Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Léky na předpis
Děkuji za radu,
ono je to těžké, když u počítače pracuji :-( Jen mám ještě dotaz, paní doktorka mi doporučila brát to dohromady s ibalginem, což už se mi líbí méně, co si o této kombinaci myslíte.
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Možná se budete divit, Alice, ale souhlasím. Považuji tyto dva léky za ideální kombinaci, pokud je nezbytný farmakologický postup. Účinější kombinace asi není. Ibalgin 400mg 3x1 tabletu za den. Mydocalm Forte-1 tabletu na noc.
Léky na předpis
Dobrý den,
pane doktore lékařka mi na ztuhlý krk předepsala mydocalm na noc na týden. Má to prosím nějaký smysl?
ALice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Alice. Může to mít smysl. Také dávkování na noc považuji za správné.  Neměla by to být ale první volba při banální příčině problému, která se může opakovat. Často za to může jen obyčejný polštář pod hlavou, nebo dlouhodobé sezení u počítače.
Léky na předpis
Je možný vynechat lék tulip na 3.dny? Děda 70.let
Martin
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Nepředstavuje to,  dle mého názoru, žádné zdravotní riziko.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, reaguji ještě na Vaši odpověď na mou otázku ohledně kolísání krevního tlaku u mé maminky 70 let- viz níže.Ptal jste se jaké léky užívá, jaký má věk : užívá isicom 100 mg v 8-11-14-17, madopar HBS 125 mg v 21 hod večer, prenessa 4 mg 1/2 ráno, palgotal 650 mg - 2x denně na velké bolesti páteře a kloubů, luxfen. Isicom byl nasazen a zdrav.stav se zlepšil, co se týče lepší hybnosti a ztuhlosti levé strany těla, měla pocit velké slabosti a rukou nešlo nic moc udělat, např.při cvičení s plastelínou neudělala kuličku, neudržela nádobí,zlepšila se velmi chůze a to se zlepšilo o polovinu i více po nasazení isicomu, ale začal velký problém s tlakem, trvá to od ledna -denně.Tlak se udrží v normě dva dny a opět je vysoký, i vrchní i spodní.Stavy jako je pálení kolem krku, ramen, rukou , slabost těla, brnění,motání hlavy a tupá bolest na temeni se objevuje 2x v týdnu, k tomu pálení, nevolnost od žaludku, po 1-2 hod to odezní.Moc, moc děkuji za radu,vážím si Vás.
Radka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Radko. Ideální by bylo maminku hospitalizovat a její zdravotní stav nějakou dobu monitorovat, aby bylo vůbec možné udělat v medikaci nějaký pořádek. Takto je to postup, který spíše připomíná metodu pokusu a omylu. Na druhé straně lékaři mají velmi omezené možnosti něco takového realizovat, i když je to v zájmu úspěšné a bezpečné léčby pacienta.Z toho co jste uvedla se mi opravdu zdá, že problém by mohl být v kombinaci Madoparu a Isicomu a že zde by mohla být  hlavní příčina, proč se nedaří tlak kontrolovat. Mohla byste mi napsat přesné dávkování Madoparu, které maminka používala, než byla zvolena tato kombinace? Bylo jiné časové rozložení dávek? Doporučuji měřit tlak vícekrát za den. Ideálně ve stejnou dobu, kdy užívá Isicom/Madopar. Souvislost s dávkováním těchto léků by se možná mohla vyloučit či potvrdit snáze. Nezměnila maminka nějaké stravovací zvyklosti? Nepije častěji kávu či pravý čaj?í
Léky na předpis
Prosím,potřebuji lék na ředění krve/90r./při mé kontraindikaci léků sulfamidové a penicilínové řady,nesteroidních antiflogistik,salycilátů.Na godasal,trombex a indobufen jsem byla silně alergická - vyrážky-otoky.Dále jsem alerg.na calcium in vitro,paracetamol,procain,diclofenac,phenacetin,piroxicarn,articain,phenylbutazon,naproxen,lidocain,bupivacain,jod,indonethazin,ACC.
Hana Pospíšilová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Pospíšilová. A můžete mi prosím napsat, jaké všechny léky užíváte a jaké máte hlavní zdravotní obtíže?
Léky na předpis
Dobrý den, měla bych dotaz. Jsem asi zbytečně vystrašená, ale... Od pátku beru antibiotika Augmentin 1g. Protože jsem měla horečky, zimnice, sotva jsem došla na záchod, tak jsem k tomu nepřikládala význam. Jde o to, že jsem při utírání po močení cítila bolest v jednom místě. Dnes je mi lépe a podívala jsem se zrcátkem a našla jsem červený výrůstek na genitáliích - ten je bolestivý. Takový dlouhý úzký. Celkem mě to děsí, na příbalovém letáku Augmentinu píšou o nějakém syndromu, který se může na genitáliích vyskytnout a je to vážné... Vím že mi nemůžete takto na dálku radit, spíše jestli to opravdu může být vedlejší účinek, nebo náhoda? Samozřejmě to pořeším s lékařkou, až půjdu na kontrolu (je to ale praktická, ne gynekoložka...).
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Evo. Spíše si myslím, že je to výsev po virové infekci, jestliže je to jediný nález. Například způsobený Herpes zoster. Budu rád, když napíšete, jakou diagnózu stanovila lékařka. Doufám, že už je vám lépe.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore,
o co by se, prosím, měl zajímat mladý člověk, kterému ordinují antidepresiva po psychickém kolapsu... Před tím nikdy neměl problémy. Jaká jsou úskalí, vedlejší účinky,druhy? Jak později vysadit? A můžete poradit, jak najít psychologa pro následnou terapii?
Děkuji.
Sabina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Sabino. K předepsání antidepresiv by měl být opravdu vážný důvod. Věřím, že byly předepsány po zvážení všech okolností. Je samozřejmě dobré hledat cestu, jak postupně tuto léčbu opustit. Na druhé straně je třeba dodržovat léčebný režim a hlavně k léčbě nepřidávat různé doplňky stravy za podobným účelem, bez vědomí lékaře. Četbou vedlejších účinků bych neztrácel energii. Je  spíše důležité, abyste měla důvěru ke svému lékaři a aktuální problémy jste řešili  co nejvíce společně. Tak můžete nejsnáze rozptýlit případné vaše obavy.  Psychoterapie je určitě  velmi vhodným doplněním léčby. Nemohu vám ale bohužel doporučit konkrétního odborníka. Omlouvám se a přeji vám, abyste našla toho pravého. Není to snadné.  
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore prosím Vás, maminka užívá na vys.krevní tlak Prennesu, bere ho již přes rok, předtím měla jiný a tento ji dělal velice dobře.Je možné, že po změně léku z madoparu na isicom, a na noc bere madopar HBS, může tento lék dělat to, že jeden den je tlak velice nízký -90/65,80/60,bývá ji hrozně zle, léky pár dní maminka nebrala, protože tlak byl hodně nízký a z toho se stane, že třetí den je tlak zase vysoký 145/95, 150/100 a tep kolem 90 -100 za min.Vezme čtvrt toho léku, aby se nesrazil tlak zase příliš a normální tlak vydrží tak dva dny a po té pořád takto dokola.Měla na doma přístroj na srdíčko a pan doktor napsal do zprávy, že tlak má ve dne spíše nižší a v noci bývá hodně vysoký.Lék užívala vždy ráno s Isicomem a teď ho bere až na večer.Ale tlak stále lítá.Nevíte prosím jaká může být příčina?infarkt neměla, ale už před několika lety měla už tlak 180/110 , 200/110 a velké bolesti hlavy..Moc děkuji ,pokud to pujde alespoň trochu vysvětlit
Radka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Neznám přesně zdravotní stav vaší maminky, Radko, ale myslím si, že na kolísání tlaku u vaší maminky se asi významně podílí i její psychický stav. Můžete mi prosím napsat jaké všechny léky, které užívá a kolik je jí let? Změna Madoparu na Isicom, může způsobovat problémy, které uvádíte, protože  na regulaci krevního tlaku se podílí více mechanismů. Ten centrální závisí také na hladině neuromediátorů které se podílejí na vzniku Parkinsonovi nemoci a jejichž koncentrace ovlivňuje Madopar a Isicom. Nepatrné rozdíly v čistotě léčivé látky a nepatrný kvantitativní rozdíl  ve složení těchto nečistot může mít poměrně značné farmakologické dopady , které se pak podílejí na výskytu vedlejších účinků léku.  Zejména u starších osob.Možná by bylo rozumné se k Madoparu vrátit, i když lze teoreticky tyto dva léky považovat za rovnocenné. 
Léky na předpis
Dobrý den , mám od zubaře předepsaný Aulin( velká bolest po čištění kořenových kanálků), ten smím ale užít jen 2tbl/den. Ráda bych věděla, s jakým lékem od bolesti můžu Aulin kombinovat, nakolik 2 tbl za den mi při mých bolestech nestačí. Děkuji. Leona
Leona Cigánková
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Cigánková. Nimesulid, který Aulin obsahuje, je látka, která v některých případech zabírá mnohem lépe než jiná nesteroidní antirevmatika. Nemyslím si ale, že je to v případech, jako je ten váš. K léku je třeba přistupovat s respektem protože se objevují závažná poškození jater při jeho užívání. Většinou se ale objevily v případech, kdy byl lék používán delší dobu než 2 týdny. Nedoporučuji ho proto raději kombinovat s jinými léky. byl bych spíše pro kombinaci diklofenaku s tramadolem, protože potřebujete lék se silným analgetickým účinkem i lék silně protizánětlivě působící. Diclofenac 25mg je k dostání volně. Zkusil bych dnes Aulin zaměnit diklofenakem  3 x 2 tablety za den t.j. 150mg za den. Zároveń  užívejte ústní vodu Listerine dle doporučení vaší lékárny, dokud obtíže neustoupí. Tramadol bohužel musí předepsat lékař.
Léky na předpis
Dobrý den, můžu si vzít Torecan, když užívám léky na vysoký tlak -Prestarium neo combi?
Děkuji.
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Co je důvodem k použití Torecanu, Moniko?
Léky na předpis
Dobry den..beru leky na zvyseny krevni tlak a cholesterol..zaroven uzivam potravinovy doplnek Maxi cor...nemuze mit tento dopnek vliv na lekarem predepsane leky?dekuji
Nada
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nemůže, Naďo, pokud užíváte běžně doporučované dávky a respektujete dávkování doporučené výrobcem. Vždy je ale lepší se zaměřit hlavně na složení jídelníčku. To je zcela zásandí. Doplněk stravy s obsahem nenasycených mastných kyselin to nespasí a má v podstatě formální výnam, nebude-li příjem tuků a sacharidů adekvátní tomu, co tělo potřebuje. Je také nezbytné si udržovat normální váhu. Potom ev. mohou přijít na řadu léky. Nikoliv postupovat zcela obráceně jak je v našem zdravotnickému systému běžně akceptované.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore,mam uz skoro pul roku velke bolesti v male panvi,na sonu mi byl diagnostikovan absces v douglasove prostoru.mam predepsane leky metronidazol a augmentin na zanet v moc.cestach.Cetla jsem,ze metronidazol muze vyvolat rakovinne bujeni.Existuji i jine podobne leky,ktere jsou setrnejsi? diky za odpoved,pekny den
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Jano, Metronidazol je lety vyzkoušený lék, který má také svá rizika, ale lze ho určitě považovat  za velmi bezpečný. Pokud by podporoval rakovinné bujení, nemohl by se předepisovat. Jiná věc je, zda je správně indikován či nikoliv. V případě zmíněného abcesu ho považuji za správnou a obvyklou volbu.
Léky na předpis
Dobrý den, k těm sportovním doplnkům, v žádném případě je nechci brát všechny najednou jen sem chtěl vědět, které mohu, a které ne. Ohledně stravy tak to by sem chtěl bílkoviny držet na 2,5-3g na kg mé hmotnosti a sacharidy stáhnout na 4g na kg váhy, a pitný režim okolo 3-4 litry na den,mohlo by to takhle být v pořádku? U doplnku budu dodržovat denní příjem doporučený od výrobce. Za vaši odpověd moc děkuji. Přeji příjemný zbytek večera.
Zdeněk
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dávky okolo 3g za den jsou určitě rizikové z dlouhodobého pohledu, Zdeňku. Je také pravděpodobné, že zvyšují riziko rakoviny tlustého střeva. Můžete mít štěstí, ale nemusíte. Doporučuji příjem max.2g denně s tím, že podle kvality základní bílkoviny doplňte BCAA ev, další esenciální AMK, Příjem sacharidů bych držel na takové úrovní, abych dosáhl optimální hmotnosti. Sledoval bych, kolik jednoduchých cukrů za den konzumuji a preferoval bych podíl škrobu ev. některých maltodextrinů 2:1 oproti jednoduchým sacharidům.  I to může mít vliv na vaše  zdraví z dlouhodobějšího pohledu a to zejmena, pokud vám byla naměřena zvýšená hladina krevních tuků a cholesterolu.
Léky na předpis
Dbrý den,užívám asentru 50 asi týden,potom jsem 5 dní nebrala nic potom znovu setralin actavis,vytvořila se za ten týdn nějaká hadina v těle serotoninu nebo jsem to mohla vyloučit v těle během těch dnů vysazení,těd po dnech vysazení beru setralin actavis už 3 den a zdá se mi že je mi lépe,je to možné?akorát beru lék půlku večer a moc nespím,není lepší brát ráno?nebo se upraví i spaní,nálada je lepší už,PŘEDEM DĚKUJI ZA ODPOVĚD.
eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Rozumím tomu dobře, Evo, že jste Asentru 50mg nahradila Sertralinem  Actavis 50 mg a že dávkování používáte stejné? Pauzu vám doporučila lékařka? Co byl hlavní důvod předepsání? Tyto léky užíváte jen týden?
Léky na předpis
Dobrý den, užívám lék na ředění krve godasal a chtěl bych se zeptat jestli mohu současně brát tyto doplnky stravy,Whey amino 10000,mega fat burner, BCAA, super hydro 80, HMB,hydro peptides 8000 fair power, N1, amino free peptides, je jich hodně,ale posílám jich víc abych věděl co můžu a co ne,všechny doplnky jsou z obchodu ronnie cz,za vaši odpověd předem děkuji, abych nezapoměl je mi 40 měřím 170 vážím 85 posiluji 4 roky nabíral jsem a ted to chci vyrýsovat,godasal beru protože mám ve stehnech stenty, můj lékař mi řekl že je epidemie a že nemá čas se zabývat nějakými doplnˇky, musím uznat že má pravdu, a proto prosím vás o pomoc, ještě jednou moc děkuji. Přeji příjemný zbytek dne.
Zdeněk
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Doufám, že máte denní příjem bílkovin a jednotlivých esenciálních aminokyselin pod kontrolou, Zdeňku. Vysoký příjem může nevratně zhoršit funkci jater a ledvin. Aminokyseliny, kromě kyselé karboxylové skupiny, obsahují  i zásaditou aminoskupinu, a proto mohou tvořit  chemickou vazbu s kyselinou acetylosalosalicylovou cestou zásaditého konce bílkovin, či aminoskupiny jednotlivých aminokyselin.Využití Godasalu se může výrazně snížit. Velmi čisté bílkovinné izoláty, či aminokyselinové směsi mohou  riziko  farmaceutické interakce ještě zvýšit. Doporučuji udělat ráno hodinovou přestávku mezi použitím Godasalu a proteinového přípravku.Mějte také na paměti, že  neadekvátní příjem vody během dne, zvyšuje riziko tromboembolické příhody. Nesnažte se  proto omezit příjem vody, aby svalstvo vypadalo lépe vyrýsováno.
Léky na předpis
Dobrý den,
Letrox užívám asi tak 3 měsíce, ostatní léky na tlak a srdce 2 měsíce. Jen znovu připomínám, že to bylo v rámci preventivní prohlídky, takže pokud bych ji neabsolvovala, tak zřejmě chodím bez léků stále. Pro úplnost dodávám, že i moje matka a sestra berou Letrox a mně byla v minulosti (cca před 2 roky a před rokem naměřena hraniční hodnota štítné žlázy a došlo k dalšímu zhoršení, proto byl Letrox nasazen.
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Díky za upřesnění, Marie.  Váš zdravotní stav musí být dobře monitorován. Současný stav není pro vás asi přijatelný. Kontroly u lékaře musí být častější.  Nyní bych opravdu doporučil  každodenní měření TK ráno i večer. Zkuste to prosím a třeba za týden mi napište naměřené hodnoty do této poradny včetně naměřeného pulsu. Než zase navštívíte lékařku, měla byste mít hodnoty k dispozici. Pokud naměříte nízké hodnoty, je třeba se k lékařce objednat co nejdříve a léčba se musí  zcela přehodnotit. Bude-li  opravdu potřeba antihypertenzní léčba, asi by bylo dobré použít léky s jiným mechanismem účinku a vaše budoucí těhotenství zatím nebrat v úvahu. Osobně se domnívám, že pokud je funkce ŠŽ jen mírně snížena, ve vašem případě by  bylo možná  vhodnější se substituční léčbou počkat.  Na druhé straně v těhotenství to bude nutné stejně řešit. Rozhodování lékařky nemusí být vůbec snadné. Zejména pokud se snaží respektovat standartní léčebné postupy.
Léky na předpis
Dobrý den. Můžu užívat Trombex a zároveň Oramellox?
Děkuji
Jarmila
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Kolik je vám prosím let, Jarmilo? Užíváte nepravidelně ještě jiné léky? Jak dlouho již Oramellox  užíváte? Jak jej dávkujete?
Léky na předpis
Dobrý den, ještě jednou reaguji ( úzkost při užívání léků na tlak a srdce). Chápu, že toto je jen internetová poradna, ale i tak moc děkuji za Vaše odpovědi. Jen doplním, že tlak si sama neměřím - pořídila jsem si sice tlakoměr, ale z obavy, kolik si naměřím, se raději nekontroluji. Jen dodám, že léky prý byly zvoleny tak, aby neohrožovaly mé případné plánované těhotenství.
¨Děkuji.
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Marie. Nemyslím s,i že lékařka volila špatně  medikaci a je jasné, že váš věk vzala v úvahu (Dopegyt).  Vaše obavy s každodenního měřením tlaku však také potvrzují, že váš zdravotní stav je komplikovanější a psychická složka hraje významnou roli při obtížích které máte. Měření tlaku bych se nevyhýbal. Má pro vás zásadní význam. Jedny obavy pak nahrazujete jinými. Měření tlaku je důležité, aby léky byly správně dávkovány. Měření tlaku v lékařské ordinaci je nedostačující a  každodenní naměřené hodnoty mají pro lékařku velkou výpovědní hodnotu. Měřil bych si tlak ráno a večer. Je důležité abyste se včas dostala z bludného kruhu ven a zbytečně nepřibyly další léky. Nelze vyloučit ani klasický syndrom bílého pláště a naměřené hodnoty v ordinací vůbec nemusí odpovídat tomu, co zjistíte při domácím měření. Z toho, co jste zatím uvedla se mi  zdá, že medikace může přinášet  hodně zdravotních problémů a  a pouze zanedbatelný prospěch. Zdá se mi ale také, že nevím zdaleka všechno, co se vašeho zdravotního stavu týká. Určitě bych rád věděl, jak dlouho již užíváte Letrox.
