Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Parafarmacie
Děkuji pane doktore za rychlou reakci. Objednaná samozřejmě jsem a trefil jste to přesně - na řadu přijdu příští pátek :) Otřesné. Zkusím ten Fermalac. A máte zkušenosti s tabletami Candivac? Nerada už bych si tam dolů něco strkala :( Děkuji
Ivana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Candivac bych volil při opakovaném problému s kandidami k prevenci další infekce, Ivano. Ne při akutním stavu. Nyní si myslím, že  určitě pomoci nemůže. Vsadil bych na Fermalac. Vaginální prostředí je nyní narušeno  po stránce mikrobiologické, díky Gyno-Pevarylu i předchozí infekci. Fermalac pomůže stabilizovat pH vaginální sliznice a tím se vytvoří vhodné prostředí pro rychlé osídlení přirozenou mikroflórou. Protože jste dříve podobnými obtížemi netrpěla, věřím, že by to mohlo pomoci.
Parafarmacie
Děkuji Vám moc za předchozí odpovědi.Mám přesně takovou židli jakou nedoporučujete.Kancelářskou,na kolečkách .hýbající se na všechny strany.Takže jsem jí okamžitě vyměnila prozatím za pevnou kuchynskou židli.Zmínil jste matrace.To je pro nás taky aktuální.Postel už máme koupenou .Máme vybraný laťkový rošt,ale nevíme jaké koupit matrace s ohledem na špatnou páteř.Dokázal by jste poradit i v tomhle? Popřípadě na koho bychom se měli obrátit? Mám pocit,že obchodník bude doporučovat jen ty své.Děkuji.
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Laťkový rošt je podlé mého názoru nejlepší, pokud nejsou mezery příliš velké. Doporučuji 10 cm. Lamelové rošty jsou také možné, ale podle mého názoru většina je naprosto nevhodných a zhoršují funkci páteře, pokud to člověk nedokáže vykompenzovat vhodnou fyzickou aktivitou. U vás bych asi volil spíše tvrdší matraci, vzhledem k obtížím, které máte. Je ale lepší se na konkrétní matraci položit a rozhodnout se podle pocitu, který vám to navodí. Není to lehké rozhodování a myslím si, že na prodejce se dát absolutně nedá.  Běžná židle je určitě lepší než kancelářská. Smysl mají ale i opěradla rukou. I to může hrát  svoji roli. Nejpoužitelnější se mi zdají židle s opěradly, které bývaly běžné u starých psacích stolů. To se ale psalo rukou v blízkosti  přední hrany stolu.. Nyní máme před sebou monitor a klávesnici. Proto je ještě více důležitá výška samotného stolu i výška židle s opěradlem.  Tyto věci by se zkrátka neměly podceňovat a hrají obrovskou roli v tom, jestli budeme mít za nějaký čas vážnější problémy s páteří, či nikoliv. Výrůstky na bederní páteři jsou také důsledkem nevhodné zátěže v těchto partiích. Nevzniknou pro nic za nic. V přírodě má vše nějaký důvod a příroda se chová jen racionálně a pragmaticky.
Parafarmacie
Dobrý den
Mám ještě jeden dotaz ohledně páteře.Byla jsem 3x v lázních,psala mi je lékařka a moc mi pomohly.Nyní už mi je nenapíše,ale já bych do lázní ráda jela.Na 3 týdny je to pro mě finančně náročné.Jaký by mohl být nejkratší lázeňský pobyt,aby měl léčebný účinek na páteř? Děkuji.
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si, že i týdenní pobyt má smysl, Věro. Pokud budete mít k personálu důvěru a uleví se vám, respektujte jejich doporučení jak cvičit, jak správně sedět, jak by měla vypadat vhodná matrace pro vás atd. 
Parafarmacie
Dobrý den.Mám na bederní páteři vyrůstky.Nevydržím dlouho sedět,mám pocit jako by se mi páteř zbortila.Z ohledem na to jaké parametry by měla mít dobrá židle? Je vhodný na sezení doma i velký nafukovací míč např k počítači? K lékaři chodím,ale když si na bolest poztěžuji je mi řečeno ať si od bolesti vezmu prášek nebo mě pošle na rehabilitaci,ale ta má dočasný účinek.Děkuji za odpověď.
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Věro. Myslím si, že je důležitý pevný posez a pevné opěradlo.Za odstrašující příklad pak mohou , podle mého názoru, sloužit kancelářské židle na kolečkách s pohyblivým opěradlem a posedem, který umožňuje vyklání židle různými směry. Velkým problém mohou zároveň způsobovat různé lamelové matrace pro "zdravé spaní".  Doporučuji žídli a křeslo takové výšky, ze které se vám bude snadno stávat a zároveň budou pro vás pohodlné. Jedním z mála vhodných výrobků jsou asi židle a křesla TON ( Bystřice pod Hostýnem).. Nafukovací míč je určitě nevhodný. Někdy může být použitelný při cvičení s odborníkem. Jinak bych se mu obloukem vyhnul, nebudu-li vědět, jak s ním správně zachazet a zda je při mém zdravotním problému vhodný. Velmi záleží na tom, kde je porucha funkce páteře lokalizována a zda se jedná o akutní stav či nikoliv. Tomu se pak musí přizpůsobit i cvičení, či fyzikální léčba. Práce u počítače by měla být kompenzována častějšími přestávkami, protáhováním či vhodným cvičením. Nadváha o obezita se podílí na zhoršení funkce páteře také. Lidé by při normální váze často obtíže s výrůstky neměli a neuvědomovali by si je.. Fyzicky pracující mají často velké problémy až po odchodu do důchodu, kdy svalové partie ochabnou a výrůstky se pak teprve přihlásí o slovo. Myslím si, že je dobré  investovat do návštěvy nějakého lázeňského zařízení, kde vám poradí (Třeboň, Bělohrad, Darkov....), stav stabilizují a navrhnou vhodné cvičení v domácím prostředí.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore, již několikrát jste mi dobře poradil a obracím se na Vás s prosbou o radu i nyní. Dcera (5let) trpí na angíny (zda jde o výhradně o streptokokový typ nevím, vždy diagnostikováno lékařem pohledem - prý jasný streptokok). Od tří let se jí objevují dvakrát do roka (podzim, jaro). Obecně trpí při nemoci na zvětšování uzlin v oblasti krku (při viróze často patrné zvětšení uzlin na kroku/pod ušima i na pohled). Chtěla jsem se zeptat, zda byste měl nějakou radu stran prevence a také jaký máte názor na užívání přípravku Bactoral? Mohla by ho? Třeba i dlouhodoběji? A celý nebo půlku/čtvrtku?Předem moc děkuji za pomoc.
Ivet
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Ivet, jak lékař postupoval při tomto zjištění? Dcera chodí do školky? Má ještě jiné obtíže, nebo je zcela zdráva?
Parafarmacie
Dobrý den, prosím , je možné kombinovat Mucosolvan a ACC Long? Zatím beru Mucosolvan a bohužel mám pocit, že příliš nezabírá. Dýchám velmi těžko, povrchově. Kašlu, často, velmi dráždivě, bolestivě a vykašlávám málo. Ale suchý kašel to není....poslechově mi v průduškách hleny "pískají". Děkuji za radu. - otázka upravena poradcem
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Petro. Tato kombinace nedává smysl, protože mechanismus účinku je u obou léků stejný. Jsou mukolytiky. To znamená, že usnadňují vykašlávání hlenu z dolních dýchacích cest, protože jej "zkapalňují". Ten tvoří  podrážděné a zánětem postižené průdušky. Pískání je pravděpodobně způsobeno spastickými stahy, podobně jako je tomu u astmatu. Proto asi i to mělké dýchání. Ve vašem případě pravděpodobně není  správná doba jeden z těchto léků použít. Chraňte si průdušky před chladem, pijte teplý čaj. Třeba oslazený medem. Zvýšená tvorba hlenu se zřejmě dostaví během jednoho až dvou dnů. Dostatečný příjem vody tento proces urychlí. Ať je vám brzy lépe.
