Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna gynekologa MUDr. Jana Šulce

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Každý šestý pár má dnes problémy s početím, na vině jsou ženy i muži. Na otázky týkající se léčby neplodnosti vám bude odpovídat MUDr. Jan Šulc z Centra reprodukční medicíny GEST. Pomozte bourat společenská tabu v této oblasti. (V době od 4. - 9. 3. 2018 je lékař na dovolené, odpovídat bude až následující týden).

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

myom
Dobrý den,
koupila jsem si v lékárně na léčbu myomů Gynmax. V prvních dnech používání mi nebylo moc dobře, ale pak se všechno urovnalo. Nevím, jaký vliv bude mít lék na myomy, ale zlepšilo se mi akné. Chtěla bych se zeptat, v příbalovém letáčku jsem si přečetla, že Gynmax zlepšuje metabolizaci estrogenu. Můžete my říct, co to znamená, ta metabolizace estrogenu a jestli se myomy zmenší. Děkuji
Iva
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Gynmax není lék ale doplněk stravy. Takže o tom, jak účinkuje, je k dispozici minimum informací. Takže, co má výrobce na mysli pod pojmem "zlepšení metabolizace estrogenů", netuším
V efekt na myomy příliš nevěřím
MUDr. Jan Šulc
myom
Dnes jsem se paní doktorky ptala, jestli na zmenšení myomu neexistují nějaké léky, že si je ráda uhradím jako samoplátce, paní doktorka mi sdělila, že zatím nejsou k dispozici. Lék Esmya byl prý stažen z distribuce a zatím se nesmí předepisovat. Když jsem přišla domů, tak jsem se s touto odpovědí příliš nespokojila a začala hledat informace na internetu. Našla jsem dva léky, tedy GynMax a Indol – in. Mohl by ste mi na dálku poradit, který z těchto dvou léků je pro zmenšení myomu nejlepší. Na ceně léku mi nezáleží. Děkuji Irena
Irena
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Esmya se aktuálně opravdu do dořešení některých nejasností ohledně jejího účinku nesmí předpisovat. Jiný lék s podobným účinkem nezám
GynMax ani Indol nejsou léky. Jsou to doplňky stravy. O jejich účincích proto není dostatek podložených informací. Osobně nevěřím, že by nějak výrazněji mohly ovlivnit velikost myomu
MUDr. Jan Šulc
myom
Dobrý den, je mi 19 let a byly mi nalezeny celkem tři útvary(7,3 a 1,5cm). Minimálně u jednoho se jedná, dle slov lékařů, o myom (konkrétně na děloze). Zbylé dva budou spíše cysty - asi na vaječníku. Před operací jdu ještě na magnetickou rezonanci. Operace bude v celkové anestézii. Chtěla bych se zeptat, jestli v případě myomu na děloze je nutné odstranění dělohy a jestli se v případě odstranění jednoho vaječníku "něco změní" - ať už co se týče plodnosti či něčeho jiného. Jak dlouho je nutné zůstat po propuštění z nemocnice doma? V dubnu a květnu totiž maturuji a operace bude zhruba v polovině března. Děkuji :) - otázka upravena poradcem
Katka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
U mladé ženy se vždy operatér snaží odstranit pouze myom a dělohu zachovat.
Pokud by bylo třeba odstranit vaječník, druhý plně převezme jeho funkci a nic se nezmění - aktuálně ani v budoucnosti
Pobyt doma záleží na náročnosti operace. Obvykle to bývají 2-4 týdny.
MUDr. Jan Šulc
myom
Dobrý den, je mi 45 let a mám 3 myomy, největší z nich má kolem 7 cm. Gynekologem mi byla doporučena operace s odstraněním dělohy klasickou cestou, nikoliv laparoskopicky. Chtěla bych se zeptat jaká je doba pobytu v nemocnici a jaká je doba rekonvalescence doma, tedy jak dlouho budu asi v pracovní neschopnosti. Děkuji za odpověď.
Lenka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Při nekomplikovaném průběhu je pobyt v nemocnici týden i méně, rekonvalescence doma obvykle trvá 6 týdnů
MUDr. Jan Šulc
myom
Dobrý den, je mi 46 let a mám 2 myomy o velikosti 6 cm a 8 cm. Chtěla bych se zeptat pokud podstoupím operaci myomů s odstraněním dělohy, zda potom z důvodu odstranění dělohy už nebudu mít nikdy menstruaci nebo by se musely odstranit i vaječníky a jedině tak bych neměla menstruaci? Pokud mi bude odstraněna pouze děloha nastane přechod dříve než je obvyklé normálně? Děkuji za vysvětlení.
Petra
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Bude-li odstraněna děloha, nebudete menstruovat. 
Na tom, zda budou či nebudou odstraněny vaječníky, krvácení nezáleží
Přechod odstranění dělohy neurychlí.
MUDr. Jan Šulc
myom
Dobrý den, je mi 47 let a mám 3 myomy o velikostech 5, 7 a 8 cm. Gynekologem mi byla doporučena operace s odstraněním dělohy. Potíže žádné nemám, užívám léky Deniban na zažívací potíže psychického původu. Menstruaci nemám, neboť léky mi ji zastavují. Pokud se mi lékař pokusil Deniban vysadit, měla jsem silnější menstruaci a také jsem se necítila v období před menstruací dobře - měla jsem větší potíže pocit velké únavy, nevolnosti, bylo mi na zvracení, na omdlení. Chtěla bych se zeptat, zda při operaci je vhodné odstranit pouze dělohu či zda by bylo vhodnější v mé situaci odstranit i vaječníky? Pokud by mi byly odstraněny i vaječníky byla by operace o to náročnější a složitější než jen při odstranění dělohy? Děkuji za odpověď.
Jitka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
V 47 letech je to "na hraně". V 50ti letech bych byl jednoznačně pro odstranění vaječníků, v 45ti letech pro jejich ponechání.
Pro odstranění hovoří eliminace rizika rakoviny vaječníků v budoucnosti. Tyto zhoubné nádory sice nejsou příliš časté, ale jsou velmi obtížně včas odhalitelné a proto poměrně obtížně léčitelné.
Proti odstranění mluví předčasné ukončení hormonální produkce ve vaječnících, což může vyvolat tzv. klimakterické obtíže (návaly horka, pocení, změny nálad, aj.) a v dlouhodobém horizontu třeba osteoporózu.
