Ona
Srdce - (c) profimedia.cz/corbis

Srdce - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Polovině nemocí srdce se dá předejít

  • 17
Lékaři se domnívali, že za polovinu všech srdečních a cévních příhod mohou geny a za polovinu pacienti svým nezdravým životem. Nedávná mezinárodní studie, jíž se zúčastnilo 30 tisíc lidí, prokázala, že rizikové faktory ovlivňují srdeční infarkty z 90 procent.

SMĚJTE SE, JE TO ZDRAVÉ PRO SRDCE

Nejzávažnějším rizikem je vysoká hladina cholesterolu a dalších tuků.

Pozitivní je, že hladina cholesterolu u české populace zvolna klesá.

Neznamená to však, že česká srdce budou zdravější. Češi se málo pohybují, stoupá jejich hmotnost a především roste množství tuku nahrazujícího svaly.

U velké části populace se přebytečný tuk hromadí kolem pasu. Tato "centrální obezita" pak způsobuje závažné poruchy látkové výměny tuků a cukrů, které přímo poškozují tepny. 

V boji proti nemocem srdce je nejlépe začít pohybem. Svaly jsou těžší než tuk, takže úspěšné cvičení často hned nevede k výraznému poklesu váhy, ale zlepšuje látkovou výměnu. 

Většina lidí nenavštěvuje fitnesscentra ani doma necvičí, ale téměř každý má možnost denně ujít rychle nejméně tři kilometry. Stačí například vystoupit z tramvaje o stanici dříve. Zdravá je i chůze do schodů, pro zdraví by lidé po nich měli denně šlapat 15 minut.

Venkované sice nemohou vystoupit z tramvaje, ale mohou pracovat 30 až 45 minut na zahrádce. Denní dávka pohybu se dá splnit i hodinovým úklidem.

Pro zdravé srdce je třeba myslet také na skladbu stravy. Češi by měli o třetinu snížit příjem živočišných tuků, což znamená omezit konzumaci másla, tavených sýrů, masa.

Samozřejmě by měli omezit bílé pečivo a sladkosti. Důležité je sníst alespoň půl kilogramu ovoce a zeleniny denně. Ti, kdo mají bříško, by měli upřednostňovat zeleninu.

Nejzdravější je nadváha. Ale mírná!

Nadváha prodlužuje život, ale nesmí se to s ní přehánět. K tomuto závěru došli američtí vědci, statistici a lékaři v době, kdy Spojené státy prožívají hysterii nad údajnou epidemií obezity.

Američtí odborníci zkoumali souvislost mezi váhou a úmrtností lidí. Brali přitom v potaz kouření, konzumaci alkoholu, rasovou příslušnost i věk mrtvých. Zjistili, že pro lidi, alespoň pro ty starší, není nejlepší "normální váha", ale nadváha.

Pro lidi vysoké 173 cm se normální váha pohybuje od 55 do 74 kilogramů, nadváha od 74 do 88 kilogramů. Ti, kdo váží více, jsou obézní. Jeden z autorů studie, doktor David Williamson, soudí, že u lidí umírajících po sedmdesátce (a těch je nejvíce) může mít tuk navíc ochrannou funkci.

"Říká se tomu paradox obezity," tvrdí Williamson. On i jeho kolegové se nyní kloní k názoru, že nadváha není tak ničivá, jak se tvrdívá.

,