Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Léky na předpis
Užívání Cardillanu může mít určitý smysl, zejména u seniorů.. 1/2 tabletky nemůže ublížit nikomu. Podle mého názoru a zkušeností neoprávněné a zbytečné preskripce léků bohužel přibývá a léky se plýtvá. Přibývá asi také zdravotních komplikací způsobených nevhodným léčebným postupem a nedostatečnou péči o pacienta, přestože jsou možnosti současné mediciny úžasné. Nebudu psát dotaz, protože to by bylo na dlouho. Děkuji za tento názor, protože je ho málo slyšet. Je mně 70 roků, začl jsem chodit s bolestí kyčle, prý zůžený bederní kanálek. Roky mám dnu, boreliozu, arytmii a hypertenzi. Nyní anémii a celiakii, také prý mám brát Meloxicam 7,5 a Taflosin. Když si přečtu příbalové letáky tak mnohdy jedno vylučuje druhé. Také mám brát výše zmíněný Cardilan. Valsacor a nyní i když mám brát Milurit změněno na Vaslacombi. Lékaři nemají na pacienty čas. Proto si myslím, že kdyby byla elektronická evidence receptů na rodné číslo, tak by snad v 21 století zrovna bylo možno kontorlovat vše.
Karel
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Karle. Cardillan je bezpečný lék, který by měl být spíše doplňkem stravy, ale i ten má svá rizika, nebude-li správně dávkován. 1/2 tabletky opravdu nikomu uškodit nemůže, pokud se nejedná o vážnou hyperkalemii. V tomto případě, by mohl být " nepatrným, ale posledním hřebíčkem do rakve". Draslík ve vysokých dávkách má významné farmakologické účinky. Má zásádní vliv na transport látek přes buněčné mebrány v srdeční tkáni a tedy i na funkci srdečního svalu. Mechanismus celé řady léčiv je založen na ovlivnění hladiny draslíku uvnitř buněčné membrány a ovlivnění transportních mechanismů, které  zprostředkovávají přesun látek dovnitř  a ven z buněk. To, že draslík může být i velmi účinným jedem, jsme mohli zaznamenat v televizi v případě úmrtí pacientů v nemocnici ve Vansdorfu. Může být ale také velmi účinným antidotem. S léky je třeba zacházet s velkým respektem a pokud se mají použít opravdu odpovědně, je třeba dobře znát nejen současný zdravotní stav pacienta , ale také vše co se odehrálo s jeho zdravím v minulosti, se zdravím jeho rodičů a prarodičů. Pro každého lékaře a lékárníka musí být tato data dostupná, aby je mohli využívat pro optimální léčebný postup. Zneužití těchto informací by pak mělo být spojeno s ukončením profesionální kariery v oboru. To je jasné.
Léky na předpis
Dobrý den,
maminka bere Augmentin a zároveň by měla v tomto období brát Amoksilen,Ca.Lze ráno kombinovat s antibiotikem?Děkuji
pastvová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Prosím o upřesnění názvu Amoksilen, paní Pastvová.
Léky na předpis
Chtěla bych Vám moc a moc poděkovat!Budu se radami řídit! Ať se Vám daří a ještě jednou moc děkuju za Váš čas! S podravem Liba.
Liba
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Držte se Líbo !  Věřím, že si poradíte.
Léky na předpis
Děkuju za rychlou odpověď. Ještě dodatek. Po slabé mozkové příhodě jsem měla lék godasal,po kterém mi nebylo dobře. Šla jsem na vyšetření žaludku,kde se ukázalo krvácení do žaludku ,prý po léku godasal,tak mám teď trombex,na další kontrole se žaludkem jsem nebyla,léky na žaludek neberu,Jen jsem měla nějakou vlákninu a tuhle změnu léku.Po hysterektomii mám návaly a točení hlavy ,špatné spaní,hodně kil nahoru a osteoponii.Tak jsem se chtěla jen zeptat,zda si tělo zvykne,nebo nějaký estrogen v přírodní formě kvůli léku trombex jiné než přírodní hormony nemůžu, něco brát,nebo to odezní. A zda brát něco na kosti,caltrate mi neseděl,bylo mi těžko,tak jsem si na radu v lékárně koupila Calcichew D3,zda ho brát.Děkuju.S pozdravem Liba
Liba
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Libo, vaše vážné zdravotní problémy nemůže vyřešit tato elektronická poradna. Potřebujete řádnou zdravotní péči, pravidelné kontroly a sama se musíte také aktivně přičinit o to, abyste byla zdravější a dožila se vysokého věku, aníž byste byla v budoucnu okolí na obtíž. O to bychom měli usilovat všichni. Čím dál častěji bohužel cítím úlevu pozůstalých místo smutku a žalu, když někdo jim blízký odejde z tohoto světa. Tuková tkáň je velmi hormonálně aktivní a je momentálně nesmyslné užívat doplňky stravy s velmi nízkou hormonální aktivitou v porovnání s  lidskými pohlavními hormony na řešení svých obtíží. U výrazného snížení váhy musíte začít a řada zdravotních problémů ustoupí. Problémy se žaludkem je třeba řešit  preventivně , protože je pravděpodobné, že se zase objeví. Zejména pokud byl Godasal přičinou příčinou krvácení. Při obvyklém dávkování se to stává vemi ojediněle, pokud je pacient řádně vyšetřen. Doporučuji užívat ranitidin 150mg - jednu tabletu na noc.Poraďte se  prosím s lékařem. Nedoporučuji lék z jiné farmakologické skupiny, aby nedocházelo k omezení využití vápníku. Calcichew je v pořádku. Je však třeba sledovat, zda zvýšený příjem vápníku má efekt na udržování, či dokonce zlepšení současného stavu kostní hmoty. Trombex či jiný lék bude asi třeba užívat celoživotně, stejně jako Euthyrox. Kardiovaskulární riziko je u vás pravděpodobně  vysoké. Přeji vám co nejvíce zdraví a  hodně sil vzít  svůj osud do vlastních rukou.
Léky na předpis
Dobrý den.Jsem po celkové hysterektomii 2.roky,byl mi doporučen Belasin Ballance,který mi nezabírá.Beru trombex ,po mozkové slabé příhodě a euthyrox75. Mám osteoponii,ale nesedí mi caltrát lék.Mám epilept.ložisko v hlavě,bez nálezu na mozku. Chci se zeptat,které by jste mi doporučil přírodní estrogeny na zvládnutí mých potíží a na osteoponii lék který nedráždí žaludek,mám krvácení do žaludku.Děkuji za odpověď. S pozdravem Liba 51.let.
Liba
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Líbo. Uvádíte, že máte krvácení do žaludku. Na tento velmi závažný problém nic neužíváte? Napište mi prosím o tom více. Vedl Caltrate ke zlepšení z pohledu denzitometrckého vyšetření, nebo se jedná o setrvalý, nezlepšující se stav ? Můžete mi popsat problémy, které dáváte do souvislosti s nízkou hladinou estrogenů?
