I v parném létě by měly mít menší děti při kempování možnost zachumlat se do teplého spacáku. Noci totiž mohou být chladné...

I v parném létě by měly mít menší děti při kempování možnost zachumlat se do teplého spacáku. Noci totiž mohou být chladné... | foto: Profimedia.cz

Pod stan s batoletem nebo miminem? Ano, ale pozor na rizika

  • 14
Zatímco dospělí se svoji dovolenou snaží vybírat většinou v co nejzajímavější destinaci, s co nejpestřejší stravou a s co nejlíbeznějším výhledem na okolí, malým dětem ke spokojenosti často stačí batůžek na zádech a stan. Kdy je čas vyrazit s mrňousem poprvé kempovat? A na co si dát pozor?

Devítiletý Ondra by už jen z vlastních zkušeností mohl napsat cestopisnou knížku. S rodiči procestoval celou Evropu, krmil opičáky v Thajsku, jel na slonovi na Šrí Lance, zná Havaj i Mexiko. Všude poznal ty nejlepší hotely, protože pochází z poměrně bohatých poměrů. Zeptáte-li se ho však, kde se mu nejvíc líbilo, vyhrkne jednoznačně: s dědou a babičkou pod stanem na Mácháči!

Důvody jsou pochopitelné - celý týden si nemusí čistit zuby, uklízet po sobě, nikdo ho nepeskuje za to, jak drží příbor, a opékají se buřty, které jindy nesmí. No zkrátka, super prázdniny...

Táborníkem od plenek

Pod stan se nemusíte bát vyjet ani s menšími dětmi, byť odborníci doporučují pobyt v plátěném přístřešku spíš až dětem od dvou či tří let. Do půl roku dokonce hovoří o hazardování se zdravím (děti ještě mnohdy nemají ani dokončené základní očkování včetně tetanu), ačkoliv i odvážlivců, cestujících pod stan s kojenci, se najde dost.

Kupříkladu Pfeiferovi, kteří se vypravili stanovat se čtyřměsíční dcerou: "S Kubou jsme takhle jezdili od jeho osmnácti měsíců a byl úplně v pohodě. Tak jsme si řekli, že to Eliška zvládne také, vzdor tomu, že je úplně malinká. Naštěstí máme velký stan, do kterého se vejde dětská cestovní postýlka, a přálo nám i počasí. Eliška byla spokojená jako nikdy předtím…"

Fusak i v létě

Na co dát pozor při stanování s dítětem?

  • dobře prozkoumejte okolí stanu - střepy, ostré předměty, rybářské háčky apod.
  • pozor na jedovaté rostliny, houby, psí exkrementy - zvlášť malé děti poznávají svět hlavně pusinkou
  • obezřetnosti není nikdy dost při táboráku - hrozí nebezpečí popálenin
  • připravte se na minimální komfort - skromné hygienické zařízení, hledání přebalovacího prostoru či místa, kde dítěti ohřát jídlo
  • dítě může ve stanu snadno prochladnout, zejména v noci kontrolujte, zda mu není zima
  • veškeré věci mějte v igelitu, aby neprovlhly
  • nezapomeňte na dobře vybavenou lékárničku, repelent, baterku a dostatečnou zásobu vlhkých ubrousků

Odborníci radí dodržovat při stanování s malými dětmi alespoň v rámci možností základní domácí rituály stravování a spánku a především zachovávání malých dobrodruhů v teple. Teplotní rozdíly ve stanu v průběhu dne a noci nemusí každé dítě snášet dobře - hrozí tak podchlazení nebo přehřátí.

Ani v parném létě proto není od věci přibalit teplou deku, fusak a bundičku. Dospělí budou totiž v neustálém pohybu kolem stavění stanu, vaření, běhání kolem dítěte, a zatímco z nich poleje pot, batoleti v krosničce vůbec teplo být nemusí.

Na táboře i na zahradě

Méně starostí je už se staršími dětmi, odjíždějícími například na stanový tábor. I tady ale platí především nepodcenit dostatečnou zásobu teplého a nepromokavého oblečení. Během týdne či dvou, které budou potomci na táboře pobývat, se počasí může rychle změnit a tábor s kašlem či bolavým krkem už taková zábava být nemusí.

Provozovatelé táborů doporučují, aby věci do kufrů balily maminky zásadně společně s dětmi, které by měly mít dobrý přehled o tom, co přesně a kde mají. Mobilní telefon, který dítku přibalíte taktéž, pomoci vaší radou na dálku nemusí. Už třeba proto, že ho zkrátka pod stanem nebude mít kde nabít.

A chcete-li potomkovi dopřát dobrodružství pod stanem, aniž byste ho posílali na tábor či sami se vzdávali komfortu vany s teplou vodou, zbývá jediné - postavte mu stan na zahradě chaty či chalupy. Užije si to určitě také.