Po stránce operace samotné není žádný rozdíl, pokud vaječníky ponecháme či odstraníme
MUDr. Jan Šulc
myom
Je mi 48 let, mám 3 myomy, největší z nich má kolem 8 cm. Problémy mi žádné nezpůsobují. Gynekolog mě posílá na operaci, já však s takovým řešením zatím nesouhlasím, ponechávám si toto řešení až pokud to bude nezbytné. Chtěla bych se zeptat jak by se dal myom jinak léčit, příp. zmenšit? Vyzkoušela jsem před dvěma lety lék Esmya, nedělal mi však vůbec dobře, proto mi ho vysadili. Dozvěděla jsem se, že existuje tzv. biorezonance jako alternativní léčba, kde se dá upravit vnitřní prostředí v těle čaji a že by to mělo mít vliv i na zmenšení myomu. Bylo by to vhodné řešení alespoň to vyzkoušet nebo to nedoporučujete?
Kateřina
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Nemám s touto léčbou žádné zkušenosti. Spíše jsem ale k podobným léčebným postupům skeptický
MUDr. Jan Šulc
myom
Dobrý den, je mi 47 let a mám 3 myomy, z nichž největší má necelých 8 cm. Problémy žádné nemám. Lékařem mi byla doporučena operace s odstraněním dělohy, které se velmi obávám. Chtěla bych se zeptat co se stane pokud se operaci nerozhodnu podstoupit a zda se může myom časem přeměnit ve zhoubný nádor? Byla by možnost léčení myomu homeopatickou cestou, případně jinou přírodní cestou? Děkuji za odpověď.
Marie
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Pokud Vám myomy nečiní potíže, není operace zcela nezbytně nutná. Jde ale hlavně o to, jak se nález mění či nemění. Myomy mohou dále růst a pak může být operace i technicky obtížná. Pokud by se operace odložila, je určitě třeba nález pečlivě sledovat.
Zvrat myomu ve zhoubný nádor je velmi vzácný
Homeopatika a určitě nepomohou a žádnou přírodní cestu neznám.
Do úvahy  připadá pokus o zmenšení myomů medikamentózní léčbou, konkrétně přípravkem Esmya. Jde o poměrně drahou léčbu, ale v poslední době ji pojišťovny obvykle proplácí i v případech, kdy nejde o neplodnost
MUDr. Jan Šulc
myom
Mám podstoupit operaci myomů s odstraněním dělohy. Lékař mi sdělil, že laparoskopicky to již nepůjde, protože myomy mají kolem 7 cm. Chtěla bych se zeptat, zda hrozí po operaci nějaké větší komplikace např. inkontinence, pokles vnitřních orgánů břicha v důsledku odstranění dělohy, případně předčasný přechod atd. Je mi 48 let. Z operace mám velké obavy a nevím jak se rozhodnout. Děkuji.
Petra
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Pokud Vám myomy nečiní potíže, není operace zcela nezbytně nutná. Jde ale hlavně o to, jak se nález mění či nemění. Myomy mohou dále růst a pak může být operace i technicky obtížná.
Po klasické operaci je riziko inkontinence  nebo poklesu většinou menší než u laparoskopie. Předčasný přechod by nastal po odstranění vaječníků. Budou-li ponechány, tato hrozba odpadá. Ve 48 letech bych ale odstranění vaječníků zvažoval. 
Do úvahy také připadá pokus o zmenšení myomů medikamentózní léčbou, konkrétně přípravkem Esmya. Jde o poměrně drahou léčbu, ale v poslední době ji pojišťovny obvykle proplácí i v případech, kdy nejde o neplodnost
MUDr. Jan Šulc
myom
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, bude mi v červnu 48 let a mám 3 myomy o velikostech 8cm, 7 cm a 5 cm. Při poslední kontrole mě gynekolog sdělil, že bych měla co nejdříve podstoupit operaci myomů s odstraněním dělohy. Potíže žádné nemám. V nemocnici v Brně, kde se na myomy specializují mi zase řekli, že k operaci prozatím není žádný důvod, že není nutná v současné době. Chtěla bych se zeptat, zda operace v tomto případě je nutná či nikoliv. Vzhledem k věku budu brzy v přechodu a byla bych ráda, kdybych na operaci nemusela vůbec, protože myomy by se pak měly samy zmenšovat. Nevím zda se rozhodnout pro operaci či ne? Děkuji za odpověď.
Hana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Pokud Vám myomy nečiní potíže, není operace zcela nezbytně nutná. Jde ale hlavně o to, jak se nález mění či nemění. Přechod může být ještě daleko a myomy mohou dále růst a pak může být operace i technicky obtížná.
Určitě je vhodné nález pečlivě sledovat. Do úvahy také připadá pokus o zmenšení myomů medikamentózní léčbou, konkrétně přípravkem Esmya. Jde o poměrně drahou léčbu, ale v poslední době ji pojišťovny obvykle proplácí i v případech, kdy nejde o neplodnost
MUDr. Jan Šulc
myom
Dobrý den, chtela bych Vas poprosit o Vas nazor a Vasi radu ohledne uzivani leku Esmya. Byl mi zjisten myom o velikosti 25x15mm, celkove bez problemu, zadne bolesti ani vyrazne krvaceni nebo zvetseni, jen par mesicu nepravidelny cyklus, mozne zpusobene stresem. Byla mi nasazena lecba Esmya, po trech tydnech uzivani zacaly vedlejsi ucinky- bolest prsou, bolest hlavy, nevolnost, vytok, cysta na vajecniku velikost necele 3 cm. Chtela bych se zeptat, muzu Esmya prestat uzivat po mesici? Nezpusobi to nejake dalsi vetsi problemy treba zvetseni myomu, nebo problemy s menstruaci? Dekuji moc za Vasi odpoved.
Verča
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Vysadit určitě můžete. Jak bude vypadat Váš cyklus a zda se bude či nebude myom zvětšovat, je obtížné odhadnout. 
MUDr. Jan Šulc
myom
Dobrý den, pane doktore, za sebe děkuji paní Simoně, která nedávno u Vás v poradně psala o léčbě myomu bylinkami. Mám také myom 5 cm a už 4 měsíce se také léčím ženským čajem. Cítím se skvěle a menstruaci mám najednou slabou a pravidelnou. Chtěla bych se Vás zeptat, jestli může žena sama poznat, že se myom zmenšuje nebo se to pozná až na ultrazvuku. Děkuji za odpověď
Věra
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Vývoj velikosti myomu se pozná jen na UZ.

