V Čechách se v poslední době zvyšuje počet alkoholiček.

V Čechách se v poslední době zvyšuje počet alkoholiček.

Počet českých alkoholiků se zvyšuje

  • 12
Očekává se, že stále více lidí bude vystaveno zátěžím, které nezvládnou, a budou hledat finančně dostupný únik, tedy alkohol. Stále častěji se do vleku alkoholu dostávají ženy.

V České republice je na 300 000 alkoholiků a jejich počet bude stoupat, řekl primář oddělení pro léčbu závislostí žen psychiatrické léčebny v Praze-Bohnicích Václav Dvořák.

Zvyšuje se nejen počet léčených alkoholiček, ale podle Dvořáka ještě výrazněji roste počet pacientek, které se dostávají do stadia delirií a ohrožení života. V současnosti tvoří ženy jednu třetinu pacientů léčících se ze závislosti na alkoholu, uvedl primář.

Počet narkomanů se podle Dvořáka mírně snižuje a zvyšuje se jejich průměrný věk. Ukazuje se však, že drogám častěji podléhají dívky ve věku od 15 do 19 let.

Komplikovaná puberta
Vzestup počtu žen závislých na alkoholu i drogách souvisí s jejich problematickou identifikací s ženskou rolí, na kterou mnohdy nejsou připraveny, uvedl Dvořák. Pacientky podle něj často mají pocit, že měly být raději klukem, procházely složitou pubertou, měly potíže se sexem. Mívají komplikované vztahy k vlastním dětem.

Dvořák uvedl, že na vzniku závislostí se ze 40 až 60 procent podílí dědičnost, častěji dědičnost z otce na syna a z matky na dceru. Důležité je i chování matky v těhotenství, kdy negativní vliv mají zejména stres, alkohol, kouření, problémy s jídlem. V dětství jsou rozhodující rodinné faktory a riziko výrazně zvyšuje zkušenost s týráním a sexuálním zneužíváním.

Složitá léčba
Do léčeben se dostávají pacienti zpravidla pro akutní závislost na alkoholu nebo drogách. Většinou se později prokážou i další diagnózy, jako jsou deprese, poruchy příjmu potravy, psychosexuální poruchy, zvýšená agresivita, patologické hráčství a obsedantně kompulzivní poruchy, což jsou nutkavé opakované myšlenky a potřeba jejich vykonání. To se například projevuje neustálým kontrolováním zamčených dveří či vypnutého sporáku.

Při ústavní léčbě se nejprve léčí závislosti a jen u některých pacientů se v tomto omezeném čase podaří přidružené diagnózy potvrdit, konstatoval Dvořák. Rozhodující je pak doba po ukončení hospitalizace, protože většina pacientů se nikde nedoléčuje. Jejich přidružená duševní onemocnění je však mohou vrátit zpět k závislosti na alkoholu či drogách.

Léčba zaměřená pouze na abstinenci, která nebere v potaz přidružená duševní onemocnění, není dostatečně efektivní. Vznik závislostí, mechanismy proměny závislých osobností a cestu k osobnímu zrání několika pacientek zachycuje nová kniha psychoterapeutky bohnické léčebny Moniky Plocové nazvaná Všechno má svůj čas. Plocová do léčebny před osmi lety přišla jako pacientka závislá na alkoholu, která zároveň trpěla obsedantně kompulzivní poruchou.

Později vystudovala a vrátila se do léčebny jako terapeutka a svůj příběh popsala v knize Na špičce ledovce, v níž čtenářům nabídla svůj prožitek pacientky i odborné rady. V další knize Ledové stopy zapomnění vypráví osudy žen z léčebny.

,