Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Léky na předpis
Pane doktore,objevila jsem ve stolici nestrávený prášek calmolan, nyní beru ještě antibiotika sumamed minocyklin, tobolky nejsou taky úplně stráveny. Můžu tobolky rozrušit, aby se lépe strávil? Čím to může být,?
Děkuji.
Mirka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Mirko, užíváte i nějaké léky na snížení kyselosti žaludku? Máte tento problém každý den?
Léky na předpis
Dobrý den, prosím o informace o zkušenostech s užíváním Viagry, případně podobných preparátů dlouhodobě - tj. více než tři roky, muž kolem šedesáti let, dna, zadržování vody, občas vysoký tlak. Muž tyto přípravky užívá cca dvakrát týdně, o dovolených denně. Snižuje se postupem doby účinek? Lze je užívat dlouhodobě - třeba ještě 5 let? Děkuji.
Hana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Je velmi časté, že se účinek snižuje. Nedoporučuji užívat lék tak často a spíše se zaměřit na životosprávu. Zhoršuje se přirozená schopnost erekce a časové prodlevy se mohou výrazně prodlužovat. Zhoršuje se podle mého názoru často i libido u řady osob. Užívání Viagry je cesta do pekel a její předepisování by nemělo být bohužel tak benevolentní. Je třeba s ní umět zacházet a potom udělá  velmi dobrou službu bez velkých zdravotních rizik ve vhodných situacích. Přibalovou informaci o přípravku je třeba brát vážně a respektovat ji.
Léky na předpis
Dobrý den, na jaře mi byl diagnostikován gastroezofageální reflux (gastroskopie), mám užívat Helicid 20, v létě jsem ho přestal užívat, protože problémy přestaly, teď cca od půlky září se mi opět vrátily,týden opět užívám jednu tobolku ráno, ale vždy v noci nebo nad ránem se mi problém vrací a zdá se mi, že Helicid nepomáhá, jinak přes den celkem vše o.k. Od pěti odpoledne nic nejím, pouze večer piji zeleninovou a ovocnou šťávu z odšťavňovače cca 0,5 l. Jinak mi nic není, ale ty noční tlaky mě znervozňují, prosím o radu, co dál, děkuji
ivo
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Ivo. Zkuste prosím užívat Helicid na noc t.j. v cca 18 hodin , aby vám nenarušoval trávení během dne a ještě nepřispíval  k zažívacím problémům. Vhodnější je ranitidin 150-300mg na noc a podle mého názoru by to měla být vždy první volba před nasezení léku jako je Helicid, který má mechanismus účinku jiný. Problémy se vždy zhoršují na jaře a na podzim a je třeba včas začít lék užívat. Není často nutné  brát lék celoročně. Gastroezofageální reflux zhoršuje obezita a nadváha. Snížením váhy často problémy zcela odstraníme.
Léky na předpis
Lze vysadit lék Rosumop 10, když mám hodnoty pod 2,6 n/mol a držím poměrně tvrdý dietní režim s drobnými výpadky. Děkuji
Petr
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslíte tím hladinu plasmatického cholesterolu, Petře? Máte takové hodnoty opakovaně? Jak dlouho lék užíváte? Užíváte ještě něco jiného?
Léky na předpis
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, babička si vzala o 1 tbl. digoxinu navíc, mohlo by se něco vážnějšího stát? Mám strach, kdyby to spletla někdy ještě jednou. Děkuji
Valerie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to nepravděpodobné, Valerie. Digoxin se ale velmi snadno kumuluje v organismu a pokud se užívají  ještě další léky, např. antirevmatika, hrozí relativně snadno předávkování a vážné zdravotní komplikace, které mohou končit i smrtí. Jednorázová  dvojnásobná dávka nevadí, pokud je lék správně předepsán. Byla by to spíše shoda náhod, kdyby došlo ke komplikaci.
Léky na předpis
Dobrý den! Potřebovala bych se poradit. Chystám se na druhý porod (jsem v 38tt+2) a dostala jsem od svého gynekologa výsledky stěrů, které jsou pozitivní na streptokoka na *. U porodu mi budou podávat antibiotika nitrožilně. V minulém těhotenství před dvěma lety jsem je dostala také, i když už věděli, že nestihnou zabrat. Potom jsem měla - domnívám se, že kvůli tomu - narušené mikroflóře, stresu atd. zánět, na který mi opět dali antibiotika a po týdnu jsem dostala angínu - a další dvě krabičky. Nyní bych hlavně těm dalším komplikacím ráda předešla. Odmítnout infuzi u porodu je asi hloupost (i když uvažuji i nad tím, pokud bude porod opět postupovat tak rychle, že to nestihnu do porodnice s předstihem). Myslíte, že by mi mohlo pomoci, kdybych už nyní začala brát laktobacily a pokračovala s tím intenzivně po porodu? Je vůbec něco, co s tím můžu dělat, abych se vyhnula dalším antibiotikům? Před těmi dvěma lety jsem je měla poprvé po deseti letech a strašně mi to zacvičilo s imunitou.
Karla
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Karlo, těžko se mi to posuzuje. Myslím si ale, že by nebylo dobré se antibiotické profylaxi vyhýbat a nedělal bych to.  Užívat lactobacily má minimální smysl a nezabrání to vzniku infekce, pokud bude míra expozice taková, že ji tělo již nezvládne. Žádné opatření bych tedy nedělal a snažil se jen dodržovat vhodný jídelníček s dostatkem výživných látek. Nemyslím si, že druhý porod musí přesně kopírovat ten první a uvedené komplikace nastat vůbec nemusí.
Léky na předpis
Moc Vám děkuji za rady a vysvětlení, pane doktore. Příčina hypertenze známa není, jsem štíhlá, sportuji celý život a snažím se stravovat zdravě. Prý se to někdy neví, může to být dědičné. I Vám přeji hodně zdraví!! :-)
Bára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Přeji vám, abyste byla v dobrých rukou, Báro. Sportování je také třeba přizpůsobit věku a zdravotnímu stavu. Mějte se hezky.