Parafarmacie
Dobrý den,
pane doktore chci se zeptat zda je v ČR k dostání lék s melatoninem? A kdo mi jej může předepsat? Chystám se na dovolenou na Havaj a poněvadž nemám zrovna dobrý spánek chci předejít potížím. Jak se případně užívá? Děkuji
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Aleno. Jestli jedete na Havaj, myslím si, že ho snadno koupíte tam a mnohem levněji  Nejsem si jistý, jestli je momentálně Circadin v ĆR dostupný.  Circadin může předepsat každý lékař a není hrazen. Melatonin jako doplněk stravy bych raději tady nekupoval.  Nevím momentálně o žádném důvěryhodném výrobku na českém trhu s obsahem melatoninu. Příjemnou dovolenou.
Parafarmacie
Dobry den jsem v 2 mes. tehotenstvi, boli me silene v krku, co volne prodejneho ale zaroven ucinneho mohu, aby mi zabralo a zaroven neublizilo plodu? Dekuji
Marketa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Markéto. Doporučuji si dělat ne příliš silné odvary ze sypaného heřmánku a šalvěje, nikoliv ze sáčků, které nejsou zpravidla dostatečně kvalitní a účinné. Ty střídejte a kloktejte po dvou hodinách. Odvary nepolykejte. Pijte slabý pravý čaj s medem. Jezte v menším množství ctrusové plody. Dostatečně pijte a odpočívejte.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, prosím Vás mohl by jste mi poradit nějakou kúru, která se opakuje 2x do roka k detoxikaci orgánů od plísní pro nás všechny, méně nemocné i více nemocné a jinou kúru k detoxikaci jater, pro maminku, která užívá 12 léků denně, je parkinsonik a myslím si, že nějakým způsobem posilnit játra by bylo prospěšné.Nevím, jestli si to myslím správně, že se musí začít detoxikací jater, posléze ledviny, atd.Moc Vám děkuji za radu a také za Váš čas.
Jitka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jitko. Termín detoxikace bych spíše použil v souvislosti s použitím zbraní hromadného ničení a s odstraněním jejich následků. Detoxikační kúry bývají zbytečnými a šarlatánskými postupy, které většinou nepřinesou tělu nic dobrého a vyprázdní jen lidem peněženku. Největší zátěží pro lidský organismus a jeho orgány, které se podílejí na látkové výměně, je nepřiměřená strava, nadměrné pití alkoholických nápojů a zvýšená tělesná hmotnost. Sem je třeba zaměřit hlavní pozornost, svoje úsilí a vůli.  Pokud maminka užívá 12 léků, je třeba jejich počet snížit. Určitě některé z nich jsou úplně zbytečné, a nebo postradatelné. Mohou se podílet na zdravotních problémech, které maminka má a prospěch z této léčby je pravděpodobně menší než rizika, které jí to přináší. Jinak  za běžných okolností nejsou naše orgány, které se podílejí na látkové výměně postiženy plísňovými infekcemi. Kdyby tomu tak bylo, těžko bychom tyto infekce přřekonali, protože by došlo k selhání vnitřních orgánů a ke smrti.
Parafarmacie
Pane doktore, asi jsem hezky naletěla a zaplatila 2490 Kč, a proto chci Vás poprosit o radu. Dala jsem si k 60 ošetření obličeje na Plat.Clin..preparátem Juliette Arnand, řada Ameson na bázi kys.hyaluronové, minerálů atd, psali v nabídce. Chtěla jsem jen vyplnit 2 kolmé rýhy na čele a 2 nosoretní. Obličej lehce natekl, slečna sestra mně vše vysvětlila, měla jsem anestetický krém, i přesto hlavně na čele to dost bolelo. Proceduru jsem absolvovala v pátek, dnes je pondělí obličej je bez otoku a ani JEDNA rýha nechybí! Všechny jsou na svých místech, měly být vyplněny, mimika měla zůstat a zůstala, vše jako před zákrokem ! Mohla jsem se vyfotit "before". Nechci věřit, že personál kliniky aplikuje bezcenný preparát !! Víte o něm nějaké informace? A perlička závěrem- měla jsem pro Vás vitamín "S" od nás z Valašska, ale jak jsem byla tak zklamaná, použila jsem. Ale dotřetice všeho dobrého - do Prahy pojedu 12.2. k zubaři. Dejte mi prosím vědět, zda jste v lékárně. Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Anna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Anno. Za 2490 Kč by bylo spostu preparátu "S". Nebuďte ale smutná. To by se mohly objevit vrásky nové. Preparátů a analogických postupů  za stejným účelem, podobným tomu co jste uvedla je na světě stovky. Pozitivní efekt může být pouze krátkodobý, pokud je okolní pokožka dostatečně hydratována, což je obecně zásadní problém. Pak už musí mít člověk kliku. Příprava pleti nebyla  asi dostatečná a je možné, že tento postup nebyl pro vás ani vhodný. Nelze ho nabízet určitě plošně. V pondělí budu  asi mimo Prahu, pokud bude na silnících přívětivé počasí. Doufám, že se ale uvidíme příště. Kdbyste se  ale mohla  zastavit, schovám tam pro vás něco na vyzkoušení. Jen mi to prosím potvrďte během víkendu na 602 24 20 87, abych to stačil připravit.
Parafarmacie
Dobrý den, prosím o informaci, jak je to s konzumací ořechů. Poslední dobou jsem si je oblíbila jako součást jídelníčku, zejména do ranních obilných kaší - vždy cca 20 g směsi ořechů a semínek. Dočetla jsem se, že je lepší a výhodnější ořechy přes noc nechat namočit, že jsou pak stravitelnější a také propláchnout. Někde doporučují i lehce nasucho opražit - to jsem zkoušela a chutná mi to, ale na stravitelnost to asi moc vliv nemá. Prý se nemají ořechy konzumovat jen tak ze sáčku z obchodu, mají se vždy proplachovat. To jsem netušila. Jak to tedy je? Je dobré je proplachovat, sušit, je možné je opražit - a to po opláchnutí nebo jen tak rovnou? děkuji za info. Aneta
Aneta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Aneto, nevím zda jsou pro tato doporučení dostatečné odborné poznatky.  Je třeba si uvědomit, že ořechy obsahují asi 50% tuku, které je nutné do denního příjmu tuku a energie započítat, Obsahují sice více nenasycených mastných kyselin (  jejich složení se dosti liší podle jednollivých druhů i původu), zároveň jsou díky tomu náchylnější k oxidaci a nežádoucím chemickým změnám. Oříšky jsou živnou půdou pro plísně, a proto mohou být velmi nebezpečným zdrojem mykotoxinů ( např. aflatoxiny). Proto je nutné, aby byly správně sušeny a správně skladovány i třeba během transportu z dalekých zemí. To se často neděje a když k nim přičichneme, známky žluknutí bývají patrné.  Je to i díky ne příliš vhodnému balení, které umožňuje nižší cenu výrobku, ale i kvalitu. Pokud oříšky najemno rozemeleme, je pravděpodobné, že biologická dostupnost tuku se zvýší. Díky fosfolipidům můžeme také dosáhnout při rozmixování ve vodě i částečné emulgace. K tomu ale dochází i v ústech, pokud je dobře rozkoušeme. Co ale nezmohou fosfolipidy obsažené v ořišcích, to snadno zvládnou žlučové kyseliny v tenkém střevě.  Propláchnutím se určitě nezbavíte mykotoxinů a ani látek, kterými byly chemicky ošetřeny. Jedná se zpravidla o látky s velmi omezenou rozpustností ve vodě, které mohou snadno penetrovat dovnitř jádra. Ke každodenní konzumaci doporučuji hlavně čestvě naloupané vlašké ořechy z tuzemských zdrojů. Některé odrůdy mají výtečnou chuť a aroma.  Vlašské ořechy  přispívají k lepší pružnosti cév, pokud jsou pravidelně konzumovány v množství 30g denně. Nebudeme-li ale sledovat  celkový denní příjem tuku, který by  měl tvořit asi 30% z celkové energetického hodnoty jídelníčku při udržování normální váhy, nemusí k žádnému příznivému efektu dojit.
Parafarmacie
Dobrý den, v poslední době se mi vrací gastritida, pocitově tlak v nadbříšku, pocit kamene v jícnu a v žaludku.Je možné, že na vině je stres, možná strava, ale jistě to nevím, každopádně se potíže vrátily po dvou letech a nyní se dokola opakují. Je mi 40 let, s ničím se neléčím, nadváhu nemám, ale je pravda, že občas jídlo "plácám" jedno přes druhé. Poradil byste mi, prosím, co s tím? Jaké léky, jak dlouho, jak často, případně nějaké doplňky, byliny a případně čemu se určitě vyhnout (piju např. kávu i černý čaj,ale zhoršení po nich nezaznamenávám), případně zda je lepší jíst po malých částech, nebo zda je lepší nechat žaludek lačný (pozoruji ale zhoršení obtíží u prázdného žaludku)? Moc děkuji - otázka upravena poradcem
Zdeňka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Zdeňko. Blíží se jaro a v tomto období se problémy vždy stupňují. Platí to i o podzimním čase. Doporučuji si koupit Ranisan 75mg a užívat 2 tablety na noc. Kávě bych si vyhýbal. Mikroskopické částečky kávy mechanicky dráždí trávicí ústrojí. Nalačno více. Někdo se  dokáže na jejich působení adaptovat lépe, někdo hůře. Je to také o rozumné míře u konkrétní osoby, kolik šálků kávy za den si dovolí a jak si je přípraví.  Ve vašem případě bude asi lepší jíst častěji a skromnější porce, které by neměly být příliš bohaté ani na škrob, ani na bílkoviny. Někdy je dobré užívat i trávicí enzymy. Záleží na celkových obtížích a složení jednotlivých pokrmů.. Ochranu žaludeční sliznice může dobře plnit mléko, pokud je snášíte. Vypijte pravidelně 2x1-2 dcl během dne.  Pravý čaj nepijte příliš koncentrovaný. I ten může negativně ovlivňovat funkci sliznice trávicího ústrojí. Koncentrovaný čaj má vliv na prokrvení sliznice žaludku a střev. Polyfenolické látky čaje mají celou řadu příznivých účinků z dlouhodobého pohledu, jestliže je jejich denní příjem přiměřený a tedy ani velký, ani  příliš malý. Vysoký příjem polyfenolů ale může mít negativní dopady na naše zdraví.  K pozitivnímu antioxidačnímu působení nemusí vůbec docházet a může se třeba také projevit výraznější adstringetní účinek na střevní sliznici (zhoršení prokrvení, zhoršená látková výměna, zhoršení funkce střevního imunitního systému). Stravování je tedy hlavně o zdravé míře a o zdravém rozumu. Dopady našeho počínaní a životního stylu  mohou být vidět na našem těle a zdraví až v pozdějším věku.
Parafarmacie
Dobrý večer, chtěla bych se zeptat asi to není přímo otázka do této poradny ale zkusím. Dcerka 19m. se mi dostala do špajzu k bramborám které už byli z části některé naklíčené ne moc malé krátké klíčky. No a než jsem toho všimla a dcerku vzala od brambor tak žvýkala...jeden klíček vyplivla na zem zřejmě kvůli chutí ale vím jistě že i polkla nějaký menší zřejmě...jestli nějaký ten kousek klíčku snědla může mít nějaké zdravotní problémy kvůli možnému solaninu? Musela by jich sníst o dost víc, aby něco hrozilo např. zvracení, bolesti břicha aj...mám pravdu? Děkuji
Klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jeden  bramborový klíček by nezabil ani tu nejmenší myšku na světě, Kláro. Solanin je sice  alkaloid s celou řadou  farmakologických účinků, ale v tomto případě se nemusíte znepokojovat.. 
Parafarmacie
Dobrý den, mohu v těhotenství užít umělé sladidlo např. diachrom s aspartamem? Tak 2-3 tablety denně?Jsem v 6.týdnu, a užívala jsem do teď, podotýkám, že však nejím žádné sladkosti se sladidly ani limonády, a nepiji ovocné čaje, tak to snad neva?
Peta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Je to možné.  Konzumované množství je zanedbatelné, z hlediska zdravotního rizika a možného ohrožení plodu.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore, všichni v práci jsou nemocní, tak i já (přes multivitaminový doping, ovoce, zeleninu, mytí rukou,...) mám rýmu. Ovšem takovou jinou, divnou, mám plnou hlavu, ale prázdný nos, smrkám minimálně, ale zdá se mi, že mi všechny ty hleny tečou do krku, a pak mě z toho bolí žaludek. Proč? Snažila jsem se to plivat, protože mám i hodně slin, ale nejde to vždy a všude. Nevíte, co s tím? Beru brufen, analergin a Sinupret (to je takové moje placebo, to beru vždy, protože mi jako malé píchali dutiny). Teplotu nemám, do nosu si stříkám, jsem v teple doma, piju. Díky, Ivana L.
Ivana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Za týden vám bude lépe, Ivano. Víc asi pro to udělat nemůžete. Doporučuji odpočívat a chránit si hlavu před průvanem  a výraznějšími změnami teplot. Brufen bych nahradil Acylpyrinem na noc, pokud ho snášíte. Nechte si ho rozpadnout na lžičce a po požití jej hodně zapijte teplým čajem. Na hlavu bych si dal na noc slabší čepici, která by vás nerušila ze spánku. To by mohlo pomoci, aby se dutiny uvolnily. 
Parafarmacie
Mockrát Vám děkuji, uvidím, zda je vůbec možné se nějak bránit :-)
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Určitě je to možné. Přeji hodně zdraví.
Parafarmacie
Děkuji za rady, tak to jste mě potešil, VITAmin od Vás používám, ale asi jen 3 x týdně, zapomínám, Wobenzym myslíte, že by teď když nastupuje chřipka pomohl jako prevence? Jinak co se týče zubaře, snažím se objednávat ráno, s tím že doufám, že ráno jsou nástroje nejčistší. Restauracím se tedy vyhnu, jediné, co nedokážu vyřadit je supermarket
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Na Wobenzym je podle mého pozdě, Alice.  Dávkování VitAminu 3x týdně je dostačující, jestliže se strarvujete běžným způsobem.. Pravidelné užívání bych doporučil zejména seniorům a osobám s vážnými zdravotnímy problémy, které souvisejí s látkovou výměnou bílkovin, sacharidů a tuků. I to, že lidé v supermarketu sahají na různé balené potraviny zvyšuje riziko nakažení chřipkou v tomto období.  Zvýšená hygiena rukou v tomto období má smysl. Výrazně vyšší je ale  riziko nakažení vzdušnou cestou v přeplněném a vytápěném objektu. Stačí jedno kýchnutí nakažené osoby, aby se nakazilo několik dalších.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore, mohu se Vás zeptat, na který teploměr se spolehnout při měření tělesné teploty? Použiji-li starý rtuťový, naměřím synovi i o 1,7 stupně více, než když použiji opakovaně elektronický (zakoupený v lékárně - a používám dva, různé značky). Teploměr "na čelo, zdálky" už jsem úplně vyřadila, i když se mi nejvíc líbil - změřit třeba i v noci bez buzení dětí - ale zdál se mi úplně nespolehlivý... Jestli 37.5, nebo 39 je rozdíl, který rozhoduje o nasazení léků... Je pravda, že staré dobré rtuťové teploměry jsou spolehlivější? Podotýkám, že "pocitově" se většinou nedokážu orientovat...kloním se střídavě k nižší či vyšší naměřené hodnotě. Děkuji. - otázka upravena poradcem
Klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Máte pravdu, Kláro. I v této oblasti přibývá nekvalitních výrobků, které nemusí být nijak certifikovány a kalibrovány.  Jedná se podle mého názoru většinou o klamání spotřebitele, pokud není jasně uvedeno, jak naměřené hodnoty interpretovat. Jediný teploměr, který má dostatečnou výpovědní hodnotu je rtuťový, nebo nyní teploměr, který obsahuje germanium. Za jiné nemá smysl utrácet peníze a je lepší položit  jen ruku na čelo.
Parafarmacie
Dobrý den, poraďte prosím, co koupit v lékárně, abych neměla tak červené bělmo oka, zvláště v místnosti se zářivkami je to velmi znatelné. Občas si kapu Vizin, ale zajímalo by mě Vaše doporučení. Nejedná se o prasklou žilku. Děkuji za odpověď.
Hanka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Týká se to obou očí, Hanko ? Rozumím tomu dobře, že se jedná o zánět spojivek?  Způsobuje mrkání podráždění oka?  Jako první krok bych použil Ophthalmo-Evercil kapky.
