Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Parafarmacie
Dobrý den. Chci se Vás prosím zeptat, jaké jsou projevy zahnívání potravy ve střevech? Dá se nějak poznat, že k tomuto problému nedochází?

Děkuji za Váš čas.
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jiří. Ve střevech nic nezahnívá. Střevní peristaltika posunuje tráveninu stále dále. Střevo je růžovoučké a čisté,  budeme-li delší dobu lačnit. V případě divertikulózy se ale může trávenina zadržovat ve výchlípeninách střeva (divertiklech). To pak může způsovat i vážné obtíže jako je střevní zánět. V případě vážnějších trávicích obtíží je vždy dobré provést koloskopii a vyloučit vážnější onemocnění, či funkční poruchu.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore,
prosím o radu. Je mi 60, váha 61,výška 162. Mám vysoký cholesterol 8,2,trigl.3,2,LDL5,7nonHDL6,8, ateroin4,8. Tlak spíše nízký, cukr v normě. Před 2 lety jsem byla operována na rakovinu tl. střeva. Neužívám žádné léky, nepiju alkohol ani nekouřím, denně chodím kolem 5km rychlou chůzí. Myslím, že se stravuji zdravě. Rodiče zemřeli kolem 80 let. Při sono mi našli steatozu jater. Paní dr mi předepsala Tulip 10, prý je to nutné. Myslíte, že není jiná možnost? Při sono karotid -nalezeny okrajové aterozměny. Jinak srdce v pořádku. Děkuji za odpověď. Jana
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jano, statin bych ve vašem případě také nasadil, ale dále usiloval o změnu ve stravování, která by vedla ke zlepšení biochemických výsledků.  Vysoká hodnota cholesterolu by ale měla být naměřena opakovaně. S nasazením statinu není třeba zase až tak spěchat.  Měla jste zvýšenou hladinu cholesterolu i před chirurgickým zákrokem?  Tzv.zdravé stravování společně se zdravým životním stylem nemusí vézt ani zdaleka ke zdraví, pokud neznáme správnou míru  a  neodhadneme správně potřeby svého těla. Jsou to termíny trochu zavádějící a lidé mají různé představy o tom, co je zdravé a co ne. Jestli máte zájem, pečlivě si jeden týden zapisujte co jíte a pijete a jídelníček mi pak pošlete na guareta@drstanek.cz. Zkusím vám pak poradit, jak se pokusit  cholesterol snížit, abyste se statinu zbavila.
Parafarmacie
Dobrý den, děkuji za odpověď. Můj jídelníček není úplně ideální. Většinou snídám nějaké pečivo (kaiserka, žitný chleba cca 70 g) se dvěma plátky sýra a gervais (jeden plátek více tučný), svačina jablko+káva s trochou mléka plnotučného (1 tableta sladidla) oběd jak kdy - např. samotná polévka(hutnější např. boršč,apod.) nebo sendvič ze žitného chleba šunka,sýr, nebo tuňákový salát s kuskusem, rýží, nebo těstoviny s kuřecím masem nebo když nestíhám pouze jogurt či tvaroh s musli a domácí marmeládou plus ořechy (tyto mléčné obědy mám asi 3x týdně), svačina je většinou nasladko často tyčinka od Vás Dietline, večeřím celkem málo (pozůstatek anorexie) ovoce+zelenina občas nějaké oříšky, ale na ty si dávám pozor. Čaj s medem a často večer 2 Dc bílého u televize jako relax. Myslím, že se stravuji tak jakoby opatrně, bojím se přibrat. Pohybu mám dost, mám psa, takže dlouhé procházky jsou na denním programu, občas asi 2-3x týdně si zacvičím protahovací a posilovací cviky.Budu ráda za Váš názor.
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Chápu, Aleno. Momentálně  zřejmě není třeba udělat nějaký větší zásah do jídelníčku, jestli se dobře cítíte a nemáte zdravotní obtíže. Jezte střídmě i ovoce a zeleninu,aby tělo dokázalo optimálně využit všechny výživné látky, které aktuálně potřebuje. Přidal bych DietLine VitAmin 2-3x  do týdne a Paralékárna Rybí olej 2x1 tobolku.Možná bych trochu omezil ve vašem případě tělesnou zátěž, pokud chcete otěhotnět. Tělesná zátěž zvyšuje nároky organismu na výživné látky a některé se nemusí vždy dostávat. To ale třeba platí i o jídelníčku, který vede k obezitě a o optimální stav můžeme  vždy jen usilovat. Vyvážený jídelníček můžeme mít dnes, ale úplně stejný jídelníček nemusí krýt aktuální potřebu výživných látek zítra. Omlouvám se, ale moje rada je trochu střílení od boku, protože o vás vím jen velmi málo.
Parafarmacie
Dobrý den, děkuji Vám moc za doporučení léku Aescin! Tak 2 x do roka trpím na rýmu, kdy mám opravdu hodně nateklou nosní sliznici a týden trpím. Po tomto léku přišlo zlepšení hned druhý den! Lekla jsem se, když v příbalovém letáku je psané, že je to na křečové žíly, ale dala jsem na Vaše doporučení a děkuji moc! Pěkný den Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tak to jsem rád, Evo. Aescin je zdravý lék, když se správně dávkuje a použije ve vhodné chvíli. Přeji hodně zdraví.
Parafarmacie
Dobrý den,
pane Staněk, líbí se mi Vaše poradna, mám možná dotaz trochu netradiční. Je mi 33 a začala jsem uvažovat o miminku, nicméně mám trochu strach, že je mi už moc let, dále jsem měla v minulosti anorexii a následně také bulimii. Dnes mám pravidelnou menstruaci, vážím cca 51 kg na 160 cm, nevím zda mám ovulaci někdy asi jo jindy ne ale popravdě nechce se mi jít cestou zkoumání a pozorování svého těla, takže bych se nějak ráda podpořila, jen nevím jak. Doporučíte mi něco, nějaké doplňky cokoliv. Líbí se mi Vaše hotová jídla na Vašem webu, kolikrát nevím, co jíst v práci, když se spěchá a tohle se mi zdá zdravá alternativa.Díky předem
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Aleno, Je dobré to nechat na přírodě a dbát na pestrou stravu, pokud možná čerstvou. Hlavní jídla doporučuji tepelně upravená. Zrovna hotová jídla DietLIne jsou vhodným příkladem skromné a pestré porce hlavního pokrmu, která má vhodné zastoupení výživných látek pro většinu lidí. Bohužel u nás asi jediným, máme-li na mysli trvanlivé pokrmy.  Mám radost, že jste si jich všimla. Ve vašem případě bych je pak doplnil menší porcí ovoce. 2-3 x do týdne bych užíval multivitamin-multiminerál DietLine VitAmin. Na www. potravina.cz si můžete kontrolovat výživovou hodnotu jídelničku. Popíšete-li mi nyní váš způsob stravování, mohu vám doporučit vstupní hodnoty, nebo se poraďte s gynekologem, či praktickým lékařem.
Léky na předpis
Pane doktore,objevila jsem ve stolici nestrávený prášek calmolan, nyní beru ještě antibiotika sumamed minocyklin, tobolky nejsou taky úplně stráveny. Můžu tobolky rozrušit, aby se lépe strávil? Čím to může být,?
Děkuji.
Mirka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Mirko, užíváte i nějaké léky na snížení kyselosti žaludku? Máte tento problém každý den?
Parafarmacie
Dobrý den, užívám magne B6 a kyselinu listovou a chtěla bych něco na pročištění těla, co se dá užívat současně s užívanými přípravky. Je lepší ostropestřec nebo kopřiva? Nebo co by jste mi doporučili? Z léků beru jen letrox na štítnou žlázu. Děkuji za odpověď.
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lucie, pod termínem "pročištění těla" si toho moc nepředstavím a lidé mohou mít různé představy. Tělu se  ale nejvíce uleví, máme-li dlouhodobě přiměřený jídelníček  odpovídající jeho potřebám. Máme-li nadváhu je dobré váhu sníižit a po snížení si ji udržet. Celodenní jídelníček by měl být ale dostatečně pestrý a neměly by v něm nikdy chybět  všechny důležité výživné látky. Odvarem z kopřiv ale nic nezkazíte a ostropestřec je možné užívat také, je-li z dobrého zdroje. Sám doporučuji Arkokapsle Ostropestřec u kterého nepochybuji o kvalitě. Některé výrobky obsahují plísně a těžké kovy v nepřípustných koncentracích. Kvalita sušené kopřivy může být také velmi různá. Vsadil bych třeba na firmu Valdemar Grešík.
Parafarmacie
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli může užívání Wobenzymu pomoci od opakovaného zánětu močových cest.. Přestože dbám na to, abych neprochladla, pořád se mi to vrací. Nechci brát antibiotika a ráda bych se toho zbavila. Děkuji!
Barča
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Těžko říci, Báro. Jestli je základní  příčinou infekce močových cest, potom je většinou nejefektivnější, podle mého názoru, používat dlouhodobě nízké dávky nitrofurantoinu. Poradil bych se s urologem. Wobenzym bych tedy preferoval spíše v kombinaci. Lék může mít při těchto problémech smysl. Neznám ale historii vašich obtíží, ani zdravotní stav. Třeba by se našlo i jiné řešení. Máte ještě jiné zdravotní obtíže? Užíváte nějaké léky pravidelně?
Léky na předpis
Dobrý den, prosím o informace o zkušenostech s užíváním Viagry, případně podobných preparátů dlouhodobě - tj. více než tři roky, muž kolem šedesáti let, dna, zadržování vody, občas vysoký tlak. Muž tyto přípravky užívá cca dvakrát týdně, o dovolených denně. Snižuje se postupem doby účinek? Lze je užívat dlouhodobě - třeba ještě 5 let? Děkuji.
Hana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Je velmi časté, že se účinek snižuje. Nedoporučuji užívat lék tak často a spíše se zaměřit na životosprávu. Zhoršuje se přirozená schopnost erekce a časové prodlevy se mohou výrazně prodlužovat. Zhoršuje se podle mého názoru často i libido u řady osob. Užívání Viagry je cesta do pekel a její předepisování by nemělo být bohužel tak benevolentní. Je třeba s ní umět zacházet a potom udělá  velmi dobrou službu bez velkých zdravotních rizik ve vhodných situacích. Přibalovou informaci o přípravku je třeba brát vážně a respektovat ji.
Parafarmacie
Dobrý den, děkuji moc. Nakonec jsem synovu rýmu konzultovala s dětským lékařem. Vibrocil jsem přesto koupila pro mě, mám nyní také rýmu se zalehlými oteklými dutinami. Po nakapání je efekt okamžitý a nos se zprůchodní. Bohužel mě připadá, že nos velice brzy znova "zalehne." Přesto dodržuji dávkování max 4x denně, hlavně abych v noci trochu spala... Je nějaký jiný lék, který by pomohl nosní dutiny splasknout? Třeba i podávaný orálně... Děkuji moc za Váš čas - otázka upravena poradcem
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jestli je to pro vás, Evo, zkusil bych Sinupret v kombinaci s Aescinem. Dbejte ale na běžná opatření. Vyhýbejte se průvanu, použivejte pokrývku hlavy v případech, kdy to má smysl. Vyhýbejte se prochladnutí.
Parafarmacie
Dobrý den,
prosím je možné kombinovat Wobenzym s Anopyrinem

Děkuji

Jarka Roubíčková
Jaroslava ROUBÍČKOVÁ
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano.
Parafarmacie
Synovi jsou 4 roky, chodí do školky. Také jsem zastánce nechat rýmu jak přišla- tak odejde. Jenomže v okamžiku kdy nemůže v noci dýchat, jak má oteklý nos, nic vysmrkat nejde... Tak to nějak uvolnit musím, protože vím, že když to nevysmrká, tak začnou bolet uši... Takže řešením je jít k lékaři asi :-)
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zkuste tedy Vibrocil kapky 4x denně 2 kapky. Nos by se měl uvolnit. Budu rád, když mi napíšete, zda došlo k výraznému zlepšení či nikoliv.
Parafarmacie
Dobrý den, existuje nějaký volně prodejný lék na kapání do uší - pro děti při začínajícím zánětu? A co šplíchat do nosu - Nasivin atd se prý nemá moc často používat. A když má syn další rýmu po 14 dnech... Tak nevím co dávat. Mořská voda nepomůže. Děkuji
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Kapání čehokoliv do uší bez vědomí lékaře bych se  určitě vyhnul, Evo. K ničemu dobrému to vézt nemůže. Rýma má své příčiny a ty je třeba odstranit, nebo se jich vyvarovat. Ne vždy má smysl používat nějaká léčiva a tělo se s ní rozloučí přirozenou cestou většinou lépe samo. Má na to však svůj čas. Kolik je prosím dětem let?
