Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Léky na předpis
Děkuji Vám pane doktore.
Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Přeji hodně zdraví, Katko.
Parafarmacie
Dobrý den, doplňuji k problému s nehty.
Na nohou problémy s nehty nemám, myslím, že v domácnosti uklízím se více méně stejnými čistícími prostředky a stravuji se také stejně, ikdyž přiznávám, že asi ne moc racionálně, mám ráda sladké, ovoce a zeleninu jen občas, cca 10 let užívám Letrox 50/den.
Děkuji.
Maja
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Majo. Biosil rádi doporučujeme protože se osvědčil. Někdy jej kombinujeme s Gelantinou Intensive.  Máme ji na webu www.drstanek.cz. Běžně se nedistribuuje. Ta podpoří růst nehtů. Je možné použít i Gelantinu tobolky, pokud vám nevadí spolknout 5 tobolek za den. Je možné i najednou. Gelantina Intensive je  docela chutný nápoj a lidé s ním při užívání problém nemají. Letrox by mohl hrát svoji nepříznivou roli, ale spíše na počátku léčby. Nyní se mi to zdá nepravděpodobné, pokud se dávka nezvýšila. To ale při dávkování 50 mikrogramů  za den nepředpokládám. 
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, jaký máte názor na krémy z konopí? Koupila jsem si jeden v lékárně (český výrobek, byly na něj dobré recenze), noční krém na ekzém a až překvapivě rychle mi pomohl. Ještě jedna otázka na tento i jiné kosmetické krémy, dost často se stává, že nějaký krém apod. má skvělé výsledky a po nějakém čase přestává
Iva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, myslím si, že české masti či emulze s obsahem konopného extraktu jsou  velmi dobře technologicky zpracovány a obsahují vhodný extrakt. Snížení pozitivního účinku je typické prakticky pro všechny léčebné masti. Zejména pokud se jedná o léčbu či ošetření ekzému. Je proto dobré léčbu střídat.
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den, ráda bych se vás zeptala na názor. Jsem těhotná, v úplném začátku, a zrovna v době kdy jsem chtěla začít upravovat jídelníček, abych trochu vylepšila postavu. Potřebovala bych shodit MAX 5 kg, což je mi jasné, že nyní nepůjde, ale chtěla jsem se zeptat, zda je i tak možné, že v začátku těhotenství, pokud upravím stravu (aniž bych ale ohrozila miminko), přece jen trochu shodím. Resp.upravím si postavu. Upravením stravy myslím jíst pravidelně, menší dávky a vynechat např.sladké, chipsy apod.vše miminku prospěšné :-) ale právě mě zajímá, jestli je možné v této fází opravdu zhubnout. Dále jsem se také chtěla zeptat, jestli byste mi doporučil běh. Běhala jsem 2x-3x týdně cca 5 km, ale teď poslední měsíc jsem byla nemocná, tak šel sport stranou. Mou nyní začít běhat, ani bych ohrozila miminko? Děkuji, Lucka
Lucka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Lucko. V prvním trimestru těhotenství se nezvedají nároky organismu na  příjem výživných látek a má smysl váhu trochu  snížit, aby se tak předešlo porodním komplikacím, které mohou nastat i díky nadváze a následnému nepřiměřnému nárůstu váhy během těhotenství. Určitě má smysl v jídelníčku vynechat přílohy, kromě malých porcí luštěnin, veškeré pečivo, těstoviny a sladkosti. Na 10 dní bych vyřadil i ovoce, aby se váha pohnula směrem dolů. Pokud jste byla dlouhodobě zvyklá sportovat, sportujte s mírou i nadále. Pokud jste ale zvyklá nebyla, buďte opatrnější a zátěž zvedejte velmi pozvolna. Spíše bych pak doporučil dlouhé procházky, nebo chůzi, pokud jste dříve nesportovala a začala jste nedavno. Zvýšením tělesné zátěže váhu nesnížíte, nebude-li adekvátně upraven jídelníček. Gratuluji k těhotenství !!!
Parafarmacie
Dobrý den, je mi 57 let a nikdy jsem neměla problémy s nehty. Až loni na podzim se mi začaly velmi štěpit a lámat. Koupila jsem si Biosil a hned došlo k výraznému zlepšení. Ovšem po jeho dobrání se situace cca po 14 dnech opakovala, Koupila jsem si ho tedy znovu a nehty byly zase bez problémů. Ovšem před 10 dny jsem dobrala druhé balení a zase se problém objevil. Čím to může být ? Jak jsem již psala, dříve jsem takové problémy nikdy neměla. Děkuji.
Maja
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Majo. Problém může souviset s výživou a aktuálním deficitem některých látek, které se podílejí na tvorbě kolagenu. Může ale dojít také k chemickému a mechanickému poškození struktury nehtu. Nehty poškozují laky (asi většina), ale také třeba saponáty či  "ochranné" rukavice z učitých materiálů. Ne vždy se dokáže nehet dostatečně  rychle regenerovat, aniž bychom si toho vůbec všimli.  S postupujícím věkem se schopnost regenerace snižuje. Problém se objevil na všech prstech rukou? Nehty na nohou se nezměnily?
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore,

dostala jsem na periferní a centrální neuropatickou bolest
RABAKIR 75 mg, ale po přečtení příbalové informace, kde jsou uvedeny vedlejší možné účinky, jsem z toho na vážkách
zda s tím vůbec začínat.
Léky, které užívám je stacyl, sortis a lanzul. Můžete mi, prosím, sdělit Váš názor.
Děkuji
Lenka
LENKA
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Určitě, Lenko. Můžete mi ale o vás napsat více a popsat všechny zdravotní obtíže na které užíváte léky? Vidím také Sortis a Lanzul. Máte velkou nadváhu?
Léky na předpis
Děkuji Vám pane doktore.
Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Přeji hodně zdraví, Katko.
Parafarmacie
Dobrý den, je nějaká šance stravou nebo i nějakými léky ovlivnit to, aby se na ploténkách netvořily osteofyty? Mohou též způsobit patní ostruhu ? Děkuji za radu nebo názor.
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ne, Aleno. Strava se může  ale na problému podílet tím, že zatížíme příslušné partie nejen nepřiměřenou  každodenní zátěží ( zaměstnání, stereotypy jak sedíme a pohybujeme se), ale také  nadměrnou hmotností. Za patní ostruhu, kromě vrozené dispozice, může podle mého názoru  jak nadváha, tak nevhodná obuv.
Parafarmacie
Hezký den. Pane doktore, dlouhodobě trpím velmi nepříjemným problémem. Mám endoskopicky diagnostikovanou chronickou gastritidu v těle žaludku a v souvislosti s tím mě často trápí (někdy opravdu velmi) snížená kyselost v žaludku a tím zhoršené trávení potravy. Mívám zejména ráno výrazné nechutenství, mám teď velké potíže ráno sníst snídani, musím se velmi nutit.

Můžete mi prosím doporučit něco na zvýšení kyselosti v žaludku? Zkoušel jsem vinný a jablečný ocet zamíchaný do nápoje, ale toto mi prakticky nepomáhá. Věděl byste prosím o něčem silnějším a lepším? Zkoušel jsem čaj z hořce, ale po měsíci už ho nejsem schopen kvůli extrémně hořké chuti pít. Prosím, napište mi. Děkuji Vám.
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jiří. Kdysi existoval lék Acipepsol, který docela fungoval. Některé léky mohou k problému přispívat. Můžete mi prosím napsat co užíváte. Jinak já bych doporučil nastrouhat jablko. Nějaké kyselejší a zkusit pár lžiček. Záleží hodně na odrůdě jablka. Octy mohou poškozovat jícen se všemi důsledky tohoto počínání. Je třeba být opatrný. Postupoval jste ale velmi správně.
Léky na předpis
Dg.Thyreoiditis v.s. Graves Basedova nemoc - ta Grav Basedová nemoc ještě není definitivně potvrzena. Thyrozol mi předepsal endokrinolog. Prvotní záchyt, že není něco v pořádku se št.žlázou, byl v listopadu a od listopadu 2017 se také léčím. Na ko chodím co 6 týdnů, zatím vypadá, že léčba zabírá, protože výsl.odběrů na št.žlázu jsou vždy u každé ko lepší, teď půjdu na ko v květnu. Ale vlasy mi začaly padat daleko dříve než jsem začala brát Thyrozol.... asi rok a půl. Ale vlasů jsem měla tolik, že to ani nebylo poznat. Až teď poznávám, kolik mi už vypadlo. Všechny ty lok.th. do vlasů od kožní jsou k ničemu, efekt malý. Výhl.si můj endokrinolog myslí, že asi bude nutná operace št.žlázy. Imunitu jsem si chtěla zvýšit, protože trpím (asi v souvislosti se št.ž) chronickou únavou.
Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Odpovězeno níže.
Léky na předpis
Tedy, nevím, jestli jsem dobře napsala thyreoditis. Zánět št.žlázy nemám, také dosud norm.velikosti, nezvětšuje se, jen je prokrvená. Mám hyperfunkci št.žlázy. Dávky léků mi lékař upravuje dle akt.výsledků, a už mi i snížil. Ale ty protilátky proti št.žlázy v mém těle jsou. Zkrátka se to sleduje a uvidí se, co dál. Ale říkal, že v naprosté většině lidí operaci neujdou. Protože št.ž. vypouští toxiny do těla. Tak nevím, jestli se upraví pak i ty vlasy.
Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Díky za upřesnění, Katko. Únava souvisí s používáním Thyrozolu. Je to obrovský zásah do látkové výměny i do funkce vegetativního nervového systému.  Padání vlasů také. Návštěvy dermatologa považuji za ztrátu času. Odstraněním štítné žlázy a následné používání substituční léčby by mohlo pozvolna stav zlepšit. Nyní bych volil doplněk stravy s obsahem methioninu např. Paralékárna Methionin Plus + Biosil Plus. Zdá se mi, že jste v dobrých rukou, Katko a respektoval bych rady endokrinologa. Wobenzym bych neužíval, pokud vám ho tento lékař vyloženě nedoporučí.
Léky na předpis
Pane doktore, dobrý den. Chci se zeptat, zda jsou nějaké kontraindikace k braní Wobenzymu. Myslím lékové nebo nemoci. Léčím se hyperfunkcí št.žlázy, beru Thyrozol 10mg střídavě 1-0-0 a 1/2-0-0. Přes půl roku řešíme s kožní lékařkou rovněž vypadávaní vlasů (vypadávají v trsech, mám tam holou kůži) a tak mi nechal odebrat odběry, které dopadly skoro písankově, až na easofilní segment, který byl dvojnásobně zvýšený a na ANA,který vyšel pozitivní, jinak vše v pořádku, Ale teď se děsím, četla jsem, že to ANA souvisí s autoimunitním systémem, že tělo napadá vlastní bunky. Mohou tyto hodnoty souviset i s tím, že se léčím se št.žlázou? A Wobenzym bych chtěla zkusit k posílení imunity, tak se ptám, zda je to možné. Děkuji.Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Padání vlasů spíše souvisí s užíváním Thyrozolu, Katko. Jak dlouho lék berete?   Předepsal vám lék endokrinolog ?  Jakou diagnózu přesně stanovil ?  Můžete mi napsat poslední hodnoty TSH, T3 a T4?  Z jakého důvodu chcete posílit imunitní systém uživáním Wobenzymu ?
Parafarmacie
Děkuji za vysvětlení. Ano, skutečně lékárna, kde se vydávají léky na předpis. Je pravda, že lékárna měla v sortimentu i různá homeopatika a jiné přírodní preparáty, dalo by se tedy říci, že byla alternativně zaměřená. Ale normálně jsem si tam vyzvedávala léky na předpis od lékaře. Pro člověka je dnes opravdu těžké zorientovat se ve všech informacích, zejména pak, když je nedej bože nemocný. A to ani nemluvím o internetu a jiných médiích. S tím názorem na negativní účinky mléka jsem se nesetkala prvně (nemyslím tím ale debatu o alergii na mléko, tou netrpím, snad jen mírnou intolerancí laktozy, ale jogurty, tvarohy, mléko se sníženým obsahem laktózy mi nevadí). Také jsem četla názor, že mléko, co si koupím v obchodě v krabici, je vůbec nejhorší a když už mléko, tak domácí nepasterované. To ale nepovažuji za úplně bezpečné (co myslíte?) nehledě na to, že dobytek nechovám a nemám ani žádné spolehlivé farmářské zdroje. Zbývá mi tedy supermarket, v lepším případě Bio obchod.
Renáta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Kdo chce psa být, ten si hůl vždy najde, Renáto. To už tvrdila teta Kateřina v Saturninovi. Převaření či pasterizace mléka má svůj smysl. Vyhneme se tak možnosti vážné infekce trávicího ústrojí. Spíše bych odlišil  mléko od krav, které mají možnost normální pastvy od mléka z velkochovů ( holštýnské plemeno ze špičkových chovů dokáže vyprodukovat i 100 l na jednu krávu za den). Kvalitu mléka ( tím myslím nejen chuťové vlastnosti ale  i složení živin) ovlivňuje nejen druh skotu, ale i způsob, jakým je krmeno ( ve velkochovech se často používá rostlinný tuk jako součást krmné dávky) . Mléko se  také liší složením bílkovin. Některé z nich působí velmi příznivě na střevní imunitní systém . Mléku určitě není dobré se vyhýbat. Do naší výživy jednoznačně patří a nemá smysl to neustále zpochybňovat.  Něco jiného je, jestliže někdo trpí intolerancí laktózy, nebo nesnášenlivostí některé z mléčných bílkovin. Jinak si nemyslím, že bioobchody jsou nějakou  větší zárukou kvality potravin. Konzumaci biopotravin je třeba spíše chápat jako součást životního stylu, které usiluje o záchranu veškerého žívého přírodního bohatství, které jsme  ještě nestačili  jménem ekonomického růstu zničit  včetně nás samotných.
Parafarmacie
Dobrý den, pane lékárníku, prosím o Váš názor na mléčné výrobky a mléko obecně. Mám osteopenii a krom pohybu mám upravit i stravu. Lékař mi doporučil mléčné výrobky, v lékárně mi zase řekli, že mléčné výrobky jsou špatně a naopak odvápňují, že mám jíst hlavně více luštěniny a listovou zeleninu. Já mám mléčné výrobky docela ráda, každý den jím třeba jeden bílý jogurt a čtvrt litru mléka nebo jogurt a tvaroh, někdy zase tvrdý sýr, lučinu nebo tak. Jak je to tedy s vápníkem a mlékem? děkuji Renáta.
Renáta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Renáto. Tomu skoro nemohu uvěřit, že byste mohla slyšet  takovou radu v lékárně. Doufám, že to neřekl člověk, který vystudoval farmaceutickou fakultu. Mléko je nejlepším zdrojem vápníku. Z  rostlinné stravy je vápník využitelný mnohem hůře a nadměrná konzumace zeleniny může ovlivnit významněji i využitelnost vápníku z potravy, díky tomu, že se vápník ( např obsažený v  mléčných výrobcích) naváže na látky obsažené v rostlinně stravě.  Luštěniny určitě nejsou ideálním zdrojem vápníku. Vápník je v nich pevně vázán. V našem jídelníčku by ale chybět neměly. Obsahují hodnotnou bílkovinu a můžeme z nich připravovat  chutné pokrmy, které mohou snáze obsahovat méně tuku. Naše strava je bohužel příliš bohatá na tuk, jehož příjem by neměl překračovat 30% z celkové energetické hodnoty jídelníčku. Pokud toto doporučení dlouhodobě porušujeme, projeví se to zhoršením zdravotního stavu.
Parafarmacie
Dobrý den, zajímalo by mě, za jak dlouho by se měla vstřebat boule/modřina? V únoru jsem se na horách ošklivě bouchla do holeně, měla jsem tam modřinu i bouli. Modřina zmizela a teď jsem zjistila, že mám pořád na holeni hrbol. Mám to třeba masírovat nějakou mastí? Děkuji
Zuzka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, masáž může mít určitý smysl. Nelze vyloučit, že jinak hrbolek z pohmožděné tkáně zůstane, nebo zmizí  za velmi dlouhý čas, až se buňky poškozeného pletiva zcela nahradí novými a  pohmožděná tkáň obnoví svoji původní funkci. Masáž může tento proces urychlit.
Parafarmacie
Dobrý den, beru letrox,vasocardin,kalnormin a rhefluin + sedavé zaměstnání,otékají mi nohy kolem kotníků a občas i nahoru do lýtka..někdy víc někdy míň....máte pro mě nějakou radu?děkuji moc
Dáša
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Dášo. Jestli je dávkování všech léčiv v pořádku, mohly by dobře pomoci Paralékárna Flavonoidy v dávkování 2x2 tablety za den. Udržovací dávka je pak 2x1 tableta. Pro dolní končetiny je vždy dobré, máme-li normální váhu. Při odpočinku si nohy podložte. I při práci by bylo dobré, aby byly výše. Budu rád, když se ozvete, zda se stav zlepšil. Minimálně určité zlepšení bych očekával.
Parafarmacie
Děkuji za rychlou odpověď. Dcera je naprosto v pořádku. Plná elánu jako každý den :) Průjem se taky naštěstí nedostavil. Přeji Vám hezký den.
Andrea
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tak to je nejlepší zpráva, Andreo. Mějte se hezky.
Parafarmacie
Dobrý večer, chtěla bych se poradit. Byli jsme venku a dcera 21m. stála na hřišti u keře, ke mě zády. Než jsem k ní došla co tam dělá došlo mi že jde o dlouhý keř s ptačím zobem...V rukou nic neměla, na keři bylo černých kuliček poměrně málo všude, rychle jsem se ji koukla do pusy, prázdno a nic nežvýkala, zřejmě by měla i zabarvený jazyk a zbytky na zubech kdyby nějaké pokousala...Věřím že jsem stihla zareagovat včas a tudíž nestihla spolknout ani jednu kuličku ale kdyby náhodou mám s ní jen k doktorovi? Je ptačí zob hodně nebezpečný nebo by jich k možné otravě musela sníst určité množství?... nevím jistě zda nějakou tak rychle stihla spolknout tak si nejsem jista jeslti to je třeba nějak řešit... Děkuji
Andrea
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Andreo. Zdravotní problémy by se objevily relativně rychle. Z takového množství bych očekával jen možná průjem. Nemusíte mít obavy pokud je nyní vše v pořádku.
Léky na předpis
Na lékaře se obrátil - i neurologa i ortopeda, absolvoval také další přidružená vyšetření, rdg apod. avšak bez nějakých lepších výsledků. Příčinu sice zná, avšak se s ní prý nedá nic moc dělat. V mladších letech sportoval hodně, nyní již nemůže. Problém mu dělá i samotná chůze. Fyzicky nepracuje. Bohužel má také značnou nadváhu, se kterou nic moc nedělá. Nyní musí warfarin užívat, protože absolvoval ambulantní zákrok na kardiologii, čili jako prevence případných obtíží. Nejprve si na ředění krve píchal nějaké injekce do břicha nyní už "jen" warfarin - ještě cca měsíc. Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Markéta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Všechny protizánětlivé léky interagují s Warfarinem, Markéto. Určitým řešením je, pokud je to nutné, užívat stále stejnou dávku protizánětlivého léku a srážlivost krve dostatečně monitorovat.  Protizánětlivý lék, by měl předepsat či doporučit ošetřující lékař, který má určitě s Warfarinem velkou zkušenost. Je to lék osvědčený. Vyžaduje však pečlivé sledování zdravotního stavu. Já bych začal Brufenem. Vhodnou dávku opět musí určit lékař. Nedoporučuji cokoliv koupit volně a užívat bez jeho vědomí. Jestli ale tatínek není ochoten snížit váhu, každá rada je drahá. Je to  pak plýtvání časem lékařů i peněz a k ničemu dobrému to z dlouhodobého hlediska nepovede.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore, femoralex forte jsem chtěla užívat jako doplněk k lékům a režimu na léčbu osteoporozy, kterou trpím, Na interenetu jsem se dočetla, že denní dávka vitaminu K2 je kolem 100mcq, tak mne obsah ve fermoralexu zarazil...nebo dle Vás je dostačující a přípravek doporučujete? děkuji L
LInda
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Skutečnou potřebu vitaminu K je velmi těžké stanovit, Lindo. EU doporučuje denní příjem 75 mikrogramů a obecně se má za to, že běžná strava doplní dostatečně tento vitamin do organismu. Chemická struktura vitaminu K2 je trochu jiná než menadionu(vitaminu K3). Jeho poslání je také trochu jiné. Femoralex je směsí více bioaktivních látek podporujících tvorbu kostní hmoty. 45 mikrogramů považuji za dávku dostatečnou, kterou není asi racionální zvyšovat, ale nevadí to. Konzumovaná strava  může ovlivnit jeho využití tablety a to zásadně. Zásadně jej může ovlivnit i technologické zpracování tablety, či obsahu běžné tvrdé  želatinové kapsle. Doporučuji užívat s jídlem, nebo po jídle obsahující tuky. 
Léky na předpis
Dobrý den,prosím o radu pro svého tatínka.Je mu 58 let a na občasné silné bolesti zad nebo kloubů užíval aulin v prášku - ne pravidelně, pouze podle potřeby - když byly bolesti silné. Nyní však musí na přechodnou dobu užívat warfarin a u něj se aulin nesmí užívat. Můžete mi prosím doporučit nějaký jiný lék, který se s užíváním warfarinu nevylučuje? Děkuji.
Markéta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Markéto. Při bolestech zad a kloubů mohou přinést léky více škody než užitku. Bolest je signálem, že není něco v pořádku. Když ji utlumíme, můžeme problém ještě více prohloubit a často se tak děje. Musí se řešit příčina obtíží a lék třeba použít jen na noc, aby došlo k dostatečnému odpočinku.  Pracuje tatínek fyzicky? Sportuje? Má nadváhu? Užívá ještě další léky? Proč mu byl předepsán Warfarin?
Léky na předpis
Zdravím, pane doktore moc Vás chci poprosit o radu. Dozvěděla jsem se šťastnou zprávu, jsem těhotná 3.týden, ale mám problém jsem ve fázi kdy vysazuji lék tritico 75. Předepsán mi byl po smrti bratra na spánek, beru právě 50 mg a chci zkusit 25 mg. Paní lékařka mě ujišťuje, že 25 mg je úplně minimální dávka a dále vysazovat nemám. Prý jsou šetrné, já však jsem zastánce co nejméně léků poradíte?
Zuzka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Zuzko, neznám váš psychický stav, ale uvažujete správně. Je učitě třeba zkusit snížit dávku na 25 mg a následně případně lék  úplně vysadit. Osobně považuji 30 dní za dostatečnou dobu k tomu, aby mohl být lék úplně vysazen, pokud to váš zdravotní stav umožní. Gratuluji a těšte se na miminko !!!
Léky na předpis
Dobrý den,
prosím o radu,
užívám Loristu 100, Loristu H, Janumet, Glymepirid, Letrox, a teď se léčím pro Torticolis spastika a užívám Nakom a Baclofen. Taky ještě jednou denně Simbicort.
A taky Lipanthyl. Nejvíc mě trápí , když si lehnu a škube mě hlava k levé straně. Nebo, když chci hlavu opřít v sedě u zubaře. Můžu znát váš názor ? Moc děkuji.
Ivana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Ivano. Léků užíváte velké množství. Nemohu posoudit, zda jsou všechny opravdu nutné. Pokud ale trpíte větší nadváhou, určitě je velký prostor se některých zbavit. Co se týká tortikolis spastika, je to svízelné onemocnění. Užívání léků bude nutné. Zlepšení by ale po nich mělo nastat. Užíváte tuto kombinaci již dlouho?
Doplňky stravy
Dobrý den, můžete doporučit nějaký spolehlivý doplněk stravy s vitamin K2? v lékárnách mívají skladem jen femoralex forte, ten ho má ale v tabletě docela málo, jiné preparáty se dají pořídit na internetu, ale nevím, zda se jim dá důvěřovat. děkuji. L
Linda
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Z jakého důvodu chcete vitamin K2 užívat, Lindo? Proč chcete užívat vyšší dávku, než je ve Femoralexu?
Parafarmacie
Dobry den, spise nez strach o to, ze bych nemohla otehotnet, se prave obavam toho, co by se stalo, kdybych otehotnela. Kdybych sla na ockovani a dva tydny pote otehotnela, nemuze to plodu ublizit? Bohuzel to mam ted takto natesno. Dekuji
Lena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
To je velmi nepravděpodobné, Leno. Snad jen, jestliže by maminka měla  silnou imunitní odpověď na tuto vakcínu či alergickou reakci. Zejména v ranném stádiu těhotenství  jsou i teoretická rizika velmi malá. Očkovací látky proti tetanu lze v  těhotenství aplikovat. Nechal bych to tedy na rozhodnutí lékaře. Je třeba si uvědomit, že imunutní systém každodenně  bojuje proti nějakému infekčnímu nebezpečí, které bývá zpravidla pro tělo výrazně větší problém, než je obyčejné  standartní a léty prověřené očkování.
Léky na předpis
Dobry den, mam jiz hodne propadle ockovani proti tetanu (18let). Mela bych si tedy dojit na preockovani. Bohuzel nyni jsem nemocna a od pristiho mesice se zacneme snazit o miminko. Myslite si, ze je vhodne, abych napr. 14 dni pred ovulaci, pri ktere bych mohla otehotnet, sla na ockovani? Nemusi se pak treba tri mesice cekat, nez clovek otehotni? A jak velky problem by byl, kdybych se nechala ockovat az po porodu a ukonceni kojeni? Jsem z pardubic. Dekuji
Lena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Leno. V Pardubicích se těžko tetanem infikujete, pokud například  třeba nejezdíte na koni a neošetřujete koně, nebo nepracujete často na zahradě.  Riziková mista bývají na venkově. Clostridium tetani se vyskytuje v půdě a infekce může proniknout do těla i velmi drobnými oděrkami. Narušení ochranné vrstvy kůže je nutné. Jako první krok bych volil návštěvu lékaře, kterého bych požádal, jestli by bylo možné stanovit protilátky proti tetanu. Často se vytvářejí celoživotně v dostatečném množství a nemusí být potřeba následné očkování. V naši ordinaci se  u pacientů setkáváme s nízkou hladinou protilátek spíše vyjímečně a ještě si myslím, že je to způsobeno ne zcela správně provedeným očkováním v minulosti. Také bych příliš neřešil, zda se sníží pravděpodobnost početí, pokud nemáte vyloženě problémy otěhotnět. Za normálních okolnosti si myslím, že vliv je zanedbatelný, pokud  nedojde k nějaké mimořádné  reakci organismu na očkování. Kvalita současných vakcín je navíc velmi vysoká, oproti minulosti. Přeji vám, abyste se brzy dočkala miminka a užila si v rodinné pohodě mateřství co nejvíce.
Parafarmacie
Děkuji moc za názor. Já jsem také přesvědčená, že na 99% je to psychika. Chci se tedy poradit s psychologem, naše dětská lékařka mi ale řekla, že každý psycholog chce nejdříve potvrzení, že dítě je zdravé a nemá k zadržování stolice žádné zdravotní důvody. Takže proto ta nutná vyšetření... :-( Ještě jednou děkuji za tuto poradnu! Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Chápu, Evo. Doufejme, že se provedou opravdu jen ta nezbytná, aby syn nebyl zbytečně zatěžován a psychicky traumatizován. Doufejme, že se vše brzy srovná a že příčina bude banální. Jiná věc by byla, kdyby měl skutečný problém se vyprázdnit, nebo by to bylo pro něho  bolestivé, nebo ,nedej bože, se objevila krev ve stolici.
Parafarmacie
Dobrý den, je to ovocný čaj bez cukru. Vypil cca 1/3 hrníčku. Citlivější povahu asi má, svěřovat se nechce. Řešíme problém se zadržováním stolice (nechce kakat a nechce nám říct proč). Myslíte, že by mohla být souvislost? V nejbližší době nás čekají vyšetření, zda to zadržování nemůže mít základ v nesnášenlivostí na nějakou potravinu, psychickou stránku budem řešit s psychologem...
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, myslím si, že by to mohlo souviset a vsadil bych spíše na psychologickou pomoc, jako první krok., Nadbytečná lékařská vyšetření mohou negativně ovlivnit psychický stav také a v součtu se může problém ještě více prohloubit.  Určitě  ale respektujte postup pediatra, který vašeho syna zná. Jestli chodí syn do školky, pátral bych po příčině  jeho chování na prvním místě tam.
Parafarmacie
Dobrý den, mohla bych poprosit o názor... Mému synovi 4 roky se občas stane toto: Ráno vstane, nechce se mu, je bledý, unavený. Napije se čaje, vyzvrací ho (pouze ten čaj, žádné nestrávené jídlo) a pak už je ok, veselý, nic mu není, nic ho nebolí. Nestává se to pravidelně, cca 4x do roka. Naposledy v létě a pak až teď. V létě tomu předcházel den, kdy byl hodně na slunci (dlouho trvalo než se osmělil za ostatními do bazénu), nyní to bylo po dni, kdy jsme měli oslavu narozenin a možná plácal více různého jídla než měl... Chtěla jsem se zeptat, jestli to mám nějak řešit, nebo když je to tak občas, má pouze citlivější žaludek? Samozřejmě se zeptám i dětské lékařky, až tam výhledově půjdeme. Děkuji Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
A čaj je sladký, Evo? Kolik cukru do něj ev. dáváte? Kolik čaje najednou vypije? Jedná se o čaj pravý? Má citlivější povahu? Mívá často nějaké obavy se kterými se svěřuje? Mívá častěji průjmy nebo bolesti břicha?
Parafarmacie
Dobrý den.Na konci roku jsem měla chřipku a brala jsem antibiotika.Po dobrání krev byla v pořádku.V březnu jsem onemocněla znovu,ale obešlo se to bez antibiotik.Jen rýma a kašel.Ještě teď se necítím v pořádku.Brala jsem jen kapky od kašle a na začátku acylpirím.Teplota do 38 st.Ještě stále se cítím vyčerpaná a unavená. Co s tím? Nějaké vitamíny? Děkuji za radu.
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Chce to odpočinek, Věro. S některými virovými infekcemi se tělo vypořádává dlouhou dobu. Právě vyšší tělesná teplota je velmi důležitá, aby se s nimi mohl imunitní systém účinně bojovat.  Je to přirozený obranný mechanismus, který často vyřazujeme ze hry.a pak se divíme.  Zbytečné a velmi  kontraverzní používání léků, které snižují teplotu udělá často více škody než užitku. Na déle trvající virovou infekci se pak  následně nabalí infekce bakteriální a další krokem je pak často úplně zbytečné předepsání antibiotik, které imunitní systém opět oslabí.. Reklamy v televizi na volně prodejné léčivé přípravky jsou co do obsahu podceňovány a tedy nedostatečně regulovány.  Je to ve velkém kontrastu s tvrzeními, které se požadují u doplňků stravy.  Multivitamin-multiminerál má smysl přidat. Doporučuji DietLine VitAmin ,nebo Stimulsin MULTI vitaminovou tyčinku. Volte střídmé a pestré stravování, vyvarujte se nadměrnému pití kávy. Snižuje kvalitu spánku. Únava a vyčerpání se pak dostavují snáze.
Parafarmacie
Dobrý večer, pane doktore. Asi to není dotaz přímo do této poradny ale věřím že dokážete poradit :) Dcerka 21m se dostala k cokoládové figurce které normálně ještě nejí. konkrétně jde o čokoládu Fidorku. Než jsem k ní přiběhla stihla si do ní samozřejme stihla zakousnout...jenže právě i s obalem. Ukosla asi tak cca 1,5 cm max. 2 alobalu i s čokoládou...Moje otázka zní jeslti jí může spolknutý alobal udělat nějakou neplechu v bříšku? Je třeba to řešit s doktorem nebo projde bez problému? Alobal zřejmě změní ,,cestou,, barvu tak kdybych ve stolici nic nenašla během dálších dnů je třeba s malou zajet za lékařem? Děkuji
Klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Kláro. Je-li dcerka zdravá a nemá obtíže s trávením, tělo by si mělo poradit. Kdybyste pozorovala nějaké neobvyklé obtíže s vyprazdňováním či velké bolesti bříška, je třeba lékaře ihned kontaktovat.. Momentálně  už ale nejde dělat vůbec nic, nebo  jen udělat více škody než užitku. Sázím na přírodu a na dobrý konec.
Léky na předpis
doplnění-červené fleky jsou ohraničené,jako vyrážka
Ludmila
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Měla by to vidět ošetřující lékařka, paní Ludmilo. Je to důležité. Já se k tomu odpovědně vyjádřit nemohu. Podle mého názoru, bolesti hlavy se budou objevovat bohužel  trochu častěji a je to daň za účinnou léčbu  Přeji vám, abych se mýlil. U Lamotriginu jsem se nesetkal s žádnými kožními projevy, přestože jsme měli psychiatrickou ordinaci naproti lékárně a byl to lék poměrně často předepisovaný.
Léky na předpis
Beru Lamotrigine Farmax 25mg.Dneska jsem přešla na plnou dávku 2-0-2tablety. Mám po těle červené fleky,a při brání tablet mě víc bolí hlava.Chtěla bych se zeptat,zda se to upraví. Jinak beru trombex,euthyrox,a někdy od bolesti páteře ultracod. Děkuju. Ludmila.
Ludmila
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jak ty červené fleky, vypadají, paní Ludmilo ?
Parafarmacie
Zdravím pane doktore mám na ruce(nad loktem) tři takové bílé proužky, mám strašný strach, že mám vitiligo, prosím o nějaké uklidnění
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Aleno. Asi to vitiligo nebude. Pošlete mi ale foto místa na 602 24 20 87. Pokusím se orientačně rozpoznat o co by mohlo jít. Napište mi prosím ještě, jak dlouho skvrny asi máte a zda je to jediné místo. Poproste také někoho, ať důkladně prohlédne záda, zda se tam neobjevují světlejší, ohraničené skrvny na kůži.
