Zajímá vás, co se skrývá za pupínky a tečkami na obličeji? Zeptali jsme se za...

Zajímá vás, co se skrývá za pupínky a tečkami na obličeji? Zeptali jsme se za vás. | foto: Profimedia.cz

Hnis, pocení, vymačkávání. Expertky odpovídají na podivné otázky o akné

  • 14
Akné trápí spoustu lidí a vyvolává spoustu otázek; na některé z nich se možná stydíte zeptat nebo jste k tomu ještě neměli příležitost. Ptali jsme se za vás dvou odbornic – dermatoložky a kosmetičky. Třeba na to, co vlastně vřídky obsahují nebo jak akné souvisí s pocením.

Proč všechny pupínky nevypadají stejně?

Akné vzniká z různých příčin a může mít různý průběh, proto i jednotlivé projevy vypadají odlišně. Dobře známé černé tečky (komedony) a taky bílé tečky (drobné bílé pupínky) mají bakteriální původ. Nesvědí, nepálí ani nemění velikost. Větší zarudlé vřídky (papuly, pustuly a větší cysty) se tvoří, když se póry ucpou kožním mazem.

Co opravdu pomáhá

„To, co laik nazývá pupínkem, může být také projev jiné choroby, například rosacey, periorální dermatitidy a dalších kožních onemocnění,“ poznamenává dermatoložka Gréta Wohlová z Laserového centra Anděl. O co skutečně jde, většinou rozpozná jen kožní lékař, Google vám asi stačit nebude.

Co přesně tvoří obsah pupínků?

Pupínky, které jsou projevem zánětlivé formy akné, obsahují hnis. „Ten je tvořen směsí leukocytů, tedy bílých krvinek, bakterií a rozkládající se tkáně,“ popisuje lékařka. Jde vlastně o imunitní reakci: bílé krvinky tělo „posílá“ skrz rozšířené cévy, aby zánět vyléčily. Když pupínek praskne, objeví se někdy i krev a také krevní sérum – průsvitná tekutina, která vzniká po vysrážení krve.

Vymačkávat: ano, nebo ne?

Pokud vám to nedá a rozhodnete se pupínek vymáčknout doma, měla byste předtím pleť vyčistit, dobře si umýt ruce včetně nehtů a v každém případě počkat, až bude jeho vršek bílý nebo nažloutlý. Červené vřídky nikdy nemačkejte. Odbornice tuto oblíbenou domácí metodu vůbec nedoporučují, lepší je podle nich zajít do kosmetického salonu.

Vše o akné

„Profesionálové při konzultaci vyhodnotí stav pleti a podle toho jsou schopní zvolit vhodné ošetření,“ vysvětluje kosmetička Kateřina Bartusková ze studia Bomton Brumlovka. „Ke každé pleti je potřeba přistupovat individuálně, při špatném domácím ošetření akné může dojít k ještě výraznější zánětlivé reakci.“

Souvisí akné s pocením?

Nesouvisí – tvoří se totiž v mazových žlázách, ne v těch potních, vysvětluje kosmetička. Podle Gréty Wohlové se může stát, že ho zaměníme za potničky: „Jsou to projevy podobné akné, které jsou však výsledkem zánětu potních žláz. Mají také podobu červených papulek, ale obsah centrálního puchýřku je většinou čirý. Někdy může být i hnisavý.“

Může se akné zhoršit tím, že si budu sahat na obličej?

Technicky ne. Jenže: „Problém může nastat, když si s pupínky bezmyšlenkovitě hrajeme nebo je rozškrabáváme,“ říká Wohlová. Podle Bartuskové se navíc akné může zhoršit v případě, že se tváře budeme dotýkat špinavýma rukama. Bakterie, které na rukou běžně máme, sice akné nezpůsobují, ale špína nebo mastnota mohou ucpat póry a dál už to znáte.

Proč se akné tvoří i na ramenou, na zádech a na krku?

„Také v tomto případě jde obvykle o to nadměrnou tvorbu mazu, který ucpe mazové žlázy,“ popisuje kosmetička. „A právě v těchto oblastech najdeme mazové žlázy v největší koncentraci,“ dodává k tomu Gréta Wohlová. Pokud jste se ovšem někdy setkala s pupínky na hýždích, o akné nešlo: pravděpodobně to bude projev zaníceného vlasového folikulu.