Parafarmacie
Dobrý den, jsem onkologický pacient, je mi 73 let, ale nemám chuť se vzdát, zápasím již 7 let. Po chemoterapiích a ozařování mi začaly praskat žebra ( bez úderu, nebo pádu ) a mám užívat vápník. Je pro mě lepší v tabletě, nebo šumivý? Děkuji za odpověď
Klímová
Helena Klímová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Klímová. Dbal bych především, aby jídelníček obsahoval dostatek mléčných výrobků. Pokud možno čerstvých, tepelně neupravených. Ne vždy má racionální smysl příjem vápníku zvyšovat. Přesto si myslím, že 500mg za den by nemělo mít žádný negativní učinek na vaše zdraví a může to být pro vás i prospěšné. Šumivé tablety bych ve vašem věku preferoval, pokud vám nevadí na chuť a snášíte je. Velmi dobře zpracované šumivé tablety má firma Generica. Některé tablety se špatně rozpadají a mohou dělat zažívací obtíže. Výrobci doplňků stravy se většinou správnou rozpadavostí tablet nezabývají a jsou rádi, že jim tableta nějak drží pohromadě. Jaké léky momentálně užíváte?
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore, zkusím se Vás zeptat.. Je mi 47 let a hodně běhám. Ve středu jsem byla také běhat a žádné potíže jsem neměla. Šla jsem spát bez jakýchkoliv bolestí, jen jsem byla unavená. Ráno když jsem vstala z postele, zjistila jsem, že mě bolí kyčel.. Není to v třísle, je to z vnější strany a v místě, kde zadek přechází ve stehno. Nebolí to soustavně. Když jsem v klidu, nic nebolí, pak vstanu a je to dobré a najednou jak když mi tam vrazí nůž.. Projede bolest a pak nemůžu ani chodit.. Bolí to dovnitř do kloubu a dolů do nohy. Nenapadá Vás, co bych si na to mohla volně prodejného v lékárně koupit? (Jestli jsem si skřípla nějaký nerv, nevím..) Mám doma Melovis od revmatologa, mohl by pomoci? Děkuji moc..
Bára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Noha potřebuje odpočinek, Báro. Nyní ji příliš nezatěžujte. Může se jednat také o zánět sedacího nervu, který často přetrvává dlouhý čas a rád se vrací. Zatím bych žádné protizánětlivé léky neužíval, abyste se snáze vyvarovala  pohybů, které způsobují bolest a které zánětlivé reakce podporují. Noha potřebuje klid. Zkusil bych také působení suchého tepla. Např. horký ručník ohřátý v troubě bych přikládal na postiženou oblast po dobu 2-3 hodin.  Melovis bych případně užíval jen na noc, pokud by vás bolest budila a obtěžovala. Problém může zhoršovat i nevhodná obuv, či nevhodné lůžko. Přeji vám, aby vás bolest přešla co nejdříve. I v tomto případě ale buďte do budoucna opatrná.
Parafarmacie
Dobry den, zrejme pod vlivem stresu z velke zmeny (nastup do skoly) a tim padem snizene imunity se synovi krome nachlazeni take objevilo par molusek. Zatim jen nekolik velmi malych pod uchem, ale jedna z nich se osklive zanitila (boulicka siroka cca 1 cm). Mame od pondelka ATB mast, ale nezabira, pani dokrorka doporucuje chirurgii. Nebyl by jeste nejaky mene invazivni zpusob?
Kamila
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Já bych ji, Kamilo, otevřel  opatrně jehlou a  vyčistil 60% lihem ( bude to pálit), který má velmi dobrou antimikrobiální účinnost. Mast bych jako první volbu určitě nedával, i když obsahuje antibiotika, Omezí se tím přístup kyslíku do postižené oblasti a přírozené imunitní mechanismy. Antibiotické masti má smysl aplikovat jen ve správný čas a za předpokladu, že běžná opatření selhávají.
Parafarmacie
Pane doktore, cukr mám v pořádku, jen trochu zvýšený cholesterol, měřeno před půl rokem. Asi od 20 roků mám problém s páteří, s ploténkou, ale byl jsem též v lázních. Blíží se šedesátka, co si namlouvat, dělal jsem na zahradě, možná jsem si se zády hýbnul. Potíže mám asi dva měsíce.
Ivan
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Pravděpodobně za to tedy mohou problémy s  páteří, Ivane. Někdy jen pomůže, když se vhodně upraví lůžko na kterém spíte, nebo odpočíváte a problém se vytrátí. Mám s tím bohaté zkušenosti. Kdysi jsem si koupil matrace "ve zdravém spaní". Musely brzy na sběrný dvůr. Od té doby mám občas podobné problémy, protože cestuji a spím po hotelech. Zásadní je také přiměřená zátěž. Pomáhá také vhodné cvičení a  vhodná lézeňská péče.  Lékům je třeba se vyhnout co nejvíce. Mají jen velmi omezený smysl.  
Parafarmacie
Dobrý den, zřejmě budu zítra hospitalizovaná a do Prahy nepojedu. Tedy předám v pozdějším termínu nebo pošlu po synovi, moc mě to mrzí, těšila jsem se na setkání.
Anka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Přeji hodně zdraví, Anko! Ať jste brzy v pořádku.Těším se, že se někdy zastavíte.
Parafarmacie
Dobrý den, měl byste radu i pro mě ? Na místě obvodního lékaře se po dvou dnech střídají různí lékaři, původní zemřel, je to pro nás, pacienty těžké. Jeden z nich mně sdělil, že mám v noze neuropatii, ale čekací doba k neurologovi je u nás skoro dva měsíce ! Co tedy dělat, když noha brní a trne, chodidlo je studené, jakoby bez síly, když stoupnu málem se kácím, často dostávám hlavně v noci velké křeče. Kupuji si magnezium, kamarádka mně dala Magnosolv, čím ještě podpořit tělo, než bude neurol,vyšetření ? Děkuju za Vaše vyjádření.
Ivan
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Důležité je znát příčinu, Ivane. Ne vždy se ji podaří najít. Často bývá způsobena cukrovkou. Léčebné možnosti jsou velmi omezené. Můžete mi prosím trochu popsat váš zdravotní stav?  Jak dlouho obtíže máte? Prodělal jste nějaký úraz na postižené noze, či na páteři ? Zvýšený příjem hořčíku nevadí a může mít smysl.
