Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Polovina Čechů má nemocné žíly

  0:01aktualizováno  0:01
Nejčastějším onemocněním nohou je chronická žilní nedostatečnost, lidově též křečové žíly. Trpí jimi polovina dospělé populace. Při tomto onemocnění se v žilách nohou městná krev, která se jen s obtížemi vrací do horní poloviny těla.

Příčinou jsou oslabené stěny žil. A s jejich pevností to jde s věkem z kopce, přičemž jejich oslabování nahrává i řada dalších příčin. Patří mezi ně dlouhé stání nebo sezení a také nedostatek zdravého pohybu.

Tenké žilní stěny se pak kvůli zvýšenému tlaku roztahují, takže se žilní chlopně, které jinak regulují proudění krve, nemohou uzavírat. To vyvolá další městnání v tkáních a v cévní soustavě.

Noční křeče
Důsledky na sebe nenechají dlouho čekat - vznikají metličkové varixy a křečové žíly, které nejsou v žádném případě pouze kosmetickým problémem a neměly by být bagatelizovány.

Žilní nedostatečnost se totiž dále projevuje otoky, nejdříve na kotnících, nočními křečemi a pocity napětí, bolestmi a mravenčením v nohách. Hrozí však také mnohem horší potíže, třeba obávané otevřené bércové vředy.

Kůže na postižených místech je napjatá, později se zde hromadí pigment a kůže tmavne, může se přidat ekzém. Kvůli chybějícímu kyslíku hrozí infekce.

Nejzávažnějším důsledkem žilních poruch je otevřený bércový vřed, což vlastně není nic jiného než dlouhodobě otevřená rána, která se vyvíjí zevnitř. Otevřený bércový vřed je důsledkem trvale porušeného zásobování kůže živinami.

Kdy je třeba volat o pomoc
Ačkoli si mnoho lidí myslí, že otevřené bércové vředy hrozí jen seniorům, opak je pravdou. Postihují totiž i lidi mezi třicítkou a čtyřicítkou, a to včetně mužů. Může jít třeba o vedlejší projev cukrovky.

A navíc, mezi rizika patří i ucpání žíly sraženou krví neboli trombóza, která už může člověka přímo ohrozit na životě. Proto je už při prvních náznacích možných potíží vhodné vyšetření u odborného lékaře zaměřeného na léčení cév.

Neboť včasná terapie křečových žil může předejít těžkým a nevratným zdravotním následkům. Lékař také určí, jaká forma léčby je pro pacienta nejvhodnější.

Vyšetření žil nebolí
Mnoho lidí se návštěvě lékaře vyhýbá také ze strachu z bolesti. Jenže moderní vyšetřovací metody nijak nebolí ani při nich neteče krev. Používá se například ultrazvuk, případně rentgen. Při speciálních problémech lze použít počítačovou tomografii nebo vyšetření magnetickou rezonancí.

Kromě léků a nošení podpůrných punčoch připadá v úvahu uzavření žil, případně operace. Dnešní operační metody jsou přitom mnohem méně náročné pro pacienta ve srovnání s dřívějšími zákroky.

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Co se děje s tělem po třicítce: mění se perioda, pleť i metabolismus

Ilustrační snímek

Dávno víme, že třicítky – ostatně ani žádného jiného věku – není třeba se děsit. Ale musíme počítat s tím, že po tomto...

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...

Jak se vyznat v informacích na obalech. Méně je někdy více

Ilustrační fotografie

Jestli se jen trochu zajímáte o zdravou výživu, asi víte, že už při nákupu potravin byste měli pozorně číst etikety....

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 76 590 km, diesel
680 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz