Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poprvé po patnácti letech vypili Češi méně alkoholu

  1:00aktualizováno  1:00
Spotřeba alkoholu se po patnácti letech poprvé snížila a lékaři si to pochvalují. Zatímco v roce 2003 se vypilo historicky nejvíce čistého alkoholu - 10,2 litru na hlavu a rok, v roce 2004 to bylo 9,8 litru na hlavu a rok. Novější přesná čísla zatím k mání nejsou.
Alkohol - (c) profimedia.cz/corbis

Alkohol - (c) profimedia.cz/corbis - Alkohol - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"O příčinách lze spekulovat a uvažovat například o lepší informovanosti veřejnosti nebo o kvalitnější výchově ke zdraví," říká odborník na léčbu závislostí Karel Nešpor z psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích.

"Nabízí se však mnohem pravděpodobnější vysvětlení," dodává hned. Od ledna 2004 byla totiž zavedena vyšší daň na tvrdý alkohol - ze 234 korun na litr obsaženého alkoholu stoupla na 265 korun na litr.

Bližší pohled ukazuje, že snížení spotřeby alkoholu jde právě především na úkor lihovin, zatímco piva a vína se vypije přinejmenším stejně.

Například piva se podle údajů Českého statistického úřadu stále vypije kolem 160 litrů na hlavu ročně. Vína se po všechny tři roky vypilo v průměru něco přes 16 litrů na hlavu. Destilátů vypil v roce 2002 v průměru každý 8,3 litru a v roce 2004 7,6 litru.

Podobně jako v Česku, klesla spotřeba alkoholu po vyšším zdanění také v jiných zemích. Pro zmiňovaný pokles spotřeby alkoholu v roce 2004 existuje navíc také další vysvětlení. Chystané vyšší zdanění alkoholu bylo známo dlouho předem a hodně se o něm hovořilo v médiích.

"Část obyvatelstva se proto destiláty předzásobila koncem roku 2003 a v roce 2004 patrně ještě čerpala z těchto zásob," soudí Nešpor.

Pro toto vysvětlení svědčí skutečnost, že v roce 2003 proti roku 2002 mírně stoupla spotřeba destilátů. Pokles spotřeby destilátů v roce 2004 je ovšem vyšší než jeho vzestup v roce 2003, což spíše svědčí pro vliv ceny na nižší spotřebu.

"V každém případě zůstává spotřeba alkoholu v České republice nadále vysoká. To zhoršuje zdravotní stav obyvatelstva i konkurenceschopnost české pracovní síly v evropském a zejména světovém kontextu," tvrdí lékař Nešpor.

Podle něho by situaci mohlo zlepšit vyšší zdanění alkoholu nejen v destilátech, ale také alkoholu v pivu a ve vínech.

Na druhou stranu však některé studie ukázaly, že umírněné pití kvalitního vína má pozitivní vliv na zdraví, protože pomáhá chránit cévy. Červené víno navíc obsahuje látky zpomalující stárnutí.

Vyšší spotřební daň na alkohol v pivu by patrně vedla výrobce ke snižování obsahu alkoholu v jejich produktech, což je žádoucí. Spotřeba piva by v tom případě nemusela klesat, klesala by však celková spotřeba alkoholu.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Dětí s psychickými potížemi přibývá. Chybí nám odborníci, řekl lékař

Ilustrační fotografie

Deprese, bipolární porucha a další duševní nemoci se netýkají pouze dospělých, ale také dětí. Navíc je nyní postihují v...

Karcinogenní akrylamid: pozor na připálenou kůrku i snídaňové cereálie

Chléb s tmavou kůrkou sice vypadá lákavě, ale právě ten si nekupujte. Raději si...

Také si z pečiva nebo hranolků vybíráte ty nejvíce propečené? Raději byste měli sáhnout po světlých kouscích. Nejsou...

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz