Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podobnost s prostitutkou nehledejte, říká herečka Sandra Nováková

aktualizováno 
Karolína z Pusinek, Gábina z Ordinace v Růžové zahradě a teď studentka práv Žaneta ze Soukromých pastí. Tři výrazné postavy drobné herečky Sandry Novákové. Právě Žaneta si na vašich obrazovkách ve středu večer vydělávala velké peníze. Svým tělem.

Herečka Sandra Nováková | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz


"Karolína a Žaneta byly psychologicky náročnější postavy a bylo opravdu co hrát," těší se z role šestadvacetiletá Sandra. Sama ví, co to je, když se rodina se čtyřmi dětmi zrovna netopí v penězích a jeden z rodičů je alkoholik. "Ale další podobnost v tom nehledejte," ujišťuje.

"S každou postavou se musíte ztotožnit a uvěřit jí, abyste ji mohl přesvědčivě zahrát. A hercem se stáváte z touhy pro to, hrát někoho jiného. Postavy vystihující vás samotné většinou nejsou žádnou výzvou. Naopak, čím vzdálenější charakter, tím zajímavější a lákavější úkol. Na druhou stranu ale do každé postavy dáváte něco ze sebe, čerpáte z vlastních zkušeností a pocitů. Naštěstí nemůžu o žádné postavě prohlásit, že jsem to byla nejvíc já."

Očima autorky:
Sandra se musí dopředu plánovat. V krátkém horizontu je nedostižná, stíhá práci i zpívání. Když už se potkáte, trvá mile, leč důsledně na rozhovoru po mailu (a já v duchu zuřím), protože má prý špatné zkušenosti s tiskem. Ze stejných důvodů nechce vůbec mluvit o svém zesnulém otci. "Jednou jsem se o něm rozpovídala a už si dávám pozor," usmívá se roztomile zpod bílého límce. Křehká květina, v jejíchž očích ale čtete jasně: vím, co chci.

Herečka Sandra Nováková

Jste nejmladší sestra tří bratrů, ideální podmínky pro dobrodružné dětství... 
Být rozmazlovaná a hýčkaná princezna v tak velké rodině snad ani nejde. Když jsme dostali čokoládu, čtvrtila se na čtyři díly, oblečení se dědilo z jednoho na druhého, takže v mém šatníku převládala modrá barva a námořnickej střih. Hrát si s panenkama byl neprůstřelnej nápad. A tak jsme s bráchama zakládali punkové kapely, hráli si na vojáky a neoprávněné demonstrace, dětství jsem trávila po klučičích klubovnách a zamilovávala se do starších kamarádů mých bratrů.

Vyrůstala jste v Praze. Máte ráda město, nebo byste jednou raději žila na venkově?
Jsem Pražák z Královských Vinohrad a Čtvereček, Gorila, Grébovka a Riegerovy Sady mi byly zeleným útočištěm. Mám ráda venkov, ale k životu potřebuju město.

Kdo vás přivedl k hraní?
Náhoda. Byla jsem hyperaktivní dítě s neustálou potřebou na sebe upozorňovat, a tak nápad přihlásit mě do Dismanova rozhlasového dětského souboru byl skutečně trefný. Vděčím za to mámě. Sama studovala ČVUT, ale díky rozrůstajícímu počtu potomků se musela začít plně věnovat novému, a řekla bych jednomu z nejnáročnějších povolání, což byla výchova mě a mých třech starších bráchů. Táta už bohužel není pár let mezi námi, ale byl moc šikovný fotograf.

V seriálu Bylo nás pět jste byla blonďatá dívenka a teď máte vlasy jako uhel. Jaká je vaše přírodní barva?
Má přirozená barva je tzv.špinavá blond, nebo přesněji pochcaná sláma. Od dětství ale toužím po havraní barvě, takže vděčím filmu Pusinky, že mi tuto změnu  přikázal.

V poslední době je z vás v médiích sexuální dračice...
V rámci PR k filmu Pusinky jsme obdrželi takový osobní dotazník k vyplnění. Já, v té době naprosto nezkušená s jakoukoliv mediální složkou, jsem s trochou ironie a trochou nadsázky na otázku týkající se mých koníčků odpověděla, že mě baví tyto věci. Připadalo mi fádní říkat, že ráda čtu, plavu, bruslím, chodím do kina… Nedošlo mi, jak pikantní odpověď to bude pro bulvární deníky a jakou nálepku si touhle legrací získám.

V rozhovorech o sobě říkáte, že nejste člověk kompromisů. Jenže realita je přece plná nedokonalostí. Nejste tedy až moc náročná, anebo často zklamaná?
Jsem nesmírně náročná a tvrdohlavě ze svých nároků neslevuji. I za cenu, že bych měla být bez vztahu a nesmírně osamělá. Zdá se, že trpělivost, vůle a hlavně víra v dobrej konec se vyplatila. Vysněný muž se zčista jasna objevil.

Herečka Sandra Nováková s přítelem, producentem Janem Nejedlým

Jmenuje se Jan Nejedlý a je o 12 let starší. Nic ve zlém, ale působíte jako rebelka s rozumným "tátou". Kdo u vás rozhoduje, co se nakoupí na víkend a co se bude vařit?
Ve svém příteli jsem našla nejlepšího kamaráda a rovnocenného partnera, tedy jakékoliv rozhodnutí je výsledkem diskuze nás obou. Co se týče rolí ohledně vedení domácnosti, máme doma klasiku. Moje jsou práce považované za ženské a jeho za mužské.

Díky fyzicky křehkému půvabu by mi k vám pasoval silný až dominantní muž - ochranitel. Žádný přecitlivělý filozof s romantickou duší. Sedí to?
Ano. Tak je to.

Seznámili jste se při natáčení filmu Veni vidi vici. Bude z golfového prostředí. Umíte golf?
S golfem jsem měla tu možnost osobně se seznámit ještě daleko před natáčením a musím říct, že mi učaroval. Jak jsem ho dříve znala pouze z televize, absolutně jsem nechápala, jaké kouzlo v sobě ukrývá tahle na pohled nezáživná hra. Teď vím, že je to sport plný adrenalinu, relaxace, dobrého vychování a vyplavených endorfinů. Zelenou kartu nemám, ale chci zapracovat na jejím získáni.

Nováková - to není zrovna zvučné herecké jméno. Nenapadlo vás vzít si pseudonym? Změníte si jméno po svatbě?
Jako Nováková jsem se narodila a vůbec se kvůli tomu netrápím. A vdát se kvůli změně jména? Jak se to asi dělá? Otevře se seznam, vybere zvučné jméno, zavolá a pak už můžeme s vyvoleným plánovat zásnuby… Vdávat se budu z čisté lásky.

Chtěla byste se už vdát a mít dítě?
Ale napřed ještě s Honzou třeba procestovat celej svět.

Herečka Sandra Nováková a Jiří Langmajer

Učarovala Vám prý Itálie. Proč právě ta?
Od malička jsem od mámy slýchala o téhle zemi samá superlativa. Propadla jsem jí stejně jako ona. Líbí se mi ta obrovská spontánnost, jaká je v místních lidech. Městský autobus se rozjíždí, někdo zapomněl vystoupit a křikne na řidiče, ať zastaví. V tu chvíli už na řidiče křičí celý autobus. Tady se za vás nikdo nepostaví. Češi jsou ve srovnáni s Italy strašně uzavření. Taky se mi líbí, jak spolu fungují velké rodiny. Děti, rodiče, prarodiče, tety, strýci, bratranci, sestřenice, rodinné obědy, dlouhé večeře až do ranních hodin. Taky tam svítí sluníčko, zrajou vynikající sýry, kvalitní víno, peče se dobrá pizza, vařej výborný těstoviny, můžete se pokochat architekturou, vykoupat v moři a všude se zpívá.

Je na světě místo, kam byste se nejraději podívala?
Láká mě Thajsko, New York, taky Brazílie. Ráda mám zmíněnou Itálii, taky Prahu, své rodné město.

Kdo z lidí je Vám na světě nejbližší...?
Jednoznačně máma, brácha a můj přítel.

Tvrdíte, že vás baví módní hry, co říkáte na to, kdybych Vám nabídla hodnotit pro náš web, jak chodí celebrity na večírky oblečené?
S díky bych tuto nabídku odmítla. Myslím, že mně a ani nikomu jinému nepřísluší posuzovat zevnějšek druhých. Každý člověk je přeci samostatná a svéprávná bytost a je čistě na něm, jestli si zvolí k obleku třeba červený ponožky.

Zpět k Žanetě ze Soukromých pastí. Odsuzujete dívky, které prodávají vlastní tělo?
Stejně jako mi nepřísluší hodnotit kohokoliv zevnějšek, už vůbec nechci hodnotit rozhodnutí  ženy, zúročit své tělesné vnady. Neznám peripetie její životní situace, které ji k tomu vedly. Vím, že život není jednoduchej a každej se s ním musíme porvat podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí. Můžu jen držet palce těmto ženám, aby to ustály bez větší psychické nebo fyzické újmy a aby v sobě co nejdřív našly sílu a odvahu k cestě, na jejímž konci se budou moci bez výčitek ohlédnout.

Herečka Sandra Nováková

SANDRA NOVÁKOVÁ
15. 4. 1982 v Praze
* Jako dítě chodila do Dismanova rozhlasového dětského souboru. Od deseti let hrála ve studentských filmech. Později v televizním seriálu Správná šestka (1993). 1994 Evičku Svobodovou ze seriálu Bylo nás pět
* Vystudovala Pražskou konzervatoř, hrála v divadlech Rokoko a v Divadle pod Palmovkou.
* Zatím největší role ve filmu Pusinky, který měl vloni premiéru. Hraje také v seriálu Ordinace v růžové zahradě. Zahrála si v Pojišťovně štěstí, Českém Robinsonovi, seriálu To jsem z toho jelen a dalších. Nyní natočila hlavní roli v seriálu Soukromé pasti v díle nazvaném Fajn brigáda. Jednu z hlavních rolí má také v chystaném celovečerním filmu režiséra Pavla Göbla Veni vidi vici.
* Několik let pracovala v pražské vinohradské kavárně Ideál, kterou provozuje její bratr, pár měsíců také myla nádobí a pracovala jako au pair ve Velké Británii. Zpívá v pořadu Barování v pražském klubu Carpe Diem.
* Sandra má tři starší bratry Štěpána, Filipa a Adama (známý z role Petra Bajzy ze seriálu Karla Poláčka Bylo nás pět. Vystudoval scénografii a dělá patinéra). Je svobodná, jejím přítelem je producent Jan Nejedlý.

Autoři:


Nejčtenější

ilustrační snímek
Není vaše dítě osamělé? Víme, jak mu pomoci získat nové kamarády

Pokud je vaše dítě spíše introvertnější typ, možná jste si již někdy položili otázku, zda se necítí osaměle a neprospělo by mu víc kamarádů. Přinášíme vám...  celý článek

Nakupování online je sice pohodlné, ale přináší i svá úskalí. Často si nemůžete...
Zklamaná zákaznice? Už nikdy. Ukážeme, jak předejít hororovým nákupům

Nemilá překvapení při nakupování zažil asi každý z nás. Rozlepenou podrážku či díru na svetru můžete v kamenném obchodě snadno odhalit. Co ale dělat, pokud si...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Od hltače po požitkáře. Osm typů jedlíků, aneb jsme to, co jíme?

Jídlo už dávno nemá jen funkci utišení hladu. Žijeme v době, kdy se z vaření stal módní trend. Jíst musíme všichni a stravování podle současných trendů patří k...  celý článek

Babička s dědou se starají o svá vnoučata - jedenáctietou Anežku a osmiletého...
Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich dvě vnoučata. Jejich máma a prarodičů nejmladší dcera je opustila. Do televizního...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Dcera má účes na ježka. Jak reagovat na sexistické poznámky?

Nechala jsem své sedmileté dceři ostříhat vlasy nakrátko a strašně mě překvapila reakce některých lidí z našeho okolí. Nevím vůbec, jak na jejich nemístné...  celý článek

Další z rubriky

Gabrielle Unionová (Beverly Hills, 26. února 2017)
Devětkrát jsem potratila. Dítě pořád chci, říká herečka Unionová

Americká herečka Gabrielle Unionová (44) se s manželem Dwaynem Wadem (36) snaží delší dobu o potomka. Devětkrát podstoupila umělé oplodnění, ale pokaždé...  celý článek

Sarah Fergusonová v Cannes (2011)
Hrdá jsem jen na to, že jsem dobrá matka, říká vévodkyně z Yorku

Skandály proslulá Sarah Fergusonová (57), vévodkyně z Yorku, se po rozvodu s princem Andrewem (57) stáhla na jistý čas do ústraní. Nedávno se ale stala...  celý článek

Charlize Theronová, Ashley Juddová, Goldie Hawnová a Megan Foxová
Cesta k roli přes postel. Herečky promluvily o sexistickém Hollywoodu

Nechvalně proslulá hollywoodská praktika „obsazování rolí přes postel“ není mýtus. V posledních letech o svých zkušenostech se zvykem mocných filmových...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Proč potřebujete izolepu do kosmetické taštičky
Proč potřebujete izolepu do kosmetické taštičky

Klepe se vám ruka a tekutou linkou si na víčku vytvoříte nepravidelný pruh... co s tím? Pomůže vám obyčejná lepicí páska... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.