Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Podváha
Dobrý den pane doktore. Celý život mám podváhu. 178/50. Po užívání antidepresiva Mirzatin jsem rychle přibral 18kg. Asi 8kg jsem nyní shodil po přechodu z injekcí Betaferon na tablety Aubagio. Nemám vůbec chuť k jídlu a rychle hubnu dál. Poradíte mi co mám dělat. Moc děkuji. JP
Jiří Pacák
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Jiří, musíte zvýšit energetický příjem takovým způsobem, aby byly tělu dodány všechny základní výživné látky ve správném poměru.  Jídelníček je třeba pečlivě plánovat. Výživovou hodnotu sledujte na www. potravina.cz. Výživové hodnoty si před plánováním jídelníčku nastavte na  zmíněném webu takto: T:85g, S:400g, V:15g, B:90g. Přidejte B-komplex- Forte 1x1 a DetLine VitAmin 2 týdně. Energetickou  a výživovou hodnotu celodenního jídelníčku můžete dohnat tyčinkou DietLine Megapower. Chuť k jídlu lze často zvýšit kapkami Underberg, nebo tinkturou amara z lékárny. Dostatečně odpočívejte a tělo fyzicky příliš nezatěžujte. Doporučuji jen delší procházky v přírodě.
Podváha
Dobrý den, děkuji moc za odpovědi. Jen doplňuji, že vápník v krvi , vitamin D v krvi i ostatní kostní markery mám v normě, tedy alespoň dle lékařky. Věřím, že na specializovaném pracovišti pro osteoporózu snad mi to vyhodnotili dobře. Vápníku mám 2,42 mmol/l, hořčík 0,85 a marker S---25 OH Vit D 78,1nmol/l Při tomto dávkování jsem měla tedy ok? jen výsledky ve sběru moči byly horší - tam byl ten zvýšený odpad. Za poslední tři roky mi nikdo neřekl, že bych mohla mít z toho důvodu poškozené ledviny jen že mám dost pít a užívat horčík, což prý má snížit riziko. Snad s nimi tedy nic nemám. děkuji. Jana
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Podívám se na ty  hodnoty, Jano.  Díky za  důležité upřesnění. Bude-li něco v nepořádku ozvu se.  Jinak se  držte doporučení centra pro léčbu osteoporózy.
Podváha
Dobrý den, děkuji za odpověď ohledně Moduretiku. Podobně mi odpověděla ještě jedna lékařka, u které jsem si informaci ověřila. Vůbec to nechápu, proč mi má lékařka toto předepsala, nevím, jak mám pak mít důvěru v lékaře. Řekla jsem jí naprosto to samé co jsem psala Vám, včetně podváhy a ostatních léků, co beru. Vitaminy - beru jen vigantol 3 kapky denně a pak Magnosolf a vápník jen formou jedné tablety denně - přípravek Calcitral, je slabší než jiné preparáty a prý lépe vstřebatelný (forma citrátu), to je tedy asi v pořádku? Mléčné výrobky - spíše ve formě zakysaných výrobků (jogurty, tvarohy, kefír, cottage) a sýrů - hlavně obyčejný eidam nebo čerstvé sýry mozzarella, žervé atd jím denně, mléko jen občas. Maso nebo rybu tak 5x -7x v týdnu, vejce tak 3x. Příjem vápníku stravou je tedy v pořádku a je vhodný,vápník- co mi škodí - jste měl na mysli ty tablety? Jsem z toho trošku zmatená A jak se mám starat o ty ledviny? Nějaké vyšetření? Dost pít? Docela jste mne vyděsil. děkuji Jana
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
V případě, že máte ztráty vápníku močí, nemá nyní smysl užívat vápník v doplňku stravy, Jano. Je jasné, že tělo jej nedokáže v takovém množství využít.Vyšší koncetrace vápníku v močových cestách může vézt k tvorbě kamenů, k nefrokalcinóze i selhávání ledvin. Bude-li  moč koncentrovanější, díky menšímu příjmu vody, či použitím diuretika (Moduretic), zvýší se riziko precipitace močových kamenů . Regulace využití vápníku z potravy je velmi složitá a nejde jen o jeho dobrou vstřebatelnost, ale také o schopnost těla využít jej k tvorbě kostní hmoty. Doporučuji spíše užívat komplexní multivitamin-multiminerál 2-3x do týdne. Ideální je DietLine VitAmin nebo možná pro vás ještě příjemnější způsob užití formou tyčinky Stimulsin Multi. Máme je na webu www.drstanek.cz. Zvýšit příjem hořčíku může mít u vás momentálně smysl. Magnosolv bych tedy jako doplněk stravy ponechal. Vigantol pak vysadil.  VitAmin vitamin D obsahuje. V tomto počasí může být i syntéza vitamin D v kůži zcela dostačují ke krytí vaší denní potřeby.  Tělo si navíc dokáže dělat zásobu vitaminu D i na několik měsíců. Jiná věc je, jaká je vaše reálná potřeba. Myslím si ale, že  je spíše trochu nižší než současná doporučená denní dávka. Než byste ev. tuto změnu provedla, doporučuji požádat lékaře o stanovení 25-hydroxyvitaminu v krevní plazmě, aby se vyloučila intoxikace  vitaminem D . Přihlížím k tomu, že máte poruchu příjmu potravy  a že byly zjištěny vyšší ztráty vápníku močí. 3 kapky denně může být pro vás dávka  velmi vysoká. Denní referenční hodnota příjmu (DDD) vitaminu D u dospělých osob (70kg) je 5 mikrogramů. I v případě Vigantolu není ale samozřejmě využití vitaminu D 100% a jeho vyžití podléhá regulaci. Otázkou je, jak účinně u vás tyto regulační mechanismy fungují. Berte tyto informace vážně, ale nepřeceňujte je. Neznám váš zdravotní stav.
Podváha
Dobrý den, léčím se na osteoporózu, mám po vyšetření vyšší odpad vápníku v moči, což mám již několik let, tak se aspoň snažím hodně pít a také užívám hořčík, který prý pomáhá proti tvorbě případných ledvinových kamenů. Krom toho se léčím pro úzkosti a poruchu příjmu potravy, mám podváhu. Nyní mi ale nová lékařka doporučila a předepsala lék Modruetik, že prý zabraňuje odchodu vápníku do moče. Krom antidepresiv užívám i Bonvivu a vitamíny, moc se mi do nového léku nechce a bojím se, aby mi zbytečně nesnižoval tlak či nepřivodil jiné problémy, spíš bych ráda normalizovala váhu a dala se dohromady spíše svým přičiněním než léky. Také se domnívám, že odchod vápníku močí je způsoben právě podváhou a pokud přiberu, zase se to upraví, dočetla jsem se to v odborné literatuře o podváze a poruchách výživy. prosím o radu s tím Modruetikem - v příbalovém letáku nebylo vůbec nic navíc o vápníku ale o draslíku, jsem z toho tedy zmatená. Moc díky Jana.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to tak, Jano. Moduretic zabraňuje větším ztrátám draslíku a je tzv. kalium šetřícím diuretikem. Nikoliv kalcium. Pokud jste uvedla vše důležité, užívat Moduretic je nesmyslné a může vám to způsobi jen další zdravotní obtíže. Momentálně je u vás nutné volit pestrý jídelníček, který povede k pozvolnému dosažení normální váhy. Zvýšení příjmu samotného vápníku může omezovat využití jiných důležitých látek a jde o vyloženě špatný postup. Nelze vyloučit i poškození ledvin. A to.zejména, přidáte-li Moduretic a příjem vody bude  občas během dne nedostatečný. Jako hlavní zdroj vápníku ve vaší stravě volte polotučné i nízkotučné mléčné výrobky. Pijte denně mléko. Obsah vápníku v mléce se nemění s obsahem tuku. Nízkotučné mléko  jej obsahuje stejné množství jako mléko plnotučné.
Podváha
Dobrý den,
nestačí přibrat tak 2 kg? mně jde o to, že se necítím dobře když ztěžknu. Nejsem ten typ co potřebuje vypadat hubeně, ale jde mi to to jak se také cítím. Také bych se ráda zeptala, jestli je vhodná například rychlochůze nebo běh na zpevnění těla. Jinak děkuji mockrát za rady.