Léky na předpis
Pane doktore, železo užívám něco přes rok, kdy mi při kontrolním odběru krve (kvůli lupusu) byla zjištěna velká anémie. Prodělala jsem různá vyšetření (gastro + koloskopii atd.) a nic se nezjistilo. Nyní kvůli tomu držím už rok bezlepkovou dietu. (Na pokyn lékařky.) Zkoušela jsem železo vysadit, když byly odběry už v pořádku, ale zase mizelo. Protože hodně sportuji a bez železa jsem byla unavená a nevýkonná, začala jsem ho znovu brát. I když už jsou odběry nyní zase v normě, neodvažuji se ho vysadit. Takže abych to shrnula - mám lupus - kožní formu (Plaquenil + Trexan), hypertenzi (Carzap, Kapidin), uzel na štítné žláze (Euthyrox), jsem po zákroku na srdci (v květnu), kdy mi přes žílu uzavírali otvor v srdeční přepážce. Na to je ten zbytek prášků. Pevně doufám, že mi nějaké teď v září po kontrole zase vysadí. No a na tu záhadnou anémii beru Maltofer.. :-) Který se obávám neužívat, abych mohla normálně fungovat. Beru toho hrozně moc na můj vkus. A to je mi "pouze" 47 let.. Ach jo.. - otázka upravena poradcem
Bára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ubral bych železo na polovinu, Báro.  Nezdá se mi pravděpodobné, že by se anemie zhoršila, jestliže vyšetření na gastru byla v pořádku (vyloučení krvácení do trávicího ústrojí). Nakonec to lze snadno zjistit kontrolou pouze hodnot souvisejích s látkovou výměnou železa po měsíci od změny dávkování. Přebytek příjmu železa se projevuje únavou také, je pro něj typická pigmentace kůže. Dochází k poruchám funkce kloubů i  třeba srdečního rytmu. Dochází k poškození jater, či  ke snížené funkci štítné žlázy. Je tedy třeba posoudit opravdu všechny souvislosti (i vzhledem k vašemu onemocnění) a sledovat i hladinu feritinu, či hemosiderinu. Doufám, že je vše kontrolováno  tak, jak má a že je také dostatečně známa příčina hypertenze.  Berte prosím mé připomínky s rezervou. Neznám historii vašich zdravotních problémů ani lékařské postupy které následovaly. Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Dobrý den,potřebovala bych poradit, jestli mohu používat ostropestřec mariánský bez problémů, když užívám Letrox. Děkuji.
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Určitě, Moniko.
Léky na předpis
Ano,pane doktore, bratrova osobnost má depresivní ladění,Seropram užívá léta a léky na spaní téměř denně od doby,kdy se dostavila neuropatie dolních končetin /pravděpodobně od páteře,hladina cukru je skoro v normále/. Po operaci kolene v r. 2015 jsou potíže horší / Lyrica/.Tritocco chce vysadit.Kontrola u endokrinologa probíhá 1x za rok. Vím,že neznáte jeho zdravotní stav,šlo mi hlavně o nestranný názor.
Děkuji.
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Evo, medikaci je třeba přizpůsobit přibývajícímu věku  a také nezanedbávat výživová doporučení. Řadu problémů může způsobovat i dehydratace organismu, nedostatek některých minerálních látek ( které se třeba podílí na přenosu nervového vzruchu), či vitaminů. Je možné, že lze léčbu výrazně zjednodušit, bude-li pacient spolupracovat, aby spíše nepřispívala ke zdravotním problémům. Vždy je třeba  posoudit, zda jsou užívané léky  více přínosem, či zátěží pro organismus.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore! Mohu užívat preparát Allnature Hair formula 2G - doplněk stravy pro posílení vlasů a vlasových kořínků 60 tbl., když beru plno jiných léků? Prodejce totiž píše, že pokud bereme léky, máme se o užívání poradit s lékařem. Užívám: Kapidin 10 mg 1/2 denně, Carzap 16 mg 1/2 denně, Euthyrox 50 mg 1/2 obden, Godasal 1 denně, Trombex 75 mg 1 denně, Plaquenil 200 mg 1 denně, Maltofer 2 denně, Trexan 2,5 mg 2 týdně. Z vlastní iniciativy beru Alavis Triple blend pro lidi (sportuji) a vitamín C. Děkuji moc! :-)
Bára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Pravděpodobně, ano, Báro. Můžete mi ale napsat přesné složení výrobku?
Léky na předpis
Pane doktore,jelikož jste mi několikrát dobře poradil,ráda bych vás požádala o váš názor na " denní menu " mého bratra /78/: ráno-Cynt 0,3 mg,Eutyrox 75 mg,Isoptin 240 mg,Lyrica 150 mg,Seropram 20 mg,Omega 3 l tbl.Thiogamma 600 mg ,v poledne - Godasal 100 mg, večer -Urizia0,3 mg,Lyrica 150 mg,Triticco 75 mg,Rivotril 0,25 mg, Zolpidem 10 mg.Seropram 10 mg,Magne B6 1tbl.Jde mi hlavně o kombinaci užívaných preparátů. Děkuji. - otázka upravena poradcem
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Evo, neznám bohužel zdravotní stav vašeho bratra. Léků je velké množství a je pravděpodobné že některé vůbec nepotřebuje. Někdy pacienti úplně rozkvetou, když se léky vysadí a jsou pod kontrolou v nemocničním prostředí bez sporné medikace.  Zátěž pro organismus je to určitě velká a očekával bych automaticky zbytečnou únavu a poruchy spánku. Tělo se ale často dokáže výtečně adaptovat a žít se dá  i s tolika léky.. Z jakého důvodu užívá Seropram, Lyricu, Triticco a Rivotril? Má dlouhodobé psychické obtíže? Léky na spaní používá pravidelně? Kdy mu byla naposledy upravena dávka Euthyroxu?  Je kontrolován endokrinologem? Popište mi prosím jeho běžné denní obtíže. Žije ve městě, nebo na venkově?
Léky na předpis
Dobrý den,prosím ó radu,jak se vzájemně ovlivňují léky talvosilen forte,sirdalud a diclofenac duo,mám je předepsané všechny tři.dekuji.Marie
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Kombinace je možná, Marie, pokud je opravdu nutná. Např. při akutním vážném postižení páteře.  U citlivějších osob by mohla mít dosti tlumivý účinek na centrální nervový systém,  nebo poškozovat sliznici žaludku a dvanácterníku. Je třeba tedy postupovat s určitou opatrností a zdravotní stav sledovat. Přeji hodně zdraví a ať je vám brzy lépe.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, chci se zeptat. Mám nemoc. Ulcerózní kolitídu. Beru salofalk 500mg a imunoprim (imuran). Nikde jsem se nedočetla jestli jsou to léky které ničí játra. Do jaké míry taky ne. Jsem ohrožena? Nebo lépe řečeno, je možné že léky mohou mít negativní dopad na zdravotní stav mích jater v budoucnu? ďekuju. Neboť každý lék je chemie s kerým se musí tělo vyspořádat...