Parafarmacie
Dobry den, dekuji za radu, udelam to tak. Ale rada bych upresnila, ze syn se s rymou a kaslem pere jiz cca tri tydny, proto jsem se jiz dnes rozhodla vydat za doktorkou. Rozhodne se k ni nezenu, kdyz jednou zakasle. Nekdy to proste bez leku nejde. I kdyz pravidelne vetrame apod.
Sarka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Chápu vás, Šárko. Myslím si ale, že maminky v dobré víře nechávají  řešení některých relativně banálních problémů na lékařích a na druhé straně  pak mají svojí hlavu v případech, kde by měl mít poslední slovo lékař. Klasický příklad je očkování. Léky nikoho nespasí, nebudou-li dodržována základní preventivní opatření, ať už se jedná o jakoukoliv nemoc, není-li dedičná či vrozená. To je možná největší problém současného zdtavotnictví. Přeji vám, aby se syn brzy strávilii jste Hezké velikonoce.
Parafarmacie
Dobry den, syn je bez teplot. Kasel jde tezko popsat, zda odkaslava nedokazu posoudit, rekla bych, ze trochu ano. Rozhodne je ale kasel sipavy a drazdivy. Kasle hlavne v noci a po ranu. Zatim mu to nekleslo nize, ale zni to tak, ze se to tam sune, proto pani doktorka doporucila toto. Syn nedavno prodelal zanet stredniho ucha a je neustale ucpany, ma zadni rymu (ale bilou) a tece mu z nosu.
Sarka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobře, Šárko. Lékařka musí být schopna posoudit, zda je užívání těchto léků vhodné a nutné. Z toho co uvádíte si myslím, že lze vše zvládnout bez jakýchkoliv léčiv, při dodržování základních opatření. Stav se ale může zkomplikovat . Tyto dva léky nebudou mít příliš velký vliv na to, aby  případně ke zhoršení stavu nedošlo. Takto eletronicky mohu dát dvě rady. Oba léky podejte mezi 17-18.00.  Doporučuji je nepodat najednou, ale s půlhodinovou přestávkou. Jako první bych volil Sinupret. Velmi pečlivě dbejte na to, aby měl syn dostatečný příjem vody a nebyl dehydratovaný.
Parafarmacie
Dobry den, pani doktorka dnes synovi (2roky) predepsala ventoliber a sinupret na kasel a rymu. Jedno z toho mi doporucila nepodavat dele jak v 17hod, ale bohuzel si nejsem jista, ktery. Poradite? Dekuji
Sarka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Budu-li vycházet z mechanismu účinku těchto léků, je to doporučení sporné, Šárko.  Nevidím v tom ale problém to dodržet u obou léků, aby splnily svůj účel. Osobně bych ani jeden  z  nich nedoporučil podávat dvouletému dítěti. Jaké má prosím obtíže? Vykašlává, nebo je kašel hodně sípavý a  suchý? Má syn teplotu?
Parafarmacie
Pěkný den
Mohu prosím užívat revita nerv strong 500 mg delší dobu?
Je mi 58 let, zdr. sestra u lůžka a zlobí mě chronicky bederní páteř - bolesti do nohou znemožňují mobilitu. Sportuji , ale tělo nějak nespolupracuje.Jsem z okr. Náchod a bohužel zde tak moc lékaři nejsou a anamnezu nechtějí, zdržuji.Jen měkká RHB a to úplně nestačí! Před rokem jsem prodělala operaci zadní stěny poševní, DK nahoru až do beder. páteře v delší narkoze a po 14 dnech znovu - něco se nepovedlo, od té doby mám problémy mnohem větší.Zde na to nikdo neslyší...Mám využívané 2 balení rev.nerv.strong, mám pocit, že to funguje. Jsem obj, na ortop. Brno, moc si od toho slibuji.
Děkuji
Ročárková
Marcela R
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paí Marcelo. Tento doplněk stravy je možné užívat dlouhodobě a může to mít určitý smysl. Jinak se mi ale zdá, že potřebujete důkladnější sledování zdravotního stavu, aby by bylo jasné, čím  vším jsou současné obtíže způsobeny. Přeji vám, aby pracoviště v Brně věnovalo vaším obtížím dostatečnou pozornost a našel  se takový léčebný postup, abyste se brzy citíla lépe.
Parafarmacie
Dobrý den,
pane doktore chci se zeptat jaká může být příčina škrábání v krku? Minulý týden mě škrábalo ve středu celý den,
pak přestalo, myslela jsem že budu nemocná ´(únava), teď mě škrábe zase, unavená ani nejsem. myslíte, že je to virové nebo tam může být i podráždění? Děkuji
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Těžko říci, Alice. Můžete bojovat s nějakou virovou infekcí. Změny teplot jsou ale velké a sliznice může na ně tímto způsobem reagovat, protože je podrážděna.  Podrážděna může být i znečištěným ovzduším nebo stravou. Vždychky hraje roli více nepříznivých okolností. Zkuste třeba šalvějové pastilky nebo Strepfen, zda problém nadobro nezmízí. Tělo si často dokáže poradit ale samo, aniž bysme si to nějak výrazně uvědomovali.
Léky na předpis
Dobrý den,mám revmatoidní art. který z léků na bolest méně zatěžuje játra Ibalgin nebo Biofenac. Děkuji
Ivana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nejde jen o játra, Ivano. Léky s protizánětlivým účinkem mohou vážně poškodit sliznici trávicího ústrojí. Je to poměrně častý nežádoucí účinek. Je proto nutné respektovat informace o doporučeném dávkování a dávku  nadměrně nezvyšovat. Lékař by měl vědět o tom, které  volně prodejné léky ev. užíváte a v jaké dávce. Vhodnost dávkování těchto léčiv je třeba posuzovat i vzhledem k užívání  dalších léků. Při  rozhodování o optimální  dávce léčiva hraje velkou roli i věk pacienta, nebo  třeba jeho hmotnost.
Parafarmacie
Doplneni (frakturanohyhubnuti: Dekuji za rychlou odpoved a doplnuji:. Zadne leky neberu, jine zdravotni problemy krome fraktury nohy nemam, ani alergie, osteoporozou netrpim, denzitometricke vysetreni nemam. Zeleninu mam rada, piju normalni plnotucne mleko, ale snazim se prejit na ovesne nebo sojove, vajicka jim zatim tak 2-4 tydne. Neni potravina krome masa, ktere bych se vyhybala nebo naopak neumela odeprit - problem je spise financni, na neschopence musim velmi setrit. Mohu poprosit o radu a inspiraci pro hubnouci jidelnicek? Moc dekuji
Marketa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Kravské mlého nelze vůbec provovnávat s "mlékem" ovesným či sójovým. To jsou zcela odlišné potraviny, Markéto. V redukční dietě bych určitě mléčné výrobky ponechal ( tvarohy, jogurty se sníženým obsahem tuku, sýry Cottage). Maso bych nahradil tofu či šmakounem. Tyto potraviny dobře zasytí.  Doporučoval bych tyto výživové hodnoty do redukční diety: T:15g, B:70-80g, V: 5 g,  S:70-80g,  Jidelnicek si muzete planovat a kontrolovat na www.potravina.cz. Na pocatku si tyto hodnoty nastavte. Verim ze si poradite. Kdykoliv se ozvete.