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den, p. doktore,
velice si Vás vážím za to, že hned pacientkám nedoporučujete hysterektomii a snažíte se o alternativní léčbu klasického lékaře.
Měla jsem 5cm myom, který nedělal žádné problémy, bylo mi 35 let a dr. , že okamžitě musím na HY. To jsem neudělala a od té doby jsem ke gynekologům nedůvěřivá.
Nechtěla jsem přijít o ženství a léčila se klasickými ženskými bylinkami, které pomohly. Za půl roku se ten myom zmenšil na cca 1,9 cm.
Myslím, že bylinky pomáhají a je to asi u každé jinak. Chce to zkoušet.
Přeji Vám ve Vaší nelehké práci hodně úspěchů. - otázka upravena poradcem
Simona
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dík za dík. Byť osobně bylinkám příliš nevěřím
myom
Dobrý den, je mi 41 let, 1 dítě, další neplánuji. Často mě bolí v podbřišku, mám velmi často IMC, loni byla na ultrazvuku cysta - na vaječníku, která zmizela, myomy žádné. Můj současný nález: děloha velikosti II.m grav., neprav. tvaru, v AVF, celk. vel. 94 x 50 mm, dutina tripple linie šíře 5 mm, na před.stěně myom uzel prům. 2 cm s deviací do MM, další 2 intramur. myomy v zadní stěně bilat. prům. 2 cm. Dostala jsem Zinnat na krev v moči a byla mi doporučena hysterektomie. Přijde mi to jako dost radikální na tak malé myomy. Dá se dělat něco jiného?
Hana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Uváděná velikost myomů podle mne není důvodem operaci. Určitě je ale třeba sledovat vývoj nálezu.

Důvodem k zásahu je růst myomů a nebo potíže - silné krvácení, nepravidelné krvácení, bolesti. Je otázkou, zda u Vás nejsou myomy příčinou bolestí v podbřišku. Alternativou k operaci je léčba přípravkem Esmya. Zkušenosti s touto léčbou jsou velmi dobré a aktuálně je tento poměrně drahý lék prakticky kompletně hrazen z pojištění

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den, už měsíc užívám lék Esmya mám 6 děložních myomů. Nemám skoro žádné nežádoucí účinky, kromě trochu větší únavy léčbu snáším dobře. Chci se zeptat zda mohu užívat antibiotika Sumamed na 6 dní. Děkuji
Monika
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Pokud jsou antibiotika nutná, užít je můžete

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den, pane doktore. V létě mi našli myom o velikosti 5,5 cm a další dva maličké. Žádné problémy jinak nemám. Menstruaci jsem měla poměrně pravidelnou okolo 26 + - 3 dny. Trvala mi okolo 6-7 někdy i 8 dnů. Od nálezu každý den vypiju asi 3 čajové hrnky ženského čaje s kontryhelem. Menstruaci mám teď úplně pravidelnou 26 dnů pomalu na hodinu a zkrátila se na pouhé 4 dny. Když čaj užívám, mám pocit jako by se tam něco dělo, ale nebolí to. Nevím, jak to jinak popsat, jako by vnitřní pálení. Chtěla bych se zeptat, jestli by bylo možné že myom odumírá. Jemi 44.
Irena
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den

Osobně tyto čaje svým pacientkám spíše nedoporučuji. Takže s jeho vedlejšími účinky nemám zkušenosti. Myom teoreticky může odumírat, není to ale v 44 letech při zachované menstruaci, tedy při normálních hladinách ženských pohlavních hormonů, pravděpodobné. Spíše k tomu dochází až po přechodu.

Bez vyšetření nelze přesně posoudit, o co jde.

MUDr. Jan Šulc

myom
Nedávno mi našli myom 5,5 cm. Kvůli vleklým kožním problémům užívám železo, to mi ale způsobuje zácpu. Teď mám druhý den měsíčky a jak jsem tlačila, spustila se do záchodové mísy hodně krve. Chtěla jsem se zeptat jestli nemohl ten myom prasknout. Děkuji
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Myom je nezhoubný nádor ze svalu.  Jde vlastně o "kulatý kus masa". Prasknout nemůže.

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den, 06/2017 vyšetření. děloha v RVF, v dlouhé ose 68 mm,ve fundu více vprvo myom 29mm,ovaria oboustranně zcela bez patol.s přiměřeným folikul.aparátem,není volná tekutina v malé pánvi. čípek OE,zadní klenbou bolestivost.Kontrola za půl roku. Nyní jsem byla na kontrole, jsem v 7týdnu těhotná, myom se zvětšil o 1,5 cm. Nevím zda je náké riziko pro mě a pro mimčo. V červnu jsem byla u primáře a ten mi řek at na LS nechodím a klidně otěhotním, můj doktor sice chtěl abych šla na LS ale pak dal na primáře.Nyní po půl roce zvětšení a můj gynekolog přemýšlel jestli mě má poslat na LS..Myslíte zda je to nutné kdyby při další kontrole chtěl abych šla? Nevím tedy zda je myom na stejným místě, jen mě to těd napadlo aby jste to věděl zda může být jinde. Je mi 35 let a toto je moje první těhotenství. Velikost plodu 10,34 mm.Děkuji
Irena
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Teoreticky se může myom v těhotenství výrazně zvětšovat. Pak může být příčinou komplikací. Je to ale naštěstí poměrně vzácné.  Růst o 1,5 cm není nic a tak dramatického

V těhotenství se myom neodstraňuje

MUDr. Jan Šulc

myom
Pane doktore volala jsem své lékařce, když je ta sliznice vysoká 12mm a mně není nejlépe,všude mně boli tlačí, jestli by se s tím nedalo něco dělat, řekla mi, že si mám dát horkou vodu. Je prý zbytečné to řešit, v 53 letech je prý dobré to neřešit a nechat tomu volný průběh. Prý ta menstruace jednou přijde a jednou ne.
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Nemohu souhlasit. Při výšce sliznice 12 mm se krvácení na 99% musí dostavit. Čím dříve krvácení přijde, tím je menší riziko, že bude dramaticky silné.