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore, moje maminka, které je 60 jde příští týden na injekci "pod kořenový nervový systém". Nevím, zda je to přesný termín, maminka je z generace, která si vyslechne lékaře a moc se neptá, protože co řekne lékař je jistě to nejsprávnější a ona nebude obtěžovat dotazy. Mně zajímá, jaké látky tato injekce obsahuje na rozdíl od klasického obstřiku a jestli není možné ochrnutí. Maminka má ještě rok do důchodu, myslím tím, aby se jí to nezkomplikovalo. Moc děkuji za odpověď, zákrok bude příští týden. Jen vše dobré v novém roce přeji ! - otázka upravena poradcem
Iva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Ivo. Jaké má maminka obtíže?  Nevím bohužel čeho mají injekce dosáhnout, a proto nemohu  nijak specifikovat jejich složení.
Léky na předpis
Dobrý den ,mám dotaz.. Užívám Glepark, dá se nahradit nějakým volně prodejným lékem ? Moje neuroložka má dovolenou a já ho užívám na syndrom neklidných nohou děkuji za odpověd
Jana Rubínová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá paní Rubínová, žádný volně prodejný přípravek, či doplněk stravy nemůže nahradit  léčivou látku, která je v Gleparku obsažena. Její účinek je velmi cílený na určité receptory a jiné záměrně vynechává. Lék by vám mohli předepsat v nejmenším možném balení na lékařské pohotovostní službě. Bohužel řízení zdravotnickým služeb u nás je velmi zmatečné a lékař na pohotovosti  není schopen se  o vašem zdravotním stavu a historii léčby cokoliv dozvědět, pokud u sebe nemáte lékařskou zprávu. Věřím však, že bude k vašemu požadavku vstřícný a že lék předepíše.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore, moc děkuji za odpověď ohledně maminčina cholesterolu. Bude se snažit určitě s tím sama něco dělat. V případě, že by nakonec lékař přeci jen doporučil alespoň dočasně léky, které byste doporučil jako "nejmenší zlo"? Co tedy v jejím věku je nejlepší? Snažit se o změnu a brát léky, nebo zkusit vytrvat bez léků, nebo je možné brát dočasně a pak třeba vysadit, když si bude váhu držet a cholesterol bude s léky v pořádku? děkujeme. M - otázka upravena poradcem
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Moniko, statiny maji celou řadu nežádoucích účinků a z nich některé jsou velmi závažné ( například poškození svalové tkáně, zvýšené riziko vzniku cukrovky druhého typu...)  Proto je třeba vždy s citem u konkrétního pacienta posoudit, zda zdravotní prospěch bude mít navrch před případnými zdravotními riziky. Znalost rodinné anamnézy považuji v tomto případě za klíčovou, považujeme-li znalost aktuálního zdravotního stavu za samozřejmost. Některé vážnější vedlejší účinky se mohou projevit až v průběhu léčby a lékaři to rádi řeší nasazením dalších léků místo toho, aby lék vysadili, či změnili za jiný.  Jakmile mamince někdo léky nasadí, je docela těžké se jich zbavit a vyhnout se mašinerii jejich nekonečného předepisování a kolotoče často zcela zbytečných vyšetření. Mohu doporučit jako první krok pouze snížení váhy o 6kg  a racionální úpravu jídelníčku. Je třeba být opatrnější s příjmem cholesterolu potravou a kontroloval si více konzumaci živočišných tuků, některých rostlinných tuků a vajec ( vaječného žloutku). To u některých osob může snadno snížit hladinu cholesterolu až o 15%. Při  správně vedené redukční dietě k sníženému příjmu tuku a cholesterolu automaticky dochází. Nevede-li snížení váhy a změna jídelníčku, který nevede také k opětovnému nárůstu hmotnosti, k dostatečnému snížení hladiny cholesterolu, je možné statiny nasadit ( atorvastatin, rosuvastatin...). 
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, je možné v těhotenství užívat kombinaci léků Dopegyt a Vasocardin ? Dceři (31 let) při preventivní prohlídce naměřili vyšší TK - 140/90 a vyšší tep 100. Jeden den měla holter a ikdyž hodnoty byly vyšší kardilolog naznal, že se zřejmě jedná o "syndrom bílého pláště". Obvodní lékařka však nasadila výše uvedené léky, dcera to špatně psychicky nese, že než na tu prohlídku šla, bylo vše OK a nechce léky brát. Téměř současně začala brát euthyrox 50 (půlku/den). Navíc plánuje těhotenství a příbalové letáky nejsou zrovna příznivé. Chápu, že se těžko vyjadřuje v nastalé situaci, ale přesto se zeptám, zda-li s těmito léky máte zkušenosti při braní v těhotenství. Ještě bych dodala, že dcera má bohužel nadváhu, takže jako první volba je zřejmě redukce váhy.Děkuji za odpověď a přeji pohodové Vánoce. - otázka upravena poradcem
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Marie. Zodpovědný člověk ke svému zdraví musí volit snížení váhy a do budoucna vhodný jídelníček, který bude udržovat váhu v mezích, které nepovedou k vážnějším zdravotním problémům. Nejlepší by tedy bylo dosáhnout normální váhy. Je dost možné, že tlak pak bude zcela  v pořádku. Kolik  prosím dcera váží? Dopegyt je jen jeden z mála léků, který je v těhotenství indikován a jsou s ním dlouholeté zkušenosti. V době kojení by se pak užívat neměl. Je důležité, aby si dcera nyní měřila tlak denně. Nejlépe ráno až večer, aby  medikace nevedla k hypotenzi.  Pokud začala s Euthyroxem v poslední době, není nic neobvyklého, že má tak vysoký puls. Za určitých okolností se může Euthyrox podílet i na zvýšení tlaku. U řady lidí není snadné se na substituční léčbu hormony štítné žlázy adaptovat. Může být také doprovázena nárůstem váhy.  je to velmi časté, ale zbytečné. Lékaři bohužel na tuto skutečnost neupozorňují. Jestli je dcera z Prahy, nebo může do Prahy snadno dojíždět, doporučuji navštěvovat naše Centrum pro poruchy metabolismu a výživy na Nordní třídě. Pokusili bychom se dát vše co nejvíce do pořádku. Jinak vhodná nízkoenergetická dieta s dostatkem výživných látek jako je např. Guareta velmi často vede následovně k otěhotnění žen, které mají  dlouhodobý problém otěhotnět a trpí nadváhou, či obezitou, přestože k tomu nejsou u obou partnerů vážnější zdravotní důvody.
Léky na předpis
Dá se sehnat Lomir 5mg.
Bylo mi řečeno, že už se nedováží. Užívám ho asi 50 let.
Po jiných lécích mi není dobře. Točí se mi hlava, mám bušení srdce a někdy závratě.
Petr Duda
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Je to  bohužel tak. Tento lék nemá ani generickou náhradu a žádný z mých kolegů ho již v lékárně nemá. Je možné, že je běžně k sehnání v Německu a Švýcarsku.  Na novou léčbu se musí tělo adaptovat a je třeba tlak důsledně měřit i vícekrát za den. Podle těchto záznamů pak může lékař vybrat vhodnou náhradu. Možná by vám vyhovoval Vasocardin.
