Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore prosím Vás, nevím, jestli mi budete moci odpovědět, ale zeptám se.Problém se týká maminky 69 let ,problémy s koleny.čeká na operaci na výměnu kol.kloubu, ale mezitím, než měla jít na další kontrolu ke svému ortopedovi, se velmi bolestive rozjelo druhé koleno.Byla zjistěna artroza 2.stupně s osteofyty a skleroza a bylo jí řečeno že by byla vhodná artroskopie-Ale jelikož v Špk Vás nevemou akutně ke svému ošetřujícímu lékaři, obj.maminku akutně za tři týdny k jinému ortopedovi, takže v neskutečných bolestech trpíte dál.Píchl ji unj,s kys.hyalur, s tím, že možná pomuže a že má vyčkat na naávstevu ke svému lekaři.Mam.trpí další měsíc než konečně bude datum oibjednání.Nepomáhají náplasti s morfinem a k tomu 3 x palgotal.Vyzkoušeli jsme vše, co bylo v našich silách, zábaly, masti, masáže, léky...bez učinku.Chtěla jsem se zeptat, aby člověk netrpěl a po půl roce akutních bolestí jde konecne ke svemu ort., muže žadat infuze na bolest nebo odběr z kloubu na bakt.vyšet?
Jitka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jitko. Vhodný postup pro snížení bolesti musí ¨rozhodnout lékař. Každá léčba má svá rizika. Možnosti omezení bolesti při tak velkém postižení kloubů jsou omezené. Jaké léky maminka užívá?  Můžete mi napsat něco o jejím zdravotní stavu? Kolik váží?
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, chtěl jsem se zeptat. Kolega s epilepsií užívá lamotrix 50 mg a valproat 300 mg. V poslední době u něj pozorujeme stále častěji deprese a řeší to občas tvrdým alkoholem. Je to příliš nebezpečné? Může to mít pro něj následky? Děkuji za odpověď, Hegr.
Břetislav
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Břetislave. Ano. Kombinace s alkoholem je cesta do pekel. Alkohol  negativně  ovlivňuje farmakologické působení obou léčiv. Prohlubuje také depresivní stavy a nálady. Horší postup se dá těžko zvolit. Domluvte mu prosím. Chlapi dají spíše na kamarády než na své nejbližší, kterým mohou svých chováním nejvíce ublížit.
Léky na předpis
Dobrý den.chtěla bych se informovat o užívání neurolu. Trpím panickou poruchou, AD neužívám a ani nechci. Panicke ataky se snažím zvládat sama bez léku, ale pri velmi silne atace uziju 1 tabletu 0.5 mg neurolu cca 1x týdne,někdy je interval delší. DoTaz zni,zda i při takové sporadicke davce vznika závislost a tolerance na lék. ..hrozí, ze budu muset dávku zvyšovat,abych dosáhla požadovaného účinků? A existuje nejaka přírodní alternativa neurolu? Již uzivam bachovy kapky...předem děkuji za odpověď.
Laura
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nevzniká, Lauro. To je nepravděpodobné. Otázkou je, zda váš postup je správný. Závažnost vašich psychických problémů nemohu posoudit a myslím si, že by to měl posoudit psycholog, či psychiatr. Je ale výborné, že se snažíte s obtížemi bojovat. Proto bych jako první krok volil spíše návštěvu psychologa. Spolupráce s ním může vést k úspěchu. O  vhodné přírodní alternativě  u nás nevím. V Německu je volně prodejná Lasea ( Dr.Schwabe GmbH) a tu bych možná zkusil každodenně používat po dobu 1-2 měsíců v dávce 1 tobolka za den.  Docela se osvědčuje. Doporučuji jí lidem. Bachovy kapky bych v tom případě vysadil.
Léky na předpis
Dobrý den,

léčím se s depresemi, sociální fobií, panickou a úzkostnou poruchou. Beru pravidelně antidepresiva, konkrétně Asentra sertralin (1-2 prášky denně ráno). Příští týden mám jít na odběry krve + moči.

Chtěla bych se, prosím, zeptat na následující:

1) projeví se antidepresiva na výsledcích a bude poznat, že je beru?
2) mám si vzít ráno před odběrem moči a krve prášek nebo raději až poté, aby testy výrazněji neovlivnily, pokud by se projevovaly?

Děkuji Vám za Vaši odpověď.
Katerina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Kateřino. Antidepresiva a jejich metabolity lze samozřejmě v moči stanovit. Musí to však být cílená analýza. Při běžném biochemickém vyšetření krve a moči tedy nelze následně z výsledků usoudit, že tyto léky užíváte.   Prášek určitě nevynechávejte. Je třeba ale jít na odběr nalačno, 12 hodin před odběrem je třeba jíst naposledy lehké jídlo, aby měly výsledky dostatečnou výpovědní hodnotu. Příjem vody by měl být dostatečný i během těchto dvanácti hodin, aby nebyly některé hodnoty zkresleny i z tohoto důvodu.
Léky na předpis
Dobrý den.Užívám na cukrovku Galvus a Glufage a mám večer křeče nohou.Souvisí to s užíváním těchto léků
Pave
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Galvus by se mohl na problému podílet. Příčin ale bude asi více jako je nedostatek některých minerálních látekb v postižené tkáni, nadváha či obezita a v tomto počasí je reálná i nadměrná ztráta vody a zhoršená mikrocirkulace v nohou. Jak dlouho Galvus užíváte? Máte momentálně ještě jiné obtíže ? Užíváte ještě další léky? Byla vám zjištěna diabetická polyneuropatie?
Léky na předpis
Dobrý den, cca za měsíc ukončím léčbu chemoterapeutiky (entizol) po 4 měsících. Byvam hodne unaveny a obcas mam nevolnosti (objevily se az po trech mesicich). Jak se nejlip restartovat, az lecbu ukoncim? Poradil byste mi? Co v tele probiha pri takove lecbe a co mi bude tzn. chybet? Diky predem za radu. pekny vikend :-) P.
Petr
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Petře, s léčbou Entizolem jsou velké praktické zkušenosti a vážné nežádoucí účinky se prakticky neobjevují, je-li lék správně indikován. Během léčby určitě došlo k narušení složení střevní mikrobioty (mikroflóry)a bude nějaký čas trvat než se vše srovná. Je negativně ovlivněn  střevní imunitní systém a tím i celková imunita.  Je  negativně ovlivněno vstřebávání  a využití živin. Užívání Entizolu může znamenat i zvýšenou zátěž pro játra. To by se ale projevilo na  některých biochemických hodnotách. Vše se pozvolna porovná. Doporučuji pestrou ale střídmou stravu, užívání multivitaminu-multiminerálu po dobu 1 měsíce (např. DietLIne VitAmin). Jezte čerstvé mléčné výrobky a zakysanou zeleninu. Pijte střídmě alkohol. Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore,především Vám děkuji za Vaši výbornou poradnu,už několikrát mi rady pomohly. Mám dotaz ohledně zvýšeného cholesterolu.
Doporučuje se omezit tuky,zvýšit pohybovou aktivitu,pokusit se snížit váhu.
.Kamarádka,přes 60,celý život
intenzivně celoročně sportuje,kolo,závodně vytrvalostní běh,plavání,zahrádka.Na těle nemá gram zbytečného tuku,stravuje se velmi zdravě,žádné uzeniny,málo mouky,peče např.z ovesných vloček,přesto má vyšší cholesterol a tlak. Léky nebere. Je nějak ohrožená?
Děkuji
Zdena

Zdena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Zdeno. Ano. Může být ohrožena. Vedle samotné hodnoty celkového cholesterolu ( nelze brát vážně jen jednu hodnotu) , záleží i na dalších hodnotách souvisejících s látkovou výměnou tuků a  na celé řadě dalších faktorů, které podporují vznik kardiovaskulárních onemocnění. Správné stravování je jedním s faktorů, které se na zdravotním stavu podílejí a pokud kamarádka hodně sportuje, nemůže se řídit  jen obecnými doporučeními.   I strava bohatá na sacharidy a chudá na tuky může vést k vysoké hladině cholesterolu a je třeba  někdy najít správnou míru a zamyslet se jak nad složením přijímaných tuků, tak sacharidů. Příjem tuku bych ale nikdy nezvyšoval nad 30% z celkové energetické hodnoty jídelníčku.  Při významné sportovní zátěži dochází ke zvýšené potřebě celé řady živin a pokud nejsou aktuálně k dispozici, může to mít z dlouhodobého pohledu i vážné zdravotní důsledky, včetně kardiovaskulárních komplikací. Nakonec řada vrcholových a aktivních sportovců umírá dříve než bychom očekávali a také tělesné aktivity jsou o správné míře. Vysoká konzumace zeleniny, ovoce, cereálních výrobků se může zdát zdravým počinem, ale část výživných látek pak může chybět v době, kdy jsou potřeba ve zvýšené míře. Zejména ve svalové tkání může snadno docházet k nedostatku některých nenahraditelných látek a to pak může mít v budoucnu celkové zdravotní dopady.  To, že má vaše kamarádka vyšší tlak signalizuje, že cevní systém je postižen určitými nežádoucími změnami, pokud byly hodnoty naměřeny opakovaně v  delším časovém období. Jedna hodnota naměřená u lékaře nemá žádnou výpovědní hodnotu. Může být ale výzvou k pravidelnému sledování hodnoty krevního tlaku a následnému vyhodnocení výsledků i  k případnému posouzení zdravotnho  rizika. Jinak to, že se doporučuje  omezit tuky, zvýšit pohybovou aktivitu a pokusit se snížit váhu a tak dosáhnout normální váhy je doporučení správné, ale málo přesné a u lidí, který trpí civilizačními chorobami musí být  přístup při formulaci výživového doporučení  striktně individuální, aby vedl k pozitivnímu efektu. Bez pravidelné kontroly dodržování těchto doporučení se ale nikam nepohneme také a na zdravotnictví budeme vydávat mnoho peněz zcela nesmyslně, jak je tomu například v případě diabetiků II.typu, kteří nejsou správně poučeni jak se mají stravovat, nebo doporučení lékařů  jednoduše ignorují.
Léky na předpis
Dobry den. Lecim zanet mocovych cest, nejdriv jsem brala Furolin, nezafungoval. Ted mam predepsany lek Cotrimoxazol Al forte. V lekarne mi rekli, ze nesmim jist kysela jidla, radsi i maso a mlecne vyrobli jelikoz okysluji moc a zapijet lek alkaickou mineralkou kvuli mozne kristalurie. Kdyz mi urolog predepisoval Furolin, tak naopak rikal, ze funguje v kysele moci a mam omezit alkaicke potraviny, protoze se v ni bakterii mnozi mnohem vic. Dnes rano jsem otestovala moc a mam ph 7,5. Poprosila bych o radu, jak mam postupovat, jestli opravdu mam drzet alkaickou dietu kvuli moznym krystalum a jestli je mozne, ze to naopak shorsi prubeh nemoci a lek nebude fungovat? Dnes beru lek druhy den a zatim zadne zlepseni. Jsem z toho hodne zmatena a urolog ma dovolenou. Predem dekuji za odpoved.
Lily
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Lily. Ať už užíváte jakékoliv léky, které se týkají léčby infekcí močových cest, dodržujte skromný ale pestrý jídelníček. Denní příjem hlavních živin bych nyní držel asi na těchto hodnotách T:50g, S:250g, V:15-30g, B:70-80g, pokud jste zdravá a nemáte fyzicky náročnou práci. V opačném případě mi upřesněte váš zdravotní stav. Dbejte na dostatečný příjem vody.  Při zhoršené funkci ledvin, kde je zvýšené riziko vysrážení některých léčivých látek v močových cestách, je třeba sledovat pečlivě příjem bílkovin i vody.   Pokud máte pH moči v alkalické oblasti, je velmi pravděpodobné, že léčba zatím NENÍ ÚSPĚŠNÁ a bakteriální enzymy vytvářejí více čpavku, který pak zvyšuje pH. Příčinou ale někdy mohou být  i jiné okolnosti. Vedle volby vhodného lečíva je třeba voilit i správnou dávku a to bývá často problém. Co se týká alkalické diety a jejího doporučování, je to spíše nepochopení jakými mechanismy tělo udržuje acidobazickou rovnováhu a zavání to trochu šarlatánstvím. Nic dobrého taková dieta nemůže z dlouhodobého hlediska přinést.  Při běžném jídelníčku, který nevede k nadváze si tělo dokáže poradit snadno samo, nehledě na jídelníček. Při nadváze či obezitě,  cukrovce II.typu, poruchách funkce ledvin je třeba  soustředit pozornost na příjem hlavních živin a upravit parametry, které jsem vám uvedl. To je pro látkovou výměnu a udržování acidobazické rovnováhy naprosto zásadní. Podle toho  pak přirozeně volíme i porce konkrétních potravin a pokrmů. Doporučovat určité potraviny a jiné zakazovat nadělá více škody než užitku, když pominu  pochybnou racionálnost takových doporučení, protože jakákoliv jednostrannost  ve stravování musí vézt k deficitu určitých výživných látek. Výživovou hodnotu svého jídelníčku si můžete kontrolovat na www.potravina.cz. PS: Je jedno, zda lék zapijete alkalickou minerálkou či vodou. Běžné množství slabě mineralizované alkalické minerálky nemůže mít žádný vliv na snížení rizika krystalurie, i když to může znít logicky. Toto množství není schopné ovlivnit pH moči. Dbejte na přiměřený příjem vody t.j. zpravidla okolo 1,5l za den.  Při teplém počasí či velké fyzické zátěži je třeba krýt její zvýšené ztráty.  Přeji vám, aby Cotrimoxazol zaúčínkoval.Po třech dnech uživání musíte pozorovat změnu k lepšímu.
Léky na předpis
Moc děkuji za radu i tipy na léčiva. Jen mě vyděsilo, že je gabapentin i neurontin na epilepsii !? Žádné léky kromě tablety ráno na vysoký tlak neberu.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Takto se nelze na léky dívat, Jano. Vždy je třeba si uvědomit, jakým mechanismem lék účinkuje a jaké dopady to na tělo může to mít. A to nejen z hlediska možného léčebného použití. Můžeme pak také předvídat většinu vedlejších účinků. Gabapentin v řadě případů výborně pomáhá při neuropatické bolesti. Proto jsem ho zmínil. Lékař však musí posoudit, zda je pro vás vhodný nebo ne. 