Kateřina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Rychlochúze i běh určitě ne, dokud nebudete v pořádku. Může významně zvyšovat energetický výdej a nároky organismu na výživné látky, Těch máte s velkou pravděpodobností nedostatek, nebo se to týká části z nich.. Když si dáte za cíl přibrat 2kg za 2 měsíce, je to správné rozhodnutí. Další zvýšení váhy můžete řešit až podle toho, jak se budete cítit.
Podváha
Dobrý den,
já jelikož hodně cestujeme, sním relativně všechno kromě pár věcí z české kuchyně. Mám ráda saláty, rizota, těstoviny, steaky, grilovanou zeleninu, ryby, cizrnu, kus kus. My i relativně jíme zdravě doma. Obavy z přibrání nemám, ale necítím se v tom dobře. Např. měla jsem 53 kg a cítila jsem se hrozně špatně. V této váze, co mám teď se cítím nejlíp, ale našim se to nelíbí a tlačí mě do jídla. Spíš se bojím toho, jak nepravidelně jím, že budu neustále ubírat na váze. Od 3–18 jsem dělala moderní gymnastiku, ale kvůli problémům s koleny jsem to musela ukončit. Momentálně si občas zaběhám, ale motá se mi při tom hlava (nízký tlak). Ráda bych i na kolo, ale nemůžu kvůli kolenům. Děkuji za pomoc.
Kateřina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Kateřino, problémy s koleny pravděpodobně částečně souvisí i s nedostatečnou výživou. Doporučuji opravdu pozvolna přibrat. To znamená, že bych si jídelníček sestavoval tak, aby nárůst váhy byl asi 1kg měsíčně. Jestli s tímto budete souhlasit, napíši vám jakých hodnot se budete držet a vy si budete jídelníček plánovat podle www.potravina.cz. Zároveň budete volit vhodné tělesné aktivity, jako je například jízda na kole po rovném terénu.
Podváha
Dobrý den, mám takový menší problém. Je mi 19 let a necítím pocit hladu. Měřím 164 cm a vážím 49-50 kg. Za den jsem schopná sníst jen jogurt a misku cizrny nebo něčeho podobného. Menstruaci jsem teď měla, takže s těhotenství by to asi nemělo co dělat. Letos mám maturitu, takže hodně stresu a výkyvy nálad a deprese. Prosím poradil by jste mi co to znamená? Mám i nízký tlat cca 80/50. Jsem z toho špatná a nevím co se semnou děje. Děkuji a přeji hezký den.
Kateřina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Kateřino, doporučuji pozvolna zvýšit váhu na 55 kg. Jídelníček je třeba plánovat a správně nastavit, co se týká výživové hodnoty. Můžete mi prosím napsat, které pokrmy a potraviny máte ráda?  Máte obavy z přibírání na váze? Sportujete? .Přidejte ihned do jídelníčku multivitamin-multiminerál ( např. šumivá Additiva).
Podváha
Ano, děkuji moc za povzbuzení. Na nějaké pěkné oblečení to moc není, právě mám takové to velké břicho a stále hubené končetiny, spíš se snažím orientovat na to, že budu mít více sil, nebude mne vše bolet a nebudu tak unavená - snad. Možná ten metabolismus zas tak zpomalený nemám, protože jsem vždy jedla pravidelně, všechno, ale asi nedostatečně, nebylo to nikdy, že bych půl dne nebo dokonce celý den nejedla. cítím se samozřejmě stále plná, trávicí enzymy už užívám. Přišla bych k Vám ráda, ale nemám v blízké době kvůli tomu možnost cestovat do Phy. Vybírám si spíš lehce stravitelné potraviny, ale třeba i bílé pečivo, kdybych měla jíst vše racionální, celozrnné, bez cukru, budu muset jíst ještě větší porce a budu hůře trávit. Třeba si dám na svačinu puding s ovocem a piškoty, asi to není super zdravé ale pokud bych měla jíst třeba tmavý rohlík se sýrem a šunkou a ještě zeleninu, leze to do mne hůře a nemám na to ani chuť. Taky jím dost těstovin a rýže, maso vejce a mléko také ale
Karin
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Odpovězeno níže.
Podváha
ale spíš se snažím navýšit přílohy, zeleninu dušenou a nevyhýbám se právě ani třeba koláčům s tvarohem, mákem a tak. Dorty ani tučné krémy ráda nemám, to ne. Piju dost čaje nebo mírně ochucenou vodu se šťávou, občas si dám třeba klidně i hamburger u Mc, což není iedální ale psycholožka říká, že když jím jinak pestře, tak to nevadí, naopak pokud na to mám chuť, mám si to dopřát, pokud to nejím denně. Co myslíte, je to ok?...Nechci jíst nezdravě a přibírat jen na sladkostech a fast food, tak snad nějaký kompromis...děkuji
Karin
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Co je zdravé pro jednoho, nemusí být úplně zdravé pro druhého, Karin. Vše je otázka celkového výživového složení celodenního jídelníčku. Zdravotní dopady nevhodného stravování se zpravidla projeví až za delší dobu. Někdy i za desítky let. Nezapomeňte na mléko a na obilné či rýžové kaše. Ty mají vysokou energetickou denzitu. Jinak si myslím, že se nyní řídíte zdravým rozumem. Přeji hodně zdraví.
Podváha
Dobrý den, pane doktore, léčím se z anorexie - podváha, přibírám, vše asi ok, mám ale pocit - nebo to tak skutečně je, že přibírám hlavně v pase a v břiše. Jídelníček mám dle nutriční terapeutky v nemocnici v pořádku, jím vše, nevynechávám ani dezerty, piji také nutridrinky, Zatím nesportuji, volím jen procházky, stále mi ještě chybí min deset kg. Mám ale určitě zpomalený metabolismus, spraví se to zase časem? Tělo se prý adaptuje napřed na nízký příjem a šetří energii. Lékařka mne ujišťuje, že se pak zase metabolismus zrychlí, jak budu déle dostatečně jíst a přibírat, je to opravdu tak? A co to priřírání na břiše + stále nafouklé břicho, na pohled je opravdu velké, zejména odpoledne, večer po ránu to jde..jako ženě toužící zase po hezké postavě mi to vadí...děkuji!
Karin
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Musíte být trpělivá, Karin. Nejde mít vše najednou. Snažte se nyní koncentrovat na jídelníček, který vám bude vyhovovat a který bude mít dostatečné výživové složení. Sportovní aktivity nyní nejsou vhodné. Doporučuji  kratší procházky a jízdu na kole po rovném terénu. Klidový energetický výdej (tzv.bazální metabolismus"), se postupně zvýší. Nemusíte ho mít nutně ani snížený. Jestli jste z Prahy, můžeme vám ho  změřit nejpřesnější metodou indirektní kalorimetrie  viz. www.drstanek.cz. Na větší přísun potravy se musí zpětně adaptovat i trávicí ústrojí. Tělo musí také produkovat více trávicích enzymů. Dojde rovněž k regeneraci a změně složení střevní mikroflóry . Podle složení jídelníčku je třeba zvážit, jestli přechodně nepřidat i trávicí enzymy. V odpoledních hodinách dochází přirozeně k větší tendenci zadržovat vodu. Může za to antiduretický hormon. Přibírání na břiše je také normální a časem se s tím úspěšně vypořádáte. Chce to  nyní velkou trpělivost a více se věnovat pestré stravě a duši, než své postavě. Tu nyní ignorujte a třeba si užívejte to, do čeho jí na jaře oblečete, abyste se sebou byla spokojená a okolí se líbila.
Podváha
Dobrý den. Je mi 25 let měřím 176cm a vážím cca 56 kilo ..Nemám moc chuť k jídlu ,a často po jídle trpím plynatostí ..Snažím se snídat každé ráno ,oběd a přez den svačinua a večeři.. a stejně nepřiberu ani deka..moje váha stojí už dlouho..přemýšlel jsem jestli nemám něco se štítnou žlázou nebo tak nějak.. Můj táta je taky hubený, ale né tak hodně jako já,..Budu rád za jakoukoliv odpověd.
