Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Léky na předpis
Dobrý den, mohl byste prosím napsat, jaké vedlejší účinky by mohl mít lék na vysoký tlak Tolura 40 ? Mamince ho předepsali asi před rokem, měla zrovna 60. Bere ho ráno, ale během dopoledne se asponˇdvakrát až třikrát silně zpotí, jako po velké námaze.Požádala kolegu na pracovišti, aby jí tlak právě v této době změřil, na obou rukách byl kolem 140 / 65-75. Neví, čím to může být. Děkujeme za názor.
Ivana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Ivano. Podnětů, které způsobí takovou reakci vegetativního nervového systému může být celá řada.Může to být i reakce na hypotenzi, t.j. na náhlé snížení tlaku. Výsledkem pak může být zvýšení systolického tlaku. Doporučuji tlak měřit každodenně ráno i večer, aby se dalo zjistit, zda je dávkování léku správně nastaveno.  Velmi často mohou takovou reakci vyvolat  i poruchy funkce páteře, oční vady, či  třeba dehydratace organismu.   
Léky na předpis
Moc děkuji za Váš čas a doporučení Zkusim se na parazitologii obrátit,zjistila jsem, že mají na stránkách kontakt přímo na dotazy.
A také díky za Vaši poradnu. Pěkný den.
Anna
Anna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Pokud najdete řešení, dejte  do poradny vědět, Anno. Sám jsem se se nesetkal s tím, že by nebyl Vermox účinný.
Léky na předpis
Ještě doplňuji,že sháníme informace kde se dá. Třeba podle článku v časopise VOX pediatrie z října 2017,od RNDr.Libora Mikoše,Ph.D.je opravdu Vermox málo účinný a měl by se obnovit dovoz pyrvinia do ČR.V době dětství mých dětí bylo k dostání běžně bez předpisu.
Ale ani u Pyrconu není zaručena eliminace.
Moc děkuji za odpoveď.
Anna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Díky za doplňující informace. Pátrejte prosím ještě o možnosti reinfekce. 
Léky na předpis
Děkuji za rychlou reakci.Ano,je to roup dětský,vnučka chodí do školy,je jí 7 let.Táhne se to od MŠ.O problémech v okolí nevíme,čas tráví ve škole,v družině,doma,v kroužcích,stýkají se s známými.V domácnosti je ještě starší sestra,problém nemá.Dávkování dle příbalového letáku.
Anna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Poraďte se prosím  ještě někde na parazitologii, Anno.  Tam mají dostatek praktických zkušeností. Já bych to řešil opatrně vyšší denní dávkou. Jinou možnost  nevidím.  Možná by bylo na místě i koloskopické vyšetření. Vermox v minulosti fungoval velmi dobře. 
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore,Vaše poradna mi už několikrát pomohla,děkuji a mám dotaz. Vnučce se opakuje nákaza roupem dětským. Pravidelně cca po 3-4 měsících, dochází k reinfekci. ,Už jsme dovezli i Pyrcon,
Všechna předepsaná hygienická opatření dodržujeme. Nikdo jiný v rodině tím netrpí.Dle lékařky můžou být ,laicky řečeno, někde ve střevu roupi zapouzdřené.měla nějaký takový případ.a proto se to vrací.
Je nějaká pomoc?
Anna

Anna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Anno. Jedná se skutečně o roup dětský? Pohybuje se vnučka kžadodenně v dětském kolektivu? Má nějaké dítě z jejího okolí obdobné problémy?  Kde tráví nejvíce času? Jakou volíte dávku?
Léky na předpis
Siofor 500 a Torvazin jdou užívat společně a euthyrox50
Dagmar
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano.  Ne vždycky je ale tato kombince léčivých látek nezbytná.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktotr proč se nesmí pít žadny akohol při použití xarelta 20 mg děkuji za odpověd :)
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Moniko. Alkohol může ovlivňovat účinek Xarelta  a to buď nepřímo tím, že zvyšuje riziko jaterního poškození a také tím, že je enzymový induktor.  Může tedy měnit osud léčivé látky obsažené v Xareltu v lidském organismu a tím snižovat léčebný efekt tohoto léku. Existují i jiné mechanismy, kterými může alkohol zhoršit zdravotní stav u vážněji nemocných osob. 
Léky na předpis
Dobrý den, prosím o radu pro moji dceru. Trpí psychickými problémy a lékař jí předepsal lék Trittico Prolong 300 mg., tabl. s prodlouženým uvolňováním, užívá 1/2 tabl. večer. Dcera by chtěla otěhotnět, může užívat tento lék v těhotenství, je to bezpečné? Její ošetřující lékař (psychiatr) tvrdí, že podle příbalového letáku, lék v těhotenství může užívat. Já mám ale strach aby to nemělo špatný vliv na dítě. Moc děkuji za odpověď. Věra
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den ,Věro.  V řadě případů je  výrazně větším rizikem vysazení tohoto léku, než jeho používání v těhotenství. Respektoval bych rozhodnutí psychiatra. Tento lék je považován za velmi bezpečný¨v porovnání s jinými léky, které jsou používány na obdobný problém. Nelze vyloučit a věřím, že lékař během těhotenství lék vysadí, protože se psychický stav vaší dcery dostatečně stabilizuje. I v tomto případě je ale důležité, aby byla dcera po porodu v kontaktu s lékařem a chodila na pravidelné konzultace, pokud nebudou stačit jen konzultace telefonické. Ty jsou také, pokud vím, hrazeny zdravotními pojišťovnami.
Léky na předpis
Vedle vysokého krevního tlaku, trpím neuropathií, nyní pozoruji, že mi otékají výrazně kotníky. V těchto horkých dnech mám potřebu více pít. Piji Magnesii a Birel, zel. ječmen. Alkohol ani pivo již dlouho nekozumuji. Kávu čtyři šálky denně. Léky předepsané lékařem: Purinol, Indapamid, Betamed, Prenewel a a lék na reflux. Měřený tlak: 129/75/61
V poslední době pocit únavy, dříve s příchodem léta ustoupil, nyní neustále trvá. Narodil jsem se do druhé republiky v roce 1939. Prosím o posouzení, díky.