Léky na předpis
Děkuji, Vaše odpověď je velmi vyhýbavá. Máte prosím nějaké info ohledně toho Trazadonu a vlivu na plod?
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ani jiná být nemůže, Aleno. Lékař musí posoudit zda zdravotní prospěch může vyvážit potenciální riziko vyplývající jak z užívání antidepresiva, tak  případně z jeho vysazení po otěhotnění. Někdy to není opravdu jednoduché. Studie, které se týkají bezpečnosti trazadonu nemám. Na internetu ale vyhledat asi půjdou. 
Léky na předpis
Děkuji za odpověď, je velmi výstižná. Jde mi o moji kamarádku. Užívá již udržovací dávku léku Tritico 75, teď nevím jestli 1/3 nebo 2/3 prášku. Její psychitatrička tvrdí, že je to jeden z mála léků, které může v graviditě předepsat. Prý je sama opatrná. Nicméně vím od mnohých kamarádek, že se antidepresiva normálně opravdu berou.
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
K užívání antidepresiv v těhotenství musí být vážný důvod, Aleno. Rozhodnout o tom musí psychiatr s vědomím gynekologa. To se pravděpodobně děje a přeji vaší kamarádce zdravé a spokojené miminko.
Léky na předpis
Dobrý den,
chci se zeptat na užívání antidepresiv v těhotenství. Vždy jsem si myslela, že se v těhotenství nesmí užívat nic, ale teď na mnohých kamarádkách vidím, že antidepresiva bere kde kdo. Prosím, jak to tedy je? Mají antidepresiva nějaký negativní vliv na plod? Prokázalo se něco? Nebó existují některá antidepresiva, která vadí méně?Děkuji
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Aleno, používání antidepresiv v těhotenství má vždy určitá rizika a může být ohrožen plod. Je proto třeba, aby se lékař držel striktně informací, které uvádí výrobce konkrétního přípravku. Během registrace nové léčivé látky je  zkoumána i  její potenciální teratogenita a existuje k  posouzení míry rizika jasná procedura při testování. Nedochází samozřejmě ke studiím na těhotných ženách, a proto i zde existuje malá míra nejistoty. K poškození plodu může docházet i shodou několika nepříznivých okolností, a proto je nutné, přistupovat k užívání léčiv během těhotenství s velkou opatrností a pokud to není naprosto nezbytné, nedoporučuji antidepresiva používat v jakémkoliv stadiu těhotenství.  Omlouvám se, že jsem tento závažný problém shrnul velmi zkratkovitě. Máte nějaké konkrétní antidepresivum na mysli?
Léky na předpis
Dobrý den, prosím Vás mohl by jste mi vysvětlit léčbu náplastí buprenorfin mylan 35 mg 1/4 nápl.2x týdně, která je tam léčivá látka nebo co tato náplast obsahuje, když nepomáhá proti bolesti zad a kolene, bab.musí ještě k tomu brát palgotal a ten teprve zabere.Již je přidána půlka náplasti a také bez efektu. Co je prosím lepší, přidat více náplasti nebo bolest raději řešit palgotalem, který prý i bab.zklidní třes v těle a když bolest povolí, tak se i narovná a může chodit.Tohle při náplasti necítí, jen mírný útlum bolesti.Děkuji moc za vysvětlení
Dana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Dano. Burpenorfin je látka se silným analgetickým účinkem. Palgotal pak obsahuje silné analgetikum také, díky tramadolu. Vzájemná kombinace může snižovat účinnost buprenofinu. Není tedy příliš logická z farmakologického hlediska i když dlouhodobé podávání samotného tramadolu snižuje také jeho analgetickou účinnost. Ke kombinaci může být  důvod  a protože o  historii léčby nic nevím, nemohu to blíže posoudit. Obě látky mají celou řadu vedlejších účinků a někdy je nutné volit menší zlo.
Léky na předpis
Kde mohu sehnat lomir 5mg?
P.doktorka říkala že se už nedováží .jiné leky co mi napsalami spise škodí.
Petr Dida
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, pane Petře. Nezbývá než obvolat lékárny, zda lék ještě nemají. Léků ke snížení vysokého tlaku je velké množství a liší se mechanismem působení. Je třeba najít takový, který vám bude vyhovovat stejně dobře jako Lomir a nebude mít ve vašem případě nežádoucí účinky na vaše zdraví. Jestli jste z Prahy, mohu se zeptat kolegů se kterými se vídávám, zda ještě nějaký nemají.
Léky na předpis
Pane doktore, dlouhodobě mi padají vlasy, jsou prořídlé, takže mám i shluky holé kůže. Řeším dvojí problém-zamezit vyp.vlasů a také doplnit chybějící. Pak se přidaly další potíže, nyní v list.se zjistilo, že mám hyperfunkci štítné žlázu, bezu Thyrozol 10mg 1-0-1/2. Ještě předtím než se to zj., jsem byla skrz vlasy na kožním, kde mi dr.předps.Methionin. Zatím výsl.nevidím, i když beru jen měsíc. Ale hl.mě zajímá i skrz léčbu endokrino, aby se preparát nesekal s léky. Co byste mi doporučil? Často nevím, co je účinné a co jen reklama.. a co je bezpečné. Děkuji.
Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Katko. Tak,  jak padání vlasů popisujete, je pravděpodobné, že souvsí s poruchou funce štítné žlázy a je to častá komplikace. Padání vlasů by se mělo léčbou zpomalit, nebo zastavit. Methionin bych užíval dál. Důležité je volit správnou dávku L-methioninu. Kdyby se ve výrobku používal racemát, je třeba dávku adekvátně zvýšit. Poraďte se o tom prosím v lékárně kde jste přípravek získala. Doporučuji nyní pravidelně užívat multivitamin-multiminerál ( DietLine VitAmin, Additiva), protože denní potřeba některých vitaminu a minerálních látek, které se podílejí na látkové přeměněně  hlavních živin ,  byla a bude u vás zvýšena.  Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
PENTOMER A ROSOCARD 10 MUŽE SE TO BRAT DOHROMADY. DĚKUJI
STAŇA
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den. Jsou to veškeré léky, které každodenně užíváte?
Léky na předpis
Dobrý den,
chci se zeptat lékařka mi nasadila na špatný spánek Tritico, v minulosti jsem ho již užívala bez problémů, moc mi pomohl, já jen na nějaké internetové diskusi narazila na nepodloženou informaci, že tyto léky nemusí po opětovném nasazení již účinkovat. Vím moc dobře, že internetové diskuse nemám číst, ale od té chvíle to mám v hlavě a píši Vám, asi aby jste mě nějak uklidnil. Nespavost bude asi můj životní problém, teď je to reakce na akutní stres. Děkuji Klára
Klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
S tím jsem se nesetkal, Kláro. Spíše bych věřil, že pravidelné užívání může časem vést ke snížení efektu. Příčiny nespavosti během života mohou být různé. Lékař musí rozhodnout kdy je
Trittico vhodné a kdy ne. Účinek Trittica mohou snížovat jiné léky, či  potravinářské výrobky (káva, energetické nápoje) Příklad, který jste uvedla mohl mít jasné vysvětlení, proč lék po opětovném nasazení nefungoval. Nemuselo se ani jednat o Trittico. Přeji vám, abyste spala lépe a bez léků.