Markéta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Markéto, i přírodní látky jsou chemické sloučeniny a stovky z nich jsou pro lidské zdraví extrémně nebezpečné. Jiné jen  třeba při vysokém dávkování. Řada přírodních látek se poměrně těžko eliminuje z organismu. Léčiva, která jste uvedla mají svá rizika, která jsou uvedena v příbalové informaci. Pravděpodobnost, že se při léčbě vyskytne určitý nežádoucí, či vedlejší účinek není u všech jedinců stejná a závisí na celé řadě faktorů. Při předepisování léčiv musí tedy lékař posoudit všechny možné souvislosti a vybrat vám tu nejvhodnější léčbu, která musí být v pravidelných intervalech kontrolována. Kombinace Salofalku s Imuranem je běžný postup, jestliže nejde onemocnění zvládnout jen změnou jídelníčku, či jen mesalazinem, nebo sulfasalazinem... Střevní záněty jsou doprovázeny zvýšenou propustností střevní stěny pro  velké množství látek. To představuje pro tělo i pro jaterní funkce největší zdravotní riziko. Je proto velmi důležité, aby bylo onemocnění pod kontrolou a pokud je to možné, je dobré Imuran včas vysadit a kontrolovat zánětlivý proces jen samotným mesalazinem, či sulfasalazinem ve správném dávkování. Tyto látky působí místně a nevstřebávají se v plném rozsahu.. Nezatěžují tedy příliš organismus včetně jater. V játrech jsou snadno metabolizovány a vylučovány. Určitá rizika ale existují a k poškození jater, či ledvin může někdy dojít. Pokud ale léčba není včas nasazena, může  snadno a nepředvídatelně dojít k vážnému zhoršení zdravotního stavu, k trvalé invaliditě kvůli nezbytnosti chirurgického zákroku, či ke zcela zbytečnému předčasnému úmrtí, díky následným komplikacím.  Držte se proto prosím rad lékaře a nezanedbávejte pravidelné kontroly i když jsou zrovna v době planované kontroly minimální. Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Pane doktore,mohu užívat kombinaci těchto léků a potravních doplňků: v poledne - Rybí olej 1000mg a Silymarin 140,večer Caltrate,Ranital 140 mg a Torvacard 10 mg.Ráno užívám Letrox 50mg, po snídani Seropram 10 mg,Mg,vit.C a B komlex forte.Ranital jsem vyměnila za Omeprazol. Děkuji za odpověď.
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Evo.  Je to možné. Uživání Caltrate večer společně s Ranitalem,  může možná trochu snižovat využití vápníku. U omeprazolu to platí ale dvojnásob. Vzhledem k  vysoké dávce vápníku to nepovažuji za léčebnou chybu. U pacientů s osteoporózou je nutné léčbu kontrolovat a pokud se efekt nedostaví, je třeba léčebný postup včas změnit. Někdy je nutné myslet i na drobnosti, jako je tato a způsob užívání změnit.
Léky na předpis
Mohu kombinovat Eliquis 2,5mg, beru 2x denně s potravinovými doplňky, jako je lecitin, omega 3 mastné kyseliny a koenzym q 10?
Miluše
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano.  V doporučeném dávkování určitě, Miluše. Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Už několik let užívám Nolpaza 40 na žaludek musím říct že se mi ulevilo ale už také dost dlouho mám nepříjemné cukání svalů na zádech.Podle přívalu by to mohl být vedlejší účinek.Měsíc jsem lék vynechal cukaní svalů teď nemam ale zhoršil se mě žaludek.Chtěl bych se optat na radu děkuji. - otázka upravena poradcem
Josef J
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Josefe. Nolpaza 40 bych zaměnil za ranitidin 300mg na noc např. Ranisan 150mg s dávkováním 0-0-2. Zkuste lékaře přesvědčit, aby léčbu alespoň na 3 měsíce změnil i když na podzim pravděpodobně budete mít obtíže větší, jak je běžné.
Léky na předpis
Dobrý deň,pán Staněk,prosím Vás o radu.Užívam liek na štítnu žľazu Euthyrox 125 a na tlak Concor 5.Tlak si meriam pravidelne,súčasné hodnoty sú 120-125/80-85.Môžem s týmito liekmi piť čaj Vilcacora?Ďakujem za odpoveď
Daniela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Danielo. Je nepravděpodobné, že by vilcacora tlak zvýšila. Z jakého důvodu jste se rozhodla čaj pít?

Léky na předpis
Dobrý den, před 4 měs jsem měla opravdu velké bolesti bederní páteř ( po sportu ), nereagující na místní ani celková analgetika. Na fyzio měli termín až za 14 dní, aprotože jsem ZS a doma jsem měla Dominu inj, píchla jsem si inj. do stehna. Téměř ihned se mi nad kolenem jakoby rozlilo horko a od té doby (4 měs) mám to místo necitlivé, nyní se spíš objevuje bodavá bolest. Nevíte, jak bych se toho mohla zbavit ? Je to dosti nepříjemné, zvlá3t při běhu...Děkuji
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Pravděpodobně se vám podařilo poškodit nerv, Aleno. Rychlejší aplikace mohla  navíc poškodit okolí vpichu změnou osmotických poměrů a funkce tkáně se mohla výrazně zhoršit. Myslím, že to bude trvat i několik dalších měsíců než se vytvoří náhradní inervace tohoto místa. Stehno bych masíroval hřejivou Emspomou co nejčastěji, aby se zlepšilo prokrvení v této oblasti. Nedměrná svalová zátěž by také mohla regeneraci tkáně zpomalit.Léky na předpis
Dobrý den,
již několik let se léčím na gatsroezofageální refluxní onemocnění s ezofagitidou. Užívala jsem 1 x denně Lanzul 15mg. Po dvou letech při kontrole na gastroskopii mně bylo zjištěno: refluxní nemoc při huátové axiální hernii - endoskopicky pozitivní refluxní esofagitida a duodenogastrický reflux. Dop. lanzul 30 mg 1-0-1 14 dní + Kinito. Od doby vyšetření mám stále tupé bolesti ( tlak) cca 10 cm nad pupkem a mívám časté průjmy a bolesti v "kříži". Zjistila jsem i úbytek na váze cca 4 kg.U lékaře jsem již byla, ale žádnou jinou léčbu, nebo doplňující vyšetření mně nebylo nabídnuto. Prosím o posouzení z vaší strany. Děkuji Slávka - otázka upravena poradcem
Mirka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Slávko, u tohoto zdravotního problému toho léky moc nezmohou, pokud nebudeme dodržovat určité zásady ve stravování a udržovat si normální váhu. Břišní tuk  totiž tlačí na okolní orgány a tím problém zhoršuje. Používání prokinetik ( Kinito) má omezený význam jen u některých pacientů a jejich časté předepisování v současné době spíše vede k jiným zdravotním problémům. Váš průjem může být jedním z nich, ale nemusí. Máte ještě jiné zažívací problémy? Funkce žlučníku je v pořádku?  Máte větší průjem po tučnější stravě? Provedl vám lékař odběr krve. Máte aktuální výsledky biochemického vyšetření krve a moči? Užíváte  pravidelně ještě jiné léky?
Léky na předpis
Dobrý den, chci se zeptat, mám 166cm a váhu 86kg. Ráda bych otěhotněla ale před tím chci snížit váhu. Existují nějaké volně dostupné léky k redukci váhy, které fungují? Zvažovala jsem adipex retard(ano, na předpis) a chci se zeptat, vím, že jsou silné, je možné aby měly i po užívání vliv na plod, či na plodnost. Děkuji Andrea
Andrea
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Neexistují, Andreo. Bez správné úpravy jídelníčku a bez disciplinovanosti nelze dosáhnout úspěchu. Adipex doporučit nemohu. V těhotenství je kontraindikován a jeho terapeutický význam je velmi omezený. Můžete zkusit některý z Dietních plánů Guareta. Doporučuji zahájit dietní režim Dietním plán na 12 dní, který je úplnou náhradou stravy. Tím se eliminuje riziko nevědomých dietních chyb a váha půjde dobře dolů. Na něj se zpravidla navazuje DP Guareta na 10 dní, který již obsahuje jeden běžný pokrm. Jídelníčkem obdobné výživové hodnoty jako DP10 se pak pokračuje až do dosažení cílové váhy minus 2kg. K plánu je dobré používat vlákninové přípravky Guareta. Máme zkušenosti, že po snížení váhy pomocí těchto Plánu dochází většinou rychle otěhotnění,  pokud nemá jeden z partnerů závažný zdravotní problém. Stavá se také, že ženy otěhotní i přesto, že léčba v Centrech asistované reprodukce po třech cyklech selhala.
Léky na předpis
Dobrý den, děkuji moc za odpověď. Takže, chápu-li správně - ATB na angínu brát minimálně 7, maximálně 10 (více jich stejně není) dní. Ok, provedu:-) Wobenzym jsem chtěla kvůli posílení imunity, jedná se totiž nyní v krátké době o druhá atb (před tím zánět moč.měchýře), aby mě "neofouklo" a já opět neonemocněla . Nebo měl byste prosím nějaké jiné doporučení? Velmi děkuji. - otázka upravena poradcem
Irena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Můj názor je, že antibiotická léčba běžných bakteriálních onemocnění by měla trvat nejméně týden. Léčba další než 10 dní nemá většinou již racionální smysl, je-li dostatečně účinná. To znamená, že je zvoleno správné antibiotikum.  Někdy se ale antiimikrobiální látky používají i k předcházení infekčních onemocnění. V těchto případech se může někdy volit i dlouhodobá profylaxe. V některém z předchozích dotazů jsem zmiňoval moje doporučení ohledně Wobenzymu co se týká podpory imunitního systému (Alice?).
Léky na předpis
Dobrý den,mám dotaz.Manžel bere injekce diclofenak na 10 dní.Může přitom popíjet alkohol.Děkuji za odpověď.
Dagmar
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Dagmar, alkohol zvyšuje riziko nežádoucích účinků léků. Při troše smůly může dojít k vážnému poškození trávicího ústrojí, či třeba jater. Vzájemnou kombinací se také může výrazně zhoršit bdělost a tak dojít k vážnému úrazu. Po injekčním podání to platí dvojnásob, protože dojde k rychlému nárůstu koncentrace diklofenaku. Alkoholu je dobré se v tomto případě opravdu vyhnout.
Léky na předpis
Vážený pane doktore, velmi Vám děkuji za rychlou odpověď, je pro nás nesmírně důležitá.Ergotamin dcera užívala současně s Algifenem,který ji také předepsali. Užila ho asi tak 3x souběžně s Egotaminem.Ergotamin ji byl předepsán na malou krevní sraženinu v děloze,která se mezitím přesunula do břišní dutiny, již jako volná tekutina. Dcera užívala HA,kterou již vysadila, kvůli sraženině. Nejhorší také bylo, že jí lékař řekl, že se léčba Ergotaminem běžně užívá. Občas má tlak v hlavě, v čelní oblasti, také jí včera chvilku opět brněly nohy.Tlak trvá třeba celé dopoledne, její nevolno a pak to přejde. Je to již 14 dnů od velkého záchvatu.Týden to bylo bez těchto příznaků a včera se to znovu objevilo.Nevíme, kdy to přejde a proč se to objevuje. Velmi děkuji, Vaše poradna je obdivuhodná. Lenka
Lenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lenko. není možné věc podcenit. Zdá se, že se seběhlo více nepříznivých okolnosti: Nechci fušovat lékařům do řemesla a myslím si, že je třeba udělat minimálně CT  hlavy a nenechat to tentokrát na přírodě. Napište mi prosím jakou antikoncepci dcera užívala. . Léčba ergotaminem je relativně běžná. Musíme však volit i správnou dávku léku. Při hmotnosti vaši dcery to mohl být problém. Problém mohl být také v tom, že příprava léku neproběhla tak, jak měla. Příčinou současných problémů může být i HA či kombinace obou léčiv. Přičinu je třeba zjistit a vaše dceru nepustit z lékařského dohledu. Omlouvám se, nemohu udělat více, než napsat svůj názor. Nemám ale patent na rozum a poradenství touto cestou, které se týká léčby určitého problému, je třeba brát vždy s rezervou.
Léky na předpis
Dobrý den dostala jsem na pohotovosti na letní angínu (ve zprávě se píše tonsilofaryngitida, nález bez epiglotirtidys) lék s názvem Cefzil 500. Dr. na pohotovosti říkal, že napíše 2 balení která nedoberu - že jedno je na týden a že abych je brala 10 dní (beru po 12-i hod). Jenže jsem si pak doma všimla, že každé balení je na 5 dní, tzn. dvě balení na 10 dní celkem a v tom případě by mi nic "nezůstalo", tak jsem znejistěla, jak dlouho je vlastně brát. Ale opravdu si myslím, že dr. říkal že to nedoberu, že jedno balení je málo, dvě moc. Prosím Vás, kolik dní je podle Vás nutné angínu léčit? Cítím se už ok. Také jsem se chtěla zeptat, mělo by smysl poté chvíli jíst Wobenzym?Děkuji, Irena (40 let) - otázka upravena poradcem
Irena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Ireno užívejte lék alespoň týden. Pokud obě balení doužíváte t.j. antibiotická léčba bude trvat 10 dní, je to racionální postup. Z  jakého důvodu chcete užívat Wobenzym? 