Pavel Machálek
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den pane Pavle. Pozor na Birell. Jeden půllitr obsahuje přes 40g cukru !!! Přibírá se po něm velmi snadno. Nadváha či obezita přispívá k vysokému krevnímu tlaku a samozřejmě i k vysoké hladině kyseliny močové. 4 šálky kávy za den, pokud se léčíte s vysokým krevním tlakem považují za zásadní chybu. Káva také prohlubuje únavu díky tomu, že zhoršuje spánek a to i u lidí, kteří  na působení kávy  citliví nejsou a přímo je nepociťují.  Káva také může prohlubovat problémy s refluxem. Dráždí žaludeční sliznici. Myslím tedy, že u vás se dá docílit zlepšení zdravotního stavu docela snadno. Doporučuji max. jednu slabou kávu ráno a úpravu jídelníčku. K pití vodu, kvalitní bylinné čaje, v teplém počasí i minerální vody. Birell či alkoholický nápoj občas.
Léky na předpis
Starám se o seniora(95),má kardiostimulátor, stále užívá vasocardin a inhibici, je to vzhledem ke kardiostimulátoru nutné?
Dana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Pravděpodobně ano. V jakém rozmezí se mu pohybuje tlak? Jaké  všechny  léky užívá ?
Léky na předpis
Dobrý den, prosíme o radu. Maminka, 61, již rok bere léky na snížení tlaku. Z původních 160/100 tlak klesl v průběhu roku na 140/85. Je u nás na návštěvě a zjistila, že si nevzala platíčko s léky a má zásobu jen na 3 dny a na 4 dny nemá. Může se stát za takovou dobu, že tlak opět prudce stoupne ? Jaká prodleva je už nebezpečná? Děkujeme za odpověď.
Vlaďka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Vlaďko. Může. I třeba  jen kvůli tomu, že si uvědomuje, že nemá potřebné léky na celou dobu pobytu. Psychická  složka hraje velmi významnou roli a někdy i  zásadní.  Nenechte to být. Ať je maminka u vás v klidu a pohodě. Myslím si, že návštěvou lékařské pohotovostní služby by se to dalo  snadno řešit, když vezmete léky s sebou. Lékař léky na nezbytnou dobu předepíše na RP a vy je vyzvednete v lékárně. Neměl by to být problém. I jednodenní vysazení léku na snížení TK  při souběhu několika nepříznivých okolností ( někdy se zdá, že skutečně osudových) může skončit tragicky a naopak. Je dobré jít naproti tomu, co si přejeme.
Léky na předpis
Mám zistenú perzistujúcu FA -. Užívam Concor Cor 2.5 a Eliquis. Zistil som, že keď si zoberiem malú dávku lexaurinu /1,5 x 1, alebo 1x Ansilan / pociťujem výrazné zmiernenie sprievodných znakov arytmie. Ako by ste mi doporučili ich užívanie z hľadiska vzniku možného návyku.Dlhodobo užívam Betahistín na tinnitus ľ. ucha.
Ďakujem
Mám 70 r., muž rekreačne športujem./tenis/
Ivan Kubáň, Ing.
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý de pane inženýre. Riziko návyku při tomto dávkování je velmi malé a  není to špatné řešení. Také v kombinaci všech léků nevidím zvýšené zdravotní riziko.
Léky na předpis
Zdravím a chci poprosit o radu - velmi mě občas bolí kyčel a ploténka dráždí nerv. Kamarádka mně doporučila sprej DIKY, údajně je na předpis, snad vyrobeno ve Švýcarsku. Neznáte prosím ? Pokud by se dostal přes kůži a zabránil bolesti, bylo by to fajn a určitě by se pošetřil žaludek od prášků od bolesti. Děkuji za odpověď.
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, znám tento lék, Evo. Pozitivní reakce na něj jsem nikdy nezaznamenal. Ve vašem případě je velmi nepravděpodobné, že by zabral. Spíše bych ho volil při  větších bolestech svalů po nějaké fyzické či sportovní zátěži, kdy je potřeba být  rychle fit a lépe se vyspat. Alternativou je použití čípku. To se mi zdá racionálnější řešení. Takto se dosáhne výrazně vyšší koncentrace  léčivé látky s protizánětlivým účinkem v požadovaném místě působení. Je důležité zmenšit otok po zánětlivé reakci, který utlačuje příslušný nerv. Např. Profenid při tomto typu obtíží. Pozor na obuv, na vhodné lůžko i  na větší nadváhu.
Léky na předpis
pan doktor moze sa brat adipex z prestavkami myslim 5 dni beriem 3 dni prestavka.dakujem pekne
ida
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Takové dávkování doporučit nemohu, Ido. Nelze vyloučit větší riziko nežádoucích účinků ( např. nebezpečné kolísání krevního tlaku) a určitě i snížení účinnosti.
Léky na předpis
Doplňuji - Tolura 1 ráno, Neurontin 2 krát denně, Detralex také dvakrát denně.
Blanka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Všechny tři léky můžete užívat ráno během běžné snídaně  a  obdobně večer Neurontin a Detralex. Čas bych přizpůsobil dennímu rytmu podle toho, kdy ráno stáváte a kdy chodíte spát. Můžete je ale užívat i nalačno, nebude-li vám to dělat obtíže. Neočekávám žadné rozdíly ve využití této kombinace léčiv, jestliže se stravuje přiměřeně věku a zdravotnímu stavu.
PS: Jestliže máte kolem sedmé hodiny tlak opravdu vyšší, změřte si TK i po probuzení.  Nelze se ale řidit jednou naměřenou hodnotou v ordinaci. Změřil bych si TK i ve stoje a možná bude mít smysl udělat nějakou časovou korekci kvůli Toluře. Záleží i na závažnosti naměřených hodnot.
Léky na předpis
Dobrý den, poprvé v životě budu užívat následující léky - Tolura, Detralex a Neurontin, je mi 60 let. Poraďte mně prosím, v jakém časovém úseku je za sebou brát ? Vím, že Toluru mám brát ráno, asi kolem 7. hod., to mám tlak vyšší. Mnohokrát děkuji za Vaši poradnu i čas !
Blanka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Blanko. Můžete mi prosím  napsat dávkování všech léků, které stanovil lékař?