Parafarmacie
Dobrý den,
pane doktore poraďte, jak se mohu vyhnout chřipce či viróze, teď když chřipka nastupuje? Očkována nejsem. Zatím se snažím vyhýbat nemocným a většímu množství lidí
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nejdůležitější je, se vyhýbat prostředí s vysokým rizikem nakažení a dbát na hygienu rukou, Alice. Rizikové je rovněž nádobí, v restauracích, protože ne vždy je dostatečně zbavenou mikroroganismů.  Za rizikovou, považuji  třeba i návštěvu stomatologa v tomto období . Domnívám se, že i přes vysoký hygienický standard je skoro nemožné, při současné frekvenci pacientů , se zvýšenému riziku infekce vyhnout. Určitý smysl může mít používání doplňků stravy s obsahem vitaminu C ( Paralékárna Flavonoidy, Paralékárna Šípek) či Wobenzymové kúry, nebo konzumace multivitaminu ( DietLine VitAmin, tyčinka Stimulsin Multi).
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore chtěla bych se zeptat. Měla jsem podrážděné oko od cizího předmětu měla jsem ho červené, slzelo... sestra měla u sebe mast co používá na dezinfekci do očí právě při podráždění a tak mi chtěla do oka dát na spodní víčko trochu té masti pro dezinfekci. Jenže nějakým nedopatřením si popletla tuby a na celé spodní víčko oka mi dala omylem proužek masti která je určena do nosu, mast rinopanteina. Chvíli potom nato naštěstí přišla, rychle jsem oko řádně vypláchla proudem vody oko mě od té nesprávné masti nijak nebolelo, červené nebylo, žádné problémy s viděním a nic podobného jsem neměla. Sestra mi chvíli nato dala do oka správnou oční mast. Může mít ještě nějaký dopad na oko použití špatné masti. Je třeba to nějak řešit? Nebo to na oko nebude mít ani později nějaký negativní vliv z hlediska zdravotního? Již mám oko zcela pořádku, bez potíží.
Děkuji.
Elena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to velmi, velmi nepravděpodobné, Eleno. Zachovala jste se správně a oko vypláchla vodou. Věřím, že je vše v naprostém pořádku.
Parafarmacie
Dobrý den,
chci se zeptat na těhotenském testu (mama test) mi vyšla velmi slabá druhá čárka. Co to prosím znamená?
Adélka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nevím Adélko. Tento test neznám. Je třeba se držet infromace v návodu, nebo jej zopakovat a použít raději jiný.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore,
jaká je pravděpodobnost výsledku těhotenského testu.
Děkuji za odpověď
Nikola
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jestliže je kvalitní, tak vysoká, Nikolo. Nemyslím si ale, že většina testů má dostatečnou výpovědní hodnotu.
Parafarmacie
Dekuji za odpoved. Vitaminy, ktere uzivam, jsou Superfolin 2, drive6jsem je brale jednou za tri dny, ted se snazim denne, na endo mi rekli, ze jsem vyrazne pod limitem s vitaminem D. Muj jidelnicek, rano Hollandia bily jogurt s bananem nebo6jablkem a do toho trochu corn flakes. Neodpustim si kavu s mlekem a piju vetsinou bezkofejnovy caj. Dopoledne bud krajic chleba nebo rohlik s pomazankovym maslem a jablko a nebo dve. Delime se s dcerou, ta je taky miluje. Obed vetsinou zelenina, brambory nebo testoviny a kureci, pripadne libovejsi mlete hovezi. Jednou tydne ryba. Odpoledne dcera ujizdi na Lipanku, ten obcas dojim, ale sama si davam ovocny jogurt. A rohlik s maslem a sunkou nebo eidamem. Vecer se snazim o teple jidlo pro manzela a syrovou zeleninu v podobe okurky, papriky, aby to jedla cela rodina. A tak 2krat tydne mame k obedu krupicovou kasi a maso vecer. Cukr do napoju nepridavam, ale dost casto ve meste si koupim sladke pecivo. Bonbony a susenky nejim, byla bych zavisla.
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Lucie, omlouvám se za pozdní reakci. Měl jsem problém s připojením do Poradny. Nyní to už bude zřejmě fungovat. Z vaší odpovědi nejsem moudrý. SuperFolin zřejmě vitamin D neobsahuje a železo také ne. Je to tak?  Proč vám tedy lékaři nepředepsali kapky s vitaminem D, když jste výrazně pod limitem? Přestože jste neuvedla velikost procí, zda se mi vaše strava příliš vydatná. Váhové přístek během těhoteství je odpovídající?
Parafarmacie
Dobry den, jsem za pulkou tehotenstvi a dnes mi doktorka nabizela prirodni hemove zelezo Globifer forte za strasny penize, mam mirnou anemii. Pry novinka na trhu. Mate s tim zkusenosti? Proc tehotne nemuzou volne prodejne zelezo, ale treba jen zvykaci Maltofer, po kterym me pali zaha? A lekarnici se neshodnou, zelezo pry nalacno, bez mlika, ale ja musim brat Letrox. Na endo mi rekli, ze dohromady ne, v lekarne, ze nevadi. Navic musim pravidelne jist, jinak mi je zle. Takze zelezo neberu, ale nechci ochudit miminko. A jeste otazka, muzu brat magnezium soucasne s tehotenskymi vitaminy vecer? Zacinam mit krece v nohou. Ale prijdu si trapne, same vitaminy...i kdyz se snazim stravovat pestre. Dekuji za vysvetleni.
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Lucie. Přírodně vázané železo není  automaticky zárukou dobrého vstřebávání železa. Přikladem může být špenát, který ho sice obsahuje hodně, ale využitelnost je malá, pokud jej nerozmixujete a tepelně neupravíte.  Obecně je lépe železo využitelné z živočišné stravy. Využitelnost z rostlinné stravy je malá. Jak se prosím stravujete? Nevyhýbáte se  masu a masným výrobkům? O Globiferu bohužel nemám žádné odborné informace, ale zkuste se prosím podívat na internet, zda by nebylo za výhodnější cenu Ferrocento. Jedno balení je na měsíc. Železo se rádo váže s velkým množstvím látek. Při procesu trávení hodně záleží na tom, jak pevná vazba se v trávicím traktu vytvoří a na co se naváže. Snažil bych se ho užívat mezi jídly po nějaké lehčí svačině. Jaké těhotenské vitaminy používáte? Jsou to skutečně jen vitaminy? Neobsahuje přípravek také železo? V jakém množství? Můžete mi prosím popsat váš jídelníček za poslední 2 dny? Pokud snášíte minerální vodu magnesii, pijte ji během dne . Je dobrým zdrojem hořčíku a  doplněk starvy s obsahem hořčíku zatím neberte.
Parafarmacie
Dobrý den,nedávno mi odebrali vaječníky,je mi 60 let,jako prevenci proti osteoporoze jsem si koupila GS Vápník,Hořčík,Zinek Premium.Mohu to užívat pořád? Mimo ještě beru rybí olej EPA+DHA, Pangamin,Allicor a Diorex na žíly.Mohu to takhle pořád všechno brát? Děkuji.
Eva Junková
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Junková. Budete-li se držet doporučeného dávkování, problém v tom není a tato kombinace by vám mohla, při dlouhodobém užívání, přinést zdravotní prospěch. Doporučuji se ale nevyhýbat konzumaci mléčných výrobků, pokud je snášíte. Preferujte výrobky s nižším obsahem tuku. Nízkotučné mléko obsahuje stejné množství vápníku jako plnotučné.
Parafarmacie
Dobry den,
mam otazku ohledne hmotnosti kojence. Vim, ze to neni primo dotaz do teto poradny, ale vazim si vasich nazoru a zajima me vas pohled.
Syn se narodil s hmotnosti 4.3 kg a 53 cm. Ve dvou tydnech mel 4.8 kg a 55 cm, v 6tydnech 6.8 a 59 cm. Nymi v 10tydnech ma rovnych 8 kg. L
S manzelem mame normalni postavu, cukr v krvi mam v poradku.
Dcera mela pri narozeni 2.86 kg a 47 cm.
Oba narozeni v terminu. Syn je plne kojen.
Detska doktorka rika, ze nektere deti takto velke jsou. Na zadne vysetreni nas neposlala. Napr endokrinologie.