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den pane doktore, psal jste mi, že subserozní myom je dobré odstranit jako polyp, já jsem měla první myom, na který se přišlo v roce 2007 uložen subserozně 30 mm a nikdo to nijak neřešil.Teď mám myomů 6, na přední stěně 25mm pak v oblasto cervixu subserozní myom 40mm.Spíše mně celé roky doporučují odstranění dělohy,
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Omlouvám se, přepsal jsem se. S polypem lze zaměnit sumukózní nikoli subserózní myom. Submukózní znamená uložený pod sliznicí. Subserózní myomy jsou ty, které rostou z děložní stěny směrem ven. Pokud Vám myomy nečiní potíže, je otázkou, zda se opravdu musí děloha odstranit. Aniž nález přímo vidím, je těžké to posoudit

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý večer pane doktore, mám několik myomů, už v roce 2013 mi lékařka sdělila, že mám polyp, ma ultrazvuku po menstruaci nakonec, že jde o myom. Dnes jsem byla na ultrazvuku, lékař, mi sdělil, opět, že mám polyp, když jsem mu řekla, že před třemi roky, to vypadalo na polyp, ale byl to myom, tak to dál neřešil., ve zprávě z ultrazvuku to také nenapsal. Teď na to musím myslet, co když to polyp byl, nevím jak mám postupovat. Je mi 53 roků asi šest myomů. Kdybych lékaři neřekla, že už jednou jsem měla názor, že jde o polyp a byl to myom, tak mně chtěl poslat na nějaký zákrok, nemám napsáno ano ve zprávě, že je podezření na polyp. Menstruace vynechala jeden měsíc, myslela jsem, že by mohl přijít přechod, ale sliznice je 12 mm. Děkuji Jana
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Aniž nález vidím, je těžké posoudit, o co jde. Ve většině případů je ale polyp od myomu snadno odlišitelný. Myom je nezhoubný nádor ze svaloviny, uložen je ve stěně děložní, případně roste z děložní stěny zevně. Spíše výjimečně může vyčnívat do děložní dutiny (submukózní myom) -pak je někdy s polypem zaměnitelný. Polyp vzniká z děložní sliznice a je vždy uložen v dutině děložní. Polyp i subserózní myom je vhodné odstranit.

Pokud nemenstruujete a sliznice je 12 mm vysoká, určitě je vhodné krvácení vyvolat.

MUDr. Jan Šulc

myom
V děloze mám pěticentimetrový myom. Za chvíli oslavím 45 narozeniny. Na operaci nechci, nedělá mi potíže. Je nutné na operaci jít? Ráda bych počkala do přechodu, jestli nezmizí. O kolik cm může za rok povyrost?Děkuji za odpověď
Pavla
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Myom 5 cm, nezpůsobuje-li obtíže, není hned třeba odstranit operací. Pouze je nutné sledovat jeho růst. Ten je individuální - od 0 do až třeba 10 cm/rok

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den pane doktore,
poslední kontrola cca měsíc, zvětšená děloha, myom 6 cm, pak doktor bude pouze kontrolovat, kontrola za rok.
Stále trpím takovým drobným bělavým výtokem bez zápachu.
Mám jeden vaječník - cysta byla 10 cm, operace před 8 lety.
Menstruaci díky antikoncepci pravidelná, užívám Jadine.
Chtěla jsem vysadit antikoncepci, je mi 46 let, užívám ji 11 let od druhého porodu. Je to v této situaci vhodné ?
Děkuji za odpověd, Příjemný den - otázka upravena poradcem
Michaela
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Výtok s myomem ani s užíváním antikoncepce pravděpodobně nesouvisí

Myom 6 cm bych doporučil kontrolovat v kratším odstupu než 1 rok

Antikoncepci vysadit můžete, riziko otěhotnění je již nízké. Přesně lze riziko určit hormonálními testy (AMH - odběr kdykoli v cyklu, FSH - odběr na konci pauzy v užívání antikoncepce)

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den, pane doktore, v pátek jsem byla poprvé na gynekologii, ale protože jsem ještě panna, paní doktorka mi dělala ultrazvuk přes bříško, zavedla sondu přes otvor v panenské bláně. Nakonec mi provedla vyšetření přes konečník. Paní doktorka mi ale na ultrazvuku našla jeden myom. Je veliký 5 cm, já ale zdravotní komplikace s měsíčky nemám. Nemám vůbec žádné problémy. Za půl roku mám přijít na kontrolu. Chtěla bych se Vás zeptat, zda se musí myom řešit jen operativně. Je možná homeopatická léčba?, léčba ženskými bylinkami?, kdy se zamezí růstu myomu. Děkuji
Irena
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Myom se dá léčit i farmakologicky. Rozhodně ale ne bylinkami nebo homeopatiky. Nejlepší efekt z v současnosti dostupných přípravků má lék Esmya

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý deň pán doktor, mám myom 6 cm, 53 rokov, menštruáciu už nemám dva mesiace,po konzultácii s doktorkou mi navrhuje vybrať maternicu spolu s mymom., Som na vážkách, či mám podstúpiť navrhnutú operáciu, nakoľko zatiaľ nemám žiadne problémy, keď som prejavila nesúhlas s výberom maternice, tak vraj na čo mi bude a aj tak ma budú rezať,lebo myom sa nachádza vzadu.Prosím o Váš názor.
Eva
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Neuvádíte, jak se nález mění či nemění. Pokud se myom zvětšuje, byl bych pro operaci. V případě, že neroste, bych byl spíše jen pro sledování.

Aniž ale nález přímo vidím, je těžké radit.

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den pane doktore. před 5 týdny jsem byla na ultrazvuk jeden z myomů měřil 32mm a po pšti týdnech 40 mm je to možné, nebo může být chyba v měření. Děkuji Jana
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Nejde o velký rozdíl. Může být způsoben růstem myomu nebo i odchylkou měření. Podle mého názoru nemá tento rozdíl t.č. žádný význam.

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den, je mi 47 let a mám 3 myomy, z nichž největší má velikost 6 cm. Při poslední návštěvě gynekologa mi řekl, že se mi myomy nepatrně zvětšily a odebral mi krev na stanovení hormonální hladiny, aby se mohl rozhodnout pro případnou operaci myomů. Chtěla bych se zeptat jak souvisí hormonální hladiny s operací myomů, zda je možné podle těchto hladin zjistit, zda už budu brzy v přechodu a operace tedy nebude nutná či co vedlo gynekologa k tomu zjišťovat hormonální hladinu v krvi. A zda podle vašeho názoru v tomto případě je operace nutná pokud nemám žádné potíže. Děkuji za odpověď.
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Myslím, že hormonální vyšetření má jen omezený význam. Odhadnout, kdy Vaše vaječníky přestanou fungovat, je z výsledků obtížné. Nemáte-li obtíže, operace nejspíše není nutná. Problém je v tom, že velké myomy je třeba řešit klasickou operací, menší je možné odstranit méně zatěžující operací - laparoskopicky, případně laparoskopicky asistovanou vaginální hysterectomií. Záleží vždy na konkrétním nálezu

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den pane doktore,
chtěla bych se zeptat, zda doporučujete operaci intramur. myomu 29x23x28mm (zasahuje pod močový měchýř), který nedeformuje dutinu děložní, k levé hraně v rozsahu 1/2 cm dosahuje do bazální vrstvy endometria. Je mi 35 let, jsem bezdětná, přála bych si co nejdříve otěhotnět.
Děkuji za Vaši odpověď.
Vendula
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Jde o hraniční nález. Problém při ponechání myomu  může být dvojí - snížená šance na početí a případný růst myomu v těhotenství, který by mohl být i porodní překážkou. Operace ale také není bez rizika a případné otěhotnění se jí o řadu měsíců odsune. Další možností je krátkodobá léčba přípravkem Esmya, která může nález zmenšit. I tato léčba ale zabere několik měsíců.

Spíše bych se aktuálně  přimlouval za snahu o početí bez zásahu a odstranění myomu bych doporučil, pokud by se "nezadařilo" během 3-4 měsíců.

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den, byl mi nalezen při sono vag. na zadní stěně myom uteri crescens velikost 42 mm, jsem bez potíží. Při pravidelné preventivní prohlídce před rokem žádný myom nalezen nebyl. Můj gynekolog doporučuje návštěvu až za rok. Jaká je běžná praxe při zjištění myomu takové velikosti? Neměla by být kontrola dříve? Věk 48, dvě děti, těhotenství neplánuji, menses stále pravidelně. Děkuji za Vaší odpověď!
Romana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Pokud před rokem myom nebyl přítomen a nyní měří 42 mm, doporučil bych osobně kontrolu nejdéle za 6 měsíců

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den pane doktore, před rokem mi byl nalezen myom (21x23 mm) z části v děložní stěně, který je pořád stejný. Jediné potíže, které mám jsou silnější měsíčky. Je mi 35 let, jsem bezdětná. Může tento myom bránit v těhotenství?
Děkuji za odpověď a Váš čas
Magda
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Záleží hodně na tom, jak je myom uložen - zda je ve stěně více k děložní dutině či naopak. Pokud je blízko dutině nebo ji dokonce deformuje, může i takovýto relativně nevelký myom snižovat šanci na početí

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den, je mi 34 let bezdětná, před 3 lety nalezen myom 16x21 mm částečně ve stěně děložní, který neroste. Byla nasazena Esmya 3x28. Mám před sebou ještě jedno balení. Jaký máte názor na nasazení Esmye při né až tak velkém myomu? Mám docela hodně vedlejších účinků, bolesti zad, svalů, úzkosti, tíhu na hrudníku.
Děkuji za odpověď
Lucie
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

U takto malého myomu, pokud nečinil potíže, nepovažuji léčbu přípravkem Esmya za nutnou

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den pane doktore, chtěla bych se zeptat, zda je při zjištění výskytu myomu na děloze nutné vysazovat hormonální antikoncepci. Je mi 35 let, nikdy jsem žádné problémy neměla, jen na poslední preventivní prohlídce mi byl ultrazvukem zjištěn malinkatý myom. Zhruba za 6 týdnů mám přijít znovu na ultrazvuk a pak se uvidí, co dále, zda bude nutné vysadit antikoncepci nebo ne. Tohle mě překvapilo. Hodně jsem si o myomech přečetla, ale nikde jsem se nedočetla o tom, že by se vysazovala HA. Jsem už na ni opravdu naučená a měla bych obavy z jejího vysazení (z nepravidelnosti v krvácení, nemožnosti oddálit menstruaci když potřebuji atd.) i samozřejmě z možného otěhotnění. Děti nemám a ani je neplánuji. Děkuji Vám za odpověď.
Lucie
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Myom nevidím jako důvod k vysazení antikoncepce

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den. Byl mi při kontrole ultrazvukem objeven myom v děloze o velikosti asi 4cm. Byla mi doporučena operace odstranění dělohy, protože je mi 45 let a mám silnou menstruaci, mám také nefunkční štítnou žlázu-užívám Euthyrox. Chci se zeptat, zda lze tento stav léčit jiným alternativním způsobem anebo mám raději podstoupit co nejdříve tento zákrok. Děkuju moc za odpověď.
Iva
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Hodně záleží na uložení myomu. Větším problémem bývá myom, který deformuje děložní dutinu. Běžně ale není myom této velikosti důvodem k operaci. Určitě bych nejprve zkusil zmírnit krvácení hormonální léčbou a o operaci bych uvažoval až při neúspěchu tohoto postupu nebo v případě, že by myom rychle rostl.