Léky na předpis
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou, co si nechat předepsat od bolesti, protože bez receptu se asi neobejdu a brát doporučovaný Brufen mně nedělá dobře na žaludek. Mám už půl roku bolest v pravé noze, po celé délce na vnější straně, což způsobují výrůstky na ploténce, které dráždí nerv.Cítím neustále tu "dráhu nervu", bolesti jsou bodavé nebo tupé, navíc v noze neustále brní, nestoupnu na špičky.Cvičení ani rehabilitace nezabírá, masáž jen krátkodobě, údajně stav na operaci není. Snažím se na bolest " nemyslet", ale večer už to je velmi zlé a ráda bych se vyspala. Nevím, jak to řešit dál. Děkuji moc za odpověď. - otázka upravena poradcem
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jano. Je to svízelné trápení. Jak poradit, abyste se citila trochu lépe. Takto naslepo bych vám poradil na noc Mydocalm Forte na noc + Indometacin 100mg čípek + Tramal tablety v dávce, kterou urči lépe lékař. To by mělo pomoci, abyste si odpočinula. Podrážděný nerv bude citlivý i na další podněty (sed, lůžko, chůze, chlad). Ta samé platí i o páteři, kde je poškození lokalizováno. Buďte proto opatrná při každodenních činnostech a hledejte  možnost jak upravit lůžko, aby nedocházelo při spánku ke zvýšenému dráždění nervu.Mydocalm Forte bych nyní bral každý den na noc, pokud nebude lékař proti. Nevím také, zda neužíváte další léky... Alternativou může být i použítí gabapentinu, I tuto možnost zkuste s lékařem probrat.
Léky na předpis
Dobrý den.Lékařka mi předepisuje Lozap a Moduretic kvůli tlaku.Nyní má moduretic výpadek prý ve výrobě.V lékárně pořád slibují,že už bude,ale pořád nic.Jiné léky mi způsobují otoky,zřejmě tolik neodvodnují .Nemáte přesnější info kdy by mohl moduretic být? Nebo jak podpořit odvodnování organizmu?
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Věro. Léčba se dá šetrně nastavit i trochu jinak. Nevidím v tom zásadní problém. Nemám o vás žádné informace, ale třeba bych zkusil volit Hydrochlothiazid místo Modureticu a přidal jednu tabletu Kalium chloratum za den. Záleží ale na posouzení všech okolností, které se týkají vašeho zdravotního stavu. Ne pro každého je tato změna vhodná.
Léky na předpis
Dobrý den ,
Užívám citalopram teva 10mg. Mohu k tomuto léku užívat fytofem ?Dočetla jsem se, že obsahuje třezalku tečkovanou ,která by se neměla udajně kombinovat s těmito léky.Děkuji za odpověď
Yveta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Yveto. Třezalka je velmi komplikovaná bylina a pokud užíváme léky, je lepší se jí zdaleka vyhnout. Obsahuje celou řadu farmakologicky účinných látek, které navzájem mohou zesilovat určítý efekt.  Zasahuje nejen do přeměny léčiv včetně citalopramu, ale ovlivňuje i aktivní transport látek z trávicího ústrojí a má určitý inhibiční efekt na mozkové neuromediátory. Celkový účinek je tedy značně nepředvídatelný.  Velmi známý je také efekt, při kterém zvyšuje citlivost pokožky po vystavení UV záření. Pokud doplněk stravy obsahuje kvalitní extrakt od firmy, která ví co pěstuje, pravděpodobnost interakcí a zdravotních komplikací je větší. V případě užívání léčiv, doplňky stravy s obsahem třřezalky  doporučuji neužívat. V případě psychofarmak to pak platí dvojnásob. Nic dobrého to přinést nemůže a pro vlastní léčbu je to jen komplikace. Třezalka patří jen do rukou farmaceuta ev. zkušeného lékaře, který v konkrétním případě ví co obsahuje a který s ní umí zachazet.
Léky na předpis
Dobrý den, prosím o radu- beru leta na astma Symbicort a nyní my předepsal pan doktor na bolest ruky BIOFENC 100 mg. Mohou se tyto léky brát současně. Děkuji moc za radu a přeji pěkný den
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jano. Tyto léky se kombinovat mohou.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore prosím Vás, s jakými léky proti zánětu v kolenou, může být kombinován palgotal, který je užíván 2x denně, ale nepůsobí moc na ten zánět v kolenou, kde je artroza 3. stupně.Děkuji za pomoc.
Jana Zapletalová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, paní Zapletalová. Palgotal není určen  až tak k tlumení zánětu. Je to zejména analgetikum a jeho protizánětlivý účinek není silný. Záleží i na hmotnosti člověka. Je možné ho teoreticky ještě kombinovat s protizánětlivými léky. O léčbě však musí rozhodnout lékař na základě posouzení všech souvislostí. Osobně bych kombinoval analgetickou složku ( tramadol) se silněji působícím protizánětlivým lékem a ne s paracetamolem, který Palgotal obsahuje. Jestli se jedná skutečně o artrózu 3. stupně, lék  většinou nemůže být  dostatečně účinný k tlumení bolestí. Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, chodím na revmatologii mám psoriatickou artritidu dostala jsem Biofenac a ještě k tomu léku mi přidala další lék Trexan 2,5mg ten mám brát 1x týdně vždy ve stejný den ráno 1 tbl.a večer 2 tbl.a hned druhý den ráno si musím vzít 1 tbl.kyseliny listové Když jsem si lék Trexan vyzvedla v lékárně ,tak doma jsem si přečetla příbalový leták a úplně jsem se zděsila co vše tento lék má za nežádoucí účinky.Pani doktorka mi dělala krevní testy a řekla mi že mám zvýšené jaterní testy a i přesto mi tento lék naordinovala abych jo brala,tak teď se bojím jo užívat protože se bojím aby mi to nezničilo kromě mých bolestivých kloubů i játra a to jsem dostala před rokem žloutenku typu E.Poraďte mi pane doktore co mám dělat jak to říct paní doktorce , že tento lék neberu,protože se bojím tento lék užívat. Chtěla jsem se zeptat jestli existuje šetrnější léčba na psoriatickou artritidu. Moc děkuji
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Moniko. Lékařka musí velmi pečlivě zvažovat možná rizika  a ev. prospěch léčby pro vás.  Pokud se lékařka pro Trexan rozhodla, musí vás pečlivě kontrolovat. Kdy máte přijít na další kontrolu?  Trexan je velmi dobrý lék na tlumení projevů tohoto onemocnění. Ne vždy ale je možné jej nasadit. Nevím zda je zrovna pro vás nyní příhodná doba a co je hlavním důvodem zhoršení funkce jater. Nemusí to být jen prodělaná žloutenka, která se na zhoršených hodnotách určitě také podílí.  Jiná léčba má také svá velká rizika a je nutné vždy zvážit všechny okolnosti související se zdravotním stavem. Jinak je třeba se uvědomit, že největší zátěží pro játra je zejména nevhodný jídelníček, který neodpovídá potřebám organismu.  Některé změny ve struktuře jaterní tkáně  jsou nevratné, jiné lze napravit.  Právě dietní chyby lze většinou napravit.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore,

dostala jsem na periferní a centrální neuropatickou bolest
RABAKIR 75 mg, ale po přečtení příbalové informace, kde jsou uvedeny vedlejší možné účinky, jsem z toho na vážkách
zda s tím vůbec začínat.
Léky, které užívám je stacyl, sortis a lanzul. Můžete mi, prosím, sdělit Váš názor.
Děkuji
Lenka
LENKA
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Určitě, Lenko. Můžete mi ale o vás napsat více a popsat všechny zdravotní obtíže na které užíváte léky? Vidím také Sortis a Lanzul. Máte velkou nadváhu?
Léky na předpis
Děkuji Vám pane doktore.
Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Přeji hodně zdraví, Katko.
Léky na předpis
Dg.Thyreoiditis v.s. Graves Basedova nemoc - ta Grav Basedová nemoc ještě není definitivně potvrzena. Thyrozol mi předepsal endokrinolog. Prvotní záchyt, že není něco v pořádku se št.žlázou, byl v listopadu a od listopadu 2017 se také léčím. Na ko chodím co 6 týdnů, zatím vypadá, že léčba zabírá, protože výsl.odběrů na št.žlázu jsou vždy u každé ko lepší, teď půjdu na ko v květnu. Ale vlasy mi začaly padat daleko dříve než jsem začala brát Thyrozol.... asi rok a půl. Ale vlasů jsem měla tolik, že to ani nebylo poznat. Až teď poznávám, kolik mi už vypadlo. Všechny ty lok.th. do vlasů od kožní jsou k ničemu, efekt malý. Výhl.si můj endokrinolog myslí, že asi bude nutná operace št.žlázy. Imunitu jsem si chtěla zvýšit, protože trpím (asi v souvislosti se št.ž) chronickou únavou.
Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Odpovězeno níže.
Léky na předpis
Tedy, nevím, jestli jsem dobře napsala thyreoditis. Zánět št.žlázy nemám, také dosud norm.velikosti, nezvětšuje se, jen je prokrvená. Mám hyperfunkci št.žlázy. Dávky léků mi lékař upravuje dle akt.výsledků, a už mi i snížil. Ale ty protilátky proti št.žlázy v mém těle jsou. Zkrátka se to sleduje a uvidí se, co dál. Ale říkal, že v naprosté většině lidí operaci neujdou. Protože št.ž. vypouští toxiny do těla. Tak nevím, jestli se upraví pak i ty vlasy.
Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Díky za upřesnění, Katko. Únava souvisí s používáním Thyrozolu. Je to obrovský zásah do látkové výměny i do funkce vegetativního nervového systému.  Padání vlasů také. Návštěvy dermatologa považuji za ztrátu času. Odstraněním štítné žlázy a následné používání substituční léčby by mohlo pozvolna stav zlepšit. Nyní bych volil doplněk stravy s obsahem methioninu např. Paralékárna Methionin Plus + Biosil Plus. Zdá se mi, že jste v dobrých rukou, Katko a respektoval bych rady endokrinologa. Wobenzym bych neužíval, pokud vám ho tento lékař vyloženě nedoporučí.
Léky na předpis
Pane doktore, dobrý den. Chci se zeptat, zda jsou nějaké kontraindikace k braní Wobenzymu. Myslím lékové nebo nemoci. Léčím se hyperfunkcí št.žlázy, beru Thyrozol 10mg střídavě 1-0-0 a 1/2-0-0. Přes půl roku řešíme s kožní lékařkou rovněž vypadávaní vlasů (vypadávají v trsech, mám tam holou kůži) a tak mi nechal odebrat odběry, které dopadly skoro písankově, až na easofilní segment, který byl dvojnásobně zvýšený a na ANA,který vyšel pozitivní, jinak vše v pořádku, Ale teď se děsím, četla jsem, že to ANA souvisí s autoimunitním systémem, že tělo napadá vlastní bunky. Mohou tyto hodnoty souviset i s tím, že se léčím se št.žlázou? A Wobenzym bych chtěla zkusit k posílení imunity, tak se ptám, zda je to možné. Děkuji.Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Padání vlasů spíše souvisí s užíváním Thyrozolu, Katko. Jak dlouho lék berete?   Předepsal vám lék endokrinolog ?  Jakou diagnózu přesně stanovil ?  Můžete mi napsat poslední hodnoty TSH, T3 a T4?  Z jakého důvodu chcete posílit imunitní systém uživáním Wobenzymu ?
Léky na předpis
Na lékaře se obrátil - i neurologa i ortopeda, absolvoval také další přidružená vyšetření, rdg apod. avšak bez nějakých lepších výsledků. Příčinu sice zná, avšak se s ní prý nedá nic moc dělat. V mladších letech sportoval hodně, nyní již nemůže. Problém mu dělá i samotná chůze. Fyzicky nepracuje. Bohužel má také značnou nadváhu, se kterou nic moc nedělá. Nyní musí warfarin užívat, protože absolvoval ambulantní zákrok na kardiologii, čili jako prevence případných obtíží. Nejprve si na ředění krve píchal nějaké injekce do břicha nyní už "jen" warfarin - ještě cca měsíc. Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Markéta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Všechny protizánětlivé léky interagují s Warfarinem, Markéto. Určitým řešením je, pokud je to nutné, užívat stále stejnou dávku protizánětlivého léku a srážlivost krve dostatečně monitorovat.  Protizánětlivý lék, by měl předepsat či doporučit ošetřující lékař, který má určitě s Warfarinem velkou zkušenost. Je to lék osvědčený. Vyžaduje však pečlivé sledování zdravotního stavu. Já bych začal Brufenem. Vhodnou dávku opět musí určit lékař. Nedoporučuji cokoliv koupit volně a užívat bez jeho vědomí. Jestli ale tatínek není ochoten snížit váhu, každá rada je drahá. Je to  pak plýtvání časem lékařů i peněz a k ničemu dobrému to z dlouhodobého hlediska nepovede.
Léky na předpis
Dobrý den,prosím o radu pro svého tatínka.Je mu 58 let a na občasné silné bolesti zad nebo kloubů užíval aulin v prášku - ne pravidelně, pouze podle potřeby - když byly bolesti silné. Nyní však musí na přechodnou dobu užívat warfarin a u něj se aulin nesmí užívat. Můžete mi prosím doporučit nějaký jiný lék, který se s užíváním warfarinu nevylučuje? Děkuji.
Markéta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Markéto. Při bolestech zad a kloubů mohou přinést léky více škody než užitku. Bolest je signálem, že není něco v pořádku. Když ji utlumíme, můžeme problém ještě více prohloubit a často se tak děje. Musí se řešit příčina obtíží a lék třeba použít jen na noc, aby došlo k dostatečnému odpočinku.  Pracuje tatínek fyzicky? Sportuje? Má nadváhu? Užívá ještě další léky? Proč mu byl předepsán Warfarin?
Léky na předpis
Zdravím, pane doktore moc Vás chci poprosit o radu. Dozvěděla jsem se šťastnou zprávu, jsem těhotná 3.týden, ale mám problém jsem ve fázi kdy vysazuji lék tritico 75. Předepsán mi byl po smrti bratra na spánek, beru právě 50 mg a chci zkusit 25 mg. Paní lékařka mě ujišťuje, že 25 mg je úplně minimální dávka a dále vysazovat nemám. Prý jsou šetrné, já však jsem zastánce co nejméně léků poradíte?
Zuzka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Zuzko, neznám váš psychický stav, ale uvažujete správně. Je učitě třeba zkusit snížit dávku na 25 mg a následně případně lék  úplně vysadit. Osobně považuji 30 dní za dostatečnou dobu k tomu, aby mohl být lék úplně vysazen, pokud to váš zdravotní stav umožní. Gratuluji a těšte se na miminko !!!
Léky na předpis
Dobrý den,
prosím o radu,
užívám Loristu 100, Loristu H, Janumet, Glymepirid, Letrox, a teď se léčím pro Torticolis spastika a užívám Nakom a Baclofen. Taky ještě jednou denně Simbicort.
A taky Lipanthyl. Nejvíc mě trápí , když si lehnu a škube mě hlava k levé straně. Nebo, když chci hlavu opřít v sedě u zubaře. Můžu znát váš názor ? Moc děkuji.
Ivana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Ivano. Léků užíváte velké množství. Nemohu posoudit, zda jsou všechny opravdu nutné. Pokud ale trpíte větší nadváhou, určitě je velký prostor se některých zbavit. Co se týká tortikolis spastika, je to svízelné onemocnění. Užívání léků bude nutné. Zlepšení by ale po nich mělo nastat. Užíváte tuto kombinaci již dlouho?
Léky na předpis
Dobry den, mam jiz hodne propadle ockovani proti tetanu (18let). Mela bych si tedy dojit na preockovani. Bohuzel nyni jsem nemocna a od pristiho mesice se zacneme snazit o miminko. Myslite si, ze je vhodne, abych napr. 14 dni pred ovulaci, pri ktere bych mohla otehotnet, sla na ockovani? Nemusi se pak treba tri mesice cekat, nez clovek otehotni? A jak velky problem by byl, kdybych se nechala ockovat az po porodu a ukonceni kojeni? Jsem z pardubic. Dekuji
Lena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Leno. V Pardubicích se těžko tetanem infikujete, pokud například  třeba nejezdíte na koni a neošetřujete koně, nebo nepracujete často na zahradě.  Riziková mista bývají na venkově. Clostridium tetani se vyskytuje v půdě a infekce může proniknout do těla i velmi drobnými oděrkami. Narušení ochranné vrstvy kůže je nutné. Jako první krok bych volil návštěvu lékaře, kterého bych požádal, jestli by bylo možné stanovit protilátky proti tetanu. Často se vytvářejí celoživotně v dostatečném množství a nemusí být potřeba následné očkování. V naši ordinaci se  u pacientů setkáváme s nízkou hladinou protilátek spíše vyjímečně a ještě si myslím, že je to způsobeno ne zcela správně provedeným očkováním v minulosti. Také bych příliš neřešil, zda se sníží pravděpodobnost početí, pokud nemáte vyloženě problémy otěhotnět. Za normálních okolnosti si myslím, že vliv je zanedbatelný, pokud  nedojde k nějaké mimořádné  reakci organismu na očkování. Kvalita současných vakcín je navíc velmi vysoká, oproti minulosti. Přeji vám, abyste se brzy dočkala miminka a užila si v rodinné pohodě mateřství co nejvíce.
Léky na předpis
doplnění-červené fleky jsou ohraničené,jako vyrážka
Ludmila
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Měla by to vidět ošetřující lékařka, paní Ludmilo. Je to důležité. Já se k tomu odpovědně vyjádřit nemohu. Podle mého názoru, bolesti hlavy se budou objevovat bohužel  trochu častěji a je to daň za účinnou léčbu  Přeji vám, abych se mýlil. U Lamotriginu jsem se nesetkal s žádnými kožními projevy, přestože jsme měli psychiatrickou ordinaci naproti lékárně a byl to lék poměrně často předepisovaný.
Léky na předpis
Beru Lamotrigine Farmax 25mg.Dneska jsem přešla na plnou dávku 2-0-2tablety. Mám po těle červené fleky,a při brání tablet mě víc bolí hlava.Chtěla bych se zeptat,zda se to upraví. Jinak beru trombex,euthyrox,a někdy od bolesti páteře ultracod. Děkuju. Ludmila.
Ludmila
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jak ty červené fleky, vypadají, paní Ludmilo ?
Léky na předpis
Dobrý den,mám revmatoidní art. který z léků na bolest méně zatěžuje játra Ibalgin nebo Biofenac. Děkuji
Ivana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nejde jen o játra, Ivano. Léky s protizánětlivým účinkem mohou vážně poškodit sliznici trávicího ústrojí. Je to poměrně častý nežádoucí účinek. Je proto nutné respektovat informace o doporučeném dávkování a dávku  nadměrně nezvyšovat. Lékař by měl vědět o tom, které  volně prodejné léky ev. užíváte a v jaké dávce. Vhodnost dávkování těchto léčiv je třeba posuzovat i vzhledem k užívání  dalších léků. Při  rozhodování o optimální  dávce léčiva hraje velkou roli i věk pacienta, nebo  třeba jeho hmotnost.
Léky na předpis
Děkuji za rychlou odpověď. Ještě dodám, že beru nepravidelně Detralex a brala jsem Esmyu a poté Proveru na děložní myomy. Léčbu mi gynekolog v prosinci prozatím ukončil (zmenšily se). Menstruaci mám pravidelnou. Také občas pociťuji dušnost. Nevím, zda to může nějak souviset. Děkuji
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dušnost v ranních hodinách je často způsobena jen obyčejnou dehydratací organismu, díky ztrátám vody během spánku.  2 sklenice vody mohou vše napravit.  Pokud souvisí s námahou, oznamte to prosím  svému lékaři. Detralex je zdravý lék a je pro tělo prospěšný. Většina žen trpí zvýšenou lomivostí kapilár a Detralex ji dokáže omezit. Dochází tak automaticky  k lepšímu prokrvení okolní tkáně a tím i k  jejímu lepšímu zásobení výživnými látkami a kyslíkem. Doporučuji 1x ročně absolvovat základní interní vyšetření a držet si pokud možno normální váhu.