Kojen je dle jeho pozadavku - tak po 3-4 hodinach, v noci ci chce vetsinou po dvou hodinach. Kojim max 10 min, vetsinou do 5ti minut je nasyceny..

Predem dekuji za vas nazor na naseho obrika.
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Moniko, věřil bych odpovědi lékařky. Nárůst hmotnosti se zpomalí. Předpokládám, že neužíváte žádné léky  a  že se sama stravujete běžně. Rodiče a prarodiče jsou také průměrného vzrůstu?
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore. Oční lékařka mi doporučila Avilut Gold. Je v něm aescin ( 6 mg v jedné tbl.) a dočetla jsem se, že může způsobovat bušení srdce. S bušením srdce mám občas problémy, hlavně když udeří tetanie a nerada bych si ještě přitížila. Děkuji.
Slávka.
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Aescin je zdravá látka, Slávko a nedovedu si představit, jakým mechanismem by způsobil při běžném dávkování bušení srdce. Nemusíte mít obavy. Bušení srdce je často způsobeno jen nedostatečnou hydratací organismu a  každodenní dostatečný příjem vody je dobré mít pod kontrolou.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, ráda bych se zeptala jak zkombinovat užívání přípravku Wobenzym a Letrox na štítnou žlázu. Obojí se má užívat nalačno, půl hodiny před jídlem. Dohromady to asi není dobrý nápad. Nechci, aby se přípravky navzájem negativně ovlivňovaly. Jaké navrhujete řešení? Moc Vám děkuji za odpověď.
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Moniko, Wobenzym může i zlepšovat využití Letroxu. Nevím ale, zda na toto téma byla provedena nějaká studie. Nechte prosím jen rozestup půl hodiny a užijte první Letrox. Wobenzym má enterosolventní tabletu, a proto nemůže dojít k interakci v žaludku. Některé studie ukazují, že proteolytické enzymy mají vliv na propustnost střevní stěny a že zvyšují využití některých látek.  V připadě Wobenzymu to platí  minimálně o lepší využitelnosti některých antibiotik.
Parafarmacie
Dobrý den. Občas, asi tak jednou za měsíc, většinou při úplňku mě silně bolí hlava, někdy i několik dnů. V tom případě si beru Ibumax, jen jednu tabletu , ale v poslední době mě po ní začal zlobit žlučník a žaludek.Který jiný lék bych si mohla vzít? Paralen, nebo Acylpyrin mi nepomáhá.Děkuji a přeji hezký den.
Slávka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zkusil bych šumivý Panadol Extra, Slávko. Kdyby nefungoval, tak nakombinujte jednu tabletu Acylcofinu s jednou tabletou Codeinu 15mg. Musela byste ale požádat lékaře o předepsání Codeinu. Tato kombinace by měla zabrat do 30 minut, jestliže tabletky dostatečně zapijete. Kdyby ani to nezabralo, ozvěte se. Potřeboval bych pak  o vás více informací. Nyní předpokládám, že váš zdravotní stav je velmi dobrý.
Parafarmacie
Děkuji Vám za odpověď ve věci CRP, 4 letá dcera měla chrapot, silné zahlenění, kašel, teploty 37,5-39, po 2 dnech od začátku teplot u lékaře, CRP 23, dle poslechu mudr. doporučila atb Klacid, nejsem jejich příznivcem, ale vzhledem k tomu, že dcera vykašlávala nažloutlé hleny, svolila jsem, nyní po dobrání atb - 10 dní, ještě mírné zahlenění přetrvává....podle čeho se mám prosím jako laik případně příště rozhodnout, pokud budou navrhována atb, jestli ano nebo ne, aby to nebylo ze strany lékaře jen "pro jistotu" nebo "ze zvyku". Děkuji. A ještě prosím o názor, dcera měla 2x denně 1/4 tbl. Spiropentu, který je od 12 let...je to vůbec vhodné? Astmatik není. Děkuji - otázka upravena poradcem
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Antibiotiky se velmi plýtvá, Jano a potom si stěžujeme na rezistenci a ještě se snažíme ,prakticky  nyní již zbytečně,  vyvíjet antibiotika nová. Investují se giganticé peníze na sporný výzkum ( nezměnime-li chování, za pár let to bude s novým antibiotikem obdobné), místo toho, abychom se zaměřili na jejich správné a racionální používání. Vaše dcerka asi potřebovala jen nachlazení vyležet, pít teplý čaj a dát občas studený zábal, pokud je jinak zdravé dítě. Nic víc. Použijeme-li antibiotikum na virovou infekci, můžeme zabránit tomu, aby se  na tuto infekci nabalila  infekce bakteriální. Přetrvává-li infekce horních cest dýchacích virového původu delší dobu, určitě se objevují v dýchacích cestách i bakteriální patogenní mikroorganismy a může propuknout dalších infekce..  Pokud si nejsme jisti o jakou infekci se jedná, podáme antibiotika u rizikových skupin, kterými jsou lidé přestárlí, či lidé s oslabenou imunitou po vážné nemoci.  Častým používáním antibiotik oslabujeme přirozenou imunitu, poškozujeme trávicí ústrojí a jeho imunitní systém. Česká republika bohužel nemá žádnou antibiotickou politiku, což je zejména pro  farmaceutické firmy výhodné,  a  proto se hodně plýtvá se i v této oblasti medicíny.
Parafarmacie
Reaguji na Vaši odpověď ke coQ10: chtěla jsem ho nasadit do boje proti únavě,dle psaných účinků by měl pomoci. Jinak spánek 7-8 hod denně, nespavostí netrpím,kafe + č čaj 1x denně, energetické nápoje nepiju.Jak tedy bojovat proti unave? Pomaha sumak s Mg - existuje něco s podobným účinkem?
S Fofolou to nechci přehánět,ale vzdát se jí také nechci :).
Pěkný den a děkuji.
Hanka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
V běžné pestré stravě máme většinou spíše nadbytek CoQ10 a jeho nedostatek je velmi ojedinělý. U některých zdravotních problémů se ale pozoroval ústup obtíží, při zvýšení jeho příjmu. Většinou je doporučována dávka 30-60mg za den v měkké želatinové kapsli, kde je CoQ10 rozpuštěn v oleji. Někteří lidé si velmi pochvalují Ascoffin ve kterém je kofein kombinován s vitaminem C. Je to velmi levný a účinný přípravek. Jako každý kofeinový přípravek však může únavu prohlubovat a je dobré spíše něco změnit na svém životním stylu. Příčinou celkové únavy může být únava očí, které nyní většina lidí extrémně namáhá ( počítače, mobily, televize)..
Parafarmacie
Dobrý den,
delší dobu (asi 3 měsíce) kontroluji ovulaci dle ovulačních testů, dle nich neovuluji, dle mého lékaře ovulaci mám (vždy při kontrole na ultrazvuku vychvaloval jak krásně to vypadá) Ovulační testy dost pomlouvá a nedoporučuje. Menstruuji pravidelně, je mi 34. Díky
Adéla
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Věřil bych lékaři, Adélo. Ovulační testy se většinou nakují z Číny. Dbá se na nízkou cenu, a proto jejich kvalita není oslňující. Nejsou běžně kontrolovány a většinou je dovážejí lidé, kteří nemají potřebné vzdělání a neuvědomují si všechna rizika, která jejich výrobu mohou doprovázet. Nemusí tedy,  bohužel, plnit funkci, ke které jsou určeny.
Parafarmacie
Děkuji za odpověď na dotaz :co dělat preventivně pro svá játra.Nadváhu nemám,164cm/60 kg. Ale usazuje se mi tuk v pase a břišních partiích. Závažnější infekční onemocnění jsem neprodělala, užívala jsem antidepresiva Zoloft, necelé dva roky(po rodinné tragédii).Také mívám(celý dospělý život) migrénové stavy. Beru si ibalgin,tak jednou za dva týdny jeden.Mívám období, kdy bolesti hlavy několik měsíců nemám. Stravování: k snídani piju čaj, černý nebo zelený a nesladím ho, jím pečivo s máslem, tvarohové sýry a občas zeleninu, ovoce. Často si kupuju už hotové obložené housky.Dopoledne kolem desáté často sním třeba banán, jogurt nebo tvarohový koláček. Obědvám v závodní jídelně, jím polévky a jídlo si vybírám spíše lehčí. Večeře- chleba s něčím, ovesnou kaši, těstoviny. Taky večer někdy uzobávám čokoládu, sušené ovoce. Piju čaje a vodu, myslím, že v zimě více čajů. Bohužel ovocné a bylinkové mi nechutnají.Dříve jsem nepila kávu, ale teď si tak 3krát týdně dávám kávu s mlékem. A nekouřím.
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Děkuji za upřesnění, Věro. Momentálně bych nedělal žádná dietní opatření. Kdyby se zvýšené hodnoty jaterních enzymů po půl roce opakovaly, měla by lékařka najít příčinu. Do jídelníčku přidejte kompletní multivitamin-multiminerál (nejlépe DietLine Vitamin), ve kterém jsou i stopové prvky s dávkováním 3 x týdně, nebo alespoň B-komplex Forte 2-3 týdně. Předpokládám, že hodnota cholesterolu byla něco mezi 5-6 mmol na litr, což samo o sobě neznamená nic alarmujícího a není třeba to nyní řešit. Zejména pokud se jedná jen o jednu takto naměřenou hodnotu. Někdy nízký příjem cholesterolu v jídelníčku vede k jeho zvýšené syntéze v játrech. Budu rád, když se po dalším biochemickém vyšetření krve a moči ozvete. Pokud by byly výsledky obodbné, požádejte lékařku o předání kopie laboratorních výsledků. Bez znalosti těchto hodnot se dá těžko tvořit a doporučovat vhodný jídelníček. Přeji hodně zdraví.
Parafarmacie
Dobrý den, prosím o doporučení kvalitního produktu s koenzymem Q10, věk 40 let, bez vážných zdrav problémů, a ještě jestli byste mi mohl dát tip na něco proti únavě a ospalosti v práci,zatím řeším pitím Kofoly,i když vím, že je to fuj :). Existuje zdravější varianta? Já na ni zatím nenarazila.
Děkuji a přeji vše dobré v roce 2018.Hanka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Hanko. Doplňování stravy CoQ10 považuji  ve většině případů za zbytečné. Z jakého důvodu byste jej chtěla užívat? Pijete často kávu a pravý čaj? V jakém množství? Pijete energetické nápoje? Kolik hodin denně spíte? Máte problémy s nespavostí? Užíváte nějaké léky? Pijete často alkoholické nápoje? Kofola určitě není nápojem vhodným ke každodennímu pití. Mám ji ale také rád od dětství a párkrát do roka si ji dám točenou a správně vychlazenou. Vypiji ji na ex a velmi si na ní pochutnám. Je to značka, která fandím a dokonce ji vozím do zahraníčí abych byl znovu a znovu zklamán kvůli tomu, že nikomu kromě čechů nechutná. Nenechám se ale odradit a v osvětové činnosti budu dobrovolně pokračovat. Třeba zachutná eskymákům.  Sladkým nápojům bychom se ale měli vyhýbat. Nic dobrého tělu nepřináší a jsou pro ně zbytečnou zátěží. Často také přispívají k  nadváze, obezitě a civilizačním chorobám.
Parafarmacie
Dobrý den,
ráda bych se zeptala na pravidla jaterní diety, jaké doplňky stravy jsou vhodné. Měla jsem mírně zvýšené hodnoty jaterních testů a také mírně zvýšený cholesterol(to jsou slova obvodní lékařky). Dostala jsem letáček s doporučenými potravinami, který se mi zdá už dost zastaralý. Paní doktorka mi řekla, ať nepiju alkohol a nejím tučná jídla. Ale já nepiju alkohol a tučná jídla nevyhledávám. Řekla jsem jí to, tak se tedy mám víc hýbat :-). Je mi 59 let,snažím se hýbat (chodím hodně pěšky, cvičím jógu) a mám podezření, že moje "obtíže", které nijak zatím nepociťuji, jsou způsobené dlouhodobějším stresem. Děkuji za to, když budete mít nějakou radu. - otázka upravena poradcem
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Věro. Máte pravdu. Lékaři bohužel pacientům dávají v tištěné podobě extrémně zastaralé informace, které nejsou a nebyly podloženy vědeckými poznatky. Většinou nemají hlavu ani patu. Pacienti pak zbytečně vylučují z jídelníčku potraviny, které jsou z výživového hlediska cenné a naopak. Největší zátěží pro játra je nadváha a obezita ( a tedy nepřiměřený jídelníček), pominu-li tedy nedměrné pití alkoholu, který je silný enzymový induktor. Jako první krok by měla následovat úprava váhy a její udržování, pokud máte nadváhu. Z jedné neměřené hodnoty z biochemické laboratoře není možné dělat velké závěry. Užíváte pravidelně nějaké léky? Prodělala jste v nedávné době nějaké vážnější infekční onemocnění? Cítíte po delší období nadměrnou únavu? Máte nadváhu? Máte k dispozici protokol z biochemického vyšetření? Můžete mi trochu popsat vaše stravování?
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore, chci se zeptat na Váš názor co se týče BIO potravin v obchodech. Ze jména sirup Agave a stevii. Jsou tyto potraviny opravdu menší zlo než samotnej rafinovanej cukr kupován běžně v obchodech? Tedy pokud chci omezit cukr a zavést zdravější životní styl. Jelikož jsem dost závislá na cukru, chci to omezit. Taky by mě zajímalo jak se tělo chová po změně. Nakolik cukr škodí organismu a co vše lze zlepšit . Jaké procesy. Trpím ulcerózní kolitídou a vím že mi taky ubíva na hustotě kostí. Nechci k tomu přispívat konzumováním takového množstva cukru jaké jím. To určitě ne.
Jitka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jaké má sirup Agave přesné složení, Jitko? Nakupovat biopotraviny nemá racionální smysl, pokud tuto aktivitu nepojmeme jak deklarování určitého životního stylu, do kterého patří i zvýšená starost a péče o životní prostředí. Občas jsou ale biopotraviny chutnější. Neplatí to určitě obecně. Obecně také neplatí, že nakupujeme zdravější potravinu v porovnání s obdobnou, běžně dostupnou potravinou. Také stevia nemá žádné výhody oproti jiným náhradním sladidlům. Protože trpíte ulcerózním kolitidou, určitě je nutné mít takový jídelníček, který nevede e zvýšené tvorbě látek, které podporují zánětlivé reakce. Můžete mít také problém, některá náhradní sladidla snášet. Střevo postižené zánětem je ,mimo jiné, propustnější pro určité látky. Nevolil bych proto sukralózu.   Potraviny s vyšším obsahem cukru včetně nápojů mohou také osmoticky dráždit střevní sliznici a tak vézt k průjmům. Vysoká konzumace jednoduchých cukrů určitě způsobuje zdravotní problémy a urychluje degenerativní procesy. Může dokonce zvyšovat kardiovaskulární riziko více, než nasycené tuky, jak bylo dokumentovano ve velké studii v minulém roce provedené na více než 100 000 osobách všech kontinentů.
Parafarmacie
Upřesňuji - kontakt osteofytů L5/S1 s kořenem S1 vpravo, kořen však bez edému, přetrvává trnutí pravé končetiny 5 měsíců, mravenčení v celé PDK, nemožnost stoupnutí na špičky. Děkuji za odpověď.
Iva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Ivo, takto, jak jste dotaz upřesnila, nevidim důvod k aplikaci žádné injekce a spíše bych vsadil na lázeňskou péči a řádnou každodenní rehabilitaci. Jaké léky maminka užívá? Má ještě jiné zdravotní problémy? Obecně doporučuji udržování normální váhy, nošení vhodné obuvi, úprava lůžka tak, aby problém nepodporovalo, vhodný posed během dne, aby nedocházelo k utlačování hlavního nervu vedoucího do končetiny,  správná rehabilitace. Protože je kořen bez edému, může být  momentálně problém právě v utlačování končetiny.  Takto může mravenčení přetrvávat do nekonečna. Jen prosím mějte na paměti, že jde jen o elektrionickou poradnu... Neznám historii maminčiných problémů ani celkový zdravotní stav.