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den pane doktore,
byla mi gynekologem navržena operace - odstranění dělohy z důvodu myomatózní dělohy (více drobných myomků uvnitř dělohy), děloha je kvůli tomu zvětšená asi jako ve 2.měsíci těhotenství. Do toho mě trápí velmi silné menses. Mám provedeny 2 cís. řezy.Je mi 43 let.Chtěla bych se zeptat, zda-li se v takovém případě dá děloha odstranit laparoskopicky? Velmi Vám děkuji za odpověď.P.H.
Pavla
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Vždy je třeba, aby nález posoudil zkušený lékař, nejlépe ten, který bude operaci provádět. Myslím,  že laparoskopie by měly být reálná

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den, je mi 47 let, mám 3 myomy o velikosti 5-6 cm a hrozí mi operace spojená s odstraněním dělohy. Vzhledem k tomu, že bych ráda věděla, zda už jsem v přechodu či za jak dlouho v přechodu budu – za kolik let, bych se chtěla zeptat, kde bych si toto mohla zjistit (u jakého lékaře, bydlím nedaleko Brna) a jakým způsobem se to zjišťuje a zda se za to platí. Zajímalo by mě to z toho důvodu, abych se mohla rozhodnout, zda operaci podstoupit (problémy žádné nemám) či zda už brzy budu v přechodu a myomy se samovolně zmenší. Děkuji za odpověď.
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

V přechodu již velmi pravděpodobně několik let jste. Otázkou je, za jak dlouho přechod skončí, tedy kdy vaječníky přestanou fungovat. To bohužel žádný test nedokáže spolehlivě předpovědět.

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den, při ultrazvukovém vyšetření u mého gynekologa mi byl objeven myom o velikosti 36x25 mm na přední straně dělohy. Byla mi doporučena Esmya. Poté se bude řešit to,zdali půjdu na operaci,nebo ne. Chtěla jsem se zeptat, zdali je opravdu nutné brát Esmyi,nebo jít rovnou na operaci,nebo jen ten myom kontrolovat? Může tento myom bránit v otěhotnění? Je mi 25 let,jsem bezdětná a plánujeme s přítelem děti. V současné době beru lék Gynprodyl kvůli nepravidelnému menstruačnímu cyklu. Děkuji za Vaši odpověď.
Zdeňka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Záleží na uložení myomu. Často podobný nevelký myom není třeba řešit a nebrání otěhotnění. Aniž nález přímo vidím, je těžké se vyjadřovat.

Pokud jde o Gynprodyl, je důležité ho nasazovat až po ovulaci. Jinak může početí i bránit

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den, měla bych na vás dotaz. Je mi 47 let a mám 3 myomy o velikosti každý z nich 5-6 cm. Vždy v období asi 14 dní před menstruací mám takové zvláštní stavy - je mi mdlo, motá se mě hlava, trpím zvýšenou únavou, depresemi, nevolnostmi, nechutenstvím a dále bolestmi v podbřišku. V práci nejsem schopna normálně fungovat, neboť je mi mdlo a trpím obrovskou únavou. Potíže vždy sami odezní, ale asi 2 týdny před menstruací se objeví znovu. Chtěla bych se zeptat, zda příčinou těchto stavů by mohly být myomy a zda je třeba je řešit operací, či zda příčina těchto potíží je jiná? Byla jsem na interním vyšetření, po této stránce je vše v pořádku. Je to vlastně takový kolotoč potíží, který mě trápí pořád dokola a ráda bych věděla jak se jich zbavit. Předem děkuji mnohokrát za odpověď.
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Myomy mohou být příčinou bolestí. Další obtíže ale spíše s myomy přímo nesouvisí a jde o vystupňované příznaky premenstruačního syndromu.

Zda pomůže pouhé odstranění dělohy s myomy, není jisté. V 47 letech by ale šlo zvážit odstranění dělohy s vaječníky a vejcovody. To by obtíže vyřešit mělo. Z méně invazívních postupů lze zkusit užívat hořčík nebo vitamin E, případně obojí. Zkusit lze také podání gestagenů v druhé polovině cyklu- např. Orgametril 2x1 tbl od 14. do 25. dne cyklu

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den, při nástupu menstruace jsem začala užívat lék esmya. Velmi silné krvácení se nezastavilo ani 8. den menstrruace, spíš se stupňovalo. Musela jsem navštívit gynekologa, který mi na zastavení krvácení předepsal Norethisteron. Po tomto se mi krvácení zastavilo. Po deseti dnech ho mám vysadit a po menstruaci začít znovu začít užívat esmyii. Bojím se, že když vysadím Norethisteron budu zase velice silně krvácet. Kdy by měl lék esmya zmírnit nebo zastavit krvácení? Proč mi menstruaci lék esmya ani po 8 dnech nezastavil? Děkuji
Zuzana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Norethisteron se obvykle užívá po 10 dní, po vysazení by se mělo opět dostavit krvácení. Proč Esmya fungovala tak, jak popisujete, nevím. Hodně záleží na tom, jak vypadal při nasazení UZ nález, jak vysoká byla děložní sliznice, jak velký a jak uložený byl myom.

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den
asi před 2 roky mi gynekoložka diagnostikovala ultrazvukem myom, který nemá být zhoubný. Ten mi však časem začal ovlivňovat cyklus, vyvolával nepravidelné krvácení i při pohlavním styku. Potíže se nedávno dost zhoršily a tak mě paní doktorka s myomem poslala na hysteroskopii v celkové anestezii. Tam mi diagnostikovali "polyposis endometrialis" a polypy byly odstraněny, čekám na výsledky histologie. Jaký je rozdíl mezi myomem a polypem a jak ho doktor rozpozná? Nezanedbalo se něco? děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Marcela
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Polyp je nezhoubný (obvykle) nádor děložní sliznice. Je uložen v děložní dutině. Myom je nezhoubný (prakticky vždy) nádor ze svaloviny dělohy. Obvykle je uložen ve stěně děložní. Při UZ vyšetření lze většinou myom od polypu odlišit - neplatí to ale vždy. Nemyslím, že by se něco zanedbalo

