Ona
Rodiče jsou plně zodpovědní za škodlivé zlozvyky a rizika, která si děti osvojí.

Rodiče jsou plně zodpovědní za škodlivé zlozvyky a rizika, která si děti osvojí. | foto: Profimedia.cz

Polovina nádorů vzniká kvůli rodičům

  • 42
Zevní prostředí má na vznik rakoviny jen minimální vliv. Na vině jsou především zlozvyky a špatná životospráva, kterou si děti často osvojí kvůli rodičům.

Každý třetí Čech onemocní rakovinou a každé čtvrté úmrtí způsobují zhoubné nádory. Nových případů každoročně přibývá, jejich počet je v současnosti kolem 65 000. Přitom dlouhodobě zdravý způsob života je může redukovat nejméně o třetinu.

Rodičovská zodpovědnost
Proti zhoubným novotvarům je hlavním způsobem prevence zdravý životní styl, výživa s omezením živočišných tuků a dostatkem zeleniny a ovoce.

Jako u jiných nemocí je třeba bránit se obezitě, dostatečně se pohybovat, nekouřit, omezit spotřebu alkoholu, opatrně se opalovat. Je možné se nechat očkovat proti některým virům, které se podílejí na vzniku nádorového bujení.
 
Odborníci však trvají na tom, že protinádorová prevence začíná v rodině. Rodiče jsou plně zodpovědní za škodlivé zlozvyky a rizika, která si děti osvojí. Zevní prostředí má na vznik rakoviny vliv pouhá dvě procenta, zatímco kouření, nesprávná životospráva s přejídáním, nadbytek tuku ve stravě a nedostatek pohybu se podílejí na vzniku rakoviny z více než šedesáti procent. 


Květinový den

První Květinový den proběhl 14. května 1997, lidem se tehdy nabízelo 30 tisíc kytiček a vybralo se 350 tisíc korun. Květinové dny se postupem let staly nejznámější sbírkovou akcí a zdárně se zvyšoval jak počet nabízených kytiček a preventivních letáků, tak množství peněz získaných od dárců. Neúspěšnější z hlediska objemu získaných finančních prostředků pak byl 6. ročník, kdy se v roce 2002 podařilo získat více než 18 milionů Kč.


Květinou proti rakovině
Právě na prevenci v rodině chce upozornit letošní květinový den, který připadá na dnešek. Liga proti rakovině, pořadatel akce Český den proti rakovině, bude distribuovat během kampaně letáčky s Desaterem zdravě žijící rodiny. Tak si každý, kdo si dnes za symbolických 20 korun koupí kytičku měsíčku lékařského, bude moci uvědomit, že boj proti rakovině začíná už v dětském věku.

Podle odborníků jednoduché změny životního stylu rodiny mohou zabránit vzniku až poloviny nádorových onemocnění. V celosvětovém měřítku se tedy jedná asi o čtyři miliony onemocnění, jimž se dá předejít.

Za svou desetiletou existenci získala Liga proti rakovině na svou činnost 115 milionů korun. Na prevenci vynaložila z čistého zisku 40 procent. Zbývající prostředky byly použity na zlepšení kvality života nádorově nemocných a na podporu výzkumu a kvalitní výuky.

Financovala například bazén a ubytovnu pro nádorově nemocné na Pleši. Každoročně také přispívá na činnost padesáti členských dobrovolných onkologických organizací a podpořila vznik několika hospiců. V letošním roce finančně pomůže při dobudování pracoviště pro léčbu nádorů prostaty ve FN Bulovka.


Desatero zdravě žijící rodiny

Chraňte sebe i své blízké.

1. Jednoduchými zásahy do životních návyků rodiny lze snížit rizika onemocnění rakovinou skoro na polovinu.
2. Účinná prevence začíná už v dětství. Týká se nejen rakoviny, ale též infarktů, mozkové mrtvice, alergií a dalších onemocnění.
3. Rozhodně nekuřte a veďte k nekuřáctví své děti. Špatný příklad je pro ně svůdný zejména v pubertě.
4. Nezbytnou denní součástí zdravého života rodiny je pohyb a sport. Přibývá obézních dětí, protože jim chybí dostatek fyzických aktivit.
5. Nepřejídejte se! Omezte spotřebu živočišných tuků, cukru a soli. Před tmavými masy dávejte přednost drůbeži a rybám. Salámy, slaninu, uzená a grilovaná jídla jezte jen výjimečně.
6. Podstatně obohaťte jídelníček o ovoce, zeleninu a vlákninu.
7. Přílišné opalování, zvláště na poledním slunci, škodí kůži a může být příčinou zhoubných nádorů. Chraňte před slunečními paprsky zvláště děti.
8. Mějte na paměti, že očkování proti žloutence typu B chrání před některými druhy rakoviny.
9. Dcery od 9 let je vhodné očkovat proti viru HPV, způsobujícímu rakovinu děložního čípku.
10. Dospělí členové rodiny by se měli zapojit do bezplatných screeningových programů, zejména mamografických vyšetření proti rakovině prsu (ženy od 45 let) a tzv. kolonoskopie zjišťující výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku (muži i ženy nad 50 let).