Léky na předpis
Dobrý den, na jaře mi byl diagnostikován gastroezofageální reflux (gastroskopie), mám užívat Helicid 20, v létě jsem ho přestal užívat, protože problémy přestaly, teď cca od půlky září se mi opět vrátily,týden opět užívám jednu tobolku ráno, ale vždy v noci nebo nad ránem se mi problém vrací a zdá se mi, že Helicid nepomáhá, jinak přes den celkem vše o.k. Od pěti odpoledne nic nejím, pouze večer piji zeleninovou a ovocnou šťávu z odšťavňovače cca 0,5 l. Jinak mi nic není, ale ty noční tlaky mě znervozňují, prosím o radu, co dál, děkuji
ivo
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Ivo. Zkuste prosím užívat Helicid na noc t.j. v cca 18 hodin , aby vám nenarušoval trávení během dne a ještě nepřispíval  k zažívacím problémům. Vhodnější je ranitidin 150-300mg na noc a podle mého názoru by to měla být vždy první volba před nasezení léku jako je Helicid, který má mechanismus účinku jiný. Problémy se vždy zhoršují na jaře a na podzim a je třeba včas začít lék užívat. Není často nutné  brát lék celoročně. Gastroezofageální reflux zhoršuje obezita a nadváha. Snížením váhy často problémy zcela odstraníme.
Léky na předpis
Lze vysadit lék Rosumop 10, když mám hodnoty pod 2,6 n/mol a držím poměrně tvrdý dietní režim s drobnými výpadky. Děkuji
Petr
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslíte tím hladinu plasmatického cholesterolu, Petře? Máte takové hodnoty opakovaně? Jak dlouho lék užíváte? Užíváte ještě něco jiného?
Parafarmacie
Dobrý den, vždycky jsem se strašně chtěla zeptat na tři věci, doufám, že to není nad limit. Věřím, že mi poradíte.

1. Co si myslíte o doplňku stravy, tabletkách s výtažkem z ostropestřce mariánského? Čistí to játra, nebo to nestojí za to? Případně jak nejlépe se o játra starat?

2. Psyllium - trochu souvisí s první otázkou, je-li užíváno pravidelně, čistí střeva, nebo ne? Je to vhodné jen pro lidi, kteří se snaží snížit si váhu?

3. Existují nějaké volně dostupné a naprosto neškodné vaginální čípky na podporu mikroflóry, např. při slabých pocitech svědění (hygienu nezanedbávám), které může žena užívat dejme tomu v rámci prevence?

Díky moc, vaše poradna je báječná!
Adéla
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Adélo. Záleží na kvalitě extraktu a množství denní dávky silymarinu. Jeho užívání  určitý smysl mít může a extrakt může plnit  ochranu funkci u lidí s jejich sníženou funkcí. Termín čistění příliš vhodný není a nic takového se v živých organismech obecně neděje.  Psyllium z osemení indického jitrocele obsahuje výtečnou vlákninu ze skupiny heteroxylanů. Doporučil bych ho každému, pokud denní příjem vlákniny není dostatečný. Dávku bych doporučoval individuální.  Střevo není kanalizační potrubí a tak mi  termín čištění opět nesedí k účinkům, které vlákniny mají.  Ano. Některé čípky mohou mít smysl. Záleží na aktuálních problémech. Dlouhodobé užívání může způsobovat problémy také. Je tedy nutné volit správný přípravek ve správnou dobu. Zároveň jen nutné správně odhadnout, kdy je dobré přípravek vysadit a již nepokračovat.
Parafarmacie
Děkuji za rychlou odpověď. Budete příští týden v lékárně v pátek, případně v sobotu ? Kdysi jste odpovídal na dotaz sestřenici, chtěla Vám poslat vitamín S z Valašska, dovezla bych já. Mějte se pěkně.
Anka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Bývám nyní Anko jenom v pátek od 14.30-18.00. Už nejsem tak rychlý jako před lety a hlavně administrativní činnosti mi trvají déle. Mám špatný zrak po úraze z dětství (střelba prakem). Budu se těšit, že vám to vyjde se zastavit. Včera jsme tento vitamin užívali s kamarádem z USA, na rozloučenou. Miluje jej  jako já a po 20letech  strávených v Čechách se rozhodl vrátit zpět. Dal jsem mu nějaký s sebou, aby mu nebylo tolik smutno.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore, ráda bych se ujistila, že pantofle Dr. Luigi jsou číslovány tak, že velikosti odpovídají... Jsou-li cizí výroby, nebývá to tak vždy, a já bych si je ráda (po přečtení Vašeho doporučení) objednala. Děkuji.
Pavla
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jsou obdobně číslovány jako u nás, Pavlo. Problém trochu je, že někdo potřebuje o číslo větší. Dodací lhůty bývají delší, pokud je zrovna nemáme (cca 3 týdny). Asi bych tedy u vás volil o číslo větší než obvykle. Mě osobně sedí stejná velikost jako u bot Bama, které výhradně nosím na ven. PS: na zahradě nosím obyčejné gumáky a nohám absolutně vyhovují oproti jiným botám vhodným na práci včetně značkových sportovních. Dbám ale na silnější ponožky, aby došlap eliminoval otřesy co nejvíce.
Parafarmacie
Dobrý den,prosím o radu, jak se i bez lékaře může dospělý člověk zbavit moučnivky (diagnostiku neurčil lékař, ale mám za to, že nic jiného to být nemůže) v dutině ústní (natrefli jsme na gel Neocide, který stav moučnivky sice vždy zlepší, ale po tom, co Neocide přestane být užíváno, tak se moučnivka vrátí). Také Vás požádám o informaci, zda její dlouhodobá přítomnost v dutině může vyvolat nějaké další zdravotní rizika/komplikace a jaké, jak jim případně předcházet a jak je identifikovat? Děkujeme za rady
René
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, zkusil bych kombinovat zelený Listerine s pastilkami Strepsils. Kombinace ústní vody s antiseptikem a antiseptických pastilek by měla pomoci. Je třeba pátrat po příčině. Trpíte zvýšenou kazivostí zubů? Vyhýbáte se konzumaci některých základních potravin? Užíváte pravidelně léky? Jaké vážnější zdravotní problémy máte?
Parafarmacie
Dobrý den, moc prosím o radu. Včera můj ortoped po shlédnutí rtg. pravé kyčle sdělil, že mně zařadí do pořadníku na operaci. Celý srpen i září noha bolela, odpoledne se mi už opravdu špatně chodilo, je tam artr.4.stupně, též vyhřezlá ploténka. Právě jsem oslavila šedesátku,mám ještě dva roky do důchodu, ráda bych doučila. Dostala jsem zatím obstřik a nějaký opiát hlavně na spaní. Poradíte mně, čím by se dal stav nějak zakonzervovat po tyto dva roky? Tedy užívat např.kolagen, měla jsem kdysi z Vaší lékárny na jinou věc a byla jsem spokojená nebo to řešit pobytem v lázních, např,radonové koupele v kombinaci s nějakými potravinovými doplňky? Případně si nechat ještě předepsat Fentanil náplasti ?