Léky na předpis
Dobrý den pane Staněk, nedávno jsem Vám psala do poradny ohledně dcery, která po užití Ergotaminu měla záchvatovitý stav, tlak v hlavě, problém s dýcháním, brnění končetin. Nyní je to 14 dní od doby, co se jí to stalo. První týden po té se záchvat již neopakoval, přetrvával jen tlak v hlavě, teď druhý týden už ani to. Dnes z ničeho nic se vše znovu opakovalo, jen v menší intenzitě.. Dcera uvádí že vše vždy začne pocitem velkého tepla v oblasti břicha, zároveň se etupňujícím se tlakem v v hlavě. Byl to lék vyrobený přímo v lékarně, hlavní složka Ergotamin, dcera užila 6 tablet, krevní obraz měla v pořádku. Dcera je drobná, váží 51 kg. Velmi Vám děkuji, jsme už bezradní.
Lenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Lenko. Je to nějaké podivné. S ergotaminem se musí postupovat velmi opatrně a je možné, že dávka byla velmi vysoká. Opakovaly se tyto obtíže před menstrucí?  Těžko se mi věc posuzuje. V každém případě si myslím, že dceru by měl sledovat gynekolog i neurolog. Jakékoliv další uživání ergotaminu nepřipadá v úvahu. Tobolky s ergotaminem si ponechte pro případnou analýzu. Uložte je do chladničky. Jaký byl důvod předepsání ergotaminu gynekologem? Jaké  gynekologické obtíže dcera má ?
Léky na předpis
Dobrý den, může se současně s užíváním antibiotik pít pivo a musí se dobrat celé ? Děkuji.
corado699@seznam.cz
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, o délce antibiotické léčby musí rozhodnout lékař.  V ambulantní praxi zpravidla trvá  7 až 10 dní.  Alkohol snižuje účinek antibiotik a je dobré se mu vyhnout. Domnívám se ale, že jedno pivo za den ( což je výživové doporučení), nemá žádný negativní vliv na průběh antibiotické léčby.
Léky na předpis
Dobrý den, Pane Staněk, jsme v situaci, kdy nikdo neví, co se stalo. Dceři byl předepsán gynekologem lék Ergotamin, po využívání 6 tbl., dostala spasmus celého těla, nmohla dýchat, měla obrovský tlak v hlavě, odvezla ji rychlá pomoc, v nemocnoci aplikovali hořčík a poslali jidomů. Na druhá den se toto opakovalo v menší míře dvakrát. Dnes má tlak na hrudi a v hlavě, objeví se a zmizí.Nikdo nic neřeší, má 26 let, má malou dceru, prosím Vás, upraví se toto, nebudou následky, vyloučí se tento lék z těla? Co máme dělat, prosím poraďte. Děkuji.
Lenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Lenko. To se bohužel může vyjímečně u ergotaminu stát a je třeba mít k tomuto léku velký respekt. Spíše je to ale souhra více nepříznivých okolností. Stav by se měl rychle zlepšovat. Domnívám se, že došlo po podání ke snížení prokrvení určité části mozku ( zřejmě došlo k útlumu dechováho centra se všemi logickými důsledky). Dostatečně účinné antidotum není. Hořčík v tomto případě toho moc nezmůže. Dcera by měla mít již to nejhorší za sebou. Má nyní nějaké větší obtíže? Dýchá se jí dobře? Má nějaké poruchy sluchu či vidění?  Má bolesti hlavy?  O jaký lék konkrétně šlo? Bylo vyloučeno předávkování?  Kolik dcera váží? Užívala v tuto dobu ještě nějaké jiné léky? Doporučuji odpočinek a dostatečný příjem vody. Vše dobře dopadne.
Léky na předpis
Dobrý den,synovi je 19 let,první příznaky vaskulitidy měl už od od 14 let,hormonální léčba prednisonem nezabrala ,přes tři roky bral colchicin,pak ho sám přestal užívat,neviděl v tom efekt.V rodině nikdo potíže nemá mutaci Leiden má po mě.Děkuji za odpověd.
Jindřiška
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Použití Plaquenilu v této indikaci je určitě sporné, Jindřiško. Postup se spíše podobá metodě pokusu a omylu a lékař musí dobře posoudit, zda potenciální prospěch z této léčby převáží zdravotní rizika. . Bohužel dostatečně účinný postup neexistuje. Jaké má syn momentálně obtíže?
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore. Je mi 72let a beru Xarelto na ředění krve. 1 tabletu ráno s jídlem. Můžu si k němu vzít Ibalgin, když mám občas silnou bolest v kolenou? Nebo existuje jiný přípravek který by šel zkombinovat s Xareltem? Děkuji Vám předem za odpověď. Zdeněk.
Zdeněk
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Zdeňku. Můžete. V tomto ohledu má určitou výhodu proti Warfarinu.  Snažte se ale léky s protizánětlivým a analgetickým účinkem užívat co nejméně.
Léky na předpis
Dobrý den,dnes paní doktorka mému synovi předepsala Plaquenil 200 na leukocytoklastickou vaskulitidu s občasnými nekrotickými stavy drobných cév,a má mutaci Leiden.Myslíte si že je tento lék pro něj vhodný?Přečetla jsem si leták s nežádoucími ůčinky a moc se mi to nezdá.Děkuji za odpověd.
Jindřiška
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Kolik je mu let Jindřiško?  Má někdo v rodině podobné obtíže?
Léky na předpis
Uzivala jsem betaserc pan doktor mi ho zmenil na betahistin,ze ho nesmi predepisova t jent na Menierovu chorobu je to pravda . dekujiza odpoved
Jirina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Domnívám se, že není, Jiřino. Nedává mi to racionální smysl. Oba léky se mohou lišit pouze doplatkem, nikoliv preskripčním omezením, či rozdílnou výší úhrady v přepočtu na množství účinné látky. Složení je obdobné.