Léky na předpis
pane doktore děkuji za odpověď a věřte,že i mne to s tou lyricou napadlo.Mám v těle zánět 2roky beru takto lyricu a bolesti se zvětšují.Bylo mi řečeno,že lyrica je správně.Letos v září mě chytil ischias od neurologa opich a mydocalm 1-1-1,novalgin 1-1-1,Uno 1-0-0,sirdalud 0-0-1 + lyricu.Po 3dnech jsem myslela,že skolabuji tak jsem vše kromě lyricy vysadila.Hoří mi nohy bederní páteř,pánev,V kyčlích artróza 2-3stupně osteoartroza v páteři.Už sem i odeslaná do centra bolesti o čem začínám uvažovat a docela bych i brala léčbu opiáty,protože ta bolest je neslučitelná s normálním životem.Kdybych měla finance odešla bych za léčením do Německa.Ještě Vám přikládám co jsem na netu objevila ,,Šokující nová studie ukazuje, že gabapentin (neurontin) a pregabalin (lyrika) blokují tvorbu vzniku nových mozkových synapsí, drasticky snižují potenciál pro omlazení mozku - plastičnost. Což znamená, že tyto léky způsobí poškození mozku rychleji, než cokoliv jiného.,,:(
moc děkuji za Váš čas. S pozdravem Zdena.

Zdena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to extrémní medikace, Zdeno, i když kombinace Lyricy a léků s protizánětlivým účinkem dává smysl. Kombinace Mydocalmu a Sirdaludu  podle mého názoru smysl nedává. Sám bych doporučil pouze 1-2 tablety Mydocalmu na noc a Sirdalud neužívat vůbec, či naopak a "vsadit" na Sirdalud. To většinou vede k lepšímu efektu v obdobných případech. Každý lék, který užíváte má svá rizika a byly u něj zaznamenány v některých případech velmi vážné nežádoucí účinky. S léky je třeba zacházet s respektem a ne jak s herbicidy na našich polích. Velmi dobrá znalost  zdravotního stavu pacienta je bezpodmínečně nutná. Jinak to musí přivodit další zdravotní komplikace. Vhodná léčba musí být doprovázena vhodnou, šetrnou a každodenní rehabilitací. To  u nás umožňují  prakticky pouze lázeňská zařízení. Vřele vám doporučuji investovat do lázeňské péče a projednat s lékařem možnost alespoň částečné uhrady zdravotní pojišťovnou.
Léky na předpis
asi 2dny zpět jsem dostala zaldiar na bolesti.Mám radikulopatii L5,L4 posun 6mm.Ortoped si mě přehazuje s neurologem a žiji v neskutečných bolestech.
Zdena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Díky za upřesnění. Vždy  je lepší tlumit bolest spíše na noc, protože přes den pak hrozí, že je páteř nedekvátně zatěžována a problém se prohlubuje. Bolest je upozorněním, že něco není v pořádku a má svoje opodstatnění. Sám s páteří občas problém mám a tak si dokáži představit jak vám  je. Člověk touží po úlevě za každou cenu. Z těchto málo informací co o vás vím bych Lyricu nepovažoval za lék první volby. Je pravděpodobné, že v místě je znatelný otok doprovázený zánětem. Samotná Lyrica si s tím poradit nemůže a může docházet k prohloubení zánětlivé odpovědi z důvodu viz. výše. Jiné léky vám již opravdu předepsány nebyly?
Léky na předpis
Dobrý den,,,beru lyriku 300mg ráno a 300mg večer.Jaký je Váš názor,,,moc děkuji.
Zdena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Zdeno. Lyrica je výborný a účinný lék, pokud je vhodně předepisován v indikovaných případech a také správně užíván.  Jaké obtíže konkrétně máte? Užíváte ještě jiné léky?
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, chci se zeptat právě s partnerem pracuji na miminku a občas užívám na spaní lékTrirtico1/3 prášku (tritico 75), zajímá mě zda to může ohrozit moji plodnost či ovulaci, v minulosti jsem prodělala úzkost s následnou spánkovou poruchou a Tritico jsem brala asi 2 roky. teď občas když to nejde tento lék užiji, paní doktorka mi říkala, že ve stresových situacích mohu těmito spánkovými problémy trpět znovu a že je možné tento lék krátkodobě užívat do doby zklidnění. Své doktorce celkem věřím je rozumná, ale zajímá mě váš názor. děkuji
Klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Kláro, nemyslím si, že byl lék ovlivnil plodnost. Jestli máte navic pravidelnou menstruaci, vše je v pořádku a Trittico může mít smysl užívat v hůře řešitelných situacích.  Prvním krokem léčby úzkostných stavů by měla být psychoterapie, vyloučí-li se jiná, třeba interní, příčina. Naše zdravotnictví bohužel psychoterapii nepřeje a je  hodně nakloněno farmaceutickému průmyslu, který zde má dlouhou tradici. Jedny z prvních farmaceutických továren v Evropě vznikaly u nás.
Léky na předpis
Dobry den, rada bych se zeptala na radu. Tatinek me kamaradky je Venezuelan a zije taky tam. Potrebuje Xarelto 20mg an redeni krve. BOhuzel leky potrebuje neustale a ve Venezuele jiz nyni nejsou kvuli krizi k dostani a bez predpisu jsou leky prilis drahe. Nevite o nejake moznosti, mozna organizaci, ktera by pomahala v techno pripadech :(? Nebo je nejaka sance treba dostat leky na predpis kdyby jsme ziskali jeho zdrav. kartu? Asi tusim, ze mozna neexistuje pozitivni odpoved, bohuzel closek to musi alespon zkusit... je to velmi tezka situace :(( Dekuji mnohokrat za jakkoukoli odpoved. S pozdravem, Eva N.
Eva Neuvirtova
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Neuvirtová. O legální možnosti nevím. Xarelto však jde nahradit levnějšími léky a nemusí být vždy vhodnější variantou. Občas tento lék končí také v popelnicích lékáren. Hlavně po likvidaci pozůstalosti. Lidé často mají doma nepoužité a neprošlé léky i za desetitisíce korun a neužívají je. Zejména pokud chodí do ambulancí státních nemocnic. Zkuste se obrátit na některou lékárnu, zda by vám případně nevyhověla. Záleží jen na dobrém vůli. Odvoz nepoužitých  léčiv z lékáren je většinou  prováděn 1x měsíčně.