Jakub
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Jakube. Provézt důkladnější interní vyšetření je na místě. Jestli je ale tatínek také hubený, máte asi to štěstí, že vaše tělo s energii příliš nešetří a že si můžete dovolit konzumovat více jídla než je běžné. Problém může být ale i v omezeném  trávení tuků, škrobu a bílkovin. Plynatost  pak tyto problémy doprovází. Plynatost může být  způsobena i dietní chybou a úpravou jídelníčku může vymizet. Jestli chcete s váhou něco udělat, jídelníček je třeba pečlivě plánovat a dodržovat. Na počátku dietního režimu je také dobré omezit tělesnou zátěž, než si jídelníček "vychytáte". To znamená, že se musíte dopracovat ke složení, které bude mít dostatečnou energetickou a výživovou hodnotu, které vám nebude způsobovat trávicí problémy a které nepovede k poklesu váhy při zvýšené fyzické zátěži. Doporučuji začít s tímto výživovým složením jídelníčku: :T80g, S:330g, V:10g, B:90g. Plánovat jídelníček si můžete na www.potravina.cz, kde lze tyto hodnoty předem nastavit. Cestou této Poradny můžete bezplatně konzultovat případné problémy a nejasnosti.
Podváha
Dobrý den,
Všichni m mluví, že musím přibrat. Mám 16 let, měřím 175 cm a vážím 50 kg. Denně sportuji a necítím se až tak hubená, nebo spíš ráda slyším ,jak mi všichni mluví, jak jsem hubená. Již déle než rok nemenstruuji, chodím na pravidelné prohlídky k lékařce, jinak se cítím úplně skvěle. Bojím se přibrat. Pomůžete mi prosím? Co dělat, když mám na to různé názory? Nemůžu si pomoct. Děkuji, J.
Julia
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je třeba přibrat Julie. To je jasné. To, že nefuguje menstruační cyklus je kromě nízké váhy jasný důkaz, že váš organismus nefunguje tak, jak by měl. Další zdravotní problémy se musí časem dostavit a je třeba včas jednat. Jídelníček je nutné plánovat a sledovat jeho výživové složení. Musí se také přihlednout k míře tělesné zátěže. Pokud mi týdenní tělesné aktivity pečlivě popíšete, navrhnu vám výchozí hodnoty, abyste si mohla jídleníček sama správně vytvářet.  Doporučuji do poloviny  roku 2017 dosáhnout váhy 60kg. Užívejte ihned multivitamin-multiminerál ( Dietline VitAmin, Additiva).
Podváha
Dobrý den, potřebuji poradit.. Je mi 23 let a vážím 42 Kg...jsem z toho už nešťastná...normálně jím a váha pořád né a né nahoru...Poradíte mi jak přibrat nebo aspon nějaký doplněk po kterým by mi to šlo snadněji? :( jsem z toho zoufalá...Předem děkuji za odpověď.
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Co znamená pro vás normální jídelníček, Moniko? Můžete mi ho popsat? Napište mi například co jste jedla o víkendu. Sportujete? Máte fyzicky náročné zaměstnání?  užíváte nějaké léky? Od kdy máte s váhou problém? kdy jste byla naposledy na lékařské prohlídce u praktického lékaře? 
Podváha
Dobrý den, chtěl bych přibrat svaly i trochu tuku. Výška 171 cm, váha 59 kg, věk 19 let. Chtěl bych se dostat na 65 kg. Dvakrát týdně doma posiluju, ale skoro rok nemůžu přibrat. Nemám moc chuť k jídlu, tak toho moc nesním, ale jím 5x až 6x denně. Mohl byste mi prosím poradit?
Dominik
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Změnit jídelníček a více zohlednit výdej energie během cvičení. Jiná možnost není, Dominiku. Na www.potravina.cz si můžete nastavit požadovanou výživovou hodnotu jídelníčku a podle ní si pak snadno jídelníček vytvářet. Někdy je nutné zvyšovat příjem základních látek pozvolna, právě kvůli tomu, aby se tělo na změnu jídelníčku mohlo  adaptovat , aniž by nastaly zdravotní komplikace.
Podváha
Moc Vám děkuji za povzbuzující odpověď, jdu do toho, musím nad tím vyhrát, nevzdám to, hezký život stojí za to :-) Ještě jednou díky a držte mi palce, ať to jde co nejlépe. Využiji i rady na Vašich stránkách, i když je mi jasné, že jen čtením se nic nevyřeší. Aneta
Aneta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Věřím, Aneto, že to dokážete a držím palce.
Podváha
Dobrý den, děkuji za rychlou odpověď, bylo mi doporučené denně konzumovat kolem 9000-10000 kj, energii vyloženě nepočítám, léčím se pro psychické obtíže (ocd) a ani mi to proto nebylo doporučeno. Psych potíže jsou též spojené s mou podváhou, ocd vede nepřímo někdy až do podob anorexie, v tom je určitě základní problém, vše je provázeno úzkostmi, obavami z onemocněním. Léčím se u psychiatra, beru léky a chodím na psychoterapii, snažím se z toho dostat. Ale tedy jídelníček, určitě není dokonalý: snídaně cca 50 g cereálií nebo musli nebo základu pro kaši + 200 ml plnotučného mléka nebo 150 g jogurtu kolem 3% bílého. Občas místo toho pečivo cca 80g s 50g šunky nebo sýra, ale to spíš výjimečně. svačina: kus ovoce kolem 20-250g asi, kapučíno (v práci), občas pokud se mi to tam ještě vejde ten nutridrink nebo nurák místo ovoce. Oběd: teplý : maso nebo vejce klasická porce, příloha asi o něco menší porce než bych měla na přibrání, snažím se přidat i nějakou zeleninu salát nebo dušenou.
Aneta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Odpovězeno níže.
Podváha
Pardon, nevešlo se mi to, pokračuji. Oběd tedy klasický, ale pokud jsem upřímná, přílohu z klasické porty nedojím, třeba místo 4 knedlíků jen 3, maso aspol sním. svačina: např. balení sušenek bebe dobré ráno nebo jim podobných, jindy jogurt a rohlík nebo ochucený tvaroh s piškoty + ovoce někdy ještě později. Občas kapučíno. někdy je to i koláč nebo dezert. večeře: cca 80-100g pečiva + např. 50g šunky a 50g sýra, nebo balení Cottage 150g nebo žervé nebo vajíčko natvrdo nebo tuňák, jindy třeba paštika, kozí sýr..Piji dost, hlavně zelené čaje, vodu, neřestí je cola ale denně i dva až tři sladké nápoje typu slazená minerálka nebo voda se šťávou, nealko pivo, slazený čaj, ředěný džus...Dělá mi problémy vytrávit a večeři mívám často až po osmé večer, což asi problém není, jenže pak se mi tam už těžko "vejde" ta druhá večeře. Pohyb nyní jen cvičení doma na podložce, trochu na rotopedu (10min), chůze..z práce bývám unavená, podváha je velká což je příčinou (170/43kg). děkji za rady. A. - otázka upravena poradcem
Aneta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Odpovězeno níže.
Podváha
Ještě si dovolím doplnění. Vše je u mne provázené velkou úzkostí a přidruženými zdravotními problémy, nyní mne hlavně trápí vyšší diastolický tlak a problémy s prokrvením končetin, v posledním roce jsem měla hodně zánětů na nohou (šlachy) a problémy s prokrvením způsobují i problémy s nehty, nyní běhám po vyšetřeních, mívám často pocit tíhy v nohou, ztuhlá lýtka, dle vyš (doppler pero) prý nejde o neprůchodnost ani trombózu. Na tlak a zlepšení problémů mám na zkoušku lék Zorem 5mg, krom toho beru také Bonvivu a vitaminy na kosti, HA (ztráta cyklu - podváha, gyn doporučila s drosperidonem kvůli tlaku), psych. Asentra (přešla jsem z Argofanu který jsem brala léta a možná je příčinou zvýšeného tlaku. Myslíte, že problémy s, cévami, tuhnutí nohou může souviset s podváhou?Neurologické vyš jsem v minulosti prodělala kompletní. Děkuji za jakoukoliv radu, je to těžké, sama změna antidepresiva je náročná a nyní vše tohle, vím, že přibrat je základ ale co to ostatní? :-( Je mi 35 let.Děkuji moc
Aneta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Aneto, neztrácel bych příliš čas s podstupováním dalších vyšetření, která jsou nyní zbytečná a nic neřeší. Problémy určitě souvisí s podváhou a psychickým stavem. Je třeba detailně a cílevědomě plánovat jídeníček a je důležité opravdu každý den a  dlouhodobě  sledovat výživové složení jednotlivých potravin a pokrmů, které konzumujete. Je velkýí rozdíl, zda si vezmete 100g banánu či 100g pomeranče, pokud potřebujete přibrat a bojujete s nedostatkem místa ve vašem žaludku.  Nyní musíte volit potraviny s vysokou energetickou denzitou a  také volit formu dobře stravitelnou . Pokrmy musí být náležitě upraveny mixováním ( luštěninové kaše, rýžová kaše, ovoce), vařením (cereální kaše, luštěninové kaše, rýžové kaše), mletím ( např maso) či jen namáčením ( např. rohlík namočený do teplého plnotučného mléka). Užívejte trávicí enzymy ( Pangrol, Panzytrate). Pijte denně 100ml čerstvé ovocné, nebo zeleninové šťávy.  Pomohou vám mimo jiné i s trávením bílkovin a škrobu. Přidejte multivitamin-multiminerál v tabletách ( Dietline VitAmin). Doporučená energetické hodnota je nyní v pořádku. Je třeba ale volit vhodné složení základních látek. Navrhuji: T:80g, S:320g, V:30g ( může být nyní nižší, abyste zvádla vše důležité sníst), B:90g.  Aneto, jste velmi inteligentní ( možná i proto ty psychické problémy). Máte na to, to zvládnout. Rychlé řešení ale neexistuje a musíte být trpělivá. S psychickými problémy budete bojovat celý život. Nakonec, bojuje s nimi  celý život v nějaké podobě ale každý. Někdy  se to ale bez léčiv neobejde a správné nastavené medikace je  pro vás  vedle správného jídelníčku to nejpodstatnější. Výživové složení jídelníčku si můžete kontrolovat na www.potravina.cz.
Podváha
Dobrý den, snažím se pomocí vyvážené stravy přibrat a na radu lékaře i lékárníka doplňuji stravu denně 1-2 nápoji nutridrink. Všechny jsou ale sladké - jsou přislazené sacharózou nebo některé asi i glukózovým sirupem, ty, které vybírám já asi jen sacharózou. Chci se zeptat, zda je vhodné je pít, když jsou to jednoduché cukry navíc i když celkový výrobek je asi jinak vyvážený co do živin. Chutnají mi, střídám základní a proteinové, jeden piji během dne, druhý případně před spaním místo druhé večeře, denně vypiji k jídlu navíc 1-2ks. Je to tak v pořádku, nevadí jednoduché cukry (vlastně sladkost) v této formě? Neslazený bohužel v základních řadách přestali vyrábět. Děkuji Aneta.
Aneta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Aneto, proti jednoduchým cukrům se sice nyní hodně zbrojí ( lidé rádi slyší, že za jejich zdravotní problémy spojené s přejídáním může někdo jiný než oni sami), ale základní  výživový problém v tom určitě není, jako není problém s konzumací většiny nasycených tuků. Denní příjem sacharidů pak musí co nejvíce odpovídat aktuální potřebě, věku i zdravotnímu stavu. Vše je jen o přiměřené míře. Používání  Nutridrinku nepovede ale k úspěchu, pokud celodenní jídelníček nebude správně sestaven. 1-2 nápoje za den často nic neřeší, ale je to  pro tělo vždy lepší než nic. Jak vypadají další pokrmy v rámci dne? Jaká výživová a energetická hodnota celodenního jídelníčku vám byla stanovena? Jak vypadá vaše  každodenní fyzická zátěž?
Podváha
Dobrý den. Mám též problém jako všichni tady.. Je mi 29 let, vážím 62 kilo. Rodiče jsou normální postavy. Pravidelně obědvám, večeřím, svačím... snídám jen občas (po ránu nemám vůbec chuť k jídlu) pracuji jako kuchař, takže jsem věčně na nohou... nejezdím autem takže všude chodím po svých.. A i když jsem se snažil nedávno přibrat a pravidelně jsem snídal, měl několik svačin denně, oběd i večeři tak se mi nepodařilo nic přibrat. Jsem z toho už zoufalý, demotivuje mě to a nevím si rady. Děkuji Vám za Váš čas a Vaše rady
Martin
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Pošlete mi prosím, Martine na mail guareta@drstanek.cz váš jídelníček za poslední 3 dny abych si mohl udělat nějakou základní představu. Napište mi také co většinou pijete. Popište mi také trochu denní tělesnou zátěž a případné zdravotní problémy které máte ( průjmy, nadýmání po určité stravě, časté pálení žáhy, zvracení po jídle....) . Pokusím se pak co nejlépe poradit, jak postupovat.
Podváha
Dobrý den, chci se zeptat, zda je nutné do celkového denního příjmu započítávat zeleninu. Myslím hlavně syrovou, čerstvou, bez zálivky, které konzumuji opravdu hodně. Je nutné započítávat věci jako kysané zelí, kyselé okurky, nebo zelné saláty? Měřím 178 cm, váím 52 kg a snažím se přibrat. Se započítanou zeleninou se dostanu na cca 2100 kcal za den, bez ní je příjem kolem 1700 kcal, někdy méně. POhyb mám přirozený, doma na zahradě a kolem domu, také se snažím chodit pěšky místo autobusu. Je mi 19 let.
Druhá otázka je o rozložení příjmu energie. Přes den nemám moc chuť ani hlad, nejvíce jídla (skoro polovinu příjmu) přijdu večer. Vadí to? Mohla bych Vám na e-mail zaslat jídelníček na zhodnocení? Potřebuji přibrat, ale nevím už jak na to. Tápu ve snaze jíst zdravě, a zároveň dostatečně výživně. Výživový poradce u nás je buď drahý, nebo s velmi špatnou pověstí. Děkuji.
Anne
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Anne, pokud chcete přibrat, zeleninu do celkového energetického příjmu nezapočítávejte. Využitelnost sacharidů ze zeleniny je velmi rozdílná a ovlivňuje ji i kuchyňské zpracování. Je třeba volit takové pokrmy, které jsou dobře stravitelné a jejichž výživová hodnota odpovídá vašim potřebám. Co se týká rozložení příjmu energie, je třeba si vypozorovat, co vám nejlépe vyhovuje a co vám nezpůsobuje  drobné zdravotní problémy. Je třeba také respektovat denní rytmus a rozložení fyzické zátěže. Na guareta@drstanek.cz je možné poslat váš jídelníček. Pokusím se vám dát nějaké rady jak postupovat.
Podváha
Pokud chcete přibrat tak je to jednoduché:
Ovesné vložky Emco balení cca 28 kč na týden. Ráno zalít horkou ,nechat odstát 5 minut nebo déle,pak tam dát jogurt a máte snídani. Vážil jsem 15 let v kuse kolem 65kg , po dvou a půl měsíci co jsem vyměnil snídani za vložky jsem nabral najednou na 74 kg, prostě úžasné... pak už stačí jen udržovat třeba obden mini porce vloček nebo třeba 2 krát týdně protože jsem pak začal přibírat více než jsem chtěl.
KS
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Rada čtenáře poradny.
Podváha
Dobrý den, chci se poradit, je mi 21 let a měřím 167 cm a má váha je necelých 46 kg. Trpím podváhou a nemůžu přibrat, k tomu mám ještě dost nechutenství k jídlu a trávící potíže. Ráda bych nabrala ale nevím jak. Pomohli by mi v nabírání třeba nutrigrinky nebo něco podobného? Prosím poraďte jsem z toho už zoufalá.
Kristýna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nutridrink může určitě pomoci, Kristýno. Záleží ale na celkovém složení celodenního jídelníčku. Jídelníček je třeba správně sestavit a dlouhodobě jej dodržovat. Můžete mi prosím napsat jak se nyní stravujete?
Podváha
dobry den.Uz od svich 19 mam stejnou vahu a cchtel bbych pribrat.Merim 190cm a vazim 75kg.At snim cokoliv nemuzu nabrat na vaze.Dekuju Vam za radu
jan
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Můžete mi prosím popsat vaše stravování, Jane? Popište mi například tento víkend. Sportujete? Můžete popsat svoji běžnou fyzickou zátěž? Máte(měl jste) nějaké zdravotní problémy? Jsou rodiče a prarodiče také štíhlí? Kolik je vám let?
Podváha
Dobrý den, chci se poradit. Je mi 22 let a trpím ulcerózní kolitídou. Onemocnění je v klidu a beru imunoprim a salofalk. Mám 54 kilo, výška 174 cm a prý trpím podváhou. Moje otázka zní: chci nabrat kila, to je jasný. Mohla bych ale využít nějaké doplňky pro sportovce? Na rust svalu a váhy? Chci přibrat ale né v tuku. Děkuju
Markéta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Markéto, je třeba zvýšit energetický příjem pomocí zvýšení příjmu všech základních látek. tedy bílkovin, sacharidů a tuků. Celodenní jídelníček pak musí obsahovat vhodný poměr těchto látek. Některé výrobky sportovní výživy vám mohou pomoci tento poměr optimalizovat a mohou vám také pomoci dosáhnout  optimální energetické hodnoty. Jídelníček je třeba většinou zvýšit o 4200-6300kJ za den a to dlouhodobě. Může to být i postupnými kroky a je možné k tomu použít i výrobky klinické výživy ( Nutridrink, Fresubin, Ensure..). Doporučuji si zpracovat jídelníček na 14 dní dopředu i s výživovými hodnotami. Pokud si jej vypracujete, mohu vám ho zkontrolovat, abyste se nedopustila zbytečné chyby hned na počátku dietního režimu.
Podváha
snídaně, svačina, oběd (jídelna), svačina, večeře, druhá večeře - v případě nutnosti.
Nesportuji, pouze rekreačně, přes den sedím v lavici, po příchodu domů spím (únava). Tlak 120/60, tep 63 za min. S mestruací jsem měla problém, ted už je to rovnáno (léky). Poslední prohlídka před měsícem. Rodiči štíhlí jsou, zejména otec.
Jídelníček:
středa- buchta a čaj, rohlík a tatranka, kuřecí prso s broskví a hranolky, kobliha, smažená vejce a chléb, 1/2 čokolády (Studentská pečeť)

čtvrtek- rohlík,máslo a salám, rohlík s paštikou a jablkem, kuře s rýží, medovník a horké jablko se šlehačkou, klobásy s chlebem, sušené hovězí.
Hezký den
Julie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jídelníček je dost katastrofální, Lucie a z dlouhodobého hlediska musí vézt ke zdravotním problémům. Pamlsků a potravin malé výživové hodnoty je v něm příliš. Doporučuji si na stránkách společnosti pro výživu prostudovat Obecná výživová doporučení. Potom se kdyžtak ozvěte. Vy navíc budete muset zvýšit energetický příjem  pomocí složeným sacharidů a adekvátně budete muset přidat i bílkoviny a nenasycené a esenciální tuky.  Tomu je třeba přizpůsobit i kuchyňskou úpravu jednotlivých pokrmů. Jídelníček bude třeba plánovat a dlouhodobě dodržovat.
Podváha
Dobrý den,
je mi 18 let a měřím 167cm a vážím 45kg. Hmotnost se stále snižuje, přitom problémy s příjmem potravy nemám, jídelníček zahrnuje vše, co by měl, stravování pravidelné a porce velké. Netrpím žádnými jinými nemocemi, neberu žádné léky. Musím přibrat, ale opravdu nevím jak.
Děkuji za radu
Julie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jak se prosím stravujte, Julie. Popište mi jídelníček za poslední 2 dny. Sportujete? Popište mi případně míru tělesné zátěže. Máte pravidelnou menstruaci?  Jaký máte krevní tlak a puls? Kdy jste byla naposledy na preventivní lékařské prohlídce? Jsou vaši rodiče také štíhlí?
Podváha
Dobrý den, měřím okolo 190 cm a vážím 67 kg, je mi 18 let. Přijde mi to strašně málo, přitom se mi zdá že sním toho až přespříliš. Bohužel jím nepravidelně, ráno někdy nesnídám, proože buď zapomenu, nebo se mi prostě ani snídat nechce. Zkrátka mám chuť spíš na maso, nebo na něco teplého tak čekám na oběd. Když jsem ve škole, moc toho nesním, dřív jsem si kupoval jen jeden druh svačiny v obcode k tomu minerálku a bylo to stále dokola. Teď se to snažím obměňovat, ale bohužel nevím jak. Zkrátka rád bych si nějak zvýšil svoji váhu a začal i zdravěji žít, jenže kde začít. Děkuji
Filip
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milý Filipe. V prvé řadě bych si přečetl výživová doporučení zpracované Společností pro výživu. Druhým krokem musíte zhodnotit svůj jídelníček. Pište si co jíte a spočítejte si výživovou hodnotu celodenního jídelníčku. Porovnejte jí s doporučením Společnosti. Jídelníček následně upravte dle obecných doporučení a důsledně jej dodržujte. Zpočátku je třeba preferovat stravu dobře stravitelnou, aby došlo k výtraznějšímu nárůstu váhy a zvýšený příjem vám nezpůsoboval trávicí problémy. Je vhodné přidat trávicí enzymy např. Pancreolan Forte..
Podváha
Dobrý den, je mi 15 let. Vážím 46 kg a měřím 165 cm. Trpím nechutí k jídlu, ale jen občas. Také mám časté deprese a používám citalec 20. Někdy mám i pocit přejídání. Jím dvakrát max.třikrát denně. Z toho: svačina ve škole (většinou chleba, sýr a salám) a potom oběd (většinou omáčky, jinak maso apod.), na večeři si občas nevzpomenu a tak nevečeřím, pokud ano tak jen málo (zelenina, polévka). Strašně často zapomínám. Snažím se posilovat svůj zadek, protože mi připadá placatý. Pár lidí mi říká, že jsem hubená. Mám občas i rozostřené vidění a velké bolesti hlavy. Pediatr o mé váze ví, ale nic neříká. Trpím podvýživou? Nebo je to anorexie? Děkuji Slavická
Vendula
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Vendulo, určitě můžete trpět nedostatkem důležitých látek. Může to být občas, může to být každodenně. Doporučuji pozvolna zvýšit váhu o 9-10kilogramů. Jídelníček si plánujte na týden dopředu. Naučte si sama připravovat vhodné teplé i studené pokrmy. Nechutenství zkuste řešit pitím malého množství  (100ml) ovocných či zeleninových štáv ( jablečná, pomerančová, mrkvová s trochou citrónu) . Zvyšte porce příloh. Pijte každý den minimálně 250-500ml čerstvého plnotučného mléka ( Do mléka je možné přidat Dietline Megopower prášek k zvýšení energetické denzity). Dbejte na dostatečný příjem bílkovin ( maso, luštěniny, tvarohy)  Přidávejte pozvolna fyuické aktivity. Připravíte-li si v Excelu či Wordu tabulku s jídelníčkem na jeden týden s 5 porkmy za den, včetně označení velikosti porce. Pokusím se vám ho upravit tak, aby šla váha pozvolna nahoru. Jídelníček je možné poslat na můj mail : guareta@drstanek.cz.
Podváha
Dobrý den je mi 24 let mam problém s vahou važila jsem 50kg 160 cm než jsem čekalá dceru.Tětka po dceří važím 40kg byla jsem u doktorky na ruzne vyšetření ale nic jsem zdravá,jim tak 5 krát denně někdy z tresu 3 krát denně a sním všechno jen nemusim ovoce prosím poradte děkují
sylvie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
A jak se stravujete, Sylvie?  Může mi prosím popsat jídelníček za poslední 2 dny včetně velikosti porcí? Sportujete? Pracujete fyzicky?  Užíváte nějaké léky? Citíte se zdravá? Máte nějaké zdravotní problémy? Trpíte poruchami menstruačního cyklu?  Má někdo z vašich rodičů a prarodičů obdobné problémy?
Podváha
Moc děkuji za odpověď ohledně nízkého BMI, je možné se s vámi poradit i jinak než veřejným dotazem, máte např. nějakou nutriční poradnu či odpovídáte na emaily soukromě? Děkuji za odpověď
petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Můžete  navštěvovat naši ordinaci a být pod pravidelnou kontrolou, Petro. Jídelníček vám pak bude na základě aktuálních výsledků případně korigován viz. Centrum pro poruchy metabolismu a výživy.  Tyto služby zatím nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.. Můžete přijít i na konzultaci za mnou. Bohužel volných termínů mám velmi málo, ale určitě nějaký případně najdeme. Je možné mě kontaktovat na guareta@drstanek.cz. Bez vašeho aktivního zapojení a disciplinovanosti ale nelze dosáhnout dlouhodobého úspěchu a je třeba s  tím prosím počítat...
Podváha
Dobrý den,mám podváhu.Měřím 160cm a vážím 40kg.Je mi 46let .Mám oslabenou slinivku,bezlepkovu dietu a nemám cukrovku.Průjmy nemám.Cukr a med nesnáším a nekoncumuji,rovněž i uzeniny nejím.Tuku mohu jen malinké množství.Jsem unavenější a mám málo síly.Do práce už nechodím.Nějaké nutridrinky a jiné umělé přípravky nesnáším.Prosím o radu jak přibrat,když mám oslabenou slinivku,abych si neublížila a nepodráždila si ji.Maso moc nejím ,bojím se kůli slinivce.Zeleninu jím ovoce také kromě banánů,nesedí mi.Mléčné výrovky jím jen kozí sýr občas a bílý jogurt holandia nebo madeta tak dvakrát do měsíce. Děkuji
Dáša
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Dášo, musím znát přesně váš současný jídelníček., abych mohl poradit. Masu není dobré se vyhýbat. Obsahuje celou řadu biologicky aktivních látek, které není možné nahradit jiným způsobem či jen částečně.Konzumujte maso mleté, aby bylo dobře stravitelné. Jezte pravidelně polévky obsahující masový vývar. Užívejte trávicí enzymy podle toho, jaké pokrmy jíte (jaký podíl bílkovin, sacharidů a tuků mají). Byla vám prokázana nesnášenlovost lepku? Pijete čerstvé plnotučné mléko? Jaké potraviny či pokrmy máte ráda a dobře je snášíte?
Podváha
Môj priateľ meria 185 cm a váži 52 kg. Pred 4 rokmi zraku schudol zo 76 na 50 kíl, strávil 2 mesiace v nemocnici, na nič neprišli. Alternatívne si naordinoval MMS a prestal chudnúť avšak nevie nijako pribrať, je slabí a sexuálne nevýkonný. Lekári nevedia zistiť príčinu- vraj je zdraví. Čo robiť?
zuzana a rudo
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Zuzano a Rudo, příčinu rychleho snížení váhy je třeba odhalit. Klidně to může být jen kombinací stresu a nízkoenergetického jídelníčku. Pokud mi napíšete přesně co Rudo jí (  nejlépe přesný celotýdenní jídelníček), pokusím se vám  poradit, aby se vše změnilo k lepšímu. Můj mail je guareta@drstanek.cz.
Podváha
Dobrý den,

úspěšně se léčím po prodělané anorexii, začala jsem i s posilováním. A chtěla bych se optat, stále potřebuji nabrat několik kilogramů - Začala jsem užívat Amix Anabolic Masster (jako gainer při cvičení) - doporučená denní dávka 100g. Co je lepší pro nabrání kilogramů - zda pokračovat v užívání 100g dávky gaineru nebo pít jeden Nutridrink (z lékárny) denně?? Předem děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Veronika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Veroniko, v tomto gaineru není zdaleka ideální složení základních látek pro vaši potřebu. Hodí se pro kulturistiku.Obsahuje 45g bílkovin, 39g sacharidů a pouze 3g tuku ve 100g. Při jeho používání není snadné získat  takový poměr výživných látek, který v celodenním jídelníčku potřebujete. Doporučuji aby podíl základních látek na celkového energetické hodnotě jídelníčku vypadal takto: Bílkoviny 20%, Sacharidy 20%, Tuky 20%.. Snažte se postupně dosáhnout energetického příjmu cca 2500kcal/10500kJ, dokud nedosáhnete normální váhy.  Vlákninu jako zdroj energie nezapočítávejte do celkového energetického příjmu. Jako zdroj sacharidů můžete použít Dietline Megapower prášek, nebo můžete použít výrobky enteterální výživy, které jsou výživově kompletní ( Resouce, Nutridrink, Fresubin, Ensure). Do jídelníčku je možné zařadit tyčinku Dietline Sport Megapower, která má  pro vás vhodný poměr základních látek.
Podváha
Dobrý den, je mi 14 let , meřím 173cm a vážím 42kg, muj problém je že vůbec nemam chut k jidlu a občas se mi z jídla délá špatně tak jsem se chtěla zeptat pokud nejsou nejaké potraviny které by mi udělali dobře, zasytili a zároven mi nedelali spatne nebo jestli je ještě nejaké řešení. Předem děkuji za odpověd..
Lenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Napište mi Lenko, jak se stravujete. Nemohu si udělat o vás žádný obrázek. Trpíte průjmy? Máte častěji bolesti břicha? Nesnášíte určité potraviny? Jsou vaši rodiče štíhlí? Trpí nějakým vážnějším onemocněním?
Podváha
Dobry den, je mi 14 let, merim 170cm a vazim 51kg. Potrebuji poradit jestli neni nejaky pripravek na zvyseni hmotnosti (cetla jsem o nutridrinku ale moc se v tom nevyznam..) muzu jist jak chci, ale stejne nepriberu. Pres den vetsinou snim jogurt, jedno nebo dve ovoce, na obed vetsinou snim jen malo nejcasteji prilohu (stravujis e ve skolni jidelne a neni to uplne podle meho gusta vetsinou), par kosticek cokolady (nebo jinych sladkosti), casto si dam cheeseburger nebo neco jineho z fast foodu, na veceri mam take vetsinou neco zdravejsiho nebo si proste namazu rohlik.. Vetsinou snim i vic nez to (ve skole si kupuji ruzne sladke tycinky nebo polevky z bufetu-velmi nezdrave). Mezi tim jim ruzne svaciny a tak. Prosim poradte mi jak pribrat..
Karin
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Karin, výživově kompletních výrobků s vysokým obsahem energie je na trhu více a je možné si vybrat to, co vám bude nejvíce vyhovovat. Vedle Nutridrinků je  na trhu třeba Fresubin, Ensure či Resource. Aby jste ale byla úspěšná, musíte ji jídelníček plánovat, aby byl  dostatečně výživný a obsahoval správný poměr bílkovin, sacharidů a tuků ( příkladem jsou zmíněné výrobky). Do jídelníčku určitě zařaďte plnotučné mléčné výrobky (zejména tvarohy a jogurty) a plnotučné mléko. Dělejte si teplé obilninové a luštěninové kaše(krupicová, rýžová, fazolová, čočková). Luštěniny si rozmixujte. Dělejte si ovocné kotejly s plnotučným mlékem (banánový, mangový, jahodový...) . Jezte sušené ovoce. Do plnotučného mléka si přidávejte případněpPrášek Dietline Megapower, kterým snadno navýšíte příjem složených sacharidů a tím i energie.  Zvyšte denní příjem energie o 4200kJ bez konzumace pamlsků, sušenek a cukrovinek.
Podváha
Dobrý den trpím pod váhou,snažím se přibrat snad od dětství u nás nikdo hubený není.Mám dětí víc než dost.Před rokem mi zjistila doktorka štítnou žlázu po lécích je prý v normě prý zatím není k operaci.Mám doma stres a to dlouhodobě ale to jsem měla vždy a nehubla jsem více než je zdrávo.Nyní jsem začala více jíst a pravidelně.Jim chleba,rohlíky,buchty,knedlíky,maso, ovoce i zeleninu ,špenát,dám si deci piva jednou týdně.za měsíc jsem přibrala jen 700 dkg.Chci jen vědět zda to není málo nebo v normě když začínám jíst ráno v 8 hod. a končím tak v 19 hod.Chodů mám 5-6 po menších dávkách nepřejídám se.
Lenie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Lenie, vydatnost stravy nemohu posoudit. Vše záleží i na velikosti porcí. Podíl škrobu a tedy sacharidů doporučuji ještě zvýšit. Vařte si obilné a rýžové kaše a ochuťte si  je tak,aby vám chutnaly. Přidejte do stravy sušené ovoce v množství 50-100g za den. Má vysoku energetickou denzitu. Pijte plnotučné mléko. Je možné do něj přimíchat Dietline Megapower prášek v množství 60-80g za den za účelem zvýšení podílu složených sacharidů v celodenním jídelníčku a tím i zvýšení jeho energetické hodnoty. Dbejte na dostatečný příjem bílkovin. 0,8g na kilo a den považuji u vás za dávku minimální.   Je důležité aby jste si vytvořila více svalové hmoty a ne jen tuk či jen zadržela více vody. Dostatečně odpočívejte. Jinak 700g za měsíc je velmi dobrý výsledek a snažte se podobného nárůstu váhy dosáhnout i v dalších měsících. Gratuluji!
Podváha
Dobrý den chtěla jsem se zeptat je mi 12 let měřim 140 a mám 23kg jsem strašně hubená a jsem nejmenší ze třídy jim jak mužu ale nepřibírám mohl by ste mi prosím pomoci děkuji
vanesa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Napište mi prosím, Vaneso co papáte, abych si udělal představu.Jídelníček nemusí být dostatečně vydatný. Napište mi například co jste jedna dnes a včera.
Podváha
Dobrý den,
již přes půl roku hubnu. Při mé výšce 176 cm vážím pouze 56 kilo. Vždy jsem byla hubená, ale zdravě te
ď vypadám jak kostra a trápí mě to. Když jsem zašla za obvodní doktorkou vysmála se mi. V mojí rodině nikdo netrpí nadváhou, ale rozhodně nejsou extrémě štíhlí. Jím stále stejně a pravidelně, denně vařím. Nic nepomáhá. Proto jsem se Vás chtěla zeptat, jak bych mohla tuto situaci řešit a čím by mohl být tento problém způsoben. Děkuji moc za odpověď! - otázka upravena poradcem
Tereza
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Terezo, pokud se objevil rychlý a nejasný váhový úbytek je nutné provést pečlivé interní vyšetření. Zároveň zvyšte příjem složených sacharidů(škrobu)a adekvátně i příjem bílkovin  a  nenasyceného tuku. Našim klentům doporučujeme např Dietline Megapower prášek rozmíchat do plnotučného mléka v množství 80g za den ( rozmíchat během dne ve 2-3 dílčích porcích) a jednu tyčinku Dietline Sport Megapower čoko ev. Dietline Sport  Whey smetanovou. Do jídelníčku je dobré každý den  zařadit i 1-2 banány. Tím je možné snadno zvýšit denní energetický příjem o více než 4200kJ. Zároveň se dosáhne  vhodnějšího poměru základních látek v celodenním jídelníčku. Jezte stravu  výživnou. kašovitou, mletou, tepelně upravenou, a by se dosáhlo co nejlepší využitelnosti. Používejte také trávicí enzymy. PS: Sportujete Terezo? Máte nyní větší fyzickou zátěž? Spíte dobře?
Podváha
Dobrý den, je mi 32 let, mám dvě děti.Měřím 180 cm a vážím 54 kg. Jím pravidelně, mám ráda sladké a stejně nepřiberu. Poraďte prosím, děkuji.
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
A jak vypadá váš jídelníček, Lucie? Jsou rodiče a prarodiče štíhlí? Máte problémy s váhou odmalička?
Podváha
dobry den mam problém pribrat vazim 45kg a 164cm snim cokoliv a v jakym koliv mnzstvi ale nepribiram co by mi pomohlo za volne prodejne leky? uz 2 roky beru pangamin dekuji za odpoved
petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nic Petro. Jedinou možnosti je zvýšit energetický příjem, volit správný poměr bílkovin, sacharidů a tuků a zlepšit stravitelnost toho co jíte kulinářskou úpravou. Pokud takto jídelníček upravíte , má smysl užívat některé trávicí enzymy. Prodělala jste důkladné interní vyšetření?Jjak vypadal například váš jídelníček včera?
Podváha
Dobrý den , pane doktore prosím tímto o radu.
Mám tříletého syna a hrozně špatně jí. Existuje nějaký přírodní doplněk na podporu chuti k jídlu?Stále vyžaduje Sunar. Rád jí zeleninu a jablka, ale klasická jídla jako knedlíky omáčky, kaše ,těstoviny,rýže, chleba a rohlíky mu nic moc neříkají....Naopak když mu dám třeba Hami konzervu tak tu sní celou.Už nevím co bych mu uvařila .

Předem děkuji za Vaši odpověď. - otázka upravena poradcem
Zdena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Určitě, bych to řešil přirozenou cestou, Zdeno. Chuť k jídlu by mohly zlepšit strouhaná jablka, čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy(pomerančová, či mrkvová) v množství asi 100ml, které je možné trochu přisladit Do jídla bych ho nijak nenutil a snažil se mu tvořit co nejpestřejší jídelníček. Houskové knedlíky, běžný chleba,  běžný rohlík- mají malou výživovou hodnotu, pokud s nimi nepotřebujeme zvýšit příjem sacharidů a dítě má normální váhu. Má rád synek mléčné výrobky? Ty mi ve výčtu chybějí a neměly by v jídelníčku chybět. Neměly by v něm také chybět polévky-masové či zeleninové vývary.  Pokud je synek hubený vsadil by na  teplé sladké kaše (rýžová, krupicová), sladké těstoviny (nudle s mákem, šišky s mákem, škubánky s mákem) nebo třeba livance se skořicí, omelety s ovocnými džemy, žemlovku apod.
Podváha
Dobrý den, je mi 20 let, měřím 160 cm a vážím 40 kg...chtěla bych přibrat, ale nejde to. Nejvíce sem vážila asi 43 kg. Mám nechuť k jídlu, nemůžu do sebe nic dostat, protože při větší porci se mi zvedá žaludek nebo mi je prostě špatně. Za celý den sním třeba jen polévku, rohlík s něčím, nějaké ovoce...i přesto, že mám hlad, nemůžu jídlo do sebe dostat. Koupila sem si nějaké notriční drinky a začala brát pangamin, protože prý podporuje chuť k jídlu...myslím, že je to vše hlavně ze stresu...vždy sem bývala hubená, ale teď mi jídlo ani nechutná...Prosím o radu, jak vůbec začít s pravidelnou stravou a zvyšováním porcí, když na jídlo ani není chuť a do sebe ho dostávám jen přes moc.
Vanessa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Vanesso, není snadné v několika řádcích poradit. Uvažujete však správně, že je třeba zvyšovat velikost porci a jíst pravidelně. Jídelníček musí obsahovat dostatečné množství všech výživných látek. Strava pak musí být velmi dobře stravitelná a pokrmy by měly mít co největší energetickou denzitu. Absolvovala jste důkladné interní vyšetření? Trpí někdo z rodičů či prarodičů stejným problémem?  Jaké další zdravotní obtíže máte?  Napište mi prosím jídelníček jaký jste dnes měla a co všechno máte k jídlu ráda.
Podváha
Dobrý den,můj 7-letý syn měří 132 cm a váží 22kg,je velmi hubený,nevím si rady,snažim se aby pravidelně jedl a pil,ale musíme ho spíše nutit. Maso nejí vůbec,nechutná mu,nenutim ho ,aby ho jedl....má rád sladké,snažim se mu dávat hodně ovoce a zeleninu...pokaždé když něco sní nebo vypije tvrdí,že ho bolí bříško. Opravdu si nevim rady,prosím o radu. Moc děkuji Jana.
Jana V.
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jano, určitě je nutné se poradit s jeho pediatrem. Netrpí syn průjmy? Snáší konzumaci běžných potravin? Uměl bych vyjmenovat potraviny či pokrmy po kterých ho bolí bříško? Chodí rád do školy? Nemá z něčeho obavy? Sportuje?