Léky na předpis
Dobrý den, prosím o raduMám slabou cukrovku, užívám 1 GlucophageXR500, Isoptin 40 2 denně. Poslední dva roky trpím častým pálením žáhy a bolestí žaludku za hrudní kostí.Když jsem si zakoupila Omeprazol, tak pomohl. Pan doktor mě poslal na gastroskopii a zjistili mi: Inkompetence kardie,GERD s ezofagitis 1. stupně dle Savary- Miller, hiátová hernie 3 cm, biliární reflux s reaktivní gastritis antrálně. Léky APO PANTO a Itoprid. Po Omeprazolu jsem se ale cítila lépe než po těchto lécích. Neměla bych pana doktora poprosit o Omeprazol? Mnohokrát děkuji za odpověď. Míla
Míla
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Mílo. Vaše zdravotní problémy nejsou ojedinělé. Zásadní je, si udržovat normální váhu a správný jídelníček. Ve většině případů se problémy zmírní, nebo vymizí a medikace není nutná. Léky, které užíváte , omeprazol nevyjímaje, mohou problémy i prohloubit, pokud se nedodržují základní dietní opatření.
Léky na předpis
"Dobrý deň. chcem sa spýtať ako tastaviť účinky SORTISU 80MG A DOSTAŤ SA DO SILY SOM STÁLE VEĽMI SLABÝ ĎAKUJEM" - otázka upravena poradcem
MILOŠ
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
A jaké máte obtíže, Miloši? Můžete mi je podrobněji popsat? Jak dlouho Sortis užíváte? Jakou hodnotu cholesterolu máte?
Léky na předpis
Mím nově nasazenýRosumop misto dřívějšíchn lekú a nyní se mně projevila srdeční aritmie, bolest hlavy. může to souviset
evžen
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, nelze to úplně vyloučit. V tomto teplém počasí ale může být přičinou některých poruch srdečního rytmu, či bolestí hlavy dehydratace organismu, nebo   třeba momentální nedostatek některých mínerálních látek, jako je hořčík, či draslík. Hledal bych spíše tedy příčinu jinde.
Léky na předpis
doplnenie mojej predoslej otazky, nie som zastanca liekov, vsetko sa snazim poriesit doma, bylinkami, cajmi, citronom.... dcera chodi od velkej noci do skolky, toto je 1x co ochorela odkedy je v detskom kolektive. Doteraz brala len jedne ATB, inak je zdrava, vacsinou jej choroba prejde sama do 5 dni, ani neploty nemava, cize sirupy od teploty som pouzila za tie 3roky asi 3x, naposledy 4.6., kedy mala teplotu 39,5 (podala som panadol 8,5ml 1x), odvtedy teplotu nemala, ale kasel ju stale dusi, uz je to 13dni, nemam pocit, ze by bol slabsi, jediny rozdiel vidim vtom, ze hlieny, ktore jej sli predtym von jej pravdepodobne zatekaju do hrdla a to ju nuti na kasel. Preto rozmyslam nad ATB, tento raz jej predpisala amoksiklav. dakujem za odpoved
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Z toho co uvádíte, není k použití antibiotik žádný důvod, Jano. Je třeba posoudit, že přetrvávající kašel nemá i jiné příčiny. Je velmi sucho a vzduch je plný prachových i pylových částic. Nízká vlhkost vzduchu průduškám také neprospívá. Dbal bych na správné oblékání,. vyhýbal se průvanu. Na noc bych možná dal studený šátek kolem krku. Během dne bych podával čaj Pulmoran, který bych trochu přisladil jitrocelovým sirupem, aby trochu pomohl s vykašláváním. Velmi důležitý je dostatečný příjem vody, aby se mechanické a alergenní částice, které dráždí sliznici, mohly  snáze vyloučit ven. Je třeba si uvědomit, že kašel je i přirozeným obranným mechanismem.
Léky na předpis
Dobry den,
dcera 3r, 13kg ma od 2.6. kasel je vlhky, mala aj sople - zltozelenej farby, 2 dni teplotu (len v noci, max. 39,5), v pondelok 5.6. som s nou bola u dr., robila jej crp, to vyslo zvysene, ale hodnoty bielych krvniniek boli OK, takze jej dala pamikon do nosa, a recept na ATB, ak by jej nebolo lepsie, ale vraj by to mala zvladnut aj bez nich, na kasel odporucila kalobu. Po tyzdni jej vsak nebolo lepsie, volala som dr. odporucila mi dat kvapky sinupret 2x denne po 12 kv., aj ked v davkovani je 3x (15kv), ATB odporucila nedavat. Dnes som opat volala dr., no ma dovolenku, bola tam len sestricka, ktora mi odporucila dat namiesto sinupret, stoptusin. No ja uz neviem, pravdupovediac, volnopredajnym sirupom na kasel velmi nedoverujem (nakolko mam aj sama na sebe odskusane, ze mi nepomohli, vacsinou ochorenie odoznie same, resp. ak je to potrebne, tak ATB). Dcera zatial brala len 1x ATB a velmi zvazujem, ze zajdem po ATB, ktore mi dr. predpisala 1x, co myslite? dakujem za Vasu radu
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jano, lékům je dobré se vyhýbat, jde li o banální zdravotní problémy. Je to nepřirozený zásad do přirozených mechanismů v lidském těle. Budeme-li řešit běžné problémy u dětí léky, také oni v dospělosti budou takto postupovat u svých dětí. Těžko vám mohu poradit, aniž bych dcerku viděl. Mohla byste mi napsat jaké antibiotikum lékařka předepsala? Jakou má dcera nyní teplotu? Jakým teploměrem ji měříte? Cítí se unavená? Polehává? Je s vámi doma nebo chodí pravidelně do školky?
Léky na předpis
Dobrý den,
<br>Beru APO PAROX 10mg ne pravidelně, protože se snažím vysazovat (panická porucha). Chci se zeptat zda-li můžu společně s ním užívat i Bulharský Tribulus (900mg/540mg saponin). Už jsem to vyzkoušel a místama jsem se ve dne necítil uplně dobře. Nevím zda to bylo jen změnou počasím apod. Je možné, že užíváním těchto léků mohu dostat serotoninový syndrom? Abych to s tím štěstíčkem nepřehnal..
<br>Děkuji
Evžen
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ne, Evžene Náhlé vysazení paroxetinu jej vyvolat může.  Postupné snižování dáky by mělo být provedeno na základě jasných instrukcí lékaře. Věřím, že tomu tak je. Tribulus terestris zdravotní riziko nepředstavuje.
Léky na předpis
Dobrý den pane Staňku,

Další léčivé přípravky a Fenistil 24, chtěla jsem se zeptat, zda je možné užívat Fenistil tobolky v případě, když užívám antidepresiva, konkrétně CIPRALEX. V příbalovém letáku jsem našla tuto informaci:

"Kromě doporučení lékaře byste Fenistil 24 neměl/a užívat zejména v tom případě, jestliže užíváte jakýkoli z následujících léčivých přípravků:
•antidepresiva (léky proti depresi)"

Děkuji za odpověď.
- otázka upravena poradcem
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Moniko, myslím, že v tomto případě je to uvedeno spíše z důvodu, že vzájemná kombinace může více tlumit centrální nervový systém. Fenistil pravděpodobně nespecificky zasahuje i do biochemických reakcí na kterých se podílí serotonin. Není mi však známa  významná interakce mezi tímto lékem a Cipralexem. Lékař, který vám léky předepisuje musí posoudit váš aktuální zdravotní stav i případná rizika. Myslím si, že kombinace je za určitých podmínek možná .
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, také bych na Vás měla dotaz. Dlouhodobě se potýkám s akné, ne klasické, spíše menší cysty ve velkém množství, takže pleť vypadá hrbolatě. Používám správnou kosmetiku, lékař mi předepsal antibiotika a retin a gel. Pleť se mi olupovala, jinak bez účinku. V podstatě jsem rezignovala. Také si mi objevují cysty v tříslech, už mi je několikrát museli vyříznout. Jsem alergička - většinou pálení očí a rýma. Před měsícem nám u domu vykvetla řepka a já dostala poprvé v životě astma a po výsledcích ze spirometrie mi doktor aplikoval injekci s kortikoidy diprophos. Jaké bylo moje překvapení, když mi kromě okamžitého ústupu dýchacích potíží během týdne zmizely všechny cysty. Jenže injekce ztrácí účinnost a cysty se začínají vracet. Neexistuje nějaký lokální krém s kortikoidy na obličej s podobnými účinky, ale bez těch velmi negativních při dlouhodobé léčbě ve formě injekcí? Děkuji
Iva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Ivo, kortikoidy mají nejen silný antialergický účinek, ale působí také silně protizánětlivě. Proto došlo u vás ke zlepšení. Kortikoidy bych ale  nedoporučoval používat lokálně dlouhodobě. Krátkodobě bych ev. volil Dermovate, který je na lékařský předpis. Věnujte pozornost stravování. Díky nevhodnému jídelníčku mohou vznikat látky, které podporují zánětlivé i alergické reakce. Jednoduché řešení ale neexistuje a nedoporučuji jej ani hledat. Příčin, které vám vyvolávají nepříjemný zdravotní problém je více a je třeba je alespoň částečně odstranit.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore,
jsem v 16. týdnu těhotenství a byl mi zjištěn nedostatek železa. Pan doktor mi předepsal lék sorbifer durules. V lékárně mi řekli, že ho mám užívat ráno na lačno min. 1/2 hodiny před jídlem a ne v kombinaci s dalšími léky. Vzhledem k tomu, že současně užívám lék na štítnou žlázu euthyrox 112, bylo mi v lékárně doporučeno vzít si nejdříve Euthyrox, pak po 1/2 hod. sorbifer a po další 1/2 hodině můžu snídat. Což je velmi nepraktické. V příbalovém letáku je však napsáno, že v případě současného užívání léků na štítnou žlázu a sorbiferu by měl být rozestup mezi těmito léky min. 2 hodiny. Chci se tedy zeptat, je možné sorbifer užívat i během dne, např. 1/2 hod před obědem, abych dodržela uvedený rozestup?
Předem vám děkuji. Z.
Z
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Je to i vhodné a nutné užívání Sorbiferu přizpůsobit i tomu, co jíme. Železo může  snadno vytvářet s přírodními látkami poměrně pevné komplexy, která pak zabrání jeho využití. K vytěsnění z jeho vazebného spojení, které je v Sorbiferu,  určitě v trávicím traktu přirozeně různou měrou dochází. V případě, že jíte jídlo lehké a skromné, k vyprázdnění žaludku může dojít do dvou hodin. Tučnější a vydatnější strava pak vede k výrazně pomalejšímu vyprázdnění žaludku. To pak má vliv na zvýšené riziko  nežádoucích interakcí léku s potravou. Sorbifer tedy užívejte denně, ale neklaďte důraz na přesnou hodinu.  Spíše sledujte, aby rozestup mezi jídly a doba lačnění byly co nejoptimálnější.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore, budu potřebovat užít Kinedryl při cestování. V příbalovém letáku však píšou, že snižuje účinnost antikoncepčních přípravků. Beru HA Belara, léta, pravidelně, prakticky na minutu. V jejím příbalovém letáku je tableta považovaná za vstřebanou po 4 hodinách. Pokud tedy užiju Kinedryl (a užiju jich několik, protože kinetózou velmi trpím) po 4 hodinách, nemusím se o účinnost HA obávat? Pokud to tak ale neplatí a účinnost je zkrátka ohrožena, co jiného užít? Pojedu 2 hodiny autobusem a 4 hodiny letadlem a za týden zpátky. Děkuji moc. Zdena
Zdena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Zdeno. Myslím si, že pravděpodobnost, že by použití Kinedrylu, tak jak jste jeho případné použití popsala, vedlo k otěhotnění je stejná, jako kdybyste Kinedryl nepoužila vůbec. Přeji příjemnou dovolenou.  
Léky na předpis
Vážený pane doktore,
beru lék Cefuroxim 500 na angínu.Až nyní po čtyřech dnech užívání jsem si na internetu přečetl,že se nesmí kombinovat s alkoholem.Já ale pil denně 4-5 piv.Myslíte si,že alkohol může snížit účinek léku?Nebo,že Cefuroxim nezlikvidoval v kombinaci s alkoholem všechny nežádoucí bakterie?Děkuji za odpověď Daniel
Daniel
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Účinek léku se může snížit, Danieli, ale nemusí to být nijak významné.. Důležité je brát Cefuroxim s jídlem. Lépe se pak vstřebává. Je to lék, který většinou v této dávce zabere. Kombinace léčiv s alkoholem může snížit funkci jater, či ovlivnit osud  léčiv v organismu. Zpravidla se to projeví , když se lék užívá dlouhodobě.
Léky na předpis
Pane doktore lékařskou zprávu Vám klidně mohu poskytnout, kam Vám ji mohu zaslat?