Léky na předpis
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Abych nebrala antidepresiva, tak jsem začala pít čaj z třezalky. Je možné, že ze mi při začátku užívání dost motá hlava a klesl mi více krevní tlak? A jak dlouho bude trvat, než tyto vedlejší účinky odezní? Děkuji za odpověď
Kristýna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Kristino, je to to nejhorší, co jste mohla udělat. Třezalka je velmi problematická bylina, která zasahuje do biotranfrormace velkého množství léků. Může mít pak podíl na zhoršení psychického stavu. Bez souhlasu lékaře bych ji neužíval. Já osobně doporučuji lidem se jí zdaleka vyhnout. Může být ku prospěchu spíše v ojedinělých případech, pokud lékař, či lékárník pacienta dobře zná. Prospěch je spíše krátkodobý a z dlouhodobého pohledu velmi  problematický.
Léky na předpis
Prosím,poraďte.Nedávno jsem se " seznámila" s několika záchvaty paniky.Kdo zažil,ví o čem je řeč-děsivé.Medikace- Seropram 10mg. ráno mi byla rozšířena o Rabakir 75 mg večer.Nemám s léky nejlepší zkušenosti a bojím se vedlejších účinků.Můžete rozptýlit mé obavy? Děkuji za Váš názor. - otázka upravena poradcem
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Evo, Neznám váš zdravotní stav, ale podle toho co uvádíte se zdá, že farmakologická léčba je nevyhnutelná. Obě léčivé látky jsou velmi dobře známy a lekaři s nimi mají dostatečné praktické zkušenostia ví co od nich očekávat. Proto prosím dbejte na dodržování dávkování a snažte s lékařem co nejlépe spolupracovat. Přeji vám, aby se stavy paniky již neopakovaly a léčba byla dostatečně účinná..
Léky na předpis
Dobrý den, psala jsem minulý týden. Výsledky krve: vše OK, jen hemoglobin snížený, myslím hodnota 109. Paní doktorka mi předepsala Ferro-folgamma, 1x denně, kontrola krve cca za 14 dní. Ekg v pořádku. Beru si tedy magne B6 forte a mám tu lyricu 2x denně 75 mg. Úzkosti mě trápí stále a bývám unavená. Ještě byste mi něco doporučil, co si brát na zmírnění těch nevysvětlitelných úzkostí. Děkuji mockrát. Pěkný den. Petra
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Petro, pokud užíváte Lyricu, nedoporučuji ji kombinovat již se žádnými léčivy, či doplňky stravy, které působí na centrální nervový systém. Nedoporučuji také pití alkoholu. Vyhýbal bych se také pití kávy a pravého čaje. Lyrica může stav zlepšit až za nějaký čas. Nepůsobí ze dne na den. Úzkosti mají vždy racionální kořeny a je třeba příčinu najít a pozvolna pracovat na jejím odstranění. U nás bohužel psychoterapie nemá tak silnou pozici, jako v západních zemích, díky éře komunismu, kdy byla potlačována.  Prvním krokem by měla být většinou návštěva psychoterapeuta, nikoliv psychiatra. Systém úhrad léčebné péče však takovému postupu u nás nepřeje a jsme "pilulkovou zemí". V některých případech se ale opravdu bez léčiv neobejdeme a jejich užívání je racionální. Věřím, že je to váš případ a že se budete brzycítit lépe.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, mám takový problém - beru několik léků a tak od června 2017 mám vždy hned po jídle silné bolesti v podbříšku, nucení na zvracení, průjem se střídá se zácpou. Beru Euthyrox 50 na autoimunitní zánět, Plaquenil 2x denně na silné bolesti kloubů při chronické sarkoidoze, Betaloc ZOK 50, Risendros 1x týdně, Calcichew 1x večer. Všechny ty léky mimo Plaquenilu beru spoustu let, ale ten Plaquenil asi 1/2 roku. Se sarkoidózou se opakovaně potýkám 12 let, l0 let jsem brala Medrol, pak necelý rok Metotreexát a nyní tedy ten Plaquenil. Mám také dráždivý tračník, tak si laicky říkám, jestli ten Plaquenil není spouštěč těch problémů, ale to je jen domněnka. Jinak na klouby funguje úžasně. Moc děkuji a zdravím. Věra
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Věro, užíváte velmi účinné léky, jejichž nežádoucí účinky jsou velmi časté. Některé bývají i závažné. Jejich vzájemná kombinace pak riziko některých z nich výrazně zvyšuje. Vyšší dávky vápníku zvyšují obecně riziko zácpy. Zácpu poměrně běžně způsobuje i Risendros. Pod diagnózu dráždivého tračníku se dá schovat ledaccos a podle mého by měla zmizet z lékařské terminologie. Tato pseudodiagnóza pak bohužel svádí neřešit příčinu zažívacích obtíží. Často jsou důvodem jen stále se opakující dietní chyby a nerespektování skutečnosti, že pokud některá jdla a potravinářské výrobky zažívací problémy vyvolávají, je třeba je z jídelníčku vyřadit, či zpravidla jen omezit jejich konzumované množství. To má pak vliv i na zvýšený vznik různých mediátorů zánětlivých reakcí a na eskalaci problémů, které se zánětlivými onemocněními souvisí.. Bolesti v podbřišku mohou s Plaguenilem souviset a je dost pravděpodobné, že souvisejí. Mohou se stupňovat po dni,kdy zároveň užíváte  Risendros. Je třeba si tedy vypozorovat ,co tělu vyhovuje lépe a co hůře. Bez pravidelné lékařské kontroly zdravotního stravu tyto léky ale  předepisovat nelze. Lékař by pak měl ev. zvažovat, zda neupravit dávkování a způsob užití těchto léčiv, aby léky nakonec neudělaly více škody než užitku.
Léky na předpis
Dobrý den.Mám dost kg nadváhy.Probírala jsem to s obvodní lékařkou už před pár měsíci.Dostala jsem rady co se týká jídelníčku a pohybu-nicméně váha jde stále nahoru. Vím,že může být problém v štítné žláze (bylo to i u mé maminky) Obvodní mi štítnou žlázu prohmatala a řekla,že v ní problém nevidí,na jiné vyšetření mne neposlala. Mohu nějak já sama poznat,že štítná žláza není v pořádku? Co by jste mi doporučil na správnou funkci štítné žlázy? Nebo mohu přibírat s léků? Beru na vysoký tlak Lozap a Moduretic a na alergii ( s neurčené látky v kosmetice) Desloratadin a Antropen (astma kvůli neléčené alergii).Překročila jsem 60sátku,přesto bych chtěla vypadat k s světu a to s obezitou nejde.Děkuji za rady.
Veronika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Veroniko. Je třeba  hlavně sledovat funkci štítné žlázy na základě biochemického vyšetření krve. Pokud jsou hodnoty v pořádku, neznepokojoval bych se a určitě neinvestoval do doplňků stravy. Jaký denní příjem tuků, sacharidů, vlákniny a bílkovin vám  nyní lékařka doporučila?  S postupujícím věkem je třeba omezovat energetický příjem a volit výrazně skromnějí porce. O to ale více je třeba dbát na výživovou hodnotu konzumované stravy.  To se bohužel velmi často neděje. Nadváha a obezita jsou největším zdrojem zdravotních problémů. Pokud byste dosáhla normální váhy, tlak by se vám zřejmě  snadno upravil a mohla byste být prakticky bez léků.
Léky na předpis
Děkuji moc za Vaši odpověď, zkusím tedy nepít kávu vůbec a uvidím, zda budou nějaké změny. Na rozbor krve mě zatím nikdo neposlal, změnila jsem praktickou lékařku a na krev jdu zítra. Až budu mít výsledky, tak bych se ještě ozvala a případně pak poprosila i o doporučení nějakých dalších doplňků, jak si pomoci. Psych. mi doporučila Acutil a praktická dr. dnes Magne B6. Mějte se hezky. Petra
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobře Petro. Určitě se ozvěte. Pokusíme se něco vymyslet, abyste se cítila lépe.
Léky na předpis
Dobrý den, předem děkuji za odpověď a reaguji na Vaši otázku : jaké léky užívá pacient- pacient trpí nauzeou, bolestmi žaludku,užívá motilium, madopar 62,5 4x1,5 tab., na noc 1x HBS madopar ,citalec,calcichev,melenor,luxfen,prenessa ,pragiola 1 x 1,condrosulf 800..Alergie na TTC,saliciláty,viregyt,azibiot,prachy,roztoče, potrav.aler.,byliny,neurol.Špatně snáší Duphalac a další podobné, vláknina způsobuje spíše zácpu.Ve všech kloubech+ ruce- artroza 2-3.st. Pacient-ve špatném stavu od zácpy, bolesti i psychiky, parkinson. od r.2013. Na bolest dlouho- palgotal 2 tablety denně, velká bolest žaludku, nechutenství, zácpa,průjem byl 3 týdny. 3.týden- náplast buprenorfin mylan, k tomu 1x palg.- pro velké bolesti L4,L5/S1 a kolene,.Milgama v tab.a vit.na polykání - vše tlačí v žaludkuProsím také o radu-rych.pos. imunity před hospitaliz.v nem. - šťávu nebo výtažek z bylin.JAK JÍ-SN- tm. chl.s tofu,SV-ovoce O-pol., bramb.+ maso,kompot,SV-mrkev,jabl. V- cel.peč.,jog..Tekut.-2 l. Moc děkuji
Jana Zapletalová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tak to se ani nedivím paní Zapletalová.  Je třeba omezit medikaci na to nezbytně nutné. Na zácpě se může podílet kombinace léků a nepochybně zásadní měrou Buprenorfin a Calcichew. Na bolestech žaludku se může podílet částečně Condrosulf . Motilium pak může dělat obtíže také a kdybych byl lékářem, právě tyto dva léky bych vyřadil jako první, protože jejich použití není nezbytné a často navíc problematické. Je třeba zvážit pečlivě dávku vápníku, který přispívá k zácpě i když má pacient osteoporózu. Dávku bych omezil na maxilmální  umělý denní příjem asi 300mg, pokud se výhýbá konzumaci mléčných výrobků . Dále bych příjem vápníku kontroloval na základě výsledků denzitometrichého vyšetření.
Léky na předpis
Dobrý den,
plánuji těhotenství, a občas si na bolest hlavy vezmu Aulin. Dočetla jsem se v příbalovém letáku, že snižuje plodnost chci se zeptat, zda tedy občasné (1x za měsíc 1 tableta) braní vadí. A jakým způsobem plodnost snižuje? Čím ho nahradit? někdy mě vzadu v zátylku bolí hlava natolik, že už vím a znám, že mi na to Ibalgin nezabírá.
Zuzka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Zuzko, v tomto případě nevidím problém, pokud se zrovna neztrefíte do dne, kdy by mohlo dojít k početí a kdy je  tedy i vajíčko připraveno k oplození. Protizánětlivý učinek nimesulidu je  zejména způsoben vlivem na hladinu prostaglandinů z nichž některé podporují zánětlivé reakce. Některé z nich významnou měrou  působí i na  ženský reprodukční systém a to na více místech. Mohou například způsobit potrat působením na oplozené vajíčko.Při užívání nimesulidu může být snížena pravděpodobnost oplození a může také dojit k poškození plodu v pozdějších stadiích těhotenství.
Léky na předpis
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat který odborný lékař kromě plicního specialisty může napsat Erdomed
Děkuji
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Kterýkoliv. Aleno. Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Dobrý den, psychiatrička mi předepsala lék Lyrica 75 na úzkosti, které mě trápí vpodstatě celý den (jakoby taková trvalá nervozita, bušení srdce, těžko na hrudi, zle od žaludku. Přitom si myslím, že nemám žádnou objektivní příčinu, proč se mi to děje. Myslela jsem, že mi budou předepsána nějaká klasická antidepresiva. Je běžné užívat na tyto stavy tento lék? (150 mg denně)vyděsilo mě, že je to lék i na epilepsii. Doporučil byste mi něco čím bych si mohla pomoci, nějaký doplněk? Děkuji mockrát za Vaši odpověď.
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Petro, nic o vás bohužel nevím. Byla jste  prosím vyšetřena parktickým lékařem, nebo internistou? Užíváte ještě jiné léky? Máte větší problémy se spánkem? Pijete hodně kávy?  Ubýváte na váze? Kolik je vám let?
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore,
užívám Euthyrox na štítnou žlázu a nyní při kontrole mi navzdory normální hladině F4 vyšla výrazně vyšší hladina TSH. Předchozí kontroly vyšly vždy v pořádku. Je prosím možné, že by snížilo vstřebávání Euthyroxu antibiotikum Doxycyklin, které jsem před 14 dny doužívala (1 tbl, 2x denně po dobu 10 dní)? Děkuji moc za odpověď! Markéta
Markéta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si, že ne Markéto, pokud jste oba léky neužívala nalačno najednou. Nelze vyloučit, že budete potřebovat vyšší dávku Euthyroxu. Na druhé straně bych z jedné hodnoty příliš  velké závěry nedělal a nejpozději po půl roce biochemické vyšetření zopakoval.
Léky na předpis
Mám coxartrózu. Lieky takmer nepoužívam, snažím sa bolesti riešiť uvoľňujúcimi cvikmi, teplom a kľudom. V ojedinelých prípadoch užívam Voltaren 25 mg. Aký je rozdiel medzi Voltarenom a Ketonalom. Ten mi v minulosti predpísal lekár, ale cítila som sa po ňom všeobecne veľmi zle. Má rovnaké účinky ako Voltaren aj Novalgin? Ďakujem.
Marta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Léčivé látky ve Voltarenu a Ketonalu mají odlišnou chemickou strukturu, Marto. Některý pacient lépe reaguje na Ketonal, jiný zase na Voltaren. Novalgin má  chemickou strukturu velmi odlišnou a je třeba více rozlišovat pro které pacienty je vhodný. Každý z těchto léku má svá rizika a lékař musí znát dobře zdravotní stav pacienta. Za nejproblematičtější považuji Novalgin, který ale někdy dokáže pomoci od velkého trápení bolestmi. Pokud se sami rozhodneme kupovat volně prodejné  léky s obsahem diklofenaku 25mg, měli bychom se poradit v lékárně, zda je pro nás lék vhodný, nebo ne. I v nižších dávkách může dojít k poškození sliznice žaludku a dvanáctníku. A to zejména, pokud užíváme i další léky.
