pravdu, Aneto. Problém v tom není, pokud člověk třeba netrpí divertikulózou kde riziko existuje.Velký zdravotní problém může nastat při vdechnutí pecky. Je proto dobré, když mají děti při jídle řád a nedělají další činnost, který by zvýšila riziko vdechnutí ( fyzické aktivity, smích, skotačení ). Větši riziko vdechnutí určitě hrozí u drobných pastilek, ať už dražovaných, či nikoliv.
Parafarmacie
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to vlastně s pitím po konzumaci třešní? Slýchávám docela odlišné názory, co zkušenost to názor :) Mě by zajímalo hlavně kvůli dcerky, která je baští ráda.Stačí po snězení třešní, s mírou ovšem, počkat tak půl hodiny, hodinu či déle? A nepít po třešních znamená celkově jakkoukoliv tekutinu, nebo jde jak slýchávám jen o mléčné výrobky? Jak to tedy opravdu je? Děkuji.
Aneta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Aneto. trávicí ústrojí každého člověka je jedinečné a trávení ovlivňuje celá řada faktorů. Zažívací problémy, jako u každé potraviny, zavisí hlavně na tom, kolik jí sníme. Protože jsem v dětství   trávil prázdniny částečně ve větvích stromů, v  pustých sadech Doupovslých hor a plnil si také útroby užasnými medovými třešněmi, řešil jsem i tento problém. Měl jsem vyzkoušeno, že hodinu se nesmím napít čekoholiv, co obsahuje vodu. To se mi osvědčilo a  skutečně velké bolesti břicha způsobené nadýmáním jsem zažil jen několikrát, kdy jsem nebyl důsledný. Naposledy jsme se napil asi tak 30 minut před konzumací třešní. To dodržují dodnes. Naposledy včera.
Parafarmacie
Dobrý den, rády bychom znaly Váš názor, případně radu. Máme kamarádku, které bude 60, nekouří, pije alkohol, víno, pouze příležitostně, nemá nadváhu, plus mínus 3 kg, když něco o víkendu slavíme. Chodíme na krátké túry a tam si začala stěžovat, že ji brní prsty na noze a nemůže si stoupnout na špičky. V botech i na nízkém podpatku se jí noha "viklá". Lékař má podezření na neuropatii. Čím vzniká a co pomůže? Nemá cukrovku jako pan prezident. Děkujeme za odpověď. - otázka upravena poradcem
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
A jak dlouho tyto obtíže má, Evo?  Jedná se  skutečně jen o prsty?  Jedná se o obě nohy? Brní ji prsty stále? Brní jí také na boso ? Jsou citlivá chodidla přejedete-li plosku chodidla tužkou? Jakou obuv nosí?  Prodělala nedávno nějakou vážnější nemoc? Měla nějaký úraz v minulosti na nohou, či na páteři?  Má obtíže s páteří ? Má křečové žily na nohou?  Z toho co jste uvedla nelze zatím usuzovat, že jde o neuropatii a spíše si myslím, že jde o  méně závažný zdravotní problém.