Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pod palbou médií aneb jaký je poslanec David Šeich

  16:01aktualizováno  16:01
Mladý brněnský poslanec David Šeich je ve vrcholné politice již sedmým rokem. Jako zákonodárce se věnuje především zahraniční politice, podnikatelskému prostředí, dopravě a ochraně zvířat. Mnozí z nás ho však znají díky mediálnímu, divácky vděčnému tématu silničního zákona, alkoholtestrů apod. Zajímalo nás tedy, jaká je realita a osobnost politika, která je skrytá za objektivy médií.

David Šeich | foto: Archiv Faiyo

Jak zvládáte nápor médií?

Vzhledem k tomu, že se těším poměrně častému mediálnímu zájmu, je to složité. Jsem veřejně činná osoba a tudíž veřejně sledovaná, ale občas mě mrzí, že některé mé dobře myšlené politické kroky v médiích vyznívají negativně. Bohužel překrucování a vytrhávání z kontextu je oblíbená disciplína českých médií.

Můžete uvést nějaký konkrétní příklad?

Třeba můj návrh zákona o pozemních komunikacích. Navrhl jsem v něm mimo jiné do povinné výbavy takzvaný alkoholtester, což je, podle mého soudu, věc, která by vedla ke zvýšení bezpečnosti na českých silnicích, ale média se zaměřila na úplně jinou stránku věci a za každou cenu se v tom snažila najít nějakou senzaci, lobbing apod. Přitom v tomto případě to ani není možné…

V čem podle vás je ta snaha médií o senzaci?

Bohužel v našem mediálním prostředí se čím dál častěji potkávám se skutečností, že se stírají hranice mezi seriózní a bulvární novinařinou. Je to z toho důvodu, že náš trh je přesycený a médium, pokud nemá zajímavé titulky, se ve velkém konkurenčním prostředí špatně prodává.

Jaká je tedy ta skutečná politika?

Začínal jsem s politikou velmi brzy. Před třinácti lety, když mi bylo dvacet, jsem vstoupil do ODS a již za tři roky jsem se stal předsedou Oblastního sdružení Brno-venkov. Poté jsem byl v roce 2002 zvolen poslancem Parlamentu ČR. Samozřejmě je to pro každého člověka náročné prostředí. Politika je prostředí plné dravých a ambiciózních lidí. Vyžaduje to mnoho úsilí a plné pracovní nasazení, které je mnohdy na úkor spánku a volného času. Vzhledem k tomu, že jsem byl zvolen za brněnský region a Poslanecká sněmovna ČR má sídlo v Praze, znamená to pro mě neustálé přejíždění, mnohdy i pětkrát do týdne, což také není jednoduché. Dá se říct, že jsem i řidič na půl úvazku, proto se například snažím, aby podmínky na našich silnicích byly co nejbezpečnější. Chci prosadit pouze věci, které znám z vlastní praxe a vím, že by nám, účastníkům silniční dopravy, pomohly. Je dobré si neustále uvědomovat, že pracujete především pro lidi a ti vás ve skutečnosti zaměstnávají. Potom jste dobrým politikem.

David Šeich

Takže vám práce do značné míry zasahuje i do soukromého života…

Je samozřejmé, že můj osobní život je prací velmi ovlivněn. Dá se říct, že tuto práci ani nelze od osobního života oddělit. Času na to, abych řešil své osobní záležitosti, moc nezbývá. V každé volné chvíli, kterou mi má práce dovolí, se věnuji své osmileté dceři.  

Co děláte ve volném čase, když se vám podaří si nějaký "utrhnout"? Jaké máte koníčky?

To se stává jen velmi zřídka, že mám čas zajít do posilovny, na tenis nebo si jet zalyžovat. Přesto se snažím sportovat, abych vydržel pracovní nápor. Rozhodně jsem vyznavačem zdravého životního stylu.

Odpovídá tomu i vaše stravování?

Ano. Jím zdravě. Nejvíce maso a zeleninu. Občas ale, když zažívám nějaké vyhrocenější situace, sáhnu i po zmrzlině nebo čokoládě.  

Máte nějaké životní motto?