Léky na předpis
Před časem /asi 6 měs/ mi byl zjištěna na odd. ORL refluxní laringitida. Jediný problém byl,že mě neustále bolelo v krku. Byl mi nasazen Omeprazol 40mg a po čtyřech měsících vyměněn za Zulbex 20 mg. Začaly se mi dost, oproti jindy, lámat a padat vlasy. Připadají mi i sušší bez elasticity. Kromě toho beru Detralex, Lomir a nejslabší prášky na cholesterol. Je pravděpodobné,že to má vliv na zmíněné potíže s vlasy ? Poraďte, prosím, nějaký postup, jak bych měla postupovat k vyřešení svých potíží.
Děkuji za odpovědˇ, případně radu. CJ
Jana Cibulková
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý de paní Cibulková. Léky obsahujícíe omeprazol a léčivé látky s obdobným mechanismem účinku zasahujíi do procesu trávení a vstřebávání živin. Je proto možné, že jsou příčinou vašich obtíží. Doporučuji tyto léky zaměnit (minimálně na 3 měsíce, ne-li napořád) za ranitidin 150mg ( 1-2 tablety na noc). Projednejte to prosím s lékařem. Velký vliv na látkovou výměnu mají i statiny, které zřejmě užíváte. Neměly by se předepisovat v případech, kdy lze snížit cholesterol jen úpravou jídelníčku. Často je to docela snadné.
Léky na předpis
Dobrý den, prosím Vás mohl by jste mi poradit jaký doplnek stravy je vhodný zakoupit pro parkinsonika se zácpou a potížemi se žaludkem. Plnost v žaludku,nechutenství, potíže jsou menší po hodně malých porcích jídla.Ale problém se zácpou trvá, laxativa nemůže užívat je z nich na zvracení a nepomáhají.Bere glycer.čípky, ne pořád, jen akutně.Nevíme jestli Nutridrink je vhodný nebo jiný doplněk pokud existuje na zácpu.Rádi bychom se obrátili na někoho v oblasti výživy pro tyto pacienty.Dočetla jsem se něco o bezzbytkové stravě, moc tomu nerozumím, zda je vhodná nebo ne. Velice děkuji za odpověď a radu.Pěkný den.
Jana Zapletalová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
K bezezbytkové stravě není  pravděpodobně žádný důvod, paní Zapletalová. Prosím o informaci, jaké léky pacient užívá a prosím také o popis včerejšího jídelníčku, abych si udělal  alespoň nějaký obrázek, jak se stravuje. Nezapomeňte prosím na odhad denního příjmu vody.
Léky na předpis
Dobrý den,pane doktore,prosím,poraďte.Asi měsíc užívám ráno-zhruba v půlhodinových intervalech-Letrox 50,Omeprazol 10mg a Seropram 20mg. Během dopoledne se cítím velmi unavená.Nemohou se účinky těchto léků navzájem potencovat? Děkuji za odpověď.
Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je nepravděpodobné, že by byla únava způsobena touto kombinací, Evo.  Nelze ale vyloučit, že to způsobuje sám Seropram. Zkuste si prosím vypozorovat, zda to není jídelníčkem a případně si složte takový, který bude tělu lépe vyhovovat. V ranních hodinách, pokud nepracujeme fyzicky, je většinou lepší mít jídelníček také skromnější a dobře stravitelný.  Důležitý je samozřejmě  dostatečný spánek, který může ovlivnit i časté pití kávy (ev. čaje), nebo jen pití kávy v pozdějších hodinách. Látky obsažené v kávě pak mohou únavu prohlubovat. Obsah těchto látek může být v jednotlivých výrobcích významně rozdílný.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore,mám na Vás prosbu,jsem po operaci šedého zákalu,vše je v pořádku ,ale nevím proč musím kapat betoptic 1-0-1.Kapala jsem je před operací několik let,po operaci jsem pokračovala.Paní doktorka se divila,že je kapu ,ale pak mi řekla at´ pokračuji .Vadí mi to jak si kápnu ,tak mne šíleně pálí oči,štípou, slzí, jestli mi to neškodí.Tlak mám 20.Moc vám děkuji za váš názor a laskavost za Váš čas
Milena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zvýšený nitroční tlak je třeba léčit, Mileno. Jiná možnost není, aby nedošlo k vážnému poškození zraku, či slepotě.  Na postupném zhoršení zraku se může podílet i vysoký krevní tlak a cukrovka. Váš zdravotní stav je poměrně komplikovaný a je třeba, abyste byla pravidelně kontrolována svědomitým lékařem. Medikace musí odpovídat aktuálnímu zdravotnímu stavu, aby nepřispívala ke zdravotním obtížím.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore,moc děkují za odpověd.léky si sama nevysadím i když mám chol.4,3.Sama jsem začala užívat probiotika,trpím průjmy a nemám takové bolesti v podbříšku na levé straně.Stravuji se snad dobře ,ale velký problém mám na sladké ,občas řeším glykemie 6,93 moc děkují .
Milena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Příčinu průjmů je nutné zjistit, Mileno. vypozorujte si, zda vám to způsobují některé pokrmy, či potraviny. Vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu bych asi příliš neváhal s kolonoskopii. Můžete mi  prosím napsat váš jídelníček ze včerejšího dne, abych si udělal představu jak se asi stravujete?.
Léky na předpis
Dobrý den,chci se zeptat ,mám bolesti klubů,kyčle kolene,třísel mohla bych užívat Barny striple blend extra silný 700g? zakoupený z lékarny je to pro hříbata a lidé.je mi 61 let.Užívám dost léku.Argofan75,Lusopres,Telmisartan40mg,Indap,Letrox100,Betoptic kapky do oči,Glucophage 2000,Sortis20mg, probiotika,Somatulin120mg1inj.s.c.á 4týdnů. Moc děkují za odpověd.
Milena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Mileno. Tento výrobek neznám, a proto ho nemohu doporučit.Léků berete hodně a je třeba se zaměřit na to, aby nějaké ubyly. Normální váha a správný jídelníček je jedinou možnost cestou, aby obtíže nepřibývaly a netvořilo se tolik látek, které podporují zánětlivé reakce. Pokud trpíte i svalovými bolestmi, je třeba vyloučit, zda to nezpůsobují léky (Sortis),
Léky na předpis
Dobrý den chci se zeptat po jakém časovém rozmezí si můžu vzít dithiaden když užívám každé ráno o půl 6 xados.za jak dlouho si pak můžu vzít dithiaden.Xados beru jednu tabletu děkuji
Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Musíte brát oba léky, Katko?  Xados, či Dithiaden sám o sobě, není dostatečně účinný? Pro mě je to dost neobvyklá kombinace. Snášíte ji dobře bez pocitu útlumu, či únavy?  Dithiaden užíváte také 1x za den ?
Léky na předpis
pře 4 lety zjištěna rev.artritida, lék metypred 4 mg způsobil vypadávání vlasů a přibývání na váze i přes dosti přísné dodržování příjmu potravy ( slabá cukrovka 2 stupně).Ošetřující lékař odešel do penze a nikde nemohu sehnat jiného poraďte prosím nějakou léčbu bez kortikoidů. děkuji
jindra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, možností je hodně a kortikoidy by neměly být první volbou. Dopady na látkovou výměnu  jsou velké a vedlejší účinky také. Jedním z nich je také negativní vliv  na hladinu krevního cukru a zhoršení cukrovky. To samo o sobě podporuje i zánětlivé reakce jiným mechanismem. Jako první vobu bych asi volil nimesulid, pokud obtíže vyžadují léčbu protizánětlivým lékem. Neznám bohužel váš zdravotní stav, ani historii léčby a tak je moje rada velmi orientační. I nimesulid má své kontraindikace a je třeba jej předepisovat s velkým respektem. Obvykle je ale velmi dobře snášen a nežádoucí účinky nejsou tak časté, jako u jiných antirevmatik.
Léky na předpis
Pane doktore,objevila jsem ve stolici nestrávený prášek calmolan, nyní beru ještě antibiotika sumamed minocyklin, tobolky nejsou taky úplně stráveny. Můžu tobolky rozrušit, aby se lépe strávil? Čím to může být,?
Děkuji.
Mirka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Mirko, užíváte i nějaké léky na snížení kyselosti žaludku? Máte tento problém každý den?
Léky na předpis
Dobrý den, prosím o informace o zkušenostech s užíváním Viagry, případně podobných preparátů dlouhodobě - tj. více než tři roky, muž kolem šedesáti let, dna, zadržování vody, občas vysoký tlak. Muž tyto přípravky užívá cca dvakrát týdně, o dovolených denně. Snižuje se postupem doby účinek? Lze je užívat dlouhodobě - třeba ještě 5 let? Děkuji.
Hana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Je velmi časté, že se účinek snižuje. Nedoporučuji užívat lék tak často a spíše se zaměřit na životosprávu. Zhoršuje se přirozená schopnost erekce a časové prodlevy se mohou výrazně prodlužovat. Zhoršuje se podle mého názoru často i libido u řady osob. Užívání Viagry je cesta do pekel a její předepisování by nemělo být bohužel tak benevolentní. Je třeba s ní umět zacházet a potom udělá  velmi dobrou službu bez velkých zdravotních rizik ve vhodných situacích. Přibalovou informaci o přípravku je třeba brát vážně a respektovat ji.
Léky na předpis
Dobrý den, na jaře mi byl diagnostikován gastroezofageální reflux (gastroskopie), mám užívat Helicid 20, v létě jsem ho přestal užívat, protože problémy přestaly, teď cca od půlky září se mi opět vrátily,týden opět užívám jednu tobolku ráno, ale vždy v noci nebo nad ránem se mi problém vrací a zdá se mi, že Helicid nepomáhá, jinak přes den celkem vše o.k. Od pěti odpoledne nic nejím, pouze večer piji zeleninovou a ovocnou šťávu z odšťavňovače cca 0,5 l. Jinak mi nic není, ale ty noční tlaky mě znervozňují, prosím o radu, co dál, děkuji
ivo
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Ivo. Zkuste prosím užívat Helicid na noc t.j. v cca 18 hodin , aby vám nenarušoval trávení během dne a ještě nepřispíval  k zažívacím problémům. Vhodnější je ranitidin 150-300mg na noc a podle mého názoru by to měla být vždy první volba před nasezení léku jako je Helicid, který má mechanismus účinku jiný. Problémy se vždy zhoršují na jaře a na podzim a je třeba včas začít lék užívat. Není často nutné  brát lék celoročně. Gastroezofageální reflux zhoršuje obezita a nadváha. Snížením váhy často problémy zcela odstraníme.
Léky na předpis
Lze vysadit lék Rosumop 10, když mám hodnoty pod 2,6 n/mol a držím poměrně tvrdý dietní režim s drobnými výpadky. Děkuji
Petr
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslíte tím hladinu plasmatického cholesterolu, Petře? Máte takové hodnoty opakovaně? Jak dlouho lék užíváte? Užíváte ještě něco jiného?
Léky na předpis
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, babička si vzala o 1 tbl. digoxinu navíc, mohlo by se něco vážnějšího stát? Mám strach, kdyby to spletla někdy ještě jednou. Děkuji
Valerie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to nepravděpodobné, Valerie. Digoxin se ale velmi snadno kumuluje v organismu a pokud se užívají  ještě další léky, např. antirevmatika, hrozí relativně snadno předávkování a vážné zdravotní komplikace, které mohou končit i smrtí. Jednorázová  dvojnásobná dávka nevadí, pokud je lék správně předepsán. Byla by to spíše shoda náhod, kdyby došlo ke komplikaci.
Léky na předpis
Dobrý den! Potřebovala bych se poradit. Chystám se na druhý porod (jsem v 38tt+2) a dostala jsem od svého gynekologa výsledky stěrů, které jsou pozitivní na streptokoka na *. U porodu mi budou podávat antibiotika nitrožilně. V minulém těhotenství před dvěma lety jsem je dostala také, i když už věděli, že nestihnou zabrat. Potom jsem měla - domnívám se, že kvůli tomu - narušené mikroflóře, stresu atd. zánět, na který mi opět dali antibiotika a po týdnu jsem dostala angínu - a další dvě krabičky. Nyní bych hlavně těm dalším komplikacím ráda předešla. Odmítnout infuzi u porodu je asi hloupost (i když uvažuji i nad tím, pokud bude porod opět postupovat tak rychle, že to nestihnu do porodnice s předstihem). Myslíte, že by mi mohlo pomoci, kdybych už nyní začala brát laktobacily a pokračovala s tím intenzivně po porodu? Je vůbec něco, co s tím můžu dělat, abych se vyhnula dalším antibiotikům? Před těmi dvěma lety jsem je měla poprvé po deseti letech a strašně mi to zacvičilo s imunitou.
Karla
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Karlo, těžko se mi to posuzuje. Myslím si ale, že by nebylo dobré se antibiotické profylaxi vyhýbat a nedělal bych to.  Užívat lactobacily má minimální smysl a nezabrání to vzniku infekce, pokud bude míra expozice taková, že ji tělo již nezvládne. Žádné opatření bych tedy nedělal a snažil se jen dodržovat vhodný jídelníček s dostatkem výživných látek. Nemyslím si, že druhý porod musí přesně kopírovat ten první a uvedené komplikace nastat vůbec nemusí.
Léky na předpis
Moc Vám děkuji za rady a vysvětlení, pane doktore. Příčina hypertenze známa není, jsem štíhlá, sportuji celý život a snažím se stravovat zdravě. Prý se to někdy neví, může to být dědičné. I Vám přeji hodně zdraví!! :-)
Bára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Přeji vám, abyste byla v dobrých rukou, Báro. Sportování je také třeba přizpůsobit věku a zdravotnímu stavu. Mějte se hezky.

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.