Parafarmacie
Dobrý den, již několik dní mě každý večer pálí v krku, v celém jícnu a v oblasti žaludku, jako kdybych vypila vařící čaj a uvnitř to bylo popálené a je to poměrně důrazné. Žádné obtíže jsem do té doby neměla a nejdříve jsem si myslela, že jsem jen vypila něco příliš horkého. Nyní zvažuji, jestli nebude na vině vánoční jídelníček, který nebyl moc optimální... Prosím poradíte, co s tím? Děkuji.
Hanka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Určitě, Hanko. Je třeba ubrat na příjmu sacharidů a tuků. Snižte také váhu, pokud máte nadváhu. Je možné použít výrobky Guareta. Nyní si v lékárně můžete koupit Ranisan 75mg a užívejte 2 tablety na noc. To by mělo trochu pomoci. K podráždění jícnu trávicími šťávami dochází zejména v noci, protože ležíme ve vodorovné poloze. Břišní tuk  při nadváze utlačuje žaludek a další orgány. To může být  také jedna z příčin vašich obtíží.
Parafarmacie
(2) Jediné, co se ale vzápětí objevilo byl tik v oku, který se pak jakoby přemístil a začalo cukání svalů na všech možných i nemožných místech po těle - objevuje se každý den, mnohokrát za den, nebolí, neobtěžuje, vlastně mi to nevadí. Zkusila jsem nasadit hořčík, ale beze změny. A jen občas mě od té doby, co jsem měla angínu zatlačí podčelistní uzliny. Ale cítím se jinak dobře a tedy váhám, zda to mohu opravdu nechat plavat a zda to tehdy nemohla ta borelioza opravdu být. A pokud ano, co by mi hrozilo či nehrozilo. Co myslíte Vy? Předem moc děkuji za radu!
Ivet
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Iveto. Zdá se, že je vše v pořádku a není třeba se znepojovat, co se týče boreliózy.  Jestli ale máte zvětšené uzliny, někde problém je. Klidně to může souviset jen se zubním kazem, či  třeba herpetickou infekcí. Ta bývá často doprovázena jen zvýšenou únavou a nemusí být navenek nijak viditelná. Akutní fáze propukne jen občas, při oslabení organismu. Přidal bych do jídelníčku multivtamin-multiminerál ( Additiva, DietLine VitAmin). Hořčík bych ponechal také (cca 300mg za den). Jestli nekonzumujete příliš mléčné výrobky, přidal bych i vápník v množství 300-600mg za den. Věřím, že příští rok prožitete ve zdraví a v pohodě.
Parafarmacie
Dobrý den, jaká hodnota CRP prosím svědčí pro předepsání antibiotik? Je tato hodnota rozdílná pro dospělého a dítě? Děkuji
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jano. CRP může být zvýšeno z celé řady důvodů a je třeba proto posoudit všechny souvislosti, aby byla  hodnota správně interpretována a následoval správný léčebný postup.U zánětlivé reakce způsobené bakteriální infekcí stoupá CRP velmi rychle a tak to může pomoci rozhodnout, zda nasadit antibiotika, či nikoliv. Průběh vzestupu CRP může od sebe orientačně odlišit virovou a bakteriální infekci.Tělo by si však mělo i s bakteriální infekci poradit samo a je nesmyslné to vždy řešit antibiotiky.  Imunitní systém se tím oslabuje.  Drastické dopady to může mít na střevní imunitní systém a zdravotní komplikace v budoucnosti. ATB se zpravidla nasazují při hodnotě vyšší než 40 mg/l (děti i dospělí) v případě zvýšeného rizika zdravotních komplikací. Netuším ale, zda je tato hodnota obsažena v nějakém standartním léčebném postupu. Nezdá se mi to moc pravděpodobné. Přeji vám úspěšný rok 2018 bez antibiotik.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, poradil jste mi koupit si Corsodyl 0,2%. Až doma jsem si všimla, že mi v lékárně dali Corsodyl 0,1%. Má dostačující účinek jako podpora hojení po extrakci osmičky? A ještě jsem se chtěla zeptat, zda může podporovat hojení po extrakci osmičky i Paradontax extra 0,2% Ten mi dali v jiné lékárně, ačkoliv jsem řekla, že chci Corsodyl. Moc děkuji za odpověď.
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Moniko. Je možné použít  Parodontax. V lékárně volili správně!
Parafarmacie
(1) Dobrý den, pane doktore. Již několikrát jste mi poradil a vždy dobře, čímž Vám dodatečně ještě jednou za poradnu děkuji! Chtěla bych se s Vámi poradit ohledně záležitosti, se kterou stále váhám, zda nechat být. Vezmu to chronologicky - 9. dubna jsem chytla klíště a odhalila ho až o čtyři dny později. Žádný flek ani příznaky jsem nepozorovala. 12. července jsem dostala letní angínu, se kterou jsem 15. července skončila na pohotovosti ORL a dostala na 7 dní Cefzil. Po dobrání sice v krku nebolelo, ale cítila jsem se naprosto zničená a unavená a vůbec ne v pořádku a pořád mě pobolívaly uzliny pod jazykem. Zašla jsem za praktickou lékařkou. Ta udělala odběry (prý takový základ, plus EBV a boreliozu). Testy vyšly negativně kromě boreliozy - ta prý nevyšla ani pozitivně ani negativně (nevím, o jakou hodnotu či výsledek tedy šlo) a že tedy udělají testy na boreliozu znova. Jenže testy podruhé již vyšly negativně a já se už také začala cítit docela dobře, takže nebylo co řešit.
Ivet
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Viz. níže.
Parafarmacie
Prípravok Geloren je určený zvieratám. Čítala som však o jeho priaznivých účinkoch u ľudí, dokonca aj pri ťažkých stupňoch artrózy. Samozrejme pri úprave dávkovania. Aký je Váš názor? Ďakujem.
Viera H.
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Viero.  Kolagenní hydrolyzáty, či kyselinu hyaluronovu má smysl užívat na ochranů kloubů. Funkce chrupavky ale musí být dostatečně zachována. Při těžkých stupních artrózy kloubů tomu tak není a užívání smysl nemá. Kolagenních přípravků je na trhu spoustu. Nevidím důvod konzumovat přípravky určené zvířatům.  Kvalita obsahu se ale může značně lišit ( fyzikální vlastnosti, schopnost vstřebávání, čistota). Většinou platí, že když se výrobek začne slušně prodávat, ušetří se na kvalitě. Je třeba dbát na dostatečné dávkování (např. přípravek Gelantina prášek a tobolky). V České republice se možná vyrábí nejkvalitnější kyselina hyaluronové na světě. Není však většinou součástí doplňků stravy s obsahem kyseliny hyaluronové na našem trhu. U kyseliny hyaluronové vidím smysluplnější, když je podána ortopedem přímo do kloubu. O  příznivém účinku při ústním podání mám pochybnosti a preferoval bych spíše samotné kolagenní hydrolyzáty v dostatečném dávkování t.j. podle mých zkušeností minimálně 2g za den po dobu 2-3 měsíců s pauzami  1-2 měsíce ( z ekonomických důvodů), nebo nepřetržitě. Doporučil bych je hlavně lidem mladším, kteří mají větší fyzickou zátěž, nebo sportují. Lidé, kteří při práci většinou stojí, jsou také skupinou kde mohou tyto přípravky pomoci chránit klouby. Naprosto zásadní je ale použití správné obuvi a udržování normální váhy. PS: EU zatím neschválila žádné výživové tvrzení, které by v této indikaci vyjadřovalo, že tyto přípravky přispívají k ochraně kloubů, či celého pohybového aparátu.  Proto se žádné takové tvrzení nesmí objevovat na obalech výrobků a v reklamních materiálech.Takové tvrzení lze považovat za klamavou reklamu.
Parafarmacie
Pane doktore,děkuji za radu a moudrá a vlídná slova.
Do nového roku přeji vše dobré. Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Děkuji, Evo. Doufám, že je vám už trochu lépe.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore,prosím,poraďte.Asi před 5 týdny jsem prodělávala virózu,která pokračovala zánětem průdušek. Využívala jsem klacid,na kašel nejdříve Stoptusin,pak Erdomed,nyní pokračuji ACC.
Stále mě chrčí na průduškách a vykašlávám průhledné hleny.Podporu hledám i v bylinkách-jitrocel,kopřiva,mateřídouška,cibulová štˇáva, i Vincentka. Dost mě ten kašel vyčerpává.Jak se ho zbavit?
Původně byla na RTG zastřená plíce-proto ta ATB.

eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Evo, tělo potřebuje čas, aby se s kašlem vypořádalo. Průdušky jsou nyní citlivé a díky zánětu, reagují  tak na běžné podněty kterými jsou mechanické mikročástice, nevhodná teplota a vlhkost vzduchu, alergeny , dráždívé látky,  zvýšenout tvorbou hlenu a kašlem. Zánět ustoupí rychlejí, pokud se vyhneme co nejvíce těmto podnětům. Dostatečný příjem vody pomáhá odkašlávání hlenu, který se přirozeně tvoří, aby zabránil poškození plic a vniku nebezpečných mikroorganismů do plic a následně třeba i do celého těla. Je dobré rozlišovat, zda přípravek, který užíváme,  pomáhá odkašlávání a tlumení zánětu, nebo jen tlumí kašel. Léky, který výrazně tlumí kašel, omezují vykašlání a zhoršují dechové funkce. Proto jsou na lékařský předpis. Stoptusin působí mírně a má oba účinky. Přidat proto Erdomed, či ACC, které výrazněji pomáhají odkašlávání, není úplně logické. Nedojde k zesílení účinku a vzájemná kombinace může být i kontraproduktivní. Sám bych proto volil např. ACC přes den a Tussin ( bez sekretolytické složky) na noc. Léky jako Stoptusssin, kterých je na světě spostu, nepovažuji za příliš zdařilou a smysluplnou inovací. All-in one ( všechno v jednom) je ale osvědčený koncept, na který spotřebitel slyší ve všech prodejních oborech. Háček je v tom ale vždycky.  Držte se poučky "méně znamená více". Pokračoval bych s léky na odkašlávání přes den a ev. lékem, který tlumí kašel na noc, abyste si lépe odpočinula.. K pití doporučuji kvalitní heřmánkový čaj, který púsobí  mírně protizánětlivě. Je možné užívat i nějaký protizánětlivý lék.  Nerad bych vám jej ale přímo doporučil takto na dálku. Přeji vám, abyste se brzy citila lépe a do Nového roku vykročila zdravá a plná sil.
Parafarmacie
Děkuji za odpověď pane doktore. Extrakce proběhla 6.12. Antibiotikum neužívám a ústní vodu zatím také ne. Nyní jsem tři dny dojížděla na výměnu drénu. Nyní mám v ráně hojící pastu (vypadá jako tmavě hnědé suché seno nebo silnější vlasy) . Obtíže jsem zvládala bez prášku na bolest, ale velmi mě v čelisti a kolem rány a hluboko v ráně bolestivě cukalo až tahalo. Přípravek tedy užívat nebudu. Doporučen mi nebyl, jenom jsem hledala co volně dostupné by mohlo pomoct,, v případě, že již drény nebudou měněny a obtíže by stále přetrvávaly. Ještě jednou děkuji za odpověď.
<br>
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Moniko, určitě bych vyplachoval ústa Corsodylem 0,2%. Přestože jsem zastáncem přísné regulace při používání antibiotik, asi bych ve vašem případě nasadil antibiotika. např. Zinnat 500mg  2x denně s jídlem. Cefuroximaxetil rychle a v dostatečné koncentraci proniká do kostní tkáně. Zkuste se  prosím  poradit s lékařem. Kupte si také Strepfen a snažte se, aby se rozpouštěl v blízkosti zákroku co nejdelší dobu ( protizánětlivé působení). Má smysl jej i kombinovat s pastilkami Tantum Verde ( antiseptické působení, zesílení učinku Corsodylu) . To by mohlo pomoci. Přeji vám, ať je vám lépe a prožijte příjemné svátky.
Parafarmacie
Dobrý den, jsem po extrakci osmičky, vyskytlo se u mě suché lůžko, léčeno drény. Četla jsem o přípravku Solcoseryl. Chci se zeptat, zda se tento přípravek může eventuálně nanášet do rány (ne pouze kolem rány), má podporovat hojení. Moc děkuji za odpověď.
Monika Stehnová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Stehnová. Jak dlouho jste po zákroku? Užíváte nějaké antibiotikum? Užíváte ústní vodu např. Corsodyl? Jak intenzivní  obtíže máte?  Solcoseryl se mi nezdá ve vašem případě příliš vhodný a nebude asi dostatečně účinný. Byl vám lékařem doporučen?
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore, maminka 67 let, 168 cm /80 kg má zvýšenou hladinu cholesterolu (poslední až hladina kolem 7), je z toho nešťastná a nechce brát léky, protože máme info, že spíše škodí. Tak se rozhodla pro změnu životosprávy a jít na opakované měření. Zatím zkoušelá brát doplněk stravy s obsahem artyčoku, ale asi to moc nepomohlo. Na internetu jsem objevila přípravek Arterin s výtažkem z červené rýže, recenze měl opravdu skvělé, že "funguje" spolu se zdravým živ stylem atd. Při hledání dalších informací ohledně složek přípravku jsem ale našla tvrzení, že Monakolin K, který je účinnou látko tohoto produktu má stejné nežádoucí účinky jako chemické statiny konkrétně Lovastatin. Nevím tedy, zda jí ho mám radit zkusit, nebo ne...také nevím, zda se v jejím případě dá snížit cholesterol jen úpravou živ stylu. Jinak je maminka zdravá, jen bere malou dávku hormonu na štítnou žlázu. Jinak se snaží hýbat, chodit, pracovat na zahradě, chodí s tatínkem na turistické pochody atd. moc díky - otázka upravena poradcem
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Moniko .Bez snížení váhy a úpravy jídelníčku není možné snížit hladiny cholesterolu. Maminka má  nadváhu a je tedy jasné, že   jídelníček dlouhodobě neodpovídá potřebám organismu. Jídelníček s nadměrným příjmem energie, není reálné v jejím věku vykompenzovat pohybem a musí dojít k jeho změně.  Je nesmyslné problém řešit pouze doplňky stravy se zanedbateným vlivem na biochemické pochody, které hladinu krevního cholesterolu ovlivňují. Užívání statinu je krajní řešení. Jsou to léky velmi problematické a v  řadě připadů opravdu spíše škodí, protože lékaři neposoudí dostatečně všechny souvislosti. Je to často i proto, že rezignují nad pasivitou a nezájmem pro své zdraví cokoliv aktivně udělat ze strany pacientů. Snížení hladiny cholesterolu změnou stravování trvá často řadu měsíců a je třeba být na to připravený a nebýt zbytečně zklamaný, pokud se následné biochemické vyšetření provede příliš brzy. V každém případě kontrolní odběr bych provedl  až po snížení váhy o 5-6 kg, aby se případně složení jídelníčku aktuálně upravilo podle zdravotního stavu.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore,
ležím doma pátý den s virozou. První 4 dny jsem měl velikou bolest v krku a teploty. Na krk jsem začal používat Strepfen. Asi po třetí dávce se mi objevilo nepříjemné píchání či řezání v prstech na ruce. Podotýkám, že jsem přesně dodržoval dávky a po tomto zjištění jsem dávkování ukončil. Samo o sobě se mne to neprojevuje. Projevuje se to, když na něco zatlačím či sevřu ruku či si jedním prstem zatlačím na druhý apod. Píchání je ve všech prstech stejné, když zmáčknu dlaň je i na dlani.
Může to mít spojitost se Strepfeneme či to může být důsledkem velikého oslabení organismu či nedostatkem nějakého minerálu či stopového prvku? Odezní to?
Děkuji
Pavel Čermák
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Pavle. myslím si, že to s užíváním Strepfenu nesouvisí. Zajistěte tělu dostatečný příjem vody. Nyní bych asi volil i minerálky, k doplnění iontů. Vhodná je třeba Magnrsia, jestli ji snášíte.Vemte si také šumivé kalcium, Jezte ovoce. Dostatečně odpočívejte. Tyto problémy máte jen na jedné ruce? Snažte se s dlaní cvičit. Problém by měl odeznít. Zkuste si také upravit lůžko a ležte co nejvodorovněji. Třeba problém snadno zmizí. Uvidíme. Budu rád, když se ještě ozvete.

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.