Anka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Anko, u artrózy 4.stupně toho kolagen moc nezmůže. Bohužel. Jako učitelka jste často na nohou a často určitě kloub namáte i pohyby a zatížením určité části, které mu nesvědčí. Sám mám  podobné problémy dlouhá léta a k ortopedovi raději nejdu, protože operaci vidím jako krajní řešení. Jediná rozumná možnost je snížit váhu na optimální váhu, aby se zátěž snížila na minimum. Dále je zásadní používat správnou obuv. My máme v Paralékárně pantofle Dr.Luigi. Ty momentálně považuji za nejlepší výrobek na evropském trhu. Alespoň pro sebe. Pantofle také nekloužou a nevysmekávají se. Možná by stálo za to je zkusit. Cena není závratná. Zejména pokud vidíte prodávat stejné v teleshoppingu v zahraničí za částky 5x vyšší. Správná rehabilitace a lázeňská péče také může pomoci. Rád doporučuji Lázně Bělohrad se kterými má naše rodina dobré zkušenosti a lázeňská péče měla hlavu a patu. Nevím ale, jak to je nyní. Antirevmatika používejte hlavně na noc, abyste se vyspala. Obstřiky stav zakonzervují a následně i někdy zhorší. Někdy  se však člověk bez nich neobejde, aby vůbec vydržel bolestí.  Přeji hodně zdraví.
Parafarmacie
Doplnění - Hořčík pro 5-letou dceru: Jedná se o produkt Floradix Magnesium 250ml. Obsaženo 250 mg hořčíku v 20 ml RHP. Děti 3-5 let mají užívat 5 ml. Dcera má 5,5 roku a je na svůj věk vysoká (123 cm). Mám nechat dávkování 5 ml?
B-komplex tabletky mě polykat moc nechce, i když jsou velice malé... Ale tam asi jiná forma užití není...?
Děkuji moc Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Takto je to v pořádku, Evo. Některé vitaminy skupiny B jsou velmi nestabilní ve vodném prostředí. To platí tedy i o sirupech či kapkách. Tekutý multivitamin je mimořádně komplikované vyrobit, aby měl dostačnou trvanlivost. Garantovat správnou koncentraci po celou dobu použitelnost je technologický oříšek. Oříšek je také správně analyzovat multivitaminový přípravek. Český trh je navíc velmi malý a tak pár výrobců, kteří si jakžtakž ví s problémem rady, nemají zájem tady prodávat.  Proto bohužel není dostatečně kvalitní výrobek k dispozici. Nebo alespoň o něm nevím. Věřím, že se vaše dcerka brzy vrátí do dobré kondice.
Léky na předpis
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, babička si vzala o 1 tbl. digoxinu navíc, mohlo by se něco vážnějšího stát? Mám strach, kdyby to spletla někdy ještě jednou. Děkuji
Valerie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to nepravděpodobné, Valerie. Digoxin se ale velmi snadno kumuluje v organismu a pokud se užívají  ještě další léky, např. antirevmatika, hrozí relativně snadno předávkování a vážné zdravotní komplikace, které mohou končit i smrtí. Jednorázová  dvojnásobná dávka nevadí, pokud je lék správně předepsán. Byla by to spíše shoda náhod, kdyby došlo ke komplikaci.
Parafarmacie
Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli může halodrol ovlivnit účinek godasalu. Děkuji za odpověd.
Zdeněk
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, pravděpodobně ne, pokud výrobek obsahuje to, co popisuje. To, co slibuje je možné případně slibovat jen u léčiv. Nevídím žádný důvod Halodrol užívat.
Parafarmacie
Dobrý den, dcera 5 let je po úrazu a rehabilitační lékař doporučil přidat do stravy hořčík a B komplex. Hořčík jsem koupila ve formě ovocného sirupu(roztoku) a B komplex tabletky. Chtěla bych se zeptat, zda je důležité v kterou denní dobu doplňky jí, vzhledem k jídlu apod. Zda je může jíst dohromady nebo zvlášť. Děkuji moc za zprávu. Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Není Evo. Jaký je prosím obsah hořčíku v sirupu a kolik hořčíku obsahuje denní dávka? Bude-li užíváno společně, dbejte na dostatečné zapití vodou.
Léky na předpis
Dobrý den! Potřebovala bych se poradit. Chystám se na druhý porod (jsem v 38tt+2) a dostala jsem od svého gynekologa výsledky stěrů, které jsou pozitivní na streptokoka na *. U porodu mi budou podávat antibiotika nitrožilně. V minulém těhotenství před dvěma lety jsem je dostala také, i když už věděli, že nestihnou zabrat. Potom jsem měla - domnívám se, že kvůli tomu - narušené mikroflóře, stresu atd. zánět, na který mi opět dali antibiotika a po týdnu jsem dostala angínu - a další dvě krabičky. Nyní bych hlavně těm dalším komplikacím ráda předešla. Odmítnout infuzi u porodu je asi hloupost (i když uvažuji i nad tím, pokud bude porod opět postupovat tak rychle, že to nestihnu do porodnice s předstihem). Myslíte, že by mi mohlo pomoci, kdybych už nyní začala brát laktobacily a pokračovala s tím intenzivně po porodu? Je vůbec něco, co s tím můžu dělat, abych se vyhnula dalším antibiotikům? Před těmi dvěma lety jsem je měla poprvé po deseti letech a strašně mi to zacvičilo s imunitou.
Karla
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Karlo, těžko se mi to posuzuje. Myslím si ale, že by nebylo dobré se antibiotické profylaxi vyhýbat a nedělal bych to.  Užívat lactobacily má minimální smysl a nezabrání to vzniku infekce, pokud bude míra expozice taková, že ji tělo již nezvládne. Žádné opatření bych tedy nedělal a snažil se jen dodržovat vhodný jídelníček s dostatkem výživných látek. Nemyslím si, že druhý porod musí přesně kopírovat ten první a uvedené komplikace nastat vůbec nemusí.
Parafarmacie
Dobrý den p. Staněk. Chci se zeptat, je pravda že vitamin E přispívá k lepšímu vstřebávání železa v těle? Jsem anemická.
Jitka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Není, Jitko. Je to klamavé tvrzení a ani si nedovedu představit mechanimus, kterým by to bylo možné. Odkud tuto informaci máte?
Léky na předpis
Moc Vám děkuji za rady a vysvětlení, pane doktore. Příčina hypertenze známa není, jsem štíhlá, sportuji celý život a snažím se stravovat zdravě. Prý se to někdy neví, může to být dědičné. I Vám přeji hodně zdraví!! :-)
Bára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Přeji vám, abyste byla v dobrých rukou, Báro. Sportování je také třeba přizpůsobit věku a zdravotnímu stavu. Mějte se hezky.