Léky na předpis
endokrinoložka mi předepsala Cynomel (chtěla jsem kombinaci T4 a T3, toto je bohužel jen T3). Dosud jsem na Euthyrox 125 (čistý T4, Nefunguje mi). Mudra neumí předepsat dávkování, zkoušíme zatím 2Xdenně, asi nebude stačit? Jak prosím dávkovat, příbalák doporučuje 3 x denně. Existuje na trhu kombinovaný přípravek T4 a T3?
Renáta Vatrasová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím, si, že nyní na trhu není, paní Valtrasová. Zkuste ale prosím se zeptat v lékárně na Thyreotom, nebo Thyreotom Forte ev. na jeho náhradu.  Nemám nyní  aktuální data k dispozici. Správné dávkování je naprosto klíčové. Musí vycházet i ze zjištěných  laboratorních hodnot TSH, T3 a T4. Tetrajódthyronin je prohormon a jeho nástup účinku je proto pomalejší než u trijódthyroninu. Nyní je možné při substituční léčbě volit zpočátku i nižší dávky T4 a pozvolna dosáhnout dávky optimální či naopak. Jedná se u vás o hypofunkci štítné žlázy?  Jak dlouho jste Euthyrox užívala?
Léky na předpis
pan doktor beriem adipex par dni mozem sa ist opalovat na tieto lieky.myslim ci mozem na slnko.dakujem pekne
ida
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Ido.
Léky na předpis
Neužívala žádné na ředění krve. Užívám na tlak Triplixam, rilmenidin,euthyrox a citalec. Je mi 78 let.Cítím se docela dobře až na velké bolesti nohou.Po CTmi řekli,že kyčle na operaci ještě nejsou. Obávám se,aby to nebyla ischemická choroba dolních končetin. Poraďte, co mám dělat.Děkuji
Pravdová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá paní Pravdová. Nemohu bohužel správně váš zdravotní stav posoudit. Podle vaší informace je asi reálné vysoké riziko tromboebolické příhody. Je otázkou, zda by  nebylo dostatečným opatřením volit kombinaci Anopyrinu  a Detralexu a celkově volit šetrnější medikaci i vzhledem k věku.  Důležitým opatřením pro prevenci tromboembolické příhody je i dostatečný příjem vody.  Lidé umírají zbytečně právě i díky této banalitě.
Léky na předpis
co mohu užívat místo Pradaxy, která je pro důchdkyni drahá.Děkuji
Pravdová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
A jaké léky ještě užíváte? Užívala jste před tím Warfarin? Můžete mi napsat základní informace o  vašem zdravotním stavu?
Léky na předpis
Pane doktore, mám jít na ortopedii na vytáhnutí vody z kolena (po upadnutí). Užívám Godasal 100. Mám před tímto výkonem den nebo 2 dny přerušit jeho užití? Děkuji.
Stanislava
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím, že to není nutné, Stanislavo. Nejde o velký zákrok. Obecně bych jej při tomto typu zákroku  nevysazoval, pokud si to ošetřující lékař vyloženě v konkrétním případě nepřeje.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore.. Poraďte mi, prosím, něco na povzbuzení.. Na přelomu prosince/října jsme vyklízeli byt (rekonstrukce). Byla jsem hrozně unavená. Pak byl 5 měs. klid, dala jsem se dokupy. Ještě na konci dubna jsem normálně běžela půlmaraton (sportuji). Potom jsem gruntovala hotový byt a stěhovala zpět.. Do toho přišly neplánované události (rozchod + onemocněl táta). Jsem opět hrozně unavená a v dezolátním stavu. Nemohu uvěřit tomu, že během necelých dvou měsíců mi tak spadla kondice, že nemohu uběhnout ani 6 km.. Nejde to.. V Alpách při túrách mi málem vyskočilo srdce a nemohla jsem to udýchat.. Nic nezvládnu. Léčím se s lupusem + srdce + štítná žláza. (Plaquenil, Trexan, Kapidin, Carzap, Euthyrox). Neexistují nějaké vitamíny nebo přípravek, který by mi pomohl se dostat zase do kondice? Nějak mě to všechno psychicky deptá.. :-) Děkuji!!
Bára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Báro, možná by bylo dobré absolvovat ještě nějaká dovyšetření, aby bylo jasnější, co je asi hlavní příčinou. Je dobré vyloučit i virové infekce, které často probíhají skrytě (infekční mononukleóza,  infekce způsobené herpetickými viry...)  a také například lymeskou boreliózu. Lékaři na to ale většinou pamatují. Dbejte na dostatečnou výživu. Právě u podobnému způsobu pravidelné fyzické zátěže může docházet k dlouhodobému deficitu některých výživných látek. Je nutné také dostatečně odpočívat. Jste-li unavená určitě se vyhněte pití kávy, pravého čaje a energetických nápojů, který budou problém jen prohlubovat. Prolenošte tento víkend. Máte k dispozici aktuální biochemické vyšetření krve a moči?
Léky na předpis
pan doktor obcssny poharik vina pri brani adipex je mozny? dakujem
eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Evo.  Pokud chcete snížit váhu s použitím Adipexu, pití vína nedává žádný smysl. Obsahuje příliš sacharidů a alkoholu a  jeho výživová hodnota je  při redukční dietě nulová. Alkohol může  navíc zvýšit  riziko vzniku vážnějším vedlejších účinků Adipexu. Dbejte na správné složení jídelníčku i při použití Adipexu. Dostatečná disciplinovanost je nutná, aby se váha pohnula směrem dolů.
Léky na předpis
Po miluritu 300 mě hodně padají vlasy. Jsou ještě jiné léky na snížení kyseliny močové_?
jiřina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý není. Toto je optimální farmakologický přístup paní Jiřino, pokud se nedá hladina kyseliny močové snížit jen úpravou stravování. Ve většině případů, je to možné. Jedná-li se o vrozenou metabolickou poruchu, léčba alopurinolem je bohužel nutná.
Léky na předpis
Dobrý den,
chci se zeptat jestli lze kombinovat tyto dva typy léků:

Betaserc 24 a Guajacuran

Nebo jestli se raději poradit se svým praktickým doktorem?
Tomáš
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tyto dva léky by se neměly ovlivňovat, Tomáši.