Léky na předpis
Dobrý den, vím, že nejse endokrinolog, ale přesto se zkusím zeptat. Asi pře 10ti lety mi byla zjištěna eufunkční nodozní struma, cytologicky benigní bez růstové tendence. Poslední hodnoty TSH 1,72 - dle endokrinologa normální hodnota. Před léčbou jsem měla hodnoty TSH, T4 a T3 také v normě. ŠZ nezvětšená. Beru Euthyrox 75, prý preventivně. Chci se zeptat, zda je nutné Euthyrox užívat. Moje maminka má také uzel na štítné žláze, na kontroly chodí, ale léky neužívá. Děkuji za odpověď
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Aleno. Pokud máte hodnoty v normě, považuji to za nevhodný postup u většiny lidí, kteří mají obdobný nález.  Nerozumím také tomu, proč lékařka volila vyšší dávku. Užívání Euthyroxu má velmi nepříjemné vedlejší účinky.  Hormony štítné žlázy podporují činnost sympatického nervového systému s velkými dopady na látkovou výměnu,  U citlivých osob může docházet ke zvýšení krevního tlaku, nárůstu váhy ( způsobený větší konzumací jídla i nevhodným složením základních živin) se všemi negativními dopady,  i třeba k poruchám spánku. Potenciální prospěch z tohoto postupu většinou  ani zdaleka nepřeváží zdravotní rizika. Lékař musí posoudit zdravotní stav celkově a rodinná anamnéza k tomu patří. Z toho, co uvádíte nevidím u vás vážný důvod k předepsání léku, budu-li nezávisle posuzovat studie na toto téma podporované farmaceutickým průmyslem. Uvedená hodnota TSH vůbec nenaznačuje, že je funkce SŽ snížena. Užíváte ještě jiné léky?
Léky na předpis
Dobry den, syn (nyni 7 let) prodela v obdobi od podzimu do jara tak cca 3 nachlazeni (letos jednou se zvysenou teplotou), ale kasel se pak treba mesic tahne, takze mame pocit, ze kasle skoro porad. Nicmene na poslech u MUDr. ok. V obdobi akutniho prubehu nachlazeni podavame bylinkovy sirup a ma odpocinkovy rezim. Pri "dokaslavani", kdyz uz se citi dobre a je plny energie, uz fungujeme normalne - telocvik ve skole, krouzky. Jen plavani vynechavame. Navrhnul byste jiny postup? Jak posilit imunitu prudusek - treba imunostimulanty jako Broncho Vaxom? (Napr. jeho sestra ma max. tyden rymu a je fit). - otázka upravena poradcem
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Krční, nebo nosní mandlle nejsou trvale zvětšené, Jano?  Chodí syn do školy? Škola může být trvalým zdrojem infekce.v tomto období. Nevěřím tomu, že by bylo dostatečně větráno, nebo klimatizace ošetřována tak, aby nebyla zdrojem infekce dýchacích cest. Bronchovaxom může mít smysl. Základem je otužování a dostatečně dlouhý pobyt na vzduchu každý den. Nejlépe v přírodním prostředí.
Léky na předpis
dobry den muzu soucasne uzivat antidepresiva seroxat rano a vecer trittico moc dekuji
zuzana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Zuzano. Nemohu to posoudit. Neznám váš zdravotní stav. V každém případě tuto medikaci by měl stanovit psychiatr.
Léky na předpis
Dobrý den,
v rodině máme člena, který užívá Prosulpin 50mg (1-1/2-1), k tomu zároveň Olwexya 75mg. V příbalovém letáčku (u prosulpinu - sulpirid)je psáno "platí úplný zákaz řízení motor. vozidel", psychiatr na to taky upozornil. Jak to je, pokud tento člen rodiny denně řídí auto, léky užívá déle jak rok? V autě vozí malé dítě.
Nevím, kam se obrátit pro radu a vysvětlení, jak to přesně je. Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Krista
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, je to zcela jasné. Řízení auta nepřichází v úvahu. Jakákoliv nehoda má vážné právní dopady. Pojišťovna by také neměla uznat  způsobenou škodu. Mělo by pak dojít k odebrání řidičského průkazu. Člen vaši rodiny ohrožuje svým jednáním své blízké a  může způsobit životní tragedii jiným lidem a jejich příbuzným. To, že auto řidí, považuji za trestný čin obecného ohrožení. Nejsem ale právník.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore Staňku,
jsem v 9.měsíci těhotenství a s příchodem slunečných dnů a probouzející přírody, se mi bohužel začaly projevovat i alergické příznaky (svědící oči, kýchání, rýma, červený jakoby atopický ekzém na obličeji). Normálně celkem obstojně funguji s Claritinem, ale teď mi ho bohužel lékařka zakázala a napsala mi jakožto jediný vhodný Prothazin. S Claritinem se pro mě vůbec nedá srovnávat, tento lék, který můžu kvůlli jeho tlumícím účinkům brát pouze na noc, způsobuje, že se cítím stejně ještě následující den dopoledne malátná a unavená, zkrátka nefunguju a oči mě pálit nepřestávají. Nevíte, jestli se dají řešit alergické příznaky ještě jinými medikamenty než je toto?

Předem veliký dík za odpověď.
Kamila
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Kamilo, při předepisování léčivých přípravků je třeba přihlédnout i k tomu, v jakém období  těhotenství  se maminka nachází  a jak lék působí. Nyní  bych byl opatrnější v užívání léků, které působí centrálně tlumivým mechanismem Jestli je termín porodu za dveřmi, Protazin úplně vhodný není. Zejména pokud na vás působí výrazně tlumivě. Sám bych volil léky s obsahem natrium kromoglykátu např. Cromobene a Cromohexal. Tam žádné riziko osobně nevidím a to ani pro miminko. Účinek se bohužel nemusí dostavit okamžitě. Zkuste to probrat s vaší lékařkou, která zná dobře váš zdravotní stav a může mít s těmito léky dostatečné zkušenosti k tomu, aby se správně rozhodla.
Léky na předpis
Pane doktore, děkuji za info ohledně Entizolu / Metronidazolu. Jen uvedu na pravou míru - lékařka a magistra v lékárně mi samozřejmě nějaké info daly (např. KI s alkoholem + užívání po jídle), ale chtěla jsem zjistit více. Prosím, mohu ještě dotaz, zda lze užívat s Detralexem? Nevím, zda tento lék ovlivňuje srážlivost. Děkuji a hezký den. P.
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Nevidím v tom problém. Detralex má navíc i ochranné účinky  jako antioxidant a  nelze vyloučit, že se uplatní i v tomto případě. Kombinace by neměla negativně ovlivňovat hladinu leukocytů, kterou máte mírně sníženu. Proč vás konkrétně  zajímá vliv na krevní srážlivost?   Jak dlouho máte nížší hladinu leukocytů? Souvisí s nějakou předchozí léčbou?
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, lékařka mi předepsala Entizol na dermatitidu / rosaceu. Bohužel lék nelze nikde sehnat, tak mi v mojí lékarně připravili náhradou Metronidazol. Protože k tomu není žádný příbalový leták, mohla bych se zeptat, na co si dát při užívání pozor a pokud jsou nějaké kontraindikace nebo typické vedlejší účinky, na co se mohu připravit? Lék budu nyní užívat 2x denně jeden měsíc, pak kontrola a pak znovu. Celkem zatím výhled na 3 měsíce. Jsem jinak zdravá, jen mám velmi nízkou hladinu leukocytů (dlouhodobě 3.0), ale léčbu schválil hematolog. Děkuji moc za radu. P.
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Petro, lečivá látka metronidazol je i v Entizolu. Podívejte se prosím tedy na tento příbalový leták. V každém případě byste neměla odejít z lékárny bez obdobné informace. Je to vážná profesionální chyba. Přeji vám, aby tato léčba byla úspěšná a abyste ji dobře snášela.
Léky na předpis
Děkuji za radu,
ono je to těžké, když u počítače pracuji :-( Jen mám ještě dotaz, paní doktorka mi doporučila brát to dohromady s ibalginem, což už se mi líbí méně, co si o této kombinaci myslíte.
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Možná se budete divit, Alice, ale souhlasím. Považuji tyto dva léky za ideální kombinaci, pokud je nezbytný farmakologický postup. Účinější kombinace asi není. Ibalgin 400mg 3x1 tabletu za den. Mydocalm Forte-1 tabletu na noc.
Léky na předpis
Dobrý den,
pane doktore lékařka mi na ztuhlý krk předepsala mydocalm na noc na týden. Má to prosím nějaký smysl?
ALice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Alice. Může to mít smysl. Také dávkování na noc považuji za správné.  Neměla by to být ale první volba při banální příčině problému, která se může opakovat. Často za to může jen obyčejný polštář pod hlavou, nebo dlouhodobé sezení u počítače.
Léky na předpis
Je možný vynechat lék tulip na 3.dny? Děda 70.let
Martin
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Nepředstavuje to,  dle mého názoru, žádné zdravotní riziko.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, reaguji ještě na Vaši odpověď na mou otázku ohledně kolísání krevního tlaku u mé maminky 70 let- viz níže.Ptal jste se jaké léky užívá, jaký má věk : užívá isicom 100 mg v 8-11-14-17, madopar HBS 125 mg v 21 hod večer, prenessa 4 mg 1/2 ráno, palgotal 650 mg - 2x denně na velké bolesti páteře a kloubů, luxfen. Isicom byl nasazen a zdrav.stav se zlepšil, co se týče lepší hybnosti a ztuhlosti levé strany těla, měla pocit velké slabosti a rukou nešlo nic moc udělat, např.při cvičení s plastelínou neudělala kuličku, neudržela nádobí,zlepšila se velmi chůze a to se zlepšilo o polovinu i více po nasazení isicomu, ale začal velký problém s tlakem, trvá to od ledna -denně.Tlak se udrží v normě dva dny a opět je vysoký, i vrchní i spodní.Stavy jako je pálení kolem krku, ramen, rukou , slabost těla, brnění,motání hlavy a tupá bolest na temeni se objevuje 2x v týdnu, k tomu pálení, nevolnost od žaludku, po 1-2 hod to odezní.Moc, moc děkuji za radu,vážím si Vás.
Radka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Radko. Ideální by bylo maminku hospitalizovat a její zdravotní stav nějakou dobu monitorovat, aby bylo vůbec možné udělat v medikaci nějaký pořádek. Takto je to postup, který spíše připomíná metodu pokusu a omylu. Na druhé straně lékaři mají velmi omezené možnosti něco takového realizovat, i když je to v zájmu úspěšné a bezpečné léčby pacienta.Z toho co jste uvedla se mi opravdu zdá, že problém by mohl být v kombinaci Madoparu a Isicomu a že zde by mohla být  hlavní příčina, proč se nedaří tlak kontrolovat. Mohla byste mi napsat přesné dávkování Madoparu, které maminka používala, než byla zvolena tato kombinace? Bylo jiné časové rozložení dávek? Doporučuji měřit tlak vícekrát za den. Ideálně ve stejnou dobu, kdy užívá Isicom/Madopar. Souvislost s dávkováním těchto léků by se možná mohla vyloučit či potvrdit snáze. Nezměnila maminka nějaké stravovací zvyklosti? Nepije častěji kávu či pravý čaj?í
Léky na předpis
Prosím,potřebuji lék na ředění krve/90r./při mé kontraindikaci léků sulfamidové a penicilínové řady,nesteroidních antiflogistik,salycilátů.Na godasal,trombex a indobufen jsem byla silně alergická - vyrážky-otoky.Dále jsem alerg.na calcium in vitro,paracetamol,procain,diclofenac,phenacetin,piroxicarn,articain,phenylbutazon,naproxen,lidocain,bupivacain,jod,indonethazin,ACC.
Hana Pospíšilová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Pospíšilová. A můžete mi prosím napsat, jaké všechny léky užíváte a jaké máte hlavní zdravotní obtíže?
Léky na předpis
Dobrý den, měla bych dotaz. Jsem asi zbytečně vystrašená, ale... Od pátku beru antibiotika Augmentin 1g. Protože jsem měla horečky, zimnice, sotva jsem došla na záchod, tak jsem k tomu nepřikládala význam. Jde o to, že jsem při utírání po močení cítila bolest v jednom místě. Dnes je mi lépe a podívala jsem se zrcátkem a našla jsem červený výrůstek na genitáliích - ten je bolestivý. Takový dlouhý úzký. Celkem mě to děsí, na příbalovém letáku Augmentinu píšou o nějakém syndromu, který se může na genitáliích vyskytnout a je to vážné... Vím že mi nemůžete takto na dálku radit, spíše jestli to opravdu může být vedlejší účinek, nebo náhoda? Samozřejmě to pořeším s lékařkou, až půjdu na kontrolu (je to ale praktická, ne gynekoložka...).
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Evo. Spíše si myslím, že je to výsev po virové infekci, jestliže je to jediný nález. Například způsobený Herpes zoster. Budu rád, když napíšete, jakou diagnózu stanovila lékařka. Doufám, že už je vám lépe.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore,
o co by se, prosím, měl zajímat mladý člověk, kterému ordinují antidepresiva po psychickém kolapsu... Před tím nikdy neměl problémy. Jaká jsou úskalí, vedlejší účinky,druhy? Jak později vysadit? A můžete poradit, jak najít psychologa pro následnou terapii?
Děkuji.
Sabina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Sabino. K předepsání antidepresiv by měl být opravdu vážný důvod. Věřím, že byly předepsány po zvážení všech okolností. Je samozřejmě dobré hledat cestu, jak postupně tuto léčbu opustit. Na druhé straně je třeba dodržovat léčebný režim a hlavně k léčbě nepřidávat různé doplňky stravy za podobným účelem, bez vědomí lékaře. Četbou vedlejších účinků bych neztrácel energii. Je  spíše důležité, abyste měla důvěru ke svému lékaři a aktuální problémy jste řešili  co nejvíce společně. Tak můžete nejsnáze rozptýlit případné vaše obavy.  Psychoterapie je určitě  velmi vhodným doplněním léčby. Nemohu vám ale bohužel doporučit konkrétního odborníka. Omlouvám se a přeji vám, abyste našla toho pravého. Není to snadné.  
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore prosím Vás, maminka užívá na vys.krevní tlak Prennesu, bere ho již přes rok, předtím měla jiný a tento ji dělal velice dobře.Je možné, že po změně léku z madoparu na isicom, a na noc bere madopar HBS, může tento lék dělat to, že jeden den je tlak velice nízký -90/65,80/60,bývá ji hrozně zle, léky pár dní maminka nebrala, protože tlak byl hodně nízký a z toho se stane, že třetí den je tlak zase vysoký 145/95, 150/100 a tep kolem 90 -100 za min.Vezme čtvrt toho léku, aby se nesrazil tlak zase příliš a normální tlak vydrží tak dva dny a po té pořád takto dokola.Měla na doma přístroj na srdíčko a pan doktor napsal do zprávy, že tlak má ve dne spíše nižší a v noci bývá hodně vysoký.Lék užívala vždy ráno s Isicomem a teď ho bere až na večer.Ale tlak stále lítá.Nevíte prosím jaká může být příčina?infarkt neměla, ale už před několika lety měla už tlak 180/110 , 200/110 a velké bolesti hlavy..Moc děkuji ,pokud to pujde alespoň trochu vysvětlit
Radka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Neznám přesně zdravotní stav vaší maminky, Radko, ale myslím si, že na kolísání tlaku u vaší maminky se asi významně podílí i její psychický stav. Můžete mi prosím napsat jaké všechny léky, které užívá a kolik je jí let? Změna Madoparu na Isicom, může způsobovat problémy, které uvádíte, protože  na regulaci krevního tlaku se podílí více mechanismů. Ten centrální závisí také na hladině neuromediátorů které se podílejí na vzniku Parkinsonovi nemoci a jejichž koncentrace ovlivňuje Madopar a Isicom. Nepatrné rozdíly v čistotě léčivé látky a nepatrný kvantitativní rozdíl  ve složení těchto nečistot může mít poměrně značné farmakologické dopady , které se pak podílejí na výskytu vedlejších účinků léku.  Zejména u starších osob.Možná by bylo rozumné se k Madoparu vrátit, i když lze teoreticky tyto dva léky považovat za rovnocenné. 
Léky na předpis
Dobrý den , mám od zubaře předepsaný Aulin( velká bolest po čištění kořenových kanálků), ten smím ale užít jen 2tbl/den. Ráda bych věděla, s jakým lékem od bolesti můžu Aulin kombinovat, nakolik 2 tbl za den mi při mých bolestech nestačí. Děkuji. Leona
Leona Cigánková
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Cigánková. Nimesulid, který Aulin obsahuje, je látka, která v některých případech zabírá mnohem lépe než jiná nesteroidní antirevmatika. Nemyslím si ale, že je to v případech, jako je ten váš. K léku je třeba přistupovat s respektem protože se objevují závažná poškození jater při jeho užívání. Většinou se ale objevily v případech, kdy byl lék používán delší dobu než 2 týdny. Nedoporučuji ho proto raději kombinovat s jinými léky. byl bych spíše pro kombinaci diklofenaku s tramadolem, protože potřebujete lék se silným analgetickým účinkem i lék silně protizánětlivě působící. Diclofenac 25mg je k dostání volně. Zkusil bych dnes Aulin zaměnit diklofenakem  3 x 2 tablety za den t.j. 150mg za den. Zároveń  užívejte ústní vodu Listerine dle doporučení vaší lékárny, dokud obtíže neustoupí. Tramadol bohužel musí předepsat lékař.
Léky na předpis
Dobrý den, můžu si vzít Torecan, když užívám léky na vysoký tlak -Prestarium neo combi?
Děkuji.
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Co je důvodem k použití Torecanu, Moniko?
Léky na předpis
Dobry den..beru leky na zvyseny krevni tlak a cholesterol..zaroven uzivam potravinovy doplnek Maxi cor...nemuze mit tento dopnek vliv na lekarem predepsane leky?dekuji
Nada
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nemůže, Naďo, pokud užíváte běžně doporučované dávky a respektujete dávkování doporučené výrobcem. Vždy je ale lepší se zaměřit hlavně na složení jídelníčku. To je zcela zásandí. Doplněk stravy s obsahem nenasycených mastných kyselin to nespasí a má v podstatě formální výnam, nebude-li příjem tuků a sacharidů adekvátní tomu, co tělo potřebuje. Je také nezbytné si udržovat normální váhu. Potom ev. mohou přijít na řadu léky. Nikoliv postupovat zcela obráceně jak je v našem zdravotnickému systému běžně akceptované.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore,mam uz skoro pul roku velke bolesti v male panvi,na sonu mi byl diagnostikovan absces v douglasove prostoru.mam predepsane leky metronidazol a augmentin na zanet v moc.cestach.Cetla jsem,ze metronidazol muze vyvolat rakovinne bujeni.Existuji i jine podobne leky,ktere jsou setrnejsi? diky za odpoved,pekny den
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Jano, Metronidazol je lety vyzkoušený lék, který má také svá rizika, ale lze ho určitě považovat  za velmi bezpečný. Pokud by podporoval rakovinné bujení, nemohl by se předepisovat. Jiná věc je, zda je správně indikován či nikoliv. V případě zmíněného abcesu ho považuji za správnou a obvyklou volbu.
Léky na předpis
Dobrý den, k těm sportovním doplnkům, v žádném případě je nechci brát všechny najednou jen sem chtěl vědět, které mohu, a které ne. Ohledně stravy tak to by sem chtěl bílkoviny držet na 2,5-3g na kg mé hmotnosti a sacharidy stáhnout na 4g na kg váhy, a pitný režim okolo 3-4 litry na den,mohlo by to takhle být v pořádku? U doplnku budu dodržovat denní příjem doporučený od výrobce. Za vaši odpověd moc děkuji. Přeji příjemný zbytek večera.
Zdeněk
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dávky okolo 3g za den jsou určitě rizikové z dlouhodobého pohledu, Zdeňku. Je také pravděpodobné, že zvyšují riziko rakoviny tlustého střeva. Můžete mít štěstí, ale nemusíte. Doporučuji příjem max.2g denně s tím, že podle kvality základní bílkoviny doplňte BCAA ev, další esenciální AMK, Příjem sacharidů bych držel na takové úrovní, abych dosáhl optimální hmotnosti. Sledoval bych, kolik jednoduchých cukrů za den konzumuji a preferoval bych podíl škrobu ev. některých maltodextrinů 2:1 oproti jednoduchým sacharidům.  I to může mít vliv na vaše  zdraví z dlouhodobějšího pohledu a to zejmena, pokud vám byla naměřena zvýšená hladina krevních tuků a cholesterolu.
Léky na předpis
Dbrý den,užívám asentru 50 asi týden,potom jsem 5 dní nebrala nic potom znovu setralin actavis,vytvořila se za ten týdn nějaká hadina v těle serotoninu nebo jsem to mohla vyloučit v těle během těch dnů vysazení,těd po dnech vysazení beru setralin actavis už 3 den a zdá se mi že je mi lépe,je to možné?akorát beru lék půlku večer a moc nespím,není lepší brát ráno?nebo se upraví i spaní,nálada je lepší už,PŘEDEM DĚKUJI ZA ODPOVĚD.
eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Rozumím tomu dobře, Evo, že jste Asentru 50mg nahradila Sertralinem  Actavis 50 mg a že dávkování používáte stejné? Pauzu vám doporučila lékařka? Co byl hlavní důvod předepsání? Tyto léky užíváte jen týden?

mobilní verze
© 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.