Léky na předpis
Pane doktore, železo užívám něco přes rok, kdy mi při kontrolním odběru krve (kvůli lupusu) byla zjištěna velká anémie. Prodělala jsem různá vyšetření (gastro + koloskopii atd.) a nic se nezjistilo. Nyní kvůli tomu držím už rok bezlepkovou dietu. (Na pokyn lékařky.) Zkoušela jsem železo vysadit, když byly odběry už v pořádku, ale zase mizelo. Protože hodně sportuji a bez železa jsem byla unavená a nevýkonná, začala jsem ho znovu brát. I když už jsou odběry nyní zase v normě, neodvažuji se ho vysadit. Takže abych to shrnula - mám lupus - kožní formu (Plaquenil + Trexan), hypertenzi (Carzap, Kapidin), uzel na štítné žláze (Euthyrox), jsem po zákroku na srdci (v květnu), kdy mi přes žílu uzavírali otvor v srdeční přepážce. Na to je ten zbytek prášků. Pevně doufám, že mi nějaké teď v září po kontrole zase vysadí. No a na tu záhadnou anémii beru Maltofer.. :-) Který se obávám neužívat, abych mohla normálně fungovat. Beru toho hrozně moc na můj vkus. A to je mi "pouze" 47 let.. Ach jo.. - otázka upravena poradcem
Bára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ubral bych železo na polovinu, Báro.  Nezdá se mi pravděpodobné, že by se anemie zhoršila, jestliže vyšetření na gastru byla v pořádku (vyloučení krvácení do trávicího ústrojí). Nakonec to lze snadno zjistit kontrolou pouze hodnot souvisejích s látkovou výměnou železa po měsíci od změny dávkování. Přebytek příjmu železa se projevuje únavou také, je pro něj typická pigmentace kůže. Dochází k poruchám funkce kloubů i  třeba srdečního rytmu. Dochází k poškození jater, či  ke snížené funkci štítné žlázy. Je tedy třeba posoudit opravdu všechny souvislosti (i vzhledem k vašemu onemocnění) a sledovat i hladinu feritinu, či hemosiderinu. Doufám, že je vše kontrolováno  tak, jak má a že je také dostatečně známa příčina hypertenze.  Berte prosím mé připomínky s rezervou. Neznám historii vašich zdravotních problémů ani lékařské postupy které následovaly. Přeji hodně zdraví.
Parafarmacie
Přesné složení preparátu Allnature na vlasy:
Pomocné látky: dikalcium fosfát, mikorktystalická celulóza, stearát hořečnatý, křemík. Dále sójový lecitin 40 mg, zinek 10 mg, vitamín C 30 mg, železo 9,64 mg, Lcholin bitartát 20,2 mg, vitamin E 10 mg, vitamin B3 18 mg, kyselina 4-aminobenzoová 10 mg, Lmethionin 7,5 mg, Llysin monohydrochlorid 15 mg, vitamin B5 12,09 mg, vitamin B6 4,029 mg, vitamin B1 1,69 mg, vitamin B2 1,6 mg, vitamin D3 0,0025 mg, vitamin A 0,089 mg, vitamin B12 0,001 mg, selen 0,0315 mg, biotin 0,01 mg. Má se brát jedna tableta denně. :-)
Bára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Složení je v pořádku, Báro a doporučuji tento doplněk stravy užívat.Jestli vyloženě netrpíte anémii, asi bych úplně raději vysadil Maltofer. 10mg  obsažených v tomto doplňku může být dostatečné doplnění do jídelníčku, pokud se nevyhýbáte konzumaci masa. Maltofer má velmi vysokou dávku a užívání dvou tablet za den by mělo mít jasné opodstatnění. Železo rádo tvoří cheláty a může ovlivńovat využití léčiv které užíváte. Můžete mi o tom napsat něco podrobněji?
Léky na předpis
Dobrý den,potřebovala bych poradit, jestli mohu používat ostropestřec mariánský bez problémů, když užívám Letrox. Děkuji.
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Určitě, Moniko.
Léky na předpis
Ano,pane doktore, bratrova osobnost má depresivní ladění,Seropram užívá léta a léky na spaní téměř denně od doby,kdy se dostavila neuropatie dolních končetin /pravděpodobně od páteře,hladina cukru je skoro v normále/. Po operaci kolene v r. 2015 jsou potíže horší / Lyrica/.Tritocco chce vysadit.Kontrola u endokrinologa probíhá 1x za rok. Vím,že neznáte jeho zdravotní stav,šlo mi hlavně o nestranný názor.
Děkuji.
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Evo, medikaci je třeba přizpůsobit přibývajícímu věku  a také nezanedbávat výživová doporučení. Řadu problémů může způsobovat i dehydratace organismu, nedostatek některých minerálních látek ( které se třeba podílí na přenosu nervového vzruchu), či vitaminů. Je možné, že lze léčbu výrazně zjednodušit, bude-li pacient spolupracovat, aby spíše nepřispívala ke zdravotním problémům. Vždy je třeba  posoudit, zda jsou užívané léky  více přínosem, či zátěží pro organismus.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore! Mohu užívat preparát Allnature Hair formula 2G - doplněk stravy pro posílení vlasů a vlasových kořínků 60 tbl., když beru plno jiných léků? Prodejce totiž píše, že pokud bereme léky, máme se o užívání poradit s lékařem. Užívám: Kapidin 10 mg 1/2 denně, Carzap 16 mg 1/2 denně, Euthyrox 50 mg 1/2 obden, Godasal 1 denně, Trombex 75 mg 1 denně, Plaquenil 200 mg 1 denně, Maltofer 2 denně, Trexan 2,5 mg 2 týdně. Z vlastní iniciativy beru Alavis Triple blend pro lidi (sportuji) a vitamín C. Děkuji moc! :-)
Bára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Pravděpodobně, ano, Báro. Můžete mi ale napsat přesné složení výrobku?
Léky na předpis
Pane doktore,jelikož jste mi několikrát dobře poradil,ráda bych vás požádala o váš názor na " denní menu " mého bratra /78/: ráno-Cynt 0,3 mg,Eutyrox 75 mg,Isoptin 240 mg,Lyrica 150 mg,Seropram 20 mg,Omega 3 l tbl.Thiogamma 600 mg ,v poledne - Godasal 100 mg, večer -Urizia0,3 mg,Lyrica 150 mg,Triticco 75 mg,Rivotril 0,25 mg, Zolpidem 10 mg.Seropram 10 mg,Magne B6 1tbl.Jde mi hlavně o kombinaci užívaných preparátů. Děkuji. - otázka upravena poradcem
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Evo, neznám bohužel zdravotní stav vašeho bratra. Léků je velké množství a je pravděpodobné že některé vůbec nepotřebuje. Někdy pacienti úplně rozkvetou, když se léky vysadí a jsou pod kontrolou v nemocničním prostředí bez sporné medikace.  Zátěž pro organismus je to určitě velká a očekával bych automaticky zbytečnou únavu a poruchy spánku. Tělo se ale často dokáže výtečně adaptovat a žít se dá  i s tolika léky.. Z jakého důvodu užívá Seropram, Lyricu, Triticco a Rivotril? Má dlouhodobé psychické obtíže? Léky na spaní používá pravidelně? Kdy mu byla naposledy upravena dávka Euthyroxu?  Je kontrolován endokrinologem? Popište mi prosím jeho běžné denní obtíže. Žije ve městě, nebo na venkově?
