Zvýšené pocení může být varovným signálem četných chorobných stavů.

Zvýšené pocení může být varovným signálem četných chorobných stavů. | foto: Profimedia.cz

Pocení: kdy nastává čas vyhledat odbornou pomoc

  • 35
V horkých letních dnech více než kdy jindy vyplují na povrch problémy s pocením. Do jisté míry je to normální, avšak někdy může jít o zdravotní problém, který si vyžaduje návštěvu lékaře.

"Pocení slouží k udržení stabilní tělesné teploty. Jen malé množství tepla se z těla dostává plícemi. Podstatný podíl se uvolňuje kůží," vysvětluje lékařka Lucie Jarešová z pražského Ústavu estetické dermatologie.

Pot se sám odpařuje - asi půl litru denně, v horku i více. Zůstane-li opět na povrchu těla, začnou ho bakterie rozkládat a on zapáchá. Zvláště silně podle Jarešové zapáchá pot vzniklý v případě, kdy se člověk zpotí v nějaké emocionálně náročné situaci - bývá totiž koncentrovanější.

Zvýšené pocení se dá většinou nějak vysvětlit, třeba velkým horkem, emočním stresem nebo zvýšenou fyzickou námahou. "Avšak zároveň může být varovným signálem četných chorobných stavů," upozorňuje lékařka.

Abnormální množství potu ukazuje třeba na zvýšenou funkci štítné žlázy, chronickou infekci a výjimečně také na zhoubné onemocnění. Nadměrně se potí také lidé s nadváhou.

"Trvale zvýšenou činnost potních žláz označujeme jako hyperhydrózu, která často postihuje jen určitou část těla," dodává Jarešová.

Problém nadměrného pocení by měl dotyčný řešit s odborníkem, který mu poradí, jaký způsob léčby by se pro něj nejlépe hodil.

Pokud nejde o příznak jiného onemocnění, ale pouze o nadměrné pocení jako takové, lze použít roztoky s hydroxidem hlinitým v alkoholu. Je však třeba počítat s tím, že jeho účinek nastupuje až za několik týdnů, nicméně při dlouhodobé aplikaci snižuje činnost žláz.

Co všechno umí kůže?

• kůže není jen vnější ochranou těla, které tak chrání před vnějšími vlivy, ale zároveň je i metabolicky aktivním orgánem

• měří 1,5 až 2 metry čtvereční a představuje 12 procent hmotnosti člověka

• kůži tvoří tři integrované vrstvy: pokožka (epidermis), škára (dermis) a podkoží (subcutis); škáru tvoří síť vazivových vláken a je bohatá na nervy, cévy, mazové a potní žlázy

• potní žlázy mají pouze savci a po těle jsou umístěny nerovnoměrně, s věkem se jejich činnost snižuje

• ženy mají méně potních žláz než muži, a proto se i méně potí

• mužské potní žlázy jsou aktivnější a za hodinu vytvoří až čtvrt litru potu, kdežto ženy nejvýše 180 mililitrů