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den,
trpím silnějším premenstruačním syndromem. Chtěla bych se zeptat, zda v případě, když mám 3 myomy o velikosti každý kolem 5-6 cm, zda mohu užívat vitamín E, případně hořčík, či zda tyto mohou způsobovat růst a zvětšování myomů nebo zda jsou pro myomy neškodné. Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Petra
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Hořčík ani vitamin E by neměly růst myomů ovlivňovat

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den, moc děkuji za předchozí odpověď. Ráda bych se ještě zeptala je běžné, že když mám začít brát Esmyi první den menstruace tedy skoro za měsíc že jsem objednaná na návštěvu gynekologa až za tři měsíce? Dočetla jsem se, že někdy se myomy po Esmyi ještě zvětšují a tak mě překvapila kontrola až tak daleko. A o kolik se mi může myom popř. zmenšit? a poslední otázka, jestliže mě mírně pobolívá vpravo v podbřišku mám to ještě dodatečně říci gynekologovi či mu to mám říct až za ty tři měsíce?(bolívalo mě tam již dřív ale jen kolem menstruace a jen sem tam a je to opravdu mírný tlak až bolest) a hmatám si tam rezistenci jde z toho určit kde je myom uložen popř. kdyby ano o čem daná poloha svědčí? Velmi Vám děkuji za odpovědi.
B
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Osobně bych kontrolu doporučil dříve, ale interval 3 měsíce není až tak neobvyklý.

Reakce myomu na léčbu je velmi individuální.  Obvykle se zmenší o 1/3 až o 1/2.

Bolesti bych doporučil s gynekologem konzultovat. Jen vyšetřením lze posoudit, o co se jedná.

Myom si většinou žena nedokáže sama vyhmatat.

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den, je mi 28 let a byl mi zjištěn intramurální myom velikosti 44x48 mm, menstruaci mám pravidelnou, trvá 7-8 dní již od 13 let (od 25 let ji mám silnější- vznik anémie), poslední 3 měsíce se mi prodloužila na 10 dní a poslední dokonce na 13 dní. pro bolest začínající v bedrech a poté kolem stydké kosti jsem pro podezření na zánět močového měchýře zašla na urologii, nasazena atb, stav lepší ale ne úplně ok, zjištěno kultivace moči negativní proto návštěva gyn ambulance tam mi pan doktor řekl že mám stenozu hrdla a nasadil mi atb a do zadnice mi byl píchnut metylergometrin a že mám za pět dní přijít na kontrolu. Při kontrole posouzeno že to není stenóza ale ten myom. Chtěla bych se zeptat jakto že to nepoznali již při první návštěvě? nasazena esmya na 3 měsíce - jaká je pravděpodobnost že budu moci mít děti? popř když se zmenší a oni mi ho odstraní za jak dlouho musím mít děti? popř je poté děloha schopna zvládnout být i 3x těhotná? studuji a proto děti ještě neplánuji děkuji
B
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Proč nebyl myom hned rozpoznán, nedokážu posoudit.

U podobně velkého intramurálního myomu hodně záleží na jeho uložení. Aniž obraz vidím, je těžké se vyjadřovat. Důležité také je, jak myom zareaguje na léčbu.

Po operačním odstranění se obvykle doporučuje s otěhotněním vyčkat minimálně půl roku.

Problémem je, že myomy se poměrně často objevuje znovu - takže bude-li po operaci a zhojení věš v pořádku, dlouho bych otěhotnění neodkládal.

Pravděpodobnost, že otěhotnění nebude problém a že budete moci být těhotná i vícekráte, je velká, 100% jisté to ale není. Je také možné, že jako důsledek operace budete muset vždy rodit císařským řezem

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den, pane doktore.
Chci se zeptat. Je možno přehlédnout domnělý myom o velikosti cca 2,00cm na kvalitním ultrazvuku - 3D při zakloněné děloze, když nemám žádné problémy?Před půl rokem hysteroskopie pro odstranění polypu. Následně asi 5x sono. Nechce se mi tomu věřit. Jsem těhotná, pátý týden, lehké špinění, těhotenství již patrno - embryo, ale navíc sděleno, že vedle je útvar o podobné velikosti. těhotenství po IVF -jedno embryo.Může v případném těhotenství zmizet? Je mi 33 let.Děkuji. - otázka upravena poradcem
Lucie
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Na kvalitním UZ přístroji by neměl být myom o velikosti 2 cm přehlédnut. Jde ale o malý nález, který může vzniknout v řádu několika měsíců, možná i týdnů. Takže při minulém vyšetření nemusel být přítomen Vývoj myomu v průběhu těhotenství je těžké odhadovat - může zůstat beze změny, může růst, může  zmizet. Obvykle ale nečiní potíže, jedinou výjimkou je jeho výrazný růst, což je naštěstí vzácné.

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den pane doktore
od 42 let jsem sledována pro myomy největší dva cca 11 cm, nerostou, dále menší myomy po celé děloze (uterus myomat. magnus). Menstruace silnější, ale pravidelná, neobtěžuje, myomy bez obtíží, což je vzhledem k velikosti až s podivem. Beru volně prodejný přípravek Gynmax.
Nyní 49 let, onkomarker Ca 125 zvýšen na hodnotě 133,7 - odběr krve před menstruací, kdy prý může být hladina vyšší?(asi půlrok předtím Ca125 na hodnotě 46).Gynekolog se obává maligního vztahu myomu a posílá k hysterektomii. Vzhledem k tomu, že mě myomy ani menstruace neobtěžují a nechtěla bych "umělý přechod", operaci beru jako opravdu krajní řešení. Prosím Vás - jsou v tomto případě "výhody" totální hysterektomie (včetně adnex) větší než riziko vlastního operačního zákroku, který musí být vzhledem k velikosti dělohy proveden abdominálně?
Protože z Vašich odpovědí na dotazy v této poradně vidím, že nedoporučujete operaci "zbytečně", dovoluji si Vás poprosit o Váš názor, za který velmi děkuji. - otázka upravena poradcem
Vladimíra
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

S ohledem na velikost myomů a na výsledek Ca 125, který je poměrně výrazně nad normu, bych se ve Vašem případě za operaci přimlouval. Ve 49 letech je určitě výhodné odstranit i vaječníky s vejcovody - především pro eliminaci rizika zhoubného nádoru vaječníků. Pokud by se objevily přechodové potíže, neměl by být problém je řešit hormonální substitucí

MUDr. Jan Šulc


myom
Dobry den, jemi 44 roku mam miom 55mm , čim se da skusit léčit ?? Diky moc
oksana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Nepůsobí-li myom potíže, není léčba třeba. Stačí myom sledovat.

Pokud je myom příčinou nějakých problémů, lze zkusit nasazení přípravku Esmya. Otázkou ale je, zda by pojišťovna léčbu uhradila. Jinak je řešením operace

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den,
z důvodu nálezu několika 4-5 cm myomů, velmi silnému krvácení, bolestem a anemii mi byl nasazen lék Esmya, později může dojít k odstranění dělohy. Lék Esmya mám brát 3 měsíce a pak 2měsíční pauza. Mám ale obavy, zda po vysazení nebude menstruační krvácení opět v takové síle a bolestech jako před léčbou. Je to možné? Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Spíše bych očekával zlepšení, ale zaručit to nelze

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den. Je mi 39 let, po třech porodech, na děloze zvenku myom asi 7 cm. Zatím mi nějaké velké problémy nedělá. Ale je tam. Možná se mi chce častěji na malou. A když mi děti skočí na břicho, tak mě zabolí. Ale na menstruaci to vliv nemá nebo aspoň o tom nevím. Můj gynekolog navrhuje operaci. Vzhledem k tomu, že už tři děti mám a další neplánuji, mi navrhuje vzít rovnou i dělohu. Má otázka zní. Myslíte, že je v mé situaci lepší nechat odstranit jen myom laparoskopicky nebo už tedy vzít rovnou celou dělohu? Jaké jsou následky či dozvuky po první a jaké po té druhé variantě? Myom stále roste, takže je pravděpodobné, že se bude ještě zvětšovat.
Míša
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Pokud myom roste, je operace rozumným řešením

Odstranění samotného myomu nepřinese nejspíše v kratším časovém odstupu žádné problémy. Ovšem myom se může znovu objevit. A také budete nadále menstruovat a teoreticky Vám budou hrozit všemožné obtíže spojené s budoucím přechodem - jako nepravidelné krvácení, nádory, apod. Také bude zachována Vaše plodnost

Odstranění celé dělohy Vás zbaví menstruace a potenciálních rizik. Budete také spolehlivě chráněna před početím. Ovšem v některých případech se může zhoršit kvalita sexuálního života

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den, jsem bezdětná ( manžel nemohl mít děti, několikrát umělé oplodnění bez výsledku).Nyní mám zjištěn myom o velikosti 10x6 cm(nebyla jsem dlouho u gynekologa), doporučeno odstranění myomu i dělohy. Je mi 45 let. Není myom moc velký na laparoskopické odstranění? Je možné, že jsem tento problém měla již v době, kdy jsem absolvovala "umělé oplodnění"? Nebyla jsem nijak zvlášť vyšetřena, neměla jsem v té době ani ultrazvuk. Prosím, jak dlouho budu cca v narkóze? Naposledy jsem byla 4 hodiny ( složitá operace lokte) a težko jsem se vzpamatovávala.
Děkuji za odpovědi. - otázka upravena poradcem
Jarmila
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Zda lze myom ještě operovat laparoskopicky Vám musí sdělit v nemocnici, kde operaci podstoupíte. Podle mého názoru je to "na hraně", ale již řadu let myomy neoperuji, takže můj názor není až tak podstatný. Informaci o čekávané době výkonu taktéž musí zodpovědět operatér.

Myom se umí vyvinout během několika let, takže při léčbě neplodnosti nemusel být přítomen. Osobně si ale neumím představit umělé oplodnění, při kterém by se neprovádělo UZ vyšetření.

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den, je mi 36let, mám 2 děti, žádné gynek.potíže, na prevenci chodím pravidelně, menstruace pravidelná, bezbolestná. V srpnu mi byl diagnostikován myom 1,2cm, kontrola za půl roku. Protože jsem trochu plašan, šla jsem na kontrolu ještě k jinému dr.po cca měsíci, ten však myom nalézt nemohl. Chci se jen zeptat, zda je možné, že se třeba velikost a tím pádem viditelnost myomu na utz mění v rámci cyklu (čím blíže k menstruaci, tím větší děloha a tím pádem i myom?). Zároveň se chci zeptat, jaké je riziko v mém věku, že by se jednalo o něco zhoubného. A v neposlední řadě, zda je možné operovat myom i v epidurální anestezii (mám panický strach z narkózy).Velice Vám děkuji!
P.
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den

Jde o zcela minimální nález, který se opravdu může i v průběhu cyklu trochu měnit. Podobný malý myomek najdeme možná až u 1/3 žen. Riziko vidím jako  nulové.

Ohledně epidurální analgezie si nejsem jist. Musela byste se ptát na pracovišti, kde by operovali. Ale myslím, že je v současnosti zcela zbytečné se tím jakkoli zabývat

MUDr. Jan Šulc

myom
Dobrý den, je mi 43. Byly mi zjištěny 2 myomy v pouzdře před dělohou 4,8 a 2 cm. Byla mi nabídnuta možnost terapie Esmyí, ale mám heterozygotní mutaci v genu pro FV Leiden a heterozygot MTHFR. Jsem objednána na konzultaci ohledně vhodnosti této léčby cca za 1 měsíc. Vzhledem k pracovní vytíženosti jsem nucena rozhodnout se co nejdříve. Ráda znala Váš názor. Nejraději bych se resekci vyhnula. Děkuji za odpověď.
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Přesně nerozumím popisu " v pouzdře před dělohou ". Není to ale až tak důležité. Záleží na tom, zda Vám myomy způsobují nějaké potíže a zda rostou či nerostou. V případě, že nerostou a nepůsobí obtíže, není podle mne léčba nutná

Leidenská mutace ani mutace MTHFR by neměly užití přípravku Esmya bránit.

Otázkou je úhrada pojišťovnou - může být vázána na léčbu neplodnosti, případně na následnou operační léčbu (zmenšení myomu před operací).

MUDr. Jan Šulc


mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.