Kvůli počítači nebo televizi se člověk nevyspí tak dobře.

Kvůli počítači nebo televizi se člověk nevyspí tak dobře. | foto: Profimedia.cz

Počítač před spaním škodí

  • 10
Lidé, kteří večer před ulehnutím tráví více času u internetu nebo televize, mají obvykle pocit, že se dobře nevyspali. A to i navzdory tomu, že spí téměř stejně dlouho jako lidé, kteří večer tolik před obrazovkou počítače nebo televize nevysedávají.

Ukazuje na to výzkum japonských vědců, kteří v této věci zkoumali téměř šest tisíc lidí.

"Vzhledem k tomu, že mnoho lidí používá elektronická média, například internet, měli by vědět, že delší využívání těchto médií před spánkem může vyvolat osobní pocit nedostatečného vyspání," řekl vedoucí studie Nakamori Suganuma z univerzity v japonské Ósace.

Suganuma vyhodnocoval se svými kolegy poznatky, které jim sdělilo 5875 Japonců o svých problémech se spaním. Téměř polovina respondentů spojovala svůj pocit nedostatečného vyspání s elektronickými médii, která používali před ulehnutím do postele.

Z těch, kdo jsou považováni za lehké uživatele zmíněných elektronických médií (méně než 1,5 hodiny), označilo tato média za možnou příčinu nevyspání 29 procent.

Z těch, kdo patří do kategorie středních uživatelů (1,5 až 3 hodiny), tvrdí totéž 40 procent a u silných uživatelů (více než tři hodiny) je to už 54 procent.

Dlouhé vysedávání před televizí a internetem před spaním ale neznamená, že by jejich uživatelé spali méně hodin. Zatímco silní uživatelé strávili u počítače nebo televize o tři hodiny více než lehcí uživatelé, spali v průměru jen o 12 minut méně než lehcí uživatelé.

"Internet ovlivňuje osobní pocit nedostatečného vyspání více než sledování televize. A a to nejen u mladých uživatelů internetu, ale také u středního nebo vyššího věku," řekl Suganuma.

Až 38 procent respondentů přiznalo, že na jejich problémech se spánkem se může podílet vysedávání u internetu dlouho do noci, zatímco 25 procent tvrdí, že na jejich problémy se spánkem může negativně působit sledování televize do pozdních nočních hodin.

Výsledky výzkumu, které byly zveřejněny v časopise Sleep and Biological Rhythms, napovídají, že zatímco dlouhodobé vysedávání u televize nebo internetu před spaním má jen malý dopad na délku spánku, může mít významnější vliv na "pocit potřeby spánku a jeho kvalitu," říká Suganuma.

,