Parafarmacie
Jaké přípravky byste doporučil na léčbu akné? Děkuji
Šárka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jaké problémy s akné máte, Šárko? Kolik je vám let? Užíváte hormonální antikoncepci?
Parafarmacie
Dobrý den, pan PharmDr. Staněk, chci se zeptat na doplněk sorbifer durules. Paní doktorka mi ho chtěla předepsat ale nedostali jsme se k tomu. Měla jsem si přijít pro recept , prý mám anemii. Všechny výsledky za poslední rok uváděli nízký obsah železa v krvi. Teď jsem ale byla na odběrech a železo bylo v pořádku. Jak je možný že to takhle kolíše? Po prvně jsem ho měla dost a paní doktorka byla spokojená. Ačkoli jsem ho začla teď brát, cítím bolesti v břiše. Tomu se asi nedá vyhnout. Taky mi padají vlasy. Pečuju teď na to dávkování a uvidim co se bude dít s mými vlasy. Prý by se to mělo zlepšit. Dá se anemie nějak vyléčit? Nebo prostě na nějakou dobu usne a pak se zas objeví? Ďekuju
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nižší obsah železa, mohl souviset s tím, že odběr krve byl proveden po menstruaci, Lucie. Zároveň může souviset i s jeho nedostatečným příjmem. Sorbifer Durules je zatím léčivem a měl by jít koupit i bez lékařského předpisu. Kdyžtak mi někdy napište, jaká hodnota byla naměřena, abych si udělal představu, zda je skutečně nízká, nebo jen trochu snížená, oproti doporučovanému rozmezí.
Léky na předpis
Dobrý den,prosím ó radu,jak se vzájemně ovlivňují léky talvosilen forte,sirdalud a diclofenac duo,mám je předepsané všechny tři.dekuji.Marie
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Kombinace je možná, Marie, pokud je opravdu nutná. Např. při akutním vážném postižení páteře.  U citlivějších osob by mohla mít dosti tlumivý účinek na centrální nervový systém,  nebo poškozovat sliznici žaludku a dvanácterníku. Je třeba tedy postupovat s určitou opatrností a zdravotní stav sledovat. Přeji hodně zdraví a ať je vám brzy lépe.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, chci se zeptat. Mám nemoc. Ulcerózní kolitídu. Beru salofalk 500mg a imunoprim (imuran). Nikde jsem se nedočetla jestli jsou to léky které ničí játra. Do jaké míry taky ne. Jsem ohrožena? Nebo lépe řečeno, je možné že léky mohou mít negativní dopad na zdravotní stav mích jater v budoucnu? ďekuju. Neboť každý lék je chemie s kerým se musí tělo vyspořádat...
Markéta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Markéto, i přírodní látky jsou chemické sloučeniny a stovky z nich jsou pro lidské zdraví extrémně nebezpečné. Jiné jen  třeba při vysokém dávkování. Řada přírodních látek se poměrně těžko eliminuje z organismu. Léčiva, která jste uvedla mají svá rizika, která jsou uvedena v příbalové informaci. Pravděpodobnost, že se při léčbě vyskytne určitý nežádoucí, či vedlejší účinek není u všech jedinců stejná a závisí na celé řadě faktorů. Při předepisování léčiv musí tedy lékař posoudit všechny možné souvislosti a vybrat vám tu nejvhodnější léčbu, která musí být v pravidelných intervalech kontrolována. Kombinace Salofalku s Imuranem je běžný postup, jestliže nejde onemocnění zvládnout jen změnou jídelníčku, či jen mesalazinem, nebo sulfasalazinem... Střevní záněty jsou doprovázeny zvýšenou propustností střevní stěny pro  velké množství látek. To představuje pro tělo i pro jaterní funkce největší zdravotní riziko. Je proto velmi důležité, aby bylo onemocnění pod kontrolou a pokud je to možné, je dobré Imuran včas vysadit a kontrolovat zánětlivý proces jen samotným mesalazinem, či sulfasalazinem ve správném dávkování. Tyto látky působí místně a nevstřebávají se v plném rozsahu.. Nezatěžují tedy příliš organismus včetně jater. V játrech jsou snadno metabolizovány a vylučovány. Určitá rizika ale existují a k poškození jater, či ledvin může někdy dojít. Pokud ale léčba není včas nasazena, může  snadno a nepředvídatelně dojít k vážnému zhoršení zdravotního stavu, k trvalé invaliditě kvůli nezbytnosti chirurgického zákroku, či ke zcela zbytečnému předčasnému úmrtí, díky následným komplikacím.  Držte se proto prosím rad lékaře a nezanedbávejte pravidelné kontroly i když jsou zrovna v době planované kontroly minimální. Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Pane doktore,mohu užívat kombinaci těchto léků a potravních doplňků: v poledne - Rybí olej 1000mg a Silymarin 140,večer Caltrate,Ranital 140 mg a Torvacard 10 mg.Ráno užívám Letrox 50mg, po snídani Seropram 10 mg,Mg,vit.C a B komlex forte.Ranital jsem vyměnila za Omeprazol. Děkuji za odpověď.
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Evo.  Je to možné. Uživání Caltrate večer společně s Ranitalem,  může možná trochu snižovat využití vápníku. U omeprazolu to platí ale dvojnásob. Vzhledem k  vysoké dávce vápníku to nepovažuji za léčebnou chybu. U pacientů s osteoporózou je nutné léčbu kontrolovat a pokud se efekt nedostaví, je třeba léčebný postup včas změnit. Někdy je nutné myslet i na drobnosti, jako je tato a způsob užívání změnit.
Léky na předpis
Mohu kombinovat Eliquis 2,5mg, beru 2x denně s potravinovými doplňky, jako je lecitin, omega 3 mastné kyseliny a koenzym q 10?