Léky na předpis
Dobrý den,
je mi 35 a právě jsem otěhotněla, nicméně mám problém, že na spaní beru už rok tritico 1/3 prášku síly 75 mg (tedy asi 25 mg - je to nejmenší možná dávka). Lékařka na psychiatrii mě ujistila, že se jedná o antidepresivum vhodné pro těhotné, nicméně mám dál strach o miminko a jeho zdraví. Vysadit se bojím pak spím špatně nebo vůbec a to přece v těhotenství nejde. Prosím poradte, jistě máte o lécích spoustu informací.Mě na genetiku objednali až za měsíc a do té doby umřu strachem
Sára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Sáro. Momentálně nemusíte mít žádné obavy. Nevím co je hlavní příčinou nespavosti a zda je možné se Tritica vzdát. Je třeba postupovat podle vašeho aktuálního zdravotního stavu a důvěřovat lékařce. Tritico je možné v těhotenství použit. Jestli můžete a chcete, napište mi o vašich problémech s nespavostí více. Třeba existuje ještě jiné řešení jak se vyrovnat s nespavostí. Pijete kávu? Pijete energetické nápoje? Pracujete na směny? Užíváte ještě jiné léky?  
Léky na předpis
Ještě pardon doplňuji k Detralexu - vzhledem k tomu, že mám v anamnéze v minulosti trombózu, tak musím brát celou dobu xarelto na ředění krve, nevím, zda by nebyl detralex kontraindikován? ještě doplňuji, že mám také problém s tím, že mi noha při elevaci a sezení fialoví. Při chůzi je to lepší a pokud ležím, tak úplně dobré. Při sprchách ale i různě mění barvy, ve fialové se dělají oranžové flíčky nebo světlejší skvrnky pak zase zbělá, no je taková prostě "divná"...:-( - otázka upravena poradcem
Renáta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Z mého pohledu není žádný dúvod Detralex neužívat, Renáto. Nemůže podle mého názoru nijak ovlivnit farmakologický účinek Xarelta. Efekt může být jen pozitivní. Detralex je ale lék na předpis a je samozřejmě rozhodující, jak vše posoudí lékař.
Léky na předpis
pan doktor potrebujem poradit 12 dni som brala adipex d es som prestala o tyzden mam po roku kontrolu stitna zlaza idem na odber.moze mi v krvi ukazat zostatok liekov po adipexe.skresli mi to vydledky alebo nie.dakujem pekne
eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ne, Evo. Nemusíte mít obavy.
Léky na předpis
dobry vecer pan doktor pisala som vam ohlsdom adipexu a ukonceni dojcenia.syncek ms 14 mesiacov preto som ukoncila dojcenie.a adipex som brala kratkodobo a podarilo sa mi schudnut.msla som nadvahu len som sa chcela i formovat ci v dobe ukoncovania laktacie a branie adipexu zaroven mozem mat nejaky vazny pfoblem kedze este v prsnikoch mlieko mam .dskujem krasne za odpoved.
ida
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím, že bude vše v pořádku, Ido. Nemusíte mít obavy.
Léky na předpis
pan doktor ukoncila som pred 10 dnami laktaciu a uzivala som 2 tyzdne adipex .chcem sa opytac ci tie lieky v kombinacii z mliekom mi mozu sposobit nekake zavazne problemi kedze sa este mlieko v rsmikoch nachadza.dakujem pekne
ida
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to velmi nepravděpodobné, Ido. Máte nějaké obtíže, které vedly k tomuto dotazu? Proč jste ukončila kojení?
Léky na předpis
Dobrý den, užívám léky, ráno cipralex 25mg, pregabalin 150mg - večer tritico prolong 300mg, a pregabalin 300mg. místo pregabalinu jsem před dvěma mesíci užívala kventiax300mg na večer ( nově mám pregabalin ráno i večer), když jsem začla užívat ten pregabalin pomalu mi slábla menstruace, tento měsíc již 3menstuace a je čím dál slabší a bez bolestí. Je to možné aby mi toto nové sestavení psychiatrických léků takto zmírnilo menstruaci (krvácení, mens.bolesti)?. Napadlo mě i těhotenství ale test ukázal, že těhotná nejsem. Jsem s toho nervózní...:(, k lékařům se dostanu až za měsíc nejdřív. Děkuji za odpověď
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to možné, Moniko. Mohlo by to souviset se zvýšenou denní dávkou pregabalinu. Určitě lékařku informujte. Je možné, že to bude přechodná záležitost a že se problém s menstruací upraví během 1-2 měsíců.
Léky na předpis
Dobrý den
Užívám Siofor tři denně,jak dlouho před vyšetřením na
CT bych měl vysadit
Jirka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Kdo vám  prosím řekl, že ho máte vysadit, Jirko ?
Léky na předpis
Dobrý den pne doktore a opět velmi děkuji za Vaši radu a pomoc.Jestli mohu ještě jednou otázku.Jakou postel na noc máme zvolit při potížích a bolestech páteře.Maminky má výhřez plot.L4L5S1, útlak kořenový nervů, teď pan doktor psal ten zánět v L3 a asi L2.Výhřez má také v úseku C6.Injekci ji byla aplik.na levou stranu, tam má všechny bolesti, které začínají od hlavy, levé oko, přes krkavici pod klíční kost do paže a vnější část ruky, přes stehno až do lýtka a malíku, noha se stáčí dovnitř.Bolest kterou měla teď před inj. jsem popisovala před tím, od kolene bolest do třísla přes vnitřní část.Bolest povolila, ale stav se zatím moc nespravil.Včera tlak 180/105, po prášku prenessa myslím, mírný pokles, pak velká bolest hlavy a opět 170 tlak, průjem a úplně bez síly.Má alerg.na kys.salyc.,myslíte, že to mohl ten aulin způsobit? Dodržuje bíl.dietu,6x denně jí, 70kg, 69 let.Které potr.prosím vynechat při zánětu a jaké lůžko zvolit.Obuv má ortoped.,chceme koupit křeslo-které vybrat?Moc děkuji
Jitka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jitko, vemte prosím mou radu jako radu neodborníka v této oblasti, kterému příliš nepřísluší se do toho míchat, když o zdravotním stavu vaší maminky nic neví. Doporučuji postel, která je vysoká asi 60cm i s matrací, aby se maximálně usnadnilo vstávání a nedocházelo ke zbytečné zátěži míst na páteři, které vedou ke chronickým obtížím. Vyhnul bych se jakýmkoliv lamelám. Matrace by měla být umístěna na pevném roštu, který by neumožňoval její deformaci. Volil bych matraci spíše tvrdší, ale bylo by dobré, kdyby si ji maminka předem vleže vyzkoušela, zda je jí zvolená tvrdost příjemná. Není to snadné rozhodování. Lamely s měkkou matrací je ale cesta do pekel. Nevím jakou ortopedickou obuv maminka má. Jestli ale není udělána za zakázku ve speciální dílně na základě doporučení ortopeda, nelze slovo ortopedický brát příliš vážně a spíše bych k ní přistupoval jako k normální obuvi. Obuv by  měla hlavně dobře tlumit otřesy při došlapu. Skvělé jsou pantofle Dr.Luigi, které na noze velmi dobře drží a nohy si v nich odpočinou. Křeslo poradit nedokáži. O žádném dobrém nevím, přestože, jsem to před časem také řešil v rámci rodiny. Mám rád stará křesla, které nechávám opravovat. Určitě neutrácejte za křesla polohovatelná, elektricky ovládáná a bez velmi důkladného vyzkoušení. Většina asi udělá více škody než užitku a doma pak jen překáží. Asi by nejlépe poradila ortopedická oddělení  nemocnic a zařízení lázeňské péče. Aulin je výtečný, co se týká tlumení zánětu. Nejsem si jistý, zda dělá méně žaludečních obtíží, než jiné protizánětlivé léky. Má navíc  jedno velké riziko.Může docházet  k vážnému poškození jater. Zvýšenou zátěží na játra může dojít k ovlivnění osudu jiných léků, které  jsou užívány.  Je doporučováno užívat tento lék maximálně 14 dní. Lékaři by ho tedy měli doporučovat s rozvahou a mít k němu minimálně stejný respekt, jako k jiným protizánětlivým lékům. V některých zemích je léčivá látka obsažena v Aulinu zakázána. Osobně to vidím jako extrém a dobrý lékař může riziko možnosti poškození jater částečně předvídat i když jen intuitivně, bude-li automaticky respektovat  jeho kontraindikace.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore prosím Vás, nevím, jestli mi budete moci odpovědět, ale zeptám se.Problém se týká maminky 69 let ,problémy s koleny.čeká na operaci na výměnu kol.kloubu, ale mezitím, než měla jít na další kontrolu ke svému ortopedovi, se velmi bolestive rozjelo druhé koleno.Byla zjistěna artroza 2.stupně s osteofyty a skleroza a bylo jí řečeno že by byla vhodná artroskopie-Ale jelikož v Špk Vás nevemou akutně ke svému ošetřujícímu lékaři, obj.maminku akutně za tři týdny k jinému ortopedovi, takže v neskutečných bolestech trpíte dál.Píchl ji unj,s kys.hyalur, s tím, že možná pomuže a že má vyčkat na naávstevu ke svému lekaři.Mam.trpí další měsíc než konečně bude datum oibjednání.Nepomáhají náplasti s morfinem a k tomu 3 x palgotal.Vyzkoušeli jsme vše, co bylo v našich silách, zábaly, masti, masáže, léky...bez učinku.Chtěla jsem se zeptat, aby člověk netrpěl a po půl roce akutních bolestí jde konecne ke svemu ort., muže žadat infuze na bolest nebo odběr z kloubu na bakt.vyšet?
Jitka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jitko. Vhodný postup pro snížení bolesti musí ¨rozhodnout lékař. Každá léčba má svá rizika. Možnosti omezení bolesti při tak velkém postižení kloubů jsou omezené. Jaké léky maminka užívá?  Můžete mi napsat něco o jejím zdravotní stavu? Kolik váží?
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, chtěl jsem se zeptat. Kolega s epilepsií užívá lamotrix 50 mg a valproat 300 mg. V poslední době u něj pozorujeme stále častěji deprese a řeší to občas tvrdým alkoholem. Je to příliš nebezpečné? Může to mít pro něj následky? Děkuji za odpověď, Hegr.
Břetislav
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Břetislave. Ano. Kombinace s alkoholem je cesta do pekel. Alkohol  negativně  ovlivňuje farmakologické působení obou léčiv. Prohlubuje také depresivní stavy a nálady. Horší postup se dá těžko zvolit. Domluvte mu prosím. Chlapi dají spíše na kamarády než na své nejbližší, kterým mohou svých chováním nejvíce ublížit.
Léky na předpis
Dobrý den.chtěla bych se informovat o užívání neurolu. Trpím panickou poruchou, AD neužívám a ani nechci. Panicke ataky se snažím zvládat sama bez léku, ale pri velmi silne atace uziju 1 tabletu 0.5 mg neurolu cca 1x týdne,někdy je interval delší. DoTaz zni,zda i při takové sporadicke davce vznika závislost a tolerance na lék. ..hrozí, ze budu muset dávku zvyšovat,abych dosáhla požadovaného účinků? A existuje nejaka přírodní alternativa neurolu? Již uzivam bachovy kapky...předem děkuji za odpověď.
Laura
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nevzniká, Lauro. To je nepravděpodobné. Otázkou je, zda váš postup je správný. Závažnost vašich psychických problémů nemohu posoudit a myslím si, že by to měl posoudit psycholog, či psychiatr. Je ale výborné, že se snažíte s obtížemi bojovat. Proto bych jako první krok volil spíše návštěvu psychologa. Spolupráce s ním může vést k úspěchu. O  vhodné přírodní alternativě  u nás nevím. V Německu je volně prodejná Lasea ( Dr.Schwabe GmbH) a tu bych možná zkusil každodenně používat po dobu 1-2 měsíců v dávce 1 tobolka za den.  Docela se osvědčuje. Doporučuji jí lidem. Bachovy kapky bych v tom případě vysadil.
Léky na předpis
Dobrý den,

léčím se s depresemi, sociální fobií, panickou a úzkostnou poruchou. Beru pravidelně antidepresiva, konkrétně Asentra sertralin (1-2 prášky denně ráno). Příští týden mám jít na odběry krve + moči.