Mám jich několik. Například "Nechovej se k lidem tak, jak nechceš, aby se chovali oni k tobě" nebo "Nad nikoho se nepovyšuj a před nikým se neponižuj".

Jaký je váš názor na ženy v politice?

Bezesporu jich je málo, ale nemyslím si, že by to mělo být řešeno kvótami. Politika je stresové a vysilující prostředí, které vyžaduje pevné nervy. Když už žena vstoupí do vrcholné politiky, je to většinou s vědomím, že se nebude moci naplno věnovat rodině. Znám i takové, které od myšlenky, že by kdy rodinu založily, téměř upustily. Trochu jiné je to samozřejmě v komunální politice, která oproti té vrcholné nevyžaduje takové nasazení a rozhodně je jednodušší se v ní prosadit.
Mimochodem, sám mám ve svém týmu několik velmi schopných žen a musím uznat, že jejich názory a pohledy na věc jsou pro mne velkým přínosem. Vážím si především jejich intuice a schopnosti vyjednávat a řešit obtížné situace strategičtější a diplomatičtější cestou.

Jaký je podle vás ženský ideál krásy?

Nemám konkrétní typ. Navíc podle mě je každá žena ve své přirozenosti krásná. Co mě ale na ženě dokáže okouzlit, je inteligence, důvtip a životní nadhled. Krása nespočívá v mírách 90-60-90, ale v přirozenosti a životním přístupu. Je velká škoda, že v dnešní době je kult krásy díky módnímu diktátu vyhublých, umělých modelek až, řekl bych, zprofanovaný. Především mladé dívky by si měly uvědomit, že přitažlivost není jen ve vzhledu, ale hlavně v osobnosti člověka.  

Autor:Nejčtenější

Análie nebo Melanomia? Rodiče se předhánějí ve vymýšlení neobvyklých jmen

(Ilustrační snímek)

Většina z nás vybírala jména potomků v rodině, případně ve známé knížce Jak se bude jmenovat? Výběr jména u nás i dnes...

Manžel i dcera se zabili, Heleně zůstala vnoučata. Televize jim pomohla

Ráchel a paní Helena

O pomoc pro svou babičku napsala tentokrát do televizního pořadu Mise Nový domov teprve šestnáctiletá Ráchel. Její...Klidně bych kvůli roli přibrala i dvacet kilo, přemýšlí Bára Poláková

Barbora Poláková

Herečka a zpěvačka Barbora Poláková se kvůli klipu k jedné z písniček připravované desky ostříhala. Krátkovlasou...

Některé pomůcky pro děti zpomalují jejich vývoj, raději se jim vyhněte

Vibrační i normální lehátka dítě na chvíli zbaví, ale neumožňují mu volný pohyb...

Rodiče jsou ochotni do nejrůznějších hraček, potřeb a dalších věcí pro své ratolesti investovat neuvěřitelné částky....

Koupelna bez teplé vody a všude zima. Mise pomohla tátovi s malým synem

Julián s Matyáškem si během rekonstrukce bytu užívali v Mikulově.

Svého drogového období Julián (29) lituje. Jenže nezůstalo bez následků, ze vztahu s přítelkyní se narodil syn Matyáš,...Další z rubriky

Reportáž: šikovné prsty a trpělivost. Redaktorka si vyráběla klobouk

Dáma v červeném. Autorka článku se svým „výtvorem“.

Klobouk je nákladnou a luxusní záležitostí. Každý detail musí být pečlivě propracovaný a samotná výroba zabere i...

Nicola Formichetti: Muž, který oblékl Lady Gaga do masa a masy do denimu

Nicola Formichetti kdysi oblékal Lady Gagu, teď vládne několika módním značkám.

Vytvořil pro Lady Gaga šaty z masa i image, co změnila tvář popové hudby, vedl několik velkých světových značek a...

Cudnost především. Londýnský festival módy ukázal, jak nosit hidžáby

Arabská móda na přehlídkách v Londýně

Tradice a moderna se před několika dny potkaly v britské metropoli. Ta hostila netradiční módní přehlídky, při kterých...

Ford Mondeo 2.0 TDCI 2015 ·
Ford Mondeo 2.0 TDCI 2015 ·

r.v. 2015, naj. 40 256 km, diesel
600 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz