Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Parafarmacie
Děkuji za rychlou odpověď. Dcerka je momentálně zcela bez jakkékoliv změny co se týče chování. Bez teplot, hraje si, krásně jí, věřím, že v průběhu dalších dní se již nic nedostaví. Přeji krásný den.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tak to je dobře, Jano. Příjemný víkend.
Parafarmacie
Zdravím,prosím mám dotaz. Zda se může mast Bepanthen používat i gynekologicky? Zavádět jí do hrdla vaginy . Pomáhá prý při pálení a suchosti.Děkuji za odpověď. Hezký den.
Blanka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Minimálně krátkodobě v tom není problém, Blanko. Mast k tomu určena ale není. Já bych spíše doporučil lubrikační gel Doer. Věřím, že je to mnohem lepší řešení.
Parafarmacie
Dobrý den, byli jsme s drerou (2) na bazéně. Při skotačení si v jednom momentě lokla vody. Hned začala dost kašlat a při pomoci poklepávání mezi lopatky v předklonu se jí podařilo vše vykašlat. Chvíli si pokuckala a chvíli nato se zase smála a radovala se z vody. V noci toho dne byla ovšem dost neklidná, často se budila, hodně pila, ale nekašlala, je pravda že jsem musela víc větrat během noci bylo nepříjemné dusno vzhledem k výkývům počasí. Je možné aby měla ještě nějakou zbytkovou nevykašlanou vodu např.v dýchacích cestách apod? To by dle manžela, který mě samozřejmě uklidňuje že už bychom poznali kdyby bylo něco špatně :) musela kašlat pořád a dusit se se snahou dostat vodu pryč. Je třeba dceru víc pozorovat, může se projevit něco i později po pár dnech? Děkuji
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jano. Kašel nemusí souviset s vdechnutím vody v bazénu. Nelze ale vyloučit, že dýchací cesty jsou podrážděny chlorem, který je dosti agresivní a v bazénu nemusela být jeho optimální koncentrace. K podráždění dýchacích cest mohlo docházet i během samotného pobytu v bazénu, protože se chlór uvolňuje na hladinu a vdechnutí vše jen trochu více zkomplikovalo. Dávkování desinfekčních prostředků nemusí být vždy optimální a záleží i na pečlivosti osoby, která má údržbu dávkovacího zařízení na starosti. Věřím ale, že je dcera v pořádku a že se nejedná o nic závažného.
Parafarmacie
Dobrý den, moc Vám děkuji za odpověď, ptal jste se jaké léky maminka užívá.Je parkinsonik, 4x isicom+ HBS madopar na noc.Na ortopedii včera dle rentgenu pan doktor zjistil, že velké bolesti kolena na spodní straně s bolestí do stehna také z vnitřní strany až do třísla a do kyčle, že je to od zad.Píchl ji injekci almiral a k tomu při bolesti vzít ještě aulin rozpustný.Bolesti má silné už 4 měsíce.Chtěla jsem se zeptat, jak by jste mi vysvětlil situaci, reakce na tyto léky byla špatná, večer velká únava na spaní a v noci pálení kolem celého těla a brnění celých nohou, blouznění, nemožnost vstát z postele bez pomoci, pocení, sucho v ústech, 3x průjem ten den, na zvracení, zimnice a úplně bez síly a celý den by prospala.Velice špatně snáší změnu léků.Brala teď 2x palgotal a ten nezabíral.V ten den ho měla ráno a po 6 hod.byla ta injekce almiral a odpoledne aulin a na noc aulin.Je to možné předávkování nebo nějaký šok nebo alergická reakce? A jak máme pomoci v tomto stavu.Velice Vám děkuji.
Jitka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Aulin není lék pro každého, Jitko. Je určen pro krátkodobé použití při dobré znalosti zdravotního stavu pacienta. Almiral byl aplikován do hýždě na stejné straně, kde má mamimka největší obtíže? Riziko předávkování samozřejmě existuje a záleží i na tom, jaké všechny léky užívá a užívala. Zdravotní stav se u maminky jen tak nezlepší a je třeba dbát i na základní banální opatření jako je použití vhodného lůžka, křesla či obuvi. Je nutná  velká opatrnost při pohybu. Natírejte záda i nohy hřejivou nebo chladivou  Emspomou, nebo třeba francovkovou mastí ALPA. Volte velmi střídmý jídelníček, aby nebyly zánětlivé reakce podporovány nevhodným složením stravy.
Parafarmacie
Vážený pane doktore, děkuji Vám za krásnou odpověď. Ještě se Vás chci prosím zeptat, zda může být regulace vápníku v krvi narušená v důsledku chronické atrofické gastritis? Mám v žaludku endoskopicky prokázanou výraznější atrofii sliznice, s úbytkem parietálních buněk. Prosím, vyjádřete se mi ještě, zda tyto problémy mohou souviset, či nikoli. Moc Vám děkuji za ochotu a věnovaný čas.
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Chronická atrofická gastritida může negativně ovlivnit využití vápníku  a dalších živin jako jsou hlavně bílkoviny a škrob z potravy díky tomu, že je narušena produkce kyseliny solné. Dochází ale k malé produkci i látek enzymové povahy nebo látek, které plní ochrannou funkci či zpomalují trávení ( mucin). Toto onemocnění by ale nemělo příspívat ke zvýšení hladiny vápníku v krvi, ale naopak.
Parafarmacie
Dobrý den,
odpovídám na Vaši reakci:
Dobrý den, Jano. Máte k dispozici biochemické vyšetření krve a moči z nedávné doby? Kolik je vám let? Jaké další zdravotní problémy máte? Užíváte nějaké léky? Jak se prosím stravujete? Popište mi pro mou orientační informaci co tvoří základ vašeho jídelníčku, včetně velikosti denních porcí. Máte nadváhu?

Výsledky krve ani moči nemám. Je mi 25 let. Váhu mám snad normální - 75 kg na 173 cm. Zhruba před rokem a půl jsem zhubla 20kg.Co se týče stravy, vyhýbám se pšeničným výrobkům - pečivo jím žitné, maximálně 1x denně, zhruba 150g. Dále se vyhýbám smaženým pokrmům. Jím hodně ovesné vločky (snídaně 50g), luštěniny, jako přílohy brambory (200g), kukřičné těstoviny(80g), rýži(60g), maso většinou kuřecí, hovězí, ryby (100-150g), ke snídani a svačině jím vždy ovoce, k obědu a večeři zeleninu. Jím spíše lehčí jídla, ne omáčky ani knedlíky. Samozřejmě občas si dám nějakou českou klasiku, ale spíše vyjímečně.
Jinak nemám žádné obtíže. Žádné léky neužívám.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Díky za upřesnění. Je možné, že je nadýmání způsobeno právě jídelníčkem, který obsahuje příliš škrobu a takové vlákniny, která vám podporuje nadýmání. Doporučuji změnit způsob stravování. Minimálně na zkoušku po dobu 14 dní. Vyřaďte přílohy a jídelníček sestavte z nízkotučných či polotučných mléčných výrobků, libového masa a zeleniny. Ovoci se na 10-14 dní vyhněte. Zeleninu jezte v množství 150-200g za syrova za den. Vyhněte se nyní koštálové zelenině.  Vyhněte se náhražkám kávy všeho druhu. Lušteniny je možné zařadit v množství 50g za den. Doporučuji původem z Itálie, ideálně z USA.. Ty neobsahují tolik látek které způsobují nadýmání. Budu rád, když se po týdnu ozvete zda se stav zlepšil. Zároveň doporučují absolvovat biochemcké vyšetření krve a moči, aby se minimálně vyloučila horší funkce jater i sliniivky břišní. Věřím ale, že jste zcela zdráva a že se jedná jen o málo závažné dietní chyby s  trochu nepříjemnou komplikací. Ještě mi prosím upřesněte co pijete.
Parafarmacie
Dobrý den,

mám takový problém. Trpím velkou plynatostí a často se mi stává, že mám nafouklé břicho. Není to problém poslední doby, vždycky jsem trpěla poměrně velkou plynatostí, ale nafouklé břicho se k tomu přidalo až poslední zhruba rok.
Plyny často odcházejí samovolně a nafouklé břicho mám vždy alespoň 1x týdně - vydrží nafouklé i několik hodin.
Jako první jsem se pokoušela zjistit, jaká potravina mě nejvíce nadýmá. Ale nepřišla jsem na to. Není to po luštěninách, ani po žádné zelenině. Pokaždé když mám nafouklé břicho nebo mám obzvláště velkou plynatost si přehrávám co jsem předtím jedla a nevidím v tom nic, co by se opakovalo. Zkoušela jsem také vyřadit z jídelníčku mléčné produkty, vydržela jsem to zhruba tři měsíce, ale výsledek žádný ... Také jsem si dělala test lékárny na lepek - negativní.
Také jsem zkoušela jíst espumisan - jak při nafouklém břichu, tak potom také preventivně - jedla jsem 14 dní každý den. A také žádný úspěch.

Moc prosím o radu. Děkuji. Jana
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jano. Máte k dispozici biochemické vyšetření krve a moči z nedávné doby? Kolik je vám let? Jaké další zdravotní problémy máte?  Užíváte nějaké léky? Jak se prosím stravujete? Popište mi pro mou orientační informaci co tvoří  základ vašeho jídelníčku, včetně velikosti denních porcí. Máte nadváhu?
Parafarmacie
Pane doktore, mám nepříjemný problém: byla mi změřena velmi nízká hladina vitaminu D v krvi, 39 nmol/l (norma je 75-150) a současně zvýšený vápník 2,69 mmol/l (norma 2,15-2,50). Hladina hořčíku je v normě, fosfor při spodní hranici. Funkce ledvin v pořádku, štítná žláza také, čekám ještě na test parathormonu. Mám asi všechny potíže z nedostatku D, bolí mě kosti na nohách, jsem velmi unavený, únava ve svalech, také se mi objevují deprese. Prosím, poraďte mně, zda mám okamžitě doplňovat vitamin D Vigantolem, navrhněte prosím dávku. Dělám si ale starosti, jestli Vigantol nezvýší hladinu vápníku? Co byste mi prosím doporučil? Včera jsem si vzal dávku D a cítím se potom trochu lépe. Raději bych se opaloval na slunci, ale protože velmi špatně snáším pobyt na slunci v horku, tak to asi nepůjde. Uvedené potíže souvisí s tím D, protože dokud jsem měl hladinu 91 nmol/l, žádné z daných potíží nebyly a cítil jsem se celkově dobře. Navíc mám dojem, že ani při pohybu na slunci se D nesyntetizuje.
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jiří. V naměřené hodnotě  vitaminu D nevidím nic alarmujícího. Je ale třeba se výsledkem zabývat. Vyčkejte nyní prosím jak dopadne stanovení  parathormonu. Potom teprve lze udělat nějaké rozumné opatření a třeba i zvolit vhodné dávkování vitaminu D. Parathormon má spíše tendenci zvyšovat hladinu vápníku v krvi. Vápník má v našem těle celou řadu funkcí. Máme jej spojen spíše s tvorbou kostní hmoty, ale je také mimořádně důležitý v přenosu akčního potenciálu v nervovém systému a elektromechackém propojení nervového systému a svalové tkáně. Mirně zvýšená hladina vápníku v krvi má pak dopad i na tyto fyzikálně-chemické mechanismy a může vést k určitým tělesným obtížím a nepříjemným pocitům včetně depresivních stavů ( mechanismus působení antidepresiv je spojen s ovlivněním hladiny vápníku na nervových spojích v centrálním nervovém systému a hladin jednotlivých neuromediátorů). Hormonální regulace vápníku a hospodaření organismu s vitaminem D musí proto být v co největší harmonii. Někdy je velmi obtížné, či nemožné  tohoto stavu dosáhnout a můžeme se mu jen co nejvíce přiblížit.
Parafarmacie
Dobrý den, po nějaké době jsem se podívala, zda Vaše poradna funguje a mám radost, že ano ! Prosím o radu: mám obrovské křeče v nohách, v noci třeba se jen obrátím na jiný bok a prsty jsou zkroucené křečí, případně když plavu a nohy vykopnu, musím se hned postavit a přečkat tu bolest. Nechala jsem si předepsat Magnosolv, prý je nejúčinnější. Nevím, za jak dlouho se objeví pozitivní výsledky, mohl byste mně poradit ? Děkuji. Vloni jsem řešila "housera"... - otázka upravena poradcem
Blanka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Blanko. Magnosolf může mít smysl. Přičin asi bude více. Jednou z nich bude i zhoršené prokrvení dolních končetin. Doporučuji Paralékárna Flavonoidy 2x2 tablety za den. Dopřejte nohám dostatek odpočinku. Dávejte si je výš. I třeba na noc si je trochu podložte širokým polštářem. Dbejte na vhodnou obuv a vyvarujte se ponožek či punčoch, které stahují dolní končentiny. Způsobují městnání krve a zhoršují jejich výměnu. Dochází tak k horšímu okysličování tkání včetně svalů. Důležitý je dostatečný příjem vody. I mírná dehydratace zhoršuje prokrvení končetin a iontovou výměnu. Někdy zdánlivé maličkosti dokáží stav úplně normalizovat. Doufám, že vás již houser netrápí. 
Parafarmacie
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Když dojde u dvouletého dítěte ke spolknutí, vdechnutí menšího ukousnutého kousku z lízátka, malá lentilka aj. a dítě se nedusí ani nekašle, nemodrá a nic podobného, mluví, chová se zcela normálně, je možné že dítko polkne ta nějak ,,šikovně,, a vdechnutý kousek nenadělá žádné zdravotní problémy? je třeba i tak návštěva doktora? Je dále třeba pozorovat i pozdější možné reakce z možného uvíznutí v oblasti krku a níže? Děkuji
Marta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nemusí se hned jednat o něco tragického , Marto. Většinou dítě přirozeně drobný kousek vykašle. V případě lízátka, může dojít i k rychlému rozpuštění na  sliznici plic. Plicní epitel také dokáže transportovat malé mechanické částice, včetně třeba pilových zrn ven z plic. Kašlací reflex dokáže vytransportovat z plic ledaccos. Jinak bychom těžko přežili. Příroda myslí i na to.  Nic ale nefunguje  na 100% a občas dojde k vážným zdravotním komplikacím, díky vdechnutí cizího tělesa. Myslím si, že každá maminka vycítí, kdy jde do tuhého. Na dítěti je to jasně patrné a v podstatě platí to, co jste napsala. 
Parafarmacie
Dobry den, dcera (9 let) od raneho detstvi (ale pouze obcas, narazove) trpi na "rustove bolesti". Je opravdu vysoka - 95. percentil. V posledni dobe se pridavaji vecer, po dni kdy ma sport, i bolesti lytek. Myslim, ze stravu ma pestrou, ale i tak bych si nechala rada poradit, jestli by bylo vhodne pridat nejaky poptravinovy doplnek (horcik, vapnik ?) a v jakem davkovani pro dite. Sportuje 4 x tydne (2x basket, 1x atletika, 1x plavani), ale na rozumne urovni "pro radost". Jinak je dcera velmi zdrave dite, letos snad ani nebyla nastydla. - otázka upravena poradcem
Zdenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Zdenko. Jestli má dcera opravdu pestrou stravu a nevyhýbá se mléčným výrobkům včetně čerstvého mléka,  žádné doplňky stravy bych jí nedával. V té fyzické zátěži může být  trochu problém. Jako první krok bych se asi zaměřil na obuv a tam hledal možnost vylepšení ( vždy je co vylepšit). To si myslím, že by byla momentálně nejlepší investice i vzhledem k  charakteru fyzické zátěže. Obtíže by mohly ustoupit.
Parafarmacie
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na názor.Samozřejmě se zeptám i dětské lékařky. Jde o to, že dcera 6 let si stěžovala na úpornou bolest hlavy. Celý den byla ok a najednou večer že ji bolí čelo. Ne pořád, ale že ji tam, jakoby střelí bolest. Lehla si, (stejně už byl čas na spaní), zakryla si hlavu (že ji dělá zle světlo) a usnula. Spala bez problému celou noc, teplotu neměla. Druhý den ok. Chtěla bych se zeptat co to mohlo být? Celkem mě to vyděsilo...? Můžou mít takto malé děti migrénu? Pár dní tomuto předcházela lehká viróza (zkontrolovaná lékařkou). Děkuji za posouzení.
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Evo. Pokud by se problém opakoval, určitě lékařku navštivte co nejdříve. O migrénu či podobnou příčinu bolestí hlavy může určitě jít.  Přičinou může být ale také nadměrné namáhání oči. Děti tráví u mobillů a svíticích obrazovek extrémní dlouhý čas a to má vliv na zdravotní stav.  Snad to ale není případ vaší dcerky. K tomu co jsem napsal mi ale nepasuje lokalizace, kde jí hlava bolí. Určitě je rozumné navštívit lékařku, která dceru pečlivě prohlédne a vyšetří.  Jestli sama často trpíte bolestí hlavy, je dost možné, že podobné obtíže bude mít i vaše dcera. Přičinu bolestí hlavy je ale dobré znát a odlišovat migrénu od jiných příčin bolestí hlavy. Potom se může snáze problémům předcházet či je efektivněji eliminovat.
Parafarmacie
Vážený pane doktorem již několikrát jste mi dobře poradil, za což Vám opětovně děkuji a prosím o Váš názor i nyní - obě moje děti (6 a 4 roky) jedí velmi málo mléčných výrobků. Některý den vypijí sklenici krabicového mléka, ale často za celý den nesní žádný mléčný výrobek. Jsou mléčné výrobky nutností? A v jaké kvalitě, podobě a v jakém denním množství byste mléčné výrobky dětem prosím doporučoval? Alergie/Intoleranci na laktózu nemají.Předem moc děkuji za radu.
Ivet
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Ivet. Studie z afrického kontinentu před lety ukázaly, že v některých oblastech mají děti velmi nízký příjem vápníku, a  přesto mají velmi zdravé zuby a kosti. Důvodem je způsob života a obrovská schopnost adaptace lidského organismu na nízký příjem důležitých živin. My máme životní styl odlišný a také velmi odlišné stravování. Jíme více, než bychom měli a průmyslově vyráběné potraviny využívají upravené potravinářské suroviny se specifickými fyzikálně chemickými vlastnostmi. To vede k odlišnému chování tráveniny v trávicím ústrojí a ne vždy dochází k takovému využití živin, které je pro tělo optimální.  Jako základ bych určitě doporučil 200 ml čerstvého mléka za den.  Celodenní jídelníček bych ještě doplnil jednou až dvěma dalšími mléčnými porcemi vhodné velikosti, nejlépe bez přidaného cukru a čerstvé. Učil bych děti jíst přirozeně chutnající jogurty a tvarohy. Bohužel náš mlékárenský průmysl v tomto  až tak moc dobrý není, přestože se stále chlubíme a chválíme. Proto se u nás dobře prodávají potraviny a nápoje ochucené, zbavené přirozené chuti.  Jako příklad skvělého výrobku bych uvedl jogurt z Lidlu  Milbona Bio Natural, který nemá nepříjemnou kyselou chuť, kterou děti nemají rádi. Navíc neobsahuje zbytečně moc tuku (3,8 g). Výtečné tvarohy mají Polabské mlékárny Milko. Sám jsem dětem kupoval ten červený plnotučný ( zde bych na tuku nešetřil, a hledal možnost, kde ušetřit jinde ( například někdy nenamazat chleba máslem. i když je lahodné). Dával jsem jim do něj malinový ,nebo jahodový domácí džem, ale nutné to určitě není. Tvaroh je opravdu výtečný. Také nevidím problém dát dětem občas malý Pribináček, který má výbornou chuť, protože je z přirozených surovin.  Příjem tuku a cukru bych ale rámcově v tichosti sledoval, ale děti tím nezatěžoval. Automaticky si osvojí stravovací návyky a chuťové preference které jim "naservírujete". Snad jsem odpověděl na to, co jste potřebovala. Mějte se hezky.
Parafarmacie
Děkuji za odpověď. Naštěstí jsme ještě žádné bolesti nezaznamenali, tak zřejmě dodržujeme dostatečný odstup pití tekutin po sněžení třešní :) vždy jsem si říkala jak to s těmi třešněmi a celkově jiným druhem ovoce s peckami vlastně je. A ještě bych se chtěla zeptat, snažím se poctivě peckovat jelikož jsou dcerce dva ročky, takže sama pecku ještě vyplivnout nedokáže. I přes snahu uhlídání, jich na zahradě pod stromem je přeci jen napadaných dost, tak by mě zajímalo kdyby přece jen nějakou slupla i s peckou, dle mého nározu vyjde přirozeně, bez nutné návštěvy lékaře mám pravdu? Samozřejmě tím myslím tak nejléme jednu omylem, ne že sezobe daleko víc pecek :)
Aneta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Máte pravdu, Aneto. Problém v tom není, pokud člověk třeba netrpí divertikulózou kde riziko existuje.Velký zdravotní problém může nastat při vdechnutí pecky. Je proto dobré, když mají děti při jídle řád a nedělají další činnost, který by zvýšila riziko vdechnutí ( fyzické aktivity, smích, skotačení ). Větši riziko vdechnutí určitě hrozí u drobných pastilek, ať už dražovaných, či nikoliv.
Parafarmacie
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to vlastně s pitím po konzumaci třešní? Slýchávám docela odlišné názory, co zkušenost to názor :) Mě by zajímalo hlavně kvůli dcerky, která je baští ráda.Stačí po snězení třešní, s mírou ovšem, počkat tak půl hodiny, hodinu či déle? A nepít po třešních znamená celkově jakkoukoliv tekutinu, nebo jde jak slýchávám jen o mléčné výrobky? Jak to tedy opravdu je? Děkuji.
Aneta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Aneto. trávicí ústrojí každého člověka je jedinečné a trávení ovlivňuje celá řada faktorů. Zažívací problémy, jako u každé potraviny, zavisí hlavně na tom, kolik jí sníme. Protože jsem v dětství   trávil prázdniny částečně ve větvích stromů, v  pustých sadech Doupovslých hor a plnil si také útroby užasnými medovými třešněmi, řešil jsem i tento problém. Měl jsem vyzkoušeno, že hodinu se nesmím napít čekoholiv, co obsahuje vodu. To se mi osvědčilo a  skutečně velké bolesti břicha způsobené nadýmáním jsem zažil jen několikrát, kdy jsem nebyl důsledný. Naposledy jsme se napil asi tak 30 minut před konzumací třešní. To dodržují dodnes. Naposledy včera.
Parafarmacie
Dobrý den, rády bychom znaly Váš názor, případně radu. Máme kamarádku, které bude 60, nekouří, pije alkohol, víno, pouze příležitostně, nemá nadváhu, plus mínus 3 kg, když něco o víkendu slavíme. Chodíme na krátké túry a tam si začala stěžovat, že ji brní prsty na noze a nemůže si stoupnout na špičky. V botech i na nízkém podpatku se jí noha "viklá". Lékař má podezření na neuropatii. Čím vzniká a co pomůže? Nemá cukrovku jako pan prezident. Děkujeme za odpověď. - otázka upravena poradcem
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
A jak dlouho tyto obtíže má, Evo?  Jedná se  skutečně jen o prsty?  Jedná se o obě nohy? Brní ji prsty stále? Brní jí také na boso ? Jsou citlivá chodidla přejedete-li plosku chodidla tužkou? Jakou obuv nosí?  Prodělala nedávno nějakou vážnější nemoc? Měla nějaký úraz v minulosti na nohou, či na páteři?  Má obtíže s páteří ? Má křečové žily na nohou?  Z toho co jste uvedla nelze zatím usuzovat, že jde o neuropatii a spíše si myslím, že jde o  méně závažný zdravotní problém.
Parafarmacie
Děkuji za odpověď k mléku bez laktózy, šlo mi zejména o ten vliv na vstřebávání a trávení vitamínů a minerálů, zejména pak vápníku. V tom tedy - jak píšete, problém není. Otázka GI mne napadla jen jako "doprovodná", nijak se GI vážněji nezabývám, protože většinu potravin jíme ve směsi s jinými. Tudíž si myslím, že je celkem jedno, jestli si dám přílohu s vyšším nebo nižším GI, když k tomu mám třeba ještě maso a zeleninu a tuk ne? To už jsem ale od mléka odbočila :-) - otázka upravena poradcem
Lenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Lenko. zdá se,  že laktóza podporuje využití vápníku. Zatím jsem nenašel ale pro tento  mechanismus vysvětlení. Neviděl bych ale v tomto zásadní problém. U zdravého člověka tělo dokáže zvýšit efektivitu vstřebávání a využití vápníku z potravy. Může také někdy platit, že méně znamená více. Může být také efektivnější, když strava bohatší na vápník je součástí více jídel za den. GI by teoreticky mohlo být využitelné pro lidskou výživu. Musel by se ale na to výzkum cíleně a dlouhodobě soustředit, aby se to dotáhlo do ucelených poznatků.  Momentálně je pro nás největší problém, že toho jíme hodně, hodně pijeme alkohol a hodně kouříme. Toto má zásadní dopady na zdraví české populace a poznatky o GI mají okrajový význam. Diabetik si navíc může  díky glukometru vypozorovat, po jaké stravě mu skutečně hladina krevního cukru stoupá rychleji a to zohlednit při plánování jídelníčku. Je také důležité pozorovat, jak rychle klesá. Hlavní příčinou diabetu II.typu je ale vysoký příjem tuků v naší stravě a následné snížení citlivosti tkání k insulinu, který kontroluje hladinu krevního cukru.
Parafarmacie
Dobrý den, nedělá mi moc dobře mléko, ale mám ho občas ráda, vč. mléčných výrobků. Zkusila jsem mléko bez laktózy a také jogurty, vyhovuje mi to a není mi tak těžko. Jsou z těchto upravených potravin živiny stejně vstřebatelné jako z klasického mléka a výrobků z něj? Nebo dlouhodobou konzumaci nedoporučujete? Z obalůjsem se dočetla, že laktóza je už předštěpena pomocí laktázy na galaktózu a glukózu, z toho jsem usoudila, že je to vlastně jen "předtrávené", a škodit by to nemělo. A jak je to s výsledným GI? mléko chutná trochu nasládle, není tedy nevhodné z důvodu vysokého GI? děkuji -
- otázka upravena poradcem
Lenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Lenko. Mléko, s nízkým obsahem laktózy pít můžete a není v tom z výživového hlediska problém. GI je velmi ošemetný údaj a data která ve světě existují nejsou v takovém stavu a kvalitě, aby se  dal brát GI  vážně při formulaci nějakých výživových doporučení a nepletlo to zbytečně lidem hlavu. Z GI se ale byznys udělat dá.Většinu potravin  nekonzumujeme odděleně, ale jsou součástí nějakého  pestrého jídla, které třeba obsahuje i přílohy či zeleninu. To má na změnu GI  vliv. GI bezlaktózové mléka bude pravděpodobně o trochu vyšší než normálního, protože obsahuje větší množství glukózy (GI 100). Věrohodná data ale nemám k dispozici.GI mléka se pohybuje v docela širokém intervalu a ovlivňuje jej celá řada faktorů . Nejčastěji se setkávám s hodnotami mezi GI 25-40 je-li konzumováno samostatně. U mléčných výrobků je ale klíčový obsah tuku. Ten musíme zejména hlídat abychom nepřekračovali dlouhodobě 30% energetického příjmu tuku v rámci celodenního jídelníčkua není to vůbec snadné. Mléčný tuk je jinak velmi dobře stravitelný a lahodný a do našeho jídelníčku určitě v rozumné míře patří. Mléčné bílkoviny jsou  také výborně stravitelné a některé z nich slouží jako signální molekuly a jejich hodnota je zřejmě vyšší než si  zatím dokážeme uvědomit. Snad jsem odpověděl na to, co vás zajímalo.
Parafarmacie
Dobrý den, děkuji, velmi si vážím Vašeho zájmu. Zvýšenou únavu cítím a pobolívají mne uzliny, to je pravda, ale naštěstí ne natolik,abych nefungovala. Žádné léky na reflux (ani jiné) neužívám, chvíli jsem brala Lanzul, žáha mne nepálí, o žádném infekčním onemocnění nevím (poslední vážnější nemoc byla angína 08/2017), mononukleózu jsem měla kolem 23.roku života. Jídelníček jsem zkoušela různě upravovat, v jednu chvíli byla jen na piškotách a sucharech, zkoušela jsem i nejíst po páté hodině, ale beze změny, subjektivně - jakoby jídlo nemělo vliv. Od vzniku obtíží jsem z hlediska doplňků zkoušela různé věci, ale nic trvalého od té doby(jen nejrůznější čajová kúra, křemelina, lichořeřišnice a dobromysl kapky...). Moc děkuji
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Požádejte Aleno lékaře, zda by vám nenechal stanovit protílátky proti EBV infekci.  Možná by stálo za to prověřit i protiáltky proti cytomegaloviru, herpes viru a borelióze. Tyto infekce mohou probíhat skrytě a mohou dělat obtíže, které popisujete. Takto na dálku mě žádná jiná rada nenapadá. Možná bych ještě na noc zkusil Gaviscon suspenzi (ne tablety), zda nezjistíte zlepšení.
Parafarmacie
Dobrý den, děkuji za Vaši ochotu. Obtíže v krku a jícnu trvají zhruba od začátku roku. Absolvovala jsem gastro vyšetření, které bylo bez nálezu, až na "horší těsnost kardie" a skončila pak na ORL, kde byl nalezen stafylokok, krk je prý na pohled podrážděný, červený a s hrbolky, mandle ok, dutiny ok. Nadváhu nemám, žádné jiné obtíže nemám, žádné léky neužívám, žáha mne nepálí, polyká se mi dobře, o žádném jidle, které by mi stav zhoršovalo, také nevím. Proč začaly obtíže tak náhle a nemizí, netuším. Ještě jednou moc děkuji. - otázka upravena poradcem
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Citíte zvýšenou únavu, Aleno ? Užíváte nějaké léky na  reflux ?  Užíváte nějaké léky pravidelně? Prodělala jste nějakou vážnějším virovou infekci ( např. infenkční  mononukleózu)? Přidalal jste něco do jídelníčku, co používáte pravidelně od období, kdy obtíže vznikly?  Nutí vás obtíže ke kašli?
Parafarmacie
Dobrý den, prosím jaký máte názor na různé - dnes moderní - doplňky stravy? Colostrum, aloe vera, homeopatika....jsou mi doporučovány v rámci léčby i přímo lékaři a nevím, co si o tom myslet, když lékař se tím prodejem těch výrobků i sám zabývá. Nechci se cpát "chemií" a jistě bych ráda přispěla ke zlepšení zdraví třeba i nějakým přírodním preparátem, ale občas mi přijde, že doporučení si vzájemně odporují. Ptala jsem se tu např. na vápník. Lékařka - MUDr. na kostním mi doporučuje hlavně roslinné zdroje, včetně semen, ořechů, luštěnin, máku, nyní také právě Colostrum a aloe. Já naopak v odborných článcích vč. vaší poradny (co jsem tak pročetla téma vápník a kosti), že semena luštěniny a spol. nejsou primárně vhodným zdrojem vápníku, že jím zůstává právě mléko a výrobky z něj. Už tedy nevím, čemu a komu věřit, přeci jen kosti jsou důležité (léčba osteoporozy). děkuji
- otázka upravena poradcem
Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Katko. Nevím, z jakých výživových doporučení vaše lékařka vychází. Já rostlinné zdroje doporučit nemohu. Chemický obsah je zcela něco jiného, než schopnost  těla minerální látky z potravy využít. Hodně záleží na povaze chemické vazby příslušné minerální látky. Ta může být vázána v rostlině klidně více způsoby, podle výskytu v jednotlivých tkáních. O kolostru zatím toho mnoho nevíme. Známe sice poměrně detailně jeho složení, ale minimum o jeho možném pozitivním vlivu na zdraví dospělého člověka či dítěte. Zatím jsem nezaznamenal žádný případ, kdy by se nám osvědčilo. Přesto bych ho u některých onemocnění zkusil. Určitý vliv na střevní imunitní systém pravděpodobně existuje. Je možné, že má ochranné účinky na střevní sliznici. Věrohodně zatím nic prokázáno nebylo, ale dílčí zajímavé a nadějné výsledky existují. Velký problém je také  s kvalitou vlastního kolostra. Není snadné zajistit jeho dostatek a správně ho technologicky zpracovat. Jinak podle mého názoru je jakýkoliv prodej léků a doplňků stravy v lékařských ordinací nezákonný.  Mohou existovat světlé vyjímky u některých větších soukromých zdravotnických zařízení. Ty  mají ale na tyto aktivity většinou lékárnu, kam tyto výrobky patří.  Pokud ordinace prodává doplňky stravy, stává se vlastně potravinářských podnikem se všemi povinostmi.  Takto alespoň já chápu současnou potravinářskou legislativu.
Parafarmacie
Ještě bych doplnila otázku - jak to je s léky na osteoporózu? Pokud brzdí proces odbourávání, brzdí také jejich obnovu? Pokud dojde ke zlomenině, či úrazu, má pak kost šanci se obnovit, pokud v těle je lék z řady právě těch biofosfonátů, které se předepisují - sama jsem jej užívala? Není potlačena novotvorba té kosti? děkuji
Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Bifosfonáty mají určitě své místo v léčbě onemocnění u kterých dochází  ke snížení hustoty kostní hmoty, Katko. Musí být použity v pravý čas. Nejsou  ale univerzálním lékem pro léčbu osteoporózy. Bifosfonáty mohou výrazně snížit riziko zlomenin, díky tomu, že zvyšují hustotu kostní hmoty tím, že se naváží na přirozené struktury kosti. Ve své praxi jsou viděl celou řadu pozoruhodných výsledků při použití této skupiny léčiv. Je třeba vždy posoudit zda je jejich použití nutné, nebo lze stav zvládnout běžnou léčbou. Zdravotní riziko při jejich použití musí být nižší, než v případě, kdy by nasazeny nebyly. Určitě má smysl je použit v případech, kdy hrozí vysoké riziko zlomenin.
Parafarmacie
Hezký den, pane doktore. Můžete mi prosím doporučit nějaký lék nebo něco přírodního na zpomalení peristaltiky střeva, co bych mohl užívat delší dobu? Bylo mi zjištěno mírné předávkování vitamínem D, hladina je 165 nmol/l (max. ref. mez 150 nmol/l). Problém je, že mám z toho každý den průjem, což je v případě cest velmi nepříjemné a mám potřebu to pak stavět. Původně jsem užíval Loperon, ale v lékárně jsem se dozvěděl, že se prý nesmí podávat dlouhodobě. Příčina je známá, jinak je vše v pořádku a nález ve střevě normální.

1. Mohl by mně pomoci např. Prothazin?
2. Nebo víte o něčem lepším, co lze podávat delší dobu, dokud potrvají potíže?

Je velký problém, pokud mě to přepadne v dopravě, ve městě, atd. Děkuji Vám za doporučení.
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jako první krok bych to řešil vařenou rýží a košťálovou zeleninou, Jiří. Zkuste je zařadit do jídelníčku ve větším množství, aby byly součástí více pokrmů za den.  Nepijte nápoje slazené cukrem ani medem.  Nepijte více mineralizované vody. Nejezte tučné mléčné výrobky a pokrmy s vysokým obsahem tuku. To by mělo pomoci. Budu rád, když se v pátek ozvete, zda je vše v pořádku.
Parafarmacie
Moc Vám děkuji za naprosto vyčerpávají a odbornou odpověď. Smekám před Vaší ochotou věnovat se otázkám,které trápí nás,laiky a pomáhat se zorientovat.
Mějte se moc pěkně.
Zdena
Zdena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Snad vás to moc nevyčerpalo, Zdeno. Určitě to lze napsat lépe a pochopitelněji. O  snížení příjmu cholesterolu stravou jsem se úmyslně nezmínil. Není to zpravidla  první krok, kterým bychom měli začít. Doporučení snížit příjem cholesterolu může následovat až po dostatečné znalosti zdravotního stavu i jídelníčku pacienta. Úprava jídelníčku ale musí být vždy celková a musí se zásadněji změnit podíl a struktura hlavních živin na celkové energetické hodnotě jídelníčku.
Parafarmacie
Dobrý den.
K Vašim otázkám: EBV infekce vyšetřována nebyla, ale asi není pravděpodobná, když mám CRP 0,3. Denzitometrie kostí je v pořádku. Nižší hodnota myoglobinu byla naměřena i v minulém roce, co se týký vápníku, byla dvakrát naměřena hladina 2,55 mmol/l a ani po vysazení vápníku ze stravy zatím hladina neklesá. Pokud přijmu stravou vápník, dělá se mi dost zle od žaludku a nepřiměřeně močím.

Prosím o Váš názor, ptáte se již potřetí. Děkuji Vám za spolupráci.
Radomír
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Radomíre, CRP není  ani  trochu spolehlivý ukazatel, co se týká infekčních onemocnění. Orientačně může odlišit bakteriální zánět od virového a to zdaleka ne jednoznačně. Pokud chcete vědět o svém zdraví více, nezbývá  nic jiného, než udělat další doplňková vyšetření. Doporučuji taková, která se týkají přímo i nepřímo kostního metabolismu a hormonální regulace látkové výměny vápníku. Jako první krok bych ale provedl , pro jistotu, vyloučení aktivace EBV infekce, která může paralelně existovat vedle jinému problému, který s látkovu výměnou s vápníku souvisí.  To,  co jste uvedl mě zde v poradně, je podle mého názoru dostatečně závažné, aby praktický lékař další vyšetření zajistil. Více momentálně poradit nemohu, pokud nebudu mít k dispozici dostatek dat z dalších doplňujících vyšetření, která jsou nutná a pro skutečnou znalost vašeho zdraví  asi velmi důležitá.
Parafarmacie
Dobrý den, doléčuji zlomeninu a ráda bych pomohla tělu nějakým doplňkem s vápníkem. Ve Vaší online poradně často doporučujete přípravky od firmy Biomin. Který z nich zvolit? Přípravek ovovital - vápník obsahuje také fosfor a hořčík a někde jsem četla, že by se tyto neměly brát zároveň a fosfor že naopak zhoršuje využití vápníku. Jak to je? Brát vápník s jídlem s tukem nebo mezi jídly? Dobrala jsem nyní femoralex a koukala jsem, že i biomin vyrábí vitamin K2 - je také dobrý? Jsou všechny vápníky od Biiominu z těch skořápek nebo jen lék biomin H? děkuji za rady, nevím, který zvolit. Jinak jím dostatek mléčných výrobků a také pravidelně zařazuji mák - ráno do kaše nebo makový koláč atd. - je vápník z máku dobře využitelný? děkuji Lucie
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Lucie. Denní příjem vápníku u dospělých osob by měl být 800mg a fosforu 700mg. Tedy přibližně stejný a samozřejmě se o těchto číslech  vedou nekonečné debaty. Kostní hmota je složene zejména z krystalků hydroxyapatitu, který obsahuje oba prvky. Hořčík je pro stavbu kostní hmoty méně důležitý , ale je zde také obsažen, stejně tak jako hlavní ionty, kterými je sodík a draslík. Pokud budeme užívat dávku fosofru asi 3x větší než je doporučováno, dojde ke snížení koncentrace vápníku v krevním séru. Regulaci využití vápníku má na starosti zejména parathormon a  zásadní roli hraje i vitamin D. Zejména při jeho vstřebávání z potravy. Vitamin D se podílí nejen na regulaci vápníku, ale i fosfátu v lidském těle. Zvýšime-li hodně příjem fosforečnanů, zvýší se také sérová hladina parathormonu, který následně na tento nepříznivý stav reaguje a vše dává  "do pořádku". Rizika vysokého příjmu fosforečnanů ve formě přidatných látek v potravinách se pravděpodobně přeceňují, mám-li na mysli zdravé osoby a hospodaření s vápníkem v lidském těle. Při onemocněních kde je látková výměna narušena je třeba zvýšené opatrnosti a někdy je vhodné udělat více dietních opatření,a by došlo ke zlepšení stavu.  Biomin z vaječných skořápek obsahuje uhličitan vápenatý a některé biologicky aktivní látky, které se přirozeně ve skořápce vyskytují a zřejmě se podílejí na lepším využití vápníku z této hmoty. Surovina, kterou Biomin vyrábí je velmi dobře odborně zdokumentovánaa považuji ji za nejlepší pro lidskou výživu ve formě doplňku stravy. Co se týká vitaminu K2, pro vás je možná zbytečným luxusem, pokud netrpíte osteoporózou. Jeho použití má pozitivní vliv na využití vápníku.  Vápníkové soli jsou rozpustné ve vodě. Vápník je často součástí složitých bílkovinných molekul, ze kterých je dobře využitelný ( mléko, mléčné výrobky), protože se z nich snadno uvolňuje. Rostlinná strava díky fytátům, oxalátům, šťavelanům pak může snadno vápník vázat a trochu snižovat jkeho využitelnost. I v tomto ohledu mají výživová doporučení Společnosti pro výživu velký smysl a také zeleninu či různá semínka bychom měli jíst v přiměřeném množství. Více malých porcí mléčných výrobků za den, zlepší  celkovou využitelnost vápníku z potravy za celý den.  Semínka  včetně máku obsahují minerální látky. Ty jsou primárně určeny  k tomu, aby z nich vznikla nová rostlina a k pokračování života. Proto obsahují látky a enzymy, které brání jejich natrávení. Obsahují také jako zdroj energie fytáty ( fosforečné vazby jsou hlavním zdrojem energie). Ty pevně váží kationty minerálních látek. Semínka proto nejsou dobrým zdrojem minerálních látek. Narušíme-li semínko mletím, dostupnost se může trochu zvýšit, ale ne zásadně. Jinak miluji mák a makové buchty, a proto je pro mě těžko pochopitelné, proč vozíme z Peru chia seminka, když máme takový poklad doma. Proč neudělat pořádný marketing českému máku, když   jsme asi největším pěstitelem potravinářského máku na světě ! Chutnou buchtu s mákem přitom v prodejně s pečivem nekoupíte.
Parafarmacie
Děkuji za odpověď. Dcerce se nedostavil naštěstí ani zmiňovaný průjem. Stihla jsem včas zareagovat, aby nedošlo k případnému snězení většího množství. Ovšem, pro mě poučení a zkušenost, je třeba být kolikrát opatrnější :) Přeji příjemný den.
Lenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tak to je dobře, že vše dopadlo bez komplikací, Lenko. Pamatuji se, že když jsem byl malý, měl jsem tendenci svíčky ochutnávat. Nějak mě přitahovala konzistence vosku. Od té doby, co se začaly aromatizovat,ztratilly pro mě úplně kouzlo a už si nezapálím ani ty obyčejné, voňavé. Pozor na následné výzkumné pokusy se sirkami...
Parafarmacie
Dobrý den. Doplňuji Vám informace: v dětství po porodu jsem prodělal závažný septický šok (byl jsem vážně ohrožen na životě), později opět v dětství spálu a infekční mononukleosu. Naposledy v roce 2001 zápal plic, od té doby jsem žádnou vážnější infekci neměl, imunitu mám velmi dobrou. Stravuji se normálně, akorát nemůžu kvůli alergii jíst nic mléčného. Mám alergii na laktosu i mléčnou bílkovinu. Jinak jím vše, spíše racionálněji, nejím smažené a nadměrně tučné. Masa konzumuji dostatek, zeleninu i ovoce. Z doplňků stravy užívám pouze Vigantol dle doporučení lékaře, ale již dva měsíce jej neberu vůbec. Sportuji pravidelně 3x týdně, ale přiměřeně, často chodím, zaměstnání mám sedavé. Jinak všechny biochemické testy z krve a moči jsou v normě, krevní obraz též (pouze zvýšená kalcémie a snížený myoglobin). Hodnota vitamínu D v krvi je v normě. Nemůže být náhodou myoglobin snížený z deficitu některých aminokyselin (když jde o bílkovinu)? Nebo máte prosím podezření na něco zcela jiného?
Radomír
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Omlouvám se, Radomíre, ale zatím se musím jen dále ptát. Denzitometrické vyšetření kostní tkáně je také v pořádku ?  Byly vám  stanoveny protilátky proti infekci EBV ?  Z toho co uvádíte, bych vaše problémy s únavou spojoval spíše s reaktivací EBV infekce. EB virus je přítomen v organismu celoživotně. Nic jiného mě zatím nenapadá. Hodnota myoglobinu není nijak alarmující a pro mě je spíše v normě, respektuji-li to, co jste zatím uvedl. Nižšší hodnota u myoglobinu s deficitem některých aminokyselin určitě nesouvisí. Byla naměřena opakovaně? Například i před dvěma lety? Jaká koncentrace vápníku v séru byla naměřena? Byla naměřena opakovaně?
Parafarmacie
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Dcerka(2) kousla do svíčky, složením vím podle obalu že jde o svíčku ve skle typu Parafín/rostlinný vosk. Nestihla toho sníst hodně, spíš ji seškrábávala a ušpinila se ale v puse taky měla, co jsem mohla, jsem hned vytáhla, ale i tak zřejmě něco spolkla...je to potřeba řešit? nebo jsou svíčky při náhodném požití nejedovaté? Děkuji a přeji pěkný den.
Lenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Lenko. U parfemovaných svíček je to o trochu horší a je lepší je vůbec nepoužívat. Je to hrozný nešvar. Jinak by to neměl být problém u zdravého dítěte. Může se dostavit pouze průjem. Je dost pravděpodobný při požití několika gramů.
Parafarmacie
Dobrý den, doplňuji Vám informace: 36 let, hladina myoglobinu činí 21 ug/l (ref. meze: 28-72 ug/l), poslední dobou často močím, mám mírně zvýšenou kalcémii (2,55 mmol/l, objevují se srdeční arytmie, jsem unavený a vnímám únavu od srdce a svalů. Léky žádné neužívám. Moč mám chemicky v pořádku, ledviny prý pracují normálně (kreatinin v normě) anémii nemám. Jsem alergický na vše mléčné, jinak jsem zdráv, cukrovka není, cholesterol v pořádku, váha normální. Napište mi prosím, na co máte podezření a jak by šlo hladinu myoglobinu normalizovat.
Radomír
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Prodělal jste v posledníední době a v minulosti nějaké závažnější onemocnění, Radomíre? Stravujete se běžným způsobem? užíváte nějaké doplňky stravy?  Sportujete ? Pracujete hodně fyzicky? Zkuste prosím o svém zdravotním stavu napsat ještě více informací. Jestli máte k dispozici biochemické vyšetření krve a moči, je možné mi ho poslat na guareta@drstaněk.cz.
Parafarmacie
Dobrý den,pane doktore, po osmi týdnech mi byla sundána sádra po únavové zlomenině vnitřního kotníku. Mámnyní ortézu a a pomalinku mám nohu rozcvičovat, chladit, míčkovat. Vše tak dělám, ale trápí mne otok kotníku a také tmavé zbarvení nohy ve svislé poloze. K podpoře hojení a zmenšení otoku jsem si pořídila Phlogenzym - je to vhodné? upřednostnila jsem ho přes komplexnějším Wobenzymem zejména pro menší potřebu tablet (polykání - nevolnost). V minulosti jsem též prodělala trombózu (po dobu zranění užívám preventivně léky na ředění) a trápily mne záněty kotníků. Plus dotaz - jenormální, že i po sundání sádry je v místě zlomeniny stále patrné narušení kosti, ikdyž se kolem už vytvořil svalek (či nová tkáň - nevím přesně tu definici) Jinak ještě piju denně geladrink. Co nějaké mazání? Kostival? moc děkuji za rady a doporučení. Lída
Lída
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Lído. Enzymoterapie může mít určitý smysl. Doporučuji použít Paralékárna Flavonoidy 2x2 tablety. Omezení otoku a zlepšení mikrocirkulace by se mělo dostavit velmi rychle. Geladrink může pomoci zlepšit hybnost kloubů postižené končetiny a zlepšit funkci pokožky, která utrpěla fixováním nohy do sádry. Stav se bude rychle zlepšovat a očekával bych bych, že místo zlomeniny nebude brzy patrné. Nyní je zásadní správné rozvičování končetiny. Respektujte rady lékaře, či fyzioterapeuta. Je dobré neimprovizovat a skutečně si nechat poradit jak kotník co nejvhodněji procvičovat. Riziko trombózy můžete snížit i dostatečným příjmem vody. Tato zásadní banalita se často zanedbává, i když se jedná o nemocniční péči, kdy se pořád pacienti odbývají sladkým čajem a kontrola příjmu tekutin se důsledně nedělá. Přeji hodně zdraví.
Parafarmacie
Vážený pane doktore,
chci se s Vámi prosím poradit ohledně nepříjemného problému. Bylo mně testem z krve zjištěno, že mám sníženou hladinu myoglobinu (z nějakého záhadného důvodu). Cítím, že mám už nějaký čas o něco slabší srdce, jakoby se hůře kontrahovalo a mívám i slabost ve svalech. Lékař nad tím bohužel mávl rukou, ale já se opravdu necítím dobře. Na internetu jsem našel pouze informace o zvýšeném myoglobinu, ale o sníženém jsem nic nedohledal.

Může být snížený myoglobin z deficitu některých aminokyselin (příp. jakých)? Z důvodu alergie na laktosu i mléčnou bílkovinu nemohu jíst nic mléčného, říkám si, jestli to s tím nesouvisí. Jinak žádnou myopatii nebo autoimunitu proti svalům nemám. Máte prosím představu, jak bych mohl hladinu myoglobinu opět normalizovat? Děkuji Vám.
Radomír
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Radomíre. Jako hodnota byla naměřena? Kolik je vám let ? Jak zdravotní obtíže máte? Jaké léky užíváte ?  Protože je myoglobin bílkovinou, nižší hladina může být způsobena např. zhoršenou funkcí ledvin ( zvýšené ztráty močí), nebo poruchami látkové výměny železa. To jsou asi nejběžnější příčiny. Uvidíme , až o vás budu vědět více.
Parafarmacie
Dobrý den, lékař mi doporučil na zvýšený cholesterol úpravu jídelníčku a omega 3 s tím, že pokud nepomůže toto opatření, nasadí statiny. Můžete mi nějaké kvalitní přípravky s omega 3 doporučit ? Na trhu je jich spousta, tak abych se trochu orientovala. Pokud nemůže uvést konkrétní značku, tak alespoň naznačte. Moc děkuji.
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Marie. Naprosto zásadní  je úprava jídelníčku. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny jinak samy nic nezmohou. Je možné použít Paralékárna Rybí olej, který obsahuje 700mg omega -3 v jedné tobolce.  Doporučuji snížit příjem tuku na 25% celkové energetické hodnoty celodenního jídelníčku a dosažení normální váhy.  Ve většině případů  dojde k příznivé úpravě hodnot, které s látkovou výměnou cholesterolu souvisejí a užívání statinů není potřeba. Výživovou hodnotu jídelníčku můžete kontrolovat na www.potravina.cz a jídelníček si také plánovat. Budete-li potřebovat více informací, ozvěte se prosím.
Parafarmacie
Dobrý den.Mám na bederní páteři velké zobákové osteofyty,plošší lordozu s napřímením,rotace segmentů doleva.Před pár lety jsem měla naštípnutý obratel L1.Spočátku jsem chodila k specialistce,ale jelikož lékařka byla po mateřské,ordinovala pouze 2 dny v týdnu,pacientůse po odeznění nejhoršího zbavovala.Nyní chodím jen k obvodní lékařce,která mě posíla na rehabilitace,ale musím si o ně říct.Teď jdu na rehabilitace po 2 letech.Na rehabilitaci se diví,že k žádnému specialistovi s páteří nechodím.Mám tedy po obvodní lékařce vyžadovat odeslání ke specialistovi nebo jí mám věřit že to nepotřebuji?Děkuji
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Věro. Podle mého názoru specialistu potřebujete a potřebujete také lázeňskou péči se zaměřením na tyto problémy. Sama si těžko můžete poradit a  správné cvičení je nutné, abyste neměla stále větší obtíže. Přeji hodně zdraví.
Parafarmacie
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, pokud a jaký lékárensky dostupný přípravek bych mohla použít na místa se zvýšenou pigmentací a nezhoubné drobné bradavičky. Na kožním mi doporučili laser, ale když jsem jej v minulosti absolvovala, zůstala mi po něm vystouplá jizva, takže se mi do něj už nechce. Děkuji
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Petro. O ničem účinném nevím a nemohu nic doporučit.  Jako správný postup vidím chirgické odstranění, případně použití laseru. Samozřejmě když dva dělají totéž, nebývá výsledek stejný. Doporučuji navštívit pracoviště plastické chirgurgie, kde každodenně provádějí velké množství výkonů tohoto typu.
Parafarmacie
Dobrý den, doplňuji k problému s nehty.
Na nohou problémy s nehty nemám, myslím, že v domácnosti uklízím se více méně stejnými čistícími prostředky a stravuji se také stejně, ikdyž přiznávám, že asi ne moc racionálně, mám ráda sladké, ovoce a zeleninu jen občas, cca 10 let užívám Letrox 50/den.
Děkuji.
Maja
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Majo. Biosil rádi doporučujeme protože se osvědčil. Někdy jej kombinujeme s Gelantinou Intensive.  Máme ji na webu www.drstanek.cz. Běžně se nedistribuuje. Ta podpoří růst nehtů. Je možné použít i Gelantinu tobolky, pokud vám nevadí spolknout 5 tobolek za den. Je možné i najednou. Gelantina Intensive je  docela chutný nápoj a lidé s ním při užívání problém nemají. Letrox by mohl hrát svoji nepříznivou roli, ale spíše na počátku léčby. Nyní se mi to zdá nepravděpodobné, pokud se dávka nezvýšila. To ale při dávkování 50 mikrogramů  za den nepředpokládám. 
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, jaký máte názor na krémy z konopí? Koupila jsem si jeden v lékárně (český výrobek, byly na něj dobré recenze), noční krém na ekzém a až překvapivě rychle mi pomohl. Ještě jedna otázka na tento i jiné kosmetické krémy, dost často se stává, že nějaký krém apod. má skvělé výsledky a po nějakém čase přestává
Iva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, myslím si, že české masti či emulze s obsahem konopného extraktu jsou  velmi dobře technologicky zpracovány a obsahují vhodný extrakt. Snížení pozitivního účinku je typické prakticky pro všechny léčebné masti. Zejména pokud se jedná o léčbu či ošetření ekzému. Je proto dobré léčbu střídat.
Parafarmacie
Dobrý den, je mi 57 let a nikdy jsem neměla problémy s nehty. Až loni na podzim se mi začaly velmi štěpit a lámat. Koupila jsem si Biosil a hned došlo k výraznému zlepšení. Ovšem po jeho dobrání se situace cca po 14 dnech opakovala, Koupila jsem si ho tedy znovu a nehty byly zase bez problémů. Ovšem před 10 dny jsem dobrala druhé balení a zase se problém objevil. Čím to může být ? Jak jsem již psala, dříve jsem takové problémy nikdy neměla. Děkuji.
Maja
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Majo. Problém může souviset s výživou a aktuálním deficitem některých látek, které se podílejí na tvorbě kolagenu. Může ale dojít také k chemickému a mechanickému poškození struktury nehtu. Nehty poškozují laky (asi většina), ale také třeba saponáty či  "ochranné" rukavice z učitých materiálů. Ne vždy se dokáže nehet dostatečně  rychle regenerovat, aniž bychom si toho vůbec všimli.  S postupujícím věkem se schopnost regenerace snižuje. Problém se objevil na všech prstech rukou? Nehty na nohou se nezměnily?
Parafarmacie
Dobrý den, je nějaká šance stravou nebo i nějakými léky ovlivnit to, aby se na ploténkách netvořily osteofyty? Mohou též způsobit patní ostruhu ? Děkuji za radu nebo názor.
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ne, Aleno. Strava se může  ale na problému podílet tím, že zatížíme příslušné partie nejen nepřiměřenou  každodenní zátěží ( zaměstnání, stereotypy jak sedíme a pohybujeme se), ale také  nadměrnou hmotností. Za patní ostruhu, kromě vrozené dispozice, může podle mého názoru  jak nadváha, tak nevhodná obuv.
Parafarmacie
Hezký den. Pane doktore, dlouhodobě trpím velmi nepříjemným problémem. Mám endoskopicky diagnostikovanou chronickou gastritidu v těle žaludku a v souvislosti s tím mě často trápí (někdy opravdu velmi) snížená kyselost v žaludku a tím zhoršené trávení potravy. Mívám zejména ráno výrazné nechutenství, mám teď velké potíže ráno sníst snídani, musím se velmi nutit.

Můžete mi prosím doporučit něco na zvýšení kyselosti v žaludku? Zkoušel jsem vinný a jablečný ocet zamíchaný do nápoje, ale toto mi prakticky nepomáhá. Věděl byste prosím o něčem silnějším a lepším? Zkoušel jsem čaj z hořce, ale po měsíci už ho nejsem schopen kvůli extrémně hořké chuti pít. Prosím, napište mi. Děkuji Vám.
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jiří. Kdysi existoval lék Acipepsol, který docela fungoval. Některé léky mohou k problému přispívat. Můžete mi prosím napsat co užíváte. Jinak já bych doporučil nastrouhat jablko. Nějaké kyselejší a zkusit pár lžiček. Záleží hodně na odrůdě jablka. Octy mohou poškozovat jícen se všemi důsledky tohoto počínání. Je třeba být opatrný. Postupoval jste ale velmi správně.
Parafarmacie
Děkuji za vysvětlení. Ano, skutečně lékárna, kde se vydávají léky na předpis. Je pravda, že lékárna měla v sortimentu i různá homeopatika a jiné přírodní preparáty, dalo by se tedy říci, že byla alternativně zaměřená. Ale normálně jsem si tam vyzvedávala léky na předpis od lékaře. Pro člověka je dnes opravdu těžké zorientovat se ve všech informacích, zejména pak, když je nedej bože nemocný. A to ani nemluvím o internetu a jiných médiích. S tím názorem na negativní účinky mléka jsem se nesetkala prvně (nemyslím tím ale debatu o alergii na mléko, tou netrpím, snad jen mírnou intolerancí laktozy, ale jogurty, tvarohy, mléko se sníženým obsahem laktózy mi nevadí). Také jsem četla názor, že mléko, co si koupím v obchodě v krabici, je vůbec nejhorší a když už mléko, tak domácí nepasterované. To ale nepovažuji za úplně bezpečné (co myslíte?) nehledě na to, že dobytek nechovám a nemám ani žádné spolehlivé farmářské zdroje. Zbývá mi tedy supermarket, v lepším případě Bio obchod.
Renáta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Kdo chce psa být, ten si hůl vždy najde, Renáto. To už tvrdila teta Kateřina v Saturninovi. Převaření či pasterizace mléka má svůj smysl. Vyhneme se tak možnosti vážné infekce trávicího ústrojí. Spíše bych odlišil  mléko od krav, které mají možnost normální pastvy od mléka z velkochovů ( holštýnské plemeno ze špičkových chovů dokáže vyprodukovat i 100 l na jednu krávu za den). Kvalitu mléka ( tím myslím nejen chuťové vlastnosti ale  i složení živin) ovlivňuje nejen druh skotu, ale i způsob, jakým je krmeno ( ve velkochovech se často používá rostlinný tuk jako součást krmné dávky) . Mléko se  také liší složením bílkovin. Některé z nich působí velmi příznivě na střevní imunitní systém . Mléku určitě není dobré se vyhýbat. Do naší výživy jednoznačně patří a nemá smysl to neustále zpochybňovat.  Něco jiného je, jestliže někdo trpí intolerancí laktózy, nebo nesnášenlivostí některé z mléčných bílkovin. Jinak si nemyslím, že bioobchody jsou nějakou  větší zárukou kvality potravin. Konzumaci biopotravin je třeba spíše chápat jako součást životního stylu, které usiluje o záchranu veškerého žívého přírodního bohatství, které jsme  ještě nestačili  jménem ekonomického růstu zničit  včetně nás samotných.
Parafarmacie
Dobrý den, pane lékárníku, prosím o Váš názor na mléčné výrobky a mléko obecně. Mám osteopenii a krom pohybu mám upravit i stravu. Lékař mi doporučil mléčné výrobky, v lékárně mi zase řekli, že mléčné výrobky jsou špatně a naopak odvápňují, že mám jíst hlavně více luštěniny a listovou zeleninu. Já mám mléčné výrobky docela ráda, každý den jím třeba jeden bílý jogurt a čtvrt litru mléka nebo jogurt a tvaroh, někdy zase tvrdý sýr, lučinu nebo tak. Jak je to tedy s vápníkem a mlékem? děkuji Renáta.
Renáta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Renáto. Tomu skoro nemohu uvěřit, že byste mohla slyšet  takovou radu v lékárně. Doufám, že to neřekl člověk, který vystudoval farmaceutickou fakultu. Mléko je nejlepším zdrojem vápníku. Z  rostlinné stravy je vápník využitelný mnohem hůře a nadměrná konzumace zeleniny může ovlivnit významněji i využitelnost vápníku z potravy, díky tomu, že se vápník ( např obsažený v  mléčných výrobcích) naváže na látky obsažené v rostlinně stravě.  Luštěniny určitě nejsou ideálním zdrojem vápníku. Vápník je v nich pevně vázán. V našem jídelníčku by ale chybět neměly. Obsahují hodnotnou bílkovinu a můžeme z nich připravovat  chutné pokrmy, které mohou snáze obsahovat méně tuku. Naše strava je bohužel příliš bohatá na tuk, jehož příjem by neměl překračovat 30% z celkové energetické hodnoty jídelníčku. Pokud toto doporučení dlouhodobě porušujeme, projeví se to zhoršením zdravotního stavu.
Parafarmacie
Dobrý den, zajímalo by mě, za jak dlouho by se měla vstřebat boule/modřina? V únoru jsem se na horách ošklivě bouchla do holeně, měla jsem tam modřinu i bouli. Modřina zmizela a teď jsem zjistila, že mám pořád na holeni hrbol. Mám to třeba masírovat nějakou mastí? Děkuji
Zuzka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, masáž může mít určitý smysl. Nelze vyloučit, že jinak hrbolek z pohmožděné tkáně zůstane, nebo zmizí  za velmi dlouhý čas, až se buňky poškozeného pletiva zcela nahradí novými a  pohmožděná tkáň obnoví svoji původní funkci. Masáž může tento proces urychlit.
Parafarmacie
Dobrý den, beru letrox,vasocardin,kalnormin a rhefluin + sedavé zaměstnání,otékají mi nohy kolem kotníků a občas i nahoru do lýtka..někdy víc někdy míň....máte pro mě nějakou radu?děkuji moc
Dáša
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Dášo. Jestli je dávkování všech léčiv v pořádku, mohly by dobře pomoci Paralékárna Flavonoidy v dávkování 2x2 tablety za den. Udržovací dávka je pak 2x1 tableta. Pro dolní končetiny je vždy dobré, máme-li normální váhu. Při odpočinku si nohy podložte. I při práci by bylo dobré, aby byly výše. Budu rád, když se ozvete, zda se stav zlepšil. Minimálně určité zlepšení bych očekával.
Parafarmacie
Děkuji za rychlou odpověď. Dcera je naprosto v pořádku. Plná elánu jako každý den :) Průjem se taky naštěstí nedostavil. Přeji Vám hezký den.
Andrea
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tak to je nejlepší zpráva, Andreo. Mějte se hezky.
Parafarmacie
Dobrý večer, chtěla bych se poradit. Byli jsme venku a dcera 21m. stála na hřišti u keře, ke mě zády. Než jsem k ní došla co tam dělá došlo mi že jde o dlouhý keř s ptačím zobem...V rukou nic neměla, na keři bylo černých kuliček poměrně málo všude, rychle jsem se ji koukla do pusy, prázdno a nic nežvýkala, zřejmě by měla i zabarvený jazyk a zbytky na zubech kdyby nějaké pokousala...Věřím že jsem stihla zareagovat včas a tudíž nestihla spolknout ani jednu kuličku ale kdyby náhodou mám s ní jen k doktorovi? Je ptačí zob hodně nebezpečný nebo by jich k možné otravě musela sníst určité množství?... nevím jistě zda nějakou tak rychle stihla spolknout tak si nejsem jista jeslti to je třeba nějak řešit... Děkuji
Andrea
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Andreo. Zdravotní problémy by se objevily relativně rychle. Z takového množství bych očekával jen možná průjem. Nemusíte mít obavy pokud je nyní vše v pořádku.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore, femoralex forte jsem chtěla užívat jako doplněk k lékům a režimu na léčbu osteoporozy, kterou trpím, Na interenetu jsem se dočetla, že denní dávka vitaminu K2 je kolem 100mcq, tak mne obsah ve fermoralexu zarazil...nebo dle Vás je dostačující a přípravek doporučujete? děkuji L
LInda
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Skutečnou potřebu vitaminu K je velmi těžké stanovit, Lindo. EU doporučuje denní příjem 75 mikrogramů a obecně se má za to, že běžná strava doplní dostatečně tento vitamin do organismu. Chemická struktura vitaminu K2 je trochu jiná než menadionu(vitaminu K3). Jeho poslání je také trochu jiné. Femoralex je směsí více bioaktivních látek podporujících tvorbu kostní hmoty. 45 mikrogramů považuji za dávku dostatečnou, kterou není asi racionální zvyšovat, ale nevadí to. Konzumovaná strava  může ovlivnit jeho využití tablety a to zásadně. Zásadně jej může ovlivnit i technologické zpracování tablety, či obsahu běžné tvrdé  želatinové kapsle. Doporučuji užívat s jídlem, nebo po jídle obsahující tuky. 
Parafarmacie
Dobry den, spise nez strach o to, ze bych nemohla otehotnet, se prave obavam toho, co by se stalo, kdybych otehotnela. Kdybych sla na ockovani a dva tydny pote otehotnela, nemuze to plodu ublizit? Bohuzel to mam ted takto natesno. Dekuji
Lena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
To je velmi nepravděpodobné, Leno. Snad jen, jestliže by maminka měla  silnou imunitní odpověď na tuto vakcínu či alergickou reakci. Zejména v ranném stádiu těhotenství  jsou i teoretická rizika velmi malá. Očkovací látky proti tetanu lze v  těhotenství aplikovat. Nechal bych to tedy na rozhodnutí lékaře. Je třeba si uvědomit, že imunutní systém každodenně  bojuje proti nějakému infekčnímu nebezpečí, které bývá zpravidla pro tělo výrazně větší problém, než je obyčejné  standartní a léty prověřené očkování.
Parafarmacie
Děkuji moc za názor. Já jsem také přesvědčená, že na 99% je to psychika. Chci se tedy poradit s psychologem, naše dětská lékařka mi ale řekla, že každý psycholog chce nejdříve potvrzení, že dítě je zdravé a nemá k zadržování stolice žádné zdravotní důvody. Takže proto ta nutná vyšetření... :-( Ještě jednou děkuji za tuto poradnu! Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Chápu, Evo. Doufejme, že se provedou opravdu jen ta nezbytná, aby syn nebyl zbytečně zatěžován a psychicky traumatizován. Doufejme, že se vše brzy srovná a že příčina bude banální. Jiná věc by byla, kdyby měl skutečný problém se vyprázdnit, nebo by to bylo pro něho  bolestivé, nebo ,nedej bože, se objevila krev ve stolici.
Parafarmacie
Dobrý den, je to ovocný čaj bez cukru. Vypil cca 1/3 hrníčku. Citlivější povahu asi má, svěřovat se nechce. Řešíme problém se zadržováním stolice (nechce kakat a nechce nám říct proč). Myslíte, že by mohla být souvislost? V nejbližší době nás čekají vyšetření, zda to zadržování nemůže mít základ v nesnášenlivostí na nějakou potravinu, psychickou stránku budem řešit s psychologem...
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, myslím si, že by to mohlo souviset a vsadil bych spíše na psychologickou pomoc, jako první krok., Nadbytečná lékařská vyšetření mohou negativně ovlivnit psychický stav také a v součtu se může problém ještě více prohloubit.  Určitě  ale respektujte postup pediatra, který vašeho syna zná. Jestli chodí syn do školky, pátral bych po příčině  jeho chování na prvním místě tam.

mobilní verze
© 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.