Chtěla bych se, prosím, zeptat na následující:

1) projeví se antidepresiva na výsledcích a bude poznat, že je beru?
2) mám si vzít ráno před odběrem moči a krve prášek nebo raději až poté, aby testy výrazněji neovlivnily, pokud by se projevovaly?

Děkuji Vám za Vaši odpověď.
Katerina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Kateřino. Antidepresiva a jejich metabolity lze samozřejmě v moči stanovit. Musí to však být cílená analýza. Při běžném biochemickém vyšetření krve a moči tedy nelze následně z výsledků usoudit, že tyto léky užíváte.   Prášek určitě nevynechávejte. Je třeba ale jít na odběr nalačno, 12 hodin před odběrem je třeba jíst naposledy lehké jídlo, aby měly výsledky dostatečnou výpovědní hodnotu. Příjem vody by měl být dostatečný i během těchto dvanácti hodin, aby nebyly některé hodnoty zkresleny i z tohoto důvodu.
Léky na předpis
Dobrý den.Užívám na cukrovku Galvus a Glufage a mám večer křeče nohou.Souvisí to s užíváním těchto léků
Pave
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Galvus by se mohl na problému podílet. Příčin ale bude asi více jako je nedostatek některých minerálních látekb v postižené tkáni, nadváha či obezita a v tomto počasí je reálná i nadměrná ztráta vody a zhoršená mikrocirkulace v nohou. Jak dlouho Galvus užíváte? Máte momentálně ještě jiné obtíže ? Užíváte ještě další léky? Byla vám zjištěna diabetická polyneuropatie?
Léky na předpis
Dobrý den, cca za měsíc ukončím léčbu chemoterapeutiky (entizol) po 4 měsících. Byvam hodne unaveny a obcas mam nevolnosti (objevily se az po trech mesicich). Jak se nejlip restartovat, az lecbu ukoncim? Poradil byste mi? Co v tele probiha pri takove lecbe a co mi bude tzn. chybet? Diky predem za radu. pekny vikend :-) P.
Petr
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Petře, s léčbou Entizolem jsou velké praktické zkušenosti a vážné nežádoucí účinky se prakticky neobjevují, je-li lék správně indikován. Během léčby určitě došlo k narušení složení střevní mikrobioty (mikroflóry)a bude nějaký čas trvat než se vše srovná. Je negativně ovlivněn  střevní imunitní systém a tím i celková imunita.  Je  negativně ovlivněno vstřebávání  a využití živin. Užívání Entizolu může znamenat i zvýšenou zátěž pro játra. To by se ale projevilo na  některých biochemických hodnotách. Vše se pozvolna porovná. Doporučuji pestrou ale střídmou stravu, užívání multivitaminu-multiminerálu po dobu 1 měsíce (např. DietLIne VitAmin). Jezte čerstvé mléčné výrobky a zakysanou zeleninu. Pijte střídmě alkohol. Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore,především Vám děkuji za Vaši výbornou poradnu,už několikrát mi rady pomohly. Mám dotaz ohledně zvýšeného cholesterolu.
Doporučuje se omezit tuky,zvýšit pohybovou aktivitu,pokusit se snížit váhu.
.Kamarádka,přes 60,celý život
intenzivně celoročně sportuje,kolo,závodně vytrvalostní běh,plavání,zahrádka.Na těle nemá gram zbytečného tuku,stravuje se velmi zdravě,žádné uzeniny,málo mouky,peče např.z ovesných vloček,přesto má vyšší cholesterol a tlak. Léky nebere. Je nějak ohrožená?
Děkuji
Zdena

Zdena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Zdeno. Ano. Může být ohrožena. Vedle samotné hodnoty celkového cholesterolu ( nelze brát vážně jen jednu hodnotu) , záleží i na dalších hodnotách souvisejících s látkovou výměnou tuků a  na celé řadě dalších faktorů, které podporují vznik kardiovaskulárních onemocnění. Správné stravování je jedním s faktorů, které se na zdravotním stavu podílejí a pokud kamarádka hodně sportuje, nemůže se řídit  jen obecnými doporučeními.   I strava bohatá na sacharidy a chudá na tuky může vést k vysoké hladině cholesterolu a je třeba  někdy najít správnou míru a zamyslet se jak nad složením přijímaných tuků, tak sacharidů. Příjem tuku bych ale nikdy nezvyšoval nad 30% z celkové energetické hodnoty jídelníčku.  Při významné sportovní zátěži dochází ke zvýšené potřebě celé řady živin a pokud nejsou aktuálně k dispozici, může to mít z dlouhodobého pohledu i vážné zdravotní důsledky, včetně kardiovaskulárních komplikací. Nakonec řada vrcholových a aktivních sportovců umírá dříve než bychom očekávali a také tělesné aktivity jsou o správné míře. Vysoká konzumace zeleniny, ovoce, cereálních výrobků se může zdát zdravým počinem, ale část výživných látek pak může chybět v době, kdy jsou potřeba ve zvýšené míře. Zejména ve svalové tkání může snadno docházet k nedostatku některých nenahraditelných látek a to pak může mít v budoucnu celkové zdravotní dopady.  To, že má vaše kamarádka vyšší tlak signalizuje, že cevní systém je postižen určitými nežádoucími změnami, pokud byly hodnoty naměřeny opakovaně v  delším časovém období. Jedna hodnota naměřená u lékaře nemá žádnou výpovědní hodnotu. Může být ale výzvou k pravidelnému sledování hodnoty krevního tlaku a následnému vyhodnocení výsledků i  k případnému posouzení zdravotnho  rizika. Jinak to, že se doporučuje  omezit tuky, zvýšit pohybovou aktivitu a pokusit se snížit váhu a tak dosáhnout normální váhy je doporučení správné, ale málo přesné a u lidí, který trpí civilizačními chorobami musí být  přístup při formulaci výživového doporučení  striktně individuální, aby vedl k pozitivnímu efektu. Bez pravidelné kontroly dodržování těchto doporučení se ale nikam nepohneme také a na zdravotnictví budeme vydávat mnoho peněz zcela nesmyslně, jak je tomu například v případě diabetiků II.typu, kteří nejsou správně poučeni jak se mají stravovat, nebo doporučení lékařů  jednoduše ignorují.
Léky na předpis
Dobry den. Lecim zanet mocovych cest, nejdriv jsem brala Furolin, nezafungoval. Ted mam predepsany lek Cotrimoxazol Al forte. V lekarne mi rekli, ze nesmim jist kysela jidla, radsi i maso a mlecne vyrobli jelikoz okysluji moc a zapijet lek alkaickou mineralkou kvuli mozne kristalurie. Kdyz mi urolog predepisoval Furolin, tak naopak rikal, ze funguje v kysele moci a mam omezit alkaicke potraviny, protoze se v ni bakterii mnozi mnohem vic. Dnes rano jsem otestovala moc a mam ph 7,5. Poprosila bych o radu, jak mam postupovat, jestli opravdu mam drzet alkaickou dietu kvuli moznym krystalum a jestli je mozne, ze to naopak shorsi prubeh nemoci a lek nebude fungovat? Dnes beru lek druhy den a zatim zadne zlepseni. Jsem z toho hodne zmatena a urolog ma dovolenou. Predem dekuji za odpoved.
Lily
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Lily. Ať už užíváte jakékoliv léky, které se týkají léčby infekcí močových cest, dodržujte skromný ale pestrý jídelníček. Denní příjem hlavních živin bych nyní držel asi na těchto hodnotách T:50g, S:250g, V:15-30g, B:70-80g, pokud jste zdravá a nemáte fyzicky náročnou práci. V opačném případě mi upřesněte váš zdravotní stav. Dbejte na dostatečný příjem vody.  Při zhoršené funkci ledvin, kde je zvýšené riziko vysrážení některých léčivých látek v močových cestách, je třeba sledovat pečlivě příjem bílkovin i vody.   Pokud máte pH moči v alkalické oblasti, je velmi pravděpodobné, že léčba zatím NENÍ ÚSPĚŠNÁ a bakteriální enzymy vytvářejí více čpavku, který pak zvyšuje pH. Příčinou ale někdy mohou být  i jiné okolnosti. Vedle volby vhodného lečíva je třeba voilit i správnou dávku a to bývá často problém. Co se týká alkalické diety a jejího doporučování, je to spíše nepochopení jakými mechanismy tělo udržuje acidobazickou rovnováhu a zavání to trochu šarlatánstvím. Nic dobrého taková dieta nemůže z dlouhodobého hlediska přinést.  Při běžném jídelníčku, který nevede k nadváze si tělo dokáže poradit snadno samo, nehledě na jídelníček. Při nadváze či obezitě,  cukrovce II.typu, poruchách funkce ledvin je třeba  soustředit pozornost na příjem hlavních živin a upravit parametry, které jsem vám uvedl. To je pro látkovou výměnu a udržování acidobazické rovnováhy naprosto zásadní. Podle toho  pak přirozeně volíme i porce konkrétních potravin a pokrmů. Doporučovat určité potraviny a jiné zakazovat nadělá více škody než užitku, když pominu  pochybnou racionálnost takových doporučení, protože jakákoliv jednostrannost  ve stravování musí vézt k deficitu určitých výživných látek. Výživovou hodnotu svého jídelníčku si můžete kontrolovat na www.potravina.cz. PS: Je jedno, zda lék zapijete alkalickou minerálkou či vodou. Běžné množství slabě mineralizované alkalické minerálky nemůže mít žádný vliv na snížení rizika krystalurie, i když to může znít logicky. Toto množství není schopné ovlivnit pH moči. Dbejte na přiměřený příjem vody t.j. zpravidla okolo 1,5l za den.  Při teplém počasí či velké fyzické zátěži je třeba krýt její zvýšené ztráty.  Přeji vám, aby Cotrimoxazol zaúčínkoval.Po třech dnech uživání musíte pozorovat změnu k lepšímu.
Léky na předpis
Moc děkuji za radu i tipy na léčiva. Jen mě vyděsilo, že je gabapentin i neurontin na epilepsii !? Žádné léky kromě tablety ráno na vysoký tlak neberu.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Takto se nelze na léky dívat, Jano. Vždy je třeba si uvědomit, jakým mechanismem lék účinkuje a jaké dopady to na tělo může to mít. A to nejen z hlediska možného léčebného použití. Můžeme pak také předvídat většinu vedlejších účinků. Gabapentin v řadě případů výborně pomáhá při neuropatické bolesti. Proto jsem ho zmínil. Lékař však musí posoudit, zda je pro vás vhodný nebo ne. 
Léky na předpis
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou, co si nechat předepsat od bolesti, protože bez receptu se asi neobejdu a brát doporučovaný Brufen mně nedělá dobře na žaludek. Mám už půl roku bolest v pravé noze, po celé délce na vnější straně, což způsobují výrůstky na ploténce, které dráždí nerv.Cítím neustále tu "dráhu nervu", bolesti jsou bodavé nebo tupé, navíc v noze neustále brní, nestoupnu na špičky.Cvičení ani rehabilitace nezabírá, masáž jen krátkodobě, údajně stav na operaci není. Snažím se na bolest " nemyslet", ale večer už to je velmi zlé a ráda bych se vyspala. Nevím, jak to řešit dál. Děkuji moc za odpověď. - otázka upravena poradcem
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jano. Je to svízelné trápení. Jak poradit, abyste se citila trochu lépe. Takto naslepo bych vám poradil na noc Mydocalm Forte na noc + Indometacin 100mg čípek + Tramal tablety v dávce, kterou urči lépe lékař. To by mělo pomoci, abyste si odpočinula. Podrážděný nerv bude citlivý i na další podněty (sed, lůžko, chůze, chlad). Ta samé platí i o páteři, kde je poškození lokalizováno. Buďte proto opatrná při každodenních činnostech a hledejte  možnost jak upravit lůžko, aby nedocházelo při spánku ke zvýšenému dráždění nervu.Mydocalm Forte bych nyní bral každý den na noc, pokud nebude lékař proti. Nevím také, zda neužíváte další léky... Alternativou může být i použítí gabapentinu, I tuto možnost zkuste s lékařem probrat.
Léky na předpis
Dobrý den.Lékařka mi předepisuje Lozap a Moduretic kvůli tlaku.Nyní má moduretic výpadek prý ve výrobě.V lékárně pořád slibují,že už bude,ale pořád nic.Jiné léky mi způsobují otoky,zřejmě tolik neodvodnují .Nemáte přesnější info kdy by mohl moduretic být? Nebo jak podpořit odvodnování organizmu?
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Věro. Léčba se dá šetrně nastavit i trochu jinak. Nevidím v tom zásadní problém. Nemám o vás žádné informace, ale třeba bych zkusil volit Hydrochlothiazid místo Modureticu a přidal jednu tabletu Kalium chloratum za den. Záleží ale na posouzení všech okolností, které se týkají vašeho zdravotního stavu. Ne pro každého je tato změna vhodná.
Léky na předpis
Dobrý den ,
Užívám citalopram teva 10mg. Mohu k tomuto léku užívat fytofem ?Dočetla jsem se, že obsahuje třezalku tečkovanou ,která by se neměla udajně kombinovat s těmito léky.Děkuji za odpověď
Yveta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Yveto. Třezalka je velmi komplikovaná bylina a pokud užíváme léky, je lepší se jí zdaleka vyhnout. Obsahuje celou řadu farmakologicky účinných látek, které navzájem mohou zesilovat určítý efekt.  Zasahuje nejen do přeměny léčiv včetně citalopramu, ale ovlivňuje i aktivní transport látek z trávicího ústrojí a má určitý inhibiční efekt na mozkové neuromediátory. Celkový účinek je tedy značně nepředvídatelný.  Velmi známý je také efekt, při kterém zvyšuje citlivost pokožky po vystavení UV záření. Pokud doplněk stravy obsahuje kvalitní extrakt od firmy, která ví co pěstuje, pravděpodobnost interakcí a zdravotních komplikací je větší. V případě užívání léčiv, doplňky stravy s obsahem třřezalky  doporučuji neužívat. V případě psychofarmak to pak platí dvojnásob. Nic dobrého to přinést nemůže a pro vlastní léčbu je to jen komplikace. Třezalka patří jen do rukou farmaceuta ev. zkušeného lékaře, který v konkrétním případě ví co obsahuje a který s ní umí zachazet.
Léky na předpis
Dobrý den, prosím o radu- beru leta na astma Symbicort a nyní my předepsal pan doktor na bolest ruky BIOFENC 100 mg. Mohou se tyto léky brát současně. Děkuji moc za radu a přeji pěkný den
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jano. Tyto léky se kombinovat mohou.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore prosím Vás, s jakými léky proti zánětu v kolenou, může být kombinován palgotal, který je užíván 2x denně, ale nepůsobí moc na ten zánět v kolenou, kde je artroza 3. stupně.Děkuji za pomoc.
Jana Zapletalová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, paní Zapletalová. Palgotal není určen  až tak k tlumení zánětu. Je to zejména analgetikum a jeho protizánětlivý účinek není silný. Záleží i na hmotnosti člověka. Je možné ho teoreticky ještě kombinovat s protizánětlivými léky. O léčbě však musí rozhodnout lékař na základě posouzení všech souvislostí. Osobně bych kombinoval analgetickou složku ( tramadol) se silněji působícím protizánětlivým lékem a ne s paracetamolem, který Palgotal obsahuje. Jestli se jedná skutečně o artrózu 3. stupně, lék  většinou nemůže být  dostatečně účinný k tlumení bolestí. Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, chodím na revmatologii mám psoriatickou artritidu dostala jsem Biofenac a ještě k tomu léku mi přidala další lék Trexan 2,5mg ten mám brát 1x týdně vždy ve stejný den ráno 1 tbl.a večer 2 tbl.a hned druhý den ráno si musím vzít 1 tbl.kyseliny listové Když jsem si lék Trexan vyzvedla v lékárně ,tak doma jsem si přečetla příbalový leták a úplně jsem se zděsila co vše tento lék má za nežádoucí účinky.Pani doktorka mi dělala krevní testy a řekla mi že mám zvýšené jaterní testy a i přesto mi tento lék naordinovala abych jo brala,tak teď se bojím jo užívat protože se bojím aby mi to nezničilo kromě mých bolestivých kloubů i játra a to jsem dostala před rokem žloutenku typu E.Poraďte mi pane doktore co mám dělat jak to říct paní doktorce , že tento lék neberu,protože se bojím tento lék užívat. Chtěla jsem se zeptat jestli existuje šetrnější léčba na psoriatickou artritidu. Moc děkuji
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Moniko. Lékařka musí velmi pečlivě zvažovat možná rizika  a ev. prospěch léčby pro vás.  Pokud se lékařka pro Trexan rozhodla, musí vás pečlivě kontrolovat. Kdy máte přijít na další kontrolu?  Trexan je velmi dobrý lék na tlumení projevů tohoto onemocnění. Ne vždy ale je možné jej nasadit. Nevím zda je zrovna pro vás nyní příhodná doba a co je hlavním důvodem zhoršení funkce jater. Nemusí to být jen prodělaná žloutenka, která se na zhoršených hodnotách určitě také podílí.  Jiná léčba má také svá velká rizika a je nutné vždy zvážit všechny okolnosti související se zdravotním stavem. Jinak je třeba se uvědomit, že největší zátěží pro játra je zejména nevhodný jídelníček, který neodpovídá potřebám organismu.  Některé změny ve struktuře jaterní tkáně  jsou nevratné, jiné lze napravit.  Právě dietní chyby lze většinou napravit.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore,

dostala jsem na periferní a centrální neuropatickou bolest
RABAKIR 75 mg, ale po přečtení příbalové informace, kde jsou uvedeny vedlejší možné účinky, jsem z toho na vážkách
zda s tím vůbec začínat.
Léky, které užívám je stacyl, sortis a lanzul. Můžete mi, prosím, sdělit Váš názor.
Děkuji
Lenka
LENKA
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Určitě, Lenko. Můžete mi ale o vás napsat více a popsat všechny zdravotní obtíže na které užíváte léky? Vidím také Sortis a Lanzul. Máte velkou nadváhu?
Léky na předpis
Děkuji Vám pane doktore.
Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Přeji hodně zdraví, Katko.