Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poprvé po patnácti letech vypili Češi méně alkoholu

  1:00aktualizováno  1:00
Spotřeba alkoholu se po patnácti letech poprvé snížila a lékaři si to pochvalují. Zatímco v roce 2003 se vypilo historicky nejvíce čistého alkoholu - 10,2 litru na hlavu a rok, v roce 2004 to bylo 9,8 litru na hlavu a rok. Novější přesná čísla zatím k mání nejsou.
Alkohol - (c) profimedia.cz/corbis

Alkohol - (c) profimedia.cz/corbis - Alkohol - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"O příčinách lze spekulovat a uvažovat například o lepší informovanosti veřejnosti nebo o kvalitnější výchově ke zdraví," říká odborník na léčbu závislostí Karel Nešpor z psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích.

"Nabízí se však mnohem pravděpodobnější vysvětlení," dodává hned. Od ledna 2004 byla totiž zavedena vyšší daň na tvrdý alkohol - ze 234 korun na litr obsaženého alkoholu stoupla na 265 korun na litr.

Bližší pohled ukazuje, že snížení spotřeby alkoholu jde právě především na úkor lihovin, zatímco piva a vína se vypije přinejmenším stejně.

Například piva se podle údajů Českého statistického úřadu stále vypije kolem 160 litrů na hlavu ročně. Vína se po všechny tři roky vypilo v průměru něco přes 16 litrů na hlavu. Destilátů vypil v roce 2002 v průměru každý 8,3 litru a v roce 2004 7,6 litru.

Podobně jako v Česku, klesla spotřeba alkoholu po vyšším zdanění také v jiných zemích. Pro zmiňovaný pokles spotřeby alkoholu v roce 2004 existuje navíc také další vysvětlení. Chystané vyšší zdanění alkoholu bylo známo dlouho předem a hodně se o něm hovořilo v médiích.

"Část obyvatelstva se proto destiláty předzásobila koncem roku 2003 a v roce 2004 patrně ještě čerpala z těchto zásob," soudí Nešpor.

Pro toto vysvětlení svědčí skutečnost, že v roce 2003 proti roku 2002 mírně stoupla spotřeba destilátů. Pokles spotřeby destilátů v roce 2004 je ovšem vyšší než jeho vzestup v roce 2003, což spíše svědčí pro vliv ceny na nižší spotřebu.

"V každém případě zůstává spotřeba alkoholu v České republice nadále vysoká. To zhoršuje zdravotní stav obyvatelstva i konkurenceschopnost české pracovní síly v evropském a zejména světovém kontextu," tvrdí lékař Nešpor.

Podle něho by situaci mohlo zlepšit vyšší zdanění alkoholu nejen v destilátech, ale také alkoholu v pivu a ve vínech.

Na druhou stranu však některé studie ukázaly, že umírněné pití kvalitního vína má pozitivní vliv na zdraví, protože pomáhá chránit cévy. Červené víno navíc obsahuje látky zpomalující stárnutí.

Vyšší spotřební daň na alkohol v pivu by patrně vedla výrobce ke snižování obsahu alkoholu v jejich produktech, což je žádoucí. Spotřeba piva by v tom případě nemusela klesat, klesala by však celková spotřeba alkoholu.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Prodala 500 litrů svého mléka. Kupují ho kulturisté, tvrdí Kypřanka

Rafaela Lamprou z Kypru kojí svého syna. Rozhodla se, že si bude prodejem...

Lidské mléko nejmenší obsah bílkovin ze všech živočišných druhů, přesto ho od Kypřanky Rafaely Lamprou (24) kupují...

Infarktu se nebojte, sex je dobrý pro srdce. Prospívá mu na pět způsobů

(Ilustrační foto)

Na srdce nejsou jen Poděbrady, ale i zdravý životní styl. Když je jeho součástí také pravidelný a uspokojivý sexuální...

Dvacet tipů, jak se stát ranním ptáčetem

Ilustrační fotografie

Znáte to: ráno se ozývá budík a vy jeho zvuk upřímně nenávidíte. Ještě chvilku, chviličku - a tak budík zamáčknete a...

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Arome.cz Říká se, že každé barvě očí sluší určité odstíny. Kéž by to bylo tak jednoduché. Modroočky, hnědoočky a majitelky očí ze...

Najdete na iDNES.cz