Léky na předpis
Dobrý den, doplňuji svoji otázku ohledně užívání Vasocardinu a Dopegytu. Užívám ještě Letrox 50 - půlku denně. Vysoký tlak mi byl zjištěn při preventivní prohlídce pro zaměstnavatele před třemi měsíci. Jeden den jsem měla holter, tep někdy 100/minuta, někdy méně, tlak 150/90.. Kardio lékař napsal, "zvážit medikaci", obvodní lékařka ihned napsala výše uvedené léky. Vždy jsem měla sklon k občasné plačtivosti, jsem spíše "nervák" ,ovšem posledních 14 dnů brečím výrazně častěji bez příčiny, mám pocit tepla kolem žaludku, který jde až do krku. Sestra se léči s úzkostnou poruchou, zřejmě k tomu máme vrozené dispozice a ty prášky tomu jen nahrávají. Děkuji. - otázka upravena poradcem
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
A jak dlouho užíváte Letrox, Marie ?.Letrox podporuje činnost sympatiku. Proto zrychluje puls a může nepřímo ovlivnit i krevní tlak. Vasocardin může tento vedlejší účinek omezit a možná to byl hlavní důvod, proč ho lékařka volila.  Nevím jestli Letrox neužíváte předčasně (25mcg je velmi nízké dávkování). Významné ale k tomu, aby vám to dělalo obtíže v případě, že substituce hormonem štítné žlázy nebyla nutná. Podrážděnost, plačtivost, rychlé změny nálady pak jsou relativně běžným jevem. Není snadné pro tělo se na substituční léčbu hormonem štítné žlázy adaptovat i v případě, kdy je tento postup nezbytný. V kombinaci s oběma dalšími léky se pravděpodobnost vzniku psychických komplikací výrazně zvyšuje. Medikaci je třeba změnit, ne-li zcela vysadit a jen zdravotní stav monitorovat.Nemohu to na dálku posadit bez znalosti výsledků vyšetření. Měříte si sama denně krevní tlak?
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore, děkuji za reakci. Dcera má srdeční vadu - biskupidální aortální chlopeň a nedomykavost, ale je z kardiologického hlediska jen sledována a zatím bez omezení. Do školky chodí a školka je rozhodně pro ni vždy zdrojem nákaz. Různé virózy jsou u ní časté, srovnám-li ji jím se svým druhým školkovým dítkem. Většinou se vše upraví cca od dubna do podzimu, to je relativně bez potíží. Při angínách zatím vždy lékař indikoval na deset dní Ospen, pak jsem nasadila Hylac Forte. Ještě jednou děkuji za radu.
Ivet
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
V každém případě si myslím, Ivet, že předepisovat antibiotikum naslepo není u vaší dcery úplně dobrý nápad, když jsou anginy častější a navíc má srdeční vadu, kterou mohou infekce tohoto typu komplikovat.. Nemusí se jednat jenom o streptokovou infekci a infekce nemusí být správně léčena a doléčena. Trval bych na výtěru z krku a na zjištěni citlivosti na základní antibiotika. Je důležité volit i dostatečnou dávku. Poddávkování ATB bývá také problém. Dávejte dcerce zakysané mléčné výrobky z krátkodobou trvanlivostí, které obsahují živé kultury. Dělejte ji doma čerstvé jogurty s kulturou Lactobacillus bulgaricus. Je to snadné a posílí jí to střevní imunitní systém. Různé kultury je možné koupit ve firmě Milcom ve Dvoře Králové. Mají velmi dobrou kvalitu. Posílí to i celkovou imunitu. U dětí mám v těchto případech nejlepší zkušenosti s Broncho-Vaxomem pro Infantibus. Je to lék velmi bezpečný, bez zdravotního rizika.. Lékařský předpis je ale bohužel potřeba.  Držte se dávkování, které je uvedeno v příbalovém letáku. Léčbu bych volil okamžitě po dobu 3 měsíců a na podzim (polovína září až polovina prosince) ,  bych ji zopakoval . Věřím, že to pomůže. U Bactoralu jsem nikdy žádný poztivní výsledek nezaznamenal a jeho možnosti jsou asi velmi omezené.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, máte zkušenosti s tím, že by se u nervově labilnějších osob (žena 32 let) mohla při braní léků Dopegyt a Vasocardin projevit deprese ? Příbalové letáky u těchto léků tuto možnost nevylučují, ovšem to se píše u mnoha léků.
Děkuji za odpověď i poradnu.
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Marie, léčivá látka metoprolol ve Vasocardinu patří mezi tzv. betablokátory. Ty mají celou řadu rozmanitých farmakologických účinků a mohou také púsobit jako tzv. dysforika a zhoršují tedy náladu u citlivých osob. To jsou většinou osoby, kde je tonus sympatického nervového systému zvýšen . Někdy se dá dát mezi touto vrozenou dispozicí a tzv, nervovou labilitou rovnítko a z lékařského či psychologického hlediska je dobré to brát na vědomí a vyvarovat se špatných léčebných postupů. Každý člověk je zkrátka nějak od přírody vybaven pro svoji pouť životem a možná to má mnohem větší smysl, než se zatím můžeme domnívat. Dysforický účinek betablokátorů je obecně přehlížen a bohužel  často pak dochází ke zbytečnému předepsání psychofarmak. Přidáme-li metyldopu (Dopegyt), která ovlivňuje, mimo jiné, centrální nervový systém a hladinu neuromediatorů odvozených od noradrenalinu, dysforický účinek se může o těchto osob ještě více prohloubit. Užíváte prosím ještě jiné léky např. na SŽ? Jak dlouho užíváte tuto kombinaci? Kdy vám byla zjištěna hypertenze?
Léky na předpis
Zdravím pane doktore,
moc se mi líbí vaše velmi racionální rady, mám problém takový, že toužím po miminku. je mi však 34 let a všichni mě straší, jaký to bude v mém věku problém, minulý rok jsem otěhotněla náhodou, ale z důvodů, že jsem v prvních týdnech brala lék Aulin, jsem šla na přerušení (farmakologickou cestou), teď toho však velmi lituji.Co myslíte, mám ještě šanci mít miminko, nebo už jsem vážně stará a nepůjde to?
Barborka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Barborko, otěhotněla jste, a proto je těhotenství reálné i napodruhé, jestliže gynekolog nezjistil nějaký vážný fyziologický důvod, proč by tomu tak nemělo opět být. Farmakologický postup přerušení těhotenství, nesnižuje pravděpodobnobnost početí. Vyplývá to z mechanismu působení účinné látky, kterou obsahuje. Myslím, si, že neexistuje studie, která by přesvědčivě tvrdila opak. Těhotenství  ale neodkládejte. Hormonální systém si se zákrokem brzy poradí a vše bude zase tak, jak má být.
Léky na předpis
Dobrý den, píši také za kolegu, Oba máme problémy s patní ostruhou. U mě se objevila před rokem, lékař mě poslal na magnety, zaplatila jsem si dvě rázové vlny, patu i kotník, který mně natékal, mazala Aulinenem gelem, půl roku jsem měla klid, teď začaly bolesti znovu. Kolega má tento problém již pár let, ale teď, co si koupil auto a šlape na pedál, je pata opět abnormálně bolestivá.Mohl byste nám poradit, co by z lékárny pomohlo? Rázová vlna je dosti drahá, naše VZP ji neproplácí. Chodíme v dobré obuvi, ale co zlikviduje výrůstky, co dráždí šlachy? Jen operace? Moc děkuji za oba za Váš názor.
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Aleno. Je to velmi nepříjemný zdravotní problém, se kterým se toho bohužel moc nesvede. Fyzikální léčba může mít krátkodobý efekt, ale velkou logiku nemá. Nadváha, zátěž, určitá obuv, chlad, dlouhodobější působení vysoké teploty, to vše  může bolesti eskalovat. U většiny protizánětlivých mastí není léčivá látka schopna proníknout přes pokožku v dostatečné koncentraci do zánětlivé tkáně. Pokožka na patě je navíc výrazně ztluštělá. Větší naději  na úspěch mají protizánětlivé  léčivé látky, které se dobře rozpouštějí v tukové fázi a mají malou molekulu. Doporučil bych vám v lékárně připravovanou mast s obsahem metylsalicylátu v koncentraci 10%. Ta by mohla trochu od bolesti pomoci. 
Léky na předpis
Dobry den..jiz dlouhodobe beru doplnek stravy Maxi cor na doporuceni lekare..zaroven beru Sortis na snizeni cholesterolu..je to v poradku?Nedavno jsem cetla,ze i Maxi cor ma vliv na snizeni cholesterolu..dekuji
Hana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Hano. Je to v naprostém pořádku. Dbejte na to, abyste neměla v jídlelníčku příliš mnoho tuku. Držel bych jej pod 30% z celkové energetické hodnoty jídelníčku. Zároveň je důležité si udržovat normální váhu  Bude-li hodnota cholesterolu v normě, tlačte lékaře ke snížení dávky Sortisu a k postupnému vysazení.  Zejména pokud jsou ostatní hodnoty související s látkovou výměnou tuků v normě.
Léky na předpis
Dobry vecer! Chtela bych se zeptat,zda brat epileptika,nebo ne,pri EEG nalezu tahoto zneni.Res: Abnormni zaznam pro loziskovou specifickou epileptiformni abnormitu T vpravo na jinak dobre organizovanem pozadi.Dekuju.
Ludmila
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Ludmilo. Nezlobte se.  K této otázce se nemohu  jasně vyjádřit. Je třeba se jednoznačně řídit pokyny lékaře. Na EEG je významný nález a užívání antiepileptik zřejmě má své opodstatnění.
Léky na předpis
Dobrý den. Mám zvýšený cholesterol 6.30. Užívám denně citalec,, prestarium neo, apo-metoprolol. Byl mi předepsán atoris. Mám obavy jej užívat pro jeho negativní účinky především na svaly a klouby, neboť mám problémy s kyč. klouby a páteří. Co by jste mi prosím doporučil. V lékárně mi byl též nabídnut arterin. Je mi 64 let. Děkuji. Zdena
Zdena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Zdeno. Znáte i další  aktuální hodnoty, které charakterizují stav látkové výměny tuků ve vašem těle ( HDL, LDL cholesterol, triacyglyceroly) ?  Míváte dlouhodobě  hodnotu cholesterolu zvýšenou? Většina lidí může docílit  normální hladiny cholesterolu jen udržováním normální váhy a vhodným jídelníčkem. V méně připadech je ale nutné použít léky, jako je atorvastatin, aby se snížilo riziko vážných zdravotních komplikací, včetně předčasného úmrtí.  Vysoký krevní tlak je jedním z rizikových faktorů. Můžete mi prosím o vás napsat něco bližšího?  Máte nadváhu? Jak se stravujete? Můžete mi napsat váš jídelníček za poslední 3 dny včetně uvedení přibližné velikosti porcí?
Léky na předpis
prosím o radu, môže ovplyvniť liek nurofem,aspirín a diclofenac antikoncepciu...ak sa užíva v čase 7 dnovej prestávky. Ďakujem
Emma
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Určitě ne, Emmo. Došlo k selhání antikoncepce?
Léky na předpis
Dobrý den. Mohu užívat Egilog a Pradaxu 110 ?
Jiří Nováček
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano!
Léky na předpis
Moc Vám děkuji pane doktore, pročítám Vaši poradnu a je fakt super stejně tak výrobky Vašeho e-shopu. Jen tak dál.
Klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Kdykoliv se ozvěte Kláro, bude-li vás něco zajímat.
Léky na předpis
Dobrý den, ráda bych znala riziko náhlého přerušení léku na ředění krve, Godasalu, při podezření zánětu žaludečního či jiného vředu. Jak dlouho lze lék nevyužívat. Děkuji za odpověď
Dagmar
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Dagmar, toto riziko, je třeba posuzovat případ od případu a někdy je nutné nasadit jiný lék s antiagregačním účinkem. Vysazení v případě, který jste uvedla je správný postup. Je otázkou zda neměl být společně s Godasalem předepisován lék, který chrání žaludeční sliznici. Godasal je ale obecně dobře snášen. 
Léky na předpis
A mohu se jen zeptat, která antidepresiva jsou pro těhotné potenciálně nejvhodnější?
Klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
To je velmi složitý problém, Kláro.  Je třeba posoudit celou řadu věcí.  Pokud je to možné, je dobré antidepresiva zcela vysadit. Samotné vysazení ale také není bez rizik  a většinou to nelze udělat naráz.  U některých  těhotných pacientek se třeba osvědčily léky s účinnou látkou trazodon. Nelze ale tyto léky doporučovat plošně pro všechny pacientky, které trpí skutečnými depresivními stavy. To je samozřejmé.
Léky na předpis
Děkuji za odpověď to jste mě velmi překvapil, myslela jsem že braní léků je častou indikací k ukončení těhotenství. Proč se tedy tak zakazují všechny léky u těhotných? Proč se těhotné ženy musí stresovat na kdejakým (možná i neškodným) práškem. Není to lékařský alibismus, díky kterému nejsou pak ženy třeba adekvátně léčeny? Taková velká neshoda panuje například u antidepresiv, moji kamarádku lékaři tak moc stresovali až šla radši na interupci, i když prokazatelně je jasné, že antidepresiva bere nemálo těhotných. V čem tkví nebezpečí antidepresiv pro plod?
Klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tak to jsem vás špatně pochopil, Kláro. Myslel jsem, že váš dotaz se týkal vyloženě teratogenity. Většina léků samozřejmě zasahuje do fyziologických funkcí plodu a ovlivňuje významně biochemické pochody v těle plodu, pokud prochází placentární barierou.  Sem patří i většina antidepresiv. Kontraindikace jsou oprávněné.  Teratogenita, či potenciální teratogenita je odlišný a ještě závažnější problém.
Léky na předpis
Dobrý den,
chci se zeptat, které léky jsou důvodem k doporučeni ukončení těhotenství z důvodu vad či narušení miminka?
Klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Kláro. Většina léků nemá teratogenní účinky a tedy neovlivňují vývoj plodu. Léky jsou za tímto účelem pečlivě testovány a vyloučení teratogenity je podmínkou, aby mohly být uvedeny na trh.   V současné době jsou nejrizikovější  léky na léčbu rakoviny. Velkou pozornost je třeba věnovat i hormonální léčbě a možnému vlivu na plod.
Léky na předpis
Dobrý den,
chci se Vás zeptat na potratovou pilulku, jaká má rizika, je šetrnější než klasická interrupce, proč je tak drahá (je to dražší než chirurgie s uspáním)
Ella
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Ello. Ano pilulka má svá rizika. Podle mého názoru je rizikovější než klasické přerušení těhotenství v současné době, budeme-li mít na mysli jen bezprostřední cíl, kterého chceme dosáhnout. Přerušení těhotenství má však  negativní dopad i na psychický stav ženy. Často  negativně ovlivní její sexuální život. To pak může mít vážné dopady i na její život osobní. Z tohoto pohledu se domnívám, že by mohla "piluka" dopadnout lépe.  Nemám však žádnou detailní znalost tohoto problému a je třeba požádat o radu gynekologa. Potratová pilulka má svá rizika. Může dojít i k vážným zdravotním komplikacím. Látky v ní obsažené patří do skupiny prostaglandinů, které zasahují do celé řady biochemických pochodů v lidském těle. Může být ovlivněna srdeční činnost, činnost trávicí soustavy,  kontrakce dělohy mohou být různé intenzity, může ojediněle dojít k šoku a k selhání základních funkcí. Pilulka musí být samozřejmě podána pod kontrolou lékaře. Určitě není možné ji nakupovat nelegálně přes e-shopy.
Léky na předpis
jaký lék nejčastěji užíván u essenc.tremoru?beru ropirilan mylan dopol.5 a2mg ,odpol 2mg děkuji
vybihalova marcela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Marcelo, prosím o upřesnění názvu léku.
Léky na předpis
Dobry den, bojuji s opakujici se anginou a lekarka mi predepsala Ospen a navrhla zakoncit lecbu injekci Retarpenu. Mam ale 9-mesicni dceru kterou kojim a zatim jsem jeste neplanovala ji odstavit. Pri uzivani Ospenu se kojit muze, ale nevim, zda mohu kojit i po aplikaci Retarpenu. V pribalovem letaku to neni prilis srozumitelne napsane. Je mozne skloubit kojeni a aplikaci Retarpenu? Jsou nejaka omezeni nebo je nutne kojeni prerusit nebo uplne omezit? Nebo mam radeji injekci odmitnout a riskovat dalsi anginu? Dekuji predem za vasi odpoved.
Danka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Danko. Tento postup považuji za racionální. Lékař však musí  podle vašeho aktuálního  zdravotního stavu posoudit, zda je použití Retarpenu ev. i Ospenu nutné.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, prosím o radu , jaké léky k dlouhodobému ( každodennímu) užívání doporučujete při refluxu- poruše dolního jícnového svěrače, problémy mám takřka celoročně. Jde mi o to zda IPP nebo něco jako Ranisan, dle příb. letáku právě Ranisan není k dlouhodobému užívání vhodný, lékaři preferují IPP, velice Vám děkuji za radu.
Ivan
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den  pane Ivane, myslím si že první volbou byl měl být právě ranitidin 150mg ( 1-2 tablety na noc). Přes den bych volil mezi jídly tekutý Gaviscon a pokud by vám vyhovoval,  vypozorujte si optimální dávku i četnost dávkování. Je to lék bezpečný a v podstatě zdravý. Obsahuje viskózní vlákninu - kyselinu alginovou, která je obsažená v mořských řasách. Při refluxu je důležitým předpokladem pro zmírnění obtíží mít normální váhu. Větší nadváha vždy stav ještě zhoršuje, jedná-li se skutečně o funkční poruchu a ne jen o problém způsobený nadváhou, či obezitou. IPP zhoršují trávení živin, protože působí během dne a tím ovlivňují trávení škrobu a bílkovin.  To následně vede k hyperaciditě a vytváří se začarovaný kruh. Zejména pokud jíme více než bychom měli. Jejich použití se musí zvažovat případ od případu a neměla by se zohledňovat komerční stránka věci.  Užíváte ještě jiné léky? Kolik je vám let?
Léky na předpis
Dobrý den,
beru antidepresivum Tritico 2/3 75mg tabelty a ted jsem zjistila, že jsem těhotná. Moje psychiatrička mi tvrdila, že toto antidepresivum je v těhotenství povoleno, a mám být v klidu, ale já v klidu nejsem nemohu se s tím smířit. Doporučíte mi něco, mám si to nechat či vzít radši potratovou pilulku?Navíc jsem měla v počátku asi po týdnu od oplodnění 2x ibalgin a byla jsem na plese, kde jsem vypila cca 1/2 litru vína a každý večer piju 2 dcl. Podotýkám jse ve 3. týdnu
Anna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Anno. Držte se prosím doporučení lékaře-psychiatra. Pokud chcete nyní něco prospěšného pro miminko udělat, nepijte víno. Zbavte se tohoto zlozvyku. Každodenní pití alkoholu je cesta do pekel. Zhoršujete tím také účinek Tritica a může to mít negativní dopady na váš psychický stav. Pevně věřím, že paní doktorka Tritico vysadí ve správnou chvíli, bude-li to možné. Přeji hodně zdraví a těšte se na miminko.
Léky na předpis
Prosím, čím nahradit lék eltroxin, když jsem alergická na letrox a eutirox? Děkuji za odpověď!
J. Halačková
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Halačková.  Omlouvám se, ale vašemu dotazu úplně  nerozumím. Složení Eltroxinu je jiné než u Letroxu a Euthyroxu. Naposledy vám byl předepsán Eltroxin? Jedná se skutečně o alergické projevy? Nemůžete mi citovat lékařskou zprávu? 
Léky na předpis
Užívání Cardillanu může mít určitý smysl, zejména u seniorů.. 1/2 tabletky nemůže ublížit nikomu. Podle mého názoru a zkušeností neoprávněné a zbytečné preskripce léků bohužel přibývá a léky se plýtvá. Přibývá asi také zdravotních komplikací způsobených nevhodným léčebným postupem a nedostatečnou péči o pacienta, přestože jsou možnosti současné mediciny úžasné. Nebudu psát dotaz, protože to by bylo na dlouho. Děkuji za tento názor, protože je ho málo slyšet. Je mně 70 roků, začl jsem chodit s bolestí kyčle, prý zůžený bederní kanálek. Roky mám dnu, boreliozu, arytmii a hypertenzi. Nyní anémii a celiakii, také prý mám brát Meloxicam 7,5 a Taflosin. Když si přečtu příbalové letáky tak mnohdy jedno vylučuje druhé. Také mám brát výše zmíněný Cardilan. Valsacor a nyní i když mám brát Milurit změněno na Vaslacombi. Lékaři nemají na pacienty čas. Proto si myslím, že kdyby byla elektronická evidence receptů na rodné číslo, tak by snad v 21 století zrovna bylo možno kontorlovat vše.
Karel
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Karle. Cardillan je bezpečný lék, který by měl být spíše doplňkem stravy, ale i ten má svá rizika, nebude-li správně dávkován. 1/2 tabletky opravdu nikomu uškodit nemůže, pokud se nejedná o vážnou hyperkalemii. V tomto případě, by mohl být " nepatrným, ale posledním hřebíčkem do rakve". Draslík ve vysokých dávkách má významné farmakologické účinky. Má zásádní vliv na transport látek přes buněčné mebrány v srdeční tkáni a tedy i na funkci srdečního svalu. Mechanismus celé řady léčiv je založen na ovlivnění hladiny draslíku uvnitř buněčné membrány a ovlivnění transportních mechanismů, které  zprostředkovávají přesun látek dovnitř  a ven z buněk. To, že draslík může být i velmi účinným jedem, jsme mohli zaznamenat v televizi v případě úmrtí pacientů v nemocnici ve Vansdorfu. Může být ale také velmi účinným antidotem. S léky je třeba zacházet s velkým respektem a pokud se mají použít opravdu odpovědně, je třeba dobře znát nejen současný zdravotní stav pacienta , ale také vše co se odehrálo s jeho zdravím v minulosti, se zdravím jeho rodičů a prarodičů. Pro každého lékaře a lékárníka musí být tato data dostupná, aby je mohli využívat pro optimální léčebný postup. Zneužití těchto informací by pak mělo být spojeno s ukončením profesionální kariery v oboru. To je jasné.
Léky na předpis
Dobrý den,
maminka bere Augmentin a zároveň by měla v tomto období brát Amoksilen,Ca.Lze ráno kombinovat s antibiotikem?Děkuji
pastvová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Prosím o upřesnění názvu Amoksilen, paní Pastvová.
Léky na předpis
Chtěla bych Vám moc a moc poděkovat!Budu se radami řídit! Ať se Vám daří a ještě jednou moc děkuju za Váš čas! S podravem Liba.
Liba
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Držte se Líbo !  Věřím, že si poradíte.
Léky na předpis
Děkuju za rychlou odpověď. Ještě dodatek. Po slabé mozkové příhodě jsem měla lék godasal,po kterém mi nebylo dobře. Šla jsem na vyšetření žaludku,kde se ukázalo krvácení do žaludku ,prý po léku godasal,tak mám teď trombex,na další kontrole se žaludkem jsem nebyla,léky na žaludek neberu,Jen jsem měla nějakou vlákninu a tuhle změnu léku.Po hysterektomii mám návaly a točení hlavy ,špatné spaní,hodně kil nahoru a osteoponii.Tak jsem se chtěla jen zeptat,zda si tělo zvykne,nebo nějaký estrogen v přírodní formě kvůli léku trombex jiné než přírodní hormony nemůžu, něco brát,nebo to odezní. A zda brát něco na kosti,caltrate mi neseděl,bylo mi těžko,tak jsem si na radu v lékárně koupila Calcichew D3,zda ho brát.Děkuju.S pozdravem Liba
Liba
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Libo, vaše vážné zdravotní problémy nemůže vyřešit tato elektronická poradna. Potřebujete řádnou zdravotní péči, pravidelné kontroly a sama se musíte také aktivně přičinit o to, abyste byla zdravější a dožila se vysokého věku, aníž byste byla v budoucnu okolí na obtíž. O to bychom měli usilovat všichni. Čím dál častěji bohužel cítím úlevu pozůstalých místo smutku a žalu, když někdo jim blízký odejde z tohoto světa. Tuková tkáň je velmi hormonálně aktivní a je momentálně nesmyslné užívat doplňky stravy s velmi nízkou hormonální aktivitou v porovnání s  lidskými pohlavními hormony na řešení svých obtíží. U výrazného snížení váhy musíte začít a řada zdravotních problémů ustoupí. Problémy se žaludkem je třeba řešit  preventivně , protože je pravděpodobné, že se zase objeví. Zejména pokud byl Godasal přičinou příčinou krvácení. Při obvyklém dávkování se to stává vemi ojediněle, pokud je pacient řádně vyšetřen. Doporučuji užívat ranitidin 150mg - jednu tabletu na noc.Poraďte se  prosím s lékařem. Nedoporučuji lék z jiné farmakologické skupiny, aby nedocházelo k omezení využití vápníku. Calcichew je v pořádku. Je však třeba sledovat, zda zvýšený příjem vápníku má efekt na udržování, či dokonce zlepšení současného stavu kostní hmoty. Trombex či jiný lék bude asi třeba užívat celoživotně, stejně jako Euthyrox. Kardiovaskulární riziko je u vás pravděpodobně  vysoké. Přeji vám co nejvíce zdraví a  hodně sil vzít  svůj osud do vlastních rukou.
Léky na předpis
Dobrý den.Jsem po celkové hysterektomii 2.roky,byl mi doporučen Belasin Ballance,který mi nezabírá.Beru trombex ,po mozkové slabé příhodě a euthyrox75. Mám osteoponii,ale nesedí mi caltrát lék.Mám epilept.ložisko v hlavě,bez nálezu na mozku. Chci se zeptat,které by jste mi doporučil přírodní estrogeny na zvládnutí mých potíží a na osteoponii lék který nedráždí žaludek,mám krvácení do žaludku.Děkuji za odpověď. S pozdravem Liba 51.let.
Liba
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Líbo. Uvádíte, že máte krvácení do žaludku. Na tento velmi závažný problém nic neužíváte? Napište mi prosím o tom více. Vedl Caltrate ke zlepšení z pohledu denzitometrckého vyšetření, nebo se jedná o setrvalý, nezlepšující se stav ? Můžete mi popsat problémy, které dáváte do souvislosti s nízkou hladinou estrogenů?
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore, moje maminka, které je 60 jde příští týden na injekci "pod kořenový nervový systém". Nevím, zda je to přesný termín, maminka je z generace, která si vyslechne lékaře a moc se neptá, protože co řekne lékař je jistě to nejsprávnější a ona nebude obtěžovat dotazy. Mně zajímá, jaké látky tato injekce obsahuje na rozdíl od klasického obstřiku a jestli není možné ochrnutí. Maminka má ještě rok do důchodu, myslím tím, aby se jí to nezkomplikovalo. Moc děkuji za odpověď, zákrok bude příští týden. Jen vše dobré v novém roce přeji ! - otázka upravena poradcem
Iva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Ivo. Jaké má maminka obtíže?  Nevím bohužel čeho mají injekce dosáhnout, a proto nemohu  nijak specifikovat jejich složení.
Léky na předpis
Dobrý den ,mám dotaz.. Užívám Glepark, dá se nahradit nějakým volně prodejným lékem ? Moje neuroložka má dovolenou a já ho užívám na syndrom neklidných nohou děkuji za odpověd
Jana Rubínová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá paní Rubínová, žádný volně prodejný přípravek, či doplněk stravy nemůže nahradit  léčivou látku, která je v Gleparku obsažena. Její účinek je velmi cílený na určité receptory a jiné záměrně vynechává. Lék by vám mohli předepsat v nejmenším možném balení na lékařské pohotovostní službě. Bohužel řízení zdravotnickým služeb u nás je velmi zmatečné a lékař na pohotovosti  není schopen se  o vašem zdravotním stavu a historii léčby cokoliv dozvědět, pokud u sebe nemáte lékařskou zprávu. Věřím však, že bude k vašemu požadavku vstřícný a že lék předepíše.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore, moc děkuji za odpověď ohledně maminčina cholesterolu. Bude se snažit určitě s tím sama něco dělat. V případě, že by nakonec lékař přeci jen doporučil alespoň dočasně léky, které byste doporučil jako "nejmenší zlo"? Co tedy v jejím věku je nejlepší? Snažit se o změnu a brát léky, nebo zkusit vytrvat bez léků, nebo je možné brát dočasně a pak třeba vysadit, když si bude váhu držet a cholesterol bude s léky v pořádku? děkujeme. M - otázka upravena poradcem
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Moniko, statiny maji celou řadu nežádoucích účinků a z nich některé jsou velmi závažné ( například poškození svalové tkáně, zvýšené riziko vzniku cukrovky druhého typu...)  Proto je třeba vždy s citem u konkrétního pacienta posoudit, zda zdravotní prospěch bude mít navrch před případnými zdravotními riziky. Znalost rodinné anamnézy považuji v tomto případě za klíčovou, považujeme-li znalost aktuálního zdravotního stavu za samozřejmost. Některé vážnější vedlejší účinky se mohou projevit až v průběhu léčby a lékaři to rádi řeší nasazením dalších léků místo toho, aby lék vysadili, či změnili za jiný.  Jakmile mamince někdo léky nasadí, je docela těžké se jich zbavit a vyhnout se mašinerii jejich nekonečného předepisování a kolotoče často zcela zbytečných vyšetření. Mohu doporučit jako první krok pouze snížení váhy o 6kg  a racionální úpravu jídelníčku. Je třeba být opatrnější s příjmem cholesterolu potravou a kontroloval si více konzumaci živočišných tuků, některých rostlinných tuků a vajec ( vaječného žloutku). To u některých osob může snadno snížit hladinu cholesterolu až o 15%. Při  správně vedené redukční dietě k sníženému příjmu tuku a cholesterolu automaticky dochází. Nevede-li snížení váhy a změna jídelníčku, který nevede také k opětovnému nárůstu hmotnosti, k dostatečnému snížení hladiny cholesterolu, je možné statiny nasadit ( atorvastatin, rosuvastatin...). 
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, je možné v těhotenství užívat kombinaci léků Dopegyt a Vasocardin ? Dceři (31 let) při preventivní prohlídce naměřili vyšší TK - 140/90 a vyšší tep 100. Jeden den měla holter a ikdyž hodnoty byly vyšší kardilolog naznal, že se zřejmě jedná o "syndrom bílého pláště". Obvodní lékařka však nasadila výše uvedené léky, dcera to špatně psychicky nese, že než na tu prohlídku šla, bylo vše OK a nechce léky brát. Téměř současně začala brát euthyrox 50 (půlku/den). Navíc plánuje těhotenství a příbalové letáky nejsou zrovna příznivé. Chápu, že se těžko vyjadřuje v nastalé situaci, ale přesto se zeptám, zda-li s těmito léky máte zkušenosti při braní v těhotenství. Ještě bych dodala, že dcera má bohužel nadváhu, takže jako první volba je zřejmě redukce váhy.Děkuji za odpověď a přeji pohodové Vánoce. - otázka upravena poradcem
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Marie. Zodpovědný člověk ke svému zdraví musí volit snížení váhy a do budoucna vhodný jídelníček, který bude udržovat váhu v mezích, které nepovedou k vážnějším zdravotním problémům. Nejlepší by tedy bylo dosáhnout normální váhy. Je dost možné, že tlak pak bude zcela  v pořádku. Kolik  prosím dcera váží? Dopegyt je jen jeden z mála léků, který je v těhotenství indikován a jsou s ním dlouholeté zkušenosti. V době kojení by se pak užívat neměl. Je důležité, aby si dcera nyní měřila tlak denně. Nejlépe ráno až večer, aby  medikace nevedla k hypotenzi.  Pokud začala s Euthyroxem v poslední době, není nic neobvyklého, že má tak vysoký puls. Za určitých okolností se může Euthyrox podílet i na zvýšení tlaku. U řady lidí není snadné se na substituční léčbu hormony štítné žlázy adaptovat. Může být také doprovázena nárůstem váhy.  je to velmi časté, ale zbytečné. Lékaři bohužel na tuto skutečnost neupozorňují. Jestli je dcera z Prahy, nebo může do Prahy snadno dojíždět, doporučuji navštěvovat naše Centrum pro poruchy metabolismu a výživy na Nordní třídě. Pokusili bychom se dát vše co nejvíce do pořádku. Jinak vhodná nízkoenergetická dieta s dostatkem výživných látek jako je např. Guareta velmi často vede následovně k otěhotnění žen, které mají  dlouhodobý problém otěhotnět a trpí nadváhou, či obezitou, přestože k tomu nejsou u obou partnerů vážnější zdravotní důvody.
Léky na předpis
Dá se sehnat Lomir 5mg.
Bylo mi řečeno, že už se nedováží. Užívám ho asi 50 let.
Po jiných lécích mi není dobře. Točí se mi hlava, mám bušení srdce a někdy závratě.
Petr Duda
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Je to  bohužel tak. Tento lék nemá ani generickou náhradu a žádný z mých kolegů ho již v lékárně nemá. Je možné, že je běžně k sehnání v Německu a Švýcarsku.  Na novou léčbu se musí tělo adaptovat a je třeba tlak důsledně měřit i vícekrát za den. Podle těchto záznamů pak může lékař vybrat vhodnou náhradu. Možná by vám vyhovoval Vasocardin.
Léky na předpis
Děkuji, Vaše odpověď je velmi vyhýbavá. Máte prosím nějaké info ohledně toho Trazadonu a vlivu na plod?
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ani jiná být nemůže, Aleno. Lékař musí posoudit zda zdravotní prospěch může vyvážit potenciální riziko vyplývající jak z užívání antidepresiva, tak  případně z jeho vysazení po otěhotnění. Někdy to není opravdu jednoduché. Studie, které se týkají bezpečnosti trazadonu nemám. Na internetu ale vyhledat asi půjdou. 

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.