Parafarmacie
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak mít ve stravě dostatek vápníku, když netoleruji výrobky z kravského mléka - alergie na mléčnou bílkovinu. Výrobky z kozího mléka toleruji v omezeném množství.
Je mi 40 let, mám mírnou nadváhu, ale sportuji ( 1x týdně powerjóga, 1x týdně kondiční cvičení, od jara do podzimu týdně cca 60-70km na kole v rychlejším tempu). Bílkoviny se ve stravě snažím doplňovat luštěninami, vejci, občas kozí sýr...)
Maso se snažím i z etických důvodů spíše omezovat.
Je vhodné doplňovat vápník doplňky stravy?
Jsem jina zdravá, pouze roky stabilní autoimunní thyreoitida - Letrox 100mg denně.
Děkuji velmi za odpověď.
Šárka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Může to mít smysl, Šárko. Vápník v mléce je mimořádně dobře využitelný. Není to ale jen o množství vápníku  v potravě a efektivitě jak se dokáže vstřebat. Problém může být  i ve schopnosti organismu zabudovat  jej do kostní hmoty. Tomuto procesu napomáhají tělesné aktivity. Určitě ale doporučuji absolvovat  denzitometrické vyšetření a podle výsledku bych pak ev. udělal nějaká výživová opatření, budou-li nezbytná.
Parafarmacie
Dobry den, je mi 40 let, 177 cm, +- 75 kg, zena. Tuto vahu mam nekolik let, hodne jsem sportovala, chodila dalkove pochody, kolo, hybala se, tedy spis svaly nez faldiky. Po tezke frature nohy pred par mesici se mohu zacit pohybovat jen pomalu, v pochazkovem tempu, snazim se co mi noha dovoli - posilovna, prochazky se psem, rehabilitacni cviky, rotoped. Chodilo by se mi lepe, kdybych 5-10 kilo zhubla - zranena noha citi kazde kilo - ale nevim, jak na to s pohybovym omezenim. Muj obvykly jidelnicek se sklada z ovesnych vlocek s mlekem a skorici rano, pres den ovoce, chleb se syrem...vecer lusteniny, spenat...cerna kava, caje...nemam problem se v jidle omezit nebo pridat pohyb, ale nevim, jak na to...jsem vegetarian a snazim se pomalu prejit k veganstvi. Moc dekuji!
Marketa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Markéto. Vegetariánství v pozdějším věku může mít více výhod než nevýhod. Nevím ale, zda je zrovna vhodné pro vás. Jak dopadlo denzitometrické vyšetření? Netrpíte osteoporózou. Máte ještě jiné zdravotní obtíže? Užíváte léky? Pijete normální mléko? Nevyhýbáte se mléčným výrobkům a vajíčkům? Chcete-li snížit váhu, konzumace vloček, ovoce a chleba smysl příliš nedává. Těžko se pak dá sestavit nějaký jídelníček, který by byl dostatečně výživný a zároveň vedl ke snížení váhy. Redukční dieta musí mít zcela jiný poměr základních živin než běžný jídleníček, který nevede k nadváze.  Tělesným pohybem nevykompenzujete dietní chyby které děláte. Zeleninu máte ráda?
Parafarmacie
Dobrý den, už nějakou dobu se léčím s patní ostruhou a chtěla bych se zeptat, zda je možné máčet nohu v teplé až horké vodě. Trpím na studené nohy a tak jsem si napouštěla vodu třeba s mořskou solí nebo střídala studenou a teplou sprchu. Nevím, jestli je to teď vhodné, protože ostruha způsobuje zánět šlachy.Kdysi jste tady odpovídal, co na záněty, zda teplo či chlad, ale nemůžu dohledat. Děkuji za radu a taky za poradnu, je bezvadná.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Jano, byl bych opatrný a spíše bych to nepokoušel. Obecně působením nízké teploty zpomalujete zánětlivou reakci. Zvýšením teploty ji spíše podporujete. Obojí může mít své opodstatnění, ale ve správnou dobu a také za správným účelem. Kosti, svaly, šlachy, mají rozdílné funkce a jsou také naprosto odlišného složení. Ostruhu bych nechal raději na pokoji. V tomto případě si nemyslím, že rychlé střídání teplot by k něčemu dobrému vedlo. Zánětlivá šlacha potřebuje spíše odpočinek a vhodné cvičení. Nejlépe určitě poradí ortoped.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore. Děkuji za odpověď. Nosní konvičku používám už delší dobu ( na doporučení ORL lékaře) s vodou a solí. Nevysušuje naopak sůl sliznici? Dalo by se do konvičky použít i něco jiného? Napadá mě vincentka.Děkuji a přeji hezký jarní den.
Slávka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tak to je dobře, Slávko. Kolik soli ale dáváte. Vyšší osmolarita soli může udělat více škody než užitku. Nedoporučuji ji přidávat, pokud lékař nestanoví přesně množství.  Zdravá sliznice se s ní vypořádá. Výrazně zánětlivá a s velmi sníženou  funkcí nikoliv.  Vincentka může mít smysl v případě, kdy sliznice tvoří více hlenu, ne když je vysušená. Tam pak nemá žádné výhody. Je  zdrojem jódu v poměrně vysoké koncentraci, která se pak dostává do trávícího ústrojí. Neměla by se používat dlouhodobě. Převařená voda je asi nejrozumnější řešení.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore. Od podzimu jsem přibrala asi dvě kila,která bych chtěla shodit. Nepřejídám se, ani nemám nadváhu,jen ten pohyb kvůli páteři nemám jaký by asi měl být. Napadlo mě, že bych jedno jídlo- oběd po nějaký čas nahradila nápojem Nutridrink. Bylo by to nějaké řešení? A ještě jedn dotaz, mám chronickou rinitidu a ORL lékař mi na vysušenou nosní sliznici doporučil kapky Nozitix. Po nakapání mám ovšem v krku tak odpornou pachuť až na zvracení. Co jiného na tento problém? Děkuji.
Slávka.
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Slávko. Nutridrink se mnohem  lépe hodí k opačným účelům. Je to velmi vydatný pokrm. Měla byste použít výživově komletní pokrm se sníženým obsahem energie, který je k tomu určen ( Guareta, Cambridge Diet, Dieta Alegre). Co se týká vašeho problému s nosní sliznicí. Řešení je snadné. Můžete si koupit nosní konvičku a používat převařenou vlažnou vodu na výplach, nebo si jen pod kohoutkem napustit trochu  vlažné vody do dlaně a nosem ji vtáhnout do úst. Může to být napoprvé nepříjemné, ale pak už vám to nebude dělat problém a spíše to budete vyhledávat, protože se vám následně asi úleví. Nosní kapky k tomuto účelu nemají větší výhody a mohou být i problematické, pokud se používají dlouhodobě. Většinou se jedná o jednoduché přípravky vyvinuté bez většího rozmyslu, protože řada z ních již nepatří mezi léčiva. Dbejte také prosím na dostatečnou vlhkost v místnostech, kde trávíte nejvíce času.
Léky na předpis
Děkuji za rychlou odpověď. Ještě dodám, že beru nepravidelně Detralex a brala jsem Esmyu a poté Proveru na děložní myomy. Léčbu mi gynekolog v prosinci prozatím ukončil (zmenšily se). Menstruaci mám pravidelnou. Také občas pociťuji dušnost. Nevím, zda to může nějak souviset. Děkuji
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dušnost v ranních hodinách je často způsobena jen obyčejnou dehydratací organismu, díky ztrátám vody během spánku.  2 sklenice vody mohou vše napravit.  Pokud souvisí s námahou, oznamte to prosím  svému lékaři. Detralex je zdravý lék a je pro tělo prospěšný. Většina žen trpí zvýšenou lomivostí kapilár a Detralex ji dokáže omezit. Dochází tak automaticky  k lepšímu prokrvení okolní tkáně a tím i k  jejímu lepšímu zásobení výživnými látkami a kyslíkem. Doporučuji 1x ročně absolvovat základní interní vyšetření a držet si pokud možno normální váhu.
Léky na předpis
Dobrý den, vím, že nejse endokrinolog, ale přesto se zkusím zeptat. Asi pře 10ti lety mi byla zjištěna eufunkční nodozní struma, cytologicky benigní bez růstové tendence. Poslední hodnoty TSH 1,72 - dle endokrinologa normální hodnota. Před léčbou jsem měla hodnoty TSH, T4 a T3 také v normě. ŠZ nezvětšená. Beru Euthyrox 75, prý preventivně. Chci se zeptat, zda je nutné Euthyrox užívat. Moje maminka má také uzel na štítné žláze, na kontroly chodí, ale léky neužívá. Děkuji za odpověď
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Aleno. Pokud máte hodnoty v normě, považuji to za nevhodný postup u většiny lidí, kteří mají obdobný nález.  Nerozumím také tomu, proč lékařka volila vyšší dávku. Užívání Euthyroxu má velmi nepříjemné vedlejší účinky.  Hormony štítné žlázy podporují činnost sympatického nervového systému s velkými dopady na látkovou výměnu,  U citlivých osob může docházet ke zvýšení krevního tlaku, nárůstu váhy ( způsobený větší konzumací jídla i nevhodným složením základních živin) se všemi negativními dopady,  i třeba k poruchám spánku. Potenciální prospěch z tohoto postupu většinou  ani zdaleka nepřeváží zdravotní rizika. Lékař musí posoudit zdravotní stav celkově a rodinná anamnéza k tomu patří. Z toho, co uvádíte nevidím u vás vážný důvod k předepsání léku, budu-li nezávisle posuzovat studie na toto téma podporované farmaceutickým průmyslem. Uvedená hodnota TSH vůbec nenaznačuje, že je funkce SŽ snížena. Užíváte ještě jiné léky?
Parafarmacie
Dobry den, rada bych se zeptala na radu. Syn (2roky), ma uz delsi dobu kasel. Nic jineho mu neni, zadna teplota nebo tak (pouze ma dlouhodobe zadni rymu). Na kasel jsem zkousela bronchipret a stopkasel, ale nezabira to. Kasle hlavne v noci. Popsala bych to jako hodne drazdivy kasel, pri kterem vykaslava. Co byste mi poradil? Hodne lidi rika fenistil kapky, jsou vhodne? Dekuji
Sarka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Šárko. Kašel musí mít nějakou příčinu a je třeba po ní pátrat než začněme  tak mladý organismus zatěžovat léky. Doporučuji dbát na dostatečnou vlhkost v místnosti během spánku (55-60%) a dostatečně větrat, pokud jsou k tomu vhodné podmínky. Může se ale jednat o kašel, který má alergenní příčinu. Tam pak má užívání Fenistilu určité opodstatnění. Fenistil má ale i tlumivé účinky na centrální nervový systém a určitě není vhodným lékem pro dvouleté děti. Lepší volba je odstranit příčinu, bude-li to možné. Bronchipret a Stopkašel   mohou kašel během noci podporovat, protože patří mezi tzv.expektorancia. Určitě bych je nepodával ve večerních hodinách. Suchý vzduch a nedostatečný příjem vody během dne pak může problém ještě prohloubit, protože sliznice dýchací ústrojí není dostatečně hydratovaná. 
Parafarmacie
Dekuji za odpoved! Krcni mandle zvetsene nejsou, do skoly chodi. V pobyvani na cerstvem vzduchu mame opravdu v tomto zimnim obdobi mezery, deti jsou ve skole/ v druzine/ na krouzkach porad vevnitr. Doma je pak behani venku nelaka - je brzy tma + zima. Ale na otuzovani a pobytu venku zapracujem!
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to základ, Jano. Moje děti na tom byli stejně, protože trávili hodně času v centru Prahy. Rozkvetli až když začali sportovovat a trávit čas fyzickými aktivitami. Imunitní systém se stále v dětském věku vyvíjí , ale i adaptuje na vnější vlivvy, aby mohl čelit všem ohrožením. Vhodné stravování a přirozený pohyb ve vhodném prostředí je to nejlepší co můžeme pro imunitní systém udělat.
Léky na předpis
Dobry den, syn (nyni 7 let) prodela v obdobi od podzimu do jara tak cca 3 nachlazeni (letos jednou se zvysenou teplotou), ale kasel se pak treba mesic tahne, takze mame pocit, ze kasle skoro porad. Nicmene na poslech u MUDr. ok. V obdobi akutniho prubehu nachlazeni podavame bylinkovy sirup a ma odpocinkovy rezim. Pri "dokaslavani", kdyz uz se citi dobre a je plny energie, uz fungujeme normalne - telocvik ve skole, krouzky. Jen plavani vynechavame. Navrhnul byste jiny postup? Jak posilit imunitu prudusek - treba imunostimulanty jako Broncho Vaxom? (Napr. jeho sestra ma max. tyden rymu a je fit). - otázka upravena poradcem
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Krční, nebo nosní mandlle nejsou trvale zvětšené, Jano?  Chodí syn do školy? Škola může být trvalým zdrojem infekce.v tomto období. Nevěřím tomu, že by bylo dostatečně větráno, nebo klimatizace ošetřována tak, aby nebyla zdrojem infekce dýchacích cest. Bronchovaxom může mít smysl. Základem je otužování a dostatečně dlouhý pobyt na vzduchu každý den. Nejlépe v přírodním prostředí.

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.