Miluše
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano.  V doporučeném dávkování určitě, Miluše. Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Už několik let užívám Nolpaza 40 na žaludek musím říct že se mi ulevilo ale už také dost dlouho mám nepříjemné cukání svalů na zádech.Podle přívalu by to mohl být vedlejší účinek.Měsíc jsem lék vynechal cukaní svalů teď nemam ale zhoršil se mě žaludek.Chtěl bych se optat na radu děkuji. - otázka upravena poradcem
Josef J
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Josefe. Nolpaza 40 bych zaměnil za ranitidin 300mg na noc např. Ranisan 150mg s dávkováním 0-0-2. Zkuste lékaře přesvědčit, aby léčbu alespoň na 3 měsíce změnil i když na podzim pravděpodobně budete mít obtíže větší, jak je běžné.
Léky na předpis
Dobrý deň,pán Staněk,prosím Vás o radu.Užívam liek na štítnu žľazu Euthyrox 125 a na tlak Concor 5.Tlak si meriam pravidelne,súčasné hodnoty sú 120-125/80-85.Môžem s týmito liekmi piť čaj Vilcacora?Ďakujem za odpoveď
Daniela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Danielo. Je nepravděpodobné, že by vilcacora tlak zvýšila. Z jakého důvodu jste se rozhodla čaj pít?

Parafarmacie
Dobrý den pane doktore chtěla bych se zeptat. Dcerce (rok) pár dní slzí jedno očičko. Má mírně slepeny řasy ale oko nehnisá. Zřejmě je jen podrážděné, tedy doufám :) Mohu použít ocuflash? Kolik kapek mám kapat? Jak dlouho? A preventivně i do druhého oka? Může to být první příznak třeba zánětu spojivek či něco podobného? Děkuji.
Klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Kláro,  použil bych kvalitní gázu ( která neuvolňuje vlákna) a tu bych namočil do vlažné převařené vody. Oči bych  dcerce vždy ráno ev. i častěji hodně namočenou gázou vytřel. Vodu bych použil vždy novou. Ocuflash by vadit neměl, ale byl bych pro přirozenější jednoduché řešení. 
Parafarmacie
Dobrý den, Od doby, co jsem začal užívat tribulus mi nějak hapruje akné věk (27). Je možné, že je to opravdu tím? ps: na akné jsem trpěl vždy, rychle se mi mastí pleť. Vlastně ani nevím, k čemu je skutečně dobrý. Asi spíše na tu erekci (ve vyšším věku), ale svaly ani větší sílu, více energie mi přijde že nemám, akorát boláky.
Radim
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si Radime, že tribulus v doporučeném dávkování není užitečný na nic. Proto si nemyslím, že vám zhoršil akné. Kdyby jste zjistil jednoznačnou souvislost, určitě to do Poradny napište i s názvem výrobku. Je to ale hodně nepravděpodobné. Saponiny obsažené v rostlině mají slabou hormonální aktivitu a denní dávky standardizovaného extraktu by musely být mnohem vyšší, než doplňky stravy obsahují. Často je do tobolek použita jen rozemletá rostlina ( jednotlivé kultivary ale mohou obsahovat výrazně vyšší podíl konkrétního saponinu). Někdy se může jednat o padělky, či velmi amaterské výrobky. Zejména tehdy, je-li používán podomní prodej, či telemarketing. Tribulus se relativně úspěšně používal v některých zemích ve veterinářství.  Dílčí odborná sdělení ale na mě nepúsobí přesvědčivě ani v tomto případě.
Parafarmacie
Předně děkuji. Gastroskopie byla provedena a chronická gastritis byla potvrzena. Ovšem nebyly prokázány protilátky proti parietálním buňkám, anemický nejsem a vnitřní faktor prý v pořádku. Zdá se, že ta gastritida asi vznikla následkem alergie na mléko a lepek, toto jsem vysadil a dietu opravdu dodržuji. Užívám akorát Bisocard 2,5 mg.

Užívám před jídlem jablečný ocet ve vodě, ale zatím to nijak nepomáhá. Myslíte, že by lépe pomohl čaj z hořce nebo přípravek Betain hydrochlorid? Mám pochybnosti, jestli tyhle věci žaludku neuškodí... Asi rok jsem byl bez potíží a teď asi týden mě po jídle trápí silné tlaky v podbřišku.
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je velmi těžké něco rozumného poradit, Jiří. Kdysi se vyráběl Acipepsol, který na někoho dopře fungoval. Pokrmy s vyšším obsahem škrobu, nebo bílkovin vám budou dělat problém celý život a vyprazdňování žaludku bude zpomaleno.  Někdy může pomoci kuchyňská úprava, někdy může mít smysl zapíjet pokrm vodou s citronem, či vodu s citronem použít před jídlem, aby došlo k výraznějšímu štěpení škrobu a bílkovin, či alespoň k jejich denaturaci. Vzhledem k postižení žaludku si však  myslím, že pití kyselejšího nápoje před jídlem nesplní svůj účel. Zkuste také kapky Underberg. Mohou někdy pomoci. Pomoci mohou i trávicí enzymy jsou-li užívány ve vhodnou dobu a v dostatečném množství. Doporučené dávkování nemusí být vždy dostatečné.
Parafarmacie
Vážený pane doktore, potřebuji něco konsultovat ohledně trávení. Byla mně vyšetřena funkce pankreatu: alfa amylasa je 1,17 ukat/l (ref. meze: 0,47-1,67), AMS pankreatický iz. 0,44 ukat/l (meze: 0,22-0,88). Problém je, že se mi po každém jídle asi 1,5h po požití dělá dosti těžko z podbřišku, asi po 2h se to lepší, ale neodezní to úplně. Jím dietně, nic mastného ani tučného, dělá se mi zle i po suchém rizotu se zeleninou. Potravní alergie to není, dietu přísně dodržuji. Plynatost ani nadýmání se po jídle neobjevuje, stolice je pravidelná, formovaná, norm. vzhledu, průjem není.

Myslíte si, že lze snížení funkce pankreatu spolehlivě vyloučit? Dělá mi to starosti. Může tyto potíže způsobit příp. snížená kyselost žaludku nebo mikrobiální nerovnováha ve střevu? Je fakt, že na sníženou kyselost žaludku trpím, mám chronickou gastritidu. Děkuji za Váš názor.
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Jiří. Slinivka bude asi pracovat normálně. Snížená kyselost žaludku zásadně ovlivňuje trávení živin ( škrob, bílkoviny).  Tím dochází k pomalejšímu vyprazdňování žaludku. Snížená kyselost ovlivňuje i hormonální regulaci celého procesu trávení. Zde bude pravděpodobně hlavní  problém. Užíváte nějaké léky? Gastroskopie byla provedena a chronická gastritida potvrzena?

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.