Děkuji.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Díky, Jano za zaslání informací. Podle mého názoru nic  momentálně Godasalem nezkazíte a může to mít i určitý smysl. Důležité je pečlivé posouzení celkového zdravotního stavu a všech souvislostí a rizik. Dbejte prosím na dostatečný příjem vody. Tělesné ztráty vody mohou být nyní velké.  To je aktuálně mnohem důležitější, než užívání Godasalu a snižuje to riziko komplikací souvisejících se srážlivostí krve. Podle míry tvorby protilátek, je třeba volit další léčbu. Přál bych vám, aby nebyla potřeba a byl to jen trochu falešný poplach. Pokud se zvýšená tvorba protilátek  jasně potvrdí, domnívám se, že Godasal přestává mít smysl a  bude třeba použít heparin v kombinaci s kortikoidy. Nemám ale žádné praktické zkušenosti v této oblasti. Přeji vám, aby vše dobře dopadlo a narodilo se vám zdravé a spokojené miminko.
Léky na předpis
Vážený pane doktore, obracím se na Vás s prosbou o radu. Jsem na začástku těhotenství 5tt a byly mi zjištěny antifosfolipidové protilátky v dubnu 2017,bohužel,jelikož jsem nyní těhotná,neví se,zdali jsou protilátky trvalé či nikoliv (původně jsem byla objednaná na hematologii na červenec 2017 na kontrolní odběr),ale s novou situací mi paní doktorka předepsala Godasal 100. 22.6.mám kontrolu,kdy se dozvím,zdali APL stále mám.Krevní obraz mám jinak v pořádku,jen zvýšeny leukocyty. Prosím o radu,zdali Godasal mám užívat.Mám strach,že když nebudu Godasal užívat,tak třeba potratím,když ho budu užívat,tak ublížím plodu.Celou záležitost budu projednávat ještě se svým gynekologem,ale přijde mi to takové 50:50, tzv.buď a nebo. Děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jano. Neměla byste prosím  k dispozici  lékařskou zprávu?
Léky na předpis
Dobrý den,
prosím o info.Jak dlouho a v jakém množství je možné užívat ergotaminové čípky a jaký vliv by mohlo mít pravidelné dlouhodobé užívání ergotaminu /v řádu 5-10 let/ na lidský organismus?Děkuji za odpověď,Eva.
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zdravotní rizika  rizika vyplývají i z určitého zdravotní stavu, Evo. Jaké problémy máte? Trpíte migrénami?
Léky na předpis
Dobrý den, již 10 dní beru Dalacin C 150 mg po 6 hodinách. Jde o dlouhodobou léčbu doporučenou imunologem. Délka užívání by měla být cca 6 týdnů a to kvůli vysokým hodnotám ASLO 900. Včera mi v kultivaci objevili masivní nález cotrobacter koseri. Na to doporučili Cotrimoxazol AL Forte po 12 hod. Prosím o radu s jakým časovým odstupem užívat? A zda je vhodné užívat dvoje ATB naráz? Nerozhodí mi zažívání, případně nezatíží játra neb ledviny?
Děkuji a přeji hezký den
R.Z.
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Na základě jakých obtíží vám infekci zjistili? Užíváte ještě jiné léky?
Léky na předpis
Dobry den,
rada bych se Vas zdvorile zeptala,zda je mozne uzivat lek na cholesterol-konkr. Atorvastatin actavis 20mg spolecne s Adipex retard-lek na potlaceni chuti k jidlu.
Dekuji za informaci.
Pekny den.M.
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Je to možné. Adipex je ale určen ke krátkodobém použití. Doporučuji max. 14 dní.
Léky na předpis
K mému dotazu ohledně kombinace léků.
Loseprazol jsem vysadila,nesnášela jsem jej. Mám Omeprazol 10mg a užívám jej večer.Jak jsem již psala užívat musím / cholest.6,9/ Torvacard 10mg,Eutyrox, Seropram,Caltrate a vit.D.Vitamíny C ,B ,omega 3 a Mg
užívám trvale,jiné doplňky stravy občas. Nadváhu nemám 170/72,můj jídelníček je v podstatě celý život
stejný-sladkosti mi nic neříkají,klasická těžká strava také ne.Preferuji lehká jídla,zeleninu a ovoce nikoliv exotické.Piji vodu a minerálky. Vypadá to dokonale,ovšem potíže se mi nevyhýbají. Mým koníčkem je práce v zahradě a tu zřejmě reflux nemá rád.Myslíte,pane doktore,že mám ty " nepovinné" léky vynechat? Děkuji za Vaše odpovědi.Eva - otázka upravena poradcem
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Užívání B-komplexu a hořčíku považuji za racionální. V případě ostatních záleží na složení jídelníčku a životním stylu. Smysl užívání Caltrate posoudit nemohu ( osteoporóza?). Možná by stačila Ondráškovka a mléčné výrobky. Jestliže vám nezpůsobuje zácpu, není v užívání zásadní problém. tělo si poradí. Hodnota 6,9 se objevuje stále i po používání Torvacardu? Užívání léků a doplňků stravy bych omezil na nezbytné minimum. Např. chlorela je velmi málo výživná v běžném dávkování a není-li z dobrého zdroje, může být i  komplikací. Většina prodejců původ netuší a  slibují co možné není. Reflux je nepříjemná funkční vada. Často lépe pomůže Gaviscon roztok než blokátory protonové pumpy, Šetrnější jsou blákátory H2 receptorů ( ranitidin150mg na noc). Nepředepisují se jen kvůli nízké ceně. Osobně se mi zdá, že jsou nejlepší. Zejména v kombinaci právě s Gavisconem, který pojišťovna nehradí. PS: práce na záhrádce se určitě nevzdávejte. Zvýšení viskozity žaludečního obsahu Gavisconem může pomoci.
Léky na předpis
Prosím,poraďte,kvůli chronické gastritidě a nyní i zánětu
jícnu mám užívat Loseprazol 20mg a to ráno před jídlem.V tutéž dobu užívám Eutyrox a Chlorelu. Se snídani pakTorvacard 10mg.Seropram 10mg. plus vit.C
B komplex a Magnesium. Snese se to všechno dohromady? Je mi 75 LET. Děkuji za odpověď.Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Těžko říci,  Evo. Nemohu posoudit, zda si váš žaludek  dokáže s tabletkami poradit a že konzumace více léčiv v tak krátkém časem  nepřispívá k udržování trávicích obtíží. Loseprazol může zhoršovat i trávení bílkovin a škrobu a je třeba udělat i dostatečná dietní opatření. Nemohu věc posoudit. Trpíte nadváhou? Které potraviny vám vyvolávají trávicí obtíže? Máte stanoven dlouhodobý jídelníček ?

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.