Podváha
Dobrý den, snažím se už asi půl roku přibrat, ale mezitím se mi podařilo přibrat pouze cca 3 kg. Mám 15 let, 156 cm a 36 kg. Ve 4 letech jsem prodělala rakovinu ledviny, hospitalizace trvala 2,5 roku, ale všichni mi říkají že to s tím nemá nic společného. V 6 letech jsem vážila 22 kg, ale stejně jsem pořád nepřibírala. Jinak jím pravidelně 7x denně + mezitím. Můj jídelníček obsahuje především bílkoviny, sacharidy, tuky. Jím také především bílé pečivo, maso, mléčné věci, ovoce.
Moc děkuji za odpověď, už si nevím rady. - otázka upravena poradcem
Klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Kláro, stravování 7x denně neznamená, že jídelníček je dostatečně vydatný.Celodenní jídelníček musí mít každodenně správný poměr základních látek (bílkoviny, sacharidy, tuky) a pokrmy musí být připraveny v dobře stravitelné podobě. Abych vám mohl poradit, musel bych znát dobře váš zdravotní stav i současné stravování. Jestli jste z Prahy, můžete se za mnou zastavit a chvilku si o tom popovídáme. PS: za půl roku přibrat 3kg je velmi dobrý výsledek! Určitě něco vymyslíme, aby jste se dobře cítila a byla jste se sebou spokojená.
Podváha
Dobrý den jsem zoufalý a potřebují pomoct. Je mi 16 let a vážím 45 a merim 180 jim docela hodně ale beru lék strateru a po ní nnemám hlad. Nevím co mám dělat chci co nejvíce probrat kde mi pomuzou. Budu rád zajakoukoliv odpověď.
mirek
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milý Mirku, vše záleží hlavně na vaši disciplinovanosti a úsilí. Je třeba sestavit vhodný jídleníček, který bude mít dostatečnou výživovou hodnotu a ten dlouhodobě dodržovat. Jiná možnost není. Je třeba kontrolovat i tělesné aktivity. Máte-li zájem, mohu vám s tím pomoci. Udělejte si tabulku v excelu s jídelníčkem na 10 dní s 5 pokrmy za den a pošlete mi ji na mail guareta@drstanek.cz. Já vám jídelníček upravím a přidám nějaké rady navíc.
Podváha
Dobrý den p.doktore, je mi 24 a vážím 45kg na 160cm a nedaří se mi přibrat. nikdy jsem vlastně nepřibrala ,proste mi to nejde, sním kupu sladkého ale žadné kilo navíc. Je ale pravda ,že nemám ani bůhví jakou chut k jídlu možná bych si troufla říct že skoro žadnou, ale co se tyka sladkého je to právě naopak. Hlavně ani kolikrát nepocituji hlad, jsem z toho neštastna, protože bych chtěla hrozně moc přibrat. Mám 2 děti a pri kazdym těhu jsem nabrala 10kg ale jak jsem odrodila vse bylo hned pryc. S mým jídelničkem je to zlé denně mi nejde se dokopat abych pravidelně a dost jedla, ale je to tím jak už jsem zminila žadnou chuti k jidlu a nepocitování hladu. děkuji za každou radu.
Lena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Leno, bez důsledného dodržování předem stanoveného jídelníčku nelze dosáhnout úspěchu. Ten se musí dodržovat každodenně a dlouhodobě. Denní energetický příjem se musí zvýšit o cca  4200 - 6.300kJ. Strava musí být dobře stravitelná a musí  obsahovat vhodný poměr bílkovin, sacharidů a tuků. Pokud mi napišete jídelníček za poslední 3 dny, mohu vám jej okomentovat. Doporučím vám také, co je třeba rámcově změnit. Má někdo z rodičů či prarodičů stejné problémy? Sportujete? Pracujete fyzicky? Trpíte nějakými zažívacími problémy? Užíváte nějaké léky?
Podváha
Dobrý den,
celý život bojuji s váhou,od 15 let mám stále stejnou.Potřebuji tak o 5kg víc a nedaří se mi.Je mi 50 let vážím 61-63kg,měřím 175cm.Bylo mi řečeno že mám rychlé spalování. Chodím jednou týdně plavat a cvičit jogu.Dá se s tím něco dělat?
Děkuji za každou vaši radu..
Jana - otázka upravena poradcem
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Cvičení jógy 1xtýdně a plavání 1x týdně nemusí nijak významně zvyšovat energetický výdej. Zvýšení váhy lze dosáhnout pouze velmi důsledně dodržovaným jídelníčkem, který bude obsahovat dobře stravitelné pokrmy a který bude každý den minimálně o 4200 kJ vydatnější než nyní. Musí obsahovat také správný poměr bílkovin, sacharidů a tuků. Klidový energetický výdej vám můžeme přesně změřit v naší ordinaci indirektní kalorimetrií. Hodnota může být určitým vodítkem jak jídelníček sestavit Můžete mi prosím napsat jak vypadal váš jídelníček tuto sobotu a neděli?
Podváha
Děkuji moc za radu,za 14 dní se ozvu jak natom jsem.
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Budu se těšit Lucie. Chce to dlouhodobou důslednost v dodržováním správně sestaveného jídelníčku. Jiná možnost není.
Podváha
Děkuji za radu,piši vám muj jídelníček jak jste psal za 10dní ohledně přibrání.1d,snídaně rohlík a jogurt,svačina rohlík a sýr,oběd kuře s ríží,večeře chleba se salámem,2d,chleba s marmeládou,rohlík s paštikou,smažený patizon s brambory,chléb s párky.3d,rohlík se syrem,jogurt,ryzoto s vepřového masa,chleba se slaninou,rohlík s paštikou.4d,rohlík s debrecínkou,ovocný tvaroh,přírodní řízek bramborová kaše,rohlík s gervais.5d,chleba smarmeládou,rohlík s kefírem,vaječná omeleta s hráškem,rohlík s klobásou,rajčata s mocarelou.6d,rohlík s jogurtem,rohlík se šunkou,kuřecí na štavě s těstovinami,chléb s máslem a rajčaty,rohlík s nutelou.Tyto jídla pořád střídavě,ovoce jen mezi tím občas a polévky taky jen vívary.Sýry a tvarohy pouze jím tučné i jogurty.Piji sladké sirupy a štavy,Občas si dám i hamburgr k večeři.
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lucie, díky za zaslaný jídelníček. Bohužel jej nemohu příliš posoudit, protože neznám konzumovaná množství. Mohu si udělat představu jen o velikosti rohlíku. Plánování jídelníčku musí být tedy v prvé řadě mnohem preciznější a dlouhodobé. jednotlivé porce je třeba zvětšit a zvětšit také jejich energetickou denzitu, pokud nevedou k nárůstu váhy. Jeden další pokrm přidejte. Pokrmy s nižší energetickou denzitou je třeba zaměnit za pokrmy s vysokou energetickou denzitou, aniž by jste příliš zvedala příjem tuku. Ráno konzumujte převážně stravu kašovitou ( rýžová kaše - rýži rozemelte a potom uvařte kaši s plnotučným mlékem, luštěninová kaše-také rozmixujte, krupičná kaše). Konzumace zeleniny nesmí být na úkor konzumovaného množství jídla(bohužel), zvětšete porce příloh, kupujte si větší rohlíky (například staročeský cca 80g místo tukového cca 40g). Pijte čerstvé plnotučné mléko. Třeba pozvolna během dne 500-1000ml za den. To mi v jídelníčku hodně chybí. Je výživné a můžete jím snadno zvýšit energetický příjem, aniž by jste zvyšovala nepřiměřeně příjem tuku. Snažte se sníst jeden banán za den. Preferujte jej před jiným ovocem. Je možné ho rozmixovat v mléce. Dělejte si ovocné štávy z ovoce, které je k dispozici. Mohou také , díky kyselosti, zvyšovat chuť k jídlu, což je u vás žádoucí. Mohou pomoci trávení. U pokrmů kde je to vhodné, přislazujte. Doporučuji si sednou k počítači a pomoci kalorických tabulek si připravit jídelníčem na jeden týden s denní energetickou hodnotou 3000kcal(12600kJ).Sacharidy by měly tvořit 60% celkové energetické hodnoty, bílkoviny 15%, zbytek zbývá na tuky a alkohol. Omezte tělesnou zátěž. Ta by neměla zatím zvyšovat výdej energie. Po 14 dnech tohoto jídelníčku se ozvete, zda ho zvládáte a zda vám nepřináší zažívací problémy.